Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Που πήγε ρε παιδιά το club της Νορβηγίας? Αρχίσατε όλοι τα μπάνια και χαθήκατε?

    Comment


      Originally posted by vasoulita81
      Που βενζίνες για μπάνια!!!! Και αυτό πολυτέλεια κατάντησε!!
      'Οσον αφορά εμένα, ο κύβος ερρίφθη και έκλεισα εισητήρια για 25 Ιουλίου....και ο Θεός μαζί μου! Μια φίλη, σύμβουλος Eures επικοινώνησε με Νορβηγό συνάδελφο και της είπε οτι αν δεν εχω βρεί δουλειά σε 6 μήνες, πρέπει να φύγω και να επιστρέψω μετά απο κάποιο διάστημα (δεν διευκρίνησε ακριβώς πόσο) και μπορώ μετά πάλι να ψάχνω για άλλους 6 μήνες...Αυτή την πληροφορία βέβαια μου την είχε δώσει νωρίτερα και ο φίλος hainis, και να 'ναι καλά γι'αυτό. Η κοπέλα βέβαια μου είπε οτι 6 μήνες είναι υπεραρκετοί για την συγκεκριμένη αγορά εργασίας...τι να πώ.....ήξερα οτι κάτι θα στράβωνε...δεν μπορεί να ήταν όλα ιδανικά....

      Σας χαιρετώ...

      Comment


        Παιδιά η RyanAir είναι πολύ καλή. Μην την φοβάστε. Θέλει μόνο προσοχή στις extra χρεώσεις που μπορει να στα πάρει και μην το καταλάβεις.

        Comment


          vasoulita81 θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις.

          Comment


            Και σε παρακαλώ να μας κρατάς ενήμερους για το πως είναι τα πράγματα εκεί.

            Comment


              νορβηγια

              παιδιά εάν είσαι τρίτη λυκείου γίνεται να συνεχίσεις εκεί σχόλιο από την τρίτη λυκeιου ?

              Comment


                Γεια σας και απο μένα, μια ερωτηση για όποιον γνωρίζει

                Αν μεταφέρω τα λεφτα μου απο τη Νορβηγια θα με συμφέρει;
                Θα χασω λεφτα από τη μετατροπή νοκ σε ευρω, οταν θα θελώ να τα γυρισώ πισω στην Ελλάδα;
                Επειδη σκεφτομαι οτι μετα απο μια πενταετια μπορει να θέλω να γυρισω πισω...
                Θα με συμφέρει να φυγω ή θα χάσω πολλά χρήματα;

                Ευχαριστω

                Comment


                  Originally posted by billaraaaas View Post
                  παιδιά εάν είσαι τρίτη λυκείου γίνεται να συνεχίσεις εκεί σχόλιο από την τρίτη λυκeιου ?
                  Για λύσε σε παρακαλώ αυτή την σχολική άσκηση και θα βρεις την απάντηση μόνος σου.

                  Merk av punktene i et koordinatsystem:

                  (1,3),(6,3),(9,8)

                  Lag linjestykker mellom punktene i samme rekkefølge som punktene står i.

                  Det mangler et punkt for at du har et kjent geometrisk figur. Hvilket punkt mangler? Hva heter fuguren?

                  Μπορείς να συνεχίσεις αλλα είναι αρκετά δύσκολο. Πρέπει να κάνεις πρώτα επιπλέον μαθήματα γλώσσας για να ενταχθείς στην διδασκαλία της ύλης.

                  Comment


                    Originally posted by socra2 View Post
                    Γεια σας και απο μένα, μια ερωτηση για όποιον γνωρίζει

                    Αν μεταφέρω τα λεφτα μου απο τη Νορβηγια θα με συμφέρει;
                    Θα χασω λεφτα από τη μετατροπή νοκ σε ευρω, οταν θα θελώ να τα γυρισώ πισω στην Ελλάδα;
                    Επειδη σκεφτομαι οτι μετα απο μια πενταετια μπορει να θέλω να γυρισω πισω...
                    Θα με συμφέρει να φυγω ή θα χάσω πολλά χρήματα;

                    Ευχαριστω
                    Αναλόγως την ισοτιμία ευρώ κορώνας. Πρίν 5 χρόνια ήταν 8,5 κορώνες ένα ευρώ. Τώρα με την κρίση είναι κάτω από 8 κορώνες, νομίζω 7,5. Οταν πχ έστελνα στους δικούς μου 8500 κορώνες από Νορβηγία αυτοί έπαιρναν 1000 ευρώ. Τώρα στέλνω 7500 κορώνες (μου μένουν στην τσέπη 1000 κορώνες) και αυτοί παίρνουν πάλι 1000 ευρώ.

