Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by dimivra View Post
    σχετικά με την αναγνώριση πτυχίου,
    Αν έχω καταλάβει καλά όσοι θέλουν visa συμπληρώνουν το Migration Skills Assessment,..............;
    Μετάφραση σε αυτό θες? http://www.engineersaustralia.org.au...a/msa_home.cfm

    Comment


      #17
      Τοπογράφος Μηχανικός με Κατασκευαστική Εμπειρία

      Σχετικά με την αναγνώρισή μου ως μηχανικός στην Αυστραλία, έστειλα ένα email στους Engineers Australia, παραθέτοντας τη λίστα με τα μαθήματα της σχολής καθώς και μια περιγραφή της ενασχόλησής μου με την κατασκευή έργων πολιτικού μηχανικού, η οποία και προκύπτει από σχετική άδεια του ΤΕΕ.

      Η απάντηση ήρθε σε περίπου 12 ώρες και ήταν η εξής:

      Engineers Australia is the designated assessing authority for most
      engineering occupations in the Professional Engineer, Engineering
      Technologist and Engineering Associate categories (see Page 44,
      Appendix, MSA Booklet). Engineers Australia has produced a Migration
      Skills Assessment Booklet to assist you in preparing your submission for
      an overseas qualifications assessment. The Booklet and Application
      forms are downloadable from the site (www.engineersaustralia.org.au) -
      go to Migration Skills Assessment/ Migration Skills Assessment
      Explained/ Migration Skills Assessment Booklet.

      For a Greek engineering degree, you will need to submit a Competency
      Demonstration Report (CDR) - see Section C of the MSA Booklet. The
      assessment is holistic and takes into account undergraduate
      qualification (including testamur and transcript), work experience (CV),
      continuing professional development (CPD), summary statement and the
      three career episodes presented. The assessment is based primarily on
      your undergraduate qualification and your demonstrated competencies.
      Postgraduate degrees are taken into account in that they are part of
      one's Continuing Professional Development and contributes to one's
      engineering competencies.

      For recognition as a Civil Engineer 233211, we need to assure ourselves
      that there is sufficient civil engineering content in their combined
      submitted Academic Transcripts and continuing professional development,
      and the applicant will need to demonstrate the application of civil
      engineering knowledge and skills (as per the ANZSCO Dictionary) in their
      three chosen career episodes.

      To give recognition as a Civil Engineer, we seek evidence of what we
      call the underpinning knowledge of that discipline. We consider the
      following to be fundamental to Civil Engineering (ANZSCO 233211);
      structural (mechanics, statics, strength of materials, stress analysis,
      structural design, frame analysis, steel design, reinforced concrete
      design, timber design), geotechnical (foundations, soil mechanics),
      hydraulics/water engineering and engineering materials.

      I note that your Semester 7 to 10 have a lot in common with Civil
      Engineering, but it lacks the fundamental structural design modules,
      these being the most significant component of the civil engineering
      discipline. However, the ANZSCO Dictionary does list Hydraulics
      Engineer as a specialization of Civil Engineer - see attached pdf doc.

      Consequently, I would suggest the following possible outcomes;
      - Professional Engineer (Hhydraulics Engineer ANZSCO 233211), or
      - Engineering Technologist ANZSCO 233914

      Please note we cannot guarantee the outcome at this preliminary stage.

      Δηλαδή είναι πιθανό να με αναγνωρίσουν ως Hydraulics Engineer που είναι εξειδίκευση/παρακλάδι των πολιτικών μηχανικών εκεί.

      Θα στείλω άλλο ένα email περιγράφοντας πιο αναλυτικά την κατασκευαστική μου δραστηριότητα, γιατί από εκεί θα προκύψουν και οι 3 εκθέσεις και το CDR, ώστε να σιγουρέψω κατά καποιο τρόπο την κατηγορία που θα αιτηθώ.

      Αυτά προς το παρών, ελπίζω να έχω κι άλλα νέα από βδομάδα.

      Comment


        #18
        Originally posted by Juju View Post
        Σχετικά με την αναγνώρισή μου ως μηχανικός στην Αυστραλία, έστειλα ένα email στους Engineers Australia, .............................

        Αυτά προς το παρών, ελπίζω να έχω κι άλλα νέα από βδομάδα.
        Εξαιρετική πληροφόρηση. Juju, νομίζω ότι έβγαλες λαυράκι! Από εκεί που φαινόταν ότι δεν μπορείς να αναγνωριστείς από τους EA, τώρα φάνηκε ένα παράθυρο (βεβαίως χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση).

