Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    arxitektwn..

    paidia eimai arxitektwn apofoitos italias kapoia plhroforia gia ergasia...kai opws katalava me metaptyxiako ekei tha nai pio efkola...kserei kaneis kapoio kalo panepisthmio arxitektonikhs na proeinei kai ti zhtan pio poli sthn australia san eidikefsh?

    Comment


      Βοήθεια για μηχανικό με ΙΚΑ!

      Καλησπέρα & από εμένα!!!

      Είμαι ο Βασίλης, & έχω τελειώσει το ΤΕΙΘ, τμήμα Έργων Υποδομής.Ασχολήθηκα κυρίως όμως με κτιριακά (όχι οικοδομές ή σπίτια) αλλά έχω & το 1ο ΜΕΚ (Οδοπ. & Υδραυλ)(άχρηστο - ανενεργό)

      Μετά από περίπου 20 μέρες με διάβασμα στο immi & έδω (όλα τα ποστ για μηχανικούς & κάποια ακόμη) και μετά ξανά τα booklets , κατάλαβα τα εξής:
      1) η εμπειρία που έχω αποκτήσει εδώ, μετά από περίπου 10 χρόνια στα εργοτάξια, ανταποκρίνεται ακριβώς σε αυτή την περιγραφή : ww.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/Product+Lookup/1220.0~2006~Chapter~UNIT+GROUP+1331+Construction+M anagers (σβήστε το κενό στο managers για να το δείτε)
      ως construction project manager - είναι και αυτό που μπορώ να αποδείξω με το βιογραφικό μου & τις συστατικές επιστολές.
      2) Σύμφωνα με αυτό : ww.immi.gov.au/asri/occupations/c/construction-project-manager.htm,
      η Skills assessment authority για μένα είναι η VETASSESS. Άρα δεν χρειάζομαι τους Engineers Australia.
      3)Τέλος μια από τις βασικές προϋποθέσεις για την βίζα είναι το δωδεκάμηνο τους τελευταίους 24 μήνες....κάτι όμως που εγώ δεν έχω!!! Αφού λόγω κρίσης είμαι "εκτός" από 31/1/2009... :((((

      Εδώ λοιπόν χρειάζομαι την βοήθειά σας!!!

      (Αν τα έχω καταλάβει όλα σωστά)
      α)Πως πρέπει να αποδείξω την εμπειρία μου αυτή - αφού ήμουν πάντα στο ΙΚΑ, δεν έκανα ποτέ έναρξη (ούτε μπλοκάκι δηλαδή,ούτε τσμεδε!!!).Χρειάζονται ένσημα από το ΙΚΑ ή μόνο συστατικές αρκούν;;;

      β)Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να ξεπεράσω αυτό το εμπόδιο;
      Αν στείλω ενα μειλ, όπου θα τους εξηγώ την κατάσταση (αφού αν είχα δουλειά εδώ δεν θα "καιγόμουνα" να φύγω) λέτε να "συγκινηθούν"


      Συγχωρήστε με, αν αναγκάζω κάποιον να επαναληθφεί...ίσως μου ξέφυγε κάτι.....
      Αν πάλι δεν έχω καταλαβει κάτι σωστά παρακαλώ διορθώαστε με...


      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους εκ των προτέρων!!!!
      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

      Comment


        Originally posted by Ismpol View Post
        Είδα μεν την αίτηση εγγραφής membership ότι τα "colleges broadly cover all disciplines of engineering" Αλλά μήπως έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες!!! για κάθε college
        Ismpol κοίτα εδώ για πληροφορίες για τα διάφορα college : Colleges | Engineers Australia

        Την επιλογή του college την κάνεις όταν έχεις περάσει το assesment και συμπληρώνεις την αίτηση για την εγγραφή σου στους engineers australia οπότε τότε διαβάζεις και διαλέγεις αυτό που γουστάρεις. Προσωπικά αυτό έκανα και διάλεξα το mechanical college και γι αυτό έχω job as Senior Mechanical Engineer. Βέβαια η προυπηρεσία μου , ίσως και το πρόγραμμα σπουδών της σχολής είχε μάλλον σχέση με το δικό τους mechanical college και γι αυτό με έγραψαν στο Mechanical college.

