Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    jkstop,
    το γεγονός ότι ο pmav έχει Αγγλικό degree, σημαίνει ότι οι σπουδές του είναι αναγνωρισμένες από το Washington Accord. Τα Ελληνικά πτυχία δεν είναι. Αυτό σημαίνει ότι ενώ εσύ χρειάζεται να αποδείξεις κάποια πράγματα για το επίπεδο των σπουδών σου (πρόγραμμα σπουδών, κλπ) ο Πάνος δεν χρειάστηκε.

    Πρακτικά αυτό μεταφράζεται σε επιπλέον χαρτούρα για σένα (επιπλέον μεταφράσεις, συγκέντρωση περισσοτέρων δικαιολογητικών κλπ) και κάποια χρονική καθυστέρηση μερικών εβδομάδων στην επεξεργασία που κάνουν οι Engineers Australia.

    Το Chartership παρότι τυπικά δεν το μετράνε, ουσιαστικά βοηθά καθοριστικά να πάρεις τους 15 βαθμούς στο θέμα της εργασιακής εμπειρίας- experience. Το Chartership είναι διεθνώς αναγνωρισμένη καταξίωση που προκύπτει μέσω επίπονης, μακράς και πολυσχιδούς εργασιακής διαδικασίας και ως τέτοια σίγουρα βαραίνει υπέρ του ενδιαφερομένου στο να αναγνωριστεί ως Prof. Engineer.

    Comment


      Originally posted by poly View Post
      εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις γρήγορα τα θετικά αποτελέσματα. μια ερώτηση μόνο πόσο σου στοίχισε η όλη διαδικασία?
      Καλημέρα, η βίζα κοστίζει 2960 δολάρια Αυστραλίας, αν βαλεις και μεταφράσεις ελληνικών εγγράφων αλλα 250 ευρώ, καμιά 400 δολάρια για την αναγνώριση των ακαδημαικών προσόντων και προϋπηρεσίας, 200 ευρώ τα αγγλικά για τις εξετάσεις μόνο, και αλλο ένα 600αρι ευρώ για την προετοιμασία τη δικη μου και της γυναίκας μου. Μεχρι τώρα αυτά εχω πληρώσει

      Comment


        Originally posted by jkostop View Post
        Πάνο, έχεις τελειώσει στην Αγγλία? Ήσουνα ήδη chartered engineer? Τι σημαίνει αυτό? Έχεις δουλέψει στην Αγγλία? Γι' αυτό σου αναγνωρίσαν αμέσως το δίπλωμα ως Professional? Εγώ είμαι συνάδελφος π.μ. (όμως έχω τελειώσει Ελλάδα ΑΕΙ), λες να έχει θέμα η αναγνώριση?
        Τι πιάσατε στο IELTS?
        Τι ήταν όλα αυτά τα 113 έγγραφα???!!!

        Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μεγάλη αγωνία για να τα καταφέρω: Πρώτα IELTS, μετά Engineers Australia, μετά 175 independent ή 475 regional sponshored visa (αλήθεια εσύ έψαξες το θέμα της sponshorship από κάποια περιφέρεια?). Είμαι κι εγώ 38+
        jkostop Καλημέρα,
        Οι σπουδές μου ήταν εξ' ολοκλήρου στην Μεγάλη Βρετανία. Ναι είμαι CEng και αυτό πρακτικά σημαίνει διεθνή αναγνώριση, με διαδικασίες στην ουσία τυπικές. Στην Αγγλία δεν έχω δουλέψει, όμως για να γινω CEng ήταν μια επίπονη και μακρά διαδικασία που όμως τώρα φαίνεται η αξία της όλης διαδικασίας.

        Η δική σου η αναγνώριση όπως είπε και ο panultimate απλά θα είναι διαφορετική αφού τα ελληνικα πανεπιστήμια δεν εντάσσονται στο Washington Accord. Στα Αγγλικά έπιασα 8,8,7 & 7 και η σύζυγός μου 8,7,6 & 7.

        Οι 113 σελίδες ήταν η φορμα1276, η φορμα80 εις διπλούν, (μια για μένα μια για τη σύζυγό μου) και τα υπολοιπα ήταν πτυχια, chartership, προϋπηρεσία, πιστοποιητικά γεννησης, στρατολογιας, γάμου, αποτελέσματα αγγλικών, certifying letter from Engineers Australia, εκκαθαριστικά σημειώματα, ποινικά μητρώα κλπ κλπ.

