Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μπα... δυστυχως θα βρεχει μαλλον οπως ειδα σε κατι σαιτ.
    Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

    Comment


      δεν πειράζει εκεί άρχισε το φθινόπωρο λογικά...
      περιμένουμε νέα σας σύντομα!!!!!

      Comment


        μολις γυρισα απο nav και επαθα το πολιτισμικο μου σοκ!!!
        αφου εχει γινει ενα μπερδεματακι με τον κωδικο εντυπου που εχει αλλαξει και ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτο....το Ε301 εγινε U2 απο τον ιουνιο και δεν το ξερανε στο τμημα services NAV.
        τωρα καθε 7 μερες αν καταλαβα καλα μεχρι να ερθει με το ταχυδρομειο o κωδικος εισοδου και σε καμια 2 εβδομαδες το d-nummer.
        κατα τ΄ αλλα βρεχει ασταματητα απο το σαββατο.
        θελω να πω και κατι που προσωπικα με πειραξε σημερα στον NAV και για να σας προλαβω σας λεω οτι εγινε απο ελληνες αυτο!!!
        λοιπον....οπως περιμενα την σειρα μου για να εξυπηρετηθω μπαινει μεσα ενας τυπος που απο την κοψια τον εκοψα για πατριωτακι.
        με κοιταει λιγο παρετεταμενα και απομακρυνεται.ξαφνικα διπλα μας καθεται μια κοπελια που δεν ειχαμε καταλαβει οτι ειναι μαζι του.
        εγω με τον george66 συνεχισαμε να μιλαμε και η κοπελια διπλα μας ενοειται πως ακουγε τα παντα.
        επισης να πω κατι που ξεχασα οτι φοραγα ενα μπουφανακι που εγραφε κατι πανω πολυ ελληνικο,οποτε αποκλειεται να μην καταλαβαν οτι ειμαστε ελληνες ακομα και να μην μιλουσαμε!!
        καποια στιγμη λοιπον ερχεται ο τυπος και λεει στην κοπελια..."ΠΑΜΕ??" και σηκωθηκανε και φυγανε και ολα αυτα δυο μετρα μακρια μας!!
        τελικα ποσο κωλολαος ειμαστε ρε παιδια θα μου πειτε??
        τελος να σας πω οτι ο μυθος οτι δεν μπορουμε να παρουμε γραμμη κινητου νορβηγικης εταιρειας (καρτοκινητο) αν δεν εχουμε personel nummer......busted!!!
        πηγα και πηρα σημερα σιμ και αριθμο μονο με το διαβατηριο και 99 κορ με αρχικο χρονο 50 λεπτα εντος νορβηγιας.
        αυτα απο το bergen!!
        Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