        Comment


          Πολιτικός Μηχανικός με Skilled Indepedent Visa

          Χαιρετώ και εγώ την μεγάλη σας προσπάθεια και παρακολουθώ με αγωνία και συμπαθεια τις κοινές μας προσπάθειες για νέες ζωές και τύχες. DEMI ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το θέμα της εύρεσης εργασίας. Καθότι από Σεπτέμβριο 2011 έχω την δική μου VISA (έπειτα από τεράστια προσπάθεια από τον Μάρτιο του 2010) και έπειτα από την πρώτη μου είσοδο στην χώρα τον Νοέμβριο , σήμερα ευρίσκομαι στην Ελλάδα και προσπαθώ να "ανιχνεύσω" το θέμα της εύρεσης εργασίας από τα γνωστά sites seek.com.au και mycareer.com.au. Δυστυχώς έως τώρα παρόλο που στις αιτήσεις μου δείχνω ότι βρίσκομαι στην Αυστραλία (φυσικά εμφανίζω και την νομιμότητά μου ως μόνιμος κάτοικος), σε όσες πήρα απαντήσεις (περίπου στις μίσες), ήμουν "Unsuccesful". Πιστεύεις ότι στις αιτήσεις που πιθανόν να είναι θετικές οι agents απαντάνε καλώντας τηλεφωνικά?? Αν ναί τότε έχω ήδη χάσει έδαφος καθότι ένα καρτοκινητό Αυστραλίας που έχω είναι εκτός λειτουργίας διότι έχουν τελειώσει οι μονάδες.... Επίσης πόσο παραπάνω μπορεί να με ωφελήσει η φυσική μου παρουσία στην Αυστραλία αφού και εκεί πάλι μέσω Internet θα έκανα τις αιτήσεις? Εκτός βέβαια και αν μιλάμε για δημόσιες σχέσεις που από οτι μου είπαν και ντόπιοι, βοηθάνε πολύ ...μα πάρα πολύ....

          Comment


            Φίλε μου θα τολμήσω να προλάβω την demi και να προκαταλάβω την απάντησή της.
            Η φυσική σου παρουσία δεν αντικαθίσταται με τίποτα.
            Μίλησες για το seek και το mycareer.
            Μα, αυτά είναι γενικά sites ευρέσεως εργασίας. Εσύ ως μηχανικός πρέπει να αποτανθείς σε συγκεκριμένα engineering recruiters. Και αν ήσουν εκεί, θα μπορούσες να κανονίσεις ραντεβού face to face, να γνωρίσεις τον / τους agent, να μιλήσετε, να δεί το βιογραφικό σου, να σου δώσει συμβουλές.

            Έπειτα όπως λες το local networking πάλι είναι ΠΟΛΥ σημαντικό. Γνωρίζοντας κόσμο, μιλώντας με ανθρώπους της αγοράς θα καταλάβεις πού βρίσκεσαι και πού πρέπει να στοχεύσεις. Η Αυστραλία μπορεί να είναι μια τεράστια χώρα, αλλά έχει πληθυσμό μόλις κάτι παραπάνω από 20 εκατομμύρια, επομένως οι γνωριμίες και το recommendation είναι πολύ σημαντικα.

            Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι να μην χάνεις τον καιρό σου με αιτήσεις από Ελλάδα γιατί νομίζω ότι η βίζα σου έχει χρονικό περιορισμό στον καιρό που επιτρέπεται να είσαι εκτός Αυστραλίας. Αν δεν κάνω λάθος είναι 2 μήνες / χρόνο? Μετά κινδυνέυεις να χάσεις την βίζα και μαζί και τα χρήματα που ξόδεψες.