                    Τι θα γίνει σε 5 χρόνια κανείς δεν ξέρει. 2012 έχουμε μη ξεχνιόμαστε...

                    Comment


                      Πριν φθασω σε αυτο το σημειο,να στελνω δηλ,λεφτα στην Ελλαδα.
                      Θα ηθελα να ρωτησω πιος ειναι ο ασφαλες τροπος να μεταφερω τα χρηματα για τα πρωτα εξοδα ενοικια,προκαταβολες κλπ,να τα κουβαλαει καπιος μαζιτου,σε αυτη την περιπτοση μπορει να ανοιξη λογαριασμο μολις κατεβη απο το αεροπλανο,πιστοτικες απο την ελλαδα" περνανε" και αν συμφερουν.
                      Να αλαξη καπιος τα ευρω στην Ελλαδα η στην Νορβηγια ,που συμφερει καλυτερα?

                      Comment


                        Λογαριασμό σε τράπεζα δεν μπορείς να ανοίξεις, αν δεν έχεις τον προσωπικό αριθμό που σου δίνει το κρατος, κάτι σαν αριθμό ταυτότητας. ΜΠορείς να έχεις ευρω μαζί σου και να τα αλλάξεις σε κορώνες. Υπάρχουν ανταλακτήρια γραφεία πχ FOREX , WESTERN UNION, που σε αυτά μπορεις να αλλάξεις ευρω και να λάβεις ή να στείλεις χρήματα. Πιστωτικές κάρτες ισχύουν και μπορείς να τις χρησιμοποιείς.

                        Comment


                          Και εγω τα ιδια νιωθω που ετοιμαζομαι για γερμανια

                          ισως λογω της μεγαλης κρισης που υπαρχει πανευρωπαικα και των μειωμενων προσφορων εργασιας

                          αυτο που με φοβιζει περισσοτερο ειναι να καταληξω οπως οι σπουδαγμενοι αλβανοι ελλαδα..οπου εβλεπες γιατρο να δουλευει delivery

                          Comment


                            Originally posted by vasoulita81
                            Σε 15 ημέρες φεύγω για πάντα απο εδώ και πάω επιτέλους Νορβηγία για να ξεκινήσω μια νέα ζωή...
                            Ομως...με έχει κυριεύσει ένας "περίεργος" φόβος και δεν το περίμενα ποτέ αυτό απο τον εαυτό μου....οτι και καλά δεν θα τα καταφέρω, οτι δεν θα βρώ δουλειά,οτι θα αποτύχω κτλ κτλ....
                            Ελπίζω να είναι απλά κάποιο "σύνδρομο" που αισθάνονται συχνά αυτοί που ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν...
                            Εχεις το φοβο του αγνωστου...Ενα συναισθημα που το παθαινουν ολοι οταν αλλαζουν εδρα...
                            Μην αγχωνεσαι και εμπιστεψου τον εαυτο σου...
                            Οπως λενε η τυχη ευννοει τους τολμηρους...
                            Προχωρα και μην φοβασαι για τιποτα..
                            Ειναι στο χερι σου να καθορισεις την τυχη σου!!
                            Σου ευχομαι τα καλυτερα και ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις και με το παραπανω!!
                            Υπομονη και θεληση!!
                            Φιλια ενας συμπατριωτης σου!!
                            Γιαννης

                            Comment


                              Βασουλιτα Προχωρα και μην φοβασαι τιποτα !!!!!

                              Κιεγω εχω περασει απο το ιδιο σταδιο οπως εσυ ! Τα συναισθηματα περιεργα αναμεικτα !! Ειναι φυσιολογικο ! Πηγαινεις σε μια ξενη χωρα ξεκινας απο την αρχη !!!!

                              Μην φοβασαι καθολου !!!! Η ζωη ειναι μια περιπετεια και κοιτα να περνας οσο καλυτερα μπορεις !!!!

                              Η Νορβηγια ειναι μια υπεροχη χωρα και ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις !!

                              Καλο ταξιδι σου ευχομαι και ολα θα πανε καλα
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                vasoulita81 προχώρα και μην μασάς πουθενά!!!! Άλλωστε ο φόβος που νοιώθεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ λογικός και ένδειξη του πόσο συνειδητοποιημένα αντιμετωπίζεις το μεγάλο βήμα που πας να κάνεις!!!! Είμαστε όλοι μαζί σου, η επιτυχία η δικιά σου θα δώσει αισιοδοξία σε εμάς που ακόμα παραμένουμε εδώ.

                                Και θυμήσου: Το ‘’καλύτερο αύριο’’ που ανέφερες ……… σε λίγες μέρες αρχίζει!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X