Announcement

Collapse
No announcement yet.

Από την Εκπομπή "ΝΕΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ" του ΣΚΑΙ για μετανάστευση στην Αυστραλία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by panos1966 View Post
    και 2 σπιτια που με τοσο κοπο χτισαμε και μενω τωρα εδω στο νοικι γιατι εκει δεν μπορω να τα πουλησω και θα πληρωσω και παραπανω φορο και ας πληρωνω και δανειο 1500 Ευρο το μηνα για το ενα σπιτι,
    ωχ και θα σου έρθει τώρα και το χαράτσι του Μπένι με το λογ/σμό της ΔΕΗ;;;

    Comment


      #32
      Originally posted by elenivar View Post
      Αγαπητά μέλη του PATRIOTAKI,
      Λέγομαι Ελένη Βαρβιτσιώτη και είμαι δημοσιογράφος στην εκπομπή "ΟΙ ΝΕΟΙ ΦΑΚΕΛΟΙ" που προβάλλεται από την τηλεόραση του ΣΚΑΙ. Eτοιμάζουμε μία εκπομπή με θέμα τη μετανάστευση. Έλληνες που ετοιμάζονται να φύγουν από την χώρα, αλλά και Έλληνες που έχουν πάει πρόσφατα στην Αυστραλία. Θα με ενδιέφερε πολύ να το συζητήσω με τον καθένα σας ξεχωριστά, τους λόγους που σας οδήγησαν να σκεφτείετε την μετανάστευση αλλά και πως είναι η ζωή όσων έχουν φτάσει στην Αυστραλία. Είμαστε διατεθειμένοι να ταξιδέψουμε και στην Αυστραλία για να δείξουμε την ζωή εκέι και ποιές είναι οι ευκαρίες που παρουσιάζονται.
      Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
      Ελένη Βαρβιτσιώτη
      Προσωπικά βρίσκομαι στο Βόρειο Queensland. Είμαι ανοικτή αν μπορώ να βοήθησω σε κάτι. Πες μου το τρόπο επικοινωνίας που προτείνεις. Είμαι στην Αυστραλία από τον Μάρτη , τον Ιούλιο βρήκα δουλειά. Είμαι μεταλουργός μηχανικός , παντρεμένη και μητέρα ενός 6χρονου αγοριού. Τέλος Αυγούστου ΄, και αφού είχα εγκατασταθεί εδώ στο Townsville ήρθαν και ο γιός μου με τον άντρα μου από την Ελλάδα και έχουμε ξεκινήσει πλέον την νέα μας ζωή.

      Comment


        #33
        Originally posted by spiros View Post
        Πολλοι ειναι οι λογοι που καποιος θελει να μεταναστευσει.
        Πχ καποιος εχει προβλημα με το περιβαλον του στην Ελλαδα.Αλλος μπορει να ειναι χοντρος και ασχημος,να μην βγαινει να μην εχει φιλους,οποτε δεν εχει προβλημα με την βαρεμαρα της βορειας Ευρωπης.Καθεται σπιτι και παει για δουλεια και βριζει την Ελλαδα,γιατι μπορει να τον κοροιδευανε.
        Αλλος μπορει να ειναι απο χωριο και να μην μπορει να σταυρωσει γκομενα.Να του την πεφτουν και οι συγγενεις για την κατασταση του και να θελει να φυγει για αυτο τον λογο.Να παει μακρια να μην τον ενοχλει κανεις.
        ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ,ΓΛΟΙΩΔΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΑΣΤΙΓΙΟ?????????



        Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΔΕΡΝΕΙ!!!!!



        ΠΟΣΟ ΑΝΟΥΣΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΩΦΕΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.............

        Comment


          #34
          Originally posted by konstantinos1 View Post
          δεν φυγαμε ολοι επειδη δεν ειχαμε δουλεια και λεφτα στην ελλαδα, εγω εφυγα γιατι βαρεθηκα να ζω σε χωρα ανοργανωτη, ασταθη, με ελλειψη κουλτουρας και κακομαθημενους πολιτες. με μια λεξη σε μια "δευτερη" χωρα.

          Αυτή η κουβέντα σου με εκφράζει απόλυτα!!!!!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #35
            Originally posted by anthimos View Post
            ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ ,ΓΛΟΙΩΔΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΑΣΤΙΓΙΟ?????????



            Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΔΕΡΝΕΙ!!!!!



            ΠΟΣΟ ΑΝΟΥΣΙΟΙ ΚΑΙ ΑΝΩΦΕΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.............
            Ααααα....αναγνωρισες την περιπτωση σου?Αλλοι δεν το παραδεχοντε.Φταιει δηθεν η κακια Ελλαδα και οχι το προβλημα με το περιβαλον τους.