        Comment


          Τόλη και George66 εύχομαι καλή επιτυχία και ελπίζω σε λίγο καιρό όλοι εδώ μέσα, αυτά τα τρεξίματα για δουλειά να αποτελούν παρελθόν!
          Επειδή εγώ ήδη εχω περάσει απο την εμπειρία του Nav & D-nummer, να σας πώ τη δικιά μου εμπειρία: σε μένα έγινε το αντίθετο με το έντυπο. Δηλαδή εδώ ήξεραν οτι δίνουν πλέον το U2 ενω στην Ελλάδα δεν είχαν ιδέα και μου έδωσαν άλλο έντυπο, το Ε303. Αλλά ευτυχώς δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. Και σε μένα είπαν οτι θα βγεί σε 2 εβδομάδες όμως ποτέ δεν είναι τόσο. Έκανα αίτηση στις 27 Ιουλίου και τον πήρα 29 Αυγούστου. Περίπου μετά απο 4,5 εβδομάδες. Είχα ξαναπάει στις 2 εβδομάδες αλλά μου ζήτησαν συγγνώμη λέγοντας μου οτι αργεί καμια φορά. Πάντως αυτο που αναφέρεις για κωδικό εισόδου ταχυδρομικά, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Σε μένα είπαν οτι μετά που θα βγεί το D-nummer,θα μιλήσω και πάλι με έναν σύμβουλο όπως και έγινε. Δηλαδή πήγα με μια φωτοτυπία της αίτησης που είχα κάνει αρχικά (που προφανώς έδωσαν και σε εσάς) , το έδωσα στην κυρία στον γκισέ, κοίταξε το σύστημα της και αφού μου είπε οτι βγήκε, φώναξε εναν σύμβουλο ο οποίος με πήρε και με πήγε σε ενα γραφείο για να κάνουμε register στο σύστημα του Nav. Μαζί με τον σύμβουλο λοιπόν φτιάξαμε τον κωδικό εισόδου. Δηλαδή ένα username & password για να μπαίνω και να τροποποιώ το cv μου, να δηλώνω την ανεργία μου κάθε 14 ημέρες κτλ. Ταχυδρομικώς δεν μου έχει έρθει ακόμα κάτι και περιμένω κι εγώ...Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το πότε θα πληρωθώ εφόσον έχω μεταφέρει το ταμείο ανεργίας. Γιατί ακόμα δεν έχω δεί τίποτα. Απο Ελλάδα μου είπαν οτι δεν με πληρώνουν αυτοί αλλά οι Νορβηγοί. Τους έχω στείλει μαίλ και περιμένω απάντηση. Αν έχετε εσείς κάποια συμβουλή ή πληροφορία, καλοδεχούμενη.
          Για να είμαι ειλικρινείς όμως, δεν άλλαξε και η ζωή μου με το D-nummer εδώ που τα λέμε....και πάλι το τρέξιμο για δουλειά είναι το ίδιο...
          Εσείς βέβαια είστε αγόρια και μπορείτε να κάνετε και χειρονακτικές εργασίες κτλ. Μπορείτε να δουλέψετε παντού.Εγώ όμως σαν κορίτσι έχω περιορισμένο τομέα εργασιών, δυστυχώς....
          Πάντως ρίχνετε και καμια ματιά Σταβάνγκερ. Εδώ είναι η έδρα των πετρελαίων και βλέπω συχνά εργασίες για εργάτες.
          Παιδιά πάντως υπομονή...ακόμα και να περάσουν οι μέρες και δεν βρείτε κάτι, μην απογοητευτείτε..εδώ πάνε λίγο χαλαρά...για εμάς βέβαια αυτο είναι κόστος και άγχος όμως έτσι λειτουργούν εδώ...οπότε υπομονή απο δώ και πέρα...
          Όσο για τους...."Έλληνες" που δεν σας μίλησαν, η γιαγιά μου έλεγε οτι "'όλα εδώ γίνονται, και όλα εδώ πληρώνονται" σε ελεύθερη μετάφραση γιατί αν σας γράψω τα βαριά κρητικά που χρησιμοποιούσε ίσως να μη γίνω κατανοητή!!!

          Περιμένουμε νέα σας!!!

          Comment


            Originally posted by tolis nikolaou View Post
            μολις γυρισα απο nav και επαθα το πολιτισμικο μου σοκ!!!
            αφου εχει γινει ενα μπερδεματακι με τον κωδικο εντυπου που εχει αλλαξει και ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτο....το Ε301 εγινε U2 απο τον ιουνιο και δεν το ξερανε στο τμημα services NAV.
            τωρα καθε 7 μερες αν καταλαβα καλα μεχρι να ερθει με το ταχυδρομειο o κωδικος εισοδου και σε καμια 2 εβδομαδες το d-nummer.
            κατα τ΄ αλλα βρεχει ασταματητα απο το σαββατο.
            θελω να πω και κατι που προσωπικα με πειραξε σημερα στον NAV και για να σας προλαβω σας λεω οτι εγινε απο ελληνες αυτο!!!
            λοιπον....οπως περιμενα την σειρα μου για να εξυπηρετηθω μπαινει μεσα ενας τυπος που απο την κοψια τον εκοψα για πατριωτακι.
            με κοιταει λιγο παρετεταμενα και απομακρυνεται.ξαφνικα διπλα μας καθεται μια κοπελια που δεν ειχαμε καταλαβει οτι ειναι μαζι του.
            εγω με τον george66 συνεχισαμε να μιλαμε και η κοπελια διπλα μας ενοειται πως ακουγε τα παντα.
            επισης να πω κατι που ξεχασα οτι φοραγα ενα μπουφανακι που εγραφε κατι πανω πολυ ελληνικο,οποτε αποκλειεται να μην καταλαβαν οτι ειμαστε ελληνες ακομα και να μην μιλουσαμε!!
            καποια στιγμη λοιπον ερχεται ο τυπος και λεει στην κοπελια..."ΠΑΜΕ??" και σηκωθηκανε και φυγανε και ολα αυτα δυο μετρα μακρια μας!!
            τελικα ποσο κωλολαος ειμαστε ρε παιδια θα μου πειτε??
            τελος να σας πω οτι ο μυθος οτι δεν μπορουμε να παρουμε γραμμη κινητου νορβηγικης εταιρειας (καρτοκινητο) αν δεν εχουμε personel nummer......busted!!!
            πηγα και πηρα σημερα σιμ και αριθμο μονο με το διαβατηριο και 99 κορ με αρχικο χρονο 50 λεπτα εντος νορβηγιας.
            αυτα απο το bergen!!
            αμα ειναι μ@@κας στην Ελλάδα , σου λέει κανείς αγαπητε μου οτι σε ξενη χωρα θα στρωσει? παντως σαν λαος να εισαι σιγουρος οτι αυτα κανουμε και φτασαμε εδω που φτασαμε!εχω γυρισει σε 5-6 χωρες λογω δουλειας, οπου εβλεπα ελληνα ανοιγε η καρδια μου απο την χαρα! σε ορισμενες περιπτωσεις μαλιστα λιγοι ευτυχως εκμεταλευονταν καταστασεις- μονο και μονο επειδη ειμαστε πατριωτακια! λοιπον, κανε φιλε πως δεν βλεπεις .εξαλλου αυτοι ηταν οι λογοι που εφυγες απο την πατριδα- επειδη ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ Κ@Λ@ΛΑΟΣ!

