Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καταρχας καλως σας βρηκα.

    Κατα δευτερο μου ριξατε την ψυχολογια...μεσημεριατικα

    Οι πληροφοριες που ειχα μεχρι σημερα για την ευρεση εργασιας στην Αυστραλια παραηταν αισιοδοξες ομολογω αλλα απο την αλλη μερια αυτα που διαβασα εδω ειναι το αλλο ακρο...

    Anyway παμε με την σκληρη πραγματικοτητα λοιπον.

    Απ' οτι καταλαβα η ευρεση εργασιας μεσα απο το ιντερνετ και εξ'αποστασεως ειναι ονειρο απατηλο. Απο την αλλη μερια το να βρω μια δουλεια του ποδαριου εκει μεχρι να καταφερω να βρω δουλεια ως μηχανικος δημιουργει προβληματα σχετικα με το 2ετες συμβολαιο που υποχρεωνεσαι να υπογραψεις με τον εγγυητη σου.
    Αρα οι λυση που ρεαλιστικα εχω ειναι να αφησω την οικογενεια πισω, να κανω το μεγαλο ταξιδι (εννοειται οτι εχω τακτοποιησει visa & engineers australia) και να καταβαλω καθε δυνατη προσπαθεια ουτως ωστε να βρω δουλεια μεσα σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα που θα μου επιτρεψει να μην βαρεσω πιστολι στις οποιες οικονομικες υποχρεωσεις εχω στην Ελλαδα... δυσκολο το βλεπω με το δανειο να τρεχει...
    Εναλλακτικα εχω δυνατοτητα να βρω μια δουλεια να μου καλυπτει τα εξοδα και μετα να "σπασω" το 2ετες συμβολαιο με τον εγγυητη μου εφοσον εχω βρει αλλη δουλεια?
    Υπαρχει καποιο αλλο σεναριο που μου διαφευγει?

    2ο και κυριοτερο. Εχω πτυχια απο αγγλικο πανεπιστημιο. Βeng 2003 & MSc 2004. Ακολουθησε στρατος - ΔΟΑΤΑΠ - εξετασεις στο ΑΠΘ - καταληψεις - εξετασεις στο ΤΕΕ, εν τελει εγινα μελος του ΤΕΕ το 2008 σχεδον 2009.
    Απο τοτε δουλευω ως "μηχανικος". Γραφειοκρατεια-δημοσιες υπηρεσιες, τακτοποιησεις, αντε 3-4 οικοδομικες αδειες αλλα και αυτες μονο στο μελετητικο κομματι. Απο κατασκευη ουτε λογος. Το μονο καλο μια σχετικη εξειδικευση πανω στις τουριστικες εγκαταστασεις.
    Εξαιτιας λοιπον της ουσιαστικης ελλειψης εμπειριας αναρωτιεμαι αν μπορω να "χτυπησω" θεσεις junior engineer. Και το ρωταω επειδη τελειωσα τις σπουδες το 2004. Αν ειναι δηλαδη υποχρεωμενοι να με αντιμετωπισουν σαν εμπειρο εξαιτιας του ετους αποφοιτησης + το γεγονος οτι εχω 2 παιδια πιθανο να με κανει τελειως μη ανταγωνιστικο στην αγορα εργασιας. Θα προτιμησουν σιγουρα να παρουν ενα 25χρονο ελευθερο κι ωραιο για μια τετοια θεση.

    Αυτο φανταζομαι οτι μπορει να το απαντησει μονο καποιος που ζει και εργαζεται στην Αυστραλια και ως εκ τουτου εχει μια ιδεα απο τα εργασιακα.

    Comment


      Πολύ σημαντικά τα ερωτήματά σου Αλέξανδρε! Ας απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει έγκυρα γιατί είμαι κι εγώ στην ίδια περίπου φάση (προσθέτοντας καμιά 10αριά χρόνια σε εμπειρία και άλλα δύο παιδιά...)

