Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ

    Μετα απο τις προσφατες αλλαγες στη Νομοθεσια για την Μεταναστευση στην Αυστραλια τον Ιουλιο του 2011, ισχυουν τα εξης:
    Πρεπει να μην εχετε συμπλυρωσει το 50ο ετος της ηλικιας σας
    Το συστημα ποντων εχει βαση τους 65 ποντους.
    Η πλειοψηφια απο τις Βιζες γενικης μεταναστευσης απαιτουν πολυ καλη γνωση της Αγγλικης γλωσσας, (ακουω/καταλαβαινω - διαβαζω - γραφω - συζητω) που ειναι οι τεσσερες θεματικες ενοτητες του Τεστ IELTS (English Language Testing System), αυτο ειναι το μοναδικο αποδεικτικο στοιχειο γνωσης Αγγλικων, που ειναι αποδεκτο απο της Αυστραλιανες αρχες για μεταναστευση και σπουδες.
    Τα αποτελεσματα του ΤΕΣΤ επισης αποστελονται αυτοματα στην Υπηρεσια αναγνωρισις Επαγγελμτος και ειδικοτητας, κατοπιν δικη σας υποδειξης στην αιτηση για να κανετε το ΤΕΣΤ
    μιλωντας καλα Αγγλικα εχετε περρισοτερες πιθανοτητες ευρεσης εργασιας. Ακομη καθε μελος της οικογενειας ανω των 18 θα πρεπει να κανει το Τεστ, για να αποδειξει οτι εχει καλη γνωση της γλωσσας και για να αποφυγετε την πληρωμη 4110 δολλαριων για αυτο που λεγεται Second Instalment
    και ειναι για να μαθουν αγγλικα τα μελη της οικογενειας ανω των 18 ετων που δεν ομιλουν την γλωσσα.
    Για το συστημα ποντων θα πρεπει να εχετε βαθμολογια το λιγοτερο 6 σε καθε μια απο τις ενοτητες, το 6 ειναι η βαση και απαραιτητη προυποθεση. Η βαθμολογια σε σχεση με τους ποντους ειναι ως εξης: Αποτελεσμα 6 - 7 - 8, ποντοι 0 - 10 - 20 - αντιστοιχα.

    ΗΛΙΚΙΑ
    Συμφωνα με την ηλικια παιρνεται και τους αναλογους ποντους, 18 εως 24 ετων 25 ποντους, 25 εως 32 ετων 30 ποντους, 33 εως 39 ετων 25 ποντους, 40 εως 44 ετων 15 ποντους, 45 εως 49 μηδεν ποντους.

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
    Θα πρεπει να μπορειται να αποδειξετε οτι εχετε τα απαραιτητα προσοτνα, σπουδες και εμπειρια για το επαγγελμα που θα δηλωσετε και αυτο θα πρεπει να βρισκεται στην λιστα με τα Επαγγελματα σε ζητηση SOL (Skilled Occupation List).
    Η αιτηση αναγνωρισης επαγγελματος αποστελεται στην αρμοδια Υπηρεσια, που ειναι διαφορετικη για καθε τομεα επαγγελματων. Η παρακατω ιστοσελιδα αναφερεται σε αυτες της υπηρεσιες www.immi.gov.au/asri/a-z.htm
    Aποδεικτικα στοιχεια θεωρουνται συμβολαια εργασιας, αποδειξεις πληρωμης μισθου, φορολογικες δηλωσεις, σε ολα θα πρεπει να φαινεται καθαρα το ακριβες επαγγελμα. Εως και 20 ωρες εργασιας την εβδομαδα στο επαγγελμα που δηλωνεται ειναι αρκετες, ακομη και αν εναι σε παραπλησιο επαγγελμα στον ιδιο τομεα, π.χ. κτιστης/σιοβατζης.

    ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    Θα πρεπει να εχετε την δυνατοτητα να αποδειξεται οτι στα τελευταια δυο χρονια ειχατε ενα χρονο πληρους απασχολησης σε οποιαδηποτε επαγγελμα απο την λιστα επαγγελματων σε ζητηση SOL (Skilled Occupation List) ασχετως επαγγελματος για την προηγουμενη παραγραφο.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
    Εαν ικανοποιειται τις παραπανω 4 προυποθεσεις εχεται μεγαλες πιθανοτητες για μια επιτυχημενη αιτηση μεταναστευσης για μια απο τις παρακατω βιζες:

    Subclass 475 Skilled - Regional Sponsored

    Subclass 487 Skilled - Regional Sponsored

    Subclass 175 Skilled Independent

    Subclass 885 Skilled -Independent

    Subclass 176 Skilled Sponsored

    Subclass 886 Skilled Sponsored

    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:
    Κανετε αιτηση στο Βρετανικο Συμβουλιο στην Ελλαδα για να κανετε το IELTS Τεστ και οριζεται πια θα ειναι η αρμοδια υπηρεσια αναγνωρισης επαγγελματος στην περιπτωση σας, για να τους αποστειλουν ενα αντιγραφο των αποτελεσματων του Τεστ.
    Εχοντας λαβει τα αποτελεσματα του Τεστ κανετε αιτηση αναγνωρισης επαγγελματος στην αρμοδια ηπηρεσια εφοσον φυσικα εχετε επιτυχει βαθμολογια απο 6 και επανω. Για καποια επαγγελματα οι υπηρεσιες αναγνωρισης απαιτουν υψηλοτερο βαθμο, πρεπει να τσεκαρεται με την αρμοδια υπηρεσια εκ προτερου.
    Εαν η απαντηση ειναι θετικη τοτε μπορειται να πορχωρησεται στην καθεαυτου αιτηση μεταναστευσης.

