Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Sakistha, Αυτό ακριβώς είναι! Συγνώμη που άργησα τόσο να φανώ άλλα είχα κάτι τρεχάματα.
    Για τιμές ενημέρωσε αν μάθεις, δεν έχω ρωτήσει. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η Θεσσαλονίκη έχει φροντιστήρια.

    Comment


      φίλη lachesis ,
      έχει αλλά είναι λίγο τσουχτερά (για μένα τουλάχιστον) είναι γύρω στα 700 ευρώ, όπως τα λέει η γιαννούλα πιο πάνω..
      εγώ προσπαθώ μέσω ιντερνετ και άμα βρω θα κάνω κανένα ιδιαίτερο, αφού πρώτα πάρω μια βασική ιδέα...
      η γλώσσα μου φαίνεται δύσκολη..για αρχή...αλλά εντάξει δεν είναι κινέζικα..
      το καλό είναι ότι την ίδια γλώσσα με μικρές διαφορές την μιλάν σουηδοί και δανοί...από αυτά που έχω καταλάβει..

      Comment


        Originally posted by sakistha View Post
        φίλη lachesis ,
        έχει αλλά είναι λίγο τσουχτερά (για μένα τουλάχιστον) είναι γύρω στα 700 ευρώ, όπως τα λέει η γιαννούλα πιο πάνω..
        εγώ προσπαθώ μέσω ιντερνετ και άμα βρω θα κάνω κανένα ιδιαίτερο, αφού πρώτα πάρω μια βασική ιδέα...
        η γλώσσα μου φαίνεται δύσκολη..για αρχή...αλλά εντάξει δεν είναι κινέζικα..
        το καλό είναι ότι την ίδια γλώσσα με μικρές διαφορές την μιλάν σουηδοί και δανοί...από αυτά που έχω καταλάβει..
        Φαντάζομαι ότι είναι ακριβά, λογικό. Τουλάχιστον όμως εγώ προσπαθώ πολύ μόνη μου ώστε να πληρώσω από το Α2 επίπεδο και πάνω. Το βιβλίο "Teach yourself norwegian" με τα δύο CD (λέει ότι φτάνει σε επίπεδο Β2) το βρίσκεις και στο ebay σε καλή τιμή. Αλλιώς από εδώ Free delivery worldwide on all books from The Book Depository, που και πάλι είναι φτηνό. Από αυτό το σάιτ παρήγγειλα και ένα μικρό λεξικό τσέπης. Οπότε δουλεύω ταυτόχρονα και τις δύο μεθόδους διδασκαλίας και έτσι κάνω επαναλήψεις καθώς τα περισσότερα επαναλαμβάνονται. Η γλώσσα έχει δύσκολες λέξεις αλλά η γραμματική είναι πολύ απλή.

        Comment


          Καλη επιτυχία με την εκμάθηση της γλώσσας...Ομως εαν δεν την μιλησεις καθόλου, πως θα την εξασκήσεις? νομιζω οτι θα ειναι δύσκολο...

          Comment


            Γειά σας,
            Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι παραδίδονται μαθήματα Νορβηγικής γλώσσας σε λογικές τιμές από απόφοιτη Νορβηγικής φιλολογίας με διδακτική εμπειρία.
            (Ιδιαίτερα & μικρά γκρουπάκια)
            Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει στο 6993 866877 ή norwegiancourses@hotmail.com
            Ευχαριστώ

            Comment


              vasoulita81
              εμείς εδώ περιμέναμε νέα σου πως και πως!!
              πως σου φαίνονται οι νορβηγοί? ευγενικοι, χαμογελαστοι, νευρικοί, τι άνθρωποι σου φαίνονται για αρχή?
              πως τα είδες θέλει καλό επίπεδο νορβηγικών για να ωρείς δουλειά?
              ο καιρός πως είναι αυτή την εποχή?
              βασικά έχουμε χιλιάδες απορίες οπότε ότι μας πεις θεωρείται ανεκτίμητο...
              όποιος άλλος είναι επάνω ας μας πει και αυτός..
              άντε βρε παιδιά να ανεβάσουμε λιγο ψυχολογία (να λέμε και τις ρεαλιστικές αλήθειες βέβαια, μην ξεχνιόμαστε και τα ωραιοποιούμε όλα)

