Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ειμαι πολυ χαρουμενος Μολης βρηκα και δουλεια στην μελβουρνη σε ενα φανοποιο με 43.75$ την ωρα.Ειμαι πολλη χαρουμενος.ΠΕΤΑΩ. Αρχες αυγουστου ειμαι εκει.

    Comment


      Sorry που χάθηκα αλλά ήταν πολλά τα τρεξίματα , και οσο ημουν στην Αυστραλία και συγχρόνως εδω στην Ελλάδα. Λοιπόν το ταξίδι και αυτά που ήθελα να κάνω πήγαν πολύ καλά. Κατάφερα να βγάλω Αυστραλιανό δίπλωμα (Welder 1st class) απο το XLT (ειναι TRO) . Αφού έδωσα και το IELTS (μιας και ημουν εκει το έδωσα στο πανεπιστήμιο του QLD) άρχισα τις επαφές με εργοδότες που ειχα κλείσει ραντεβού πριν πάω και με άλλους που βρήκα εκεί. Επειδή ο χρόνος που μπορούσα να μείνω εκει ηταν περιορισμένος ηταν λογικό να μην καταφέρω αρκετά στον τομέα της ανεύρεσης σπόνσορα για 457. Μετα απο συμβουλή ενος συγγενη που εχω εκει επισκέφτηκα ενα γραφείο με migration agents & immigration lawyers (TSS Immigration) το οποίο αναλαμβάνει και την ανεύρεση εργοδότη και την διαδικασία για την έκδοση βίζας. Καμία πληρωμή-προκαταβολή-κατάθεση πριν την εύρεση εργοδότη. Αφού επέστρεψα συνέχισα τις προσπάθειές μου για την εδω τύχη μου! Πριν 2-3 εβδομάδες επικοινώνησαν μαζί μου και μου ανακοίνωσαν οτι υπάρχει ενδιαφέρον απο εργοδότες. Τώρα ειμαι στο στάδιο της συνέντευξης μεσω skype με εργοδότες. Οταν καταλήξουν και αυτοι αλλα και εγω θα μου σταλεί το συμβόλαιο με το οποιο μαζι με το χαρτι της έγκρισης απο το υπουργείο μετανάστευσης (πρέπει να πάρει έγκριση για βιζα 457 ο εργοδότης εαν δεν εχει) κανουν την αίτηση απο το TSS εκ μέρους μου. Το ποσο της αμοιβής τούς δεν ειναι μικρο αλλα ουτε παράλογο γιατι όπως καταλαβαίνεται κάνουν και τα δυο (7000$). Πληροφοριακά να αναφέρω οτι η ΤSS εχει συνεργασία και με το "Lets Go Study Australia" που ειναι εδω στην Ελλαδα. Αυτα για τωρα , οποιος θελει να ρωτήσει κατι σχετικά με τα διπλώματα welder ευχαρίστως αν μπορω να βοηθησω!

      Comment


        Originally posted by aystralos View Post
        Θα ηθελα να ρωτισω αν αληθευουν οι μισθοι για τους ΗΛΕΚΤΡΟΣΙΝΓΓΟΛΙΤΕΣ (WELDER )(40 μερα και 50 την νυχτα δολαρια την ωρα ) μεροκαματο.Δηλαδη 40*8=320$ Μηπος ειναι υπερβολες?
        PR002012-summary
        The Fair Work Commission is Australia's workplace tribunal. We create awards, approve enterprise agreements and help resolve issues at work.

        Comment


          NIKOLAOS, πήγες Αυστραλία με τι βιζα? και πως εδωσες εξετασεις για IELTS?

          Comment


            Με απλή τουριστική πήγα ares_tz . Tα είχα κανονίσει όλα πριν πάω. Και για το IELTS και για το πτυχίο σαν welder 1st (εύρεση σχολής για welder certification και πληρωμές-κράτηση θεσης για το IELTS)

