Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ

    Originally posted by panos 74 View Post
    giannoula καλησπερα. Ευχομαι στον αντρα σου ο,τι καλυτερο. εγω οπως ειπα και πριν δεν εχω κατι νεοτερο απο την πρεσβεια της Νορβηγιας. Αν δεν ειμαι αδιακριτος ο ανδρας σου μενει σε καποιο ξενοδοχειο η φιλοξενειται απο καποιο γνωστο? Με ενδιαφερει γιατι σκευτομαι και εγω να μεταφερω τον οαεδ εκει και να ψαχνω αλλα απο οτι λενε το κοστος ζωης ειναι αρκετα ακριβο..
    Ο άντρας μου μένει σε ξενοδοχείο γιατί αφού δεν έχει βρει δουλειά και δεν ξέρει που θα βρει δεν μπορεί να δεσμευτεί για σπίτι. Επίσης το σπίτι που θα πρέπει να βρεί πρέπει να χωράει μια οικογένεια αφού θα ανέβουμε κι εμείς (3 άνθρωποι και 1 σκύλος) Όντως το κόστο είναι ακριβό αλλά ο δικός μου τη βγάζει σπαρτιάτικα. Πάντως σίγουρα πρέπει να έχει μαζι σου κάποια χρήματα σαν μαγιά μέχρι να βρεις κάτι.Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι στο Bergen δεν έχει τίποτε ελληνικό (ούτε εκκλησία ούτε τίποτα). Πάντως αν πας θα βρεις τον άντρα μου (ένα κονέ θα το έχεις)!!!!

    Comment


      #62
      Καλημερα giannoyla.Δεν εχω αποφασισει ακομα αν πρεπει να μαθω εδω τη γλωσσα η εκει.Εστω τα βασικα...Παντως αν βρω καποια δουλεια θα την κανω δεν το σηζητω... Μακαρι να ειναι και στο Bergen και να συναντηθω και με τον αντρα σου... Θα ριξω και εκει μια ματια... Τα λεμε...

      Comment


        #63
        Originally posted by panos 74 View Post
        Καλημερα giannoyla.Δεν εχω αποφασισει ακομα αν πρεπει να μαθω εδω τη γλωσσα η εκει.Εστω τα βασικα...Παντως αν βρω καποια δουλεια θα την κανω δεν το σηζητω... Μακαρι να ειναι και στο Bergen και να συναντηθω και με τον αντρα σου... Θα ριξω και εκει μια ματια... Τα λεμε...
        Πάνο από συζήτηση που είχα με ένα παιδί που είναι στο Όσλο μου είπε ότι το Όσλο ως πρωτεύουσα έχει γεμίσει από μετανάστες και ότι γενικά γίνεται χαμός. Η γνώμη μου (που βασίζεται σε αυτά που ξέρω) είναι να δείς σε άλλες πόλεις πιο μικρές (Bergen, Stavanger.....)

        Comment


          #64
          Giannoula καλησπερα. Το θεμα ειναι να βρεθει μια δουλεια και σιγουρα οχι μονο στο Οσλο αλλα και σε μικροτερες πολεις. Απο οτι εχω δει απο το eures δεν εχω βρει κατι και οτι υπαρχει επι το πλειστον ειναι στα νορβηγικα. Ακομα και δουλειες οπως σερβιτοροι καθαριστεςκτλ...

          Comment


            #65
            Αθηνα-Οσλο

            Καλήμερα και από μενα ,είμαι ο Γιώργος 46 ετών.

            Μετά από 7 μήνες ανεργίας σκέφτομαι ότι ο δρόμος για δουλεία στο εξωτερικό είναι μονόδρομος,

            και αν πρόκειται να κάνεις αυτό το βήμα καλά είναι να δοκιμάσεις στην καλύτερη χώρα που από όσα διαβάζω πρέπει να είναι η Νορβηγία.

            Βέβαια τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ,άνθρωποι από Πολωνία και βαλτικές χώρες έχουν προτεραιότητα κατά κάποιο τρόπο,η ελληνική κοινότητα είναι πολύ μικρή και η γλώσσα είναι ένα τεράστιο εμπόδιο.

            Εγώ έχω αρχίσει να στέλνω βιογραφικά σε Νορβηγικές σελίδες σαν καθαριστής,αγροτικές δουλείες,οδηγός,σεκιούριτι, κτλ

            χωρίς ανταπόκριση.

            Σε κάθε περίπτωση σκέφτομαι να το παλέψω όσο γίνεται,ακόμα και πηγαίνοντας εκεί χωρίς να έχω κάτι σίγουρο.

            Από ότι είδα ένα πλεονέκτημα στης αγγελίες που ψάχνω είναι και η κατοχή ενός αυτοκίνητου.