        Comment


          #19
          Θελω να κανω μια ερωτηση η οποια περισοτερο παει προς την Demi.
          Γενικοτερα ποσο ευκολο η μαλλον ποσο πιθανο ειναινα βρεις sponsor μεσω αγγελιας απο την Ελλαδα για να κανεις τα χαρτια σου για visa.Ειδικοτερα ειμαι πολιτκος μηχαν. απο Αγγλια γραμενος στο ice το οποιο αναγνωριζεται αυτο ματα απο το engineers australia και μου εχει πει αυτη η ελληνοαυστραλεζα δικιγορος οτι πιθανος να ειμαι elligible για independend skill visa.Ποσο πιθανο ειναι να βρω δουλεια απο Ελλαδα κ να κανω τα χαρτια μου για βιζα μετα?
          Η αλλη περιπτωση ειναι να βγαλω βιζα ξοδευοντας πολλα λεφτα κ να κατεβω αυστραλια χωρις να εχω κανεναν να με φιλοξενησει στην αρχη να βρω δουλεια.Και θα βρω δουλεια???????
          Για πειτε ρε παιδια τι κανουμε???????

          Comment


            #20
            Originally posted by Panos2080 View Post
            Θελω να κανω μια ερωτηση η οποια περισοτερο παει προς την Demi.
            Γενικοτερα ποσο ευκολο η μαλλον ποσο πιθανο ειναινα βρεις sponsor μεσω αγγελιας απο την Ελλαδα για να κανεις τα χαρτια σου για visa.Ειδικοτερα ειμαι πολιτκος μηχαν. απο Αγγλια γραμενος στο ice το οποιο αναγνωριζεται αυτο ματα απο το engineers australia και μου εχει πει αυτη η ελληνοαυστραλεζα δικιγορος οτι πιθανος να ειμαι elligible για independend skill visa.Ποσο πιθανο ειναι να βρω δουλεια απο Ελλαδα κ να κανω τα χαρτια μου για βιζα μετα?
            Η αλλη περιπτωση ειναι να βγαλω βιζα ξοδευοντας πολλα λεφτα κ να κατεβω αυστραλια χωρις να εχω κανεναν να με φιλοξενησει στην αρχη να βρω δουλεια.Και θα βρω δουλεια???????
            Για πειτε ρε παιδια τι κανουμε???????
            Πάνο, σε παλιότερο post που είχα αναρτήσει στην ίδια θεματική ενότητα είχα αναφέρει την δυνατότητα αναζήτησης εργασίας στην Αυστραλία από Ελλάδα όπως και τη δυνατότητα αναζήτησης εργασίας πηγαίνοντας εκεί στην Αυστραλία. Θύμάμαι ότι τότε, όλοι οι εμπειρότεροι φίλοι του forum θεώρησαν εξαιρετικά απίθανο το να βρει κάποιος εργασία στέλνοντας CV από εδώ. Και έχουν δίκιο αφου "γουρούνι στο σακί" δεν αγοράζει κανένας. Παρόλα αυτά εγώ εξακολουθώ να επιμένω ότι η από Ελλάδα αναζήτηση εραγίας είναι ανέξοδη λαμβάνοντας φυσικά υπόψη ότι οι πιθανότητες επιτυχίας υποπολλαπλασιάζονται. Όμως εκτιμώ ότι και από εδώ κάποιοι μπορούν να παρουσιάζουν το "γουρούνι" (εαυτό τους) όχι μέσα σε "σακί" αλλά με ωραίο περιτύλιγμα ή με κορδέλα στα μαλάκια και αν πέρα από την παρουσίαση συντρέχουν και πραγματικοί λόγοι όπως ουσιαστική και ιδιαίτερη ικανότητα και εμπειρία σε κάποιον τομέα ή μαζική έλειψη της ειδικότητάς σου στην Αυστραλία από κάποιον εργοδότη, τότε μπορεί να σου "κάτσει" και μάλιστα χωρίς πολλά έξοδα. Προσοχή αυτή η σύσταση δεν αφορά την μεγάλη πλειοψηφία υποψηφίων!!! Το ice ασφαλώς και είναι ένα ιδιαίτερο προσόν.

