Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - xaris76

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    kallio arga para pote...

    Comment


      #17
      Originally posted by xaris76 View Post
      Την καλημέρα μου σε όλη την παρέα... Ευχαριστώ βρε παιδιά για το ενδιαφέρον σας...

      Θα εκπλαγείτε λίγο από αυτό που θα σας πώ : δεν έφυγα ! (ακόμα)

      Το βράδυ πριν την πτήση μου πληροφορήθηκα από φίλους το ενδεχόμενο να έφτανα απροετοίμαστος στην Μελβούρνη και τις καταστροφικές συνέπειες. Ψάχνοντας, ανακάλυψα κάποια βιντεάκια στο you tube τα οποία δείχνουν επεισόδια μιας αυστραλιανής σειράς που προβάλλεται παρακαλώ, αναφορικά με άτομα και περιπτώσεις που δεν τους επέτρεψαν να μπούν στην χώρα.

      Party-hard muchacho returns from his home in Mexico with steroids and heavy traces of cocain.Romanian who's avoiding Swiss deportation orders is being refuse...


      Θα πεί κάποιος : υπερβολές ! Ούτε φόνο έχω διαπράξει, ούτε φυγάς είμαι, ούτε μεταφέρω καροτάκια από τον κήπο μου να τα φυτέψω εκεί. Για ναρκωτικά και τσιγαριλίκια δεν το συζητάω αφού ούτε τσιγάρο δεν έχω κάνει ποτέ μου...

      Κάτι συνέβη λοιπόν και πυροδοτήθηκε η ανασφάλεια μέσα μου ότι :

      α) κανείς δεν θα ήταν στο αεροδρόμιο να με περιμένει
      β) θα είχα λίγα χρήματα μαζί μου και θα ήταν κακό, ή, θα είχα αρκετά χρήματα μαζί μου και θα ήταν κακό
      γ) δεν είχα κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας από κάποιον στην Μελβούρνη που να ξέρω ότι θα μπορούσα να τον πάρω 11 η ώρα βραδιάτικα
      δ) αν τυχόν έχει κάποιος έγγραφα μαζί του όπως βιογραφικό, ένσημα, χαρτιά προϋπηρεσίας, ιατρικές εξετάσεις κτλ, θα τον τσιμπήσουν σε κλάσμα του δευτερολέπτου...
      δ) ..... δεν ξέρω από τί άλλο θα έπρεπε να προστατευτώ

      το μόνο παρήγορο ήταν ότι είχα κάνει κράτηση σε ξενοδοχείο. Σίγουρα δεν πήγαινα εκεί όμως 100 % προετοιμασμένος.

      Πάρε με κάτω με 39.5 λοιπόν. Τελευταία στιγμή δεν έχασα και το εισιτήριο, έστειλα έναν φίλο να πληρώσει μια μικρή διαφορά για μια μικρή αναβολή... Στο τσακ...

      Σήμερα ένιωσα λίγο καλύτερα, αλλά και πάλι η κατάσταση πονάει πολύ αδέρφια μου. Εκείνο που σκεφτόμουν τις μέρες που είμαι ξάπλα, είναι να σας ενημερώσω με τα βιντεάκια που βρήκα στο you tube έτσι ώστε να προετοιμαστεί ο καθένας μας όσο το δυνατόν καλύτερα.

      Καλή δύναμη σε όλους μας !!!
      Ηταν άλλη μια ιστορία κακής τύχης! Πείστηκα μόλις πρόσεξα ότο το μήνυμά σου xaris76 ήταν το 13ο! ......

      Comment


        #18
        Κατανοητος ο φοβος και το αγχος φιλε Xαρη η αποφαση που καλουμαστε να παρουμε ειναι αλλαγη ζωης οριστικη.Προσωπικα τα εχω βαλει στην ζυγαρια,τα εχω βρει με τον εαυτο μου και συνειδητα καθε μερα υλοποιω το οραμα για AUS για μενα και την γυναικα μου.Αν με ρωτησεις γιατι θες να φυγεις μεγαλε θα σου πω οτι ακομα και τωρα στα 37 μου θα παλεψω να γινω πολιτης σε κρατος προνοιας και δικαιοσυνης και να μεγαλωσω με αξιοκρατια και αξιοπρεπεια την οικογενεια μου.Στην αρχη θα φαω σ@@@α το ξερω, εδω ομως τα τρωω καθε μερα και για μια ζωη...καλη δυναμη αδελφια...

