Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μα το εγραψα αυτο..δεν φταιει μονο η υπηκοοτητα στην περιπτωση των ελληνων μηχανικων.
    αλλα εαν εχεις ηδη καποιο disantvantage σε συγκριση με εναν γερμανο ή αμερικανό ή καναδό μηχανικό που θέλει την ιδια εργασία μ εσένα όπως και να το κάνεις είνα ένα συν να έχεις υπηκόοτητα..είσαι ''δικό΄΄ τους παιδί.
    απο τους 100 που λένε θέλω να πάω, στην πορεία οι 80 θα σπάσουν..οι 20 θα πάνε τελικά και αυτοί οι 20 πρέπει να κρατάνε μικρό καλάθι γιατι ο ανταγωνισμος ειναι απλα τεραστιος και με τους καλυτερους

    Comment


      Originally posted by panultimate View Post
      Η υπηκοότητα τί σχέση έχει με τις πιθανότητες έυρεσης εργασίας?
      Μόνο το 35% του αναγκαίου τεχνικού-κατασκευαστικού δυναμικού καλύπτεται από Αυστραλούς. Διαβάστε και καμιά μελέτη πριν πετάτε έτσι κουβέντες του αέρα. Τα πανεπιστήμια παράγουν ετησίως μόλις το 1/3 των μηχανικών που είναι αναγκαίοι για την Αυστραλέζικη κατασκευαστική βιομηχανία.

      Επίσης η μεταναστευτική πίεση λόγω κρίσης στην Ευρώπη και αλλού, δημιουργεί οικιστικές πιέσεις και ανάγκη νέων residential development. Το αν θα συμπιεστούν οι τιμές είναι άλλο θέμα. Οι καταστροφές από τις πλημμύρες στο Queensland έχουν αφήσει πίσω τους μεγάλη ανάγκη απο restoration, νέες κατοικίες κλπ.

      Ο ανταγωνισμός είναι γεγονός αλλά κάποιους δεν μας φοβίζει, γιατί έχουμε εργαστεί και στο εξωτερικό στο παρελθόν και γνωρίζουμε από δύσκολα. Η δυσκολία υπάρχει σε εκείνους με Ελληνικά πτυχία που αφενός αναγνωρίζονται με κάποια επιπλέον διαδικασία αφετέρου είναι άγνωστα στους Αυστραλούς εργοδότες. Δεν λέω πώς είναι αδύνατον - άλλωστε η demi το απέδειξε - αλλά σίγουρα το ελληνικό πτυχίο είναι disadvantage.

      Το θέμα στο engineering είναι η εξειδίκευση. Αν είσαι εξειδικευμένος σε κάτι θα βρείς δουλειά. Αν είσαι λίγο απ'όλα..τότε θα είναι δυσκολότερο.
      Φιλε Panultimate,


      Αυτο που λες για disadvantage του ελληνικου πτυχιου νομιζω πως κανεις μεγαλο λαθος!!Με ολον μου το σεβασμο δν ξερω τι πτυχιο εχεις και απο ποια χωρα αλλα μετα απο συζητησεις με πατερα μηχανικο χρονια στα Εμιρατα σε εργα και γνωστους σε αυστραλια και καναδα (εννοειται ελληνες μηχανικοι ) και φιλους της ηλικιας μου που ειναι τωρα εξω καπου για master το 5 YEARS STUDY μετραει παραααα πολυ φιλε μου!!

      Ο αγγλος μηχανικος εχει προπτυχιακο 3 χρονια...όπως και ο αμερικανος για παραδειγμα 4.
      Απλα και μονο αυτο παιζει τον ρόλο του...

      Comment


        το ότι οι σπουδές είναι 5ετείς από μόνο του δεν λέει πολλά. Στο εξωτερικό γνωρίζουν την κατάσταση των ελληνικών ιδρυμάτων, ακούνε για καταλήψεις, ελληνικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει ούτε στα πρώτα 200, και δυστυχώς είναι στην διεθνή ανυποληψία.