            Comment


              Originally posted by tolis nikolaou View Post
              ειπατε κατι εσεις οι τρομολαγνοι διοτι απο την πιεση του αερος στο αεροπλανο δεν ακουω καλα!!!???
              ) έτσι!

              Comment


                φίλε Τόλη, θα ήθελα να ρωτήσω άμα έχει προγράμματα όπως το whats up και τέτοια..αυτό που μπορεις να έχεις κινητο είναι πολύ καλό!
                παιδιά καλή δύναμη και κουράγιο, είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρετε μιας και όπως βλέπω έχετε θετική και δυναμική ψυχολογία!!!

                όσο για τους έλληνες ..ένα έχω να πω ..#$^#!^!#^!@^#!$!^ ... να μην το γράψω δηλαδή ... που δύστυχως ξεχνάνε πως ξεκινησαν και αυτοί! ΑΙΣΧΟΣ... και δυστυχως έχω καταλάβει ότι το παραδειγμά που έφερες με αυτον στο nav δεν είναι η εξαίρεση αλλά ό κανόνας μιας και από ότι διαβάζω στο φορουμ και σουηδία τα ίδια γίνονται από τους παλιούς μετανάστες για να μην πω στην γερμανία που κάποιοι παλιοι εκμεταλλευονται τον πόνο και την δυστυχία των νέων!!!

                Comment


                  παιδια να ειμαστε ρεαλιστες ,δεν ειπα να με βοηθησει κανενας ελληνας να βρω δουλεια αλλα οταν βρισκεις ελληνα 3.500 χιλ μακρια απο την πατριδα το λιγοτερο που κανεις ειναι να του σφιξεις το χερι.
                  vasoulita μπορει να εχεις δικιο καποια στιγμη εφαγα ενα κολλημα απο το στρεσαρισμα και το πολιτισμικο σοκ που δεν λειτουργουσα και απαντουσα μηχανικα.
                  Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                  Comment


                    φίλε τόλη,
                    αυτό που ξέρω στα σίγουρα για την μετανάστευση είναι ότι στην ελλάδα άμα δούμε πως είναι οι αλβανοί οι ρώσοι οι πακιστανοι οι σομαλοί μεταξύ τους θα καταλάβουμε πόσο βλάκες , ναι κύριοι πόσο βλάκες είμαστε.. αυτοί δεν στηρίζουν απλά τους ομοεθνείς τους αλλά τους δείχνουν πλήρη αλληλεγγύη και τους βοηθάν πολυεπίπεδα, θυμάμαι ότι στο συνεργειο που δούλευα οι αλβανοί από μια φάση και μετά απαιτούσαν το αφεντικό να προσλάβει αλβανό εργάτη, μάλιστα για έναν είχε γίνει και σαματάς ...και υπόψιν ούτε που τον ξέρανε προσωπικά, έτσι για να πεις ότι ηταν αδελφος η ξάδελφος!!!
                    στο εξωτερικό μαθαίνω ότι μάλλον συμβαίνει το ίδιο...
                    ΔΕΝ ακυρώνω την βοήθεια που δίνουν ο κόσμος εδω μέσα ή σε άλλα φορουμ , ούτε νομίζω ζητάει κανείς ελεημοσύνη, εννοείται ότι τη δουλειά μόνος μου θα την βρώ και το σπίτι που θα μείνω, αλλά τουλάχιστον πρέπει να αλλάξουμε συνολικά σαν έλληνες λίγο νεοτροπία και να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε λέξεις όπως η αλληλεγγύη και η αυτοοργάνωση και να τις πράξουμε!!