      Comment


        παιδια καταρχην να σας πως ειμαι μια βδομαδα εδω....ηρθα χωρις να εχω κλεισει συνεντευξη αλλα πολυ προετοιμασμενος...ρουφηξα ολο το φορουμ....θα ξαναγραψω πιο πολλα αλλη στιγμη...δεν θελω να παρω καποιον στον λαιμο μου αλλα δεν νομιζω πως θα τον κανω....δεν θα κανω τον εξυπνο σε ενα φιλο εδω....αλλα βρηκα εργασια αμεσως με sponsored visa...ηρθα μονος αφησα οικογενεια πισω με το καλο θα ερθουν τον ιουνιο...η οικοδομη παει ορθεια...η χωρα απιστευτη...ειχα μαθει αρκετα πραγματα για εδω ακολουθησα ολες τισ συμβουλες...ναι πρεπει να εισαι εδω...ξεχαστε me email...απο ελλαδα...ακολουθησα συμβουλες παιδιων εδω οπως demi..πηρα ρισκο?δεν νομιζω...ρισκο ειναι να μεινεις ελλαδα...ειρθα ξεροντας πως αργα η γρηγορα θα βρω εργασια...δεν ειμαι υπηκοος....ναι μεσα στην επαγγελματκη ατυχια 2 χρονα τωρα σταθηκα τυχερο ς να βρω γρηγορα δουλεια...θελουν μηχανικους εδω..ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.....ξεκινηστε την διαδικασια..ελατε να δικιμασετε να παρτε τηλεφωνο αυστραλεζικο να δηλωσετε διευθυνση εδω...ελατε σαν σπουδαστες....εξαρταται την αναγκη και τις δυνατοτητες του καθενος...ενα ειναι ομως σιγουρο...δουλεια υπαρχει...και αν δεν κυνηγησειςτο ονειρο σου δεν θα ερθει αυτο να σε βρει.....αλλωστε τι σοι μηχανικοι ειμαστε και τι σοι ελληνες...ξαναβρηκα την αξιοπρεπεια μου εδω...δεν θα ειμαι πια το θυμακαθε κομπλεξικου πολεοδομου που εψαχνα να του κατεβασω απο τα ραφια του το φακελο να του τον ανοιξω και να τον διαβασουμε μαζι......καλη επιτυχεια σε ολους θα σας λεω οτι πληροφορια μπορω....

        Comment


          μπραβο panaisit! τα καλυτερα σου ευχομαι για σενα και την οικογενεια σου. χρειαζοταν κι ενα μηνυμα αισιοδοξιας.
          2 ερωτηματα....
          με τι βιζα πηγες εκει?
          οταν λες πολυ καλα προετοιμασμενος? απο προυπηρεσια?
          σιγουρα θελει κυνηγι δεν το αμφισβητει κανεις αυτο. το θεμα ειναι ποσο αντεχει το στομαχι και η τσεπη του καθενος...

          Comment


            Ρε παιδιά σας χαίρομαι ειλικρινά, έτσι θέλει! Αισιοδοξία και ρίσκο! Τι ειδικότητα έχεις φίλε panaisit?

            Comment


              ειμαι αρχιτεκτων Μηχανικος 10 χρονια προυπηρεσια....τα τελευταια 8 δικο μου γραφειο με 2 υπαλληλους μεχρι 1 χρονο πριν...ειμαι 36 χρονω με 2 παιδια...ηρθα με τουριστικη...προετοιμασια εννοω διαβασα τα παντα στο immi.au και εδω στο φορουμ και οτι κυκλοφορει στο ιντερνετ ...ακομα και ποσο ειναι το ΑΕΠ της αυστραλιας.....

              Comment


                Originally posted by panaisit View Post
                ειμαι αρχιτεκτων Μηχανικος 10 χρονια προυπηρεσια....τα τελευταια 8 δικο μου γραφειο με 2 υπαλληλους μεχρι 1 χρονο πριν...ειμαι 36 χρονω με 2 παιδια...ηρθα με τουριστικη...προετοιμασια εννοω διαβασα τα παντα στο immi.au και εδω στο φορουμ και οτι κυκλοφορει στο ιντερνετ ...ακομα και ποσο ειναι το ΑΕΠ της αυστραλιας.....
                Συγχαρητηρια φιλε!

