Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χωρις να θέλω να προσβάλλω κάποιον ούτε να τον αποτρέψω να κάνει το οτιδήποτε, αλλά ο konstantinos1982 είπε σε παλαιότερη του ανάρτηση ότι κάποιος με πτυχία έχει περισσότερες πιθανότητες να μπορέσει να σταθεί εκεί από έναν ΟΧΙ ανειδίκευτο αλλα τέλοσπάντων κάποιον ο οποίος έκανε κάποιες δουλειές στην Ελλάδα είτε εμπειροτεχνίτης είτε από κάποιο ΙΕΚ κτλ Με βρίσκει 100% σύμφωνο
    Originally posted by konstantinos1982 View Post
    Θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου μιας και όλοι εδώ μέσα έχουμε έναν απώτερο σκοπό.Πιστεύω πως εάν είσαι καλά προετοιμασμένος για μια χώρα όπως η Νορβηγία,όπου όλα λειτουργούν άψογα, οι πιθανότητες να βρεις αυτό που ψάχνεις είναι αυξημένες.Ένας άνθρωπος με ειδικότητα που έχει ζήτηση στη Νορβηγία,όπως οι μηχανικοί,με μεταπτυχιακό-proficiency-ecdl και νορβηγικά σε επίπεδο trinn 3(επίπεδο νορβηγικής γλώσσας για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο),δεν μπορεί να έχει τις ίδιες πιθανότητες με κάποιον που μέσα στην απελπισία του ξεκίνησε να πάει στη Νορβηγία,χωρίς Αγγλικά,Νορβηγικά,ειδίκευση και προσόντα.Η γνώμη μου είναι πως όποιος έχει τα απαραίτητα προσόντα να τολμήσει ελπίζοντας ότι μπορεί να συμβεί κάτι καλό.Ο υπόλοιπος κόσμος που ίσως να μην έχει πολλά προσόντα ή δεν είναι κατάρτισμένος σε κάτι συγκεκριμένο,θεωρώ ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολο να τα καταφέρει.Το όνειρο ανήκει σε ΟΛΟΥΣ!Βασικό συστατικό πάντως για αρχή να έχεις αρκετά χρήματα ώστε να σε εξασφαλίσουν για 6 μήνες τουλάχιστον που είναι και το όριο για να βρείς δουλειά πριν αναγκαστείς να αποχωρήσεις βάσει νόμου..
    Επίσης συμφωνώ απόλυτα και με τον nikos18 δεν μπορεί κάποιος εκ’ του ασφαλούς να αποκαλεί όλους τους άλλους δειλούς κτλ. Γιατί πολύ απλά αν δεν έχεις κάποιον γνωστό να σε φιλοξενήσει και να σε βοηθήσει το κόστος είναι τελείως διαφορετικό.
    Ακόμα θα ήθελα να μου απαντήσετε πως μπορείτε και φεύγετε έτσι επάνω, άτομα τα οποία δεν έχουν βρεί δουλειά ή πάνε για να βρουν ότι δουλειά κάτσει. Και το ρωτάω αυτό για τον εξής λόγο. Γιατι για να ανέβει κάποιος επάνω θέλει ένα πόσο της τάξεως 5.000 - 6.000 ευρώ για τους πρώτους 3μήνες και αν δεν καταφέρει τελικά να βρεί τπτ γυρίζει ουσιαστικά πίσω με την ουρά στα σκέλια και -6000 ευρώ που αυτά τα λεφτά είτε τα δανείστηκε ή ήταν τα μόνα που είχε.
    Προτού πέσουν μερικοί πάνω μου να με φάνε διευκρινίζω ότι δεν θέλω να θίξω κανέναν ουτε έκανα το ποστ για να την πω σε καποιους ή να τους αποθαρρύνω να κάνουν το οτιδήποτε, απλά θέτω καποιους προβληματισμούς που πιστεύω αρκετοι έχουν

    Comment


      Στην Ελλάδα βλέπουμε μόνο τη δυσάρεστη και την αδύνατη πλευρά κάθε πράγματος. Όλοι ξέρουν το τι δε γίνεται και ικανοποιημένοι με την απαισιόδοξη γνώμη τους, κατηγορούν κάθε άνθρωπο που έχει δράση και προσπαθεί να κάνει κάτι τι.

      Comment


        θα απαντήσω στους προβληματισμούς σου, βάση της δικιάς μου εκτίμησης και άποψης, η οποία έχει διαμορθωθεί από τα διάφορα φόρουμ ελληνικά και κάποια ξένα , από δικές μου εμπειρίες αλλά και επίσημες ενημερώσεις

        κάνε μια έρευνα στις επίσημες ιστοσελίδες εύρεσης εργασίας και δες τι ψάχνουν πιο πολύ...μηχανικούς η "ανειδίκευτους"...
        δες τα προσόντα που ζητάνε στους μηχανικούς , δες τα προσόντα που ζητάνε ας πούμε στους συγκολλητές , οδηγους κτλ κτλ...
        διαβασε τις αγγελίες εργασίας στις τοπικές εφημερίδες ανά πόλη στην Νορβηγία...δες τι ειδικότητες ζητάνε...
        δες τα επίσημα στοιχεία ποιές χώρες καλύπτουν κυρίως τις θέσεις μηχανικών και αφότου εννοείται ξέρεις τι προσόντα ζητάνε για μηχανικούς δες το πρόγραμμα σπουδών σου και σύγκρινε με το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών Σουηδών, Γερμανών και σχολών της Δανίας.

