Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by greg View Post
    Υπάρχει κάποιος μηχανολόγος μηχανικός που αναγνώρισε το πτυχίο του στο Australia Engineers για να με βοηθήσει? Μπορεί να μου στείλει υποδείγματα ή αν είναι δυνατόν τις δικές του 3 εκθέσεις και ότι άλλο χρειάζεται?
    Αν μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός στην Αυστραλία τότε πρέπει να μπορείς και μόνος σου να βρεις ότι χαρτιά χρειάζεσαι. Και επιπλέον γιατί να σου δώσει κάποιος τις δικές του εκθέσεις? Αντιγραφή θέλεις να κάνεις?
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post
      Αν μπορείς να δουλέψεις σαν μηχανικός στην Αυστραλία τότε πρέπει να μπορείς και μόνος σου να βρεις ότι χαρτιά χρειάζεσαι. Και επιπλέον γιατί να σου δώσει κάποιος τις δικές του εκθέσεις? Αντιγραφή θέλεις να κάνεις?

      Αν δεν θέλεις να βοηθήσεις καλώς, όμως μην μας το παίζεις και έξυπνος. Δεν μπορείς να προσβάλλεις κάποιον χωρίς να τον ξέρεις. Ούτε μπορείς να ξέρεις τί προβλήματα έχει ο καθένας! Εγώ ζήτησα τη βοήθεια από όποιον θέλει να βοηθήσει. Δεν απαίτησα κάτι. Έφτασες στην Αυστραλία και τώρα μας την βγαίνεις αλλιώς? Τέλος πάντων, να είσαι καλά!

      Comment


        greg, δεν φταίς εσύ.

        Φταίει το ελληνικό πανεπιστήμιο που σπούδασες και το ελληνικό σύστημα ανώτατης εκπαίδευσης που σε έμαθε στο σκονάκι, στην αντιγραφή, στα αβαβά θέματα εξετάσεων από τις κομματικές νεολαί(ρ)ες, και στα παρακαλετά pass marks από τους συνδικαλιστοκαθηγητάδες σου.

        Καλά σου λέει ο Λευτέρης. Πάρε την τύχη στα χέρια σου, δεν μπορείς να ξεκινάς την μεγαλύτερη κίνηση της ζωής σου και της καριέρας σου με δανεικές εκθέσεις, δανεικές ιδέες, λυσσάρια και βοηθήματα.

        Comment


          Originally posted by greg View Post
          Αν δεν θέλεις να βοηθήσεις καλώς, όμως μην μας το παίζεις και έξυπνος. Δεν μπορείς να προσβάλλεις κάποιον χωρίς να τον ξέρεις. Ούτε μπορείς να ξέρεις τί προβλήματα έχει ο καθένας! Εγώ ζήτησα τη βοήθεια από όποιον θέλει να βοηθήσει. Δεν απαίτησα κάτι. Έφτασες στην Αυστραλία και τώρα μας την βγαίνεις αλλιώς? Τέλος πάντων, να είσαι καλά!
          συναδελφε δες στο cibse Uk..εχει κειμενα για παραδειγμα σχετικα με κειμενο επαγγελματικης πορειας..φανταζομαι κατι τετοιο ψαχνεις..

          εαν δεν καταφερεις να τα βρεις περασε μ email να σου το στειλω..

          τωρα πως γινεται το cibse να εχει προτυπα κειμενα για παραδειγμα και εδω να θεωρειται taboo, ανικανοτητα ή ακομα και απορροια ελληνικης πανεπιστημιακης εκπαιδευσης αυτο ειναι αλλο θεμα..

          anyway..οσο ζουμε διαβαζουμε διαφορα..

          ps..
          εαν θελεις την αποψη μου παντως αδικα χανεις χρονο,χρημα να ψαχνεις για αυστραλια..ειναι τραγικα δυσκολα να βρεις δουλεια εκει σαν μηχανικος εαν δεν εχεις υπηηκοτητα.

