Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας . Θα ξεκινήσω διαδικασίες έκδοσης διαβατηρίου.

    Comment


      Originally posted by spyros38 View Post
      Για να υποβάλεις αίτηση στο TRA δεν χρειάζεται να κάνεις το τεστ tradeset.Σου το λέω υπεύθυνα γιατί ήδη έχω θετικό assessment απο το TRA χωρίς να κάνω το TRADESET.Είναι όμως απαραίτητο να έχεις διαβατήριο σε ισχύ (προσοχή) ,αλλιώς δεν θα μπορέσεις να συμπληρώσεις την αρχική αίτηση (σου ζητάει αριθμό διαβατηρίου σαν υποχρεωτικό στοιχείο).Σε περίπτωση που έχεις επιτυχές αποτέλεσμα απο το TRA μπορείς να κάνεις αίτηση για το points avdise .Η αίτηση στην ουσία συμπεριλαμβάνει ακριβώς τα ίδια εγγραφα και σκοπός της είναι να αποτελέσει μια συμβουλή στην κυβέρνηση της Αυστραλίας για το πόσα χρόνια προυπηρεσία έχεις επάνω στο αντικείμενο σου.Αυτή η γνωμοδότηση δεν είναι υποχρεωτική ,ούτε και δεσμευτική για το υπουργείο μετανάστευσης.Όπως προανέφερα μοναδικός σκοπός της είναι να αποδείξεις το πόσα χρόνια εργασιακής εμπειρίας έχεις με μοναδικό σκοπό να ανταμειφτείς με τους ανάλογους πόντους στο τέστ που υπάρχει για τις skilled visas.Προσωπική μου άποψη είναι οτι το points advice γίνεται για να πάρει το κράτος της Αυστραλίας άλλα 300 δολάρια.
      Σε παλαιότερο ποστ μου έχω παραθέσει ακριβώς το τί χρειάζεσαι για να υποβάλεις την αίτηση.Συγνώμη άν θα γίνω κυνικός αλλα άν δεν το καταλαβαίνεις στα αγγλικά δεν θα βγάλεις άκρη με αυτά που πρέπει να κάνεις . Παρεμπιπτόντως ,το TRADESET έχει όλα τα στοιχεία που πρέπει να έχεις σαν αντικείμενο για να αξιολογηθείς θετικά απο το TRA.
      Καλή τύχη στην προσπάθειά σου.

      γεια σας...δηλαδη για να κανεις το τεστ αυτο πληρωνεις 300 δολλαρια??ή δεν το καταλαβα καλα!!! ευχαριστω πολυ!!

      Comment


        για να σε αξιολογήσει το TRA πρέπει να πληρώσεις 300 δολάρια.Αν κατεβάσεις το booklet με τις οδηγίες και τις διαβάσεις προσεκτικά θα καταλάβεις.Ρε παιδιά ,ανοίξτε και μόνοι σας κανένα σχετικό site,μην περιμένετε μασημένη τροφή...

        Comment


          Στο χωριο μου λενε μια παροιμια : Αν δεν μπορεις να ξυστεις μονος σου μην ζητας απο τους αλλους να σε ξυσουν.
          Χωρις παρεξηγηση φιλε alkat αν δεν γινουν τετραγωνα τα ματια σου μπροστα στην οθονη δεν κανεις τιποτα.
          ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Εναι αυτο που θα σου δωσει την γνωση για να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις.
          Εκει που θελεις να πας ισως να μην εχεις κανενα να σε βοηθησει......οποτε θα πρεπει να συνηθισεις να βασιζεσαι ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
          Οτι χρειαζεται για την αναγνωριση υπαρχει μεσα στο site του TRA. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ !!!!
          Παντα στο λεω καλοπροαιρετα και μην παρεξηγεις τα γραφομενα μου.
          Δεν το παιζω ουτε εξυπνος ουτε ξερολας. Απλα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
          Αν εχεις καποια απορια για καποιο θεμα σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται και για το πως θα πρεπει να ειναι, και εγω και πιστευω και ο spyros38 θα ειμαστε στη διαθεση σου για πληροφοριες.
          ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

