Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    vasoulitsa και τολη μην χανεται το κουραγιο σας η τυχη βοηθαει τους τολμηρους ,παντως να ξερετε οτι ειμαστε υποψιασμενοι για το τι προκειτε να αντιμετοπισουμε,και βεβαια τα σχολια σας βοηθουν πολυ και δεν δεχονται αμφισβητισης, αλλα ας μην ξεχναμε ο καθενας με την τυχη του . οταν καποιος εργοδοτης ομως σας εμπιστευθει και ξεκινησετε να δουλευετε τοτε ολα αυτα που περνατε τωρα θα μοιαζουν με κακο ονειρο και πιστευω οτι εχετε κανει την πιο σωστη κινηση που μπορουσατε να κανετε απλα θελει τον χρονο του και για την γλωσα και για την ενταξη στον εργασιακο χωρο μην ξεχνατε ομως οτι και εγω και ο νικος που τυνχανει να ειναι φιλος και μαλον θα ανεβουμε μαζι το κακο ονειρο το βλεπουμε ξυπνιοι. για αυτο λοιπον υπομονη επιμονη και πιστη στον εαυτο σας αδελφια

    Υ/Γ εδω μαθανε ασιατικοι λαοι την γλωσσα που δεν εχουνε ιδεα απο λατινικους χαρακτηρες δεν θα την μαθουμε εμεις.

    Comment


      Originally posted by tolis nikolaou
      θελει "μεσον" και ισχυει το "ποιον ξερες" και αυτα περι αξιοκρατειας ειναι ακομα ενας μυθος!!
      toli αυτό περί μέσου και αξιοκρατίας, ότι είναι μύθοι μπορείς να μας το εξηγήσεις??? Γιατί τώρα είναι που μάλλον γκρεμίζεις όνειρα αν σκεφτεί κανείς ότι γι’ αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε….

      Comment


        επίσημα στατιστικά στοιχεία για κάποιον που θέλει να το ψάξει υπάρχουν ...αλλά και γενικά...εδώ Statistisk sentralbyrå - Forside (εθνική στατιστικη υπηρεσία) .... δεν χρησιμεύει ο γοογλε τρανσλάτε αλλά πάνω δεξιά υπάρχει η επιλογή για αγγλικά, έχει δείκτες ανεργίας για τους μετανάστες αλλά και ότι
        άλλο γενικά μπορείτε να φανταστείτε.

        αν κάποιος μαθαίνει νορβηγικά στην ελλάδα μπορεί να βοηθηθεί για συνομιλία εδώ Livemocha

        νομίζω το κύριο πρόβλημα σε όλα αυτά που λέγονται είναι τα τουλάχιστον 5-6 χιλιάρικα που πρέπει να έχει κάποιος για να τα καταφέρει 3 μήνες, μιας
        και το ποσό είναι μεγάλο και δύσκολα βρίσκεις κάποιον να το έχει ή να στο δανείσει,
        η δικιά μου εντύπωση με όσο κόσμο μιλάω σχετικά με την μετανάστευση, είναι ότι αρκετός κόσμος αποκλείει χώρες που χρειάζεται μεγάλο χρηματικό ποσό για να μεταναστεύσει (άσχετα αν τις προτιμά)...όταν πολλοί πλέον ζουν με τις συντάξεις (ότι έχει απομείνει) ή με επιδόματα και μαύρη εργασία είναι αδύνατον να μαζέψουν εύκολα τέτοιο ποσό.

        Comment


          Bασικά μας απογοητεύετε λιγάκι, απ'την άλλη όμως φαίνεται πως κι εσείς δεν κάνατε πίσω, ανεξάρτητα από τα προβλήματα.