                    Comment


                      παρε ενα ενδεικτικο παραδειγμα......στο φορουμ του S.E.N που ειναι ο συλλογος ελληνων νορβηγιας (και καλα τωρα) ειχα κανει ενα ερωτητα προς τους ελληνες πατριωτες μας αν μπορω να παρω κινητο με προπληρωμενο χρονο (καρτοκινητο).
                      εε..λοιπον που λες εγω απαντησα σημερα στην ερωτηση μου μετα απο δυο ολοκληρους μηνες και οποιος δεν με πιστευει ας περασει.....S.E.N – Grekernes Forening i Norge
                      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                      Comment


                        και εγώ είμαι γραμμένος σε αυτό το φόρουμ, και εκεί έχει κόσμο πού προσπαθεί να βοηθήσει και να απαντήσει σε ερωτήσεις.. το πρόβλημα είναι όπως και εδώ, ότι δυστυχώς οι έλληνες που έχουν διάθεση να βοηθήσουν είναι μετρημένοι στα δάκτυλα...εκέι άν παρατηρήσεις επί της ουσίας 2-3 άτομα προσπαθούν να ενημερώσουν και να βοηθήσουν..δηλαδή στην νορβηγία π.χ. από τους χίλιους 2 χιλιάδες είναι μόνο καμιά 7-8 άτομα που έχουν καλή διάθεση και παλεύουν και αυτοί να πουν μια κουβέντα...
                        ελπίζω λόγω τις κακής κατάστασης της ελλάδας να ευαισθητοποιηθούν παραπάνω έλληνες ώστε να υπάρξει βοήθεια , μιας και 7-8 άτομα τι να πρωτοπούν και τι να πρωτοκάνουν...
                        εδώ που φτάσαμε πάλι καλά που υπάρχουν και αυτοί ...αλλιώς στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα

                        Comment


                          βασουλίτσα υπομονή εσυ ξεμπερδεψες σχεδον εμεις τι κανουμε...τωρα ενα κ... χαρτι περιμένεις θα σουερθει που θα παει...εμεις με τον αντρα μου ξεκινάμε ιδιαιτερα νορβηγικα(εγω βεβαια εχω ηδη ξεκινησει μεσω ιντερνετ).σε 2 χρόνια από τωρα μας ειπε θα φτάσουεμ στο β2 επιπεδο.δεν βιαζόμαστε γιατι δουλεύουμε και οι δυο και κουτσα στραβα τα βγαζουμε περα(βεβαια με αποδοχες μειωμενες στο 50% αλλα τουλάχιστον ζουμε).Τωρα οσο για το κωλοκράτος που ζούμε αστα να πάνε.εγω εβαλα βίζμα για να πάρουν το γιο μου στον παιδικο που ειναι στη γειτονια μου γιατι αλλιώς θα τον εστελναν πολυ μακρια δηλ φιλάμε κατουριμένες ποδιές για το αυτονοητο.τετοια βλέπω και βιωνω καθημερινα και θέλω να σηκωθω να φυγω γιατι εχω σιχαθεί.συγνωμη για τα λογια και το υφος αλλα ειλικρινα μερικες φορές βγαινω απο τυα ρούχα μου. δηλ εμεις γιατι να μην εχουμε ενα ΚΡΑΤΟΣ σωστό,γιατι οι Νορβηγοι,σουηδοι,αυστραλοι κλπ να ειναι καλυτεροι?γιατι να μην μπορουμε να ζησουμε αξιοπρεπως και να παρεχουμε στα παιδια μας αυτα που πρεπει?γιατι στα 32 να αναγκάζομαι να αρχισω μια ξενη γώσσα για να έχω μια δυνατοτητα να δραπετευσω απο εδω?ΓΙΑΤΙ??????,Μες τα νευρα ειμαι