          Comment


            Originally posted by mikael View Post
            ps..
            εαν θελεις την αποψη μου παντως αδικα χανεις χρονο,χρημα να ψαχνεις για αυστραλια..ειναι τραγικα δυσκολα να βρεις δουλεια εκει σαν μηχανικος εαν δεν εχεις υπηηκοτητα.
            Αυτό το στηρίζεις σε κάποια στοιχεία ή το λές ντούκου?
            Ισχύει το ίδιο και για τους Άγγλους μηχανικούς που μεταναστεύουν στην Αυστραλία ή και π.χ τους Ιαπωνες, ή Κινέζους?
            Δηλαδή μας λές ότι το θέμα είναι φυλετικό, θέμα πολιτογράφησης και όχι θέμα προσόντων?

            Comment


              σχετικα με τα των Panultimate και leyteris 77:
              παιδια ας κανουμε και λιγο ''κράτει" και ας μην μηδενιζουμε τα παντα.Μια βοηθεια ζητησε ο ανθρωπος .Ακομα-οπως τουλαχιστον φαινεται- και αν το εκανε λανθασμενα πιστευω οτι ο σκοπος ολων ειναι μας να βοηθησουμε οσο ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ εναν αγωνα ζωης που κανει ο καθενας που θελει να μεταναστευσει και οχι να τον απογοητευουμε.Ηδη για καποιον που ηταν κατοικος στην Ελλαδα και ειχε μια δουλεια, ενα σπιτι ισως, παλευε την καθημερινοτητα,να χανει ξαφνικα τα παντα και να πρεπει να κανει ακομα μια αρχη,ειναι παρα πολυ Δυσκολο αν οχι Ακατορθωτο!!!!
              Εδω λοιπον πρεπει αν θελουμε , δεν ειναι υποχρεωτικο, να βοηθουμε ολοι οπως μπορουμε.Δεν πρεπει ομως να απελπιζουμε τον συμπατριωτη μας.
              Οσον αφορα τα Πανεπιστημια μας μην τα μηδενιζουμε ολα!!
              Σιγουρα υπηρχαν τα αρνητικα που αναφερθηκαν αλλα δεν ηταν ο κανονας.Εχουμε και πολλα φωτεινα παραδειγματα Καθηγητων και Φοιτητων που εχουν διαπρεψει στην Ελλαδα και στο Εξωτερικο
              Και για να καταληγουμε:
              ΔΕΝ θα διορθωσουμε τα κακως κειμενα της Ελλαδας με επιπληξεις καχυποψια και επιθεσεις αλλα με συμβουλες,υποδειξεις και συμπαρασταση με καθε δυνατο τροπο στο προβλημα.
              Υ.Γ εχω σπουδασει και εγω στο εξωτερικο και γυρισα στην Ελλαδα γιατι πιστεψα οτι θα αλλαξει αλλα...............
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                Originally posted by mikael View Post
                ps..
                εαν θελεις την αποψη μου παντως αδικα χανεις χρονο,χρημα να ψαχνεις για αυστραλια..ειναι τραγικα δυσκολα να βρεις δουλεια εκει σαν μηχανικος εαν δεν εχεις υπηηκοτητα.
                Θα ρωτήσω κι εγώ: Υπάρχουν στοιχεία γι' αυτό που λες? Ξέρεις κάτι? Γιατί άλλα ακούμε...

                Comment


                  Originally posted by panultimate View Post
                  greg, δεν φταίς εσύ.

                  Φταίει το ελληνικό πανεπιστήμιο που σπούδασες και το ελληνικό σύστημα ανώτατης εκπαίδευσης που σε έμαθε στο σκονάκι, στην αντιγραφή, στα αβαβά θέματα εξετάσεων από τις κομματικές νεολαί(ρ)ες, και στα παρακαλετά pass marks από τους συνδικαλιστοκαθηγητάδες σου.

