Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vasoulita81
    Gerog πραγματικά σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας δίνεις κι να ξέρεις οτι η βοήθεια που μάς προσφέρεις είναι πολύτιμη..Ξέρεις, για Νορβηγία δεν γράφει κανείς που να είναι ήδη εδώ κι όμως πολύς κόσμος πλέον ενδιαφέρεται να έρθει και είναι κρίμα να μην γράφουν άτομα τα οποία έχουν την εμπειρία! Μόνο εσένα βλέπω να γράφεις! Αν είναι και κάποιος άλλος που μου διαφεύγει, ζητάω συγγνώμη! Δυστυχώς κι εγω δεν προσφέρω ιδιαίτερη βοήθεια γιατί είμαι ελάχιστο διάστημα εδώ και τώρα μαθαίνω πολλά πράγματα! Και πάλι ευχαριστούμε...
    Αν θα μπορούσες σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για το εξής: λένε οτι αν δεν βρείς δουλειά μέσα σε 6 μήνες, θα πρέπει να φύγεις απο τη χώρα. Εγώ για παράδειγμα που εχω την αδελφή μου εδώ και μένω μαζί της, και πάλι θα πρέπει να φύγω? Και αν τελικά πρέπει να φύγω, αν επιστρέψω μετά απο μια εβδομάδα και καλά για διακοπές, που είναι το κακό? Όπως επίσης αν με δεχτεί το πανεπιστήμιο, δεν είναι αυτό αρκετό για να μείνω επιπλέον χρόνο? Και κάτι τελευταίο...Την επόμενη εβδομάδα πρέπει να πάω στο Nav με το βιογραφικό μου κτλ. Αυτοί θα μου πάρουν τη συνέντευξη που προανέφερες? Εγώ για παράδειγμα, θέλω να βρώ δουλειά σε ξενοδοχείο λόγω των ξένων γλωσσών που γνωρίζω. Αυτός είναι ο απώτερος στόχος μου. Όμως απο τη στιγμή που δεν ξέρω τα Νορβηγικά, είμαι διατεθειμένη να εργαστώ οπουδήποτε. Να το αναφέρω έτσι? Συγγνώμη αν σε ρωτάω χαζά πράγματα, αλλά επειδή έχουν τελείως διαφορετική νοοτροπία και τρόπο σκέψης, δεν θέλω να πώ κάτι που για μένα σαν ελληνίδα να είναι απόλυτα λογικό αλλά για αυτούς να είναι μη κατανοητό. Και πάλι σε ευχαριστώ και με συγχωρείς αν σε κουράζω.....
    Νεκτάριε μου, δυστυχώς διαπιστώνω κάθε μέρα όλο και πιο πολύ πως αν δεν ξέρεις τι γλώσσα, περιορίζονται περισσότερο οι πιθανότητες σου να βρείς δουλειά....Καθημερινά βλέπω πάρα πολλές δουλειές αλλά ζητάνε Νορβηγικά και Αγγλικα στις περισσότερες...εγώ βέβαια στέλνω κι ας μην ξέρω τη γλώσσα...Φυσικά στο Application letter τους αναφέρω οτι εχω ξεκινήσει την εκμάθηση της γλώσσας...ξέρω οτι δεν εχει νόημα αλλά ποτέ δεν ξέρεις..Ισώς κάποιος να με λυπηθεί!!!!!
    Επίσης εχω την εντύπωση οτι δεν είναι βασική προυπόθεση να έχεις τον D-nummer για να βρείς δουλειά. Ο γαμπρός μου βρήκε απο Ελλάδα και φυσικά δεν τον είχε! Ξεκίνα λοιπόν κι εσυ το διάβασμα και συνέχισε να στέλνεις σε δουλειές! Ποτέ δεν ξέρεις!
    Σας χαιρετώ!



    efxaristo poli vaso exo arxisei idei na mathaino norvigika apo leksika kai internet tha kano tin kinisi na pao kai o theos voithos kai an sou katsei?pou lene,kalos ama den mou katsei tha kano diakopes kai tha giriso piso kai tha prospathiso gia allou.

    Comment


      Vasoulita,Gerog οι ανταποκρίσεις σας από την "πρώτη γραμμή"πραγματικά μας κόβουν την ανάσα,και σας ευχαριστούμε γιαυτό

      Εγώ έβγαλα εισιτήριο για 1 Σεμτβριου,αλλά τρόμαξα σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ για να τους προετοιμαστώ για την μεταφορά του επιδόματος γιαυτό θέλω την βοήθεια σας.

