Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χρήσιμο Link.

    Ένα χρήσιμο Link από όπου ο ενδιαφερόμενος μπορεί να πάρει
    χρήσιμες πληροφορίες για " Διαγραφή από ΤΕΕ / ΤΣΜΕΔΕ "
    είναι και το παρακάτω :

    Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ - Ασφαλιστικά - Michanikos.gr

    Comment


      Originally posted by danai View Post
      παιδια επειδη εχουμε μονο 4 μηνες που εχουμε ερθει Αυστραλια, δεν μπορω να πω με σιγουρια ότι εχουμε εγκατασταθεί πλήρως και το εχουμε σιγουρο ότι δεν θα ξαναγυρίσουμε Ελλαδα.Ελεγα ας παρουμε πρωτα την υπηκοοτητα να ειμαστε σιγουροι ότι μενουμε Αυστραλια για παντα και μετα διαγραφόμαστε.Επισης αν διαγραφουμε στην ουσια ξεχναμε ολες αυτές τις εισφορες που πληρωναμε από το 2006 σωστα??Ποσα λεφτα είναι??Ας μην υπολογισω γιατι θα μου ερθει εγκεφαλικο....
      Δανάη βρήκα την άκρη μάλλον!

      Τελικά βγαίνει αυτό το certificate of coverage και για την δική μας περίπτωση, και είπανε από το ΤΣΜΕΔΕ ότι ούτε μετάφραση θέλει ούτε τίποτα, απλά τους το φέρνουμε. Η διαδικασία είναι η εξής:

      Self-employed Greek persons working for an employer in Australia
      Persons deemed to be self-employed by the Greek authorities but employed in Australia by an Australian employer may be eligible for a Certificate of coverage provided their Australian employer continues to pay super contribitions for them in Australia.
      In this situation, the Australian employer can apply for the Certificate of coverage for their Greek employee.
      We intend making changes to the online application form for this situation but in the meantime, we request that the Australian employer input the following information against the following fields under ‘Employer Information’:
      Company name (in Seconded Country
      SELF-EMPLOYED
      Address (in Seconded Country)
      Worker's address in Australia
      Contact person
      Australian employer's contact person

      Comment


        Καλησπέρα,
        θα ήθελα να ρωτήσω... είμαι Αυστραλή υπήκοος με πτυχίο Πολιτικών Έργων Υποδομής Τ.Ε., το πτυχίο αυτό αναγνωρίζεται στην Αυστραλία μέσω των Engineers; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό το θέμα να μου απαντήσει...

        Comment


          Originally posted by Sandra123 View Post
          Καλησπέρα,
          θα ήθελα να ρωτήσω... είμαι Αυστραλή υπήκοος με πτυχίο Πολιτικών Έργων Υποδομής Τ.Ε., το πτυχίο αυτό αναγνωρίζεται στην Αυστραλία μέσω των Engineers; Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό το θέμα να μου απαντήσει...
          Καλησπέρα sandra123 !!! καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

          έχω το ίδιο πτυχίο, αλλά εγώ έκανα αναγνώριση μέσω vetassess...ουσιαστικά δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο σου, αλλά την εργασιακή σου εμπειρία, η οποία πρέπει φυσικά πρέπει να είναι σχετική με το πτυχίο σου!!! εγώ έκανα αναγνώριση ως construction project manager (εργοδηγός-εργοταξιάρχης) αφού αυτήν την εμπερία είχα (9+ χρόνια) και κάποια από τα μαθήματα που είχαμε, ήταν σχετικά....

          Ελπίζω να σε κάλυψα...αν θέλεις κάτι ακόμη στείλε π.μ.

          Σου εύχομαι καλή επιτυχία & δύναμη σε ότι κάνεις!!!
          Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

          Comment


            Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν κατά τη μετάφραση του πτυχίου
            πρέπει να βάλω apostile. Ευχαριστώ

            Comment


              Αναλόγως την χώρα, αν είναι με την σύμβαση της Χάγης. Η Αυστραλία είναι? Υποθέτω πως ναι, χωρίς να είμαι σίγουρος...

              Comment


                Ευχαριστώ για την απάντηση. Στα χαρτιά που θα δώσω
                για την partner visa δεν έβαλα πουθενά, αν και είναι
                στα συμβεβλημένα Κράτη δε τη ζητάνε στη πρεσβεία
                στο Βερολίνο, ούτε στη πρεσβεία στην Αγγλία για το διαβατήριο
                του μικρού... Τώρα για το πτυχίο θα κάνω το ίδιο και αν
                δω ότι δε κάνω δουλειά θα βάλω από Αυστραλία και θα ξανακάνω
                μετάφρασηιας και την αναγνώριση θα τη κάνω από εκεί

                Comment


                  Originally posted by Crete View Post
                  Ευχαριστώ για την απάντηση. Στα χαρτιά που θα δώσω
                  για την partner visa δεν έβαλα πουθενά, αν και είναι
                  στα συμβεβλημένα Κράτη δε τη ζητάνε στη πρεσβεία
                  στο Βερολίνο, ούτε στη πρεσβεία στην Αγγλία για το διαβατήριο
                  του μικρού... Τώρα για το πτυχίο θα κάνω το ίδιο και αν
                  δω ότι δε κάνω δουλειά θα βάλω από Αυστραλία και θα ξανακάνω
                  μετάφρασηιας και την αναγνώριση θα τη κάνω από εκεί
                  Να ρωτήσω επειδή είμαι και εγώ στη διαδικασία της μετάφρασης, στο πτυχίο βάλατε αποστιλ; Το αποστιλ πρέπει να μπει απο την περιοχή που πήρα το πτυχίο ή απο οποιοδήποτε φορέα απόστιλ; Στο γνήσιο πτυχίο κάνατε απόστιλ (στον πάπυρο) ή σε γνήσιο αντίγραφο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  The standards you let pass you by are the standards you accept