        αφού κάνεις τα παραπάνω πάρε τηλέφωνο στην Νορβηγία στην αντίστοιχη υπηρεσία εργασίας και ρώτα τι ειδικότητες ψάχνουν πιο πολύ...

        σου απαντάω ειλικρινά, κάνε μόνος σου έρευνα και θα καταλάβεις άμα αυτά που λέει ο κωνσταντίνος ισχύουν η όχι....
        ισχύουν για τον Ελληνικό τρόπο και μέθοδο σκέψης; ισχύουν για τον Νορβηγικό τρόπο σκέψης;...

        μήπως λέω μήπως , μπορεί και ίσως ,ένας οδηγός , ένας ξυλουργός , ένας ηλεκτροσυγκολλητής, λαμαρινάς είναι περιζήτητος; ... λέω εγώ τώρα... και χωρίς όριο ηλικίας ... ;) ....

        άμα κάνoυμε μια στοιχειώδη έρευνα (σε επίσημες σελίδες π.χ. nav),βλέπουμε ότι οι μηχανικοί για πλατφόρμα και offshore θέλει να έχουν IMO 60 – IMO 80 , ΗUET και ψάξτε και εσείς έχει και άλλο... μόλις διαγράψαμε το 80% των θέσεων μηχανικού στην Νορβηγία..γιατί δεν πιστεύω να τα έχουμε αγαπητοί μηχανικοί αυτά, "ανειδίκευτους" μας βλέπω, διαφωνείτε; ..

        ο τόλης μάλλον είχε δίκιο ,τα πιστοποίησε με εμπειρία τα παραπάνω...κάτι που βεβαίως ζητάμε ...την εμπειρία..
        όποιος έχει στοιχεία για τα αντίθετα ας τα προβάλλει...όχι όμως να εκθέτουμε απλά απόψεις που μπορεί και να μην ισχύουν;


        Τα κριτήρια που θέτω εγώ βάση της δικιάς μου άποψης είναι...

        1. Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συνεννόησης
        1α. Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συνεννόησης
        2. Πάρτε χαρτιά από τους εργοδότες σας, οτιδήποτε συστατική επιστολή
        3. Στοχεύετε σε δουλειές που έχετε δουλέψει και έχετε μια εμπειρία, όχι σε ότι ναναι
        4. Υπάρχουν και πιο φτηνοί τρόποι διαμονης από να νοικιάσετε μόνοι σας
        5. Μην παρανομήσετε
        6. και ο αινστάιν να είστε ετοιμαστείτε να είστε όλη μέρα στο δρόμο για εύρεση εργασίας
        7. αναγνωρίστε τα τυχόν πτυχία σας
        8. κάντε παρέα με Νορβηγούς


        η βάσω είπε απλά ότι τα πτυχία δεν βοηθάν ψυχολογικά ,εξήγησε τι νοιώθει στις αρνητικές απαντήσεις και ας έχει ένα τοίχο πτυχία! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
        ούτε για δειλούς είπε, ούτε είπε σε κανέναν τι να κάνει , ούτε είπε ότι είναι μόνη...
        εξήγησε με ειλικρίνια και μπράβο της και καλά έκανε, τι μπορεί να νοιώσουμε όταν τα μέηλ είναι αρνητικά.
        έχει βοηθήσει πολύ εδω μέσα και μακάρι να συνεχίσει να γράφει!!!
        πάντα ήταν ειλικρινής και έλεγχε απόλυτα τις πληροφορίες που έδινε χωρίς να κάνει clopy paste!!!
        ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΣΟ ΛΙΓΟΙ!!!


        Σεραφειμ, επειδή λες για το ρίσκο των 5-6 χιλιάδων ευρώ...έχεις δίκιο είναι πολλά...
        απλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι άμα δουν τηλέφωνο και διεύθυνση ελληνική είναι δύσκολο να σε επιλέξουν με τόσο ανταγωνισμό που υπάρχει, εκτός βέβαια και αν είσαι τόσο εξειδικευμένος.
        θα προτιμήσουν κάποιον που είναι ήδη Νορβηγία , δεν θα καλέσουν κάποιον που είναι 3000 χιλιόμετρα μακρυά, όταν έχουν άλλες επιλογές... η προσπάθεια μετράει και εγώ από νετ προσπαθω προς το παρόν..
        βέβαια άμα έχεις νορβηγικό τηλέφωνο και διεύθυνση αλλάζει το πράγμα..

        παιδιά δουλειές υπάρχουν , το ζήτημα είναι να υπάρχει επιμονή, υπομονή, πίστη, αφοσίωση, προετοιμασία, ομόνοια μεταξύ μας.όπως λέει ένας φίλος από Νορβηγία ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
        είμαστε εδώ όλοι μαζί να τις σκεφτούμαι να τις ψάξουμε και να κάνουμε κάτι καλό!

        ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ


        κωνσταντίνε έχω 3 ερωτήσεις ... proficiency ζητάνε ή IELTS ; εμένα σε αγγελίες που έστειλα μου επισήμαναν ότι θέλουν το δεύτερο, επίσης σε ανάλογο φόρουμ γερμανών μηχανικών τους ζητάνε το αντίστοιχο, εσύ γιατί λες για το πρώτο;
        ecdl που σου ζητήσανε για θέση μηχανικού;έχεις μεταπτυχιακό δεν έγραψες; εμένα ζήτησαν χαρτί της σχολή για τα προγράμματα(σχεδιαστικά, προγραμματισμού) πάντως το ecdl ούτε που το είδαν , κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.
        Ζητάνε σε μηχανικούς με μεταπτυχιακα ecdl; Ελληνικό δημόσιο κατάντησε η Νορβηγία..
        το τρίνν 3 που το στηρίζεις γιατί σε όλα τα προγράμματα με αγγλο-νορβηγικά ή γερμανο-νορβηγικά εμενα μου είπαν να κατέχω το μπεργκεν τεστ το ντνυ το ίδιο μου απάντησε,
        Phone: +47-73 59 50 00 (switchboard)
        Fax: +47-73 59 53 10
        E-mail: postmottak@adm.ntnu.no...

        ρωτάω για να πληροφορούμε τον κόσμο με ακρίβεια και συνέπεια, αφού δεν είμαστε εκεί να ρίξουμε ιδρώτα , ας κάνουμε κάτι σωστά από εδώ και να μην πληροφορούμε λάθος τους αναγνώστες
        ...
        Υ.Γ. για τα ιατρικά επαγγέλματα δεν έχω ιδέα...ξέρω ότι έχουν ζήτηση αλλά δεν έχω στοιχεία για αυτά..

        Comment


          να αναφερθώ στο 4 θέλω...

          έχει γραφτεί και εδώ αλλά έχει εξηγηθεί καλύτερα σε άλλο φόρουμ από τους εκεί μετανάστες το εξής...

          η Νορβηγία έχει καμια 3000 κάμπινγκ, αρκετοί αγοράζουν ένα παλιό τροχόσπιτο με προδιαγραφές nordic, κοστίζουν γύρω στα 1000-1500 ευρώ και νοικιάζουν ένα χώρο για 1 χρόνο, άμα είστε 4 βγαίνει στα 150-200 ευρώ το άτομο μηνιαίως. τα κάμπινγκ διαθέτουν νερό , ηλεκτρικό , πλυντήριο, κουζίνα κτλ κτλ . είναι λύση που εφαρμόζουν αρκετοί μετανάστες...
          ανάλογα την πόλη , μπορείτε να βρείτε και κάμπινγκ μέσα στην πόλη...
          άρα 4 άτομα με την αγορά του τροχόσπιτου μας βγαίνει 300 ευρώ τον μήνα περίπου...

          σχετικά με το 8.
          είναι πολλοί παλιοί μετανάστες που λένε ότι η παρέα με Νορβηγούς μας μαθαίνει την γλώσσα αλλά και μας βοηθάει να βρούμε δουλειά...
          όχι απαραίτητα αλλά πολλοί πιστοποιούν ότι καμιά φορά πέφτει και λίγο βύσμα από τους Νορβηγούς... η κοινωνία είναι μικρή...ο τόλης μετέφερε με την εμπειρία του αυτό που γράφουν κάποιοι, άμα έχετε άλλη εμπειρία ή δείτε να γράφετε κάτι άλλο...καλοδεχούμενο!

          μια σημαντική πληροφορία είναι για να μπορέσετε να πληρωθείτε από την δουλειά σας πρέπει να έχετε personummer , για να το έχετε αυτό πρώτα πρέπει να κάνετε την διαδικασία για το d-nummer. οπότε όταν βρεθείτε στην Νορβηγία δηλωθείτε άμεσα!

          τα παραπάνω τα έγραψα ώστε να μην υπάρχουν αμφιβολίες και ερωτήσεις γιατί τα γράφω...

          Comment


            Σάκη μπορείς να εργασθείς με το d nummer μέχρι τους πρώτους 6 μήνες όπως να ανοίξεις και λογαριασμό τραπέζης για την πληρωμή σου, σε οποία τράπεζα επιθυμείς διότι δεν είναι όπως στην Ελλάδα που σου επιβάλει ο εργοδότης που θα πας!!
            O λογαριασμός που θα σου ανοίξουν όμως θα είναι απλός...δηλαδή δεν θα παίρνουν τόκο τα λεφτά που θα έχεις στο λογαριασμό!
            'Oταν κάποιος γίνει κάτοχος του personnummer μπορεί να ανοίξει καταθετικό λογαριασμό με όλα τα προνόμια!
            Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

            Comment


              Originally posted by sakistha View Post
              θα απαντήσω στους προβληματισμούς σου, βάση της δικιάς μου εκτίμησης και άποψης, η οποία έχει διαμορθωθεί από τα διάφορα φόρουμ ελληνικά και κάποια ξένα , από δικές μου εμπειρίες αλλά και επίσημες ενημερώσεις