      Ειδικά με τα το λάθος που βρέθηκε στην Vsoulita από το χαρτί του ΟΑΕΔ

      Μου είπαν λοιπόν οι βαριεστημένοι δημόσιοι υπάλληλοι ότι δεν θα μου δώσουν κανένα χαρτί να πάρω μαζί μου όπως νόμιζα μέχρι τώρα ,αλλά θα το φτιάξουν αυτοί και θα το στείλουν μόνοι τους ,σωστό η λάθος?

      Επίσης θέλω να ρωτήσω για την πρώτη επαφή με τον NAV αν σου έδωσαν να καταλάβεις ότι θα σε εγγράψουν οπωσδήποτε η είναι κάτι που είναι υπό εξέταση,και τέλος αν απαιτούν έστω και μικρή γνώση Νορβηγικών


      Σας ευχαριστώ

      Comment


        Χαίρομεγια αυτή την έστω παραλίγο επιτυχία ,ένδειξη ότι κάτι κινητέ.

        Και εγώ παίρνω τα 360 και πιστεύω τελικανα μην έχω παρατράγουδα στην μεταφορά επιδόματος.

        Η ειρωνεία είναι ότι με ένα mail μπορώ με άνεση ναπικοινονισω με NAV και να μου απαντήσουν σελιγες ώρες αλλά όχι και με τα καμαριαμας εδώ

        Όταν λες recruting agency εννοείς adecco,manpower,κ.τ.λ η κατι άλλο,πως πήγε η επαφή με αυτές της εταιρίες?

        Comment


          Originally posted by nektarios88 View Post
          gerog δηλαδη αμα θελω να πιασω δουλεια εκει περα πρεπει οπωσδηποτε να εχω αυτον τον αριθμο??χωρις αυτον δεν μπορω??και κατι αλλο, ειναι υποχρεωτικο να γνωριζω την νορβηγικη γλωσσα?γιατι εγω δεν ξερω γρι νορβηγικα.

          Δεν είναι απαραίτητο, αλλά, είναι χρήσιμο. Αν βρεις δουλειά αμέσως τότε πας κατευθείαν για άδεια παραμονής λόγω εργασίας, και άν έχεις και συμβόλαιο εργασίας, τοτε πάιρνεις τον αριθμό μητρώου που έχουν όλοι οι κάτοικοι. Ο D nummer είναι προσωρινός μέχρι 6 μήνες. Δεν είναι απαραίτητο, είναι όμως χρησιμο γιατι στην Νορβηγία συμφέρει να είσαι καταχωρημένος και νόμιμος, γιατι έχεις αυτά που σου παρεχει η χώρα, ητοι ασφάλεια, περίθαλψη, πρόσβαση σε τραπεζες, δικαίωμα λογαριασμού, i bank, ταχυδρομειο, αγορά κινητού τηλεφώνου.
          Το να γνωριζεις την γλώσσα είναι μεγάλο προσόν, γιατι οι πιθανότητες να βρεις δουλειά αυξάνουν σημαντικά.
          Αυτο ισχύει για κάθε χώρα!

          Vasoulita Αυτό για το 6αμηνο πιστεύω ότι είναι τυπικό, την στιγμή που μπορείς να ταξιδέψεις και να επιστρέψεις πάλι πισω για άλλους 6 μήνες, ειδικά για εμας απο την EU που δεν μας σφραγιζουν τα διαβατήρια ώστε να φαίνεται αν ισχυσε το 6μηνο. ΔΕν το ξέρω, δεν χρειάστηκε σε μένα, μπορείς όμως να το ρωτησεις στο αστυνομικό τμημα της περιοχής σου. Ευχομαι να βρεις συντομα δουλειά και να μην χρειαστεί. Απόλαυσε τον καλό καιρό!!! Μάζεψε ήλιο για το χειμώνα. Θα το θυμηθείς!!!

          Gerog

          Comment


            καλησπέρα... καλώς ήρθα...διάβασα όλο το φορουμ περι νορβηγίας μιας και θα ήθελα να μεταναστευσω και εγώ εκεί...
            αγαπητή vasoulita81 ακολουθώ την επιλογή σου και την διαδρομή σου κατα γράμμα εύχομαι καθε δυνατη επιτυχία!!!

