Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by sakistha View Post
    konstantinos1982 στην συναντηση ήρθες;

    Τόλη κουράγιο!!!!!!! εσύ και η Βάσω μας δίνεται δύναμη και θέληση που είστε ήδη εκεί πάνω...
    Sakistha είχα δει ότι θα γινότανε αυτή η συνάντηση αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων....

    Comment


      Originally posted by tolis nikolaou
      το δυσκολοτερο και βασικοτερο ειναι να μπεις στο αεροπλανο...διοτι οι περισσοτερες πληροφοριες που θα μαζεψεις απο το ιντερνετ ειναι υπερβολικες η μυθος...παθος και μαθος αδελφε!!
      Τoli εσύ αν επιτρέπεται σε τι ειδικεύεσαι ως εργασιακό αντικείμενο;Έχεις τελειώσει κάποια πανεπιστημιακή σχολή;Nορβηγικά ήξερες πριν αναχωρήσεις;

      Comment


        Originally posted by tolis nikolaou
        οχι δεν εχω ανωτερες και ανωτατες σπουδες!!
        ελαχιστα τα νορβηγικα μου , αλλα και αυτα που διαδασκονται στα τμηματα αρχαριων διαφορων φροντηστηριων,θα καταλαβεις οτι απο την πρωτη μερα,την πρωτη επαφη οτι ειναι ανυπαρκες και δεν θα σε καταλαβαινει κανεις οποτε για μενα ειναι πεταμενα λεφτα!!επισης επειδη κατι μου "λεει" οτι ψαχνεις να βρεις απο την ελλαδα ,μην το περιμενεις ειναι ματαιο ,πιστευω ουτε καν μεσω skype δεν θα δεχθουν να σε ακουσουν,διοτι εδω σε καθε αγγελια πεφτουν τουλαχιστον 50 βιογραφικα απο ενδιαφερωμενους.
        δεν ξερω τι σου εχουν πει απλα εγω σου λεω τι ζω εδω και 34 μερες!
        Ευχαριστώ για την απάντηση Τόλη!Βασικά δεν ψάχνω να βρω δουλειά από την Ελλάδα,δεν έχω ψευδαισθήσειςΣχετικά με την γλώσσα δεν αναφέρομαι σε κάποιο απλό μάθημα ώστε να λέω καλημέρα,τι κάνεις κτλ.Αναφέρομαι στο πτυχίο Trinn 3 το οποίο σε επίπεδο Νορβηγικών είναι advanced proficiency στα Αγγλικά.Θεωρώ ότι proficiency στα Νορβηγικά είναι βασικό εάν θέλω να εργαστώ ως μηχανολόγος μηχανικός!Από κει και πέρα σε συνδυασμό με proficiency Αγγλικών και ίσως και ένα μεταπτυχιακό που έχω στο μυαλό μου,να έρθω κοντά στον στόχο μου.Μέσω του μεταπτυχιακού έχεις και το χρόνο να ζήσεις ως native επάνω.Ειδάλλως αν αποφασίσω κατευθείαν εργασία με τα υπάρχοντα προσόντα θεωρώ ότι 20.000 ευρώ είναι αρκετά να έχεις μαζί σου για ξεκίνημα-αναζήτηση.Είδωμεν!

        Comment


          Originally posted by vasoulita81
          Αλλος ένας κλασσικός "ξερόλας"!!! Αν ρωτάς τη γνώμη μου, εγω προτιμώ πρώτα να φύγουν κάτι λαμόγια σαν κι εσένα πρώτα και μετά οι πολιτικοί! Προφανώς είσαι απο αυτούς που ζούν με τα λεφτά του μπαμπά που έγινε πλούσιος λόγω πελατειακής σχέσης με κάποιον πολιτικό και κάθεσαι σε έναν υπολογιστή που σου πήρε ο μπαμπάς και κάνεις κριτική με τα λόγια που σου έμαθε ο μπαμπάς!!!!!
          Ασε μας ρε κακομοίρη! Κι εσυ και ο κάθε κακομοίρης που μπαίνει εδώ μέσα και λέει το μακρύ και το κοντό του!

          Χαιρετώ όλα τα πατριωτάκια που ειναι αυτη τη στιγμή Νορβηγία και παλεύουν με όσα ψυχικά αποθέματα τους έχουν μείνει! Και επειδή έχει μπεί και το φθινόπωρο εδώ και η βροχή δε λέει να σταματήσει, εφοδιαστείτε με αδιάβροχα και γαλοτσάκια και απολάυστε την εποχή!

          Comment


            Φίλε DreamBreaker ωραία αυτά που γράφεις αλλά ακούγονται λίγο θεωρία. Στην πράξη είναι δυσκολότερα τα πράγματα.

