Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by GEORGE66 View Post
    καλησπέρα

    Σήμερα συναντήθηκα με μια ευροσημβουλο του ΟΑΕΔ για να πάρω συμβουλές.

    Αρκετά αποκαρδιωτική συνάντηση μου είπε το γνωστό ότι οι Νορβηγοι σε προσλαμβάνουν μόνο με νορβηγικά,

    και οτι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι επίσημο εκτός από γιατρούς που θενε οι Γερμανοί και ίσως το Ιούνιο οι Ολλανδοι εργάτες εποχικά κους για συγκομιδή

    Πάντως μου φάνηκε να αγνοεί τα γραφειοκρατικά,κλασική δημόσιος υπάλληλος.

    Παράλληλα μου απάντησε ο NAV σε email μου αρκετά κατατοπιστικό ομολογούμενος,άλλα δεν απαντούσε στην βασική ερώτηση ποσό καιρό θα τους πάρει να εξετάσουν το αίτημα μου να εγγραφώ στον NAV.

    Εffi είμαι σίγουρος για σένα σε αντίθεσή με μένα και έχω αρχίσει να αλληθωρίζω προς Γερμανία μεριά,τουλάχιστον εκεί όλο και κάνα πατριωτάκι μπορεί να συνετίσω

    Giannoula κανε νεο?
    Γεια σου φίλε. Πρώτα να σου πω αυτά που ξέρω ότι για να εγγραφείς στο Νορβηγικό Nav δηλαδή να βάλεις το βιογραφικό σου στη βάση τους δεν χρειάζεται κάτι το κάνεις και από δω, εκεί μπορείς να γραφείς χωρίς κάτι ιδιαίτερο (αν εννοείς βέβαια κάτι άλλο ως εγγραφή ξαναρώτα και αν ξέρω θα σου απαντήσω). Ο Αντώνης γύρισε για να περιμένει από δω τυχόν απαντήσεις στα 1.000.000 βιογραφικά που έχουμε στείλει. Δεν είχε νόημα να είναι εκεί πιά αφού τα είχε κάνει όλα όσα έπρεπε και απλά καθόταν και περίμενε μήπως και του απαντήσει κανείς. Εμείς έχουμε απλώσει τα φτερά μας και στην Ολλανδία που είναι πιο άνετα με τη γλώσσα και μπορείς κι εσύ να δεις στο www.werk.nl αγγελίες και τι παίζει γενικά στην Ολλανδία (συμβουλή χρησιμοποίηση το google chrome ως περιήγητή για άμεση μετάφραση. Αυτά!!!!

    Comment


      Παιδιά τη να πω για την επιστροφή....

      Ξέρω ότι μπορείς να αναβάσεις βιογραφικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι και άνεργος,μπορεί να ψάχνεις απλά μια καλύτερη δουλεία.

      Διάβασα για την περίπτωση που κάποια κοπέλα κατέθεσε τα χαρτια της αν Ελληνίδα άνεργη στον NAV και μετά από μήνες την φώναξαν για να της Πούνε ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει.

      Πάντως αν τελικά δεν πάμε Νορβηγία εύχομαι να τους στερέψουν οι πετρελαιοπηγές γιατί πολλή μας έχουν αγχώσει

      Comment


        "Εffi είμαι σίγουρος για σένα σε αντίθεσή με μένα και έχω αρχίσει να αλληθωρίζω προς Γερμανία μεριά,τουλάχιστον εκεί όλο και κάνα πατριωτάκι μπορεί να συνετίσω"



        George μην απογοητεύεσαι και μη σε παίρνει απο κάτω. Να δεις που όλα καλά θα πάνε στο τέλος. Το θέμα είναι να μην επαναπαύεσαι και να ψάχνεις και απ' ότι έχω καταλάβει εσύ ψάχνεις πολύ και το κηνυγάς! Κοίτα και Γερμανία αν νομίζεις οτι εκεί έχεις πιο πολλές πιθανότητες. Ποτέ δεν ξέρεις! Κράτα μας ενήμερους!