              κάνε μια έρευνα στις επίσημες ιστοσελίδες εύρεσης εργασίας και δες τι ψάχνουν πιο πολύ...μηχανικούς η "ανειδίκευτους"...
              δες τα προσόντα που ζητάνε στους μηχανικούς , δες τα προσόντα που ζητάνε ας πούμε στους συγκολλητές , οδηγους κτλ κτλ...
              διαβασε τις αγγελίες εργασίας στις τοπικές εφημερίδες ανά πόλη στην Νορβηγία...δες τι ειδικότητες ζητάνε...
              δες τα επίσημα στοιχεία ποιές χώρες καλύπτουν κυρίως τις θέσεις μηχανικών και αφότου εννοείται ξέρεις τι προσόντα ζητάνε για μηχανικούς δες το πρόγραμμα σπουδών σου και σύγκρινε με το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών Σουηδών, Γερμανών και σχολών της Δανίας.

              αφού κάνεις τα παραπάνω πάρε τηλέφωνο στην Νορβηγία στην αντίστοιχη υπηρεσία εργασίας και ρώτα τι ειδικότητες ψάχνουν πιο πολύ...

              σου απαντάω ειλικρινά, κάνε μόνος σου έρευνα και θα καταλάβεις άμα αυτά που λέει ο κωνσταντίνος ισχύουν η όχι....
              ισχύουν για τον Ελληνικό τρόπο και μέθοδο σκέψης; ισχύουν για τον Νορβηγικό τρόπο σκέψης;...

              μήπως λέω μήπως , μπορεί και ίσως ,ένας οδηγός , ένας ξυλουργός , ένας ηλεκτροσυγκολλητής, λαμαρινάς είναι περιζήτητος; ... λέω εγώ τώρα... και χωρίς όριο ηλικίας ... ;) ....

              άμα κάνoυμε μια στοιχειώδη έρευνα (σε επίσημες σελίδες π.χ. nav),βλέπουμε ότι οι μηχανικοί για πλατφόρμα και offshore θέλει να έχουν IMO 60 – IMO 80 , ΗUET και ψάξτε και εσείς έχει και άλλο... μόλις διαγράψαμε το 80% των θέσεων μηχανικού στην Νορβηγία..γιατί δεν πιστεύω να τα έχουμε αγαπητοί μηχανικοί αυτά, "ανειδίκευτους" μας βλέπω, διαφωνείτε; ..

              ο τόλης μάλλον είχε δίκιο ,τα πιστοποίησε με εμπειρία τα παραπάνω...κάτι που βεβαίως ζητάμε ...την εμπειρία..
              όποιος έχει στοιχεία για τα αντίθετα ας τα προβάλλει...όχι όμως να εκθέτουμε απλά απόψεις που μπορεί και να μην ισχύουν;


              Τα κριτήρια που θέτω εγώ βάση της δικιάς μου άποψης είναι...

              1. Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συνεννόησης
              1α. Μάθετε την γλώσσα σε επίπεδο κατανόησης και συνεννόησης
              2. Πάρτε χαρτιά από τους εργοδότες σας, οτιδήποτε συστατική επιστολή
              3. Στοχεύετε σε δουλειές που έχετε δουλέψει και έχετε μια εμπειρία, όχι σε ότι ναναι
              4. Υπάρχουν και πιο φτηνοί τρόποι διαμονης από να νοικιάσετε μόνοι σας
              5. Μην παρανομήσετε
              6. και ο αινστάιν να είστε ετοιμαστείτε να είστε όλη μέρα στο δρόμο για εύρεση εργασίας
              7. αναγνωρίστε τα τυχόν πτυχία σας
              8. κάντε παρέα με Νορβηγούς


              η βάσω είπε απλά ότι τα πτυχία δεν βοηθάν ψυχολογικά ,εξήγησε τι νοιώθει στις αρνητικές απαντήσεις και ας έχει ένα τοίχο πτυχία! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
              ούτε για δειλούς είπε, ούτε είπε σε κανέναν τι να κάνει , ούτε είπε ότι είναι μόνη...
              εξήγησε με ειλικρίνια και μπράβο της και καλά έκανε, τι μπορεί να νοιώσουμε όταν τα μέηλ είναι αρνητικά.
              έχει βοηθήσει πολύ εδω μέσα και μακάρι να συνεχίσει να γράφει!!!
              πάντα ήταν ειλικρινής και έλεγχε απόλυτα τις πληροφορίες που έδινε χωρίς να κάνει clopy paste!!!
              ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΣΟ ΛΙΓΟΙ!!!


              Σεραφειμ, επειδή λες για το ρίσκο των 5-6 χιλιάδων ευρώ...έχεις δίκιο είναι πολλά...
              απλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι άμα δουν τηλέφωνο και διεύθυνση ελληνική είναι δύσκολο να σε επιλέξουν με τόσο ανταγωνισμό που υπάρχει, εκτός βέβαια και αν είσαι τόσο εξειδικευμένος.
              θα προτιμήσουν κάποιον που είναι ήδη Νορβηγία , δεν θα καλέσουν κάποιον που είναι 3000 χιλιόμετρα μακρυά, όταν έχουν άλλες επιλογές... η προσπάθεια μετράει και εγώ από νετ προσπαθω προς το παρόν..
              βέβαια άμα έχεις νορβηγικό τηλέφωνο και διεύθυνση αλλάζει το πράγμα..