        Εμείς κοιτάξαμε κατευθείαν την 175

        Αυτά, ότι απορία έχεις μπορώ να σου απαντήσω μια και έχω κάνει διατριβή στην 175...

        Comment


          Την 175 visa την έχω ξετινάξει κι εγώ...τώρα όμως ψάχνω την Regional sponshored visa διότι σου δίνει 10 μόρια (για συγκεκριμένες περιοχές) και άρα μπορώ να ρίξω 10 μόρια το IELTS για παράδειγμα (δεν είναι και τόσο εύκολο για μένα το overall 7...)

          2 κρίσιμες ερωτήσεις:
          1) Μπορώ να γίνω chartered engineer από εδώ? (από Ελλάδα?). Ή πρέπει να πάω π.χ. Αγγλία να δώσω εξετάσεις?
          2) Ας υποθέσουμε ότι όλα καλά, παίρνω visa και σηκώνομαι μια ωραία πρωία και πάω Αυστραλία...Μετά τι κάνουμε βρε παιδιά? Θα βρούμε δουλειά? Ή να κλείσω εισητήριο μετ' επιστροφής? Θα μου πεις εξαρτάται. Ναι, το ξέρω. Αλλά π.χ. για την Ελλάδα, μπορώ να σου πω εγγυημένα, ότι αν ψάχνεις για δουλειά αυτήν την περίοδο, ο super-ντουπερ μηχανικός να είσαι δεν βρίσκεις ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!!

          Comment


            Originally posted by jkostop View Post

            2 κρίσιμες ερωτήσεις:
            1) Μπορώ να γίνω chartered engineer από εδώ? (από Ελλάδα?). Ή πρέπει να πάω π.χ. Αγγλία να δώσω εξετάσεις?
            2) Ας υποθέσουμε ότι όλα καλά, παίρνω visa και σηκώνομαι μια ωραία πρωία και πάω Αυστραλία...Μετά τι κάνουμε βρε παιδιά? Θα βρούμε δουλειά? Ή να κλείσω εισητήριο μετ' επιστροφής? Θα μου πεις εξαρτάται. Ναι, το ξέρω. Αλλά π.χ. για την Ελλάδα, μπορώ να σου πω εγγυημένα, ότι αν ψάχνεις για δουλειά αυτήν την περίοδο, ο super-ντουπερ μηχανικός να είσαι δεν βρίσκεις ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!!!
            1) θα χρειαστεί να πάς Αγγλία για εξετάσεις και αυτό είναι μόνο 1 εκ των πολλών πραγματων που χρειάζεσαι για να γίνεις chartered. Πάντως, δεν θα σου προσφέρει τίποτα σε σχέση με την Αυστραλία, διότι το πτυχίο σου εξακολουθεί να είναι Ελληνικό, άρα δεν θα γλιτώσεις την επιπλέον διαδικασία.

            2) Αυτό φίλε jkstop δεν μπορεί να το απαντήσει κανείς. Ο καθένας από εμάς έχει διαφορετικές γνώσεις, διαφορετική εμπειρία, διαφορετική εκπαίδευση και κυρίως διαφορετική προσωπικότητα. Γενικά το engineering σε οργανωμένες δυτικές χώρες είναι διαφορετικά στημένο, μετράει πολύ η εξειδίκευση, δεν θέλουν μηχανικό πολυεργαλείο-ελβετικό σουγιά και δυστυχώς ο Έλληνας μηχανικός - εκ των συνθηκών εδώ στην Ελλάδα - αναγκάστηκε να γίνει τέτοιος.

            Comment


              Αν βρεις κάτι για την sponsored visa ενημέρωσε και εμάς, γιατί σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς! Εγώ βρήκα για σπόνσορα την πολιτεία της Victoria, όμως για να σε σπονσοράρει ζητάει IELTS 7. επομένως δύσκολα τα πράγματα!

              Comment


                τι εννοεισ ζηταει 7...ποιος το ζητα?δεν χρειαζεται το επαγγελμα μας καν αγγλικα να ξερεισ αρκει να αποδειξεις προυπηρεσια 5 ετων....μιλαωγια την sponsor 457...