            Σκέφτομαι λοιπόν κατά τέλη Αυγούστου να πάρω το αμαξάκι μου και να τι κάνω για εκεί.

            Το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα και κάποιον συναγωνιστή από εδώ ,να ανεβεναμαι μαζί.το viamichelin μου βγάζει ένα κόστος γύρο στα 400 ευρώ και36 ώρες ταξίδι για Αθήνα-Όσλο

            Όποιος πιστός λοιπόν δεν έχει πάρα να επικοινωνήσει μαζί μου

            Σας ευχαριστώ

            Comment


              #66
              ΠΕΣ ΤΑ ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ

              Originally posted by vasoulita81
              Καλημέρα Νορβηγοί μου!
              Γίωργο καλώς ήρθες στην παρέα μας! Διάβασα το post όπου σκέφτεσαι να ανεβάσεις αυτοκίνητο εκεί...δυστυχώς θα πρέπει να σε ενημερώσω οτι θα πρέπει να το ταξινομήσεις εκεί και να πληρώσεις εφορία για να μπορείς να το κυκλοφορήσεις....η αδελφή μου θα πληρώσουν γύρω στα 15.000€ εκεί και άλλα 2500€ στη κοντέινερ που το έβαλαν. Είναι το Volkswagen Astra cc 1600...δεν ξέρω όμως αν γίνεται έτσι σε αυτούς επειδή δηλώνουν πια μόνιμη κατοικία το Stavanger και μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό γι'αυτούς που πάνε "προσωρινά" για να βρούν δουλειά........................................... .....................................
              Βασουλίτα γι άλλη μία φορά θα συμφωνήσω μαζί σου. Κι εμείς το αμάξι μας δεν θα το ανεβάσουμε. Μπήκαμε στο site του τελωνείου της Νορβηγίας και ήθελε για ένα NISSAN ALMPERA 1999 68.000 για εκτελεωνισμό ενώ μπορούμε με 15.000 να αγοράσουμε ίδιο. Έτσι το πουλάμε εδώ και βλέπουμε. Επίσης η υπομονή είναι το πιο βασικό που θα πρέπει να έχουμε. Έτσι θέλω να σε ακούω να με εμψυχώνεις.

              Comment


                #67
                egw eimai!

                Originally posted by GIANNOULA View Post
                Είδα ένα μηνυμα με ένα email σε greeklish αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρώ για να απαντήσω και δεν θυμάμαι τον αποστολέα. Ξαναγράψε μου για να σε βοηθήσω όσο μπορώ

                giannoula edw eimai! papadopoulos1914@gmail.com einai to mail ..apadadhse m molis mporeseis..m xara andreas!

                Comment


                  #68
                  Καλημέρα. Τυχαία βρήκα το site και μπορω να σας δωσω πληροφορίες για την Νορβηγία. αφου μένω και δουλεύω στο Οσλο.
                  Χαιρετώ

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by vasoulita81
                    Καλημέρα Νορβηγοί μου!
                    Γίωργο καλώς ήρθες στην παρέα μας! Διάβασα το post όπου σκέφτεσαι να ανεβάσεις αυτοκίνητο εκεί...δυστυχώς θα πρέπει να σε ενημερώσω οτι θα πρέπει να το ταξινομήσεις εκεί και να πληρώσεις εφορία για να μπορείς να το κυκλοφορήσεις....η αδελφή μου θα πληρώσουν γύρω στα 15.000€ εκεί και άλλα 2500€ στη κοντέινερ που το έβαλαν. Είναι το Volkswagen Astra cc 1600...δεν ξέρω όμως αν γίνεται έτσι σε αυτούς επειδή δηλώνουν πια μόνιμη κατοικία το Stavanger και μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό γι'αυτούς που πάνε "προσωρινά" για να βρούν δουλειά........................................... ......
                    Γεια σου συμπατριωτισσα!! Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Με λιγη δυναμη και θεληση ολα ξεπερνιουνται και ο δρομος ανοιγεται! Εχε πιστη και μην το βαζεισ κατω!