            Στην περίπτωση που πας down under χωρίς καμία βοήθεια (σπίτι συγγενείς κλπ) και ξεκινήσεις από το 0 την διαδικασία ανεύρεσης εργασίας ο μέσος όρος είναι 4-6 μήνες για να βρεις δουλειά σε εργοδότη. Για να κάνεις δουλειά μόνος σου... τι να πω ... μου φαίνεται σαν να λέμε ότι θα έρθει εδώ ουκρανός πολιτικός μηχανικός και θα τα καταφέρει (ανέκδοτο!). Από όσους ανταποκρίνονται από την Αυστραλία ακούω ότι το 1ο καιρό χρειάζονται πολλά χρήματα σαν back up και όντως πρέπει να χρειάζονται αν υπολογίσεις hotels, διατροφή, transportation (όχι μόνο σε μια πόλη αλλά πιθανώς σε όλη την ήπειρο) και πόσα άλλα ακόμα έξοδα! Ας είμαστε ρεαλιστές! Η το εισητήριο για μια άλλη ζωή κοστίζει και η Αυστραλιανή κυβέρνηση το πουλάει ακριβά. (και καλά κάνει!).

            Το να βρεις δουλειά χωρίς να έχεις ξεκινήσει διαδικασίες έκδοσης visa το ξεχνάς! Όταν λέω διαδικασίες δεν εννοώ απαραίτητα την αίτηση για visa. Ένας εργοδότης έχει ανάγκη να βρει εργαζόμενο σε 3-4-6 μήνες και όχι να σε περιμένει ένα χρόνο μέχρι να τακτοποιηθεί το θέμα της Visa.

            Comment


              #21
              εχεις απολυτο δικιο αυτα σκεφτομαι κ εγω.Απο την αλλη πως μπορεις να παρεις οτι χρηματα εχεις στην ακρη να πας κατω 4-6 μηνες να βρεις δουλεια?Γιατι ολα μας τα χρηματα αν τα μαζεψουμε φτανουν δεν φτανουν για 4-6 μηνες.Και αντε βρισκεις κ φερνεις κ την οικογενεια?Αν δεν βρεις?
              Οπως καταλαβαινεις το ρισκο για εναν με οικογενεια οπως εγω ειναι τεραστιο.Το να εισαι ενα κορμι μονο του ειναι εντελως διαφορετικο.

              Comment


                #22
                Όχι δεν είσαι οκ επειδή πάς με skilled migrant visa. Μάλλον θα χρειαστείς IELTS.
                Το Engineers Australia δεν σε καλύπτει με MRA όταν κάνεις skills assesment για βίζα. Το γνωρίζω από φίλο.
                Τσέκαρέ το αυτό, στείλε τους επιστολή και πάρε επίσημη απάντηση.
                Γι'αυτό σου είπα ότι εγώ πάω με partner's visa που δεν χρειάζεται skills assesment.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by panultimate View Post
                  Νίκο,
                  θα σου δώσω ένα παράδειγμα που ίσως βοηθήσει τον Panos2080.
                  Είμαι CEng MICE, πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει.
                  Για να γίνω Professional Member των Engineers Australia, αρκεί μια διαδικασία που λέγεται MRA (Mutual Recognition Agreement).
                  Δηλαδή το ICE και οι Engineers Australia έχουν συμφωνία αμοιβαίας αναγνώρισης των μελών τους. Έτσι αντιστοιχεί ο Chartered με τον Professional κ.ο.κ.
                  Σε αυτήν την περίπτωση δεν μου ζητείται IELTS, γιατί δεν κάνω skills assesment (πάω με partner's visa και MRA).
                  Με άλλα λόγια οι Engineers Australia σου ζητούν εξέταση Αγγλικών, διότι κάνεις skills assesment για skilled immigration visa, επομένως δεν γνωρίζουν το επαγγελματικό και ακαδημαικό σου επίπεδο.

