Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @fgard

    Eυχαριστούμε για τις πληροφορίες fgard. Εγώ απλά να πω ότι οι μισθοί εξαρτώνται και απο την πόλη. Πχ στο Sydney είναι υψηλότεροι, αλλά και το κόστος ζωής είναι υψηλότερο.
    Όσο για το περίφημο σεμινάριο του Navitas καλό θα ήταν αν κάποιος το έχει κάνει, να δώσει ένα feedback. Εμένα κάποιοι φίλοι μηχανικοί που ήρθαν Αυστραλία πριν απο μένα δεν χρειάστηκε να το κάνουν γιατί μετά απο μάχη .......είναι αλήθεια,τελικά βρήκαν δουλειά.
    Νομίζω ότι αν μετά απο αρκετό ψάξιμο δει κάποιος ότι δεν μπορεί με ΤΙΠΟΤΑ να βρεί κάποια δουλειά ίσως το "Experience Engineering in Australia" να είναι μία λύση. Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου γνώμη, Μπορεί κάποιος άλλος να το δεί αλλιώς

    Συνεχίζουμε παιδιά δυνατά το ψάξιμο γιατί απο ότι μου είπαν απο μέσα Δεκέμβρη έως μέσα Ιανουαρίου είναι καλοκαιράκι, διακοπές και δεν υπάρχουν και πολλά job openings.....

    Comment


      Originally posted by patousis View Post
      Με πολυ μικρες διαφορες, γιατι μιλαμε για διαφορετικο επαγγελμα, τα ιδια ισχυουν και για την αγορα της πληροφορικης.
      Πρεπει να ξεκινησει κανεις απο πιο χαμηλα και ισως σαν contractor για να παρει την εμπειρια και να.... Τρουπωσει
      Παντου και Παγκοσμια τα ιδια ειναι.

      απο χαμηλα ξεκινας και προχωρας οσο μπορεις και σου αξιζει

      Comment


        @ billy Σε ευχαριστώ πολύ για το post
        @ fgard , everyone Σε ευχαριστούμε πολύ για την κατάθεση της μέχρι τώρα εμπειρίας σου στην Αυστραλία. Στο ποστ αναφέρεις για το 65000 - 7000 μικτά. ξερείς πόσο είναι τα καθαρά περίπου ή πόσο είναι το ποσοστό φορόληγησης;
        Να φανταστώ το ίδιο ισχύει και για τους Τοπογράφους ς , χωρίς να σε κουράζω, να πείς λίγα λόγια για τις ειδικότητες των τοπογράφων. Έχω διαβάσει αλλά δεν έχω καταλάβει τι κάνουν ακριβώς κάποιες ειδικότητες.
        Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

        Comment


          greco_topo
          Αν ψάχνεις για αγγελίες για τοπογράφους μηχανικούς (όπως τους εννοούμε στην Ελλάδα) πρέπει να ψάχνεις για cadastral surveyors, ή engineering / field surveyors. Προσοχή ΟΧΙ Quantity Surveyors (QS). Αυτοί είναι ξεχωριστή ιδιότητα, υπάρχει σε όλες τις χώρες της Κοινοποιλιτείας και περισσότερο έχει σχέση με management, estimating κλπ και δεν έχει σχέση με γεωδαισία-τοπογραφία.
          Τα μικτά εξαρτάται αν συμπεριλαμβάνουν super. Αν συμπεριλαμβάνουν super τότε αφαιρείς ένα 9% για το super, και μετά αφαιρείς income tax εως 22% για ποσά μέχρι $80κ.