          Εννοείται πως δεν περιμένουμε κανέναν παράδεισο εκεί, όμως όταν διαβάζεις:
          "καμία αξιοκρατία,δύσκολη συννενόηση και με Αγγλικά και με Νορβηγικά κι ας κάνεις μαθημάτα,υψηλά 2ψήφια ποσοστά ανεργίαςγια τους μετανάστες,υψηλό κόστος διαβίωσης [3000 το μήνα για 2 άτομα(!)], κατάθλιψη, εργοδότες προσλαμβάνουν γνωστούς, ο nav κάνει κανα 2μηνο να σου βγάλει χαρτιά(οπότε και να έχεις βρει δουλειά δεν μπορείς να δουλέψεις..), η αστυνομία σου κλείνει ραντεβού μετά από 2μηνο αν θες κανένα χαρτί, συρρέουν μετανάστες από κάθε γωνιά της γης και υπάρχει ανταγωνισμός, 3 μήνες να βρεις δουλειά στην καλύτερη κλπ κλπ.."...

          ...και από την άλλη μας λες φίλε Τόλη να παρατήσουμε ακόμα και τα μαθήματα που κάνουμε και να πάρουμε το αεροπλάνο και να έρθουμε ετσι όπως είμαστε.. χωρίς γνωση της γλώσσας και χωρίς έρευνα για εύρεση εργασίας..

          Λίγο αντιφατικά όλα αυτά.. (Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο τελικά..)


          Να ρωτήσω 2 πράγματα ακόμα;

          Α.
          Όταν λέτε 3 μήνες να βρεις δουλειά, τι δουλειά εννοείτε; Δουλειά πάνω στις σπουδές σας με αποστολή βιογραφικών κλπ κλπ ή οποιαδήποτε δουλειά; Γιατί π.χ. αν πας ακόμα και πόρτα-πόρτα και ζητήσεις να κάνεις οτιδήποτε, πάλι τόσο δύσκολο είναι να βρεις να κάνεις κάτι.. έστω και γι'αρχή;

          και Β.
          Μήπως στις πόλεις που είστε είναι όντως δυσκολότερα τα πράγματα γιατί είναι πιο μικρές;
          Μήπως στο Όσλο είναι κάπως πιο έυκολο να βρεις κάτι;

          Comment


            Δεν θεώρησα ούτε μία στιγμή ότι προσπαθεί κάποιος να αποθαρρύνει κάποιον άλλο.
            Αυτό άλλωστε θα ήταν αντι-πατριωτικό. Όχι, όχι.
            Συμπατριώτες είμαστε όλοι και προσπαθούμε να βοηθηθούμε μεταξύ μας!

            Απλά προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για το αν αξίζει τον κόπο ή όχι η μετανάστευση στη Νορβηγία.

            Για παράδειγμα δεν θα έφευγα από μια χώρα που βασιλεύει το βύσμα και το μέσον για να πάω σε μία εξίσου αναξιοκρατική χώρα.
            Ή αν ήξερα ότι το να βρεις δουλειά στη Νορβηγία είναι πιο δύσκολο (με 2ψήφιο ποσοστό ανεργίας στους μετανάστες) κι από το να βρεις στην Ελλάδα.
            Ή οι Νορβηγοί θα μας κοιτάνε με μισό μάτι και θα θέλουν πτυχίο ΑΕΙ για να δουλέψεις σερβιτόρος ή λαντζέρης..

            Επειδή ούτε συγγενής και φίλος υπάρχει να μας φιλοξενήσει, ούτε κανένας να μας βοηθήσει για δουλειά, μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο το ρίσκο;
            Γιατί αν πάω με ένα “Χ” ποσό στην τσέπη (4000-5000€) , αλλά μέσα σε 3 μήνες τελειώσουν τα λεφτά και δεν έχω βρει δουλειά.. τότε θα υπήρχε πρόβλημα.


            Παιδιά φιλικά γράφω, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.


            Σας εύχομαι να βρείτε σύντομα δουλειές και όλα να πάνε καλά.

