Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    για να το ολοκληρώσω το δίπολο-τσιτάτο ανειδίκευτος=λιγότερες ελπίδες και εξειδικευμένος= περισσότερες ελπίδες δεν υπάρχει!!!
    αυτό που υπάρχει είναι ελπίδα, πίστη, υπομονή, επιμονή, αφοσίωση, προετοιμασία στον στόχο!

    συμφωνώ με αυτό που εννοούν και λένε ο τόλης και η βασουλίτα ...

    Comment


      Originally posted by sakistha View Post
      για να το ολοκληρώσω το δίπολο-τσιτάτο ανειδίκευτος=λιγότερες ελπίδες και εξειδικευμένος= περισσότερες ελπίδες δεν υπάρχει!!!
      αυτό που υπάρχει είναι ελπίδα, πίστη, υπομονή, επιμονή, αφοσίωση, προετοιμασία στον στόχο!

      συμφωνώ με αυτό που εννοούν και λένε ο τόλης και η βασουλίτα ...
      Σάκη μάλλον δεν θα κατάλαβες τα γραφόμενα μου..Εγώ δεν έγραψα ότι ο ειδικευμένος θα βρει δουλειά και ο ανειδίκευτος δεν θα βρει.Έγραψα ότι είναι ηλίου φαεινότερο!Άνθρωποι με προσόντα στατιστικώς έχουν περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν.Απο εκεί και πέρα κατασταλτικός παράγοντας είναι η τύχη!Εφόσον βέβαια πιστεύεις το αντίθετο η γνώμη σου είναι σεβαστή.Δεν μπορώ όμως να καταπίνω αμάσητη την καθε αερολογία....

      Comment


        Συγνώμη παιδιά που επεμβαίνω αλλά δεν κρατιέμαι να μην γράψω το εξής .

        Ο κάθε άνθρωπος φτιάχνει την ζωή του όπως του αρέσει , και οπως μπορεί καλύτερα.

        Τι να τα κάνεις τα πτυχία , άν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις , και κάθεσαι στον καναπέ σου περιμένοντας κάτι να γίνει, περιμένοντας να σου έρθουν όλα σερβιρισμένα ....

        Η μετανάστευση είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στα άτομα που έχουν κάνει το δύσκολο αυτό βήμα .....

        Δεν έχει σημασία άν κάποιος είναι ειδικευμένος η ανιδείκευτος , σημασία έχει ότι χρειάζεται τόλμη και δύναμη ψυχής για να βρεθείς σε μια ξένη χώρα και να ξεκινάς απο την αρχή !!!!



        Ας σεβαστούμε λοιπόν τις προσπάθειες και τον αγώνα των ανθρώπων που παλεύουν για ένα καλύτερο μέλλον στην ζωή τους , και ας αφήσουμε στην άκρη τους ανταγωνισμούς ποιός είναι περισσότερο μορφωμένος και ειδικευμένος και ποιός οχι !!!

        Περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν έχουν οι τολμηροί , εξού και το γνωστό Ο ΤΟΛΜΩΝ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ !!

        Παιδιά προχωράτε δυνατά !!! Τόλη, Βασουλίτα και στα άλλα παιδιά σας παρακολουθώ και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρετε !!!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by ευανθια View Post
          Συγνώμη παιδιά που επεμβαίνω αλλά δεν κρατιέμαι να μην γράψω το εξής .

          Ο κάθε άνθρωπος φτιάχνει την ζωή του όπως του αρέσει , και οπως μπορεί καλύτερα.

          Τι να τα κάνεις τα πτυχία , άν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις , και κάθεσαι στον καναπέ σου περιμένοντας κάτι να γίνει, περιμένοντας να σου έρθουν όλα σερβιρισμένα ....

          Η μετανάστευση είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στα άτομα που έχουν κάνει το δύσκολο αυτό βήμα .....

          Δεν έχει σημασία άν κάποιος είναι ειδικευμένος η ανιδείκευτος , σημασία έχει ότι χρειάζεται τόλμη και δύναμη ψυχής για να βρεθείς σε μια ξένη χώρα και να ξεκινάς απο την αρχή !!!!