                          Comment


                            Originally posted by vasoulita81
                            Είμαι απίστευτα εκνευρισμένη με τους άσχετους Έλληνες του Οαεδ!!!!! Θυμάστε που σας έλεγα οτι μου έδωσαν το λάθος έντυπο και αντί το U2 μου έδωσαν το Ε303???? Ε, τώρα εξαιτείας αυτού δεν μπορούν να μου δώσουν τα χρήματα του ταμείου ανεργίας απο εδώ!!! Ναι μεν με εξυπηρέτησαν και με έγραψαν στον NAV και πήρα το d-nummer όμως δεν μπορούν λεει να προχωρίσουν τις διαδικασίες για αν με πληρώσουν αν δεν τους φέρω το σωστό έντυπο!!!! Και τώρα πρέπει να το ζητήσω απο Οαέδ, να μου το στείλουν, να περιμένω να έρθει, να το πάω στο NAV! Γενικότερα ΦΕΞΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΛΊΣΤΡΗΣΑ!!!! Ελέος πια! Πότε θα ξεμπερδέψω με το Ελληνικό κ***κράτος?????????Αει σιχτίρ πια!!
                            Παιδιά εσείς τι νέα?? Και ρωτώ αυτούς που βρίσκονται εντός αλλά και εκτός Νορβηγίας!
                            vasoulita μπας και κανεις κανα λαθος??
                            εγω πηρα το U2 το οποιο ισχυει απο τον ιουνιο και μετα και ο οαεδ ελλαδος μου ειπε οτι αυτος θα πιστωσει τα λεφτα στον λογαριασμο της ΕΤΕ οταν θα ενημερωθει απο τον NAV!!
                            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                            Comment


                              Originally posted by sakistha View Post
                              αυτοί δεν στηρίζουν απλά τους ομοεθνείς τους αλλά τους δείχνουν πλήρη αλληλεγγύη και τους βοηθάν πολυεπίπεδα, θυμάμαι ότι στο συνεργειο που δούλευα οι αλβανοί από μια φάση και μετά απαιτούσαν το αφεντικό να προσλάβει αλβανό εργάτη, μάλιστα για έναν είχε γίνει και σαματάς ...και υπόψιν ούτε που τον ξέρανε προσωπικά, έτσι για να πεις ότι ηταν αδελφος η ξάδελφος!!!
                              Στα μάτια μου κάτι αντίστοιχο έγινε στη χώρα. Συγγενείς και κολλητοί, γίναμε όλοι συνεργάτες και συνάδελφοι και καταλήξαμε να καλύβουμε ο ένας τη παρανομία του άλλου.
                              Κουτσου κουτσου, η διαγραφή μικρής κλήσης τροχαίας έγινε σιγά σιγά θα σου δώσω 10 ψήφους να με βάλεις σε υπεύθυνη θέση στο δήμο (την οποία δεν αξίζω)

                              Comment


                                Originally posted by random View Post
                                Στα μάτια μου κάτι αντίστοιχο έγινε στη χώρα. Συγγενείς και κολλητοί, γίναμε όλοι συνεργάτες και συνάδελφοι και καταλήξαμε να καλύβουμε ο ένας τη παρανομία του άλλου.
                                Κουτσου κουτσου, η διαγραφή μικρής κλήσης τροχαίας έγινε σιγά σιγά θα σου δώσω 10 ψήφους να με βάλεις σε υπεύθυνη θέση στο δήμο (την οποία δεν αξίζω)
                                φίλε random μάλλον μπερδεύεις τις λέξεις , η αλληλεγγύη με την λαμογιά δεν είναι συνώνυμες λέξεις, η αυτοοργάνωση στον χώρο εργασίας δεν είναι συνώνυμο του συνδικαλισμού, η φιλία δεν είναι συνώνυμο του πελατειακού κράτους... ΜΟΝΟ οι έλληνες έχουν ταυτίσει αυτές τις λέξεις μεταξύ τους γιατί απλά είναι αγράμματοι, συμφεροντολόγοι και κουτοπόνηροι...η αλληλοβοήθεια δεν σημαίνει καταπατάω τον νόμο η ας ζήσω εγώ και εσύ και οι υπόλοιποι να πεθάνουν... όπως αντιλαμβάνεσαι μας λείπουν δύο λέξεις εδώ ... παιδεία και σεβασμός ..παίζει ακόμα ρόλο και η σειρά που τοποθετούμαι αυτές τις λέξεις... όποιος κατάλαβε...
                                τα παραπάνω ίσως διαβἀζονται κάπως.. δεν έχω σκοπό να προσβάλλω και να αντιδικήσω με σένα φίλε random, αλλά σκάω πλέον στην ελλάδα άλλα να λέμε άλλα να εννοούμε και να χρησιμοποιούμε και να καπιλευόμαστε τις λέξεις όπως γουστάρουμε...

                                φίλη vasoylita81 ελπίζω να βρεις την άκρη γρήγορα και να ξεμπλέξεις με τον ελληνικο οαεδ... την γλώσσα την μαθαίνεις ?απο δουλειά πως πάει?
                                φίλε tolis εσύ ολα καλά? κανα νέο?

                                Comment

                                Working...
                                X