Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    καλημερα

    μια σκεψη εκανα φιλε μου

    ρωταω πως θα ηταν καλυτερα να παω.

    και τι εννοεις οτι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση? γινε λιγακι πιο σαφης.

    θα κανω οτι ειναι καλυτερο και σωστο για να φυγω και οχι εισβαρος αλλων.

    πιστευω να εγινα σαφης

    Comment


      #62
      Originally posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ View Post
      καλημερα

      μια σκεψη εκανα φιλε μου
      ρωταω πως θα ηταν καλυτερα να παω.
      και τι εννοεις οτι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση? γινε λιγακι πιο σαφης.
      θα κανω οτι ειναι καλυτερο και σωστο για να φυγω και οχι εισβαρος αλλων.
      πιστευω να εγινα σαφης
      Όπως είπαμε η τουριστική έχει τρίμηνη διάρκεια και μπορεί να ανανεωθεί αν φύγεις και ξαναγυρίσεις με συνολική διάρκεια ένα χρόνο. Είναι μόνο για τουρισμό και μάλιστα τελευταία τα πράγματα έχουν σφίξει λιγάκι και αν πάς με το σκεπτικό να ψάξεις για δουλειά, αν το ανακαλύψουν θα γυρίσεις με το πρώτο αεροπλάνο πίσω. Γι'αυτό πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός. Σε κάθε περίπτωση η πιθανότητα να πετύχει ένα τέτοιο εγχείρημα είναι πολύ πολύ μικρή. Εγώ δεν σου είπα οτι θα κάνεις κάτι εις βάρος των άλλων, μακάρι όσοι θέλουν να μπορούσαν να πάνε στην Αυστραλία αλλά αυτό δεν γίνεται. Τα περι παραπληροφόρησης το έγραψα όχι μόνο επειδή είπες να την κάνεις εξάμηνη αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ και ακούω έξω βλέπω οτι κυκλοφορούν φήμες άσχετες. Π.χ. τώρα που στη δουλειά ξέρουν όλοι οτι θα φύγω κάποιος με ρώτησε "είναι αλήθεια οτι αν πας δεν μπορεις να γυρίσεις για 5 χρόνια?"

      Anyway, διάβασε καλά τα γραφόμενα εδώ στο πατριωτάκι, μέτρα τις επιλογές σου και αναλογίσου τα ρίσκα. Πολύς κόσμος πήγε με μια τουριστική, ξόδεψε 3-4χιλ ευρώ και τελικά γύρισε πίσω άπραγος.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #63
        μαλλον τα πραγματα με αυτα που διαβαζω ειναι λιγακι δυσκολα αλλα μια προσπαθεια θα την κανω για να ειμαι ειλικρινης. σε ευχαριστω για την απαντηση.

        Comment


          #64
          χατζι8

          Originally posted by leyteris77 View Post
          Όπως είπαμε η τουριστική έχει τρίμηνη διάρκεια και μπορεί να ανανεωθεί αν φύγεις και ξαναγυρίσεις με συνολική διάρκεια ένα χρόνο. Είναι μόνο για τουρισμό και μάλιστα τελευταία τα πράγματα έχουν σφίξει λιγάκι και αν πάς με το σκεπτικό να ψάξεις για δουλειά, αν το ανακαλύψουν θα γυρίσεις με το πρώτο αεροπλάνο πίσω. Γι'αυτό πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός. Σε κάθε περίπτωση η πιθανότητα να πετύχει ένα τέτοιο εγχείρημα είναι πολύ πολύ μικρή. Εγώ δεν σου είπα οτι θα κάνεις κάτι εις βάρος των άλλων, μακάρι όσοι θέλουν να μπορούσαν να πάνε στην Αυστραλία αλλά αυτό δεν γίνεται. Τα περι παραπληροφόρησης το έγραψα όχι μόνο επειδή είπες να την κάνεις εξάμηνη αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ και ακούω έξω βλέπω οτι κυκλοφορούν φήμες άσχετες. Π.χ. τώρα που στη δουλειά ξέρουν όλοι οτι θα φύγω κάποιος με ρώτησε "είναι αλήθεια οτι αν πας δεν μπορεις να γυρίσεις για 5 χρόνια?"