          Ας σεβαστούμε λοιπόν τις προσπάθειες και τον αγώνα των ανθρώπων που παλεύουν για ένα καλύτερο μέλλον στην ζωή τους , και ας αφήσουμε στην άκρη τους ανταγωνισμούς ποιός είναι περισσότερο μορφωμένος και ειδικευμένος και ποιός οχι !!!

          Περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν έχουν οι τολμηροί , εξού και το γνωστό Ο ΤΟΛΜΩΝ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ !!

          Παιδιά προχωράτε δυνατά !!! Τόλη, Βασουλίτα και στα άλλα παιδιά σας παρακολουθώ και είμαι σίγουρη θα τα καταφέρετε !!!!
          Τι εννοείς λέγοντας "Τι να τα κάνεις τα πτυχία αν δεν ξέρεις να τα χρησιμοποιήσεις";Από όσο ξέρω τα πτυχία τα χρησιμοποιείς στην πράξη δουλέυοντας στο αντικείμενο που σπούδασες.Το αντικείμενο μιας απλής συζήτησης που κατέληξε σε αντιπαράθεση ήταν μια απλή ερώτηση μου στον Τόλη για το που εργάστηκε στην Ελλάδα και τι ακριβώς ψάχνει στην Νορβηγία.Αντί να πάρω μια φυσιολογική απάντηση,έλαβα σχόλια άνευ ουσίας και κριτική για το πρόσωπο μου χωρίς να δώσω αφορμή.Το να παριστάνει ο Τόλης τον δοκησίσοφο δεν νομίζω να βοηθάει κανένα και είναι σόλοικο να κατακερματίζει τα προσόντα του καθενός....Με τόλμη και δύναμη ψυχής δεν πας πουθενά εάν δεν είσαι καλά προετοιμασμένος και ο λόγος που κάποιοι είμαστε ακόμα πίσω είναι γιατί ξέρουμε πόσο δύσκολη είναι η προσπάθεια της μετανάστευσης και τι εφόδια χρειάζεται.Δεν θυμάμαι πάντως να μην σεβάστηκα τον οποιονδήποτε μέσα στο φόρουμ,απεναντίας με ειλικρινή διάθεση προσπαθώ να συμμετέχω χωρίς να έχω την τάση να ανταγωνιστώ κανέναν.Από τα σχόλια μου μπορεί ο καθένας να κατανοήσει αν προσέβαλλα κάποιον ή έχω κακή πρόθεση.Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι η αναζήτηση πληροφοριών,στήριξης,κουράγιου και ελπίδας.

          Comment


            Καλησπέρα Κωνσταντίνε

            Εννοώ ότι η μετανάστευση σε μια ξένη χώρα δεν σημαίνει ότι έχω ένα πτυχίο και πάω να βρώ μιά δουλειά έτσι απλά όπως θα έκανες στην πατρίδα μας ...η μετανάστευση σημαίνει πολλά περισσότερα ....

            Εννοώ ότι για να μεταναστεύσεις και να πετύχεις με αυτό σου το επιχείρημα δεν φτάνει μόνο ένα πτυχίο , η λεφτά για τον πρώτο καιρό , αλλά χρειάζεται να έχεις και τον ανάλογο χαρακτήρα ....δηλαδή να είσαι πολύ δυνατός σαν άνθρωπος με θάρρος πολύ , κοινωνικός, να αντέχεις στις αναποδιές και στις δυσκολίες , να έχεις υπομονή επιμονή , αλλά και τύχη !!

            Οσο για τον Τόλη , ο άνθρωπος βρίσκεται σε μια ξένη χώρα , και αγωνίζεται ,όπως κάνουν όλοι στην αρχή , όπως έκανα κιεγώ . Αυτό και μόνο φτάνει , για να τον σεβαστούμε και να του συμπαρασταθούμε σε αυτόν αλλά και σε όλα τα παιδιά που βρίσκονται σε αυτή την θέση !
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Κωνσταντίνε και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο !!!

              Καλή επιτυχία !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Μα γιατί βρέ Νίκο το πήρες σαν προσβολή που χρησιμοποιήσα το παράδειγμα σου? Ίσα ίσα που το είπα για να σε κινητοποιήσω και βρήκα και τον μπελά μου κι απο πάνω? Πάμε καλά ρε παιδιά εδώ μέσα??? Εγώ φταίω που σας λέω και τα οικογενειακά μου! Αει παρατήστε με επιτέλους!!!!! Βγάλτε άκρη μόνοι σας!!!!

