Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    εαν δεν ξερετε την γλωσσα σε ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ επιπεδο, μην κανετε τον κοπο καν ν ανεβετε..εκτος εαν εχετε χρημα για να μαθετε την γλωσσα εκει κανα 1-1,5 χρονο διχως να εργαζεστε ή εαν ειστε διατεθιμενοι να εργαστειτε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ..ο,τι και εαν σημαινει αυτο..και οταν λεω οπουδηποτε εννοω δουλειες που στην ελλαδα τις κανουν πακιστανοι-αφρικανοι ανειδικευτοι..

    αυτο ισχυει κι για γερμανια και για οποιαδηποτε μη αγγλοφωνη χωρα..το ιδιο το συστημα θα σε αποβαλλει ..

    Comment


      #47
      Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

      Originally posted by mikael View Post
      εαν δεν ξερετε την γλωσσα σε ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ επιπεδο, μην κανετε τον κοπο καν ν ανεβετε..εκτος εαν εχετε χρημα για να μαθετε την γλωσσα εκει κανα 1-1,5 χρονο διχως να εργαζεστε ή εαν ειστε διατεθιμενοι να εργαστειτε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ..ο,τι και εαν σημαινει αυτο..και οταν λεω οπουδηποτε εννοω δουλειες που στην ελλαδα τις κανουν πακιστανοι-αφρικανοι ανειδικευτοι..

      αυτο ισχυει κι για γερμανια και για οποιαδηποτε μη αγγλοφωνη χωρα..το ιδιο το συστημα θα σε αποβαλλει ..
      Διαφωνώ mik Ένας φίλος μας δουλεύει εδώ και 6 μήνες σε εργοστάσιο μόνο με αγγλικά. Σίγουρα πρέπει να μάθεις τη γλώσσα αλλά εσύ τα παραλές. Όσο για τις κωλοδουλειές και εδώ στην Ελλάδα φλομόσαμε!!!! Η θέση του διευθυντή μπορεί να με περιμένει!!!

      Comment


        #48
        Originally posted by vasoulita81
        Εννοείται οτι πρεπει να μάθουμε τη γλώσσα, όχι μόνο για να καταφέρουμε να βρούμε μια δουλειά πάνω σε αυτο που σπουδάσαμε, αλλά και για να ενσωματωθούμε στην κοινωνία ....και εννοείται οτι είμαστε διαθετιμένοι να κάνουμε οποιαδήποτε δουλειά βρεθεί στο δρόμο μας. Εχω δουλέψει σε τόσες "πακιστανοδουλειές" εδω στην Ελλάδα λόγω του ελεεινού κράτους που εχουμε όπου πάνε μπροστά μόνο τα παιδιά του βουλευτή ή ο κουμπάρος του νονού του βουλευτή, που πραγματικά δεν με ενδιαφέρει για το τι θα κάνω εκεί αρκεί να το κάνω με αξιοπρέπεια. Και ξέρω πολύ καλά οτι σιγά σιγά που θα μάθω τη γλώσσα, μετά απο 1-2 χρόνια, αν είμαι σωστός και καλός, θα πάω μπροστά...εμείς αυτο θέλουμε....δεν πάμε Νορβηγία για να πιάσουμε δουλεια απευθείας ως στελέχη πετρελαικής εταιρείας...δεν τρέφουμε αυταπάτες...
        Πάντως θα ήθελα να σημειώσω οτι ο γαμπρός μου βρήκε δουλειά σε μεγάλη πετρελαική εταιρεία με μισθό 7000€ και δεν ξέρει ούτε μια Νορβηγική λέξη.....
        o γαμπρος σου με τα 7000 ευρω βρηκε εργασια σε εταιρεια που μιλανε αγγλικα..κατι αντιστοιχο συμβαινει και γερμανια πχ..υπαρχουν εταιρειες που αρκουν τα αγγλικα..αυτες ομως οι δουλειες εκτς του ειναι λιγες ειναι για καταρτισμενους..

        και εγω εχω γνωστο ναυπηγο που δουλευει μονο μ αγγλικα εκει..ομως δεν ειναι ο κανονας..οπως επισης εχω και γνωστη πρωτου βαθμου που επειδη δεν ηξερε νορβηγικα λεξη και αγγλικα μετρια δουλευει part time καθαριστρια για μισθο πεινας σε μια χωρα π ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ..πχ τα 7000 ευρω που λες ειναι τοσα ωστε να ζεις πολυ καλα διχως δυνατοτητα σοβαρης αποταμιευσης που αρχικα σε προιδεαζει σε κατι τετοιο ενα ποσο σαν αυτο

        * η γνωστη μ αυτη εχει ηδη μετανιωσει που αφησε την δουλεια της εδω και εφυγε

        Comment


          #49
          και οσοι νομιζουν οτι υπερβαλλω ας ριξουν μια ματια εδω

          Cost of Living in Norway. Prices in Norway.