          Anyway, διάβασε καλά τα γραφόμενα εδώ στο πατριωτάκι, μέτρα τις επιλογές σου και αναλογίσου τα ρίσκα. Πολύς κόσμος πήγε με μια τουριστική, ξόδεψε 3-4χιλ ευρώ και τελικά γύρισε πίσω άπραγος.
          λευτερη εγω εχω ξαδερφο με τουριστικη κατω που μολις πληρωσε κ την ανανεωσε για αλλους τρεις μηνες.με 230 dollar.χωρις να φυγει απο αυστραλια...

          Comment


            #65
            δουλευει στην αυστραλια,ειναι φιλοξενουμενος σε καποιο συγγενη σας,παει σε καποια σχολη εκει?

            Comment


              #66
              Epistrefontas sta post pou ekana to Dekemvrio sxetika me anagnorisi texnikwn ikanotitwn katefthian stin Australia simplirwnw.
              Oi oimerominies ekleisan. 24 Fevrouariou fevgw gia Brisbane. Exontas eidi kleisi imerominia gia assessment of skills sto XLT (fisika kai exontas plirwsi $200 giafto) kai elava kai to confirmation of booking. Meta tin aksiologisi parakolouthw kapia aparetita session gia trade certification mallon mia evdomada (eksartate apo tin aksiologisi) to kostos sinolika gia to XLT tha einai peripou $1300. katefthian meta apo thn evdomada afti dinw gia to IELTS stis 10 Martiou (einai ligo pio akrivo apo Ellada alla den evriska imerominia stin Athina kai thelw na parw tin apantisi tou score oso tha eimai ekei). Ekei plewn exw teleiwsei me tis aksiologiseis kai ta test (pou einai aparetita gia opiadipote visa). Episis tha paw se mia sinentefksi stis 12/3 sto Brisbane, kai meta apo mia erevna ekei tha metavw stis 14/3 stin Melbourne gia mia akoma sinentefksi kai pleon na meinw ekei (Melbourne) mexri kai tis 7/4 opou kai ektos aprooptou (tixon anevresi ergodoti kai paratasi touristikis) tha epistrepsw Athina gia aitisis visas eite indipendent eite sponsored eite 457 visa.
              Ipenthimizw oti den thelw na parasirw kanena apla lew ti tha kanw mipws kapios skeftete paromia.
              To olo taksidi exei simantiko kostos (peripou 3500 evrw) alla pleon exw ola ta aparetita xartia gia aitisi visas xwris pistopiiseis , anagnoriseis, metafraseis klp klp.
              Tha ithela PARA POLI sto diastima pou tha eimai kai sto Brisbane alla kai stin Melbourne na sinantithw me atoma apo edw gia mia gnorimia ena kafedaki vre aderfe na poume kamia kouventa (pou kserete mporei kai na pane ola kala kai na ta leme monima pleon)
              Sorry an sas kourasa. (kai pali signomi gia ta greeklish alla opos exw ksana pei den exw ellinika).

              Comment


                #67
                Kai exw kai genethlia simera!!!!!!! Ola simadiaka!! Elpizw na to parw to ''dwraki'' mou tous epomenous mines!!!!