                Τώρα έγω φεύγω απο δω μέσα και σβήνω και οτι έχω γράψει!!!

                Είστε μικρόψυχοι!!! Πολύ μικρόψυχοι οσοι γουστάρετε να προσβάλετε κόσμο!! Αντε απο δω χάμω!!

                Εφυγα για τα καλά!!!

                Comment


                  Βασικά απο τα νεύρα μου έκανα λάθος και νόμιζα οτι απάντησε κάποιος για τον οποίο είχα μιλήσει σε άλλο ποστ μου αλλά μετά είδα οτι ήταν ενα καινούριο φυντάνι!!!! Παιδιά δεν την παλεύω άλλο έτσι γιατί χαλιέμαι και σας χαιρετώ! Δεν είμαι υποχρεωμένη να τα ανέχομαι αυτά γιατί κανείς δεν ξέρει τι παίζει στη ζωή του καθενός!

                  Χιαρετώ και καλή τύχη στις καλές ψυχές!!!! Στις κακές έχω να πώ οτι η κακία επιστρέφεται!

                  Comment


                    Όπως και να χει το πράγμα Τόλη, έχω γράψει κάποια πράγματα οικογενειακά και δεν γουστάρω να μπαίνει ο κάθε ανώμαλος να τα βλέπει και να τα χρησιμοποιεί εναντίον μου! Όταν τα έγραφα, το έβλεπα λίγο ρομαντικά οτι και καλά βοηθάω κόσμο μπαίνοντας σε πιο προσωπικές λεπτομέρειες! Τώρα όμως έχει καταντήσει και λίγο επικινδυνο και τα αποσύρω όλα μαζί και τον εαυτό μου! Όσοι θέλουν επαφή μαζί μου, έχουν το μαιλ μου!

                    Και πάλι ζητάω συγγνώμη στο παλικάρι που νόμιζα οτι μου έγραφε αυτός το σχόλιο!

                    Comment


                      οκ ελα ξεκινα να σβηνεις και παμε...ξερεις που θα με βρεις σε ενημερωσα εχτες και κανε και εσυ μια απο τα ιδια...;-)
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        παιδιά, ο κόσμος που μπαίνει και διαβάζει είναι πολύ περισσότερος από αυτόν που γράφει, προφανώς καταλαβαίνουν οι περισσότεροι τι γράφετε και τι εννοείται με αυτά που λέτε...

                        βάσω , κάποιοι είναι απαράδεκτοι , δεν σημαίνει όμως ότι ο κόσμος που μπαίνει εδώ και διαβάζει, ότι συμφωνεί μαζί τους..

                        βέβαια τέτοια προσωπική επίθεση την οποία την θεωρώ απαράδεκτη , καλύτερα είναι οι διαχειριστές να την σβήσουν!!!!!
                        δεν αξίζει να ασχοληθούμε καν!!!!!!!!!

                        από εκεί και πέρα θέλω να τονίσω σε κάποιους ότι τα παιδιά γράφουν αυτό που ζούνε εκεί πάνω και αυτά που βλέπουν!!
                        όποιος θέλει τους ακούει , όποιος θέλει όχι, εάν κάποιος έχει αντιρρήσεις και διαφορετικές πληροφορίες ας τις καταθέσει!!!

                        Comment


                          παιδια λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει, εδω δεν βρισκομαστε ουτε για να κρινουμε ουτε να κριθουμε , ακουμπαμε τις αγωνιες μας τις γνωσεις μας και τις μοιραζομαστε μαζι με τους υπολοιπους μαζι με μια .καλη κουβεντα συμπαραστασης χωρις να ειναι υποχρεωτικο ειναι ομως απαγορευτικο να αυτοπροβαλομαστε και να βγαζουμε τοσο αβιαστα χολη.στο πλαισιο αυτο θα πω οτι λυπαμαι για την αποφαση της vasulitsa81 και του τολη να αποχορισουν γιατι τους ειχα για πιο δυνατους χαρακτηρες και δεν περιμενα να παρατησουν την πολυ ειληκρινη προσπαθεια που κανανε να μας ενημερωνουν για την προσπαθεια τους.καλη τυχη παιδια ελπιζω καποια στιγμη να το μετανοιωσεται και να εχουμε νεα σας (ευχαριστα).....