            Προφανώς και αν θες να βοηθήσεις τη χώρα σου μπορείς να το κάνεις ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ! Και όποιος από εδώ είχε βοηθήσει να φτάσει η χώρα σε αυτή την κατάσταση ,το λιγότερο να ήταν ‘’βολεμένος’’ και στη χειρότερη να του είχαν μειώσει ένα μισθό.

            Άσε λοιπόν τον καθένα να κρίνει που μόνος του που έφταιξε και που όχι, και κάνε και συ την δικά σου ΑΥΤΟκριτική.
            Στο ‘’τρυπάκι’’ του να κατηγορείς έχεις μπει και ο ίδιος: Κατηγορείς /κρίνεις άτομα που δεν γνωρίζεις για τις επιλογές τους.

            Comment


              Originally posted by DreamBreaker
              Με το ίδιο λοιπόν σκεπτικό αν ΟΛΟΙ την κάνουνε προς τα έξω ποιοι θα είναι αυτοι που θα βοηθήσουν σ’αυτό?
              η χρυση αυγη, οι μεταναστες και το κκε.

              το κκε θα κανει οτι εκανε παντα, δηλαδή τίποτα πέρα από το να εκφέρει γνώμη
              οι μεταναστες θα γινουν δουλοι
              και η χρυση αυγη θα αυτοπροσδιοριστει δικτατορια με οραμα την εξαπλωση του (νεο)ελληνισμου στον κοσμο

              Comment


                ωραία, ας πούμε, ότι δεν πάμε μετανάστες, έχεις λύση να προτείνεις;
                μην πεις να κατέβουμε στον δρόμο, γιατί κατεβαίνουμε!! άμα παρακολουθεις την ιστοσελίδα επικρατεί νέκρα την ώρα των πορειών.
                12 φλεβάρη ας πούμε θυμάσαι τι έγινε;παρανάλωμα , είδες κάτι να αλλάζει;

                λύση για να φάμε αύριο χωρίς να χρειαστεί να κλέψουμε έχεις; γιατί ακόμα και να κλέψει κάποιος δεν φτιάχνει την Ελλάδα, σώζει μόνο το τομάρι του (με την προυπόθεση ότι δεν τον πιάνουν πάντα)

                εσύ ρε φίλε που βρίσκεις λεφτά και τρώς, θες να μοιραστούμε την δουλειά που κάνεις; ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΣΥΝΕΛΛΗΝΑ ΝΑ ΣΩΘΕΊ;

                πές μας καμιά λύση του προβλήματος και μην μπαίνεις έτσι και κοπανάς ότι σου κατέβει.
                επίσης άμα θέλεις να βοηθήσεις να σου δώσω το μέηλ μου να μου στείλεις 200 ευρώ για το ρεύμα.

                προσπαθώ να σου μιλήσω ευγενικά, περιμένω ανάλογη απάντηση με τουλάχιστον ένα επιχείρημα που να αποτελεί λύση στο πρόβλημα, ώστε να βγει ένας μπούσουλας... μήπως έχεις επίσης κακή εμπειρία από το εξωτερικό;πήγες και απέτυχες;εαν ναι μοιράσου μαζί μας την εμπειρία σου... να αποφύγουμε τις κακοτοπιές.



                και άμα θέλεις να τρολλάρεις , κάντο αλλού.

                Comment


                  Γειτονάκια καλησπέρα

                  Κάποιο λάθος έκανε ο άνθρωπος και έγραψε σε λάθος θέμα .

                  Μάλλον όμως πρόκειται περι του γνωστού σε όλους ατόμου ...

                  Συνεχίστε δυναμικά τον αγώνα σας και μην δίνετε σημασία !!
                  Σας χαιρετώ και σας χαμογελώ απο Σουηδία !!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Vasoulita , Τόλη , και σε όλα τα παιδιά προχωράτε δυναμικά !!
                    Εγώ πιστεύω ότι η επιτυχία σας είναι σίγουρη !!!
                    Απλώς περνάτε απο αυτό το στάδιο που περνάμε όλοι στην αρχή !!!!!

                    Κιεγώ κάποια στιγμή θα κάνω εκδρομούλα στα γειτονάκια μου !!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      υπαρχει καποιος ηλεκτρολογος μηχανικος για νορβηγια?

                      Καληέρα σας! Παρακολουθώ το forum σας και συγχαρητήρια για τις πολύτιμες συμβουλές όλων, ειδικά όλων οσων έχουν φύγει. Ο άντρας μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και ενδιαφέρεται να μεταναστεύσει στη Νορβηγία. Υπάρχει κάποιος που δουλεύει εκει ως μηχανικός ή έχει κάνει κάποιες ενέργειες από εδώ για να βρει δουλειά στη Νορβηγία ή σκοπεύει να ανέβει να ψάξει πάνω στο αντικείμενο αυτό? Η συμβουλή σας είναι πολυτιμη για εμας.
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment


                        Τόλη, ψάχνε και σε άλλες πόλεις εκτός από το Bergen... (φαντάζομαι το κάνεις ήδη...)