                Comment


                  #68
                  Happy Bday mate!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Τι ειναι η βίζα να την κάνεις εξάμηνη.....? Αν πας με τουριστική βίζα και ψάχνεις για δουλεια θα σε αντιμετωπίζουν σαν λαθρομετανάστη και στην καλύτερη περίπτωση να πέσεις σε κανέναν ελληναρά εργοδότη και να σε εκμεταλευτεί. Διαβάστε καλά το φόρουμ και άλλες πηγές και μετά σχεδιάστε το μέλλον σας. Από ότι καταλαβαίνω υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
                    προχτες γνωρισα ενα παληκαρι 35 χρονων μεταλειολογος με 10 χρονει εμπ.με ιταλικα ,αγγλικα και δουλεψε σε ελληναρα αφεντικο σε κρεοπολιο και του εδωσε 10κιλα κρεας για 3 μερες δουλεια!!!!!και ξερετε γιατι?διοτι δεν ειχε βιζα!Ττωρα δουλευει κλινας,για 14 δολ.την ωρα και του χρωστανε και 800 δολ.!

                    Comment


                      #70
                      καλησπερα σε ολους,πριν ενα μηνα ξεκηνισα αποφασισμενος να φυγω για αυστραλια αλα μετα απο πολη διαβασμα στο patriotaki εχω αρχισει και απογοητευομαι,νιωθω λιγο αδικημενος γιατι διαβαζω οτι λιγο πολυ ολοι εδω εχου και απο ενα πτυχιο ειτε ειναι ηλεκτρολογος ειται ηλεκτροσυγκολητης η δεν ξερω και εγω τι αλο,ειμαι μαραγγος εχω δικο μου μαγαζι και αναγκαζομαι να το κλεισω και να φυγω να παω καπου που δεν θα χρειαζεται να ζητιανεψω τα λευτα που δουλεψα καπου που να μην τρεχω σαν τον βεγγο για ψωροδεκαρες και στην τελικη να μην εχω ουτε να φαω και συν ολα αυτα το κρατος να αδιαφορει για τον κλαδο μου και γενικα για τους ανθρωπους που ξερουν μια τεχνη.ακουω οτι το επαγγελμα μου εχει ζητησει στην αυστραλια,αλα δεν εχω τα ieltes ουτε αναγνωρισμενο επαγγελμα,ναι εναι στην λιστα sol αλα και παλι δεν ξερω πως και αν αναγνωριζεται εχω ξεκινησει να φρεσκαρω τα αγγλικα μου και να μεταφραζω χαρτια για το επαγγελμα μου αλα δεν ξερω αν θα το αναγνωρισουν γιατι μπορει να μου ζητανε χαρτη σχολης απο αυστραλια κανω πολλα εξοδα απο καποιες ιοκονομιες που εχω στην ακρη αλα τα λευτα τελειωνουν και δεν ξερω αν θα καταφερω κατι,εδω στο μπ@@@@@@ το κρατος μας δεν υπαρχει κανενας να με ενημερωσει αν πρεπει να συνεχισω,στο πατριωτακι εχω μπερδευτει απο τις τοσες πολλες αποψεις και γενικα αρχισα να απογοητευομαι και απο το ονειρο αυστραλια,εγω που δεν σπουδασα κατι και δεν εχω doctora σε τιποτα εκτος απο την εμπειρια της ατελειωτης δουλειας τοσον χρονων τι πρεπει να κανω μηπως να τα παρατησω και να αρχισω να ζητιανευω??θα μου πειτε τι μας τα λες εμας τα απαραπονα σου αλου,απλα δεν εχω που αλου να απευθηνθω πλεον και νομιζω οτι ολοι εσεις του patrιotaki ισως να ξερεται κατι παραπανω αλα και να μην ξερεται δεν πειραζει μου φτανει που καποιοι διαθεσατε 1 λεπτο να το διαβασετε....σορυ αν σας κουρασα και ευχαριστω για την κατανοηση......

