Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κόστος Ζωής στον Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Η απαντηση που υπαρχει στο θεμα που ρωτησα ειναι μπες σε αυτο το site και θα μαθεις τι πρεπει να κανεις για την αναγνωριση.
    Μπηκα και ειναι λιγο χαωδη η διαδικασια, εγω ρωτησα τι αντικρυσμα εχει στο ΤΕΛΟΣ το πτυχιο.
    Ευχαριστω.

    Comment


      #32
      gia sas exo erthi edo ke mia evdomada sto toronta mipos ke vro doulia.
      ime maragkos ke psaxno kapion na mou kani ta xartia
      an iparxi kapios pou mpori na me voithithi tha xaro poli...
      esto ke pliroforiaka

      Comment


        #33
        na gnorizi esto ke merikous elline

        Comment


          #34
          gia sas ime maragkos ke psaxno doulia ston kanada an mpori na voithisi kapios...
          eyxaristo poli

          Comment


            #35
            Κανείς από αυτούς που ήδη μένουν εκεί?

            Comment


              #36
              Originally posted by griniou View Post
              Κανείς από αυτούς που ήδη μένουν εκεί?
              Θα πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενος αν θες να σου απαντησει καποιος. Το κοστος ζωης ποικιλει απο πολη σε πολη και απο περιοχη σε περιοχη. Επισης εισαι μονος σου η με γυναικα και 2 παιδια?

              Για το Τοροντο π.χ η πιο προσφατη εκδοση(Μαρτιου) ειναι αυτη: Cost of Living in Toronto, Canada

              Επισης, για την ενοικιαση, που αποτελει το μεγαλυτερο μερος των εξοδων, ενας πολυ ωραιος οδηγος ειναι αυτος:
              Housing for newcomers

              Θα βρω και εναν πινακα που ειχα δει παλιοτερα με την αναλογια μισθος- κοστος ζωης για να παρετε μια ιδεα για πολλες πολεις...

              EDIT: Προς το παρον δεν τον βρισκω τον πινακα, αλλα πηγαινοντας ενα βημα πισω στην σελιδα που εδωσα παραπανω, μπορει οποιος θελει να διαλεξει πολη και νομισμα ωστε να δει την αναλυση σε ολες τις κατηγοριες. Link

              EDIT2: Ακομα πιο χρησιμο εργαλειο για να αποκομισει καποιος καλυτερη εικονα ειναι η συγκριση μεταξυ πολεων. Εδω το Αθηνα-Calgary.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #37
                Ευχαριστω, είμαι παντρεμένος με τρία μικρά παιδιά (8 ετών το μεγαλύτερο). Σύμφωνα με αυτό http://www.policyalternatives.ca/pub...g-wage-toronto
                για 2 παιδιά, θες...57.400 δολάρια το χρόνο. Θα τρελλαθούμε εντελώς? ΟΚ, αναφέρεται στο Τορόντο με το μεγάλο κόστος για κατοικία κλπ, αλλά και πάλι, το βρίσκω πολύ υψηλό. Π.χ. με 3,500 άντε 4,000 χιλιάρικα καθαρά το μ'ηνα(after tax) είναι απίθανο να επιβιώσω εκτός Τορόντο (που έχει και μικρότερο κόστος ζωής, π.χ. niagara?)

                Comment


                  #38
                  Βοηθάει και πολύ θα έλεγα, αλλά π.χ. άντε να βρω μια δουλειά με 25-30.000 το χρόνο στην αρχή, περίπου 22 χιλιάδες καθαρά, + 12 χιλιάδες περίπου η βοήθεια του κράτους, δε βγαίνουν τα κουκιά, μέχρι να βρω άλλη δουλειά (συμπληρωματική).