        Comment


          Γεια σας!!!Ειμαι μαθητρια Γ' Λυκειου κ σκεφτομαι οταν τελειωσω το σχολειο να παω να σπουδασω στη Νορβηγια...Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τις ακριβεις διαδικασιες,απο που να παρω πληροφοριες,που να κανω την αιτηση που να την βρω,πως θα την στειλω και αν εχω αργησει να κανω αιτηση:\.Αν εχω αργησει θα ηθελα να ακολουθησω εκεινο το προγραμμα που μενεις στη Νορβηγια ενα χρονο για την εκμαθηση της γλωσσας μετα πας σε πανεπιστημιο,το οποιο απο οτι διαβασα στα προηγουμενα σχολια ειναι μεχρι τον ιουνιο η προθεσμια για να κανεις αιτησηαλλα ουτε κ σε αυτο το πραγραμμα ξερω τις διαδικασιες.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε κ τι πρεπει να κανω?γιατι δεν εχω απολυτως καμια ιδεα..:\

          Comment


            ΤΙ γίνεται παιδιά, vasoulita που βρίσκεσαι?Γιαννούλα κανε νέο?

            Comment


              Originally posted by GEORGE66 View Post
              ΤΙ γίνεται παιδιά, vasoulita που βρίσκεσαι?Γιαννούλα κανε νέο?
              Γειά σου φίλε μου τι κάνεις, χαθήκαμε γενικώς. Εγώ δεν έχω κανένα ιδιαίτερο νέο, εκτός από υπομονή και συνεχόμενη προσπάθεια (βιογραφικά κλπ) τίποτε. Για να δούμε τι θα δούμε. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αφού τις δουλειές χωρίς αμάν αμάν Νορβηγικά τις πιάνουν Πακιστανοί και γενικώς εξωτικοί τύποι τους οποίους τους σμπρώχνουν πρακτορεία μήπως πρέπει να πάμε κι εμείς να γραφούμε σε κανένα τέτοιο πρακτορείο για να βρούμε μία κωλοδουλειά για να κάνουμε μία αρχή Γιατί όπως και ένας φίλος μας μας είπε που είναι στο Όσλο έχουν βάλει πια ως απαιτούμενο κάποιο επίπεδο γνώσης της γλώσσας (να μπορείς να καταλαβαίνεις τι σου λένε και να μπορείς να κάνεις μία "συζήτηση") κάτι που όπως καταλαβαίνεις απαιτεί αρκετό χρόνο προετοιμασίας και νομίζω με αμφίβολο αποτέλεσμα. Δεν ξέρω παλεύουμε ταυτόχρονα και την Ολλανδία που φαίνεται αρκετά πιο εύκολο από το θέμα της γλώσσας και από την μεγάλη ποικιλία αγγελιών για δουλειές που έχουμε πιθανότητα να μας πάρουν.

              Comment


                Γεια σου Γιαννούλα.

                Δεν Θα είχα καμία αντίρρηση να γραφτω σε ένα τέτοιο πρακτορείο,άλλα που να το βρεις έχεις καμία πληροφορία?

                Έμενα παει να σπάσει το κεφαλή μου γιατί πρέπει να πάρω απόφαση τη θα κάνω,άλλα όταν λες για φιλο στο Όσλο και δεν έγινε κάτι σκέψου έμενα που δεν έχω την παραμικρή επαφή με Νορβηγία

                Από ότι καταλαβαίνω πάντως δεν το βάζετε κάτω αν και φαντάζομαι το ψάξιμο σε δυο χώρες μπορεί να είναι λίγο κουραστικό.

                θα ήθελα αν μπορείς να μου προτείνεις φθηνό κατάλυμα για της πρώτες μέρες στο Όσλο,αν και νομίζω ότι θα είναι καλύτερα μόλις φθάσω να φύγω για κάποια άλλη πόλη και συγκεκριμένα θέλω να πάω στο kongsberg

                Σε ευχαριστώ,και ευχομαι εσύ και η οικογένεια σου να είστε καλά

                Comment


                  Originally posted by GEORGE66 View Post
                  Γεια σου Γιαννούλα.

                  Δεν Θα είχα καμία αντίρρηση να γραφτω σε ένα τέτοιο πρακτορείο,άλλα που να το βρεις έχεις καμία πληροφορία?

                  Έμενα παει να σπάσει το κεφαλή μου γιατί πρέπει να πάρω απόφαση τη θα κάνω,άλλα όταν λες για φιλο στο Όσλο και δεν έγινε κάτι σκέψου έμενα που δεν έχω την παραμικρή επαφή με Νορβηγία

                  Από ότι καταλαβαίνω πάντως δεν το βάζετε κάτω αν και φαντάζομαι το ψάξιμο σε δυο χώρες μπορεί να είναι λίγο κουραστικό.