              παιδιά δουλειές υπάρχουν , το ζήτημα είναι να υπάρχει επιμονή, υπομονή, πίστη, αφοσίωση, προετοιμασία, ομόνοια μεταξύ μας.όπως λέει ένας φίλος από Νορβηγία ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
              είμαστε εδώ όλοι μαζί να τις σκεφτούμαι να τις ψάξουμε και να κάνουμε κάτι καλό!

              ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΕΙΣ


              κωνσταντίνε έχω 3 ερωτήσεις ... proficiency ζητάνε ή IELTS ; εμένα σε αγγελίες που έστειλα μου επισήμαναν ότι θέλουν το δεύτερο, επίσης σε ανάλογο φόρουμ γερμανών μηχανικών τους ζητάνε το αντίστοιχο, εσύ γιατί λες για το πρώτο;
              ecdl που σου ζητήσανε για θέση μηχανικού;έχεις μεταπτυχιακό δεν έγραψες; εμένα ζήτησαν χαρτί της σχολή για τα προγράμματα(σχεδιαστικά, προγραμματισμού) πάντως το ecdl ούτε που το είδαν , κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.
              Ζητάνε σε μηχανικούς με μεταπτυχιακα ecdl; Ελληνικό δημόσιο κατάντησε η Νορβηγία..
              το τρίνν 3 που το στηρίζεις γιατί σε όλα τα προγράμματα με αγγλο-νορβηγικά ή γερμανο-νορβηγικά εμενα μου είπαν να κατέχω το μπεργκεν τεστ το ντνυ το ίδιο μου απάντησε,
              Phone: +47-73 59 50 00 (switchboard)
              Fax: +47-73 59 53 10
              E-mail: postmottak@adm.ntnu.no...

              ρωτάω για να πληροφορούμε τον κόσμο με ακρίβεια και συνέπεια, αφού δεν είμαστε εκεί να ρίξουμε ιδρώτα , ας κάνουμε κάτι σωστά από εδώ και να μην πληροφορούμε λάθος τους αναγνώστες
              ...
              Υ.Γ. για τα ιατρικά επαγγέλματα δεν έχω ιδέα...ξέρω ότι έχουν ζήτηση αλλά δεν έχω στοιχεία για αυτά..
              Σάκη προτού συνεχίσω με την απάντηση μου θέλω να δηλώσω ότι η παρουσία σου στο φόρουμ είναι καταλυτική!Θεωρώ ότι είσαι άνθρωπος γαλουχημένος με αρχές και αξίες.Είναι ένα μικρό συμπέρασμα που κατέληξα διαβάζοντας τα σχόλια σουΣτο δια ταύτα,όσον αφορά το proficiency από δική μου εμπειρία έχει σημασία να το έχεις πάρει τα2 με 3 τελευταία χρόνια ώστε να μπορείς να αποδείξεις τις γνώσεις σου στην αγγλική.Αν κάποιος το είχε πάρει πριν 5-7 χρόνια και δεν εξάσκησε την γλώσσσα μπορεί να μην βρίσκεται στο επίπεδο που ζητάει ο εργοδότης.Το IELTS όπως και το TOEFL είναι πιστοποιητικά γλωσσομάθειας όπου ανάλογα τον βαθμό σου βρίσκεσαι σε επίπεδο advanced proficiency ή proficiency.Λόγου χάρη στα μεταπτυχιακά θέλουν τουλάχιστον 6.5 στο IELTS.Σχετικά με το ECDL το Core+ το ανέφερα απλά σαν προσόν σε δεξιότητες γραφείου δεν μου το ζήτησε κανένας.Στην Ελλάδα από όσο ξέρω για να έχεις πιστοποιημένη γνώση στην πληροφορική πρέπει να είσαι απόφοιτος σχολής πληροφορικής ή στη σχολή σου να έχεις κάνει τουλάχιστον 4 μαθήματα πληροφορικής.Έχω μεταπτυχιακό τίτλο αλλά σκέφτομαι και την περίπτωση να κυνηγήσω έναν ακόμα στη Νορβηγία έτσι ώστε να προσαρμοστώ καλύτερα στον τρόπο ζωής και στην γλώσσα.Σχετικά με το trinn 3 το δίνουν μόνο τα Πανεπιστήμια και είναι το τεστ που ο φοιτητής πρέπει
              να περάσει πριν αρχίσει τις σπουδές του στην Νορβηγία.To "Bergenstesten" που ανέφερες είναι το πτυχίο νορβηγικών
              που ζητάνε πολλές φορές οι Νορβηγοί εργοδότες. Το επίπεδο είναι C1 (Advanced) ενώ το trinn 3 είναι Β2.Γιια αποφυγή παρεξηγήσεων,οι προσωπικές μου απόψεις περί τι είναι αναγκαίο ή μη, ως εφόδιο για την μετανάστευση είναι βάσει δικών μου δεδομένων και αναλύσεων.Στην τελική εάν τα ήξερα όλα δεν θα ήμουν εδώ να ζητήσω την βοήθεια των υπολοίπων ανθρώπων που έχουν κοινό σκοπό με εμένα.Όσον αφορά τα προηγούμενα σχόλια σου του τύπου "μήπως λέω μήπως , μπορεί και ίσως ,ένας οδηγός , ένας ξυλουργός , ένας ηλεκτροσυγκολλητής, λαμαρινάς είναι περιζήτητος; ... λέω εγώ τώρα... και χωρίς όριο ηλικίας ... ;) .... " εγώ Σάκη δεν μπορώ να μπω σε έναν τρόπο σκέψης όπως ο δικός σου.Θεωρώ σημαντικά τα πτυχία,την γλώσσα,την προΫπηρεσία και την ηλικία που βρίσκεται ο καθένας ώστε να θεωρείτε παραγωγικός.Σίγουρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ώστε να επιβεβαιώνουν τον κανόνα και βάσει πιθανοτήτων δεν μπορώ να τις προσδιορίσω.Αυτό που ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι πως μια απλή ερώτηση που έκανα, έγινε η αιτία να ξεκινήσουν έριδες και βωμολοχίες!!Και κάτι τελευταίο δεν μπορώ να συνομιλώ με κάποιον που πιστεύει πως τα γραφόμενα του δεν επιδέχονται αμφισβήτηση(ο νοών νοήτω).