            Comment


              Το ταξίδι αυτό το έκανα και δεν συνάντησα κανένα απολύτως πρόβλημα. Συγκεκριμένα ειχα έτοιμα τα στοιχειά για το που θα έμενα και επειδή ηταν καινούργιο το διαβατήριο απλώς με πάρα πολύ ευγενικό τρόπο που είπαν οτι πρέπει να το ελέγξουν. Και μάλιστα οταν τελείωσα μετα απο 15' λεπτακια δεν πέρασα καν απο την ουρά του check των διαβατηρίων αλλα με συνόδευσαν κατευθείαν στην έξοδο!! Επίσης ειχα και εγω βιογραφικά και ολα τα γνωστά χαρτιά αλλά στην ερώτησή τους απλά τους απέδειξα οτι ειχα κλείσει εξετάσεις και στο University of Queensland για πιστοποίηση Αγγλικής γλώσσας (IELTS) και σε Ινστιτούτο Βιομηχανικής Εκπαίδευσης για αναβάθμιση των τεχνικών γνώσεών μου με Αυστραλέζικο πτυχίο. Τίποτα δεν απαγορεύεται να κάνεις εκτός φυσικά απο το να εργαστεις!! Επισης κατι αλλο που μου έκανε εντύπωση ηταν οτι ενω ειχα τρίμηνη τουριστική στο γραφείο που ελενγχαν το διαβατήριο μου την έκανα εξάμηνη (αν και δεν την χρειαζόμουν). Ενάμιση μήνα εκει δεν αντιμετώπισα τίποτα και κανέναν , το αντίθετο ειχα πάρα πολυ μεγάλη βοήθεια και στη σχολή αλλα και γενικά στα καθημερινά απο Αυστραλούς.

              Comment


                NIKOLAOS πόσο στοίχισε τελικά η διαδικασία?έμεινες σε συγγενείς ? Είχες κάποιο επίσημο πτυχίο ή άδεια πριν να πας εκεί?Είχες αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και τους το απέδειξε με κάποιο τρόπο ? Αυτή η αναγνώριση που έχεις είναι ισοδύναμη με αυτήν που κάνει το TRA (Trades Recognition Australia)? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι πιθανό να επιλέξω και εγώ κάποιο τέτοιο δρόμο.

                Comment


                  Originally posted by spyros38 View Post
                  NIKOLAOS πόσο στοίχισε τελικά η διαδικασία?έμεινες σε συγγενείς ? Είχες κάποιο επίσημο πτυχίο ή άδεια πριν να πας εκεί?Είχες αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και τους το απέδειξε με κάποιο τρόπο ? Αυτή η αναγνώριση που έχεις είναι ισοδύναμη με αυτήν που κάνει το TRA (Trades Recognition Australia)? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι πιθανό να επιλέξω και εγώ κάποιο τέτοιο δρόμο.
                  Η όλη διαδικασία μου κόστισε περίπου 4.5 με 5000 (εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, πτυχία, έξοδα μετακίνησης και μικροέξοδα) . Δεν έμεινα σε συγγενείς αλλά είχα κλείσει δωμάτιο ( με Share accommodation) πριν φύγω. Συνήθως δεν χρειάζεται να εχεις κάποιο ανάλογο πτυχίο (εξαρτάται την ειδικότητα και το τεχνικό επάγγελμα) . Στην σχολή απλα έκανα Skills Assessment (το πληρώνεις ) και τοτε σου καθορίζουν αν χρειάζεσαι κάποια μαθήματα ή μπορείς να δώσεις κατευθείαν για το certification που σε ενδιαφέρει. Η σχολη που πηγα ειναι πιστοποιημένη απο το ΤRA (Trade Recognition Αustralia) Aυτα πάντα για την δική μου περίπτωση (Welder 1st Class Qualification).

                  Comment


                    Originally posted by NIKOLAoS View Post
                    Η όλη διαδικασία μου κόστισε περίπου 4.5 με 5000 (εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, πτυχία, έξοδα μετακίνησης και μικροέξοδα) . Δεν έμεινα σε συγγενείς αλλά είχα κλείσει δωμάτιο ( με Share accommodation) πριν φύγω. Συνήθως δεν χρειάζεται να εχεις κάποιο ανάλογο πτυχίο (εξαρτάται την ειδικότητα και το τεχνικό επάγγελμα) . Στην σχολή απλα έκανα Skills Assessment (το πληρώνεις ) και τοτε σου καθορίζουν αν χρειάζεσαι κάποια μαθήματα ή μπορείς να δώσεις κατευθείαν για το certification που σε ενδιαφέρει. Η σχολη που πηγα ειναι πιστοποιημένη απο το ΤRA (Trade Recognition Αustralia) Aυτα πάντα για την δική μου περίπτωση (Welder 1st Class Qualification).
                    Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Αλήθεια ,η δυνατότητα να πιστοποιηθείς σαν συγκολλητής απο εδώ δεν υπήρχε ή δεν έδινε τα ίδια διαπιστευτήρια?Το assessment που σου κάνανε είχε και θεωρητικό μέρος πχ multipal choices?