    Απο το σημειο αυτο η διαδικασια ειναι διαφοτετικη για τον καθε εναν ενδιαφερομενο, λογω της σχεσης (Ηλικια - Αγγλικα - Σπουδες - Εργασιακη εμπειρια - State Sponsorship - Relative sponsorship - ποντους απο συζυγο). Ολα τα ανωτερω δινουν ποντους και απαιτουν διαφοτερικες διαδικασιες.

    #2
    Πρώτη Visa για υποψήφιους εργαζόμενους >44

    Βασίλη καλημέρα!
    για τη δουλειά που έκανες! Συνοπτική, σαφής και περιγραφική η παρουσίασή σου! Είδα το μήνυμα σου πάνω που είχα καταμπερδευτεί με τις βίζες και το πόσο χάρηκα με τις οδηγίες σου δεν λέγεται!
    Μήπως είσαι Κοινωνικός Λειτουργός στο τμήμα Οικογένειας ή κάτι τέτοιο; Αν ναι, θα χρειαστώ περισσότερο τη βοήθειά σου!
    Καταρχήν, εγώ το τεστ των 65 πόντων δεν υπάρχει περίπτωση να το περάσω ποτέ, λόγω του ότι χάνω την πριμοδότηση από την ηλικία. Στεναχωρήθηκα που εξαιτίας αυτού και μόνο δεν με θεωρεί η Αυστραλέζικη κοινωνία ανταγωνιστική, αλλά και τι μπορώ να κάνω! Έτσι, δεν με αφορούν οι skilled independent 175, Skilled Sponsored 176 και Skilled - Regional Sponsored 475, που το προϋποθέτουν . Η Skilled - Regional Sponsored 487 δεν με αφορά εφόσον δεν έχω έρθει ξανά Αυστραλία, το ίδιο και οι skilled-independent residence Subclass 885 και Subclass 886 Skilled Sponsored. Ωστόσο, μια που ως μάνα πρέπει να εξασφαλίσω στα παιδιά μου το σήμερα και το αύριό τους, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό, έψαξα να βρω άλλη βίζα. Βρήκα την Occupational Trainee subclass 442.
    Η συνεχιζόμενη επαγγελματική εκπαίδευση που προσφέρει με ενδιαφέρει πολύ, καθώς ερχόμενη στην Αυστραλία θα πρέπει να ξαναγυρίσω στο επάγγελμα της Νοσηλεύτριας και να το ασκήσω σε έναν τόπο που δεν ξέρω καν σε ποιο επίπεδο βρίσκεται και με τι συνθήκες ασκείται. Έτσι, θέλω να ρωτήσω τα εξής, αν ξέρεις να μου απαντήσεις:
    1. θα πληρώνομαι με πλήρη μισθό για την εργασία που θα προσφέρω στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης ή μήπως πρέπει να πληρώσω και εκτός της βίζας για τα μαθήματα;
    2. η ηλικία μου (45) μπορεί να αποτρέψει την επιδότηση (σπονσοράρισμα, όπως το λένε μερικοί);
    3. Ποια είναι τα γενικότερα κριτήρια και δικαιολογητικά επιλεξιμότητας;
    4. Είναι regionally sponsored;
    5. την οικογένειά μου, δυο κόρες <18 και έναν σύζυγο >50 μπορώ να τους πάρω μαζί μου;
    6. είναι δυνατό το σχήμα πρακτική άσκηση, θεωρητικά μαθήματα, οικογένεια με τις συνθήκες που υλοποιούνται στην Αυστραλία; Στην Ελλάδα το κατάφερα στο παρελθόν.
    7. Τι άλλους περιορισμούς και τι δικαιώματα μου δίνει αυτή η βίζα, εκτός απ’ όσα αναφέρονται συνοπτικά;
    Δεν ξέρω τέλος πώς να δω το θέμα της εγκατάστασης σε συγκεκριμένη περιοχή, αν υφίσταται στην 442, καθώς, όταν υπάρχει, επιβάλει δέσμευση ως προς τη μετακίνηση. Η μεγάλη κόρη μου ωστόσο, σε 2 χρόνια ξεκινάει σπουδές. Λίγο που είδα στο χάρτη τα postcodes των regionally sponsored places , οι περιοχές που αναφέρονται είτε είναι μικροί οικισμοί χωρίς campus, είτε είναι περιοχές σε βουνά, μακριά από τα καλά πανεπιστήμια. Δεν ξέρω λοιπόν πώς να επιλέξω τον τόπο που θα εγκατασταθώ. Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις σε μια περιοχή που να βολεύει; Προτιμώ στη NSW (στην περιοχή της Canberra περισσότερο) ή τη Victoria, αλλά δεν είναι και υποχρεωτικό….

    Comment

    Working...
    X