Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by topogr2001 View Post
    Έστειλα μαιλ στους engineers australia και στο sssi και εχουν περασει 3 μερες χωρις απάντηση.
    Σαν engineering technologist απο τους engineers australia τι δικαιώματα θα έχω?
    Μόνο 3 μέρες...??? Υπομονή κ επιμονή που λέει κ ο Agoriani...
    Δικαιώματα...??? Σαν Αυστραλός υπήκοος πολλά κ στον επαγγελματικό τομέα ($$$$$$) πολύ πιο πολλά απ'ότι θα έχεις εδώ...!!!
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      μου απάντησαν σήμερα τα παρακάτω:
      Your query to Engineers Australia has been passed on to me for comment. I have read your email and have clicked on the links and would suggest you contact the Institute of Surveyors to gather information of their membership requirements.

      In regard to Engineers Australia (EA), the pre-requisite for membership is successful completion of an accredited engineering course. Should you still want to test your eligibility for membership of EA, since your qualification is not accredited by EA, you will be required to apply for a Stage 1 Assessment in order to have a recognition of your qualifications.

      The Stage 1 Competency Assessment takes into account the competencies acquired by a program of learning plus the competencies the applicant may have gained from workplace learning. The document pertaining to a Stage 1 Application can be downloaded from the Engineers Australia website at Home | Engineers Australia - Click on 'Stage 1 Competency Assessments' then on 'Application Guidelines' and download the documents titled:

      . The Guide to Assessment of Eligibility for Membership (Stage 1 Competency)
      . Application Form for Assessment of Eligibility for Membership (Stage 1 Competency) and
      . Stage 1 Competency Standards

      Instructions on how to apply are well defined in the Guide.

      Regards


      δυστυχώς δεν μπορω να βρω ακρη ακομα γιατι η ιστοσελίδα Institute of Surveyors δεν λειτουργεί όπως και το μαιλ τους!
      Καμία ιδέα???

      Comment


        Αυτα εδώ τα έχεις κοιτάξει?Όλα δουλεύουν πάντως.

        The Institution of Surveyors Victoria
        The Institution of Surveyors, NSW, Australia - Home
        Surveying & Spatial Sciences Institute
        Institution of Surveyors, Australia (ISA)
        Australian Institute of Quantity Surveyors
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by topogr2001 View Post
          Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι εχω μπερδευτεί αρκετά? Είμαι Τοπογράφος μηχανικός Τ.Ε (Τεχνολόγος) και εχω την Ελληνική και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα , το πρόβλημα μου ειναι αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου στην Αυστραλία και που θα πρέπει να εγγραφώ προκειμένου να εργαστώ εκεί??? Ψαχνοντας στο Australian Skills Recognition Information (ASRI) βρήκα τα κάτωθι επαγγέλματα:

          Surveying or Cartographic Tech (VETASSESS)
          Surveying or Spatial Science Technician (VETASSESS)
          Surveyor (SSSI)

          Ευχαριστώ πολύ
          Διάβασε το post :
          Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία
          σελίδα 2 εδώ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Παιδια ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! Σήμερα πήρα απάντηση απο το sssi τα παρακάτω:


            Dear Sir

            SSSI undertakes assessments of professional qualifications for migration purposes only. As you are already an Australian Citizen, you do not need to have your qualifications assessed by SSSI. If you wish to work as a surveyor in Australia, you should contact the relevant State or Territory Surveyors Board (the State/Territory you will reside in) to have your qualifications assessed.

            εχει δίκιο λοιπόν ο agoriani :

            "Για δουλειά σε ένα συγκεκριμένο επάγγελμα:
            Οι αρχές για εγγραφή, αδειοδότηση και τα επαγγελματικά σωματεία παρέχουν υπηρεσίες επεξεργασίας και αξιολόγησης των προσόντων που αποχτήθηκαν στο εξωτερικό ώστε να εργαστεί κάποιος σε ενα συγκεκριμένο επάγγελμα. Η AEI-NOOSR δεν παρέχει τέτοια υπηρεσία για όσα επαγγέλματα απαιτούν εγγραφή ή αδειοδότηση πρώτα και η διαδικασία γίνεται μέσω των αρχών που παρέχουν αυτές τις υπηρεσίες.
            Το DIAC (Department of Immigration & Citizenship), έχει μια λίστα με τις αρχές αυτές, καθώς και πληροφορίες για κάθε επάγγελμα και τις απαιτήσεις του για κάθε περιοχή της Αυστραλίας στην σελίδα με τίτλο Australian Skills Recognition Information.
            Επικοινωνήστε με την ανάλογη αρχή ή επαγγελματικό σωματείο και βρείτε πληροφορίες για την αναγνώριση των προσόντων του εξωτερικού.
            Για όσους κάνουν αυτή την διαδικασία υπάρχει περίπτωση να δικαιούνται οικονομική βοήθεια ώστε να μπορέσουν να καλύψουν το κόστος της αναγνώρισης ή των εξετάσεων, όταν αναγνωρίζουν τα προσόντα εξωτερικού για απασχόληση σε κάποιο συγκεκριμένο επάγγελμα. Δέστε εδώ: ASDOT: financial support for overseas-trained professionals."