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by NIKOLAoS View Post
                        Epistrefontas sta post pou ekana to Dekemvrio sxetika me anagnorisi texnikwn ikanotitwn katefthian stin Australia simplirwnw.
                        Oi oimerominies ekleisan. 24 Fevrouariou fevgw gia Brisbane. Exontas eidi kleisi imerominia gia assessment of skills sto XLT....................
                        Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία.Πές σε παρακαλώ τί ειδικότητα έχεις και αν είναι απαραίτητο να κανεις το assesment εκεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by spyros38 View Post
                          Να σου ευχηθώ καλή επιτυχία.Πές σε παρακαλώ τί ειδικότητα έχεις και αν είναι απαραίτητο να κανεις το assesment εκεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                          Kalispera Spyro. Thelw na anagnwriso tin eidikothta Welder 1st class . Distixos i pistopiisi gnosewn gia tin sigekrimeni einai sxedon adinati apo edw. Kai afou tha prepei na mazepseis kai 1 tono xartia kai pali liges pithanothtes egrisis vizas me afta.
                          Egw peira tim apofasi na pistopiiso to epagelma katefthian ekei kai an xreiasti na kanw merika session gia na to parw. Einai arketa dapaniro to ptixio (stin kaliteri 1000$) alla an to pareis einai taftoxrona kai anagnorismeno afou to institouto pou epeleksa einai TRO (Trade Recognition Organization) akrivo alla kanw 2 douleies mazi.
                          Mias kai eimai ekei tha dwsw kai gia to IELTS wste o xronos pou tha diatheso gia evresi ergasias na einai me pliri ta xartia mou gia Biografika simiomata.
                          Ara den einai aparetito to taksidi ekei gia pistopiisi gnwsewn. kai to lew afto giatyi kai einai alithia alla kai den thelw na parasirw kapion na kanei tosa polla eksoda parasiromenos apo tin epithimia toy na metanastefsi!!
                          PARAKALW loipon afta pou grafw einai prosopikes apofaseis kai gnwmes kai oxi protaseis gia allous
                          EFXARISTW.

                          Comment


                            #73
                            @ ioannismol:

                            Μήπως φίλε μου να κοίταζες καλύτερα ευρωπαϊκή χώρα που δεν χρειάζεται visa και λοιπές ιστορίες; ΟΚ καλή η Αυστραλία, όχι φυσικά ο επίγειος παράδεισος που μερικοί νομίζουν ότι είναι, αλλά υπάρχουν και άλλες χώρες ευρωπαϊκές για μετανάστευση. Σε κάθε περίπτωση πάντως μην απογοητεύεσαι.

                            Comment


                              #74
                              Σε συνέχεια του Κώστα Γαργαλιάνοι για το "μαύρο" συμπατριώτη μας χωρίς visa, να αναφέρω ότι έχω φίλο μου αλουμινά, Αυστραλό υπήκοο, ο οποίος φεύγει για Αυστραλία το Φεβρουάριο και πηγαίνει σε Έλληνο-Αυστραλό εργοδότη που του δίνει μικτά 800AUD την εβδομάδα! Ούτε καν 1000AUD μικτά... Μιλάμε πλέον για αλβανοποίηση...

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by NIKOLAoS View Post
                                Kalispera Spyro. Thelw na anagnwriso tin eidikothta Welder 1st class . Distixos i pistopiisi gnosewn gia tin sigekrimeni einai sxedon adinati apo edw. Kai afou tha prepei na mazepseis kai 1 tono xartia kai pali liges pithanothtes egrisis vizas me afta.
                                Egw peira tim apofasi na pistopiiso..................................
                                Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου ,εγώ είμαι υδραυλικός αλλα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και την πιστοποιηση σαν welder γιατί έχω τρελή εμπειρία και σαν συγκολλητής ,οξυγόνο και ηλεκτροκόλληση.Επειδή έχω απασχοληθεί σε βιομηχανικά έργα το κατέχω το θέμα πάρα πολύ καλα.Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου δώσεις και κάποιες περαιτέρω πληροφορίες γιατί όπως καταλαβαίνεις το θέμα με ενδιαφέρει και πολύ μάλιστα.Επικοινώνησε μαζί μου γιατί έχω και κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή σου την διάθεση.

                                Comment

                                Working...
                                X