                  Καλά σου λέει ο Λευτέρης. Πάρε την τύχη στα χέρια σου, δεν μπορείς να ξεκινάς την μεγαλύτερη κίνηση της ζωής σου και της καριέρας σου με δανεικές εκθέσεις, δανεικές ιδέες, λυσσάρια και βοηθήματα.
                  Δεν έχω λόγια...

                  Greg αυτά που σου λέμε εδώ να τα δέχεσαι φιλικά και πάρτα προς ώφελος σου. Επίσης τσέκαρε τα pm σου.
                  Το να συμβουλευτείς κάτι που κυκλοφορεί ευρέως στο internet (άσχετα αν εγώ τα πλήρωσα αυτά που σου στέλνω) για να έχεις μια ιδέα για το ύφος γραφής είναι διαφορετικό από το να ζητάς τις εκθέσεις που έγραψε κάποιος συνάδελφος σου. Επίσης σχεδόν όλα τα υποδείγματα είναι τραγικά όσον αφορά την δομή του κειμένου και την ποιότητα των αγγλικών. Τα πουλάνε ως επιτυχημένα αλλά πολύ αμφιβάλλω. Γι'αυτό διαβάστε καλά τι λέει το booklet των engineers και γράψτε αυστηρά σύμφωνα με τις δικές τους απαιτήσεις.Μην βασίζεσαι στους άλλους, στηρίξου στις δικές σου δυνάμεις.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Originally posted by jkostop View Post
                    Θα ρωτήσω κι εγώ: Υπάρχουν στοιχεία γι' αυτό που λες? Ξέρεις κάτι? Γιατί άλλα ακούμε...
                    απο ελληνοαυστραλο μεσιτη 30-40 χρονια εκει,..με ενα σωρο γνωριμιες σε κατασκευαστες/κατασκευαστικες..μας ειπε οτι μια αυστραλεζικη εταιρεια πρωτα θα φροντισει να βρει δικο της υπηκοο - αυστραλοσπουδαγμενο

                    ιδιως στον κατασκευαστικο-μελετητικο κλαδο ειναι ακομα πιο δυσκολα..και λογω καμψης της οικοδ. δραστ. αλλα και μην ξεχναμε τον ανταγωνισμο τοσο απο αυστραλους οσο κι απο αγγλους,καναδους αμερικανους..

                    ακομα και οι γερμανοι που δεν ηθελαν να φυγουν απο την χωρα τους πριν 2-3 χρονια τωρα σκεφτονται την αυστραλια και καποιοι πανε

                    *στους software engineers δεν ξερω πως ειναι τα πραγματα..

                    Comment


                      Καλά, mikael,
                      επέτρεψε μου να μην θεωρώ έναν μεσίτη σοβαρή πηγή και ειδικότερα ενδεικτική για το σύνολο της κατασκευαστικής δραστηριότητας σε μία τόσο μεγάλη χώρα.

                      Σοβαρές θεωρώ επίσημες μελέτες Engineers Australia, στοιχεία από recruiters, τα μεγάλα διεθνή expo events σαν αυτό που γίνεται στο Λονδίνο τον Μάιο και συμμετέχουν καμιά 20αριά Αυστραλέζικες εταιρίες και engineering recruiters κλπ.

                      To gut feeling του καθενός εμένα δεν μου λέει και πολλά πράγματα. Τί ξέρει ο μεσίτης από ενεργειακά project, από offshore engineering, και από μεταλλεία? Ο μεσίτης μπορεί να ξέρει για residential και commercial development, αλλά ως εκεί.

