Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εμενα φιλε μου επιασαν για την sponsored visa εργασιακη εμπειρια τιμολογια απο πελατες....τωρα θα μου πεις που θα βρεις πελατες...ε κοψε καποια τυπικα τιμολογια στη χειροτερη...

    Comment


      Γεια σας και από μένα και πάλι μετά από 6 μήνες περίπου.
      θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Agoriani και την demi που με την σωστή τους καθοδήγηση μέσα από το πατριωτάκι τελικά δεν έφυγα τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.
      Γιατι; 1) Γιατι θα πηγενα αυστραλια με λαθος σκεπτικο για εργασια 2) αποδειχτηκε εκ τον ύστερο οτι δεν ειμουν ετοιμος ουτε στα εγγραφα που επρεπε να ειχα και 3) ηταν καλοκαιρι και σχεδον ολα υπολειτουργούσαν.
      Πιστεύω οτι τώρα είμαι 99% έτοιμος να δοκιμάσω μια καινούργια αρχή. Πιστεύω....
      Λέω 99% έτοιμος γιατί θα πάω να δοκιμάσω να βρω εργασία στο αντικείμενο μου( είμαι Μηχανικός Δομικών Έργων με 15τη εμπειρία στο κατασκευαστικό τομέα) με sponsored visa κάτι ανάλογο όπως ο φίλος ο panaisit. και ο θεός βοηθός!!
      Έχω την Θεία μου στο SYNDEY η οποία θα με φιλοξενήσει για όσο διάστημα θα ψάχνω (και ελπίζω να είναι σύντομο για να μην την επιβαρύνω ) και εφόσον θα έχω σαν βάση την Θεία θα μπορώ να κινηθώ όπου χρειαστεί ητε μόνος ητε με γνωστό(ξαδέλφια φίλους) . Να σας πω μόνο οτι ειμουν το 2010 εκεί και έπαθα πλάκα γενικά απο το τρόπο ζωής ,τους κανόνες, το μέρος!
      Εδώ και ενάμιση μήνα μαζεύω τα έγγραφά που θα χρειαστούν και από Δευτέρα η Τρίτη τα στέλνω στο μεταφραστικό του Υπουρ. Εξωτ. και μετά από μια εβδομάδα έφυγα για syndey.

      Μου έχουν δημιουργηθεί δυο απορίες και μια και ο panaisit έχει ψιλοχαθει αν μπορεί να με φωτίσει κάποιος που γνωρίζει 1) αν πάνε όλα καλά και βρω σπόνσορα για την ανάλογη βίζα θα με προσλάβει ως τι ως μηχανικό; άσχετα αν δεν έχω ξεκινήσει τις διαδικασίες αναγνωρίσεις;
      2) η αμοιβή θα είναι το ελάχιστο 48- 49000$ λόγω του οτι μου κανη την ανάλογη βίζα;

      Comment


        φιλε μου ευχομαι ολα να πανε καλα...η ελαχιστη αμοιβη ειναι αυτη που λες τωρα τι θα δωσουν εξαρταται απο τα προσοντα του καθενος την εταιρεια και το μερος που θα βρεις την δουλεια...ναι σαν μηχανικο θα σαι προσλαβουν...δεν ξερω γαι τουσ υπομηχανικους ποιος ειναι ο κωδικος ...δες λιγο απο το immi.au.....δεν χρειαζεται ανγνωριση για τουσ μηχανικουσ..αν εισαι στην λιστα με σκιλσ...τοτε δεν χρειαζεσαι...εγω δεν ειχα κανενα χαρτι ετοιμο και τα εκανααπο εδω ολα σε 20 μερες...προχωρα αν βρεισ δουλεια ολα μετα γινοντε...ποινικο μητωο παρε μαζι τα αλλα τα κανεισ και απο εδω...τονιζε την εμπειρια σου σε επιβλεψη...

        Comment


          ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ panaisit!!

          σήμερα πήρα το χαρτί του ποινικού από 27-04 που είχα κανει αίτηση με τεράστια γράμματα για apostille και οι μα..... μου το εστηλαν χωρίς!!!@@%&$@@ το κερατο τους το τραγιο!!!το στέλνω τώρα με κουριερ σε ενα φίλο μου να το κάνει και να μου το στήλη πάλι ......

          Comment


            δεν χρειαζεται πουθενα apostile......το χω ξαναπει...

            Comment


              Σωστός, δεν χρειάζεται apostille, χάνετε τον χρόνο σας και ταλαιπωρείστε άδικα με την Ελληνική γραφειοκρατία.

              Comment


                Είχα ξεκινήσει ήδη την διαδικασία για να κάνω όλα τα χαρτιά αποστιλ και μου είχε μηνη μόνο αυτό.