            Τωρα πρεπει να βρω το επαγγελματικό σωματείο στην ΝΤ που ενδιαφέρομαι.
            Ευχαριστώ και πάλι όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας!!

            Comment


              χαιρετιζω τη παρεα!

              ειμαι τελειοφοιτος χημικος μηχανικος(για την ακριβεια μολις τελειωσα) και εχω παρει αποφαση να αναζητησω την τυχη μου στην αυστραλια.
              απο οτι διαβασα πρεπει να ενταχθω στους engineers of australia.
              ακομη δεν ειμαι μελος του ΤΕΕ.

              θα ηθελα να ρωτησω τους μηχανικους της παρεας:
              -αξιζει να εγγραφω στο ΤΕΕ ενω ειναι δεδομενο πως θα φυγω?
              -θα με βοηθησει να γινω δεκτος στους engineers of australia?υπαρχει περιπτωση να μη γινω δεκτος για τον συγκεκριμενο λογο?
              -με τις εισφορες στο ΤΕΕ τι γινεται,εφοσον θα ''λειπω''?

              Comment


                Μην κάνεις το λάθος και εγγραφείς στο ΤΕΕ!!!
                Θα αρχίσουν να τρέχουν οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ αυτόματα, και θα πρέπει να ξέρεις ότι από το ΤΣΜΕΔΕ ξεγράφεσαι σχεδόν μόνο νεκρός. Με λίγα λόγια και να μεταναστεύσεις αυτοί θα σου χρεώνουν εισφορές. Μεγάλη προσοχή λοιπόν!!
                Σημ.: Το ΤΕΕ δεν έχει εισφορές. Το ΤΣΜΕΔΕ έχει εισφορές και μάλιστα υψηλότατες. Το να τις αποφύγεις όταν και αν θα είσαι εκτός Ελλάδος είναι πονεμένη ιστορία..πιο ευκολο είναι να μην γραφτείς στο ΤΕΕ, μην δώσεις εξετάσεις για αδεια. ασκ. επαγγέλματος

                Comment


                  υπαρχει καποιος χημικος μηχανικος που μεταναστευσε προσφατα στην αυστραλια να μας δωσει τα φωτα του?

                  ξερει κανεις ενα πιο εξειδικευμενο σαϊτ ευρεσεως εργασιας για μηχανικους?

                  για να ζητησω δουλεια ως μηχανικος εκει,πρεπει να ειμαι ηδη στους engineers of australia ή η διαδικασια μπορει να γινεται παραλληλα(μετα την προσληψη δλδ)?

                  Comment


                    Are you a Mechanic looking for PERMANENT RESIDENCY in Australia? | Other Construction & Trades | Gumtree Australia Melbourne City - Carlton

                    ελπιζω να ειναι στο σωστο μερος....βρηκα αυτην την αγγελια....

                    Comment


                      Καλησπέρα,

                      Μόλις τελείωσα την συγγραφή των 3 carreer episodes και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την αναγνώριση του πτυχίου μου από το Engineers Australia.
                      - Έχω 11 χρόνια προϋπηρεσίας ως ελεύθερος επαγγελματίας. Πόσες δηλώσεις ανάθεσης έργων και πόσες αποδείξεις πρέπει να στείλω? Πρέπει να περιέχουν κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες? Στην Ελλάδα συνηθίζεται στις αποδείξεις να γράφουμε στην αιτιολογία '' Μελέτες ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων''. Κάπου διάβασα πως αυτό δεν είναι αρκετό.
                      -Third party confirmation. Από πόσα άτομα χρειάζεται αυτό?
                      - Τελικά apostyle χρειάζεται ή όχι?
                      -Και κάτι άσχετο με την αναγνώριση του πτυχίου. Ξέρεις κανείς από που μπορώ να πάρω βεβαίωση 12ετούς εκπαίδευσης στο σχολείο εδώ στην Ελλάδα πριν τις σπουδές?
                      Ευχαριστώ