                  Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα.
                  Originally posted by Panos2080 View Post
                  Φιλε ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση με εσενα.Εχετε δικιο παιδια κ σας ζηταω συγνωμη που σας μπερδεψα.
                  Ειμαι CEng,MICE και θα κανω την ιδια διαδικασια με το MRA. Η μονη μας διαφορα ειναι οτι εγω θα κανω αιτηση για Skilled Independent Visa η για state sponshorship skellied visa ακομα το σκεφτομαι.Οποτε συμπαιρενω ειμαι οκ χωρις IELTS.
                  Και για τον φιλο Νικο μιλουσα για MSc αγγλικο πανεπηστημιο στην Αγγλια.
                  Ευχαριστω παντως κ σορρυ ξανα
                  Panos2080....Τέλεια! Είδες τώρα που σιγά σιγά βρίσκουμε την άκρη? Λοιπόν, από όσα λές κατάλαβα ότι προς το παρόν η ερώτηση σου αφορά την αναγνώριση του τίτλου σπουδών σου από τους Engineers Australia (και κατ' επέκταση των επαγγελματικών σου δικαιωμάτων εκει, αν και είναι ελαφρώς διαφορετικό θέμα αυτό). Θα βρείς όλες τις απαραίτητες πληροφορίες εδώ. Διαβάζεις το Booklet στο σημείο που σε ενδιαφέρει και έχεις όλες τις απαντήσεις που έθεσες.
                  Αν πας στα θέματα που αφορούν τους μηχανικούς ΑΕΙ & ΤΕΙ θα δεις ότι η ερώτηση έχει απαντηθεί διεξοδικά εκεί.
                  Sorry-χάρτια δίνει μόνο ο Πάππας! Εδώ είμαστε όλοι για να συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις.

                  panultimate.... Αναφέρθηκες σε μια διαδικασία MRA (Mutual Recognition Agreement) και νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό. Επί της διαδικασίας μπορείς να αναφερθείς στο θέμα που αφορά μηχανικούς γιατί ενδιαφέρει πολύ κόσμο.

                  Comment


                    #24
                    Νίκο δεν ξέρω αν αφορά πολύ κόσμο γιατί από όσο ξέρω οι CEng MICE στην Ελλάδα δεν ξεπερνάνε τους 50 (!) μηχανικούς.
                    Και σίγουρα για να γίνει κάποιος CEng χρειάζονται πολλά χρόνια, εξετάσεις, μακρά και επίπονη διαδικασία. Επίσης ξέρω με σιγουριά ότι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν γίνονται CEng καθώς δεν πληρούν το academic assesment.

                    Τώρα, όσον αφορα το MRA το λίνκ που έδωσες έχει όλες τις πληροφορίες. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Χρειάζονται το χαρτί του CEng (δηλαδή τον τίτλο του Engineering Council UK) και τον πάπυρο του Institution of Civil Engineers, καθώς και τα πτυχία επικυρωμένα. Πληρώνεις νομίζω 300 AUD ή κάτι τέτοιο και ολοκληρώνεται η διαδικασία. Η ετήσια συνδρομή είναι 450 AUD και νομίζω ότι αξίζει γιατί προσδίδει prestige αλλά και ουσία για τους εργοδότες, καθώς οι εταιρίες πληρώνουν μικρότερα ασφάλιστρα κινδύνου όταν προσλαμβάνουν Professional Engineers, όπως στην Αγγλία με τους Chartered.

                    Αν οι mods θεωρούν χρήσιμο το μύνημα παρακαλώ να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο θρέντ.

                    Comment


                      #25
                      Καλημέρα και από εμένα παίδες,εγχώριοι και μη!
                      θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,μπορεί κάποιος να πάει να κάνει την πρακτική του άσκηση στην Αυστραλία;
                      Αν ναι,θέλει visa και πως γίνεται να βρει εργοδότη για το λογο αυτό;
                      Συγχωρέστε με αλλά έχω μπερδευτεί τρομερά και αγχωθεί γιατι είναι τόσα πολλά και ομολογουμένως ακαταλαβίστικα.
                      Β.Ι

                      P.S:Είμαι μηχανικός Αυτοματισμού Τει Πειραιά(δλδ θα γίνω!!)

                      Comment


                        #26
                        καλημέρα
                        είμαι μηχανικός και ενδιαφέρομαι για την viza 175. Έχω ξεκινήσει αγγλικά για το Ielts, χρειάζομαι τουλάχιστον 7 στην κάθε ενότητα. Είναι λίγο δύσκολο? Τα αγγλικά μου είναι επιπέδου Lower.
                        Αν καταφέρω και πάρω την viza 175, πόσο χρονικό περιθώριο έχω να μπω στην Αυστραλία? Θα έχω μαζί μου και την γυναίκα μου και το παιδί μου. Μπορώ να μπω μόνος μου στην Αυστραλία και η υπόλοιπη οικογένεια να έρθει αργότερα?
                        Με την viza 175 είμαι υποχρεωμένος να δουλέψω μόνο πάνω στην ειδικότητα μου, ή μπορώ στην αρχή να δουλέψω σε ό,τι δουλειά βρω, μέχρι να βρω κάτι καλύτερο?
                        ευχαριστώ