        Γι'αυτό άλλωστε και δεν αναγνωρίζονται αυτόματα από Washington, Sydney, Dublin Accord. Ενώ 3ετείς σπουδές από άλλες χώρες αναγνωρίζονται (όχι μόνο από την Αγγλία, βλ. Μαλαισία, Χονγκ-Κονγκ, Σιγκαπούρη κλπ)

        Πρόσεξε!! Δεν λέω ότι οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων δεν είναι καλοί επαγγελματίες! Λέω ότι είναι disadvantage για αυτούς το ότι κρατάνε ελληνικό χαρτί. Σε αυτλο δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά το μπορντέλο το ελληνικό κράτος με την ανοργανωσιά του στην 3οβάθμια εκπαίδευση.

        Comment


          Originally posted by pantel10 View Post
          Φιλε Panultimate,


          Αυτο που λες για disadvantage του ελληνικου πτυχιου νομιζω πως κανεις μεγαλο λαθος!!Με ολον μου το σεβασμο δν ξερω τι πτυχιο εχεις και απο ποια χωρα αλλα μετα απο συζητησεις με πατερα μηχανικο χρονια στα Εμιρατα σε εργα και γνωστους σε αυστραλια και καναδα (εννοειται ελληνες μηχανικοι ) και φιλους της ηλικιας μου που ειναι τωρα εξω καπου για master το 5 YEARS STUDY μετραει παραααα πολυ φιλε μου!!

          Ο αγγλος μηχανικος εχει προπτυχιακο 3 χρονια...όπως και ο αμερικανος για παραδειγμα 4.
          Απλα και μονο αυτο παιζει τον ρόλο του...
          Eαν ειχαν τοσο σημασια τα 5 ετη σπουδων πιστεψε με θα το ειχαν εφαρμοσει και οι αγγλοι και οι αμερικανοι..
          τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι μια χαρα αλλα δεν μπορεις να πεις οτι εχεις ενα συν στα χερια σου στην ευρεση εργασιας εξω..
          για εμενα δεν εχει καμια σημασια που εχει τελειωσει καποιος..εχει σημασια ποσο πολυ θελει να προκοψει..οπως επισης δεν εχει καμια σημασια η βαθμολογια που εβγαλε στα 23 του απο ενα πανεπιστημιο γιατι πολυ απλα αλλιως εισαι σαν χαρακτηρας στα 23 και αλλιως στα 33, κι αλλιως το διαβασμα κι αλλιως η αγορα εργασιας..και εχει τυχει να συνεργαστω και με μηχανικους απο καναδα, τοπ πανεπιστημιψν αγλιας που ειναι τα ζα μ αργα....δυστυχως ομως στα ματια ενος εργοδοτη εαν εχει να επιλεξει μεταξυ των 2, ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι αυτο αποτελει ενα κριτηριο επιλογης.

          Comment


            Φίλε pantel μην τα λές αυτά..(ότι δηλαδή οι άγγλοι δεν ξέρουν από υδραυλικά)
            Αγγλικές εταιρίες κατασκευάζουν τα μεγαλύτερα υδραυλικά έργα στον κόσμο.
            Γενικά έχει περάσει μια προπαγάνδα στα ελληνικά πανεπιστήμια ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος. Η οποία δεν δικαιολογείται κιόλας από την πραγματικότητα των κατασκευών!
            Αν κανείς ρίξει μια ματιά στα έργα υποδομής Ελλήνων μηχανικών και στα αντίστοιχα Άγγλων-Αυστραλών-Αμερικανών θα κλάψει..οπότε άστο..

            Τέλος πάντων εγώ δεν επανέρχομαι γιατί το θέμα του φόρουμ δεν είναι Ελληνικά πτυχία vs Ξένα πτυχία.

            Comment


              Εκτός από απόψεις σχετικά με την πραγματικότητα της αγοράς εργασίας, υπάρχει και η γνώση και η επίγνωση.