              Comment


                Είναι λυπηρό να βλέπω τέτοια πράγματα σε forum για συμπατριώτες.

                Η vasoulita προφανώς με μπέρδεψε με άλλον Νίκο. Νίκος18 αυτός, nikos_81 εγώ.

                'Οπως και να'χει δεν πρόλαβα καν να δω τι ειπώθηκε, γιατί όταν μπήκα είχαν σβηστεί όλα. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι έγινε κάποια παρεξήγηση.

                Θα παρακαλούσα όλα τα παιδιά. και τον Τόλη και την Βάσω να μην σταματήσουν να μοιράζονται μαζί μας τις προσπάθειες και τις εμπειρίες τους.

                Αυτά.Καλή συνέχεια πατριωτάκια!!

                Comment


                  Originally posted by nikos_81 View Post
                  Είναι λυπηρό να βλέπω τέτοια πράγματα σε forum για συμπατριώτες.

                  Η vasoulita προφανώς με μπέρδεψε με άλλον Νίκο. Νίκος18 αυτός, nikos_81 εγώ.

                  'Οπως και να'χει δεν πρόλαβα καν να δω τι ειπώθηκε, γιατί όταν μπήκα είχαν σβηστεί όλα. Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι έγινε κάποια παρεξήγηση.
                  Θα παρακαλούσα όλα τα παιδιά. και τον Τόλη και την Βάσω να μην σταματήσουν να μοιράζονται μαζί μας τις προσπάθειες και τις εμπειρίες τους.

                  Αυτά.Καλή συνέχεια πατριωτάκια!!
                  Αγαπητέ φίλε Νίκο σε διαβεβαιώ ότι και άλλοι που είναι ήδη αρκετό καιρό στην Νορβηγία και είναι παρών στο φόρουμ και το παρακολουθούν καθημερινώς και ανελλιπώς!
                  Συνέχισε εσύ να μας λες τις απορίες σου και όλο και κάποιος θα σου δώσει μια απάντηση.

                  Comment


                    Γεια σας παιδιά ,είμαι καινουρια στο φορουμ.Ελπίζω και θέλω πολύ να συνεχίσουν να γράφουν ο τολης και η Βασουλίτα.Τους έχουμε τόσο ανάγκη...και αυτό το κορίτσι η Γιαννούλα που ειναι?Κανένα νέο...

                    Comment


                      παιδιά καλώς ήρθατε στην παρέα !!!!

                      χαίρομαι που βλέπω να γινόμαστε πολλοί!!!!

                      Comment


                        αν σου αρέσει η απομονωση στο εξωτικο Solund


                        Surface handler/ industrial painter Παρουσίαση λεπτομερειών‏
                        Περιγραφή: Ship Yard activity: Reparation, maintenance and construction of ships and ship equipment.

                        Approximately 40 employees.

                        The Yard has ongoing contracts for three new vessels. The third vessel is to be delivered summer 2014.
                        In the last decade the yard has developed and invested more than EUR 5.5 mill in facilities and equipment.

                        The Yard is located in Solund in the western part of Norway just north of Bergen. www.solund.kommune.no



                        Work description:
                        - Work tasks related to repair, rebuilding and new building of ships and ships equipment.
                        - Work tasks towards other industry, land development and aquaculture activities.

                        Qualifications:
                        - Seeking primly for work experience and good knowledge of ships, but other relevant work experience as surface handler/ industrial painter can be useful.
                        - Work education, skilled letter and certificate to be desired.
                        - Open mind for good communication, collaboration and skilled problem solving.

                        All vacancies demand a minimum of good English knowledge.
                        The company has a good pension plan.
                        Company helpful finding housing and work for possible living partner.