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by griniou View Post
                    Βοηθάει και πολύ θα έλεγα, αλλά π.χ. άντε να βρω μια δουλειά με 25-30.000 το χρόνο στην αρχή, περίπου 22 χιλιάδες καθαρά, + 12 χιλιάδες περίπου η βοήθεια του κράτους, δε βγαίνουν τα κουκιά, μέχρι να βρω άλλη δουλειά (συμπληρωματική).
                    ================================================== ================

                    Για μια οικογένεια με 2 ή 3 παιδιά εγώ υπολογίζω ένα κόστος γύρω στα 30 Κ - 35 Κ τον χρόνο.Ασφαλώς μέσα στο κόστος εκτός των άλλων είναι και το Ι.Χ.
                    Νομίζω ότι με αυτό το κόστος ζωής διαμένει άνετα κάποιος στον Καναδά.
                    Με μεγάλη προσπάθεια οικονομίας μπορεί να πέσει στα 25 Κ.

                    Όπως και να έχει εάν η δουλειά σου δεν ξεπερνά τα 40 Κ - 45 Κ (μικτά) τον χρόνο,
                    τότε θα πρέπει να δουλεύει και η σύζυγος.

                    Ένας ασφαλής μέσος όρος οικογενειακού εισοδήματος είναι +50 K (μικτά).
                    < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by griniou View Post
                      Βοηθάει και πολύ θα έλεγα, αλλά π.χ. άντε να βρω μια δουλειά με 25-30.000 το χρόνο στην αρχή, περίπου 22 χιλιάδες καθαρά, + 12 χιλιάδες περίπου η βοήθεια του κράτους, δε βγαίνουν τα κουκιά, μέχρι να βρω άλλη δουλειά (συμπληρωματική).
                      Εννοείς αν έχεις 3 παιδιά λαμβάνεις επίδοομα 12.000$; Που μπορώ να πάρω πληροφορίες;

                      Comment


                        #41
                        @Jack83 entry level σε τράπεζα π.χ. τόσα βγάζεις, καθαρά, 22κ. Διαπιστωμένο, fact. Και λέω entry level γιατί απλά δε μετράει η εμπειρία μου εδώ. Οκ με τη βοήθεια του κράτους πας στα 35 που λες. Αλλά είχα την εντύπωση πως δεν επαρκούν.Γενικά θες να πεις ότι το 30άρι καθαρά στο χέρι (ας πούμε 40 μικτά) είναι δεδομένο?

                        @aben γκούγκλαρε canada child benefit calculation

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by jack83
                          Ναι οκ σαν entry level να ξεκινησεις σιγουρα για καπου εκει μιλαμε!
                          Αλλα το γεγονος οτι εχεις προυπηρεσια θα μετρησει! Κι ας σου πουν οτι δεν εχεις στον Καναδα, οι τραπεζες ειναι ενας παγκοσμιος κλαδος που δεν αλλαζει απο ζωρα σε χωρα, αλλα σε ποσοστα και σε προιοντα!
                          Απλα θελω να πω οτι ολα μετρανε!
                          χα αστιεύεσαι φαντάζομαι. δεν ξέρω σε ποιά πόλη μένεις στον καναδά, πες μου και θα έρθω αμέσως. ξέρεις πόσες φορές έχω φάει πόρτα από τις τράπεζες στον καναδά; άπειρες φορές. και ξέρεις πόσο μετράει η ελληνική προϋπηρεσία; καθόλου! αν δεν έχεις καναδική εμπειρία ούτε που τους νοιάζει. ίσως σε επαγγέλματα engineering να μην παίζει ρόλο, για τραπεζικά και οικονομικά δεν ισχύει αυτό.
                          δυστυχώς νόμιζα το ίδιο, οτι οι τράπεζες είναι παγκόσμιες αλλά έλα που δεν είναι
                          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                          Comment