              Το Ελληνικό υπουγείο παιδείας και το ΤΕΕ δεν έχουν κάνει ποτέ ΤΙΠΟΤΑ προκειμένου να αναγνωριστούν τα 5-ετή ελληνικά διπλώματα και πτυχία στην διεθνή αγορά εργασίας. Οι λόγοι είναι 2. Ο πρώτος είναι ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια παράγουν δήθεν επιστήμονες αλλά ούτε ένα μηχανικό. Ο δεύτερος είναι ότι οι ελληνικές αρχές δρούν υποτελικά απέναντι στις διεθνείς αγορές, συνεπώς δεν τολμούν να προάγουν την ιδιότητα των Ελλήνων μηχανικών στον διεθνή στίβο. Αν το έκαναν ποιός θα πήγαινε για σπουδές στο εξωτερικό?

              Κακά τα ψέματα. Έλληνας μηχανικός που έχει ασχοληθεί σε ελληνικά εργάκια, στο εξωτερικό δεν πιάνει ΜΙΑ!!! Συμφωνώ απόλυτα με τον panultimate ότι χωρίς εξειδίκευση δεν έχει καμία τύχη Έλληνας μηχανικός (με ελληνικές σπουδές) στην αγορά εργασίας του εξωτερικού. Καταλάβετέ το. Οι Έλληνες μηχανικοί απασχολήθηκαν όσο απασχολήθηκαν στα ελληνικά εργάκια την περασμένη δεκαετία και τώρα το παρτυ τελείωσε!!! Το παρτυ έχει βέβαια μεταφερθεί σε άλλες τριτοκοσμικές χώρες (όπως ήταν η Ελλάδα το 1990). Οι Έλληνοσπουδαγμένοι ΜΟΝΟ εκεί έχουν μέλλον.

              Μόνο το 3% των ελληνοσπουδαμένων μηχανικών έχουν γνώση των σύγχρονων εργαλείων δουλειάς και υπολογιστικών εφαρμογών. Και ακόμα και αυτοί δεν έχουν γνώση αλλά μυρουδιά αυτών των εργαλείων. Πασαλείματα και "γιούργια" ήταν η αρχή της κατασκευαστικής πρακτικής στην Ελλάδα. Ας λέμε λοιπόν τα πράγματα με το όνομά τους. Στη διεθνή αρένα αγοράς εργασίας δεν έχουμε καμία τύχη!!! Και αυτό το ξέρει όποιος έχει προσπαθήσει. Όσοι θέλουν βέβαια μπορούν να κάνουν εκτιμήσεις και να συνεχίσουν να λένε απόψεις.

              Μια συμβουλή σε όσους είναι κάτω από 35. Συνεχίστε τις σπουδές σας έξω σε επώνυμο πανεπιστήμιο. Εξειδικευτείτε, συνεχίστε την κατάρτισή σας σε νέες καινοτόμες τεχνολογίες και πρακτικές. Μην κοιτάτε τους 60ρηδες μηχανικούς στην Ελλάδα που κουτσά στραβά τα βολεύουν. (Σε λίγο ούτε αυτοί θα τα βολεύουν). Επενδύστε στο μέλλον σας γιατί μόνο με το Ελληνικό πτυχίο το μόνο που θα καταφέρετε είναι να τυλίγετε σουβλάκια. (Καθόλου ευκαταφρόνητο αλλά δεν νομίζω να ήταν αυτή η επιδίωξη ζωής που είχατε). Όσοι θέλετε να συνεχίσετε να δουλεύετε σαν μηχανικοί στο μέλλον φύγετε από Ελλάδα. Εδώ όχι μόνο θα θαφτείτε αλλά όταν θα υπάρξει η ανάκαμψη (5-10 χρόνια αργότερα) και θα έρθουν οι πολυεθνικές να κατασκευάζουν τα έργα εδώ, η μόνη θέση που μπορεί να σας δοθεί θα είναι του χειριστή του αναβατορίου!!!!!