            Comment


              Panultimate η VISA μου είναι για πέντε χρόνια + ανανέωση αναλόγως συνθηκών. Όταν πήγα συνάντησα μόνο ένα άτομο για θέμα εργασίας και αυτό για πληροφοριακούς λόγους. Δυστυχώς έπρεπε να είμαι εκεί πριν τα Χριστούγεννα για να εγκριθεί, οπότε και ήμουν απροετοίμαστος. Τώρα είμαι Ελλάδα, αλλά πίστεψέ με είναι λίγο απογοητευτικό να μην έχεις κάποια ανταπόκριση από τις αιτήσεις εργασίας. Και να πεις πως δεν έχω εμπειρία... Anyway τα engineering recruiters ποια είναι?? Υπάρχει κάποιο γνωστό?

              Comment


                Εργασία στην Αυστραλία

                Καλησπέρα είμαι εκπαιδευτικός και ο συζυγός μου Μηχανικόσ Αρχιτεκτων ποιοι είναι οι φορείς για να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μασ στην Αυστραλία

                Comment


                  Originally posted by kostasmoving View Post
                  Χαιρετώ και εγώ την μεγάλη σας προσπάθεια και παρακολουθώ με αγωνία και συμπαθεια τις κοινές μας προσπάθειες για νέες ζωές και τύχες. DEMI ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το θέμα της εύρεσης εργασίας. Καθότι από Σεπτέμβριο 2011 έχω την δική μου VISA (έπειτα από τεράστια προσπάθεια από τον Μάρτιο του 2010) και έπειτα από την πρώτη μου είσοδο στην χώρα τον Νοέμβριο , σήμερα ευρίσκομαι στην Ελλάδα και προσπαθώ να "ανιχνεύσω" το θέμα της εύρεσης εργασίας από τα γνωστά sites seek.com.au και mycareer.com.au. Δυστυχώς έως τώρα παρόλο που στις αιτήσεις μου δείχνω ότι βρίσκομαι στην Αυστραλία (φυσικά εμφανίζω και την νομιμότητά μου ως μόνιμος κάτοικος), σε όσες πήρα απαντήσεις (περίπου στις μίσες), ήμουν "Unsuccesful". Πιστεύεις ότι στις αιτήσεις που πιθανόν να είναι θετικές οι agents απαντάνε καλώντας τηλεφωνικά?? Αν ναί τότε έχω ήδη χάσει έδαφος καθότι ένα καρτοκινητό Αυστραλίας που έχω είναι εκτός λειτουργίας διότι έχουν τελειώσει οι μονάδες.... Επίσης πόσο παραπάνω μπορεί να με ωφελήσει η φυσική μου παρουσία στην Αυστραλία αφού και εκεί πάλι μέσω Internet θα έκανα τις αιτήσεις? Εκτός βέβαια και αν μιλάμε για δημόσιες σχέσεις που από οτι μου είπαν και ντόπιοι, βοηθάνε πολύ ...μα πάρα πολύ....
                  τι θα εκανα εαν ημουν ΕΣΥ..
                  θα ενεργοποιουσα το κινητο..
                  θα εστελνα συνεχως αιτησεις με αυστραλεζικη διευθυνση και τηλ...
                  επισης πρεπει να εισαι παντα ετοιμος να πεταχτεις μεσα απο τον υπνο σου για να μιλησεις με Αgent

                  αυτο θα δοκιμαζα για καποιο χρονικο διαστημα..και εαν δεν ευδοκιμουσε θα εβλεπα τι θα κανω..

                  επισης ενα tip ειναι το εξης: μην κοιταζεις σε γενικα sites..βρες ειδικα sites με eng. recruitment agencies..πως??
                  διπλα σε καθε αγγελια φενετε το πρακτορειο..αποθηκευσε το καπου και μπαινε απευθειας στο site τους ή καταχωρησε το cv σου εκει ή παρε τους τηλ ή ολα αυτα μαζι

                  ειμαι κι εγω συναδελφος και ξερω το αγχος σου..