                          Comment


                            Originally posted by tolis nikolaou View Post
                            οκ ελα ξεκινα να σβηνεις και παμε...ξερεις που θα με βρεις σε ενημερωσα εχτες και κανε και εσυ μια απο τα ιδια...;-)
                            Τόλη, μην παιρνεις αποφασεις εν βρασμο...με το να αποχωρησεις απο το πατριωτακι, μονο κακο κανεις σε καποιους που εχουν στοχο τη χωρα που εσυ βρισκεσαι, και ισως εσυ και η βασω ειστε μια μικρη οαση πληροφορησης τους! Με το να φυγετε δινετε δυναμη στους πικροχολους να συνεχισουν το εργο τους και σε αλλους προορισμους...για τη δικη τους προσωπικη ικανοποιηση. Δε νομιζω οτι κανεις σοβαρος ανθρωπος, που ειναι σ'αυτο το φορουμ περιμενει οτι θα τα βρει ολα στο πιατο πηγαινοντας εκτος ελλαδας. Οι κραυγες και οι κακιες προς εσας, στοχο εχουν αυτους που θελουν να κανουν το βημα...το παραπανω, αυτους που θελουν να ανοιξουν τα φτερα τους για κατι καλυτερο στη ζωη τους. Δεν ξερω, νομιζω πρεπει να αναθεωρησεις την αποφαση σου, οπως και η βασω, γιατι οι πληροφοριες σας ειναι πολυτιμες, ενας θυσαυρος αξιοποιησιμος, αφου ο καθενας απο μας κανει το φιλτραρισμα και την αξιολογηση τους. Φιλε και Φιλη μας ξανασκεφτητε το!!!
                            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                            Comment


                              Είναι πραγματικά λυπηρό… Γι αυτό δεν πρόκειται και ποτέ να πάμε μπροστά!!! Ρε παιδιά το ότι κάποιος έχει δικό του στο εξωτερικό σημαίνει και απαραίτητα ότι θα τα καταφέρει??? Έλεος πια!!!Τα παιδιά λένε αυτό που βιώνουν. Τώρα αν σε μερικούς φαίνονται κάποια πράγματα παράλογα και θεωρίες, ο καθένας έχει την νοημοσύνη να φιλτράρει και να απορρίψει… Ανάγκασε κανείς κανέναν να ενστερνιστεί απόψεις και γνώμες?

                              Τόλη + Βάσω η βοήθεια σας είναι πολύτιμη σε ΠΟΛΛΟΥΣ από εδώ μέσα!

                              Comment


                                Καλησπερα και απο μενα.Ζητω συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα θα ηθελα να πω στο μελλος Βασουλιτα να μην εγκαταλειψει το φορουμ γιατι η βοηθεια της εκτιμαται απο πολλα ατομα εδω μεσα.Το συγκεκριμενο μελος Νικος,ειναι ο γνωστος σε ολους Σπυρος ο οποιος κατα καιρους κανει νεα προφιλ,γραφει προσβαλει κοσμο,μπαναρετε και φευγει.
                                Εχει δημιουργησει ουκ ολιγες φορες μπαχαλο και εξαιτιας του εχουν αποχωρισει και αλλα μελη.
                                Ειναι κριμα καποια ατομα να προσφερουν βοηθεια απο καλη καρδια και να αποχωρουν λογω της εμμονης και της αρρωστιας μερικων.
                                Εγω το εχω πει κ αλλη φορα καλο θα ηταν να μπαναρονται τα ατομα αυτα μεσω της ip τους ωστε να μη μπορουν να κανουν συνεχεια προφιλ.Αυτο ειναι μετρο που παιρνουν και σε αλλα φορουμ ωστε να μην υπαρχουν διπλοπροφιλα συνεχεια.
                                Νομιζω αυτο θα βοηθουσε στη σωστη λειτουργια του φορουμ.
                                Βασουλιτα ελπιζω να το ξανασκεφτεις.

                                Comment

                                Working...
                                X