            Comment


              #36
              Originally posted by spiros View Post
              Πολλοι ειναι οι λογοι που καποιος θελει να μεταναστευσει.
              Πχ καποιος εχει προβλημα με το περιβαλον του στην Ελλαδα.Αλλος μπορει να ειναι χοντρος και ασχημος,να μην βγαινει να μην εχει φιλους,οποτε δεν εχει προβλημα με την βαρεμαρα της βορειας Ευρωπης.Καθεται σπιτι και παει για δουλεια και βριζει την Ελλαδα,γιατι μπορει να τον κοροιδευανε.
              Αλλος μπορει να ειναι απο χωριο και να μην μπορει να σταυρωσει γκομενα.Να του την πεφτουν και οι συγγενεις για την κατασταση του και να θελει να φυγει για αυτο τον λογο.Να παει μακρια να μην τον ενοχλει κανεις.
              Την παλευεις????
              Τι απαραδεκτα ρατσιστικα σχολια ειναι αυτα δεν ντρπεσαι λιγακι?
              Οποιος ειναι χοντρος δεν εχεις φιλους?
              Οποιος μενει σε χωριο δεν βρισκει γκομενα?
              Ολοι οσοι ειναι εξω και τους αρεσει ανηκουν λοιπον σε αυτη την κατηγορια?
              Ποσο εισαι ρε φιλε 15??
              Εχεις γινει ο περιγελος του φορουμ ειλικρινα
              Δεν μπορει ενηλικας να γραφει αυτες τις μπουρδες
              Ζητω συγγνωμη απο τους υπολοιπους γαι το σπαμ αλλα εχει καταντησει αηδια ο τυπος

              Comment


                #37
                Originally posted by vaso31 View Post
                Την παλευεις????
                Τι απαραδεκτα ρατσιστικα σχολια ειναι αυτα δεν ντρπεσαι λιγακι?
                Οποιος ειναι χοντρος δεν εχεις φιλους?
                Οποιος μενει σε χωριο δεν βρισκει γκομενα?
                Ολοι οσοι ειναι εξω και τους αρεσει ανηκουν λοιπον σε αυτη την κατηγορια?
                Ποσο εισαι ρε φιλε 15??
                Εχεις γινει ο περιγελος του φορουμ ειλικρινα
                Δεν μπορει ενηλικας να γραφει αυτες τις μπουρδες
                Ζητω συγγνωμη απο τους υπολοιπους γαι το σπαμ αλλα εχει καταντησει αηδια ο τυπος
                Αυτο καταλαβες εσυ?
                Ξαναδιαβασε το μηνυμα προσεκτικα αυτη τη φορα.
                Παμε....αργα...αργα.....

                Comment


                  #38
                  Ωχχχ....λέτε η Αυστραλία να γεμίσει χοντρούς και άσχημους?????
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by spiros View Post
                    Πολλοι ειναι οι λογοι που καποιος θελει να μεταναστευσει.
                    Πχ καποιος εχει προβλημα με το περιβαλον του στην Ελλαδα.Αλλος μπορει να ειναι χοντρος και ασχημος,να μην βγαινει να μην εχει φιλους,οποτε δεν εχει προβλημα με την βαρεμαρα της βορειας Ευρωπης.Καθεται σπιτι και παει για δουλεια και βριζει την Ελλαδα,γιατι μπορει να τον κοροιδευανε.
                    Αλλος μπορει να ειναι απο χωριο και να μην μπορει να σταυρωσει γκομενα.Να του την πεφτουν και οι συγγενεις για την κατασταση του και να θελει να φυγει για αυτο τον λογο.Να παει μακρια να μην τον ενοχλει κανεις.

                    Παντός γκομενάκια παίζουν στο χωριό μου.
                    Εσύ φίλε μήπως τελικά έπρεπε να αλλάξεις χωριό?

                    Εμείς είμαστε εδω γιατί έχουμε κάποιον σκοπό και θέλουμε να τον βάλουμε σε εφαρμογή
                    Αν θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά... σου προτείνω να είσαι πιο σοβαρός γιατί μας χαζομεράς.

                    Comment


                      #40
                      ΦΕΥΓΩ. ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ

                      Γρηγόρης Φαρμάκης

                      Επιχειρηματίας, Δ/νων Σύμβουλος της εταιρείας στατιστικής έρευνας και πληροφορικής, Agilis SA.

                      Η ενοχη της φυγης - η ηδονη του αποπλου

                      και

                      Λόης Λαμπριανίδης

                      Συγγραφέας και Οικονομικός γεωγράφος , καθηγητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Διευθυντής της Ερευνητικής Μονάδας Περιφερειακής Ανάπτυξης και Πολιτικής (ΕΜΠΑΠ).

                      «Επενδύοντας στη φυγή»


                      Aπο ΦΕΥΓΩ. ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΜΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ

                      Όλη η συζήτηση ανταγωνιστικών αγχιμαχιών που αντιπαραθέτουν τις απόψεις τους μέσω της ευγενούς άμιλλας εδώ...

                      Ακολουθώντας το νόμο της εξέλιξης. Οι ηλίθιοι μένουν πίσω και οι τρελοί τρέχουν πολύ μπροστά..

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by milu View Post
                        Γρηγόρης Φαρμάκης... πολύ μπροστά..
                        Μπράβο! Πολύ ωραίο το link που έδωσες.
                        Το επόμενο debate φαντάζομαι δεν θα έχει θέμα "Μένω-Φεύγω" αλλά "Φεύγω για Ευρώπη-Φεύγω για Καναδά-Φεύγω για Αυστραλία (πάντως φεύγω και όπου φύγει φύγει!)"