              Κάποιοι συνεχίζουν να παρεξηγούν την έννοια του overall γνώση κατασκευής. Overall γνώση κατασκευής μιας κατοικίας 100μ2 (κόστος 100K euro) έχει και ο ιδιοκτήτης της που την κατασκευάζει. Overall γνώση έχει και ο κατασκευαστής μιας πολυκατοικίας (κόστος 1.000K euro). Overall έχει και ο project manager ενός οικισμού (κόστος 100.000K euro) ή ενός σχετικά μεγάλου project στην Ελλάδα. Αν λοιπόν οι προηγούμενοι έχουν overall γνώση, τότε τί να πουν και οι project managers στο εξωτερικό που χειρίζονται ταυτόχρονα 2-3 έργα των $500m το καθένα ταυτόχρονα? Και για να μπορείς να το κάνεις αυτό χρειάζεσαι κατι ούμπαλα νααααααααααααααα και να έχεις φάει την κατασκευή και τη μελέτη με το κουτάλι!!!

              Άντε να ανταγωνιστείτε Ινδό και Κινέζο μηχανικό και τα λέμε. Ή μάλλον καλύτερα πάτε να ανταγωνιστείτε Αιγύπτιο ή Πακιστανό μηχανικό. Ο Έλληνοσπουδαγμένος μηχανικός δεν πιάνει ΜΙΑ!!! Γιατί??? Γιατί η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι θεώρησε το χαρτί που πήρε σαν πανάκεια, αρκέστηκε στα 2.000-3.000 χιλιαρικα το μήνα που πήρε τη δεκαετία που μας πέρασε στην Ελλάδα και πίστεψε ότι το παρτυ θα συνεχιστεί έτσι για πάντα.

              The party is over..... This is a mean world....

              Comment


                Νίκο έγραψες!

                Comment


                  απο το sussex πηρα το bsc..προπτυχιακο δηλαδη

                  Comment


                    Originally posted by pantel10
                    Φιλε το σταματαω και εγω γιατι αλλα λεω εγω αλλα καταλαβαινεις εσυ...ειπα ο civil o αγγλος δεν ξερει πχ απο υδραυλικα ή γεωτεχνικα...είναι πιο structure ΟΧΙ οτι κανενας αγγλος δεν ξερει υδραυλικα....ο hydraulics εννοειται ξέρει...Ναι μεν ειναι καλο γτ έχει εξειδικευση αλλα και το overall knowledge ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ μια εξιδεικευση μετραει.
                    Οσον αφορα τις εταιρίες του εξωτερικου δεν ειπε κανεις οτι συγκρίνονται τα εργα τους με αυτα των ελλήνων....οι χώρες αυτές όντας πιο εύρωστες επιτρεπουν στους μηχανικούς τους να κανουν μεγάλα έργα υποδομής....
                    Καλο Βράδυ
                    pantel10

                    Δανείστηκα από εσένα την έκφραση "overall" αλλά σε καμία περίπτωση δεν έκρινα εσένα για την οπτική σου. Αν ακούστηκα έτσι οφείλω να το διευκρινήσω ότι δεν καταφέρθηκα εναντίον σου. Η άποψή σου είναι πάντα σεβαστή.

                    Θέλω να διευκρινήσω ότι το θέμα της αγοράς εργασίας έχει δύο όψεις. Μια το εργοδότη και μια του υποψήφιου. Το προηγούμενο post μου ήταν φορέας περισσότερο της οπτικής του εργοδότη. Κατά την γνώμη μου η οπτική του έχει μεγαλύτερο βάρος από του υποψήφιου μιας και εκείνος είναι που βάζει το χέρι στην τσέπη.

                    Comment


                      Originally posted by pantel10
                      Ημουν σίγουρος οτι εχεις τελειώσει προπτυχιακο εξω..όπως και για τον panultimate πιστευω..
                      Τον αφήνω τον panultimate γτ απο οτι εχω δει διαφωνει και παραθέτει στοιχεία και αριθμούς συνέχεια σε διάφορα τοπικ του site...