          Comment


            Originally posted by Arvan View Post
            Στο χωριο μου λενε μια παροιμια : Αν δεν μπορεις να ξυστεις μονος σου μην ζητας απο τους αλλους να σε ξυσουν.
            Χωρις παρεξηγηση φιλε alkat αν δεν γινουν τετραγωνα τα ματια σου μπροστα στην οθονη δεν κανεις τιποτα.
            ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Εναι αυτο που θα σου δωσει την γνωση για να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις.
            Εκει που θελεις να πας ισως να μην εχεις κανενα να σε βοηθησει......οποτε θα πρεπει να συνηθισεις να βασιζεσαι ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
            Οτι χρειαζεται για την αναγνωριση υπαρχει μεσα στο site του TRA. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ !!!!
            Παντα στο λεω καλοπροαιρετα και μην παρεξηγεις τα γραφομενα μου.
            Δεν το παιζω ουτε εξυπνος ουτε ξερολας. Απλα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
            Αν εχεις καποια απορια για καποιο θεμα σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται και για το πως θα πρεπει να ειναι, και εγω και πιστευω και ο spyros38 θα ειμαστε στη διαθεση σου για πληροφοριες.
            ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

            Comment


              Γεια σας εχω πτυχιο ΤΕΕ & ΤΕΙ πληροφορικης αγγλικα lower (toeic) και 2,5 χρονια προυπηρεσια στην ελλαδα...
              τα ερωτηματα μου ειναι:
              1. πως μπορω να αναγνωρισω το πτυχιο μου στην αυστραλια?,
              2. εχω την βοηθεια συγγενων εκει, μετραει αυτο ?
              3. μου ειπανε να κανω 1 χρονο σε TAFE αντιστοιχο με την ειδικοτητα μου, ισχυει κατι τετοιο ή υπαρχει πιο συντομος τροπος?
              4. τι ειδος βιζας θα ηταν καλυτερα να βγαλω?
              Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου απαντησει στα ερωτηματα μου! ευχαριστω πολυ!

              Comment


                Originally posted by Arvan View Post
                Στο χωριο μου λενε μια παροιμια : Αν δεν μπορεις να ξυστεις μονος σου μην ζητας απο τους αλλους να σε ξυσουν.
                Χωρις παρεξηγηση φιλε alkat αν δεν γινουν τετραγωνα τα ματια σου μπροστα στην οθονη δεν κανεις τιποτα.
                ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Εναι αυτο που θα σου δωσει την γνωση για να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις.
                Εκει που θελεις να πας ισως να μην εχεις κανενα να σε βοηθησει......οποτε θα πρεπει να συνηθισεις να βασιζεσαι ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.
                Οτι χρειαζεται για την αναγνωριση υπαρχει μεσα στο site του TRA. ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ !!!!
                Παντα στο λεω καλοπροαιρετα και μην παρεξηγεις τα γραφομενα μου.
                Δεν το παιζω ουτε εξυπνος ουτε ξερολας. Απλα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
                Αν εχεις καποια απορια για καποιο θεμα σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται και για το πως θα πρεπει να ειναι, και εγω και πιστευω και ο spyros38 θα ειμαστε στη διαθεση σου για πληροφοριες.
                ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.
                Αν δεν θελει καποιος να γινουν τα ματια του τετραγωνα μπορει να μιλησει με καποιον δικηγορο μεταναστευσης και να του πει αυτος μεχρι που μπορει να φτασει . Ενταξει πρεπει να μαθεις τα βασικα αλλα οχι και να γινεις ειδικος μεταναστευσης... Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση. Οσο και να διαβασεις αυτα που ξερει ο δικηγορος μεταναστευσης δεν προκειτε να τα μαθεις ποτε...

                Comment


                  Originally posted by spyros38 View Post
                  για να σε αξιολογήσει το TRA πρέπει να πληρώσεις 300 δολάρια.

                  Αν κατεβάσεις το booklet με τις οδηγίες και τις διαβάσεις προσεκτικά θα καταλάβεις.

                  Ρε παιδιά ,ανοίξτε και μόνοι σας κανένα σχετικό site,μην περιμένετε μασημένη τροφή...
                  Με πολύ μασημένη τροφή στο τέλος σου πέφτουν κ τα δόντια...!!!
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    Ρε παιδια να ρωτησω κατι για το TRA Migration Skills Assessment ζητανε 1000$ η κανω λαθος. Επισης εχει αναγνωριστει εκει κανενας ηλεκτρολογος για να τον ρωτησω?