          Comment


            Originally posted by panultimate View Post
            greco_topo
            Αν ψάχνεις για αγγελίες για τοπογράφους μηχανικούς (όπως τους εννοούμε στην Ελλάδα) πρέπει να ψάχνεις για cadastral surveyors, ή engineering / field surveyors. Προσοχή ΟΧΙ Quantity Surveyors (QS). Αυτοί είναι ξεχωριστή ιδιότητα, υπάρχει σε όλες τις χώρες της Κοινοποιλιτείας και περισσότερο έχει σχέση με management, estimating κλπ και δεν έχει σχέση με γεωδαισία-τοπογραφία.
            Τα μικτά εξαρτάται αν συμπεριλαμβάνουν super. Αν συμπεριλαμβάνουν super τότε αφαιρείς ένα 9% για το super, και μετά αφαιρείς income tax εως 22% για ποσά μέχρι $80κ.
            @ panultimate
            Επειδή είμαι χωρις εμπειρία ψάχνω για τα πάντα. Δε έχω καταλάβει κυρίως ποιες είναι οι αρμοδιότητες του Building Surveyor; Γιατί με ενδιαφέρουν κυρίως ότι έχει σχέση με τα κτίρια
            Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

            Comment


              gr topo διάβασε το λίνκ

              Οι building surveyors κυρίως κάνουν inspections, issue permits, συνήθως δουλεύουν για local governments και councils βγάζοντας άδειες, και κάνοντας πιστοποιήσεις ενεργειάκες στατικές κλπ. Χρειάζεται γνώση τοπικών οικοδομικών κανονισμών και γενικά relevant legislation.

              About Building Surveyors

              Comment


                Καλησπέρα σ όλους! Είμαι τοπογράφος μηχανικός ΕΜΠ με 4ετή εμπειρία σε βαριές κατασκευές.Που πιστεύετε οτι μπορώ να κοιτάξω για εργασία στο εξωτετικό?
                Ευχαριστώ

                Comment


                  Δοκίμασε στη Μπουργκινα Φασο, έχω ακούσει ότι έχουν ανοίξει δουλειές. #troll#

                  Comment


                    Σοβαρά τώρα ρε πατριώτη, τι περιμένεις ως απάντηση σε τέτοια ερώτηση? είσαι σε ένα θρεντ για μηχανικούς που εργάζονται ή ψάχνουν να εργαστούν στην Αυστραλία. Εσύ τι ρωτάς?

                    Comment


                      Originally posted by panultimate View Post
                      Σοβαρά τώρα ρε πατριώτη, τι περιμένεις ως απάντηση σε τέτοια ερώτηση? είσαι σε ένα θρεντ για μηχανικούς που εργάζονται ή ψάχνουν να εργαστούν στην Αυστραλία. Εσύ τι ρωτάς?
                      Ρωτάω αν υπάρχει ζήτηση.

                      Comment


                        Originally posted by ViNcE1985 View Post
                        Ρωτάω αν υπάρχει ζήτηση.
                        Λοιπόν πατριώτη, άκου πως έχουν τα πράγματα :
                        1) αν δεν μπορείς να βρεις μόνος σου που "υπάρχει ζήτηση" για μηχανικούς, απλά μην ξεκινάς!!!! Δεν θα καταφέρεις να ανταποκριθείς...

                        2) Δεν έχει σχέση (& γιάυτό δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς!!!!) αν υπάρχει ζήτηση ή όχι για δύο - κυρίως - λόγους
                        i) κάθε ένας έχει τη δική του εμπειρία, & εκεί που μπορεί να μην χρειάζονται τον "άλλον" , εσύ να έχεις μια εξειδίκευση που να βρεις δουλειά σε dt & ii) γτ καθένας έχει το δικό του "άστρο" & ποτέ δεν ξέρεις που είναι η τύχη σου.....

                        3) οι αρχαίοι έλεγαν : " δρυός πεσούσης, πας ανήρ ξυλεύεται" ή αν θέλεις σε νέα ελληνικά, "μάθανε ότι γ....στε, πλακώσανε & οι γύφτοι!!!!" δλδ, η μετανάστευση δεν είναι για όλους!!!! θέλει κότσια, στομάχι, υπομονή & επιμονή (αν θέλεις να το κάνεις σωστά, αλλιώς.....άστο καλύτερα....απλά θα χάσεις χρόνο, χρήμα & θα κάνεις μια τρύπα στο νερό....)