          Comment


            #50
            Originally posted by vasoulita81

            Mikael, μην ανυσηχείς...δεν ζούμε σε ρόζ συννεφάκι....Σε ευχαριστούμε πάντως για το ενδιαφέρον....

            Comment


              #51
              Απάντηση στην φίλη μου που αν και δεν την ξέρω την συμπαθώ

              Originally posted by vasoulita81
              Giannoula όσο και να σου φαίνεται περίεργο, δεν εχω facebook!!! Είμαι απο τις ξενέρωτες που δεν τους αρέσει το συγκεκριμένο μέσο social media! χαχαχ!!! Θα σου στείλω όμως προσωπικό μύνημα εδω μέσα για να σου πώ κάποια πράγματα για αυτό που με ρώτησες μιας και θα αναφερθώ σε πρόσωπα της οικογένειας μου και δεν θέλω να δημοσιοποιηθούν τόσο πολύ.
              Θα σου ζητήσω όμως να με συγχωρέσεις που δεν θα το κάνω σήμερα γιατί πρέπει να φύγω και δεν προλαβαίνω, αλλά αύριο θα σου τα πώ! Πάντως όλα ήταν θέμα τύχης!

              Σε χαιρετώ!!!
              Το facebook και εμένα δεν μου αρέσει πολύ είναι όμως ένας τρόπος για να σου έδινα το τηλέφωνό μου. Θα σου γράψω το email μου και αν θες επικοινώνησε μαζί μου nn5202@the.forthnet.gr. Να είσαι καλά και συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ για αυτά που έγραψες στον/στην mic.

              Comment


                #52
                Originally posted by GIANNOULA View Post
                Παναγιώτη απ ότι ξέρω υπάρχει ζήτηση για νοσηλευτές και αρκετά μεγάλη πρέπει όμως να ξέρεις πολύ καλά τη γλώσσα.
                Ευχαριστω Giannoula. Και εγω απο οτι εχω καταλαβει η γλωσσα ειναι σημαντικο να τη μιλας. Για αρχη σκεφτομαι να βρω μια οποιαδηποτε δουλεια(οποιαδηποτε ομως) με τα λιγα αγγλικα που ξερω και πιστευω οτι εκει θα ειναι πιο ευκολο να μαθω τη γλωσσα μιας και θα αναγκαζομαι να μιλαω να ακουω κτλ.επισης ειμαι στον οαεδ απο προχθες και σκεφτομαι μηπως αξιζει να μεταφερω το επιδομα για 3 μηνες οπως λενε εκει.... Παντως αυριο θα παω στην πρεσβεια να ρωτησω καποια γενικα πραγματα( αν αναγνωριζουν το πτυχιο μου κ.α).Αν εχω καποια χρησιμη πληροφορια θα ενημερωσω... Καλο βραδυ...

                Comment


                  #53
                  ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ

                  Σίγουρα δεν τρέφω καμία αυταπάτη ότι όλα θα είναι εύκολα. Δύσκολα θα είναι. Εδώ όμως είναι πιο δύσκολα ακόμη και το χειρότερο δεν υπάρχει ελπίδα. Εκεί τουλάχιστον υπάρχει ελπίδα και μέλλον. Θα ζοριστούμε στην αρχή αλλά μετά θα μπούμε σε μία σειρά και θα ζούμε με αξιοπρέπεια. Κάθε αρχή και δύσκολη. Το θέμα είναι να έχουμε την δυνατότητα να αγωνιστούμε για τη ζωή μας γιατί εδώ δεν την έχουμε καθώς δεν μπορούμε να δουλέψουμε ή αν δουλέψουμε με 500 ευρώ μισθό ................. Πιό σημαντικό για μένα είναι η αλληλοβοήθεια που πρέπει να υπάρχει και βλέπω ότι υπάρχει.¨

                  Comment


                    #54
                    oτα 2 ελληνες ειναι μεσα στην δυστυχια παντα αλληλοβοηθιουνται..