              Comment


                Βασουλιτσα πολυ χαιρομαι που σου αρεσει και εισαι ευχαριστημενη με την επιλογη σου ,γιατι η αληθεια ειναι μεγαλο βημα αυτο που κανουμε,
                εγω τωρα ειμαι Goteborg στη Σουηδια ,οποτε ειμαι διπλα με τη Νορβηγια,και νομιζω οτι οντως πρεπει να ξεκιναει το φθινοπωρο στη Σκανδιναβια.
                Παντως ειναι αληθεια οτι ακομα και αν δεν εχουμε τακτοποιηθει ακομα , με τοση ηρεμια που εχει θες δε θες θα ηρεμησεις
                Καλη επιτυχια στη νεα σου ζωη, διαβαζω παντα τα ποστ σου ακομα και αν δεν απαντω τις περισσοτερες φορες, μου αρεσει που εισαι περιγραφικη.
                Φιλιά στον Alexander Rybak (μα δεν ειναι γλυκουλης?)
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  Δουλεια και λεφτα αμα εχουμε ολα γινονται,θα συναντηθουμε καπου στη μεση
                  Σουηδια-Νορβηγια ενα τσιγαρο δρομος
                  Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                  Comment


                    φίλη vasoulita!!!!
                    δεν με πειράζει καθόλου η φλυαρία και μην φοβάσαι να γράψεις κάτι παραπάνω δεν μας κουράζεις καθόλου...
                    αντίθετα δίνεις πληροφορίες για το πως είναι η χώρα πως βλέπεις τα πράγματα και μας δίνεις επί της ουσίας μια εικόνα από πρώτο χέρι!!!
                    ελπίζω να παν όλα καλά και να στεριώσεις εκεί ευτυχισμένη!!!!!
                    να κάνεις αισιόδοξες σκέψεις μιας και το πρώτο βήμα το έκανες!!! είσαι εκεί!!!!!
                    όλα θα παν καλά!!!!
                    εγώ προσπαθώ να μάθω την γλώσσα από ιντερνετ για αρχή!!!
                    θα ήθελα άμα μπορέσεις να μας πεις λιγα λόγια να τους νορβηγους και άμα νομίζεις ότι είναι εύκολο να συναναστραφείς μαζί τους ώστε να καταφέρεις να νοικιασεις κανά δωμάτιο σαν μετανάστης, ότι πληροφορίες μα δίνεις είναι χρυσός!!!!

                    Comment


                      KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,

                      Η ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΧΩΡΑ..ΛΙΓΟ ΚΛΕΙΣΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΤΟΠΙΑ..

                      ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑ..

                      ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΣΕ ΧΩΡΕς ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ..ΟΥΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

                      ΠΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;; ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΛΑΝΤΖΑ..ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΛΑΝΤΖΕΡΗΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΟΡΒΗΓΙΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΤΛ

                      ΕΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΚΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΣ..ΠΩΣ ΘΑ ΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ;;;

                      ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ Η ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΒΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ..

                      ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΤΟ 81 ΕΙΝΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΟΥ ΕΙΣΑΙ 31 ΕΤΩΝ..ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΟΣΟ ΕΠΙΠΟΛΑΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ!!!

                      Comment


                        φίλε λάκη, άμα μπείς στον κόπο να διαβάσεις το φόρουμ , θα καταλάβεις πως π.χ βρέθηκε και γιατί πήγε η vasoylita81 στην Νορβηγία...μπορεί να αλλάξεις γνώμη...
                        εσύ δεν θεωρείς επιπόλαιο ότι έγραψες στο φόρουμ και αναφέρθηκες σε ένα άτομο χωρίς να διαβάσεις τι έχει γραφτεί ως τώρα?
                        αλλά θα δεχτώ το ότι ζητάς συγνώμη για το ύφος σου ... αλλά έφερες και λάθος παράδειγμα..
                        τώρα απο κει και πέρα για να μιλησουμε ρεαλιστικά για την ελληνικη πραγματικότητα όταν βρεις θέση λαντζέρη με ένσημα και κοινωνική ασφάλιση πέσ μου ρε φίλε να πάω να δουλέψω... γιατί ὀχι απλά δεν βρίσκεις θέση λάντζας αλλά και όταν βρεις σιγά μην σου κάνει πρόσληψη με ασφάλιση ...
                        τώρα να σου πώ έτσι όπως έχει γινει η κατάσταση στην ελλάδα καλυτερα στην γερμανία λάντζα παρά ελλάδα...
                        όσο αφορά την γλώσσα έχεις μια άποψη που την επαναλαμβάνουν όλοι... έλα να πληρώσεις εσύ την εφορία μου που είμαι άνεργος που δυστυχώς έτυχε να έχω και οικογένεια και μετά πες μου εσύ φίλε μου άμα την κοπανάς από την ελλάδα μας χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα...ακόμα πάντως και χωρίς γλώσσα πολλά άτομα έχοντας το λεγόμενο ελληνικό δαιμόνιο τα κατάφεραν... διάβασε για τον φίλο τσελιγκα ας πούμε και την γερμανία