                        Comment


                          #27
                          Συνάδελφε juju,
                          εκτιμάς ότι ένας διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός (Ελληνικού Πολυτεχνείου) με επιπλέον μάστερ στο δομοστατικό τομέα και μπόλικη εμπειρία στο αντικείμενο, θα έχει πρόβλημα να αναγνωριστεί ως Professional Civil Engineer στους Engineers Australia;
                          Οι τοπογράφοι δεν γράφονται καθόλου ως μηχανικοί; Δηλαδή το δικαίωμα του τοπογράφου ποιος το αναγνωρίζει;

                          Comment


                            #28
                            ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΠΟΙΟ SOL ΑΝΗΚΕΙ Η ΣΧΟΛΗ ΣΕΛΕΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ; ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ;

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by greg View Post
                              καλημέρα
                              είμαι μηχανικός και ενδιαφέρομαι για την viza 175. Έχω ξεκινήσει αγγλικά για το Ielts, χρειάζομαι τουλάχιστον 7 στην κάθε ενότητα. Είναι λίγο δύσκολο? Τα αγγλικά μου είναι επιπέδου Lower.
                              Αν καταφέρω και πάρω την viza 175, πόσο χρονικό περιθώριο έχω να μπω στην Αυστραλία? Θα έχω μαζί μου και την γυναίκα μου και το παιδί μου. Μπορώ να μπω μόνος μου στην Αυστραλία και η υπόλοιπη οικογένεια να έρθει αργότερα?
                              Με την viza 175 είμαι υποχρεωμένος να δουλέψω μόνο πάνω στην ειδικότητα μου, ή μπορώ στην αρχή να δουλέψω σε ό,τι δουλειά βρω, μέχρι να βρω κάτι καλύτερο?
                              ευχαριστώ

                              Πολυ καλη η ερωτηση σου θα ηθελα να μαθω κ εγω γιατι με ενδιαφερει κ εμενα..
                              Παντως θα ηταν δυσκολο να παει ολη οι κογενεια απο την αρχη ειδικα χωρις να υπαρχει δουλεια!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by greg View Post
                                καλημέρα
                                είμαι μηχανικός και ενδιαφέρομαι για την viza 175. Έχω ξεκινήσει αγγλικά για το Ielts, χρειάζομαι τουλάχιστον 7 στην κάθε ενότητα. Είναι λίγο δύσκολο? Τα αγγλικά μου είναι επιπέδου Lower.
                                Αν καταφέρω και πάρω την viza 175, πόσο χρονικό περιθώριο έχω να μπω στην Αυστραλία? Θα έχω μαζί μου και την γυναίκα μου και το παιδί μου. Μπορώ να μπω μόνος μου στην Αυστραλία και η υπόλοιπη οικογένεια να έρθει αργότερα?
                                Με την viza 175 είμαι υποχρεωμένος να δουλέψω μόνο πάνω στην ειδικότητα μου, ή μπορώ στην αρχή να δουλέψω σε ό,τι δουλειά βρω, μέχρι να βρω κάτι καλύτερο?
                                ευχαριστώ
                                Αφού αιτηθείς την βίζα,μετά από κάποιους μήνες (περίπου 8-15 αναλόγως) ορίζεται ένας υπάλληλος του υπουργείου μετανάστευσης ο οποίος διεκπαιρεώνει την υπόθεσή σου. Αυτός θα σου ζητήσει να κάνει κάποιες ιατρικές εξετάσεις και να υποβάλεις ενα ποινικό μητρώο. Αυτα τα δύο έχουν ισχύ 1 χρόνο. Επομένως λιγο μετά την κατάθεση τους αν ολα ειναι οκ παιρνεις την βίζα και εχεις περιθωριο να μπεις στη χώρα μεχρι να συμπληρωθει ο χρόνος από τις εξετάσεις-ποινικο μητρώο. Σε κάθε περίπτωση ορίζεται η τελευταια ημερομηνία μεχρι την οποία πρεπει να μπεις. Ειτε ενας-ενας είτε όλοι μαζί. Η 175 και γενικά καθε βίζα ειναι το μονοπατι για να γίνει μονιμος κατοικος. Απο εκει και περα μπορεις να κανεις οτι δουλεια θελεις αρκει παντα να έχεις τα απαιτουμενα προσόντα. Το λέω αυτό γιατί πολλά επαγγελματα σχετιζονται με άδεια εργασίας.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X