                Το παράλογο ποιο είναι είχα πάρει τηλ την μεταφραστική υπηρεσία του Υπ. εξωτ. και τους είχα ρωτηση αν μπορώ να κάνω μετάφραση εγγράφων για αυστραλια χωρίς αποστιλ.

                Βγενη μια και μου οχι πρέπει να έχουν όλα για να τα μεταφρασουνε.

                Κολησα λίγο γιατί λέω καλά τα χαρτιά που δεν είναι δημόσια έγγραφά όπως τα δελτία παροχής υπηρεσιών και κάτι άλλες βεβαιωσης αυτά τι γίνεται;
                Μπαίνω στο σαιτ τους και βλέπω την λίστα με τα έγγραφα που μεταφράζουν και βλέπω και έγγραφα που δεν είναι δημόσιου χαρακτήρα.

                Τους ξαπναπερνω τηλ το σηκωνη ενας τύπος του λεω τα ιδια και μου λέει ναι τα μεταφράζουμε άλλα να ξερεται οτι εκει που θα πατε δεν ειναι σιγουρο οτι θα το δεχτούν και θα καθυστερησεται και άλλες τέτοιες πα.......
                Μεταφραστικη Υπηρεσια Υπουργείου Εξωτερικων. Αλλα και αλλα τις Παρασκευης το γαλα

                Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά σκέπτομαι αυτά τα χαρτιά ( πτυχία - ποινικά κ.τ.λ.π.) να τα στείλω με ταχυδρομείο για αυστραλια και να τα πάρω από εκεί .
                Φοβάμαι αν τα έχω μαζί μου και γίνει κανένας έλεγχος μην με στείλουν πίσω πακέτο (παρόλο που το εισιτήριο θα είναι με επιστροφή μετά από 2 μήνες )
                Αν τα έχω στην βαλίτσα και για κάποιο λόγο κάνει φτερά η βαλίτσα αντε μάζευε πάλι τα χαρτιά από την αρχή,

                ε ρε κώλυμα που βρήκα τώρα!!!

                Τι λέτε εσείς ρε παιδιά;

                Comment


                  Στείλ'τα με ταχυδρομείο γιατί αν γίνει κανένας έλεγχος και είσαι με τουριστική και τα βρούνε,θα σε επιστρέψουνε πίσω αμέσως.Και μετά...τζάμπα κόπος και έξοδα...

                  Comment


                    Originally posted by nitazzle View Post
                    Στείλ'τα με ταχυδρομείο γιατί αν γίνει κανένας έλεγχος και είσαι με τουριστική και τα βρούνε,θα σε επιστρέψουνε πίσω αμέσως.Και μετά...τζάμπα κόπος και έξοδα...
                    ME MEΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ......ΑΠΟΣΤΙΛΕ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ....ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΒΙΖΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ...ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕ ΕΜΑΙΛ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ...ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΜΑΖΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΜΑΙΛ...ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ COURIER ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΛΑ......ΑΣΕ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ...ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΜΟΥ...ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΟΛΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΑΙ...

                    Comment


                      ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ!!!




                      Την Παρασκευή 8/6 φευγω !!! θα ειμαι το Σαββατο 4:30 SYDNEY

                      Comment


                        Γεια σας,
                        θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος μηχανικός μπορεί να έχει partner visa και θέλει άδεια από τους Engineers Australia για να εργαστεί ως μηχανικός στην Αυστραλία, πάει για "Migration Skills Assessment" ή για "Stage 1 Competency Assessment"? Από τη στιγμή που μπορεί να εξασφαλίσει άλλη visa, υποψιάζομαι το 2ο αλλά δεν είμαι σίγουρη.
                        Ευχαριστώ.
                        Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                        Comment


                          δεν πας με migration skills assesment διότι δεν πας με skilled migration. Το έχω κάνει το ερώτημα αυτό στους Engineers Australia (διότι και εγώ θα κατέβω με partner's visa). Στην περίπτωση μου αρκεί Mutual Recognition Agreement λόγω του ότι είμαι Chartered στο ICE.

                          Comment


                            Originally posted by panultimate View Post
                            δεν πας με migration skills assesment διότι δεν πας με skilled migration. Το έχω κάνει το ερώτημα αυτό στους Engineers Australia (διότι και εγώ θα κατέβω με partner's visa). Στην περίπτωση μου αρκεί Mutual Recognition Agreement λόγω του ότι είμαι Chartered στο ICE.
                            Άρα με partner visa πάω "Stage 1 Competency Assessment"?
                            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                            Comment


                              ναι έτσι είναι. Στείλε τους και εμαιλ να έχεις γραπτώς την απάντησή τους.

                              Comment


                                Originally posted by panultimate View Post
                                ναι έτσι είναι. Στείλε τους και εμαιλ να έχεις γραπτώς την απάντησή τους.
                                Eυχαριστώ panultimate!
                                Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                                Comment

                                Working...
                                X