        Comment


          #19
          Πέρα από τον πυρετό, πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί δεν ταξίδεψες? Οπλίσου με ΘΕΤΙΚΗ ενέργεια για την επόμενη φορά!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #20
            Συμφωνω με τον Λευτερη απο επανω...!!!
            Και εγω δεν καταλαβα γιατι δεν ηρθες!!!
            Οταν ηρθα πριν 1 μηνα ...και εγω δεν ειχα κανεναν να με περιμενει στο αεροδρομιο...
            Ενα δωματιο ειχα κλεισει για να μεινω...Μαλιστα με ρωτησαν ποσο θα κατσω και ειπα 2 μηνες!!
            Και μου λενε "μπραβο??!!!Τοση αδεια απο την δουλεια?!!!) καλα να περασω στο τελος..
            Και ειχα μαζι 2700$ και βιογραφικα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις...
            δεν θυμαμαι ποιον αλλο λογο ανεφερες...
            Πραγματικα...αν θες κατι...το κανεις...Αυτο ξερω εγω..
            Τωρα γιατι διαβασες αυτο,ειδες εκεινο,σου ειπαν το αλλο.....δεν ειναι λογοι να ακυρωσεις κατι που το περιμενες τουλαχιστον ενα μηνα και το ειχες παρει αποφαση..
            Στο κατω κατω...τοσοι εχουμε ερθει εδω..
            Στειλε ενα μηνυμα να σε παρουμε απο το αεροδρομιο...:-)) αν αυτος ηταν φοβος..!

            Comment


              #21
              Χαιρετισμούς από την Μελβούρνη !!!

              Καλησπερίζω όλη την παρέα του forum... Έφτασε η ώρα για την ανταπόκρισή μου. Είμαι στη Μελβούρνη κάμποσες μέρες τώρα...

              Η αναβολή στην αναβολή είχε να κάνει με την ανασφάλειά μου να πάρω την απόφαση να έρθω. Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ στην ζωή μου για να έχω την απαίτηση να με περιμένει πάντα κάποιος σε ένα αεροδρόμιο.

              Τώρα όμως ? Δεν πρόκειται για άλλο ένα ταξιδάκι αναψυχής. Είναι κάτι πολύ διαφορετικό και σύνθετο ( για να μην πω και σκρίνιο :-P ). Δεν παύει όμως να είναι μια απόφαση ζωής και να είναι μια κατάσταση που μας επιφορτίζει με άγχος. Ο πυρετός ήταν άγνωστη λέξη για μένα μετά τα εμβόλια του στρατού. Έχω κάνει φανταριλίκι σε Βαρέα όπλα και ΛΥΒ, τότε με τα Ίμια. Για να αντιδράσει λοιπόν με 39,5 ένας τέτοιος οργανισμός κάτι σημαίνει αυτό. Κάπως έτσι ήρθε η πρώτη αναβολή.

              Η 2η αναβολή δεν άργησε. Ο οργανισμός για μία ακόμα φορά χτύπησε καμπανάκι. Τούμπανο ο φρονιμήτης, με θυμήθηκε στα 35 μου. Δύσκολη περίπτωση, έχω τον καλύτερο οδοντίατρο του κόσμου στην Αθήνα και με έστειλε σε γναθοχειρούργο. Φύτρωνε πλάγια ο κερατάς ...

              Γιατί μου συνέβαινε εμένα αυτό ? Γιατί τώρα ? Ήταν που άφησα πίσω τους δικούς μου ανθρώπους, συγγενείς, φίλους και παρέες ? Ήταν που λίγες μέρες νωρίτερα έφυγε για μια άλλη άκρη του κόσμου ένας αδερφικός φίλος μου με την γυναίκα του και ξέρω ότι πολύ δύσκολα θα τους ξαναδώ ? Ήταν γιατί δεν ήξερα το μενού που θα σερβιριστεί στο αεροπλάνο ? Θα σας γελάσω...

              Πείσμωσα. Έβαλα στο μυαλό μου μία καταληκτική ημερομηνία. Μου έδωσα προθεσμία μέχρι τις 11/11/11.