                    Comment


                      #70
                      ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΙΛΟ

                      Originally posted by Gerog View Post
                      Καλημέρα. Τυχαία βρήκα το site και μπορω να σας δωσω πληροφορίες για την Νορβηγία. αφου μένω και δουλεύω στο Οσλο.
                      Χαιρετώ
                      Γειά και χαρά και καλωσόρισες στην παρέα. Δεν ξέρω αν έχει διαβάσει προηγούμενα post μου (ο άντρας μου είναι στο Bergen εδώ και 1 μήνα, ψάχνει για δουλειά κλπ). Αυτό που θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις: ο άντρας μου ξέρει καλά αγγλικά και λίγα νορβηγικά, έχει δίπλωμα Γ κατηγορίας φορτηγό, οι δουλιές του στην Ελλάδα ήταν υπεύθυνος μηχανογραφημένης αποθήκης, τεχνικός προιστάμενος σε εταιρεία με εξοπλισμούς γηπέδων, σταδίων και παιδικών χαρών και οδηγός με μεγάλη εμπειρία. Ψάχνει για δουλειά και στο Bergen αλλά και στο Stavanger και γενικά όπου βρεί. Ψάχνει για οτιδήποτε χειρωνακτικό..........., σε κατασκεαστικές κ.λ.π στο finn, nav έχει βάλει το βιογραφικό του σε adecco έχει πάει και από κει, kelly servises, monster, tip top (στην Άρτα και στα Γιάννενα ΧΑΧΑΧΑ) και σε ότι άλλο σχετικό για δουλειές μπορείς να φανταστείς, και τώρα έχουμε βρει λίστα εταιρειών στις πόλεις αυτές και στέλνουμε αβέρτα βιογραφικά με σημείωση ότι ψάχνει για οποιαδήποτε δουλειά. Από την πείρα σου τι άλλο μπορεί να κάνει????? Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου να βοηθήσεις.

                      Comment


                        #71
                        Υπομονή χρειάζεται. Και φυσικά τύχη.. Τα προσόντα και οι δυνατότητες που έχουν οι Ελληνες , δεν συγκρίνονται με τους Νορβηγούς. Για μένα προσωπικά που έχω δεί Νορβηγούς να δουλεύουν το συνθημα αραχτοί και light τους πάει γάντι. Κάνουν αυτό που τους λένε και τίποτα παραπάνω. Ο σύζυγό σου μπορεί άνετα να βρεί δουλειά με τα προσόντα που μου γράφεις, και κανένας νορβηγός δεν μπορεί να του παραβγεί. Εκείνο που τόνιζα πάντα σε συνεντεύξεις για εργασία ήταν να μπορέσω να βρώ κάποιον να με εμπιστευτεί. Μετά την πρώτη εργασία στην Νορβηγία τα υπόλοιπα έρχονται. Και οι άνθρωποι εδώ αλλάζουν δουλειές όποτε θέλουν. Τους βοηθάει το σύστημα, δεν φοβούνται την ανεργία, μπορεί να δουλεύουν 3 ημέρες σε μια δουλειά, και άλλες 2 ημέρες σε άλλη δουλειά, πχ οδηγός 3 ημέρες και σε παιδικό σταθμό τις άλλες 2. Το δύσκολο είναι να γίνει η αρχή, κάποιος να σε εμπιστευτεί και να σε προσλάβει. Μετά παθαίνουν πλάκα με εμας τους έλληνες που δουλεύουμε για 3 νορβηγούς μαζί και κάνουν το παν για να μη φύγουμε.!
                        Εγώ χρειάστηκα 3 μήνες μέχρι να βρώ κάποια δουλειά, αρχικά σε κάποιο εστιατόριο βοηθητικές εργασίες όχι μόνιμη δουλειά αλλά vikar δηλαδή προσωρινή, πήρα αριθμό ασφάλισης και αργότερα άλλαξε σε supermarket όπου έβαζα πράγματα στα ράφια με 2000 ευρώ το μήνα για 4 ημέρες εργασίας.

                        Καλή τύχη εύχομαι. Ντρεπομαι που το λέω αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε ακόμα εργασιακό μεσαίωνα.

                        Comment


                          #72
                          ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΟΣΛΟ

                          Originally posted by Gerog View Post
                          Υπομονή χρειάζεται. Και φυσικά τύχη.. Τα προσόντα και οι δυνατότητες που έχουν οι Ελληνες , δεν συγκρίνονται με τους Νορβηγούς. Για μένα προσωπικά που έχω δεί Νορβηγούς να δουλεύουν το συνθημα αραχτοί και light τους πάει γάντι. Κάνουν αυτό που τους λένε και τίποτα παραπάνω. Ο σύζυγό σου μπορεί άνετα να βρεί δουλειά με τα προσόντα που μου γράφεις, και κανένας νορβηγός δεν μπορεί να του παραβγεί. Εκείνο που τόνιζα πάντα σε συνεντεύξεις για εργασία ήταν να μπορέσω να βρώ κάποιον να με εμπιστευτεί. Μετά την πρώτη εργασία στην Νορβηγία τα υπόλοιπα έρχονται. Και οι άνθρωποι εδώ αλλάζουν δουλειές όποτε θέλουν. Τους βοηθάει το σύστημα, δεν φοβούνται την ανεργία, μπορεί να δουλεύουν 3 ημέρες σε μια δουλειά, και άλλες 2 ημέρες σε άλλη δουλειά, πχ οδηγός 3 ημέρες και σε παιδικό σταθμό τις άλλες 2. Το δύσκολο είναι να γίνει η αρχή, κάποιος να σε εμπιστευτεί και να σε προσλάβει. Μετά παθαίνουν πλάκα με εμας τους έλληνες που δουλεύουμε για 3 νορβηγούς μαζί και κάνουν το παν για να μη φύγουμε.!
                          Εγώ χρειάστηκα 3 μήνες μέχρι να βρώ κάποια δουλειά, αρχικά σε κάποιο εστιατόριο βοηθητικές εργασίες όχι μόνιμη δουλειά αλλά vikar δηλαδή προσωρινή, πήρα αριθμό ασφάλισης και αργότερα άλλαξε σε supermarket όπου έβαζα πράγματα στα ράφια με 2000 ευρώ το μήνα για 4 ημέρες εργασίας.