            αν έχω καταλάβει σωστά από τα όσα έχω διαβάσει ως τώρα και για να καταλάβω την διαδικασία βημα βήμα...
            1. μαθαίνεις όσο μπορεις την γλώσσα πριν το ταξιδι
            2. μαζευεις πάνω κάτω 3 χιλιαρικα για τα έξοδα..
            3. φτάνεις εκεί και ψάχνεις σπίτι και δουλειά.
            μπερδευτικα με το πότε δηλωνεσαι για να πάρεις το D-NUMMER. και πότε πας στον οαεδ NAV.
            αφότου βρεις σπίτι?? το νουμερο το παίρνεις με τι διαδικασία?? τα έχασα λίγο εδώ...
            επίσης μια ερωτηση ακόμα εγω είμαι ηλεκτρολογος με πτυχιο τει..προυπηρεσια έχω μεν αλλά μαυρη δε..δεν έχω ένσημα δηλαδη...κατι λιγα...κάνοντας μια ερευνα στο finn βρήκα δουλεια για ηλεκτρολογους να φαν και οι κότες αλλά δεν καταλαβαινα τι πτυχιο θελουν ασ πουμε το electriker L είναι ηλεκτρολογος ποιας βαθμιδας?? ξερει κανεις κανα σαιτ να τα δούμε αυτά?
            αν και για αρχη πρέπει να πω μιας και δεν θα ξερω την γλωσσα καλά ...προσανατολιζομαι να ξεκινησω τωρα και να ανεβω κατα απριλιο..να μαζεψω και τα λεφτα...στην αρχη αμα παω στο ΝΑV μπορώ να δηλώσω ότι κάνω ότι δουλεια να ναι??

            σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και που κάτσατε να το διαβασετε...και σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες..

            ξεχασα να γραψω... ειμαι 34 χρονων αυτό απο οτι καταλαβα δεν ειναι αποτρεπτικο για νορβηγια..

            Comment


              sakistha καλωσήρθες στο φόρουμ.

              Ακόμα στη θεσσαλονίκη είμαι οπότε απαντήσεις δύσκολα θα σου δώσω. Μπορώ όμως να προτείνω τη σελίδα του NTNU (πανεπιστήμιο του Trondheim) όπου θα βρεις ολοκληρωμένη μέθοδο εκμάθησης Νορβηγικών με audio, ασκήσεις, γραμματική και λεξιλόγιο όλα σε μορφή ώστε να τα τα φωτοτυπήσεις κιόλας εκτός από την online εξάσκηση. Η γλώσσα δεν έχει πολύπλοκη γραμματική, όμως ο "ρυθμός" της είναι λίγο περίεργος για μένα και κάποιες λέξεις θέλουν συνεχώς επανάληψη...

              Επίσης η μέθοδος Teach yourself complete norwegian είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική. Το βιβλίο και τα CD μπορείς να τα βρεις στο ίντερνετ.

              Μία σελίδα που περισσότερο σε φέρνει σε επαφή με νορβηγούς παρά σε βοηθά (τα μαθήματα που προσφέρει δεν είναι πλήρη - έχεις απορίες που δε σου λύνει κανείς) είναι το Livemocha. Είναι χρήσιμο όμως και αυτό. ;)

              Αυτά! Σου εύχομαι τα καλύτερα

              Comment


                γεια σου lachesis και εγώ από θεσσαλονίκη μαζι με την συζυγο.. κέντρο μένουμε...
                μπορεις να μας δωσεις κάποιο λινκ σχετικά με το ΝΤΝU? δεν βρίσκουμε που ακριβως έχει την εκμαθηση?ειναι free?

                σε ευχαριστουμε εκ των προτέρων... στο livemocha προσπαθούμε να μάθουμε και επισης θα ρωτήσουμε σε ένα φροντιστήριο να δούμε τιμές τι παίζει...

                Comment


                  Norwegian on the Web Introduction - NTNU οκ το βρήκαμε αυτο δεν εννοείς??

                  θα ενημερωσω για τιμές όταν τις μάθω από φροντηστήρια...


                  περιμένουμε με ανυπομονησία νέα απο vasoulita81 και όποιον άλλον είναι ήδη επάνω!!