                  θα ήθελα αν μπορείς να μου προτείνεις φθηνό κατάλυμα για της πρώτες μέρες στο Όσλο,αν και νομίζω ότι θα είναι καλύτερα μόλις φθάσω να φύγω για κάποια άλλη πόλη και συγκεκριμένα θέλω να πάω στο kongsberg

                  Σε ευχαριστώ,και ευχομαι εσύ και η οικογένεια σου να είστε καλά
                  'Οσο και αν έψαξα για τέτοιο πρακτορείο δεν βρήκα τίποτα. 'Οσο για το κατάλυμα που λες εκτός από ξενοδοχείο είναι δύσκολο να βρεις κάτι για λίγο καιρό και γενικά δεν νοικιάζουν διαμερίσματα ή δωμάτια αν δεν έχεις δουλειά ή δεν είσαι φοιτητής (σου ζητάνε ακόμη και συστατική επιστολή φαντασου!!!!!). Σίγουρα είναι κουραστικό να ψάχνεις σε δύο χώρες αλλά τα έχουμε μοιράσει με τον Αντώνη και έτσι την παλεύουμε. Τι να κάνεις? το θέμα είναι να βρεθεί κάτι και να φύγουμε. Να είσαι και συ καλά!!

                  Comment


                    Παιδιά καλησπέρα και από μένα!!Χαίρομαι ιδιαίτερα που ακούω πολλους απο σας ανω των 30 να αποφασίζουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους και ειδικά στο εξωτερικο !!!! Εγω δυστυχώς ημουν από αυτους που φοβηθηκαν να κανουν το μεγαλο βημα και συνεχίζω στην Ελλάδα. Θεωρούσα ότι είναι καλυτερο να μαζέψω από Ελλαδα οσο περισσοτερα πτυχια μπορω και μετα να φυγω ’πιο προετοιμασμένη’.. Βλακείες…. Οσο το καθυστερεις τοσο πιο δύσκολο φαινεται το να φυγεις τελικα!!

                    Εffi και απο μένα!!!! Προφανώς εκανες την καλύτερη επιλογη να κανεις το μεταπτυχιακο σου στη Νορβηγία. Πιστευω ότι είναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια εχοντας 1 πτυχιο από δικό τους πανεπιστημιο!!

                    Voulitsa μηπως εχεις υπόψη σου αν καποιος στο ηρακλειο διδασκει νορβηγικά?? Εγω ακομα αμφιταλαντεύομαι μεταξυ Σουηδιας – Νορβηγίας και εχω ακομα χρονο μέχρι να ξεμπλέξω με τις υποχρεώσεις μου εδώ στην Ελλάδα.

                    Comment


                      Originally posted by vasoulita81
                      Tonia γειά σου κι απο εμένα!
                      Δεν ξέρω κάποιον στο Ηράκλειο που να κάνει Νορβηγικά γιατί δεν το εχω ψάξει. Ασχολούμαι με τα ρώσικα τώρα και σε ενα μήνα δίνω εξετάσεις για δίπλωμα, οπότε σκέφτηκα να μην ξεκινήσω Νορβηγικά μήπως και μπερδευτώ. Θα ρωτήσω όμως να δώ αν ξέρει κάποιος. 'Οσο για την απορία σου Σουηδία ή Νορβηγία, στη θέση σου θα έψαχνα δουλειά και στις 2 χώρες και όπου έβρισκα πρώτα, εκεί θα πήγαινα. Εξάλλου είναι δίπλα οπότε αν κάτι δεν σου αρέσει στη μια, πετάγεσαι στην άλλη!
                      Ξεκίνα όμως απο τώρα να ψάχνεις δουλειά, γιατί οπως διαπιστώνεις απο τα post, είναι χρονοβόρο να βρείς δουλειά σε αυτές τις χώρες...αν βρείς όμως, σώθηκες!!