                      Comment


                        Φίλε Greg καλημέρα,
                        Θα σου απαντήσω μέσα από την προσωπική μου εμπειρία. Μόλις 20 ημέρες πριν έλαβα τη θετική αξιολόγηση από τους Εngineers Australia κι αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δεν έβαλα στον φάκελο που τους έστειλα καν αποδείξεις από έργα που έχω εκετελέσει. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Τους έστειλα αποδεικτικά στοιχεία -Δηλ. Οικοδομικές άδειες και σχετικές βεβαιώσεις από Τεχνικές Εταιρίες στις οποίες έχω δουλέψει-από τα έργα που περιέγραψα στα Career Episodes. Γενικά η καλυπτόμενη χρονική περίοδος που ζητάνε από τα έργα στα οποία έχεις δουλέψει είναι 3 χρόνια. Προσωπικά όμως επέλεξα να γράψω Career Episodes τα οποία καταλάμβαναν συνολικά ένα χρονικό ορίζοντα 15 ετίας ώστε να αποδυκνείεται με πιο σαφή και ξεκάθαρο τρόπο η μακρόχρονη εμπειρία μου σε τεχνικά έργα, κάτι το οποίο μετράει πολύ και στη συνέχεια κατά την αξιολόγηση της Visa. Σου συνιστώ λοιπόν να κάνεις κι εσύ το ίδιο αφού οι Μηχανικοί που έχουν πάνω από 10 χρόνια εμπειρία παίρνουν επί πλέον πόντους στην συνολική αξιολόγηση. Να ξέρεις πάντως ότι θα περιμένεις κανά τετράμηνο μέχρι να σου έρθει η απάντηση απο τους Engineers Australia. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

                        Comment


                          Στη συνέχεια θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, αν γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει.
                          Μ' ενδιαφέρει να κάνω αίτηση για την Subclass 186 Visa η οποία προϋποθέτει ότι έχεις βρει κάποιον sponsor. Ο χρόνος για την αξιολόγηση της σχετικής αίτησης, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα αναφέρει το Υπουργείο Μετανάστευσης στην ιστοσελίδα του, είναι 6 μήνες. Έχω όμως πληροφορίες που μου λένε ότι στην περίπτωση που o Sponsor είναι κι ο εργοδότης σου και δηλώσει ότι επιθυμεί να σε προσλάβει άμεσα για εργασία τότε η Visa βγαίνει αμέσως. Γνωρίζει λοιπόν κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.

                          Comment


                            Originally posted by Dimitris-K View Post
                            Φίλε Greg καλημέρα,
                            Θα σου απαντήσω μέσα από την προσωπική μου εμπειρία. Μόλις 20 ημέρες πριν έλαβα τη θετική αξιολόγηση από τους Εngineers Australia κι αυτό που έχω να σου πω είναι ότι δεν έβαλα στον φάκελο που τους έστειλα καν αποδείξεις από έργα που έχω εκετελέσει. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Τους έστειλα αποδεικτικά στοιχεία -Δηλ. Οικοδομικές άδειες και σχετικές βεβαιώσεις από Τεχνικές Εταιρίες στις οποίες έχω δουλέψει-από τα έργα που περιέγραψα στα Career Episodes. Γενικά η καλυπτόμενη χρονική περίοδος που ζητάνε από τα έργα στα οποία έχεις δουλέψει είναι 3 χρόνια. Προσωπικά όμως επέλεξα να γράψω Career Episodes τα οποία καταλάμβαναν συνολικά ένα χρονικό ορίζοντα 15 ετίας ώστε να αποδυκνείεται με πιο σαφή και ξεκάθαρο τρόπο η μακρόχρονη εμπειρία μου σε τεχνικά έργα, κάτι το οποίο μετράει πολύ και στη συνέχεια κατά την αξιολόγηση της Visa. Σου συνιστώ λοιπόν να κάνεις κι εσύ το ίδιο αφού οι Μηχανικοί που έχουν πάνω από 10 χρόνια εμπειρία παίρνουν επί πλέον πόντους στην συνολική αξιολόγηση. Να ξέρεις πάντως ότι θα περιμένεις κανά τετράμηνο μέχρι να σου έρθει η απάντηση απο τους Engineers Australia. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
                            Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη,

                            οι πληροφορίες σου είναι πολύ σημαντικές. Εγώ ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανολόγος μηχανικός τα έργα μου διαρκούν συνήθως γύρω στον 1 χρόνο. Επομένως δεν μπορώ να καλύψω με τα career episodes διάστημα δέκα χρόνων. Επίσης δεν έχω δουλέψει σε κάποια τεχνική εταιρεία. Δουλεύω αποκλειστικά μόνος μου. Πόσες οικοδομικές άδειες και βεβαιώσεις εταιρειών έστειλες? Γιατί αν χρειάζεται να στείλω 4-5 αποδείξεις για κάθε έτος μαζί με τις βεβαιώσεις ανάθεσης μελετών θα χρειαστώ περίπου 50 αποδείξεις και 50 βεβαιώσεις, πράγμα που σημαίνει περίπου 1000 ευρώ για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών. Χώρια τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι επιθυμητή!