                  Comment


                    Γεια σας κι απο μένα βρε παιδιά? Τι κάνετε? Επιστρέφω μετά από μακρόχρονη απουσία με πολλά νέα. Λοιπόν για να αρχίσω επειδή είμαι από Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα φροντιστήριο speak το λένε (αν βαλετε στο google μαθήματα νορβηγικών Θεσσαλονίκη το βγάζει) και μέχρι πρότεινος ήταν για 3 μήνες, νομίζω 60 ώρες και το Α2 επίπεδο 750 ευρώ. Εγώ μαζι με τον άντρα μου επειδή θέλαμε γρήγορο αποτέλεσμα κάναμε ιδιαίτερα. Όπως θα θυμάστε οι πιο παλιοί στο forum προσπαθούμε τη Νορβηγία από πέρσι το Νοέμβριο. Εν πάσει περιπτώσει το σημαντικότερο που αποκόμισα από όλη αυτή την προσπάθεια είναι ότι χωρίς Νορβηγικά πας άπατος (εκτός κι άν έχεις κάποιον να σε πάρει από το χέρι και να σε πάει). Εμεις αφού κάναμε τα μαθήματα και τα CV μας στα Νορβηγικά αρχισαμε να τα στέλνουμε και η ανταπόκριση ήταν πολύ μεγαλύτερη. Κάποια στιγμή βρήκα μία αγγελία για βοηθό κουζίνας στο Lilehammer τηλεφώνησα λοιπόν με ρώτησε αν ξέρω Νορβηγικά είπα οτι κατέχω το βασικό επίπεδο ρώτησε και κάτι άλλα και μου είπε να πάω να με δει. Πήρα λοιπόν μια βαλίτσα και πολύ ελπίδα και ήρθα. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!! πήρα τη δουλειά (ουτε εγώ δεν το πιστεύω) και τώρα ψάχνω για σπίτι να ανεβάσω και την οικογένειά μου. Το πιο βασικό ήταν αφενός η τύχη που επιτέλους ήρθε και τα Νορβηγικά. Και αυτό επιβεβαιώνεται κάθε μέρα μιας και τώρα που είμαι εδώ και ψάχνω δουλεια για τον άντρα μου (εννοείται οτιδήποτε) η πρώτη ερώτηση είναι αυτή. Το Lillehammer είναι ένα μικρό καταπληκτικό μέρος και αν είχα εδώ και τα παιδιά μου και τον άντρα μου θα ήμουνα απόλυτα ήρεμη και ευτυχισμένη. Αυτά για την ώρα. Αν κάποιος θέλει κάτι και μπορώ πολύ ευχαρίστως... Α!!!! Αdecco και Manpower ειναι η πιο μεγάλη φόλα γιατί ζητάν καλά Νορβηγικά αλλιώς σε γράφουν.

                    Comment



                      ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                      αγαπητη Γιαννούλα μας έδωσες θάρρος!!!!

                      ελπίζω να έχουμε νέα σου πιο συχνά και να μας δίνεις πληροφορίες!!! τα λεφτά που θα νπληρώνεσαι θα σου φτάνουν για σπίτι??

                      Comment


                        GIANNOYLA πραγματικα η επιστροφη σου ηταν πολυ εντιπωσιακη!Οτι καλυτερο για το νεο σου ξεκινημα!
                        Φιλε sakistha στο "βημα" 2 πρεπει νομιζω να αναθεωρησεις αρκετα προς τα πανω εκτος και αν εχεις βρει καπου να μεινεις
                        Καλος ηλθες

                        Comment


                          Originally posted by GEORGE66 View Post
                          GIANNOYLA πραγματικα η επιστροφη σου ηταν πολυ εντιπωσιακη!Οτι καλυτερο για το νεο σου ξεκινημα!
                          Φιλε sakistha στο "βημα" 2 πρεπει νομιζω να αναθεωρησεις αρκετα προς τα πανω εκτος και αν εχεις βρει καπου να μεινεις
                          Καλος ηλθες
                          φίλε GEORGE66 όντως παίζει να είναι λίγα τα 3 χιλιάρικα...
                          τι ποσό θεωρεις ότι είναι καλό??
                          δυστυχως δεν έχω κανέναν επάνω...και σουηδια για να πας θέλει πολυ χρήμα λένε για αρχη..

                          Comment


                            Originally posted by sakistha View Post
                            καλησπέρα... καλώς ήρθα...διάβασα όλο το φορουμ περι νορβηγίας μιας και θα ήθελα να μεταναστευσω και εγώ εκεί...
                            αγαπητή vasoulita81 ακολουθώ την επιλογή σου και την διαδρομή σου κατα γράμμα εύχομαι καθε δυνατη επιτυχία!!!

