Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Κι εγώ φίλε μου αυτό έκανα, το 2005. Μάλιστα η πρώτη συνέντευξη έκατσε αμέσως μετά το ταξίδι γιατί δεν έβρισκα βολικότερη πτήση.... σαν τώρα το θυμάμαι... κοτόπουλο ζαλισμένος απ'το ταξίδι, άλλαξα ρούχα σε μία τουαλέτα σαν το σούπερμαν και βούρ για συνέντευξη με έναν Νεοζηλανδό που ανάθεμα αν καταλάβαινα 1 λέξη στις 3 που έλεγε...

    καλά πηγε, προσλήφθηκα

    Για ποιά βίζα ψάχνεις;

    Comment


      #47
      File gnomi mou einai oti einai kalitero na exeis osa perisotera xartia mporeis kai meta na deis pia visa se volevei kai exeis tis perisoteres pithanotites na egrithi. Ara to mono pou me endiaferei twra einai na kanw trade assessment kai afou ola pane kala kai parw to certificate na diathesw oso xrono mporw ekei gia evresi ergodoti pou eite einai o.k me sponsor eite oxi. Akoma kai eksetaseis IELTS mallon tha tis kanw ekei. giati edw exoun kleisei oi theseis gia Ianouario. Ara kanw arketa pragmata.

      Comment


        #48
        Σωστός.
        Αξίζει τον κόπο να πάρεις ένα τηλέφωνο την υπηρεσία μετανάστευσης να δεις αν μπορείς ως τουρίστας να κάνεις αίτηση για visa 457 επιτόπου αν βρεις δουλειά, χωρίς να χρειαστεί να επιστρέψεις Ελλάδα. Θα το λέει και στο site τους κάπου αλλά δεν το βρίσκω τώρα.

        Comment


          #49
          To epsaksa kai afto. An pareis touristiki apefthias apo ton praktora pou tha sou bgalei ta eisitiria einai 3 mines. A n theleis na einai 6 i akoma kai 12 mines kaneis epipleon grapti aitisi touristikis visas. To thema einai oti an exeis trimini kai telika ola pane kala kai vreis ergodoti mporeis na kaneis aitisi apo ekei alla iparxei pithanotita i apantisi na einai meta apo tin liksi tis touristikis. Ekei exeis tis ekseis epiloges.
          Eite kaneis aitisi gia epipleon xrono stin touristiki (eksigontas tous logous fisika) Form 601
          eite girnas pisw kai perimeneis tin apantisi kai sinxronos etimazese kai se epipleon xartia pou pithanon na xreiastis alla kai praktika.
          Megali prosoxi thelei afto pou eipes. Na MIN ANAGRAFETAI STIN TOURISTIKI NO FURTHER STAY 8503 . Opos einai kapies student.

          Comment


            #50
            Μπράβο σου, το έχεις ψάξει.
            Μεγάλη αδικία για τους έλληνες ότι μας απαγορεύουν τα working holidays. Για τον περισσότερο κόσμο που έρχεται από άλλες χώρες αυτός είναι ο κλασσικός τρόπος: working holiday, και αν τα έχουν πάει καλά στη δουλειά πιάνουν τον εργοδότη και του ζητάν να τους σπονσοράρει. Πολύ καλές πιθανότητες αν σ'έχει δει ήδη ότι βγάζεις δουλειά.

            Αλλά για τους έλληνες γιόκ, δυστυχώς... ακόμα το συζητάνε.

            Comment


              #51
              Nomizw oti einai gia ilikies apo 18-30 omws!!! Ara sta 32 mou eimai paliogeros!!!
              Einai ontws adiko giati exw milisei me arketous kai oi ellines texnites einai para poloi kaloi!! Apla oi afstraloi einai kolimenoi me ta xartia kai tis pistopioiseis. (OXI PWS EXOUN ADIKO).
              Alla afou psaxtete re palikaria kalous texnites ti zitate na einai? maragos me master?
              Pantws gia enimerosi oswn endiaferonte na kanoun kati paromio me emene to sinoliko kostos (didaktra- assessment trofi stegasi eisitiria) einai peripou sta 3000. Kai afto eksartate apo to ti idous certificate theleis na vgaleis.

              Comment


                #52
                Καλά τώρα είναι σαν να μου λές οτι θα πιστέψει κανεις τους απατεώνες πολιτικούς που έχουμε.Αυτοί το μόνο που κοιτάζουν είναι το δικό τους συμφέρον και τίποτα άλλο.Αν επιτρέψουν στους Έλληνες να κάνουν working holiday πολύ απλά θα χάσουν τους ......... πελάτες.Το θέμα έχει κολλήσει στην Ελληνική πλευρά απο ότι έχω διαβάσει σε κάποιο άρθρο.

                Comment


                  #53
                  Το έχουμε ξαναπεί και το ξαναλέμε. Η Ελληνική κυβέρνηση προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατάει ομήρους τους Έλληνες πολίτες της ώστε να μην μπορούν να μεταναστεύσουν και να μην καταφέρνουν να επιδιώκουν μια καλύτερη ζωή. Το μόνο που επιδιώκει είναι να δημιουργεί φορους και φορολογούμενους και όχι ανθρώπους με όνειρα και φιλοδοξίες.