                      Τώρα από κει και πέρα, ο καθένας το παλεύει όπως ξέρει και μπορεί (που λέει και το τραγούδι)

                      Comment


                        σαφεστατα και δεν γνωριζει απο ενεργειακα projects..ουτε απο offshore eng. ή mining

                        γνωριζει εξαιρετικα ομως τον κατασκευαστικο κλαδο, γιατι απ αυτο ζει

                        Comment


                          Originally posted by mikael View Post
                          απο ελληνοαυστραλο μεσιτη 30-40 χρονια εκει,..με ενα σωρο γνωριμιες σε κατασκευαστες/κατασκευαστικες..μας ειπε οτι μια αυστραλεζικη εταιρεια πρωτα θα φροντισει να βρει δικο της υπηκοο - αυστραλοσπουδαγμενο...
                          Σεβαστή η γνώμη του καθενός αλλά καλύτερα να την κρατάμε για τον ευατό μας όταν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να την διασταυρώσουμε. Εαν δεν πάρεις μια πληροφορία από 3-4 διαφορετικές μεριές μην είσαι σίγουρος.

                          Τώρα, όσον αφορά ποια είναι η πραγματικότητα όπως την έχω ζήσει εγώ εδώ και 1.5 μήνα στη Μελβούρνη. Και μιλάω πάντα για δουλειές control system engineering, I&C, maintenance που εμείς κάναμε focus. Σε άλλα επαγγέλματα μπορεί να είναι χειρότερα ή καλύτερα τα πράγματα. Στις μεγάλες πόλεις υπάρχει πολύ μεγαλύτερος ανταγωνισμός και κυρίως εδώ στη Μελβούρνη, ίσως και Σύδνευ, όχι απαραίτητα από αυστραλούς αλλά γενκά από αυτούς που ειτε σπούδασαν εδώ είτε δουλεύουν εδώ πολλά χρόνια. Παρόλο αυτά πόλεις όπως το Brisbane & Perth έχουν περισσότερες ευκαιρίες.

                          Αν τώρα είναι κάποιος διατεθιμένος να ζήσει για 1-2 χρόνια σε πιο remote περιοχή τότε αλλάζουν τα πραγματα. Εκει είναι που υπάρχει το πραγματικό skills shortage. Ειδικά για όσους δεν έχουν οικογένεια υπάρχουν δουλειές FIFO (fly in-fly out) ή και residential με πολύ καλά λεφτά σε κορυφαίες εταιρείες και με καλές προοπτικές. Αν πάει κάποιος και δουλέψει 1-2 χρόνια σε ορυχείο ή σε κάποια άλλη απομεκρυσμένη περιοχή μετά ανοίγονται πολύ περισσότερες πόρτες.

                          Την περασμένη εβδομάδα πήγαμε σε ένα Career Expo στο οποίο συμμετείχαν οι μεγαλύτερες εταιρείες και recruiters τις αυστραλίας με σκοπό ένα. Να προσελκύσουν graduates και γενικα engineers!

                          Για αυτό μη λες οτι δεν έχει δουλειες στην Αυστραλία και παραπληροφορεις τον κόσμο, δεν υπάρχει μόνο ο κατασκευαστικός κλάδος στην αυστραλία. Υπάρχει το manufacturing, construction, minerals, metals, minings, continous process, consulting, Ο&Μ και εγώ δεν ξέρω πόσα άλλα. Και φυσικά αυτός αναφέρθηκε στην οικοδομή, πόσο σχέση έχει η οικοδομή με engineering. Μικρή.

