Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βρήκα ένα link Skills and trade recognition το οποίο λέει ότι δίνει trade recognition αν δουλεύεις 4 χρόνια . Ισχύει ή είναι ψεύτικο site????????

    Comment


      Originally posted by katoni View Post
      Βρήκα ένα link Skills and trade recognition το οποίο λέει ότι δίνει trade recognition αν δουλεύεις 4 χρόνια . Ισχύει ή είναι ψεύτικο site????????
      κατόνι μην ξεχνας οτι η προυπηρεσια αναγνωριζεται ΜΟΝΟ με συμβολαιο-συμβαση εργασιας ΜΟΝΟ ως ηλεκτρολογος.
      Επιπλεον σου λεω οτι επειδη κιεγω υπαγομαι στην VETASSESS, τους ειχα στειλει μειλ και μου απαντησανε οτι δεν ξερουνε αν χρειαζεσαι assessment διοτι παει αναλογα με τη βιζα το αν χρειαζεσαι και τί,οποτε πρωτα πρεπει να κοιταξενε μαλλον με τι βιζα θα πατε,,πού θα δουλεψει κλπ

      Comment


        H visa του δεν έχει να κάνει με τη δουλειά δεν θα πάει ως skilled migrant .Για αυτό ρωτάω ανα κ'αποιος ξέρει......

        Comment


          γεια σας, μηπως ξερει καποιος να μας πει αν ενας ελληνας που δεν εχει σχεση με αυστραλια μπορει να ειναι μετοχος σε μια τεχνικη εταιρια στην αυστραλια, η αν μπορει να αναλαβει με την εδω εταιρια ενα εργο εκει, και να το ολοκληρωσει μεταφεροντας το εδω προσωπικο?
          Μητσος

          Comment


            καλησπερα απο μελβουρνη...ειμαι εδω 4 μερες ανηκω στα τεχνικα επαγγελματα και επληροφορηθηκα ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ απο εδω ομως..οχι πριν ερθω οτι..
            ....οκ πληρωσαμε σχολη γλωσομαθειας (οσοι προπληρωσαμε και οι υπολοιπη αν καταφερουμε να βρουμε τα λεφτα γιατη οι εργατωρες που πληρωνουν δεν ειναι και τπτ) (μην περιμενει κανεις να βρει δουλεια σε αυστραλο,ονειρο απατηλο εκτος μεγαλης κ...φαρδιας η μεσω γνωστου)...ισα ισα βγαινουν τα εξοδα...(νοικι.φαγητο)τα Μ.Μ.Μ ειναι απιστευτα πανακριβα και οι αποστασεις μεγαλες.η πολη απο ακρη σε ακρη ειναι 180 χλμ μηκος και 120 πλατος οποτε καταλαβαινετε
            2ον και σημαντικο....μην σας ταζει κανεις οτι θα τελειωσεται τη σχολη και θα βρειτε μονιμη δουλεια η κατι τετοιο...ελληνικο πτυχιο οτιδηποτε τεχνιτη δεν αναγνωριζεται ...χρειαζεται πτυχιο τεχνιτη απο αυστραλιανη σχολη μετα απο τη γλωσσα (σε καποιες ειδηκοτητες θελει και εξετασεις),και μετα την τεχνικη σχολη (η οποια διαρκει απο 6 μηνες εως 2 χρονια αναλογα την ειδικοτητα στην οποια προπληρωνεις 6μηνα οχι δουλευει καποιος παραλληλα και πληρωνει)1,5 χρονο πρακτικη...σου ανανεωνουν τη βιζα απο εδω(πληρωνωντας βεβαια) αλλα οσο χρονικο διαστημα διαρκουν οι σχολες και η πρακτικη συνολο περιπου 50 μηνες....μετα την πρακτικη να γραφτεις σε σωματειο και αν ειναι καποιος τυχερος του βρισκει δουλεια το σωματειο και μετα γινεται σπονσορσιπ για μονιμη βιζα εργασιας...η αλλη περιπτωση ειναι να παντρευτει καποιος αυστραλεζα

            αυτα ειναι πραγματα που δεν προκειτε να σας τα πει κανεις που σας πουλαει βιζα και μονιμη εργασια χωρις να βγαλω τον εαυτο μου απεξω γιατη επενδυσα σε αυτο αλλα τελικα δεν αξιζει...γιατη θελει πολυ χαμενο χρονο..

            συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου...εχασα καποια λεφτα οκ..αλλα δεν διατιθομαι να χασω κι αλλα μενωντας εδω να δουλευω μονο για να πληρωνω το νοικι μου και να τρωω 1 πιατο φαι την ημερα και να πληρωνω σχολες.θεωρο οτι ειναι πανεξυπνο για να δουλευει το κρατος εφοσον απο αυτο εχει πολυ μεγαλα εσοδα...ετοιμαζω μπαγκαζια για επιστροφη

            Comment


              Προς ilias81:

              φίλε μου φαίνεται ότι πήγες down under λίγο απροετοίμαστος, αδιάβαστος! Αν είχες κάτσει να διαβάσεις αυτά που έχουν γραφτεί στο patriotaki και αυτά που γράφονται στο immi.gov.au σχτικά με τις visas, δε θα σου φαίνονταν περίεργα όλα αυτά που γράφεις. Μου ακούγεσαι σαν κακομαθημένο παιδί! Είναι δυνατόν μετά από μόλις 4(!) μέρες να θες να γυρίσεις πίσω; Δηλαδή πως τα καταφέρνουν όλοι αυτοί οι χιλιάδες που έχουν πάει;
              Ψάξε το καλύτερα, μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Με δύο χρόνια σπουδές μπορείς να πάρεις το qualification για τεχνικό επάγγελμα και όσο σπουδάζεις το τεχν. επάγγελμα, ταυτόχρονα θα κάνεις και πρακτική άσκηση, και θα πληρώνεσαι εκεί που κάνεις την πρακτική, και ταυτόχρονα θα κάνεις και part time δουλειά. Ρώτα για μαραγκός, είναι από τις καλύτερες επιλογές. Μετά τα δύο χρόνια, θα πάρεις 18 μήνες παράταση βίζας (485 subclass), οπότε άνετα θα βρεις sponsorship και μετά θα κάνεις αίτηση για μόνιμη βίζα.
              Τι νόμιζες, ότι θα σου έρθουν όλα εξ' ουρανού; Όλα θέλουν πρόγραμμα και υπομονή!
              Στα λέω για το καλό σου, μη με παρεξηγήσεις!

              Comment


                Originally posted by ilias81 View Post
                ...τελικα δεν αξιζει...γιατη θελει πολυ χαμενο χρονο..
                αφού στην ελλάδα ο χρόνος σου δεν είναι χαμένος, καλά κάνεις και γυρνάς.
                καλό ταξίδι επιστροφής.

                Comment


                  Originally posted by Constantin View Post
                  Προς ilias81:

                  φίλε μου φαίνεται ότι πήγες down under λίγο απροετοίμαστος, αδιάβαστος!
                  Πώς το είπατε αυτό???
                  Λίγο???

                  Comment


                    να κανω κι εδω μια ερωτηση???για να δουλεψει καποιος που εχει παει αυστραλια νομιμα σε τεχνικα επαγγελματα πρεπει να εχει τη λεγομενη WHITE CARD?????ειναι απαραιτητη για ολες τις περιοχες της Αυστραλιας???και μπορει να την προμηθευτει μονο φτανοντας εκει ή υπαρχει και αλλος τροπος????ευχαριστω πολυ!!!

                    Comment


                      Μεγάλη ζήτηση για τεχνικά επαγγέλματα στο Christchurch της Νέας Ζηλανδίας.