              Αυτό ήταν. Ο χρονοδιακόπτης είχε ξεκινήσει να μετράει αντίστροφα. Έκοψα τα ράμματα μία μέρα πριν και στις 11/11/11 το απόγευμα ξεκινούσα το συναρπαστικό μου ( μα τί γράφω ... ??? ) ταξίδι...

              Η Qatar μου είχε προ-εγκρίνει 40 κιλά και εγώ τα ξεπέρασα. Πληρώνεις ακόμα 10 ευρώ ανά επιπλέον κιλό αλλά μου χάρισαν αρκετά... Στο αεροπλάνο 4 ωρίτσες μέχρι την Ντόχα, όλα καλά.

              Από Ντόχα για Μελβούρνη ήταν άλλες 13-14 ώρες περίπου. Ώρα για ένα κουίζ για όποιον βαρέθηκε να διαβάζει ως τώρα : πόσες ώρες συνεχόμενες μπορεί να κλαίει ένα μωράκι ?

              Απάντηση : τουλάχιστον 14 , εξακριβωμένο. Ο μπέμπης ο καημένος έβγαζε δοντάκια και το κοινοποίησε σε όλο το αεροπλάνο. Ούτε βλέφαρο δεν κλείσαμε... Τότε ήταν που αναρωτήθηκα :
              α) Γιατί να μην έχει ένα mute, ή έστω ένα volume
              β) Πόση δύναμη έχει μία μανούλα μέσα της
              γ) Πόσα db άραγε να έφτασε το κλάμα

              Επιτέλους, φτάσαμε. Η Μελβούρνη ήταν εδώ ( και όχι εκεί πια).

              Επειδή το ίντερνετ εδώ είναι χάλια, και είναι και πανάκριβο, δεν είχα συνδεθεί τις προηγούμενες μέρες. Μου ζητούσαν 10 $ την ημέρα στο ξενοδοχείο. Έχω να δώσω πολλές χρηστικές συμβουλές και tips για την καθημερινότητα της Μελβούρνης. Για τις μετακινήσεις, το κινητό, τις αποστάσεις, τις περιοχές, το μετρό, τα εισιτήρια, τις συγκοινωνίες, το κλίμα. Έχω να σας πω πολλά...

              Θέλω μόνο να παρακαλέσω να αποφύγουμε τα προσωπικά μηνύματα. Ότι υπάρχει για συζήτηση να γραφτεί δημόσια εδώ στο forum έτσι ώστε οι πληροφορίες που θα ανταλλάσονται να είναι προσβάσιμες σε όλη την παρέα.

              Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους μας !!! Θα τα λέμε από το patriotaki !!!!!

              Comment


                #22
                Originally posted by xaris76 View Post
                Καλησπερίζω όλη την παρέα του forum... Έφτασε η ώρα για την ανταπόκρισή μου. Είμαι στη Μελβούρνη κάμποσες μέρες τώρα...

                Η αναβολή στην αναβολή είχε να κάνει με την ανασφάλειά μου να πάρω την απόφαση να έρθω. Έχω ταξιδέψει πάρα πολύ στην ζωή μου ;
                Well Done!!
                Good Luck!!!

                Comment


                  #23
                  Μελβούρνη 2011

                  Ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά !!!

                  Comment


                    #24
                    Kαλώς ήλθες μελβούρνη φίλε, έλα να τα πούμε κι από κοντά:


                    Κι εγώ μετά τα 30 έφυγα, κι άλλος κόσμος πολύς, μη μασάς.
                    Οικογένεια-φίλοι, όσοι σε αγαπάνε, θα σε καταλάβουν θα σε στηρίξουν στην απόφασή σου και θα σου δώσουν δύναμη αντί να σε βαρύνουν. Οι υπόλοιποι απλά θα σε ζηλέψουν. Εσύ πρέπει απλά να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου και την οικογένειά σου.

                    dont chew

                    Καλή αρχή!