                          Καλή τύχη εύχομαι. Ντρεπομαι που το λέω αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε ακόμα εργασιακό μεσαίωνα.
                          Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το κουράγιο που μου δίνεις. Πράγματι και ο Αντώνης (ο άντρας μου) που είδε Νορβηγούς να δουλεύουν δεν το πίστευε!!! Τα ζώα μου αργά μα πολύ αργά. Έδώ δεν θα τους κρατούσε κανένας αν δούλευαν με αυτούς τους ρυθμούς. Το μόνο που δεν μου είπες είναι αν έχεις καμμία άλλη ιδέα για βρεί δουλειά εκτός από αυτά που έχει ήδη κάνει!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by GIANNOULA View Post
                            Πράγματι και ο Αντώνης (ο άντρας μου) που είδε Νορβηγούς να δουλεύουν δεν το πίστευε!!! Τα ζώα μου αργά μα πολύ αργά. Έδώ δεν θα τους κρατούσε κανένας αν δούλευαν με αυτούς τους ρυθμούς.
                            εαν ενας νορβηγος κανει 2 πραγματα πχ την ωρα ενας ελληνας στην ιδια δουλεια δεν μπορει να κανει 4 πραγματα την ωρα γιατι πολυ απλα θα του την πουν οι αλλοι..χαλαει την πιατσα..

                            οποτε δεν σημαινει οτι επειδη ελλαδα δουλευουμε με ταχυτερους ρυθμους το ιδιο θα κανουμε και σε μια εργασια εκει..οπως και το αντιστροφο βεβαια

                            οποτε αυτο δεν αποτελει κατ αναγκη προσον απο μονο του

                            Comment


                              #74
                              Καλήμερα σας

                              Σας ευχαριστώ για της άμεσες απάντησης σας σχετικά με τον εκτελωνισμό αυτοκίνητου.

                              Η δικιά μου ερευνά σε Νορβηγικά site λέει ότι μπορώ να πάρω 1 χρόνο προσωρινή άδεια για να κυκλοφορώ με ελληνικές πινακίδες,κάτω βέβαια από αυστηρές προϋποθέσεις που παντός ισχύει ακόμα και αν βρεις προσωρινή δουλεία.

                              Αυτές οι τιμές που αναφέρεται για να πω την αλήθεια μου είχαν ξεφύγει,είχα καταλάβει ότι η αγορά εκεί(αυτοκινήτου)είναι Ακριβή.

                              παντός θέλω το λινκ του τελωνίου για να υπολογίσω και το δικό μου GIANNOYLA,γατί 68000 μου φαίνονται πολλά για ένα almera

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by GEORGE66 View Post
                                Καλήμερα σας

                                Σας ευχαριστώ για της άμεσες απάντησης σας σχετικά με τον εκτελωνισμό αυτοκίνητου.

                                Η δικιά μου ερευνά σε Νορβηγικά site λέει ότι μπορώ να πάρω 1 χρόνο προσωρινή άδεια για να κυκλοφορώ με ελληνικές πινακίδες,κάτω βέβαια από αυστηρές προϋποθέσεις που παντός ισχύει ακόμα και αν βρεις προσωρινή δουλεία.

                                Αυτές οι τιμές που αναφέρεται για να πω την αλήθεια μου είχαν ξεφύγει,είχα καταλάβει ότι η αγορά εκεί(αυτοκινήτου)είναι Ακριβή.

                                παντός θέλω το λινκ του τελωνίου για να υπολογίσω και το δικό μου GIANNOYLA,γατί 68000 μου φαίνονται πολλά για ένα almera
                                Για δες στο toll.no που είναι το site του τελωνείου. Δες στην επιλογή Kalkulator: import av kjøretøy και βάλε τα στοιχεία που σου ζητάει. Το υπολογίζει μόνο του.

                                Comment

                                Working...
                                X