                            #43
                            Jack83 Κι εγώ συμμερίζομαι την άποψη της canadiara. Στο σχετικό group στο facebook μίλησα με ένα παιδί που είναι ελληνοκαναδός, δούλεψε κάποια χρόνια στη citibank στην Αθήνα και μου λέει ότι ήταν πολύ τυχερός γιατί η αγγελία που βγήκε για μια τράπεζα στο Τορόντο απαιτούσε τη γνώση ελληνικών. Εγώ σε σχέση με αυτόν μειονεκτώ (παρά το ότι σπούδασα στον καναδά) στο θέμα του canadian experience (αυτός δεν είχε καν αυτό το πρόβλημα), της γλώσσας λίγο (θέλω φρεσκάρισμα) και της ηλικίας (είμαι 42). Οπότε θέλει μια πιο πραγματιστική/ρεαλιστική αντιμετώπιση. Αλλά βέβαια, αυτό αφορά ενδεχομένως τον τραπεζικό κλάδο, αν ψάξεις ας πούμε αλλού, ίσως τελικά να έχει δίκιο ο Jack83 γιατί αυτά τα μηνύματα λαμβάνω για άλλες δουλειές. Υπάρχει κορεσμός στον τραπεζικό κλάδο. Από την άλλη, γλυκοκοιτάζω το bookeeping αλλά θέλεις κάποιον να σε προσλάβει σα βοηθό για 3 χρόνια και μετά (αφού κάνεις κάτι μαθηματα για 9 περίπου μήνες, παρέχονται και Online) παίρνεις την πιστοποίηση. Κι ας κάνεις και το γκαρσόνι παράλληλα, τι να κάνεις.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by jack83
                              Χωρις ιχνος κακιας και στο λεω πολυ φιλικα, το οτι εσυ δεν τα εχεις βρει καλα στο Βανκουβερ δεν χρειαζεται να μεταφερεις το "δραμα" και εν ολιγοις οτι ειναι σαν την Ελλαδα και ισως χειροτερ αφου μονο πιατα πλενεις!
                              Ειναι σα να αρχιζω εγω ναλεω "τι λετε ρε Ελλαδαρα μια χαρα, εχασα την δουλεια μου και μεσα σε ενα μηνα βρηκα καλυτερη δουλεια σε πολυεθνικη, δουλειες υπαρχουν και μην γκρινιαζετε". ΣΤΕΚΕΙ?? ΟΧΙ! Προσωπικη εμπειρια ειναι ολα!

                              Εχω μιλησει σε παρα πολλους ανθρωπους σε καλες εταιρειες και ολοι εδειξαν ενδιαφερον απλα μου ειπαν "κανε τα χαρτια σου και μιλαμε ξανα γιατι εμεις σπονσορ δεν κανουμε".