                      Το post αυτό αφορά όσα άτομα ανήκουν στα τεχνικά επαγγέλματα ( trades ), και ειδικά στα επαγγέλματα οικοδομής π.χ : χτίστης, ξυλουργός, μαραγκός, μπογιατζής, τζαμάς, σοβατζής, ηλεκτολόγος, ταπετσέρης, πλακατζής, και άλλα.
                      Tα οποία βρίσκονται στην Eλλάδα και είναι άνεργοι, όπως και όσα άτομα έχουν κατέβει στην Αυστραλία και δεν έχουν καταφέρει ακόμα να βρούν δουλειά στίς παραπάνω ειδικότητες.
                      Υπάρχει μεγάλη ζήτηση για τα παράπανω επαγγέλματα στη γειτονική Νέα Ζηλανδία, και συγκεκριμένα στο Christchurch, στο Νότιο νησί. Το Christchurch είχε χτυπηθεί το 2011 απο σεισμούς , και ήδη υπάρχει σχέδιο ανοικοδόμησης του με ορίζοντα δεκαπενταετίας. Το θέμα εδώ είναι, εάν αναγνωρίζονται τα ελλήνικά προσόντα στη Νέα Ζηλανδία. Αυτό θέλει ψάξιμο. Εαν όχι περνάς κάποια σχολή με διάρκεια συνήθως κάποιους μήνες, ( η οποία έχει και δίδακτρα ), και εν συνεχεία πάς στη δουλειά. Το σίγουρο είναι πάντως ότι υπάρχει, και θα υπάρχει δουλειά για αρκετά χρόνια ακόμη στο Christchurch, στους τομείς της οικοδομής και των κατασκευών.
                      Όλες οι χρήσιμες πληροφορίες στα παρακάτω links :

                      Canterbury careers - Home
                      Canterbury rebuild
                      CSSL_qanda
                      Canterbury Skills & Employment Hub | Opportunity Canterbury
                      Extra 36,000 workers needed for Chch rebuild - National News | TVNZ

                      Κάποια χρήσιμα βιντεάκια από το youtube για το Christchurch :

                      Christchurch CBD Recovery Plan

                      Christchurch CBD Recovery Plan - YouTube

                      Christchurch Central Recovery Plan: Tour of Central Christchurch Red Zone

                      Christchurch Central Recovery Plan: Tour of Central Christchurch Red Zone - YouTube

                      Comment


                        Originally posted by dimis35 View Post
                        Βρηκα ενα τεστ του Trades Recognition Australia (TRA) για οσους θελουν να κανουν αναγνωριση πτυχιου .
                        Σου δειχνει αν πληρεις αυτα που ζητανε για να προχωρησεις στην αιτηση αναγνωρισης .Δεν ειναι επισημο αλλα σου δινει να καταλαβεις τι ζητανε να ξερεις για να εχεις αυτο το πτυχιο .
                        Το πιο σημαντικο βεβαια για οσους κανουν το τεστ ειναι οτι θα καταλαβουν τι δεν πρεπει να κανεις με το πτυχιο που σου αναγνωριζουν και πως πρεπει να συνταξεις το cv .Απο καθε ειδικοτητα ζητανε συγκεκριμενα πραγματα ,μπορει να γνωριζεις χιλια δυο αλλα αυτο κατευθειαν σε κανει επικινδυνο και σου δειχνει οτι ειναι λογος για να μην πληρεις τις προυποθεσεις .
                        TradeSET
                        Παρακαλώ πολύ θα χρειαστώ μια διευκρίνηση, καθώς οντας ηλεκτρονικός τεχνίτης προσπάθησα να κάνω το τέστ και να εγγραφώ στη σελίδα την οποία αναφέρατε αλλα μου ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου. Αυτο σημαίνει οτι θα πρέπει να προβώ σε έκδοση διαβατηρίου χωρίς να εχω ακόμη διασφαλίσει οτι μπορώ να μεταναστεύσω στην Αυστραλία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                        Comment


                          Πιστεύω ότι γίνεται καθαρά γιά λόγους ενημέρωσης των δεδομένων τους καθώς το χαρτί της αναγνώρισης θα το χρησιμοποιήσης στήν διαδικασία της Visa.Για το Point test.
                          Αυτο με την προυπόθεση ότι ήταν επιτυχές το Skills Assessment και ότι προχωράς την διαδικασία.
                          Αν είναι επιτυχές θα πρέπει να ξανα υποβάλεις τα χαρτιά για το Point Advice ώστε να βγούν οι Πόντοι.
                          Αυτά αναφέρονται στο site του TRA.
                          Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.
                          Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