                      Φίλε taratatzum να σαι καλα! να και ένας έλληνας που θα ξέρει οτι για να τελείωσεις μια 5ετή πολυτεχνική σχολή θέλει έστω λιγο ζόρισμα..και κάτι σου δίνει..κάτι λεώ..Α!!!και σε ζορίζει να μπείς...
                      Πάντα φιλικά,
                      Eιλικρινά φίλε δεν έγραψα ο,τι έγραψα επειδή έχω τελειώσει έξω. ¨Ολοι μας ψάχνουμε ένα καλύτερο αύριο και κανείς δεν έχει στο τσεπάκι τίποτα πλεόν..όπου και εάν έχει σπουδάσει..
                      καλό αγώνα να έχουμε

                      Comment


                        pantel10,
                        σε αγγλικό πανεπιστήμιο έχω τελειώσει προπτυχιακό και μεταπτυχιακό και εκεί έγινα μετά από 10ετή καριέρα CEng MICE.
                        Αν θέλεις λεπτομέρειες σε πμ διότι καλό είναι να σεβόμαστε την ιδιωτικότητα αλλήλων.
                        Το σχόλιο περί στοιχείων και αριθμών που παραθέτω συνέχεια σε άλλα τόπικ δεν το κατάλαβα, αν θες βοηθησε με.

                        Φίλε, ούτε κόμπλεξ έχω ούτε έχθρα ούτε τιποτα. Απλά πράγματα λέω. Ότι από την στιγμή που τα ελληνικά πτυχία (όχι μόνο των μηχανικών) δεν αναγνωρίζονται από κανένα διεθνές πρότυπο (λέω ψέματα?), αυτό δυσκολεύει την αναγνώριση από κάποιον εργοδότη. 1+1 = 2 τόσο απλά.
                        Το αν κάποιος έχει κάνει 4 ή 5 ή 6 χρόνια από μόνο του δεν λέει πολλά. Οι σπουδές δεν πανε με την οκκά. Πάνε με το ίδρυμα, και την δίψα του κάθε φοιτητή.

                        Επίσης το Ελληνικό Τεχνικό Επιμελητήριο έχει ανύπαρκτη διεθνή επιστημονική δράση, δεν μετέχει σε καμιά αμοιβαία αναγνώριση μελών με άλλα κράτη, και γενικά έχει ακολουθήσει τον δρόμο του απομονωτισμού.
                        Το να πείς σε κάποιον έργοδότη λοιπόν ότι είσαι μέλος του ΤΕΕ, μάλλον δεν λέει και πολλά.
                        Το να πείς όμως ότι είσαι P.E στο ASCE, ή CEng MICE, ή Professional Engineer στους EngAus, εεε όπως και να το κάνουμε μετράει παραπάνω.
                        Τώρα με κατάλαβες?

                        Comment


                          φίλτατε Panultimate συμφωνώ ΄τώρα σε αυτά που λές
                          θα σου πω κάτι
                          έχουμε σπουδάσει και οι δύο Αγγλία
                          ξέρεις τι γίνετε και ξέρω τι γίνετε
                          δεν μιλά για άλλη χώρα γιατί δεν έχω εμπρία από εκεί πότε δεν λέω ψέματα
                          εβάλε μου ένα Μηχανικό που τελειώνει από Ελληνικό πολυτεχενείο με ένα ξένο από αγγλικό πολυτεχνείο τριετούς φοίτησης και βγάλτους έξω στην αγορά χωρίς εμεπιρία και τους δύο και χωρίς διακρίσεις της γλώσσας για το ποιος μιλάει καλυτερα αγγλικά
                          σε μακροπρόθεσμη βάση πστεύω ο έλληνας Μηχανικός έχει περισσότερς γνώσεις
                          άλλο όμως είναι κάποιος έλληνας να δουλεύει Ελλάδα με τα έργα που αναφέρεται και άλλος κάποιος ξένος Αγγλία με μεγαύτερα έργα
                          εγω μιλάω πάντα για γνώσεις
                          μπορώ να δώσω ονόματα φίλων μου που κάνουν undergraduate studies Σκωτία για να δείτε τι μαθήματα κάνουν στο πρώτο και δεύτερο έτος της σχολής τους
                          εμένα μου βγήκε ο κώλος και ξεσκίστηκα και έδωσα και διάβασα 60 μαθήματα για να άρω το κωλοπτυχίο, ε κατι έμαθα ρε γαμώτο,αν θες μαθαίνεις
                          ειλικρινα θα ήταν ενδιαφέρων σε όποιον θεκήσει να σας φέτρω σε επαφή με έλληνα η και ξένο μηχανικό που σπουδάζει στην Σκωτία συγκεκριμελ΄να να δείτε τι μαθήματα κάνουν(παραγώγους στο πρώτο έτος)
                          Ήμαρτον μην τα απαξιώνουμε ΄όλα
                          επίσης θα συμφωνήσω στο ότι ι σοπυδές δεν πάνε με την οκκά,εξαρτάται από τηνδ ιάθεση του φοιτητή και απο το ίδρυμα αλά ε όσο να είναι άλλο να κάνεις σε 5 χρόνια 60+ μαθήματα άλλο να κ΄νεισ τα μισά και από τα μισά αυτά να επαναλαμβάνουν σπουδές του Λυκείου
                          οπότε εν μέρει μετράνε και τα χρόνια