                            αν έχω καταλάβει σωστά από τα όσα έχω διαβάσει ως τώρα και για να καταλάβω την διαδικασία βημα βήμα...
                            1. μαθαίνεις όσο μπορεις την γλώσσα πριν το ταξιδι
                            2. μαζευεις πάνω κάτω 3 χιλιαρικα για τα έξοδα..
                            3. φτάνεις εκεί και ψάχνεις σπίτι και δουλειά.
                            μπερδευτικα με το πότε δηλωνεσαι για να πάρεις το D-NUMMER. και πότε πας στον οαεδ NAV.
                            αφότου βρεις σπίτι?? το νουμερο το παίρνεις με τι διαδικασία?? τα έχασα λίγο εδώ...
                            επίσης μια ερωτηση ακόμα εγω είμαι ηλεκτρολογος με πτυχιο τει..προυπηρεσια έχω μεν αλλά μαυρη δε..δεν έχω ένσημα δηλαδη...κατι λιγα...κάνοντας μια ερευνα στο finn βρήκα δουλεια για ηλεκτρολογους να φαν και οι κότες αλλά δεν καταλαβαινα τι πτυχιο θελουν ασ πουμε το electriker L είναι ηλεκτρολογος ποιας βαθμιδας?? ξερει κανεις κανα σαιτ να τα δούμε αυτά?
                            αν και για αρχη πρέπει να πω μιας και δεν θα ξερω την γλωσσα καλά ...προσανατολιζομαι να ξεκινησω τωρα και να ανεβω κατα απριλιο..να μαζεψω και τα λεφτα...στην αρχη αμα παω στο ΝΑV μπορώ να δηλώσω ότι κάνω ότι δουλεια να ναι??

                            σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και που κάτσατε να το διαβασετε...και σας ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες..

                            ξεχασα να γραψω... ειμαι 34 χρονων αυτό απο οτι καταλαβα δεν ειναι αποτρεπτικο για νορβηγια..

                            Από την στιγμή που θα ερθεις Νορβηγία, το πρώτο σου μέλημα είναι να βρεις κάπου να μείνεις. Αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει για αρκετό διάστημα, μπορείς παράλληλα να κάνεις αίτηση για το D nummer, ωστε να μπορεσεις να έχεις απολαβές απο το NAV , σε αναζητηση εργασίας, κινητο τηλέφωνο, ασφάλεια. Αν πάλι μένεις σε κάποιο hostel και δεν είσαι σίγουρος ότι θα μεινεις στην Νορβηγία, τότε δεν ειναι απαραίτητος. Μπορείς και χωρίς αυτό. Αν πάλι βρεις δουλειά τότε βουρ για Person Nummer που έχουμε όλοι. Μια αιτηση στην αστυνομία για α΄δεια παραμονής λόγω εργασίας.

                            Comment


                              φίλε Gerog σε ευχαριστω για την απάντηση..οπότε συνοψιζω τα βήματα..ως σχέδιο

                              α.μαθαίνουμε την γλώσσα όσο γίνεται περισσότερο (σε τι επιπεδο θεωρειται ικανοποιητικο για μια δουλεια οτι να ναι για αρχή?)
                              β. για αρχη καταλαβαίνω ότι θέλει κανα 7-8 χιλιαρικα..παιδιά μην μου πείτε παραπάνω σας παρακαλω...
                              γ.μεταφράζουμε όλα τα χαρτιά μας

                              ωραία λοιπόν βγάζουμε εισητήριο και φτάνουμε εκεί...
                              1. μένουμε σε ένα ξενοδοχείο η χοστελ...ανάλογα των χρημάτων και των απαιτησεων μας
                              2.στην ουσια πρώτα ψάχνουμε σπίτι ..στην περίπτωση που δεν έχουμε κανέναν να μεινουμε...ώστε να έχουμε τοπο κατοικίας και να τον δηλωσουμε στον οαεδ-NAV για να μπουμε στα αρχεια τους και να πάρουμε το νούμερο
                              3.ψάχνουμε για δουλειά και αν έχεις τύχη διαβαινε!!!
                              4.βρίσκουμε δουλειά και τρέχουμε για Person Nummer και Μια αιτηση στην αστυνομία για α΄δεια παραμονής λόγω εργασίας.
                              5. κερνάω μπύρες :p

                              νομίζω ότι με απλουστευσεις η διαδικασία είναι αυτή..οποιοδηποτε σχόλιο δεκτό

                              έχω και μια απορία...σπίτι θα μας νοικιάσει κανείς χωρίς δουλειά?

                              Comment


                                μόνος έχω μείνει στο φόρουμ για νορβηγία μου φαίνεται

                                άντε ρε παιδιά να δώσουμε λιγο ζωντάνια...πέστε κανα νέο απο νορβηγία η ελλάδα??

                                Comment

                                Working...
                                X