                            Comment


                              Originally posted by Dimitris-K View Post
                              Στη συνέχεια θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, αν γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει.
                              Μ' ενδιαφέρει να κάνω αίτηση για την Subclass 186 Visa η οποία προϋποθέτει ότι έχεις βρει κάποιον sponsor. Ο χρόνος για την αξιολόγηση της σχετικής αίτησης, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα αναφέρει το Υπουργείο Μετανάστευσης στην ιστοσελίδα του, είναι 6 μήνες. Έχω όμως πληροφορίες που μου λένε ότι στην περίπτωση που o Sponsor είναι κι ο εργοδότης σου και δηλώσει ότι επιθυμεί να σε προσλάβει άμεσα για εργασία τότε η Visa βγαίνει αμέσως. Γνωρίζει λοιπόν κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ.
                              Φίλε Δημήτρη,
                              νομίζω πως στην αρχή κάνει αίτηση ο εργοδότης και παίρνει κάτι σαν προέγκριση. Τότε μπορείς να δουλέψεις στον εργοδότη αυτόν και στην πορεία να βγει η βίζα. Κάπου το διάβασα νομίζω μέσα στο πατριωτάκι. Δεν είμαι 100% βέβαιος, θα προσπαθήσω να το βρω. Πάντως από ότι ακούω και βλέπω είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί εργοδότης αν δεν είσαι στην Αυστραλία.

                              Comment


                                Originally posted by greg View Post
                                Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη,

                                οι πληροφορίες σου είναι πολύ σημαντικές. Εγώ ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανολόγος μηχανικός τα έργα μου διαρκούν συνήθως γύρω στον 1 χρόνο. Επομένως δεν μπορώ να καλύψω με τα career episodes διάστημα δέκα χρόνων. Επίσης δεν έχω δουλέψει σε κάποια τεχνική εταιρεία. Δουλεύω αποκλειστικά μόνος μου. Πόσες οικοδομικές άδειες και βεβαιώσεις εταιρειών έστειλες? Γιατί αν χρειάζεται να στείλω 4-5 αποδείξεις για κάθε έτος μαζί με τις βεβαιώσεις ανάθεσης μελετών θα χρειαστώ περίπου 50 αποδείξεις και 50 βεβαιώσεις, πράγμα που σημαίνει περίπου 1000 ευρώ για μετάφραση στο υπουργείο εξωτερικών. Χώρια τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι επιθυμητή!
                                Δεν έχει σημασία η χρονική διάρκεια εκτέλεσης του έργου. Δεν είναι δηλ. απαραίτητο να έχεις δουλέψει σε έργα που από μόνα τους να έχουν διαρκέσει πάνω από 3 χρόνια. Το ζητούμενο είναι να αποδείξεις ότι η δραστηριότητά σου ως Μηχανολόγος Μηχανικός καλύπτει χρονικό διάστημα πάνω από 3 χρόνια και χωρίς απαραίτητα να υπάρχει μια συνεχής χρονική διαδοχή των έργων στα οποία έχεις δουλέψει. Εγώ για παράδειγμα έστειλα αποδεικτικά στοιχεία μόνο για τα έργα που περιέγραψα στα Career Episodes. Τίποτα άλλο. Αυτά όμως κάλυπταν μια χρονική περίοδο 15 ετών καθώς το πρώτο ξεκίνησε το 1997 και κράτησε 2 χρόνια το δεύτερο το 2004 και κράτησε επίσης 2 χρόνια και το τελευταίο το 2012 και κράτησε 6 μήνες. Σε καμιά περίπτωση επομένως δεν πρέπει να στείλεις στοιχεία για όλα τα έργα που έχεις κάνει. Στείλε οπωσδήποτε αποδεικτικά στοιχεία για τα Career Episodes που να καλύπτουν (χρονικά κι όχι αθροιστικά) περίοδο μεγαλύτερη των 10 χρόνων για τους λόγους που σου εξήγησα κι αν θέλεις να είσαι ακόμα πιο σίγουρος στείλε και 3 ακόμα άδειες επιλεκτικά από τα υπόλοιπα έργα που έχεις υπογράψει.

                                Comment

                                Working...
                                X