                              Με λιγα λόγια ειναι και στον ανθρωπο αν θα παει μπροστα και τι θα καταφερει και ας εχει ο αλλος του κοσμου τα πτυχια!
                              Στην τελικη μιας και αφησες την Ελλαδα φανταζομαι ακομα πιο ευκολα αλλαζεις και μια πολη στον Καναδα!
                              μα φυσικά και μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. αναφέρω σε προηγούμενο ποστ, ίσως το αρχικό δεν θυμάμαι καλά, πως κάνω ακριβώς αυτό, μιλάω για το τι έχω περάσει εγώ. μάλλον θα βάλω disclaimer στην υπογραφή μου .
                              αντίστοιχα κι εγώ έχω μιλήσει με ανθρώπους σε μεγάλες εταιρείες και ξέρεις τι μου είπαν; "με το να κάνεις αιτήσεις μέσω τον αγγελιών δεν κάνεις τίποτα. αν δεν ξέρεις τον συγκεκριμένο άνθρωπο που θα κάνει την πρόσληψη για τη συγκεκριμένη θέση μην περιμένεις τίποτα. οι περισσότερες αγγελίες, ειδικά στον τραπεζικό/χρηματοοικονομικό κλάδο αναρτώνται γιατί το απαιτεί ο νόμος." από έρευνες του hrsdc (human resources and skill development canada) η αγορά εργασίας στον συγκεκριμένο κλάδο είναι κορεσμένη, άρα και πολύ πιο δύσκολο για έναν μετανάστη, foreign worker να βρει δουλειά (προσπάθησα να βρω τη συγκεκριμένη μελέτη αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα).
                              ίσως έχω απογοητευτεί γιατί όταν έφυγα από την ελλάδα δεν ήμουν ούτε άνεργη, ούτε σε δύσκολη οικονομική κατάσταση και είχα προσφορά για εργασία στις ηπα σε καλύτερη θέση απο αυτή που είχα στην ελλάδα. και ξαφνικά, έρχομαι σε μια πανέμορφη πόλη μεν, όπου δεν μπορώ να βρω καμία δουλειά χωρίς κονέ δε. στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα, λέει ο λαός μας.
                              επειδή όταν ήρθα άλλα περίμενα και άλλα τελικά βρήκα, προσπαθώ να προειδοποιήσω όποιον έχει σκοπό να έρθει και να του πω οτι δεν είναι ο δρόμος με ρόδα στρωμένος. αν κάποιος είχε κάνει το ίδιο με μένα και δεν μου πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ίσως να μην διάβαζες το "δράμα" μου, όπως λες.
                              έχω πει πολλές φορές οτι εξαρτάται υπο ποιες συνθήκες έρχεσαι στον καναδά. αν έρχεσαι έχοντας ήδη βρει μια δουλειά (όποια κι αν είναι αυτή), τότε είναι το τέλειο μέρος για να ζεις. αν έρχεσαι ξεκάρφωτος όπως εγώ, χωρίς μάλιστα να το ξέρεις αλλά να πιστεύεις πως σε περιμένει πολύ καλή δουλειά, και μετά από 4 μήνες διαπιστώνεις πως όλα ήταν ένα ψέμα (και άλλα πολλά που όχι μόνο δεν είναι της παρούσης αλλά θα συνεχίσει το "δράμα" μου και θα με βγάλετε μάρθα βούρτση), τρως μια τεράστια σφαλιάρα και γκρινιάζεις γιατί χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο για όσα έχασες.
                              τα πάντα είναι σχετικά, αν μου δωθεί ευκαιρία για κάτι καλύτερο σε μια άλλη πόλη φυσικά και θα φύγω. νομίζω η ερώτησή μου ήταν ξεκάθαρη: για ποια πόλη μιλάς;
                              το οτι έφυγα απο την ελλάδα δεν σημαίνει πως το έκανα γιατί η χώρα μου έχει την αποκλειστικότητα στη λαμογιά. δεν σημαίνει πως όλα στην ελλάδα είναι απαίσια/χάλια/άθλια. υπάρχουν πράγματα στα οποία η ελλάδα δεν συγκρίνεται με καμία χώρα του κόσμου, και μιλάω για τα θετικά, και υπάρχουν και αρνητικά που σε κάνουν να σηκωθείς να φύγεις όσο πιο μακριά γίνεται. ποτέ δεν είπα οτι η ελλάδα είναι μια χαρά, αν ήταν θα ήμουν ακόμα εκεί.
                              προσπάθησα να εκλάβω το ποστ σου όπως λες, χωρίς ίχνος κακίας, ίσως ο γραπτός λόγος να μην μπορεί να μεταφέρει ακριβώς αυτό που θέλει ο καθένας μας να πει. αν δεν κάνω λάθος όμως, δεν έχεις αφήσει και εσύ την ελλάδα;
                              ίσως να έμεινες στο τελευταίο μου ποστ, αλλά έχω να σου πω πως, εκτός του να γκρινιάζω, προσπαθώ να βοηθήσω και να ενημερώσω όποιον θέλει να έρθει στον καναδά και ειδικά στο bc και στο βανκούβερ για το τι τον περιμένει. εκτός από το "δράμα" μου, μεταφέρω και χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες κανείς "ευτυχισμένος" στον καναδά δεν μπήκε στον κόπο να το κάνει με αποτέλεσμα να συνεχίζω να ταλαιπωρούμαι για διάφορα χαρτιά και διαδικασίες, γιατί ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ οτι μπορεί να μου χρειαστεί να μεταφράσω το δίπλωμα οδήγησης αφού έχω διεθνές και να πληρώνω $40 τη σελίδα ενώ στην ελλάδα είναι πολύ φθηνότερο.
                              τέλος, για να κλείσω και να ξεκαθαρίσω μια και καλή τη θέση μου, έχω βαρεθεί να διαβάζω παντού (δεν απευθύνομαι σε σένα), πόσο τέλεια είναι στην αμερική, στην αυστραλία στον καναδά και πόσο χάλια είναι στην ελλάδα. το οτι φεύγουμε από την ελλάδα δεν σημαίνει οτι τίποτα δεν αξίζει σ'αυτήν.
                              ευχαριστώ που ακούσατε το rant μου, όπως λένε και στον καναδά.