                        Comment


                          #42
                          Το τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει κάποιοι δημοσιογράφοι να καλύπτουν το θέμα του κύματος υποψήφιων μεταναστών στην Αυστραλία. Πρόσφατα, δέχτηκα το 2ο σχετικό μήνυμα και υποθέτω και άλλοι από εσάς. Προσωπικά δεν με πειράζει που καλύπτεται το θέμα από τα ΜΜΕ. Δηλαδή γιατί να ασχολούνται μόνο με την οικονομία και την δυστοκία των αρχόντων μας. Ας ασχοληθούν και με τη νέα γενιά μας που εγκαταλείπει το πλοίο σαν ύστατη προσπάθεια αυτοσυντήρησης. Το δέχομαι.

                          Όμως κύριοι των ΜΜΕ μήπως θα ήταν καλύτερο να κερδίσετε την εμπιστοσύνη των χρηστών του forum πρώτα και μετά να στέλνετε κατά κύματα τα ερωτηματολόγιά σας; Συμφωνώ ότι και εσείς κάπως πρέπει να κάνετε τη δουλειά σας και ότι βολεύει να πάρετε γρήγορα πληροφορίες αλλά σας παραπέμπω στο σκεπτικό του forum και αν κάνω λάθος να διαγραφεί το μήνυμά μου από τους operators. No pain, no gain. Κανείς δεν θα αρνηθεί τη συνεργασία μαζί σας αλλά το να αντλείται πληροφορία με δόλωμα την αγανάκτηση του κόσμου, δεν είναι κάπως; Και μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή σας.... όμως αλήθεια, πως καταθέσατε τα διαπιστευτήριά σας? Πώς κερδίσατε το σεβασμό και την εμπιστοσύνη των χρηστών του forum?

                          Θα είμαστε συνεργάτες σας και αρωγοί στην προσπάθειά σας αλλά δεν αρκεί να καταθέσετε την ταυτότητά σας. Τι πρέπει να καταθέσετε; Αν διαβάσετε τα αγωνιώδη μηνύματα των χρηστώ του forum νομίζω θα καταλάβετε. Παρακαλώ τους χρήστες όχι σε απάντηση στο μήνυμά μου (γιατί θα ξεφύγουμε από το post) αλλά σε προβληματισμό και δράση κατά συνείδηση.

                          Comment


                            #43
                            μάλιστα. ναι ειμαι σίγουρη θα γίνει εκπομπή. και αυτό που θέλουνε να αποτυπώσουνε είναι τι? την απελπισία στα πρόσωπα των ανθρώπων που θα λένε ότι με τρια και τέσσερα παιδιά αναγκάζομαι να φύγω για κάτι καλύτερο? δηλαδη για μια ακομη φορά να πουλήσει στο γυαλί για τηλεθέαση ο ανθρώπινος πόνος, η απελπισία , η απόγνωση, η αβεβαιότητα και όλα τα υπόλοιπα. εαν πραγματικά ενδιαφερότανε ο κ. Παπαχελάς(δεν τον γνωριζω , δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι του) θα αναδείκνυε την πτωση των ηθικων αξιών, την έλλειψη ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης κ.τ.λ. που τα γνωριζουνε άλλωστε αλλά τωρα δεν πουλάνε γιατί είναι μασημένη τροφή. όχι, τώρα πουλάει η φυγή στην Αυστραλία, η ανάδειξη την απελπισίας και της θλίψης! μάλιστα λοιπόν κάντε την εκπομπή σας όπως άλλωστε έχετε κάνει και για άλλα θέματα αλλά να ξέρετε πως σας εχουμε βαρεθεί! αααααα και κ.Βαρβιτσιώτη με τον γνωστό βουλευτή καμία σχέση? πεστε μου οτι είστε συγγενεις έτσι για να διασκεδάσω περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by alkioni View Post
                              αααααα και κ.Βαρβιτσιώτη με τον γνωστό βουλευτή καμία σχέση? πεστε μου οτι είστε συγγενεις έτσι για να διασκεδάσω περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              Αφού θέλεις να διασκεδάσεις θα σου απαντήσω εγώ alkioni.Αδερφή του νυν κόρη του τέως βουλευτή.
                              (δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό)απλά νάχαμε να λέγαμε......

                              Comment


                                #45
                                Αν και πιο αρμόδιοι είναι να απαντήσουν οι άνθρωποι που είναι ήδη εκεί, μου φαίνεται εμμετικό που ενώ τους έδιωξε το σύστημα, τώρα θέλει να εμπορευτεί και την ίδια την φυγή τους. Ακόμα και να προωθήσει τη μετανάστευση μέσα από τα media για να ανοίξει μια ακόμη βαλβίδα εκτόνωσης.
                                Βλέπω εκπρόσωπους της κυβέρνησης στο αεροδρόμιο να χτυπάν την πλάτη σ'αυτούς που φεύγουν και τον Παπαχελά να τραβάει με την κάμερα

                                Comment

                                Working...
                                X