            Comment


              Originally posted by tolis nikolaou
              αν θες παντως την ταπεινη μου γνωμη ,εγω στο οσλο δεν θα πηγαινα!!
              Καλησπέρα και απο εμένα,
              Θα ήθελα να ρωτήσω για πιο λόγο δεν θα πήγαινες Όσλο ?

              Comment


                Εμείς κάνουμε μαθήματα νορβηγικών, ιδιαίτερα , με ελληνο-νορβηγό καθηγητή. Ο καθηγητής μας λέει ότι οι ευκαιρίες για εργασία είναι περισσότερες στο Όσλο, αλλά και οι διαδικασία προσαρμογής μας στη νέα πατρίδα θα είναι ευκολότερη εκεί.

                Comment


                  Ναι μας το έχει πεί.
                  Σε ευχαριστώ για τη πληροφορία , θα το συζητήσω και με τον καθηγητή μου να δώ τι θα μου πεί.

                  Comment


                    Θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου μιας και όλοι εδώ μέσα έχουμε έναν απώτερο σκοπό.Πιστεύω πως εάν είσαι καλά προετοιμασμένος για μια χώρα όπως η Νορβηγία,όπου όλα λειτουργούν άψογα, οι πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις είναι αυξημένες.Ένας άνθρωπος με ειδικότητα που έχει ζήτηση στη Νορβηγία,όπως οι μηχανικοί,με μεταπτυχιακό-proficiency-ecdl και νορβηγικά σε επίπεδο trinn 3(επίπεδο νορβηγικής γλώσσας για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο),δεν μπορεί να έχει τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που μέσα στην απελπισία του ξεκίνησε να πάει στη Νορβηγία,χωρίς Αγγλικά,Νορβηγικά,ειδίκευση και προσόντα.Η γνώμη μου είναι πως όποιος έχει τα απαραίτητα προσόντα να τολμήσει ελπίζοντας ότι μπορεί να συμβεί κάτι καλό.Ο υπόλοιπος κόσμος που ίσως να μην έχει πολλά προσόντα ή δεν είναι κατάρτισμένος σε κάτι συγκεκριμένο,θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολο να τα καταφέρει.Το όνειρο ανήκει σε ΟΛΟΥΣ!Βασικό συστατικό πάντως για αρχή να έχεις αρκετά χρήματα ώστε να σε εξασφαλίσουν για 6 μήνες τουλάχιστον που είναι και το όριο για να βρείς δουλειά πριν αναγκαστείς να αποχωρήσεις βάσει νόμου.Τοποθετώ αυτό το ποσό γύρω στις 6000 ευρώ και τα παιδιά που είναι επάνω ίσως να μπορούν να με επιβεβαιώσουν για το αν είναι αρκετά.

                    Comment


                      Originally posted by tolis nikolaou
                      τι περιμενα αυτη την ερωτηση....
                      διοτι υπαρχουν αυτοι την περιοδο παρα πολυ ελληνες που εχουν ερθει προσφατα στην νορβηγια οπως εγω.
                      υπαρχει απιστευτη γκρινια και φαγομαρα εκει στα ελληνικα στεκια που βρισκονται και νομιζουν οτι κουβεντιαζουν!
                      υπαρχουν μαζι με τους εκατονταδες ελληνες αυτοι την στιγμη στο οσλο και αλλοι χιλιαδες πολωνοι ,λεττονοι,λιθουανοι που ψαχνουν την τυχη τους.....
                      ειναι μια πολη που δεχθηκε τεραστιο φορτο μεταναστων και ολοι λενε οτι δεν μπορει να τους αποροφησει...
                      δεν διαφωνω με την αποψη ,απλα εγω σχηματισα την δικια μου...σου ειπε οτι το οσλο ειναι η πιο ακριβη πολη στον κοσμο σε μια ιδη πανακριβη χωρα, σε ολα τα ειδη και τις υπηρεσιες π.χ?
                      Τόλη ξέχασα να σε ρωτήσω,στην Ελλάδα τη δουλειά έκανες φίλε;Στη Νορβηγία επάνω σε τι ακριβώς ψάχνεις-ενδιαφέρεσαι να εργαστείς;