                        Language knowledge:
                        1.Scandinavian language
                        2.English

                        REMUNERATION AND EMPLOYMENT CONDITIONS

                        Salary gross: Tariff NOK 180,- pr working hour.
                        Salary period:Two times a month

                        Name of the company the contract will be concluded with:
                        Solund Verft AS 6924 Hardbakke Norway

                        Type of contract: Permanent employment
                        Job status: Full time
                        Number of hours per week: 37,5
                        Starting date: ASAP

                        HOW TO APPLY
                        Application by mail preferred (post@solundverft.no).
                        Covering letter and CV
                        Language of the documents that should be submitted: Scandinavian language or English.
                        Whom documents should be sent to: Employer

                        Contact details to EURES adviser or employer's representative:
                        Svein-Tore Eide post@solundverft.no / 004791651051

                        Comment


                          Καλημέρα κι από εμένα.
                          Βασω, Τολη και λοιποί που έχετε ανεβει Νορβηγία συνεχίστε να γράφετε τις εντυπωσεις σας στο φορουμ και μη χολοσκάτε για μερικούς μικρόμυαλους και πικρόχολους. Δεν αξίζει. Ειστε μεγάλη βοήθεια για εμας που σε λίγο θα πάρουμε τη σκυτάλη της μετανάστευσης. Βασω συνέχισε να γράφεις με τον ιδιο ενθουσιασμο με πριν. Δυστυχως δε ξερω τι παιχτηκε γιατι τα μηνυματα σβιστικαν και το μονο που ειδα ειναι ενα ποστ σου να βριζεις.

                          Δυστυχώς εγώ είμαι ακόμα στο περίμενε. Η διαδικασία αυτή μου έχει σπάσει τα νεύρα. Αναμονή στην αναμονή. Παράλληλα συνεχίζω να στέλνω βιογραφικά μπας και κάτσει κατι άλλο.
                          Ελπίζω κι ευχομαι γυρω στο Δεκεμβριο να ανέβω.

                          Comment


                            Originally posted by apostolis333
                            Banned!
                            Φιλαράκι, το στερεότυπο ανθρώπου που (μόλις γεννιέται) πάει δουλεύει οικοδομή ή χωράφι για το μεροκάμματο για 15-20 χρόνια,
                            μετά με τα λεφτά που έβγαλε στήνει μια επιχείρηση αλλά καταλήγει να τα κάνει όλα μόνος του για άλλα 15-20 χρόνια,
                            και φτάνει στη τρίτη ηλικία με δεκάδες χρόνια παρελθόν δουλειάς 14 ώρες την μέρα κι 7 μέρες την εβδομάδα,

                            ενώ ταυτόχρονα κατηγορεί άλλους επιχειρηματίες που πήραν ένα δυο σωστά και οργανωμένα δάνεια για να αναπτυχθούν,
                            με την δικαιολογία ότι "αυτός τα έκανε όλα μόνος του, με τον ιδρώτα του και τίμια" (λες και ο δανεισμός συνεπάγεται κλεψιά)
                            δουλεύοντας 14 ώρες τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα για 60 χρόνια

                            Αυτό το στερεότυπο ανθρώπου είναι λανθασμένο και ψεύτικο.
                            Ναι, καλό είναι κάποιος να κάνει πράγματα μόνος του για τον εαυτό του,
                            αλλά με τη παραπάνω λογική να μην βοηθηθούμε από κανέναν και από τίποτα, ας πετάξουμε όλα τα βιβλία
                            και ας ξαναψάχνουμε να αποδείξουμε, μόνοι μας από την αρχή, όλους τους νόμους της φύσης και τις μαθηματικές εξισώσεις.

                            Από μωρά να απεξαρτοποιηθούμε και να δουλεύουμε μόνοι μας, να μαθαίνουμε μόνοι μας, να ανακαλύπτουμε μόνοι μας, να εφευρίσκουμε μόνοι μας, να ζούμε μόνοι μας, να κάνουμε σεξ μόνοι μας, να γερνάμε μόνοι μας και να πεθαίνουμε μόνοι μας
                            (μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε την αρρωστημένη και ψυχανώμαλη πεποίθηση κάποιου)

                            Αυτό το κομμάτι του ατομικισμού δεν βοηθάει, αλλά προκαλεί και προβλήματα.


                            Σε πολλές μεταναστεύσεις όλο και κάποιου είδους βοήθεια θα υπάρχει.
                            Από μια απλή σύσταση (reference αν σου λέει κάτι, καμμία σχέση με διεφθαρμένο μέσο),
                            τον headhunter που ψάχνει να βρει τα κατάλληλα άτομα για εταιρίες,
                            ένα relocation package (από την εταιρία που αξιολόγησε τις ικανότητές σου και σε θέλει επειγόντως),
                            μέχρι κι ένας γνωστός στο εξωτερικό που μπορεί σε ενθαρύνει να κάνεις την ερευνά σου για να μην σε ταλαιπωρήσει με λύσεις που πιθανότατα δεν κάνουν εξ'αρχής για σένα

                            Η οργανωμένη κοινωνία βοηθάει σωστά γιατί έτσι συνεπάγεται αποτελεσματικότερο έργο.
                            Αν δεν σου αρέσει που ο ένας βοηθάει τον άλλον και θέλεις ο άνθρωπος να τα κάνει όλα μόνος του,
                            τότε μπορείς να κόψεις το ιντερνετ, να βγάλεις το καλώδιο, να κλείσεις το ρεύμα και καλό ψάξιμο για να ανακαλύψεις το ηλεκτρικό φως κι έπειτα τη τηλεφωνική σύνδεση.