                      Giannoula, τι κάνεις????
                      Γειά σου Βασουλίτα μου καλά είμαι, το να πρωτοπώ!! Θα σου στείλω e mail

                      Comment


                        Originally posted by vasoulita81
                        Tonia γειά σου κι απο εμένα!
                        Δεν ξέρω κάποιον στο Ηράκλειο που να κάνει Νορβηγικά γιατί δεν το εχω ψάξει. Ασχολούμαι με τα ρώσικα τώρα και σε ενα μήνα δίνω εξετάσεις για δίπλωμα, οπότε σκέφτηκα να μην ξεκινήσω Νορβηγικά μήπως και μπερδευτώ. Θα ρωτήσω όμως να δώ αν ξέρει κάποιος. 'Οσο για την απορία σου Σουηδία ή Νορβηγία, στη θέση σου θα έψαχνα δουλειά και στις 2 χώρες και όπου έβρισκα πρώτα, εκεί θα πήγαινα. Εξάλλου είναι δίπλα οπότε αν κάτι δεν σου αρέσει στη μια, πετάγεσαι στην άλλη!
                        Ξεκίνα όμως απο τώρα να ψάχνεις δουλειά, γιατί οπως διαπιστώνεις απο τα post, είναι χρονοβόρο να βρείς δουλειά σε αυτές τις χώρες...αν βρείς όμως, σώθηκες!!

                        Giannoula, τι κάνεις????
                        vasoulita καλη τυχη σε ό,τι και να κανεις οπως και στους υπόλοιπους! Αν μαθεις κατι μας ενημερωνεις ετσι??? σε ευχαριστώ πολυ!

                        Comment


                          Originally posted by Paola View Post
                          Γεια σας!!!Ειμαι μαθητρια Γ' Λυκειου κ σκεφτομαι οταν τελειωσω το σχολειο να παω να σπουδασω στη Νορβηγια...Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τις ακριβεις διαδικασιες,απο που να παρω πληροφοριες,που να κανω την αιτηση που να την βρω,πως θα την στειλω και αν εχω αργησει να κανω αιτηση:\.Αν εχω αργησει θα ηθελα να ακολουθησω εκεινο το προγραμμα που μενεις στη Νορβηγια ενα χρονο για την εκμαθηση της γλωσσας μετα πας σε πανεπιστημιο,το οποιο απο οτι διαβασα στα προηγουμενα σχολια ειναι μεχρι τον ιουνιο η προθεσμια για να κανεις αιτησηαλλα ουτε κ σε αυτο το πραγραμμα ξερω τις διαδικασιες.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε κ τι πρεπει να κανω?γιατι δεν εχω απολυτως καμια ιδεα..:\

                          Πιστεύω οτι αν αρχίσεις να ψάχνεις από εδω τελικά θα βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει.

                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

                            Comment


                              ryanair = souper τη δοκίμασα πρόσφατα και έχω ακούσει τα καλύτερα και από άλλους. Πάντα στην ώρα τους !

                              Comment


                                Originally posted by vasoulita81
                                Παιδιά, έχει κανείς να μου προτείνει αεροπορική εταιρεία για Νορβηγία? Γιατί με Norwegian & SAS τρίβω τα μάτια μου απο τις τιμές των εισητηρίων!!!! Την Ryan Air την εμπιστευόμαστε? Γιατί βρίσκω πολύ φτηνές πτήσεις Χανιά-Όσλο και σκεφτόμουν μετά να πάρω μια εσωτερική Οσλο- Σταβανγκερ που επίσης είναι πολύ φτηνές. Ξέρει κανείς τι παίζει με καθυστερήσεις για την συγκεκριμένη εταιρεία? Για σκεφτείτε να κλείσω εσωτερική πτήση και να έχει απο Χανιά καθυστέρηση και να μείνω όλη νύχτα μόνο κορίτσι στην ξενιτιά μέχρι την πρώτη πρωινή!!!

                                Ευχαριστώ πολύ!
                                με την η ryannair εγω εκλεισα για όσλο στις 1 ιουλ .! ειναι πολύ γαμάτη εταιρεία! το lowcost αφορά τις παροχές αεροδρομίου!κανεις chek-in απο ιντερνετ 24 ωρες πριν, περνά απευθειας στην πύλη εισόδου, αλλά πρέπει να έχεις μαξιμουμ 20 κιλα χειραποσκευές! για παραπάνω θα πρέπει να πληρώσεις 30 ευρώ , και να τα αφήσεις στις αποσκευές. να είσαι στο Δασκαλογιάννης 1,5 ωρα νωρίτερα! τα εισιτήρια δεν επιστρέφονται.! αν θελεις άλλες πληροφορίες στειλε pm. αν πας για μονιμα, 3μηνη παραμονη κλπ εχω να σου δωσω πληροφορίες!
                                καλο ταξιδι

                                Comment

                                Working...
                                X