                        φίλη vasoylita81 ευχομαοι όλα να σου πηγαίνουν καλά εκεί πάνω και περιμένουμε νέα σου σύντομα...
                        κάθε πληροφορία πολύτιμη

                        Comment


                          Originally posted by sakistha View Post
                          φίλε λάκη, άμα μπείς στον κόπο να διαβάσεις το φόρουμ , θα καταλάβεις πως π.χ βρέθηκε και γιατί πήγε η vasoylita81 στην Νορβηγία...μπορεί να αλλάξεις γνώμη...
                          εσύ δεν θεωρείς επιπόλαιο ότι έγραψες στο φόρουμ και αναφέρθηκες σε ένα άτομο χωρίς να διαβάσεις τι έχει γραφτεί ως τώρα?
                          αλλά θα δεχτώ το ότι ζητάς συγνώμη για το ύφος σου ... αλλά έφερες και λάθος παράδειγμα..
                          τώρα απο κει και πέρα για να μιλησουμε ρεαλιστικά για την ελληνικη πραγματικότητα όταν βρεις θέση λαντζέρη με ένσημα και κοινωνική ασφάλιση πέσ μου ρε φίλε να πάω να δουλέψω... γιατί ὀχι απλά δεν βρίσκεις θέση λάντζας αλλά και όταν βρεις σιγά μην σου κάνει πρόσληψη με ασφάλιση ...
                          τώρα να σου πώ έτσι όπως έχει γινει η κατάσταση στην ελλάδα καλυτερα στην γερμανία λάντζα παρά ελλάδα...
                          όσο αφορά την γλώσσα έχεις μια άποψη που την επαναλαμβάνουν όλοι... έλα να πληρώσεις εσύ την εφορία μου που είμαι άνεργος που δυστυχώς έτυχε να έχω και οικογένεια και μετά πες μου εσύ φίλε μου άμα την κοπανάς από την ελλάδα μας χωρίς να γνωρίζεις την γλώσσα...ακόμα πάντως και χωρίς γλώσσα πολλά άτομα έχοντας το λεγόμενο ελληνικό δαιμόνιο τα κατάφεραν... διάβασε για τον φίλο τσελιγκα ας πούμε και την γερμανία

                          φίλη vasoylita81 ευχομαοι όλα να σου πηγαίνουν καλά εκεί πάνω και περιμένουμε νέα σου σύντομα...
                          κάθε πληροφορία πολύτιμη

                          ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΩ

                          ΑΠΛΑ Σ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΥΤΕ ΠΩς ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

                          ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ..ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Σ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ..Κ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                          Comment


                            πιστεύω ότι το guten morgen το ξέρουν :p
                            κοίτα θεωρώ και εγώ από την μεριά μου ότι όταν κάποιος πάει για μετανάστευση πρέπει να γνωρίζει τουλάχιστον τα βασικά ώστε να βγάλει μια ελάχιστη καθημερινή συνεννόηση, παρόλα ταύτα καταλαβαίνω ότι αυτήν την στιγμή υπάρχει κόσμος στην ελλάδα που έχει βρεθεί χωρίς δουλειά , χωρίς λεφτά και το χειρότερο χωρίς ελπίδα...
                            καταλαβαίνω ότι όταν χάνεται και η ελπίδα τότε το μόνο που απομένει είναι το ρίσκο για μια καλύτερη ζωή σε έναν άλλο τόπο...
                            όταν βλέπεις ότι έχεις χάσει κάθε αξιοπρεπεια και κάθε όνειρο , τότε τι κάνεις.... μάλλον επιλέγεις το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...

                            Comment


                              Originally posted by vasoulita81
                              Συμμερίζομαι το εξής : αγωνίζομαι για την οικογένεια μου,αγωνίζομαι για την αξιοπρέπεια μου.
                              Ακριβώς
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Τσου ρε λακη!

                                Comment

                                Working...
                                X