                    Comment


                      #25
                      Καλωσόρισες και καλή διαμονή. Για να σε βοηθήσω λίγο θα σου πω ότι εμείς είμαστε 40 και με δύο παιδιά και φύγαμε από την Ελλάδα. Μη μασάς και όλα θα πάνε πολύ καλύτερα απ'ότι φαντάζεσαι. Και μόνο το ότι πάλι κάνεις όνειρα για το μέλλον, είναι αρκετό για να καταλάβεις πως έκανες σωστή κίνηση. Όλα να σου έρθουν καλά.
                      Heal the past. Live the present. Dream the future.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by xaris76 View Post
                        Καλησπερίζω όλη την παρέα του forum... Έφτασε η ώρα για την ανταπόκρισή μου. Είμαι στη Μελβούρνη κάμποσες μέρες τώρα...
                        ...Έχω να δώσω πολλές χρηστικές συμβουλές και tips για την καθημερινότητα της Μελβούρνης. Για τις μετακινήσεις, το κινητό, τις αποστάσεις, τις περιοχές, το μετρό, τα εισιτήρια, τις συγκοινωνίες, το κλίμα. Έχω να σας πω πολλά...
                        .....
                        .....Θέλω μόνο να παρακαλέσω να αποφύγουμε τα προσωπικά μηνύματα. Ότι υπάρχει για συζήτηση να γραφτεί δημόσια εδώ στο forum έτσι ώστε οι πληροφορίες που θα ανταλλάσονται να είναι προσβάσιμες σε όλη την παρέα.
                        .....Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους μας !!! Θα τα λέμε από το patriotaki !!!!!
                        Καλως ήρθες Xaris76 στην Αυστραλία. Περιμένουμε την συμβολή σου στην ενημέρωση που γίνεται μέσα απο το patriotaki στους συμπατριώτες μας.
                        Όπως είπες, καλό θα είναι οτι μπορεί να είναι χρήσιμο και σε άλλους μελλοντικά να το βάζουμε δημόσια παρά σε προσωπικά μηνύματα.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #27
                          You are a pro!!!

                          Xaris!!! You are a pro!!! Όλα να σου πάνε καλά φίλε μου! Όσο κι αν σε αγχώνει το τόλμημα που έκανες, εγώ βλέπω ότι είσαι σε καλό δρόμο και αυτό τεκμηριώνεται από το ότι δεν έχεις χάσει το χιούμορ σου όπως φαίνεται και από την 1η ανταπόκρισή σου.

                          Comment


                            #28
                            Xaris , δικαίωμα στο όνειρο έχουν και αυτοί που είναι πάνω από 30 ή και από 35. Εγώ είμαι 40 και ο σύζυγός ακόμα πιό μεγάλος και έχουμε και ένα παιδί 7 χρονών κι όμως την απόφαση την πήραμε και από ότι φαίνεται καλά κάναμε. Συμφωνώ με το Poltergreist ότι αυτοί που σε αγαπάνε θα σε στηρίξουν και θα σε καταλάβουν και οι άλλοι απλά θα σε ζηλέψουν και πιθανότατα να προσπαθήσουν να σε επηρεάσουν ότι μάλλον δεν παιρνάς καλά. Μην μασάς να σκέφτεσαι θετικά και άσε τους άλλους .

                            Comment


                              #29
                              Ανταπόκριση από Μελβούρνη

                              Originally posted by Poltergeist View Post
                              Kαλώς ήλθες μελβούρνη φίλε, έλα να τα πούμε κι από κοντά:


                              Κι εγώ μετά τα 30 έφυγα, κι άλλος κόσμος πολύς, μη μασάς.
                              Οικογένεια-φίλοι, όσοι σε αγαπάνε, θα σε καταλάβουν θα σε στηρίξουν στην απόφασή σου και θα σου δώσουν δύναμη αντί να σε βαρύνουν. Οι υπόλοιποι απλά θα σε ζηλέψουν. Εσύ πρέπει απλά να κάνεις το καλύτερο για τον εαυτό σου και την οικογένειά σου.

                              dont chew

                              Καλή αρχή!
                              Να σαι καλά Σπύρο, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Πολύ ωραία η πρωτοβουλία σου, θα χαρώ να έρθω και να γνωρίσω την παρέα σας...

                              Comment


                                #30
                                Ανταπόκριση από Μελβούρνη

                                Originally posted by australian View Post
                                Well Done!!
                                Good Luck!!!
                                Thank you
                                Wish you all the best !!!

                                Comment

                                Working...
                                X