                          Υ/Γ Ο manufacturing κλάδος λένε όλοι οτι έχει σημαντική πτώση
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            παντως οταν δεν '' μαλωνουμε '' κανουμε θαυματα και εχουμε δυνατοτητες:
                            Ειμαι Αρχιτεκτονας τελειωσα με αριστα και με επαινο το POLITECNICO di MILANO στην Ιταλια ο τιτλος
                            σπουδων dottore in archittetura οταν ηρθα στην Ελλαδα "εγινα Μηχανικος" και ασχοληθηκα με πολλα πραγματα.Ειμαι μελετητης πτυχιου Γ για μελετες 2(πολεοδομικες) και 7 (ειδικες Αρχιτεκτονικες )δουλεψα πολες φορες για την αρχαιολογια σε επιμερους μελετες και εχω εν πλουσιο βιογραφικο .
                            και ρωταω ειδικα εσενα Leyteris77 που πρεπει να απευθυνθω.Δυστηχως μονο με σπονσορα μπορω να
                            παω στην Αυστραλια γιατι ειμαι 52.Επισης παω μονος μου και δεν εχω προβλημα που.
                            ΠΑΩ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ
                            Ευχαριστω εκ των προτερων
                            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Σεβαστή η γνώμη του καθενός αλλά καλύτερα να την κρατάμε για τον ευατό μας όταν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να την διασταυρώσουμε. Εαν δεν πάρεις μια πληροφορία από 3-4 διαφορετικές μεριές μην είσαι σίγουρος.

                              Τώρα, όσον αφορά ποια είναι η πραγματικότητα όπως την έχω ζήσει εγώ εδώ και 1.5 μήνα στη Μελβούρνη. Και μιλάω πάντα για δουλειές control system engineering, I&C, maintenance που εμείς κάναμε focus. Σε άλλα επαγγέλματα μπορεί να είναι χειρότερα ή καλύτερα τα πράγματα. Στις μεγάλες πόλεις υπάρχει πολύ μεγαλύτερος ανταγωνισμός και κυρίως εδώ στη Μελβούρνη, ίσως και Σύδνευ, όχι απαραίτητα από αυστραλούς αλλά γενκά από αυτούς που ειτε σπούδασαν εδώ είτε δουλεύουν εδώ πολλά χρόνια. Παρόλο αυτά πόλεις όπως το Brisbane & Perth έχουν περισσότερες ευκαιρίες......................................... .................
                              μιλησα για τον κλαδο της οικοδομης-κατασκευαστες..που περιλαμβανει μελετητες μηχανολογους-ηλεκτρολογους,τοπογραφους μηχανικους, επιβλεποντες παντος κλαδου, σχεδιαστες, αρχιτεκτονες, στατικους

                              εαν ολοι αυτοι εχουν μικρη σχεση μ engineering τοτε οκ..

                              στην ελλαδα πχ ολοι οι παραπανω ηταν/ειναι η ατμομηχανη της οικονομιας..η οικοδομη γενικα..οπως και στο uk..

                              δηλαδη παραπληροφορω οταν λεω οτι η οικοδομικη δραστηριοτητα εχει παρει την κατιουσα εκει;;

                              οτι οι δουλειες στον κλαδο αυτο ειναι περιορισμενες;;και ο ανταγωνισμος με μηχανικους απ ολο τον κοσμο τα κανει δυσκολοτερα;;

                              ο ανθρωπος που μ το ειπε ειναι τοσα χρονια εκει, εμπιστος, ι με ΠΑρΑ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ στον τομεα γιατι ειναι μεσιτης..και μαλιστα απο τους πολυ καλους..

                              και ο συγκεκριμενος απλως μ πιστοποιησε οσα ακουγα απο τριτους-διαβαζα στο νετ..

                              Comment


                                Originally posted by mikael View Post
                                στην ελλαδα πχ ολοι οι παραπανω ηταν/ειναι η ατμομηχανη της οικονομιας..η οικοδομη γενικα..οπως και στο uk..

                                δηλαδη παραπληροφορω οταν λεω οτι η οικοδομικη δραστηριοτητα εχει παρει την κατιουσα εκει;;...............
                                Εσύ πιο πάνω αναφέρθηκες συγκεκριμενα για την Αυστραλία, τώρα λες οτι η κατιούσα είναι στην Ελλάδα και το UK.

                                Αν στην Ελλάδα η οικοδομή είναι ή τελος πάντων ήταν η ραχοκοκαλιά της οικονομίας στην Αυστραλία είναι ο ορυκτός πλούτος. Καμιά σχέση δλδ!
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X