                    Comment


                      γειας σας!εγω ειμαι ακομα στην αρχη...προσπαθω να δω τι χαρτια θα μαζεψω και με ποια σειρα θα κανω ολη την διαιδικασια.θελω βοηθεια!θελω να μεταναστευσω με την οικογενεια μου(αντρας και δυο παιδια)ειμαι κομμωτρια με 11 χρονια προυπηρεσια,πτυχιο και αδεια ασκησεως επαγγελματος.ειμαι 31 χρονων. στα 10 χρονια προυπηρεσια εξωτερικου δινουν 15 ποντους,στο πτυχιο μου?στην αδεια εξασκησεως?τι εννοουν οταν λενε:1 επαγγελματικο ετος στα 4 χρονια?να εχεις δικη σου επιχειρηση?γιατι εχω κομμωτηριο τα τελευταια 7 χρονια.εγω με τους ποντους μεζευω:ηλικια 30 π,προυπηρεσια 15 π,πτυχιο 10 π(αν καταλαβα καλα),βιζα 5 π =60 ποντους.κανω κατι λαθος?ευχαριστω πολυ!!!

                      Comment


                        Τα χρήματα του TRA ηταν 300$. Δεν ξερω αν εχει κατι αλλαξει.Εγω πηρα το Assessment σαν ψυκτικος τον Οκτωβριο του 2012.
                        Τωρα βρισκομαι Αυστραλια με σπουδαστικη βιζα και με το χαρτι απο το TRA εβγαλα την προσωρινη αδεια του ψυκτικου ( πρεπει να δουλευεις για να την παρεις).Θα μπορουσα να παρω την Full και χωρις να δουλευω αλλα πρεπει να δωσω περιπου 3000$ για να κανω το τεστ αλλα αυτη την στιγμη δεν υπαρχουν τα φραγκα.
                        Πιστευω οτι το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κανεις ειναι να εποικοινωνησεις με τον αντιστιχο οργανισμο των ηλεκτρολογων και να τους ρωτησεις τι μπορεις να κανεις με ενα επιτυχες Assessment απο το TRA.Μετα θα ξερεις που θα βαδισεις και με ποιο τροπο.
                        Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Καλη και πολυ δυναμη για την συνεχεια εαν και εφοσον το αποφασισεις.

                        Comment


                          Το καινούργιο λινκ για το site του TRA είναι εδώ TRA Migration Skills Assessment .Το booklet με τις οδηγίες είναι εδώ http://www.innovation.gov.au/Skills/...Guidelines.pdf .Το κόστος για το assessment έχει αλλάξει πλέον και έχει αυξηθεί απο τα 300 δολάρια στα 1000.Σε αυτά θα πρέπει να προσθέσει κάποιος και το κόστος των μεταφράσεων που θα κάνει. Παρεμπιπτόντως σε όλες τις μεταφράσεις που έκανα εγώ πρίν απο κανένα χρόνο ,πουθενά δεν χρειάστηκα apostile.

                          Comment


                            Originally posted by marina 16 View Post
                            γειας σας!εγω ειμαι ακομα στην αρχη...προσπαθω να δω τι χαρτια θα μαζεψω και με ποια σειρα θα κανω ολη την διαιδικασια.θελω βοηθεια!θελω να μεταναστευσω με την οικογενεια μου(αντρας και δυο παιδια)ειμαι κομμωτρια με 11 χρονια προυπηρεσια,πτυχιο και αδεια ασκησεως επαγγελματος.ειμαι 31 χρονων. στα 10 χρονια προυπηρεσια εξωτερικου δινουν 15 ποντους,στο πτυχιο μου?στην αδεια εξασκησεως?τι εννοουν οταν λενε:1 επαγγελματικο ετος στα 4 χρονια?να εχεις δικη σου επιχειρηση?γιατι εχω κομμωτηριο τα τελευταια 7 χρονια.εγω με τους ποντους μεζευω:ηλικια 30 π,προυπηρεσια 15 π,πτυχιο 10 π(αν καταλαβα καλα),βιζα 5 π =60 ποντους.κανω κατι λαθος?ευχαριστω πολυ!!!
                            Το επάγγελμα σου είναι στην CSOL και όχι στην SOL επομένως σε περιορίζει στο ποιες βίζες μπορείς να στοχεύσεις.

                            The current CSOL is relevant for
                            • Points based skilled migration applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan
                            • applicants applying under the Employer Nomination Scheme (ENS), who must have been nominated by an Australian employer to fill a position in an occupation that appears in the CSOL
                            • Temporary Business Long Stay – 457 Subclass
                            • Occupational Trainee – 442 Subclass
                            • Training and Research Visa – 402 Subclass (and Occupational Trainee – 442 Subclass).