                Απο αυτα που γραφεις, η περιπτωση σου ταιριαζει με μενα, εννοω ειμαστε σε κοντινα επαγγελματα, εχω διαβασει κι εγω πολλα πραγματα, κι εγω για σπονσορα θα ψαξω... Θα ηταν πολυ χρησιμο καποια στιγμη να γραψεις πιο πολλα για την εμπειρεια σου, πως προετοιμαστηκες, με τι χαρτια και πως πηγες κατω και πως ηταν οι πρωτες μερες σου εκει!

                Comment


                  θα ήθελα να Ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κανείς...

                  καταρχήν έχω υπηκοότητα και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ.
                  επισκέφτηκα την Αυστραλία πρόσφατα, και από το centrelinik για την αναγνώριση πτυχίου με παρέπεμψαν στο OQU.
                  Από ότι διάβασα η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή και χωρίς κόστος από ότι στους engineers.
                  Γνωρίζει κανείς τη διαφορά;

                  Comment


                    Originally posted by dimivra View Post
                    θα ήθελα να Ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κανείς...

                    καταρχήν έχω υπηκοότητα και είμαι απόφοιτος ΤΕΙ.
                    επισκέφτηκα την Αυστραλία πρόσφατα, και από το centrelinik για την αναγνώριση πτυχίου με παρέπεμψαν στο OQU.
                    Από ότι διάβασα η διαδικασία είναι πολύ πιο απλή και χωρίς κόστος από ότι στους engineers.
                    Γνωρίζει κανείς τη διαφορά;
                    Απλά το OQU αναγνωρίζει ότι έχεις κάποιο πτυχίο. Δεν αναγνωρίζεσαι σαν μηχανικός και δεν υπογράφεις σαν μηχανικός και φυσικά δεν πληρώνεσαι σαν μηχαννικός

                    Comment


                      Καλησπέρα και απο μένα, καινουριος στην παρέα, αλλα αναγνώστης εδώ και καιρό.

                      Με λένε Πάνο, και θα θελα να μοιραστώ την πορεία μου απο τον Αυγουστο μέχρι σήμερα. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, 39 χρονών, και το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τη σύζυγό μου να μεταναστεύσουμε μόνιμα στην Αυστραλία. Ετσι μετά από αρκετό διάβασμα για να πληροφορηθούμε πλήρως με τις διαδικασίες (που όταν συνειδητοποιήσαμε το μέγεθος πελαγώσαμε, αλλα μετά οργανωθήκαμε και αφήσαμε τη διαδικασια να μας οδηγήσει από μόνη της και διώξαμε αρκετό απ το αγχος) αρχίσαμε την προετοιμασία το Νοέμβριο για να δώσουμε IELTS.

                      Δώσαμε επιτυχώς και οι δύο και πίασαμε αρκετά καλή βαθμολογια ώστε να πάρουμε και 10 πόντους απο τους 65. Τους υπόλοιπους τους μαζέψαμε από την ηλικία (25 πόντοι) τα ακαδημαικά προσόντα (15 πόντοι) και την προϋπηρεσία άλλοι 15 πόντοι.

                      Βέβαια για να πιάσουμε τους 30 που αφορούν προσόντα και προϋπηρεσία έπρεπε 31 Γενάρη να στείλω στους Engineers Australia όλα τα απαραίτητα για να αναγνωριστώ μέσω Washington Accord (Studies in the UK, Chartered Engineer). 15 Φεβρουαρίου λάβανε τα χαρτιά και μου δώσανε CID και δύο μέρες μετά, στις 17 Φεβρουαρίου ήμουν αναγνωρισμένος Professional Engineer!!!

                      Σήμερα ένα μήνα και δύο μέρες μετά, έστειλα όλα τα χαρτιά για την αίτηση της βίζας (175). Σύνολο εγγράφων μαζί με τις φόρμες 1276 και 80 εις διπλούν: 113 σελίδες.

                      Και τώρα αναμονή...

                      Comment


                        Australia

                        Originally posted by pmav View Post
                        Καλησπέρα και απο μένα, καινουριος στην παρέα, αλλα αναγνώστης εδώ και καιρό.