                  επισης ειμαι της αποψης οτι παντα και παντου πρεπει να υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις.

                  εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να ξεκινησεις γερμανικα εντατικα (εαν δεν γνωριζεις)? εχεις το κουραγιο?

                  τελoς απο την αγγλια γνωριζω οτι εαν καποιος agent βρει το βιογραφικο σου ενδιαφερον σε ΚΑΛΕΙ ΑΜΕΣΩΣ!

                  Kαλη τυχη

                  Comment


                    Originally posted by kostasmoving View Post
                    Panultimate η VISA μου είναι για πέντε χρόνια + ανανέωση αναλόγως συνθηκών. Όταν πήγα συνάντησα μόνο ένα άτομο για θέμα εργασίας και αυτό για πληροφοριακούς λόγους. Δυστυχώς έπρεπε να είμαι εκεί πριν τα Χριστούγεννα για να εγκριθεί, οπότε και ήμουν απροετοίμαστος. Τώρα είμαι Ελλάδα, αλλά πίστεψέ με είναι λίγο απογοητευτικό να μην έχεις κάποια ανταπόκριση από τις αιτήσεις εργασίας. Και να πεις πως δεν έχω εμπειρία... Anyway τα engineering recruiters ποια είναι?? Υπάρχει κάποιο γνωστό?
                    Λοιπόν συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Θα συμφωνήσω η παρουσία δεν αντικαθίσταται με τίποτα. Προσωπικά έψαχνα και πριν έρθω στην Αυστραλία δίνοντας μόνο e-mail. Κατάφερα μετά από 3 μήνες από Ιανουάριο μέχρι Μάρτιο που έφυγα να έχω κλείσει 3 ραντεβού τα οποία και έκανα όταν ήρθα στην Αυστραλία. Και μετά όταν ήρθα εδώ με πολύ προσπάθεια , μου πήρε περίπου 4 μήνες για να βρώ δουλειά. Να έχεις στο νου σου ότι τα πράγματα εδώ λειτουργούν αργά. Η εμπειρία μου λέει ότι όποιος recruiter ενδιαφέρεται παίρνει το πρώτο τηλέφωνο περίπου 2-5 μέρες μετά την αποστολή της αίτησής σου. Το unsuccesfull μην σε προβληματίζει, προσωπικά είχα δεί άπειρα δεν θυμάμαι πλέον πόσα. Το Αυστραλέζικο καρτοκινητό να το ενεργοποιήσεις , είναι σχεδόν σίγουρο ότι μπορείς να το κάνεις και μέσα από το Internet. Προσωπικά , όταν είχαν περάσει 3,5 μήνες και δεν είχα βρεί τίποτα αποφάσισα να γυρίσω στην Ελλάδα κρατώντας όμως το καρτοκινητό μου σε λειτουργία. Μια βδομάδα πριν φύγω έδωσα την τελευταία μου συνέντευξη , έτσι είπα για την τιμή των όπλων και έφυγα μια Παρασκευή βράδυ περίπου μια βδομάδα μετά την συνέντευξη. Φτάνω στην Ελλάδα και από ξημερώματα Δευτέρας αρχίζουν τα τηλέφωνα μέσα στην νύχτα , να πετάγομαι από το κρεββάτι, να απαντάω στα e-mail , να σηκώνω το κινητό μέσα στα άγρια μεσάνυχτα και τελικά αυτό ήταν, αυτή η τελευταία συνέντεξη που είχα δώσει πριν φύγω είχε πάει πολύ καλά, θες γιατί ήμουν πιο χαλαρή και δεν πίστευα ότι θα γίνει τίποτα, θες γιατί ήρθε η σειρά μου , τι να σου πω , πάντως αυτό ήταν και σε ακριβώς 10 ημέρες από όταν είχα φτάσει στην Ελλάδα αναγκάστηκα να ξαναφύγω για το Queensland. Το να ενεργοποιήσεις το κινητό σου εκτός από το ότι είναι βιολογικά δύσκολο και δεν μπορείς να το κάνεις για πολύ καιρό είναι και αρκετά πολυέξοδο γιατί πληρώνεις ακόμα και όταν σε καλούνε. Θα σου έλεγα αφού στείλεις έναν ικανοποιητικό αριθμό βιογραφικών να το ενεργοποιήσεις έστω για ένα διάστημα έτσι για να δεις την ανταπόκριση και να καταλάβεις τι γίνεται και αν δεις ότι υπάρχει ενδιαφέρον από μεριάς τους να αποφασίσεις μήπως να ξαναέρθεις μια βόλτα. Το καταλαβαίνεις και μόνος σου δεν είναι δυνατό να σε προσλάβει ο άλλος από το τηλέφωνο και μάλιστα ξέροντας ότι είσαι μερικές θάλασσες μακριά. Και σε μένα που έγινε αυτό, δηλαδή το αφεντικό μου είπε σου στέλνω το συμβόλαιο , το υπογράφεις και την άλλη βδομάδα σε περιμένω για δουλειά, τουλάχιστον είχα περάσει 2 face to face interview Με τον recruiter και το αφεντικό μου και recruiter δεν μάθανε ποτέ ότι έφυγα και ήμουν στην Ελλάδα.