                              edit: είδα πόσο τεράστιο είναι το ποστ μου και θυμήθηκα κάτι που λέει ένας φίλος μου, οι γυναίκες δεν ξέρουμε πότε να σταματήσουμε όταν αρχίζουμε να μιλάμε, no offense to anyone.
                              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

                              Comment


                                #45
                                [QUOTE=canadiara;66041]μα φυσικά και μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία. αναφέρω σε προηγούμενο ποστ, ίσως το αρχικό δεν θυμάμαι καλά ...........................
                                ================================================== ==================

                                Προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω τα σχόλια σου γιατί είναι ρεαλιστικά και μας ανοίγουν τα μάτια.
                                Εδικά η αναφορά σου στην αξία των προσωπικών γνωριμιών ( θυμίζει κάτι από Ελλάδα )
                                και στις τυπικές ηλεκτρονικές αγγελίες είναι ένα σημαντικό "tip".

                                Ο Καναδάς του 2013 δεν έχει καμία σχέση με την "χρυσή περίοδο" των δεκαετιών '60 - '80.
                                Η < πάλαι ποτέ > βιομηχανική χώρα έχει πλέον ως βασικούς κλάδους πρωτογενής παραγωγής την ολισθαίνουσα μεταποίηση και κυρίως την εκμετάλλευση φυσικού και ορυκτού πλούτου.
                                Αυτά δεν αρκούν καθώς η αυξανόμενη κατανάλωση ( άρα εισαγωγές ) θα επηρεάσουν το ισοζύγιο εμπορικών συναλλαγών.
                                Οι τράπεζες όπως και το νόμισμα ανήκουν στους "γνωστούς - άγνωστους" τοκογλύφους.
                                Εάν προσθέσουμε και την ογκώδη μετανάστευση Ασιατών που θα δημιουργήσουν οσονούπω έντονα κοινωνικό αλλά και οικονομικό πρόβλημα ( πάντα συμβαίνει αυτό σε ραγδαίο αύξηση του πληθυσμού ) τότε θεωρώ μετά βεβαιότητας ότι στο άμεσο μέλλον η χώρα θα περιέλθει σε κρίση που θα είναι σφοδρότερη της Ελλάδας λόγω του αφιλόξενου καιρού
                                και της διασπασμένης πολυφυλετικής κοινωνίας.

                                Παρόλα αυτά προτείνω σε όλους τους συμπατριώτες να προσπαθήσουν να πετύχουν τον στόχο τους (μετανάστευση στον Καναδά) καθώς η τύχη του καθένα μας είναι διαφορετική και σε όλους αξίζει να ονειρεύονται καλύτερη ποιότητα ζωής.Άλλωστε και μόνο η προσπάθεια και η εμπειρία της είναι ανεκτίμητης αξίας.

                                Νομίζω ότι και εσύ Canadiara εάν δεν τα καταφέρεις εκεί,θα επιστρέψεις σοφότερη εδώ.
                                Έτσι κάνουν τα < ελεύθερα πουλιά > ...... πετούν προς την ελευθερία τους,όποτε και όπως μπορούν και παρά την όποια αποτυχία συνεχίζουν την προσπάθεια ..... γιατί έχουν την ελευθερία μέσα τους,στην ψυχή τους !

                                * Συνέχισε να μας μεταφέρεις τις πληροφορίες και την άποψή σου *
                                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                                Comment

                                Working...
                                X