                        Με λένε Πάνο, και θα θελα να μοιραστώ την πορεία μου απο τον Αυγουστο μέχρι σήμερα. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, 39 χρονών, και το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τη σύζυγό μου να μεταναστεύσουμε μόνιμα στην Αυστραλία. Ετσι μετά από αρκετό διάβασμα για να πληροφορηθούμε πλήρως με τις διαδικασίες (που όταν συνειδητοποιήσαμε το μέγεθος πελαγώσαμε, αλλα μετά οργανωθήκαμε και αφήσαμε τη διαδικασια να μας οδηγήσει από μόνη της και διώξαμε αρκετό απ το αγχος) αρχίσαμε την προετοιμασία το Νοέμβριο για να δώσουμε IELTS............................................. ..................................................
                        Καλη Τυχη και καλα αποτελεσματα σου ευχομαι Πανο απο καρδιας....

                        Comment


                          Σε ευχαριστώ πολύ jojos 71

                          Comment


                            Originally posted by jojos71 View Post
                            Καλη Τυχη και καλα αποτελεσματα σου ευχομαι Πανο απο καρδιας....
                            Απλά είναι μεγάλη η αγωνία απο δω και στο εξής...

                            Comment


                              Originally posted by pmav View Post
                              Καλησπέρα και απο μένα, καινουριος στην παρέα, αλλα αναγνώστης εδώ και καιρό.

                              Με λένε Πάνο, και θα θελα να μοιραστώ την πορεία μου απο τον Αυγουστο μέχρι σήμερα. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός, 39 χρονών, και το καλοκαίρι αποφασίσαμε με τη σύζυγό μου να μεταναστεύσουμε μόνιμα στην Αυστραλία. Ετσι μετά από αρκετό διάβασμα για να πληροφορηθούμε πλήρως με τις διαδικασίες (που όταν συνειδητοποιήσαμε το μέγεθος πελαγώσαμε, αλλα μετά οργανωθήκαμε και αφήσαμε τη διαδικασια να μας οδηγήσει από μόνη της και διώξαμε αρκετό απ το αγχος) αρχίσαμε την προετοιμασία το Νοέμβριο για να δώσουμε IELTS.

                              Δώσαμε επιτυχώς και οι δύο και πίασαμε αρκετά καλή βαθμολογια ώστε να πάρουμε και 10 πόντους απο τους 65. Τους υπόλοιπους τους μαζέψαμε από την ηλικία (25 πόντοι) τα ακαδημαικά προσόντα (15 πόντοι) και την προϋπηρεσία άλλοι 15 πόντοι.

                              Βέβαια για να πιάσουμε τους 30 που αφορούν προσόντα και προϋπηρεσία έπρεπε 31 Γενάρη να στείλω στους Engineers Australia όλα τα απαραίτητα για να αναγνωριστώ μέσω Washington Accord (Studies in the UK, Chartered Engineer). 15 Φεβρουαρίου λάβανε τα χαρτιά και μου δώσανε CID και δύο μέρες μετά, στις 17 Φεβρουαρίου ήμουν αναγνωρισμένος Professional Engineer!!!

                              Σήμερα ένα μήνα και δύο μέρες μετά, έστειλα όλα τα χαρτιά για την αίτηση της βίζας (175). Σύνολο εγγράφων μαζί με τις φόρμες 1276 και 80 εις διπλούν: 113 σελίδες.

                              Και τώρα αναμονή...

                              εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις γρήγορα τα θετικά αποτελέσματα. μια ερώτηση μόνο πόσο σου στοίχισε η όλη διαδικασία?

                              Comment


                                Πάνο, έχεις τελειώσει στην Αγγλία? Ήσουνα ήδη chartered engineer? Τι σημαίνει αυτό? Έχεις δουλέψει στην Αγγλία? Γι' αυτό σου αναγνωρίσαν αμέσως το δίπλωμα ως Professional? Εγώ είμαι συνάδελφος π.μ. (όμως έχω τελειώσει Ελλάδα ΑΕΙ), λες να έχει θέμα η αναγνώριση?
                                Τι πιάσατε στο IELTS?
                                Τι ήταν όλα αυτά τα 113 έγγραφα???!!!

                                Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μεγάλη αγωνία για να τα καταφέρω: Πρώτα IELTS, μετά Engineers Australia, μετά 175 independent ή 475 regional sponshored visa (αλήθεια εσύ έψαξες το θέμα της sponshorship από κάποια περιφέρεια?). Είμαι κι εγώ 38+

                                Comment

                                Working...
                                X