                    Comment


                      Προσωπικά το seek.com και το mycareer.com χρησιμοποιούσα . Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βέβαια και τα πιό εξειδικευμένα site. Με το seek.com σε 3,5 μήνες έκανα 30 Interview face to face , 30 τηλεφωνικά interview και 3 πραγματικές προτάσεις, προσφορές για δουλειά. Πιθανότατα άμα είχα χρησιμοποιήσει κάτι πιο εξειδικευμένο να είχα μεγαλύτερη επιτυχία.

                      Comment


                        Πολιτικός Μηχανικός με Skilled Indepedent Visa

                        Ευχαριστώ ρε DEMI για τις πληροφορίες, οκ θα το κοιτάξω το θέμα του κινητού... Άρα κατά την άποψή σου, μέσω mail είναι αδύνατον να ενδιαφερθούν, έτσι δεν είναι?

                        Comment


                          Originally posted by kostasmoving View Post
                          Ευχαριστώ ρε DEMI για τις πληροφορίες, οκ θα το κοιτάξω το θέμα του κινητού... Άρα κατά την άποψή σου, μέσω mail είναι αδύνατον να ενδιαφερθούν, έτσι δεν είναι?
                          Κώστα όπως τα λένε τα παιδιά είναι. Και εμείς είχαμε κάνει καμια 10ριά αιτήσεις συνολικά και οι δύο από Ελλάδα αλλά φυσικά χωρίς αποτέλεσμα. Βέβαια εγώ επειδή πηγαίνω "με το σταυρό στο χέρι " έλεγα ότι ήμουν Ελλάδα, έχω μόνιμη βίζα και μάλιστα θα κάνω relocate τάδε ημερομηνία. Αλλά παρόλα αυτα ούτε ένα email ούτε ένα τηλ. Κάποια στιγμή παρότι μου μου τα είχε πεί και η Demi, ένας φίλος μου είπε ξανά το ίδιο πράγμα. Ότι δλδ μην κάνεις αιτήσεις από Ελλάδα γιατί ουσιαστικά πάνε χαμένες και ίσως είναι και χειρότερο. Μόλις ήρθαμε εδώ και δηλώναμε κάτοικοι μελβούρνης και οτι εχουμε ήδη εγκατασταθεί, άρχισαν τα τηλ και τα interview. Φαίνεται πως υπάρχει σημαντικό ενδιαφέρον. Θες η ανασφάλεια, θες οτι δεν έχω ξαναδουλέψει στο εξωτερικό, όταν μου λένε οτι έχω σημαντική εμπειρία δεν τους πιστέυω λίγο... Εφόσον έχεις εμπειρία είναι καλό και θα πάρεις απαντήσεις. Τώρα ειδικότητα με ειδικότητα η ζήτηση μπορεί να διαφέρει αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω πως αυτά ισχύουν για όλους τους μηχανικούς.