                          Comment


                            Φίλε taratatzum ,χάριν της συζήτησης θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα συμφωνήσω ότι ο απόφοιτος π.χ του ΕΜΠ που τελείωσε με 8 ή 9 είναι άριστος θεωρητικός γνώστης Μπετόν, ή Στατικών.
                            Όμως εγώ να σε ρωτήσω το εξής. Με τον απόφοιτο του 5 τί γίνεται? Με τον απόφοιτο των 30 χρονών που πήρε πτυχίο με τα παρακάλια? Με τον απόφοιτο που πέρασε 3-4 μαθήματα λόγω της κομματικής νεολαίας? Με τον απόφοιτο που συστηματικά είχε σκονάκια στις εξετάσεις ή είχε κολλήτούς καθηγητές? Με τον απόφοιτο που έδωσε 3 και 4 φορές για να περάσει ένα μάθημα?

                            Βλέπεις λοιπόν τί εννοώ? Ότι επειδή τα Ελληνικά Ιδρύματα είναι ΧΑΡΒΑΛΟ, αυτό παίρνει σβάρνα καλούς και κακούς. Επειδή δεν υπάρχει σύστημα, αξιολόγηση, έλεγχος και αξιοκρατία (τουναντίον υπάρχουν κλίκες, κομματοκρατία, νεολαίες, κλπ κλπ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΠΟΥ ΨΩΝΙΖΕΙ! Και αυτά που σου λέω τα γνωρίζουν οι εργοδότες, διότι γνωρίζουν ότι οι σχολές μας είναι παιδικές χαρές!.

                            Αυτή είναι η διαφορά με τα αγγλικά πανεπιστήμια. Ο απόφοιτος μπορεί να υπολείπεται σε θεωρητικές γνώσεις (debatable αυτό) αλλά ξέρεις τί παίρνεις και όλοι όσοι καταφέρνουν και αποφοιτούν έχουν πιάσει ένα επιθυμητό επίπεδο για να εξελιχθούν επαγγελματικά. Αυτό το πιστοποιεί το σύστημα, η οργάνωση και η μεθοδικότητα.

                            Τέλος πάντων δεν θέλω να πλατιάσω γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα δεν είναι "ποιός την έχει μακρύτερη". Το θέμα είναι "ποιός νομίζει ο Αυστραλός ότι την έχει μεγαλύτερη και αν μπορεί να δεί από το παντελόνι"
                            Γιατί αν είναι να τρώς red flag στα βιογραφικά επείδη το πτυχίο σου είναι ελληνικό, τότε το χασες το παιχνίδι.

                            Comment


                              Originally posted by panultimate View Post

                              Και αυτά που σου λέω τα γνωρίζουν οι εργοδότες, διότι γνωρίζουν ότι οι σχολές μας είναι παιδικές χαρές!.

                              Αυτή είναι η διαφορά με τα αγγλικά πανεπιστήμια. Ο απόφοιτος μπορεί να υπολείπεται σε θεωρητικές γνώσεις (debatable αυτό) αλλά ξέρεις τί παίρνεις και όλοι όσοι καταφέρνουν και αποφοιτούν έχουν πιάσει ένα επιθυμητό επίπεδο για να εξελιχθούν επαγγελματικά. Αυτό το πιστοποιεί το σύστημα, η οργάνωση και η μεθοδικότητα.