                            Διάβασε αναλυτικά εδώ.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Originally posted by marina 16 View Post
                              γειας σας!εγω ειμαι ακομα στην αρχη...προσπαθω να δω τι χαρτια θα μαζεψω και με ποια σειρα θα κανω ολη την διαιδικασια.θελω βοηθεια!θελω να μεταναστευσω με την οικογενεια μου(αντρας και δυο παιδια)ειμαι κομμωτρια με 11 χρονια προυπηρεσια,πτυχιο και αδεια ασκησεως επαγγελματος.ειμαι 31 χρονων. στα 10 χρονια προυπηρεσια εξωτερικου δινουν 15 ποντους,στο πτυχιο μου?στην αδεια εξασκησεως?τι εννοουν οταν λενε:1 επαγγελματικο ετος στα 4 χρονια?να εχεις δικη σου επιχειρηση?γιατι εχω κομμωτηριο τα τελευταια 7 χρονια.εγω με τους ποντους μεζευω:ηλικια 30 π,προυπηρεσια 15 π,πτυχιο 10 π(αν καταλαβα καλα),βιζα 5 π =60 ποντους.κανω κατι λαθος?ευχαριστω πολυ!!!
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Το επάγγελμα σου είναι στην CSOL και όχι στην SOL επομένως σε περιορίζει στο ποιες βίζες μπορείς να στοχεύσεις.

                              The current CSOL is relevant for
                              • Points based skilled migration applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan
                              • applicants applying under the Employer Nomination Scheme (ENS), who must have been nominated by an Australian employer to fill a position in an occupation that appears in the CSOL
                              • Temporary Business Long Stay – 457 Subclass
                              • Occupational Trainee – 442 Subclass
                              • Training and Research Visa – 402 Subclass (and Occupational Trainee – 442 Subclass).


                              Διάβασε αναλυτικά εδώ.
                              Όπως σου είπε και ο Λευτέρης, από τη στιγμή που το επάγγελμά σου βρίσκεται στην CSOL (Hairdresser - 391111), μπορείς να στοχεύσεις σε ορισμένες μόνο κατηγορίες βίζας.

                              Για παράδειγμα, οι point-based visas στις οποίες μπορείς να στοχεύσεις είναι δύο: Η Skilled - Nominated (subclass 190) visa και η Skilled - Nominated (Provisional) (subclass 489) visa

                              Και για τις 2 βίζες χρειάζεται State Nomination, θα πρέπει να βρεις δηλαδή κάποια Πολιτεία της Αυστραλίας η οποία κάνει nominate το επάγγελμα σου και να διαπιστώσεις ποια είναι τα κριτήρια για να πάρεις nomination. Γνωρίζω σίγουρα πως State Nomination για κομμώτριες παρέχει η πολιτεία της Δυτικής Αυστραλίας (Western Australia). Εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το πως λειτουργεί το State Nomination στην περίπτωση της συγκεκριμένης Πολιτείας: http://www.migration.wa.gov.au/skill...onsorship.aspx Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες Πολιτείες που κάνουν nominate κομμώτριες, αυτό θα πρέπει να το κοιτάξεις. Το State Nomination θα σου δώσει 5 πόντους στο point test, είναι οι πόντοι που υπολόγισες ως "πόντοι βίζας" εσύ παραπάνω.

                              Από τη στιγμή που κρίνεις πως έχεις τις προϋποθέσεις να κυνηγήσεις μία από αυτές τις δύο point-based visas, η αφετηρία είναι το Skills Assessment (στην περίπτωση σου ο φορέας που θα αξιολογήσει τα Skills σου είναι το TRA) και το IELTS test. Βλέπω ότι δεν υπολόγισες τα Αγγλικά στον υπολογισμό πόντων που έκανες πιο πάνω αλλά ακόμα και να μην σκοπεύεις να πάρεις πόντους από τα Αγγλικά σου, το 6άρι στο IELTS είναι βασική προϋπόθεση για τις point-based visas. Σε ορισμένες περίπτωσεις μπορεί να σου ζητηθεί μεγαλύτερο σκορ στα πλαίσια του State Nomination. Μια πολιτεία δηλαδή για να σε κάνει nominate μπορεί να σου ζητάει π.χ. τουλάχιστον 6.5 στο IELTS.

                              Ενδεικτικά είναι αυτά που σου λέω, πρέπει να διαβάσεις αρκετά για να καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα. Ελπίζω να σε βοήθησα

                              Comment

                              Working...
                              X