                    τα δυσκολα αρχιζουν οταν ανεβαινει ο ενας απο τους 2...τοτε μπαινει στο παιχνιδι η κατσικα

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by mikael View Post
                      oτα 2 ελληνες ειναι μεσα στην δυστυχια παντα αλληλοβοηθιουνται..

                      τα δυσκολα αρχιζουν οταν ανεβαινει ο ενας απο τους 2...τοτε μπαινει στο παιχνιδι η κατσικα

                      Ωραία το ακούσαμε και αυτό...

                      Αλήθεια, εσύ σε ποιους από τους δυο ανήκεις!?

                      Comment


                        #56
                        Ψαχνω αυτόν που μου έστειλε ένα μηνυμα σχετικά με μεταπτυχικό στο Bergen

                        Originally posted by GIANNOULA View Post
                        Σίγουρα δεν τρέφω καμία αυταπάτη ότι όλα θα είναι εύκολα. Δύσκολα θα είναι. Εδώ όμως είναι πιο δύσκολα ακόμη και το χειρότερο δεν υπάρχει ελπίδα. Εκεί τουλάχιστον υπάρχει ελπίδα και μέλλον. Θα ζοριστούμε στην αρχή αλλά μετά θα μπούμε σε μία σειρά και θα ζούμε με αξιοπρέπεια. Κάθε αρχή και δύσκολη. Το θέμα είναι να έχουμε την δυνατότητα να αγωνιστούμε για τη ζωή μας γιατί εδώ δεν την έχουμε καθώς δεν μπορούμε να δουλέψουμε ή αν δουλέψουμε με 500 ευρώ μισθό ................. Πιό σημαντικό για μένα είναι η αλληλοβοήθεια που πρέπει να υπάρχει και βλέπω ότι υπάρχει.¨
                        Είδα ένα μηνυμα με ένα email σε greeklish αλλά τώρα δεν μπορώ να το βρώ για να απαντήσω και δεν θυμάμαι τον αποστολέα. Ξαναγράψε μου για να σε βοηθήσω όσο μπορώ

                        Comment


                          #57
                          Παιδια καλησπερα και απο μενα. Το πρωι πηγα στη Νορβηγικη πρεσβεια στην Αθηνα. Δεν μπορω να πω οτι οι πληροφοριες που πηρα ηταν κατι παραπανω απο οτι υπαρχει στο internet....Τα γνωστα (γλωσσα βρες απο δω πρωτα δουλεια κτλ...). Δεν απογοητευομαστε ομως... Εσενα giannoula ο ανδρας σου εκαι ειναι ακομα?Βρηκε τιποτα η ψαχνει ακομα?

                          Comment


                            #58
                            ΠΑΝΟ ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΟΡΜΑ ΣΤΑ ΓΕΜΑΤΑ

                            Εμένα ο άντρας μου έχει εκεί 1 μήνα και ακόμη δεν έχει βρεί κάτι περιμένει πολλές απαντήσεις και στέλνει αβέρτα βιογραφικά. Βασικά στη Νορβηγία είναι τα ζώα μου αργά σε όλα τα επίπεδα. Γενικά όμως θέλει υπομονή και επιμονή. Όπως λέει και το ρητό Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ!!!!

                            Comment


                              #59
                              giannoula καλησπερα. Ευχομαι στον αντρα σου ο,τι καλυτερο. εγω οπως ειπα και πριν δεν εχω κατι νεοτερο απο την πρεσβεια της Νορβηγιας. Αν δεν ειμαι αδιακριτος ο ανδρας σου μενει σε καποιο ξενοδοχειο η φιλοξενειται απο καποιο γνωστο? Με ενδιαφερει γιατι σκευτομαι και εγω να μεταφερω τον οαεδ εκει και να ψαχνω αλλα απο οτι λενε το κοστος ζωης ειναι αρκετα ακριβο..

                              Comment


                                #60
                                vasoulita καλησπερα... Τι νεα? Μπηκα στο site που μου εδωσες αλλα δυσκολευομαι να βγαλω ακρη. Αυριο θα κοιταξω να μιλησω με ενα γιατρο ο οποιος εκανε ειδικοτητα στη Νορβηγια... Πιστευω να εχει να μου πει κατι καινουργιο... Α επισης νομιζω οτι μια επισκεψη στην ορθοδοξη εκκλησια της περιοχης θα χρησιμευε... Μου το εχουν πει πολλοι οι οποιοι εχουν ζησει εξω και εχουν βοηθηθει αρκετα απο πατριοτες που ζουν χρονια εκει...

                                Comment

                                Working...
                                X