                              Το θέμα δεν είναι "ποιός την έχει μακρύτερη". Το θέμα είναι "ποιός νομίζει ο Αυστραλός ότι την έχει μεγαλύτερη και αν μπορεί να δεί από το παντελόνι"
                              Γιατί αν είναι να τρώς red flag στα βιογραφικά επείδη το πτυχίο σου είναι ελληνικό, τότε το χασες το παιχνίδι.
                              Καταλάβατε ή θέλετε να κάνει και κακά?????

                              Comment


                                Ξέρετε τι θυμάμαι? Τελειώνοντας το Πολυτεχνείο είχα την εντύπωση ότι μπορώ να την τυλίξω 2-3 φορές αντί για ζώνη και ότι θα περίσσευε κιόλας. Μετά το στρατό βρέθηκα στην εποχή που στην Ελλάδα υπήρξε ανάπτυξη. Δρόμοι, γεφύρια, μετρό, τραμ, κτήρια, ανοικοδόμηση, επεκτάσεις, ολυμπιακά έργα, κι άλλη ανάπτυξη ... Δεν φτάναμε εμείς οι Έλληνες μηχανικοί να τα φέρουμε όλα βόλτα και φέρναμε κι απέξω! Βρήκα αμέσως δουλειά και αυτό επιβεβαίωσε την εντύπωσή μου ότι όντως μπορούσα να την τυλίξω 2-3 φορές αντί για ζώνη. Και έτσι πέρασαν τα χρόνια.....

                                Και ξαφνικά ξύπνησα πριν 2 χρόνια όπως όλοι μας!!! Γιατί?
                                1. Γιατί η γέφυρα του Ριο-Αντίριο δεν μελετήθηκε από κανένα Έλληνα μηχανικό! Ποιός Έλληνας μηχανικός μπορεί να ισχυριστεί ότι έχει μελετητική εμπειρία από αυτό το έργο??? εεεεε????
                                2. Γιατί το ΤΒΜ που διάνοιξε τις σήραγγες του Μετρό δεν το χειρίστηκε ούτε ασχολήθηκε με την συντήρηση και επισκευή κανένας Έλληνας. Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί το αντίθετο???? εεεεε????
                                3. Γιατί τις ράγες των τρένων μπορεί να τις εγκαθιστούν ελληνικά συνεργεία αλλά έχει φτιαχτεί καμία εδώ στην Ελλάδα? εεεε?????
                                4. Υπήρξε καμιά Ελληνική εταιρεία που να εκπόνησε overall μελέτη αεροδρομίου???? εεεε???? Έχει κανείς υπόψη του τι θα πει engineering????
                                5. ......
                                6. ......
                                ......
                                Ήμασταν πάντα υπεργολάβοι ξένων εταιρειών! Κάναμε πάντα τη σαβουροδουλειά! Μέχρι και ξένους consultants είχαμε σε όλα τα μεγαλα projects μην πα και κάνουμε καμία μαλακία! Σιγά μην εμπιστευόταν η British Airways το στόλο της να προσγειώνεται στο Ελ Βενιζέλος αν δεν ήταν 100% σίγουρη ότι θα προσγειωθεί με ασφάλεια! Μήπως η ΔΕΗ οργανώθηκε και φτιάχτηκε (όταν δημιουργήθηκε) από Έλληνες? Τα διυληστήρια μελετήθηκαν και κατασκευάστηκαν από Έλληνες? Η Χαλυβουργική? Το Ολυμπιακό στάδιο? ...... Να συνεχίσω????

                                Και τώρα ακούστε και το τελευταίο.... Έτσι για κερασάκι....
                                Κάποια στιγμή οι Έλληνες μεγαλοεργολάβοι ξυπνήσανε (τρομάρα τους) και λένε "Από σήμερα θα είμαστε εμείς αφεντικά" στα έργα που εκτελούνται στην Ελλάδα", κάναν στην άκρη τους ξένους partners και τόλμησαν να διεκδικήσουν τη μερίδα του λέοντος σε αυτά. Και τότε..... τότε.... τότε τελείωσαν οι πιστώσεις! Μπλοκάρισαν οι χρηματοδοτήσεις! Τέρμα το πάρτυ!!!

                                Comment

                                Working...
                                X