                  Ντρέπομαι να κοιτάω στα μάτια πια έναν 25χρονο.... Νιώθω κάθε φορά ότι μου ζητάει τα σπασμένα. Πως είναι δυνατόν να λες "σου απαγορεύω να δουλέψεις" (working holiday visa) σε έναν νέο άνθρωπο όπως κάνει όλος ο πολιτισμένος πλανήτης? Τώρα (με τις σημερινές εξελίξεις) μέχρι και η Βόρειος Κορέα θα το επιτρεπει!!!

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by NIKOLAoS View Post
                    To epsaksa kai afto. An pareis touristiki apefthias apo ton praktora pou tha sou bgalei ta eisitiria einai 3 mines. A n theleis na einai 6 i akoma kai 12 mines kaneis epipleon grapti aitisi touristikis visas. To thema einai oti an exeis trimini kai telika ola pane kala kai vreis ergodoti mporeis na kaneis aitisi apo ekei alla iparxei pithanotita i apantisi na einai meta apo tin liksi tis touristikis. Ekei exeis tis ekseis epiloges.
                    Eite kaneis aitisi gia epipleon xrono stin touristiki (eksigontas tous logous fisika) Form 601
                    eite girnas pisw kai perimeneis tin apantisi kai sinxronos etimazese kai se epipleon xartia pou pithanon na xreiastis alla kai praktika.
                    Megali prosoxi thelei afto pou eipes. Na MIN ANAGRAFETAI STIN TOURISTIKI NO FURTHER STAY 8503 . Opos einai kapies student.
                    Ξερει καποιος να μου πει αν η βιζα γραφει (NO FURTHER STAY 8503) τη πρεπει να γινει για να αλαξει αυτη η κατασταση?,και για ποιον λογο θα μου εγρφαν κατι τετοιο?
                    Μητσος

                    Comment


                      #55
                      kαλημερα να κανω μια ερωτηση που δεν καταλαβα?

                      ειμαι 32 ετων ηλεκτρολογος εγκαταστασεων (σπιτιων) εαν μαω στην αυστραλια δεν θα βρω δουλεια?

                      σκεφτομαι να παω με 3 μηνη και μολις τακτοποιηθω να τι κανω 6 μηνη και μετα να φερω και την οικογενεια μου επανω.

                      τι πιστευεται οτι θα ηταν καλυτερο? ευχαριστω

                      Comment


                        #56
                        με τι βίζα?

                        Originally posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ View Post
                        kαλημερα να κανω μια ερωτηση που δεν καταλαβα?

                        ειμαι 32 ετων ηλεκτρολογος εγκαταστασεων (σπιτιων) εαν μαω στην αυστραλια δεν θα βρω δουλεια?

                        σκεφτομαι να παω με 3 μηνη και μολις τακτοποιηθω να τι κανω 6 μηνη και μετα να φερω και την οικογενεια μου επανω.

                        τι πιστευεται οτι θα ηταν καλυτερο? ευχαριστω

                        Καλημέρα κ καλώς ήρθες στην παρέα μας Γιώργο...
                        Αν λες με τουριστική βίζα είναι πάρα πολύ δύσκολο....
                        [φυσικά πάντα υπάρχουν κ λίγες εξεραίσεις που το έκαναν].
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          #57
                          η προταρχικη μου σκεψη ηταν να ψαξω πρωτα για δουλεια εκει και μετα να φυγω με viza για δουλεια αλλα απο οτι διαβαζω τα πραγματα ειναι λιγακι δυσκολα.σκεφτομαι να φυγω με τουριστικη και μετα οταν θα ειμαι επανω (πρωτα ο θεος)να κανω τις οποιες ενεργιες χρειαζονται για να μεινω μονιμα.
                          με τρομαξε αυτο πιο διαβασα πιο πανω οτι δεν τους εχουν σε καλη μοιρα τους τεχνικους.

                          Comment


                            #58
                            @ ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ:

                            Πριν επιχειρήσεις να πας στην Αυστραλία με τουριστική visa για εργασία διάβασε πρώτα την ιστορία του dagni.

                            Comment


                              #59
                              μαλλον δεν καταλαβες. να παω με τριμηνη και εφοσον βρω δουλεια να την κανω αμεσως 6 μηνη να ειμαι κανονικα εκει χωρις να εχω προβληματα.θα το διαβασω αυτο που μου αναφερεις σε ευχαριστω

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ View Post
                                μαλλον δεν καταλαβες. να παω με τριμηνη και εφοσον βρω δουλεια να την κανω αμεσως 6 μηνη να ειμαι κανονικα εκει χωρις να εχω προβληματα.θα το διαβασω αυτο που μου αναφερεις σε ευχαριστω
                                Τι ειναι η βίζα να την κάνεις εξάμηνη.....? Αν πας με τουριστική βίζα και ψάχνεις για δουλεια θα σε αντιμετωπίζουν σαν λαθρομετανάστη και στην καλύτερη περίπτωση να πέσεις σε κανέναν ελληναρά εργοδότη και να σε εκμεταλευτεί. Διαβάστε καλά το φόρουμ και άλλες πηγές και μετά σχεδιάστε το μέλλον σας. Από ότι καταλαβαίνω υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X