                Comment


                  visa 175

                  αναφέρομαι στην βίζα 175. Για να σε σπονσοράρει η πολιτεία της Βικτώρια και να πάρεις πόντους στη βίζα, ζητάει IELTS 7. Εγώ ψάχνω για permanent visa, αν μπορώ να βγάλω βίζα με IELTS 6. Έχει κανείς κάτι υπόψη του? Προϋπηρεσία έχω 10 χρόνια ως ελεύθερος επαγγελματίας.

                  Comment


                    Originally posted by pmav View Post
                    jkostop Καλημέρα,
                    Οι σπουδές μου ήταν εξ' ολοκλήρου στην Μεγάλη Βρετανία.......... Στα Αγγλικά έπιασα 8,8,7 & 7 και η σύζυγός μου 8,7,6 & 7.
                    .
                    .
                    .
                    .

                    Εμείς κοιτάξαμε κατευθείαν την 175

                    Αυτά, ότι απορία έχεις μπορώ να σου απαντήσω μια και έχω κάνει διατριβή στην 175...

                    Εδωσες IELTS παρα το γεγονος οτι εκανες τις σπουδες σου εξ'ολοκληρου στη Αγγλια??? Εισαι σιγουρος οτι χρειαζοταν?

                    Comment


                      Originally posted by greg View Post
                      αναφέρομαι στην βίζα 175. Για να σε σπονσοράρει η πολιτεία της Βικτώρια και να πάρεις πόντους στη βίζα, ζητάει IELTS 7. Εγώ ψάχνω για permanent visa, αν μπορώ να βγάλω βίζα με IELTS 6. Έχει κανείς κάτι υπόψη του? Προϋπηρεσία έχω 10 χρόνια ως ελεύθερος επαγγελματίας.
                      NAI ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕ 6...ΑΠΟΟΣΟ ΞΕΡΩ ..ΔΕΣ ΤΟ ΙΜΜΙ

                      Comment


                        visa 175

                        Originally posted by panaisit View Post
                        NAI ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕ 6...ΑΠΟΟΣΟ ΞΕΡΩ ..ΔΕΣ ΤΟ ΙΜΜΙ
                        Ναι μπορείς με IELTS 6, όμως δεν συμπληρώνω τους 65 πόντους που χρειάζονται για την βίζα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

                        Comment


                          Australia Engineers

                          Υπάρχει κάποιος μηχανολόγος μηχανικός που αναγνώρισε το πτυχίο του στο Australia Engineers για να με βοηθήσει? Μπορεί να μου στείλει υποδείγματα ή αν είναι δυνατόν τις δικές του 3 εκθέσεις και ότι άλλο χρειάζεται?

                          Comment


                            Originally posted by greg View Post
                            Ναι μπορείς με IELTS 6, όμως δεν συμπληρώνω τους 65 πόντους που χρειάζονται για την βίζα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
                            υπαρχει με προυπηρεσια 1 χρονου εδω...παιρνεισ 5 ποντους...ποσοι σου λειπουν...ελα δοκιμασε sponsor visa και τα κανεισ αποεδω ολα...αυτη τη λυση κανω εγω..

                            Comment


                              Γεια σας!!!!καλά γράφω εδώ;;Τώρα γράφτηκα!!!

                              Τελειώνω ΤΕΙ Πολιτικών Έργων Υποδομής (βασικά την ορκομωσία μου περιμένω) και θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι προοπτικές εργασίας με το συγκεκριμένο πτυχίο στην Αυστραλία μιας και είμαι και υπήκοος. Αναγνωρίζεται;;; Μπορώ να βρω εργασία στο αντικείμενο αυτό χωρίς περαιτέρω σπουδές ή θα δυσκολευτώ;

                              Ευχαριστώ!

                              Comment


                                Καλησπέρα παιδιά ονομάζομαι Αλέξανδρος απο Εδιμβούργο και έχω τελειώσει μηχανικός οχημάτων απο Τει Σίνδου. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι αναγκαστικά πρέπει να δώσω IELTS για να θεωρηθώ skilled ή μπορώ να το γλυτώσω??

                                Comment

                                Working...
                                X