                        Καλή δύναμη!

                        Και σε σένα Βάσω...

                        Comment


                          πατριοτακια καλημερα ειμαι ο γιαννης απο την βουλα ειμαι 44 ετων πατερας 2 παιδιων 14 και 18χρονων ,διαβασα τα σχολεια σας και αποφασισα να σας γραψω γιατι εγω και η οικογενοια μου εχουμε ξεκινησει εντατικα ιδιαιτερα μαθηματα νορβηγηκων με σκοπο την
                          μετικοιση εκει για (οικονομικους,εκπεδευτικους,ψυχολογικους και πολους αλλους λογους) κατα ρχας επιτρεψτε μου να πω συνχαρητηρια σε ολους οσους κυνηγουν το ονειρο τους , πιστη , επιμονη,και το βλεμα μπροστα μην φοβαστε τιποτα ο μεγαλυτερος εχθρος μας (τουλαχιστον για"εκει" ειναι ο κακος μας εαυτος) θελω να πω και αλλα πολλα αλλα προτιμω να κανω παρα να λεω για αυτο και σε 3 με 4 μηνες ανεβαινω ,καλη τυχη σε ολους αδελφια ......

                          Comment


                            γεια σου φίλε Γιάννη, καλώς ήρθες στην παρέα μας, σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!

                            Comment


                              παιδια καλημερα και ευχαριστω για τις ευχες σας.θα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει κανεις που και πως μπορει κανεις να κλησει καποιο φθηνο καταλημα για τον πρωτο καιρο μεχρι να βρω δουλεια ,διαβασα καποια στιγμη που λεγατε για καποια τροχοσπιτα στην αρχη τις πολης και μου φανηκε καλη ιδεα (εαν δεν πεθανω απο το κρυο) μονο και μονο
                              γιατι δεν θα χρειαστει να μεινω με αγνωστους πραγμα που δεν το απορυπτω σε καμοια περιπτωση . θελω να σας πω οτι το επαγγελμα μου ειναι εδω και 21 χρονια" ιδιοκτητης" πιτασαριας και εστιατοριου .το ιδιοκτητης το βαζω σε εισαγωγικα, οχι απο ψονιω αλλα γιατι οι ιδιοκτητες στην ελλαδα μονο ιδιοκτητες δεν ειναι ,εν πασει περιπτωση .πιστευω οτι το αντικειμενο μου το γνωριζω αρκετα καλα . παρολα αυτα τα λεω, οχι γιατι ψαχνω να βρω μονο πανω σε αυτο ,θα ψαξω για οτηδηποτε αλλα αν κανεις ακουσει, δει κατι ας σφυριξει εδω με ενα μυνημα. ας αρχισουμε εμεις οι ελληνες να νοιαζομαστε επιτελους ο ενας για τον αλλον,και αν μας εχει βαρεσει πολυ ο ηλιος στην πατριδα ,ας ξεκινησουμε οι ελληνες της νορβηγιας που δεν θα εχουμε την δικαιολογια του ηλιου χαχαχαχαχα και παλι αντιο αδελφια .

                              Comment


                                Καλημέρα κι από μένα.
                                Είμαι ο Νίκος,31 ετών από Πειραιά.

                                Η ζωή εδώ στην Ελλάδα φαίνεται πως δυσκολεύει όλο και περισσότερο και τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα. Εργάζομαι βέβαια ακόμα, αλλά αυτό μοιάζει περισσότερο με τυχαίο γεγονός παρά με μια στέρεη βάση για να χτίσει κανείς τα όνειρά του.

                                Ξεκίνησα λοιπόν μαθήματα της γλώσσας μαζί με την κοπέλα μου, με σκοπό σε λίγους μήνες να προβώ στις διαδικασίες μετακίνησης στη Νορβηγία.

                                Καλή δύναμη λοιπόν σε όλους μας.






                                Υ.Γ.Διάβασα όσα περισσότερα μπόρεσα από το thread όμως απόρησα με αυτό:

                                Originally posted by tolis nikolaou
                                ελα παιδια παμε γερα.....49 μερες και ακομα δεν πηρα το d-nummer!!!!!!!!
                                Φίλε Τόλη αυτό είναι συχνό φαινόμενο; Δηλαδή αν δεν πάρει κάποιος d-nummer δεν μπορεί να εργαστεί εκεί;

                                Comment

                                Working...
                                X