                    Comment


                      Originally posted by spyros38 View Post
                      Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.Αλήθεια ,η δυνατότητα να πιστοποιηθείς σαν συγκολλητής απο εδώ δεν υπήρχε ή δεν έδινε τα ίδια διαπιστευτήρια?Το assessment που σου κάνανε είχε και θεωρητικό μέρος πχ multipal choices?
                      Eγω πάντως δεν βρήκα τρόπο για πιστοποίηση απο εδώ, και δεν νομίζω να γίνεται για αυτήν την ειδικότητα (στην Ελλαδα ). Μονο αν εισαι Μηχανολόγος Μηχανικός κατι γίνεται που και πάλι δεν θα πας να γίνεις ηλεκτροσυγκολλητής. Το assessment που εκανα το εκανα στη σχολη. Εχει και θεωρητικό (γραπτά) το οποιο δεν ειναι Multiple choice , απαντάς κανονικά (που θελει δηλαδή κάποιες γνώσεις αγγλικής ορολογίας στην ειδικότητα). Το πρακτικό στην δικη μου ειδικοτητα (welder 1st class) ηταν προετοιμασία του δείγματος και η συγκόλληση του (με οδηγίες απο τους καθηγητές) το οποιο το στελνουν σε αλλο φορέα (με ISO και πιστοποιημενο απο το κράτος της Αυστραλίας για την ραδιογράφηση του που σύμφωνα με αυτήν αλλα και το ειδος της συγκόλλησης και το βαθμό (3G - 4G - 6G και MMAW - GMAW - GTAW, είδος και πάχος υλικού κ.α) βγαίνει το αποτέλεσμα εαν πέρασες. Ναι ειναι μεγάλο μπέρδεμα αλλα με αυτον τον τροπο μπορει να κοστίζει αλλα ειναι ολα ετοιμα απο μερους επαγγέλματος για την βιζα που θα θες.
                      Θα ξανα αναφέρω για μια ακόμη φορά οτι αυτος ο τροπος ηταν ι ΔΙΚΉ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΉ και οχι ο μοναδικος τροπος!!!!!!!!!!!! Σε καμια περίπτωση δεν θελω να επηρεάσω κάποιον για δικες μου αποφάσεις και ενέργειες!!!!!

                      Comment


                        Originally posted by NIKOLAoS View Post
                        Eγω πάντως δεν βρήκα τρόπο για πιστοποίηση απο εδώ, και δεν νομίζω να γίνεται για αυτήν την ειδικότητα (στην Ελλαδα ). Μονο αν εισαι Μηχανολόγος Μηχανικός κατι γίνεται που και πάλι δεν θα πας να γίνεις ηλεκτροσυγκολλητής. Το assessment που εκανα το εκανα στη σχολη. Εχει και θεωρητικό (γραπτά) το οποιο δεν ειναι Multiple choice , απαντάς κανονικά (που θελει δηλαδή κάποιες γνώσεις αγγλικής ορολογίας στην ειδικότητα). Το πρακτικό στην δικη μου ειδικοτητα (welder 1st class) ηταν προετοιμασία του δείγματος και η συγκόλληση του (με οδηγίες απο τους καθηγητές) το οποιο το στελνουν σε αλλο φορέα (με ISO και πιστοποιημενο απο το κράτος της Αυστραλίας για την ραδιογράφηση του που σύμφωνα με αυτήν αλλα και το ειδος της συγκόλλησης και το βαθμό (3G - 4G - 6G και MMAW - GMAW - GTAW, είδος και πάχος υλικού κ.α) βγαίνει το αποτέλεσμα εαν πέρασες. Ναι ειναι μεγάλο μπέρδεμα αλλα με αυτον τον τροπο μπορει να κοστίζει αλλα ειναι ολα ετοιμα απο μερους επαγγέλματος για την βιζα που θα θες.
                        Θα ξανα αναφέρω για μια ακόμη φορά οτι αυτος ο τροπος ηταν ι ΔΙΚΉ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΉ και οχι ο μοναδικος τροπος!!!!!!!!!!!! Σε καμια περίπτωση δεν θελω να επηρεάσω κάποιον για δικες μου αποφάσεις και ενέργειες!!!!!
                        Πολύ καλά κάνεις που το αναφέρεις οτι ήταν δική σου επιλογή.Μπορεί και να είναι η καλλύτερη δυνατή λύση και στο φινάλε σου έχει λύσει τα χέρια σε κάποια θέματα όπως πχ το australian qualification.Στην Ελλάδα γίνεται πιστοποίηση συγκολλητών κατα EN287 (Ευρωπαική νόρμα ) στις ίδιες θέσεις συγκόλλησης πχ 1G ή 6G .Ενας φορέας (ΜΚΟ) που κάνει τετοιες πιστοποιήσεις είναι και το ΙΒΕΠΕ (www.ivepe.gr) .το πρόγραμά τους λέει οτι θα κάνουν κάτι τέτοιο το νοέμβρη ,για περισσότερες πληροφορίες δες www.ivepe.gr -.
                        Για μένα είναι πολύ πιθανό να το κάνω ή και να κάνω αυτό που έκανες και εσύ ,απλά περιμένω να δώ τι αποτέλεσμα θα μου βγαλει το TRA γιατι έχω στείλει ήδη αίτηση σαν υδραυλικός.Πάντως εάν δεν μου κάτσει απο το TRA σαν υδραυλικός θα κάνω προσπαθήσω να βρώ σπόνσορα με 457 για welder μια και το κατέχω καλά το θέμα.(έχω κάνει χιλιάδες κολλήματα ,ηλεκτροκόλληση και οξυγόνο σε πάρα μα πάρα πολλές εγκαταστάσεις).Επίσης ψάχνοντας βρήκα και έναν φορέα πιστοποίησης που έχει παράρτημα και Ελλάδα την Lloyds.μόλις μάθω περισσότερα θα ενημερώσω,