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Λοιπόν τα θέματα έχουν ως εξής. Οι αυστραλοί σε γενικές γραμμές είναι συντηρητικός λαός και δεν μπορούν να επιλέξουν κάποιον που δεν βρίσκεται εντός της αυστραλίας γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι αν θα μεταναστεύσει ύστερα. Επίσης το ότι έρχομαι στην αυστραλία σημαίνει ότι έρχομαι σε άλλη ήπειρο με άλλες συνήθειες και τέλειως διαφορετικό τρόπο ζωής που δεν μοιάζει σε τίποτα με την Ευρώπη και έτσι είναι λίγο επιφυλακτικοί για το πως θα αντιδράσει ο καθένας μας σε αυτή την αλλαγή. Και κάτι άλλο ακόμα επίσης σημαντικό , μην εντυπωσιάζεστε από αυτά που σας λένε στις συνεντεύξεις μέχρι να ακούσετε μια πραγματική πρόταση , εννοώ για συγκεκριμμένη δουλειά ωράριο, χρήματα κ.τ.λ γιατί την είχα πα΄τησει και εγώ αρκετές φορές, όλα καλά καλά και στο τέλος τίποτα. Δεν λένε οι Αυστραλοί συγγνώμη δεν μου κάνεις, συνήθως είναι φιλικοί και ευγενικοί και ιδίως οι recruiter που απλά θέλουν να εμπλουτίζουν την βάση δεδομένων τους. Αυτό που θέλω να πω είναι ακόμα και εσεις που είστε εδώ και πάτε σε συνεντεύξεις μην καθυσηχαστήτε μέχρι δείτε ττο συμβόλαιο που θα σας δώσει την δουλειά.

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Λοιπόν τα θέματα έχουν ως εξής. Οι αυστραλοί σε γενικές γραμμές είναι συντηρητικός λαός και δεν μπορούν να επιλέξουν κάποιον που δεν βρίσκεται εντός της αυστραλίας γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι αν θα μεταναστεύσει ύστερα. Επίσης το ότι έρχομαι στην αυστραλία σημαίνει ότι έρχομαι σε άλλη ήπειρο με άλλες συνήθειες και τέλειως διαφορετικό τρόπο ζωής που δεν μοιάζει σε τίποτα με την Ευρώπη και έτσι είναι λίγο επιφυλακτικοί για το πως θα αντιδράσει ο καθένας μας σε αυτή την αλλαγή. Και κάτι άλλο ακόμα επίσης σημαντικό , μην εντυπωσιάζεστε από αυτά που σας λένε στις συνεντεύξεις μέχρι να ακούσετε μια πραγματική πρόταση , εννοώ για συγκεκριμμένη δουλειά ωράριο, χρήματα κ.τ.λ γιατί την είχα πα΄τησει και εγώ αρκετές φορές, όλα καλά καλά και στο τέλος τίποτα. Δεν λένε οι Αυστραλοί συγγνώμη δεν μου κάνεις, συνήθως είναι φιλικοί και ευγενικοί και ιδίως οι recruiter που απλά θέλουν να εμπλουτίζουν την βάση δεδομένων τους. Αυτό που θέλω να πω είναι ακόμα και εσεις που είστε εδώ και πάτε σε συνεντεύξεις μην καθυσηχαστήτε μέχρι δείτε ττο συμβόλαιο που θα σας δώσει την δουλειά.
                              Δεν υπάρχει εφησυχασμός αλλά η παρατήρηση σου είναι πολύ σωστή.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά DEMI και ΛΕΥΤΕΡΗΣ. Ευχαριστώ πολύ. Θα είμαστε σε επαφή...

                                Comment

                                Working...
                                X