                        Αυτά για αρχή. Μην "στραβώσεις". ότι λέμε εδώ τα λέμε - εκτός από το να βοηθήσουμε - τα λέμε & για να προστατέψουμε κάποιους που... " κάτι άκουσα, κάτι έμαθα, κάτι είδα....κλπ )
                        Σκέψου, οργανώσου, εκτέλεσε (αν διαβάσεις μόνο τις υπογραφές ορισμένων παιδιών, θα καταλάβεις πολλά)
                        Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις & καλή τύχη & δύναμη!!!!
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          @ ViNcE1985

                          Φίλε μου νομίζω ότι η απάντηση του billy πρέπει λογικά να σε κάλυψε. Εμείς εδώ προσπαθούμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένες ερωτήσεις που έχουν σχέση με την εργασία αλλά και την ζωή των μηχανικών στην Αυστραλία. Η ερώτηση σου είναι αρκετά αόριστη.
                          Εγώ προτείνω να κάνεις την έρευνα σου, μπές σε κάποια αυστραλέζικα sites, δες αγγελίες με την ειδικότητα σου, δες αν έχεις πάνω κάτω τα προσόντα κλπ.Υποθέτω απο το nickname σου ότι πρέπει να είσαι σχετικά μικρός οπότε αυτά μπορώ να δώσω σαν συμβουλή. Χρειάζεται αρκετή έρευνα και απο εσένα δηλαδή.
                          Απο εκεί και πέρα όλα τα παιδιά εδώ είναι πρόθυμα να βοηθήσουν, όπως βοηθηθήκαμε και εμείς και ακόμα υποστηριζόμαστε!

                          Καλή αρχή και καλή επιτυχία

                          Comment


                            Χαρούμενη ημέρα η σημερινή , καθώς ολοκληρώθηκε η 3μηνη αναζήτηση εργασίας!
                            Έλαβα και αποδέχθηκα γραπτή προσφορά από εταιρία (residential and commercial contractor) και ξεκινάω εργασία στις 13 Ιανουαρίου. Η θέση είναι CA/PM - Contracts Administrator/Project Manager και το έργο ειναι ένα development $20m medium rise apartments.

                            Η θέση ήρθε μετα από εντατικό ψάξιμο, αρκετές απορρίψεις από ρεκρούτερς αλλά τελικά όπως πάντα μου έλεγε η γυναίκα " It only takes one good one". Έτσι λοιπόν τέλος καλό όλα καλά. Θα μπορούσα να βρώ και καλύτερη δουλειά, θα μπορούσα να βρώ και χειρότερη, θα μπορούσα να ψάχνω ακόμα 3-6 μήνες, ήθελα πάση θυσία να αποφύγω casual εργασία στν οποία μπορεί να βάλτωνα και να έπεφτα σε κατάθλιψη! Η χώρα παρότι δεν είναι σε κρίση, εντούτοις έχει μαζεμένη αγορά εργασίας και η εύρεση εργασίας χωρίς ντόπια εμπειρία είναι tricky υπόθεση.

                            Να ευχαριστήσω από εδώ τον τεράστιο pmav για όλο το support και τον lefteris77 που και αυτός με αγκάλιασε άμα τη αφίξει μου στην χώρα, παρότι η επικοινωνία μας ήταν μόνο ιντερνετική 'εως τότε.
                            Εύχομαι σε όλα τα παιδιά να πετύχουν να βρούν την πρώτη ευκαιρία, που θα οδηγήσει στην δεύτερη, στην τρίτη κοκ.

                            Comment


                              Συγχαρητηρια!!!!!
                              Παντα τετοια και "εις ανωτερα"!!!
                              Καλη σταδιοδρομια στην νεα σου Πατριδα!!!!
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                Μπράβο φίλε!!!! Εύχομαι & εγώ με τη σειρά μου καλή σταδιοδρομία!!!!
                                Μακάρι όλα να πάνε καλύτερα από ότι τα σχεδιάζατε!!!



                                P.S. κράτα μια θέση senior manager δίπλα σου, για όταν έρθω!!!!
                                Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                                Comment

                                Working...
                                X