                        Comment


                          Η πιο κάτω πληροφορία αφορά τεχνικά επαγγέλματα για τα οποία είναι απαραίτητη η πρώην green card και νυν national white card. Είναι οι κανόνες ασφαλείας για όσους μπαίνουν σε εργοτάξια, και στους οποίους για να επιτραπεί η είσοδος χρειάζονται αυτή την κάρτα.
                          Πριν περίπου 15 ημέρες ο σύζυγός μου, που είναι ηλεκτρολόγος, έκανε το συγκεκριμένο training online αφού πρώτα πλήρωσε 67$. Αφού τελείωσε το πρώτο μέρος πέρασε στο δεύτερο που είναι το online test. Χθες του ήρθε ταχυδρομικώς η white card. Η εταιρεία ονομάζεται Urban E Learning Pty Ltd και βρίσκεται στο QLD White Card Courses Online, Top Construction White Card Training Course | WhiteCardOnline.com.au. Είναι αναγνωρισμένη και ανεπιφύλακτα την συστήνω γιατί πριν κάνουμε οτιδήποτε επικοινώνησα με το workcover authority NSW http://www.workcover.nsw.gov.au, οι οποίοι με διαβεβαίωσαν ότι είναι απολύτως έγκυρες και αναγνωρίζονται σε όλη την Αυστραλία.
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            Finaly ,after waitting for more than 2 months I saw the status on online portal (TRA ) change from "waitting assessment" to "successful " .Anyone who can read this and wishes further information is welcome ,just send me a private msg and I will hapilly give some hints for TRA ,especially for self employed plumbers ,electricians ,air contition technicians etch.


                            *Η επίσημη γλώσσα του forum είναι τα Ελληνικά. Επίσης περισσότερες πιθανότητες έχει να μιλάει Ελληνικά κάποιος που ενδιαφέρεται να σε ρωτήσει κάτι. Αν μπορείς σε παρακαλώ μείνε στα Ελληνικά. - Agoriani

                            Comment


                              ο αρραβωνιαστικός μου είναι υδραυλιικός και έχει κάνει αίτηση για prospective marriage visa. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το πτυχίο του εκεί ? Με ποιά διαδιικασία δηλαδή μπορεί να αναγνωριστεί??? Βοήθειααααααααααα

                              Comment


                                Originally posted by katoni View Post
                                ο αρραβωνιαστικός μου είναι υδραυλιικός και έχει κάνει αίτηση για prospective marriage visa. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα μπορεί να χρησιμοποιήσει το πτυχίο του εκεί ? Με ποιά διαδιικασία δηλαδή μπορεί να αναγνωριστεί??? Βοήθειααααααααααα
                                Καλησπέρα! Σαν υδραυλικός ανήκει στα trades και υπευθυνη για την αναγνώριση της προυπηρεσίας του είναι η VETASSESS δες εδώ : www.vetassess.com.au/ Να ξέρεις όμως ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα(εδώ μέσα για να βρεις πληροφορίες), καλα Αγγλικά (IELTS πάνω από 6) και αρκετά χρήματα..... Αυτά δεν τα λέω για να σε αποτρέψω. Είναι η αλήθεια(για να πας με τον τρόπο που πρέπει). Θα σας το πούνε κι άλλοι.... ελπίζω να σε κάλυψα....Καλή τύχη & υπομονή!!!
                                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                                Comment

                                Working...
                                X