                      Comment


                        Originally posted by konstantinos1982 View Post
                        Θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου μιας και όλοι εδώ μέσα έχουμε έναν απώτερο σκοπό.Πιστεύω πως εάν είσαι καλά προετοιμασμένος για μια χώρα όπως η Νορβηγία,όπου όλα λειτουργούν άψογα, οι πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις είναι αυξημένες.Ένας άνθρωπος με ειδικότητα που έχει ζήτηση στη Νορβηγία,όπως οι μηχανικοί,με μεταπτυχιακό-proficiency-ecdl και νορβηγικά σε επίπεδο trinn 3(επίπεδο νορβηγικής γλώσσας για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο),δεν μπορεί να έχει τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που μέσα στην απελπισία του ξεκίνησε να πάει στη Νορβηγία,χωρίς Αγγλικά,Νορβηγικά,ειδίκευση και προσόντα.Η γνώμη μου είναι πως όποιος έχει τα απαραίτητα προσόντα να τολμήσει ελπίζοντας ότι μπορεί να συμβεί κάτι καλό.Ο υπόλοιπος κόσμος που ίσως να μην έχει πολλά προσόντα ή δεν είναι κατάρτισμένος σε κάτι συγκεκριμένο,θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολο να τα καταφέρει.Το όνειρο ανήκει σε ΟΛΟΥΣ!Βασικό συστατικό πάντως για αρχή να έχεις αρκετά χρήματα ώστε να σε εξασφαλίσουν για 6 μήνες τουλάχιστον που είναι και το όριο για να βρείς δουλειά πριν αναγκαστείς να αποχωρήσεις βάσει νόμου.Τοποθετώ αυτό το ποσό γύρω στις 6000 ευρώ και τα παιδιά που είναι επάνω ίσως να μπορούν να με επιβεβαιώσουν για το αν είναι αρκετά.
                        Μια υποσημείωση, το ποσό που ήθελα να με επιβεβαιώσουν τα παιδιά από πάνω δεν είναι για 6000 αλλά για 12.000 ευρώ για 6 μήνες.

                        Comment


                          12.000 ευρώ υποθέτω είναι αρκετά για τους πρώτους 6 μήνες στη Νορβηγία, ΑΛΛΑ δυσεύρετα για κάποιον που ζεί και εργάζεται (στη καλύτερη περίπτωση) στην Ελλάδα.
                          Εμείς, προσωπικά, δεν έχουμε τέτοιο ποσό... ούτε το βλέπω να το αποκτούμε ... οπότε επενδύουμε στα υπόλοιπα ... εκμάθηση γλώσσας και καλή προετοιμασία .

                          Comment


                            εγω παλι 'κατεβαζω μολυβι" οπως εκανα και σε ενα αλλο φορουμ διοτι εχω τα δικα μου να θεματα να ασχοληθω !!
                            ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΩ..
                            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

                            Comment


                              πολύ ειδικευμένος στην Νορβηγία θεωρείτε ο άνθρωπος που έχει διδακτορικό πάνω στην ατμοποίηση της σκόνης του θειούχου γερμανίου, γενικά ημιαγώγιμων υλικών που απορροφάν το φως και μπορούν να το μετατρέπουν σε ενέργεια – έτσι ώστε να είναι δυνατόν να επιτελέσουν το έργο μιας ηλιακής κυψέλης. τέτοια τσακάλια στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλά.