                          Comment


                            Originally posted by vanseremet View Post
                            Παρακαλώ πολύ θα χρειαστώ μια διευκρίνηση, καθώς οντας ηλεκτρονικός τεχνίτης προσπάθησα να κάνω το τέστ και να εγγραφώ στη σελίδα την οποία αναφέρατε αλλα μου ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου. Αυτο σημαίνει οτι θα πρέπει να προβώ σε έκδοση διαβατηρίου χωρίς να εχω ακόμη διασφαλίσει οτι μπορώ να μεταναστεύσω στην Αυστραλία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                            Για να υποβάλεις αίτηση στο TRA δεν χρειάζεται να κάνεις το τεστ tradeset.Σου το λέω υπεύθυνα γιατί ήδη έχω θετικό assessment απο το TRA χωρίς να κάνω το TRADESET.Είναι όμως απαραίτητο να έχεις διαβατήριο σε ισχύ (προσοχή) ,αλλιώς δεν θα μπορέσεις να συμπληρώσεις την αρχική αίτηση (σου ζητάει αριθμό διαβατηρίου σαν υποχρεωτικό στοιχείο).Σε περίπτωση που έχεις επιτυχές αποτέλεσμα απο το TRA μπορείς να κάνεις αίτηση για το points avdise .Η αίτηση στην ουσία συμπεριλαμβάνει ακριβώς τα ίδια εγγραφα και σκοπός της είναι να αποτελέσει μια συμβουλή στην κυβέρνηση της Αυστραλίας για το πόσα χρόνια προυπηρεσία έχεις επάνω στο αντικείμενο σου.Αυτή η γνωμοδότηση δεν είναι υποχρεωτική ,ούτε και δεσμευτική για το υπουργείο μετανάστευσης.Όπως προανέφερα μοναδικός σκοπός της είναι να αποδείξεις το πόσα χρόνια εργασιακής εμπειρίας έχεις με μοναδικό σκοπό να ανταμειφτείς με τους ανάλογους πόντους στο τέστ που υπάρχει για τις skilled visas.Προσωπική μου άποψη είναι οτι το points advice γίνεται για να πάρει το κράτος της Αυστραλίας άλλα 300 δολάρια.
                            Σε παλαιότερο ποστ μου έχω παραθέσει ακριβώς το τί χρειάζεσαι για να υποβάλεις την αίτηση.Συγνώμη άν θα γίνω κυνικός αλλα άν δεν το καταλαβαίνεις στα αγγλικά δεν θα βγάλεις άκρη με αυτά που πρέπει να κάνεις . Παρεμπιπτόντως ,το TRADESET έχει όλα τα στοιχεία που πρέπει να έχεις σαν αντικείμενο για να αξιολογηθείς θετικά απο το TRA.
                            Καλή τύχη στην προσπάθειά σου.

                            Comment


                              Comment


                                Originally posted by vanseremet View Post
                                Παρακαλώ πολύ θα χρειαστώ μια διευκρίνηση, καθώς οντας ηλεκτρονικός τεχνίτης προσπάθησα να κάνω το τέστ και να εγγραφώ στη σελίδα την οποία αναφέρατε αλλα μου ζητήθηκε αριθμός διαβατηρίου. Αυτο σημαίνει οτι θα πρέπει να προβώ σε έκδοση διαβατηρίου χωρίς να εχω ακόμη διασφαλίσει οτι μπορώ να μεταναστεύσω στην Αυστραλία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                                Να θυμάσαι επισης οτι εδω δεν υπάρχει η αστυνομική ταυτότητα και το διαβατήριο είναι το κυριώτερο έγγραφο αναγνώρισης και ταυτοποίησης για τις αρχές.
                                Κοίτα και το 100 points. Το διαβατήριο μαζεύει 70 πόντους μόνο του.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X