                            Comment


                              Originally posted by random View Post
                              Φιλαράκι, το στερεότυπο ανθρώπου που (μόλις γεννιέται) πάει δουλεύει οικοδομή ή χωράφι για το μεροκάμματο για 15-20 χρόνια,
                              μετά με τα λεφτά που έβγαλε στήνει μια επιχείρηση αλλά καταλήγει να τα κάνει όλα μόνος του για άλλα 15-20 χρόνια,
                              και φτάνει στη τρίτη ηλικία με δεκάδες χρόνια παρελθόν δουλειάς 14 ώρες την μέρα κι 7 μέρες την εβδομάδα,

                              ενώ ταυτόχρονα κατηγορεί άλλους επιχειρηματίες που πήραν ένα δυο σωστά και οργανωμένα δάνεια για να αναπτυχθούν,
                              με την δικαιολογία ότι "αυτός τα έκανε όλα μόνος του, με τον ιδρώτα του και τίμια" (λες και ο δανεισμός συνεπάγεται κλεψιά)
                              δουλεύοντας 14 ώρες τη μέρα, 7 μέρες την εβδομάδα για 60 χρόνια

                              Αυτό το στερεότυπο ανθρώπου είναι λανθασμένο και ψεύτικο.
                              Ναι, καλό είναι κάποιος να κάνει πράγματα μόνος του για τον εαυτό του,
                              αλλά με τη παραπάνω λογική να μην βοηθηθούμε από κανέναν και από τίποτα, ας πετάξουμε όλα τα βιβλία
                              και ας ξαναψάχνουμε να αποδείξουμε, μόνοι μας από την αρχή, όλους τους νόμους της φύσης και τις μαθηματικές εξισώσεις.

                              Από μωρά να απεξαρτοποιηθούμε και να δουλεύουμε μόνοι μας, να μαθαίνουμε μόνοι μας, να ανακαλύπτουμε μόνοι μας, να εφευρίσκουμε μόνοι μας, να ζούμε μόνοι μας, να κάνουμε σεξ μόνοι μας, να γερνάμε μόνοι μας και να πεθαίνουμε μόνοι μας
                              (μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουμε την αρρωστημένη και ψυχανώμαλη πεποίθηση κάποιου)

                              Αυτό το κομμάτι του ατομικισμού δεν βοηθάει, αλλά προκαλεί και προβλήματα.


                              Σε πολλές μεταναστεύσεις όλο και κάποιου είδους βοήθεια θα υπάρχει.
                              Από μια απλή σύσταση (reference αν σου λέει κάτι, καμμία σχέση με διεφθαρμένο μέσο),
                              τον headhunter που ψάχνει να βρει τα κατάλληλα άτομα για εταιρίες,
                              ένα relocation package (από την εταιρία που αξιολόγησε τις ικανότητές σου και σε θέλει επειγόντως),
                              μέχρι κι ένας γνωστός στο εξωτερικό που μπορεί σε ενθαρύνει να κάνεις την ερευνά σου για να μην σε ταλαιπωρήσει με λύσεις που πιθανότατα δεν κάνουν εξ'αρχής για σένα

                              Η οργανωμένη κοινωνία βοηθάει σωστά γιατί έτσι συνεπάγεται αποτελεσματικότερο έργο.
                              Αν δεν σου αρέσει που ο ένας βοηθάει τον άλλον και θέλεις ο άνθρωπος να τα κάνει όλα μόνος του,
                              τότε μπορείς να κόψεις το ιντερνετ, να βγάλεις το καλώδιο, να κλείσεις το ρεύμα και καλό ψάξιμο για να ανακαλύψεις το ηλεκτρικό φως κι έπειτα τη τηλεφωνική σύνδεση.
                              Οχι απλα εγραψες, ζωγραφισες :D
                              Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                              Comment


                                να απαντήσω ένα ένα...

                                1) φίλε el greko δεν υπάρχει σιωπή στο φόρουμ, απλά δεν υπάρχει κανείς για να ρωτήσει κάτι ή να καταθέσει κάτι...ώστε να απαντηθεί εάν γίνεται..!!!

                                2)αποστολη 333 δεν ισχύει αυτό που λες, ούτε στο παραμικρό!!! μια φίλη έθεσε μια προσωπική άποψη χωρίς να λέει ,αυτά που λανθασμένα μεταφέρεις.. επίσης ποιος μετέφερε στο φόρουμ άσχημες εμπειρίες και σβήστηκαν, μάλλον έχεις μπερδευτεί σε αυτό...

                                3) συμφωνώ με τον random...

                                αν παρατηρήσει κάποιος τις ημερομηνίες των σχολίων θα δει ότι πέρσι τον χειμώνα ήταν λίγα τα πόστ, όχι μόνο γιατί δεν αναζητάν πολύ την μετανάστευση στην νορβηγία αλλά και γιατί δεν τίθενται απορίες...

                                παρακαλώ να υπάρξει ηρεμία από όλους και να συνεχίσουμε πάνω στο θέμα ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!!

                                όποιος έχει απορίες ή γνώση πάνω στο θεμα ας τις καταθέσει....

                                Comment

                                Working...
                                X