                              Ανειδίκευτους στην Νορβηγία θεωρούν κόσμο που προέρχονται κυρίως από χώρες όπως σομαλία που δυστυχώς δεν έχουν καμιά μα καμία μόρφωση ή εκπαίδευση λόγω των κακών συνθηκών της χώρας τους.(το σχόλιο εννοείται ότι δεν είναι ρατσιστικό, έχουν τα ίδια μην πω και παραπάνω δικαιώματα με όλους)


                              οποιοσδήποτε έχει δουλέψει σε ένα αντικείμενο, σε ένα τομέα για κάποια χρόνια , οποιοδήποτε είναι αυτό και μπορεί να το αποδείξει θεωρείτε ότι ΔΕΝ είναι ανειδίκευτος! απλά δεν τον θεωρούν πολύ εξειδικευμένο.
                              σε όλες τις προκηρύξεις στην Νορβηγία δίνουν λίστα που μπορείς να δει κάποιος την καταταξή του βάση των προσόντων του..εγώ μια φορά όταν ζήτησα μου την έστειλαν με μέηλ.(αφορούσε ερευνητικό πρόγραμμα, τσέκαρα άμα όντως το κάνουν)


                              άμα ανήκει κάποιος στον κλασικό Ελληνα που έχει βγάλει ένα ΑΕΙ\ΤΕΙ με ένα μεταπτυχιακό του στύλ εφαρμοσμένη πληροφορική γενικά και αόριστα, τότε δυστυχώς έχει να αντιμετωπίσει γερμανούς , γάλλους , ισπανούς κτλ κτλ με τα ίδια προσόντα και από καλύτερα πανεπιστήμια ... δουλειά υπάρχει μεν και φαίνεται αυτό άμα μπει κάποιος σε σελίδες εύρεσης εργασίας, αλλά μην νομίζει κανείς μας (βάζω και τον εαυτό μου) ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός.κρίση υπάρχει και αλλού στον κόσμο.


                              Είναι αδύνατον να βρεις Ελληνα πάνω των 30 χρονών που να είναι ανειδίκευτος, ένα λύκειο και μια δουλειά θα την έχει κάνει σίγουρα.


                              δε μπορώ να καταλάβω , ρητορική επιδεξιότητα, διαχωρισμούς και συγκρίσεις τύπου ανειδίκευτος=λιγότερες ελπίδες από εξειδικευμένος=περισσότερες ελπίδες. το συγκεκριμένο δίπολο τσιτάτο δεν υπάρχει, υπάρχει το επιμονη, υπομονη, πίστη, αφοσίωση, ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ


                              να υπενθυμίσω αυτό που φωνάζουν όλη την ώρα οι παλιοί μετανάστες εκεί..


                              Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συννενόησης ώστε να έχετε μια καλή μαγιά όταν θα έρθετε!
                              αναγνωρίστε τα πτυχία σας!
                              στοχεύετε σε δουλειές που ξέρετε και επικεντρωθείτε στον τομέα σας!
                              μη παρανομήσετε ούτε για πλάκα!
                              μιλήστε και επικοινωνείτε με νορβηγούς!
                              να είστε όλη μέρα στον δρόμο να είστε έτοιμοι να πάτε πορτα πόρτα με το χαμογελο και την ευγένεια!
                              .... κτλ κτλ

                              Comment


                                ελπίζω αυτήν την φορά να το ολοκληρώσω χωρίς να κολλήσει ο υπολογιστης...

                                αυτό που λένε όλοι οι παλιοί μετανάστες στην Νορβηγία και φωνάζουν σε όλα τα φόρουμ και ιστοσελίδες, φεισμπουκ, κτλ κτλ κτλ είναι τα εξής:
                                Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συνεννόησης ώστε να υπάρχει μια ¨μαγιά¨ όταν έρθετε πάνω
                                αναγνωρίστε τα πτυχία σας!
                                μην παρανομείτε!
                                μιλάτε με νορβηγούς
                                ΣΤΟΧΕΥΕΤΕ σε δουλειές που έχετε εμπειρία και στον ανάλογο τομέα σας!!!!!!
                                να είστε έτοιμοι να τρέξετε πόρτα πόρτα να είστε όλη την ημέρα στο δρόμο με χαμόγελο

                                Comment

                                Working...
                                X