                  Comment


                    Το apostil θα πας στη περιφέρεια να μπει και μετά θα στείλεις
                    τα χαρτιά για μετάφραση. Προς θεού το πάπυρο δε τον ακουμπάς
                    Θα σου βγάλει η σχολή σου 2-3 γνήσια αντίγραφα θα τα πας
                    για apostil και μετα για μετάφραση.
                    Να θυμάσαι ότι από τη στιγμή που θα βάλεις apostil
                    αν θες 3 πχ γνήσια μεταφρασμένα αντίγραφα, θα δώσεις
                    για μετάφραση και τα 3 που θα σου δώσει η σχολή σου
                    γιατί στο κάθε apostil μπαίνει αριθμός πρωτοκόλλου
                    και μεταφράζετε και η σφραγίδα.
                    (η κάθε μετάφραση θα συνοδεύεται πακέτο με το κάθε
                    γνήσιο αντίγραφο)

                    Comment


                      Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Χρειάζεται κι αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων;
                      The standards you let pass you by are the standards you accept

                      Comment


                        ναι μετεφρασε την και αυτην. αν και χρειαζεται μονο αν εχεις σκοπο να κανεις μεταπτυχιακο , καλο ειναι περα απο τα τυπικα φωτογραφια, cv, cover letter , αποδεικτικα εργασιας και ιδιως αν δεν εχεις εργασιακη εμπειρια αλλα μονο το πτυχιο , να την στελνεις και αυτην μαζι με ολα τα παραπανω , ετσι ωστε ο εργοδοτης σου ή η εταιρεια ευρεσης προσωπικου να γνωριζει ποια μαθηματα ,κατευθυνσεις εχεις παρακολουθησει, και να σου βρισκει πιο ευκολα δουλειες που μπορει να σε ενδιαφερουν.
                        ο καθε εργοδοτης γνωριζει μονο το εκπαιδευτικο συστημα και σπουδες της πατριδας του , οποτε καλο ειναι να τον ενημερωνεις εμμεσα για την αντιστοιχια των σπουδων σου.

                        Comment


                          Καλησπέρα!
                          Σε 2 εβδομάδες δίνω εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως και σκέφτομαι πολύ σοβάρα μέχρι το Πάσχα να έχω φύγει.
                          Πραγματικά δε μπορώ ν' ανταπεξέλθω στις οικονομικές απαιτήσεις αλλά κι εντός χώρας τα πράγματα θα συνεχίσουν στη μιζέρια.
                          Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, εάν υπάρχει κάποιο άτομο που εργάζεται στο Ντάρβιν να δώσει κάποιες λεπτομέριες για την εκεί εργασία.
                          Βρίσκει κανείς εύκολα δουλειά;
                          Οι μισθοί, για την αρχή τουλάχιστον, σε τί επίπεδα κυμαίνονται;
                          Σπίτι βρίσκεται εύκολα;
                          Χρήματα στέλνονται εύκολα στη Χώρα μας;
                          Γενικά υπάρχουν προοπτικές εξέλιξεις για Μηχανολόγο Μηχανικό στο Ντάρβιν;
                          Τέλος, αξίζει ρε παιδιά η Αυστραλία; Αξίζει η ξενιτιά για 5-10 χρόνια;

                          Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
                          Καλό μεσημέρι!

                          Comment


                            Καλησπέρα JanP τα περισσότερα ερωτήματα μπορούν να τα απαντήσουν καλύτερα κάποιοι που είναι ήδη εκεί. Εγώ θα σου πω μόνο αυτά που ξέρω από το ψάξιμο που κάνω ένα χρόνο τώρα, μιας και θα φύγω και εγώ με την οικογένεια κατά το Μάρτη.
                            Καταρχάς αν δεν είσαι υπήκοος θα χρειαστείς κάποια βίζα με δικαίωμα εργασίας (απαραίτητη προϋπόθεση για να σε προσλάβει κάποιος, γιατί μαύρα ειδικά στο επάγγελμα του μηχανικού δε παίζει...). Μετά απαραίτητη προϋπόθεση είναι το ielts και η αναγνώριση του πτυχίου και της προϋπηρεσίας από τους engineers of Australia. Τα φράγκα ξεκινούν για μηχανικό απο τις 65000 το χρόνο και ανεβαίνουν ανάλογα τη προϋπηρεσία. Χρήματα στέλνεις πανεύκολα με εμβάσματα και μέσο web banking. Σπίτι αν και μπορεί να δυσκολευτείς βρίσκεις. Και τέλος αν αξίζει να μεταναστεύσεις το ξέρεις μόνο εσύ από το πόσο έχεις ζυγίσει τα πράγματα ( τι εφόδια έχεις, τι αφήνεις πίσω, αν έχεις οικογένεια κτλ...)

                            Comment


                              Στ' αγγλικά θα αντιμετοπίσω πρόβλημα μάλλον.
                              Ένα Lower έχω! Απ' ότι διάβασα πάντος, εάν κάποιος δεν έχει χαρτί για τη γλώσσα,
                              κάνει μαθήματα εκεί για την απόκτηση του Proficiency. Ισχύει κάτι τέτοιο;

                              Comment


                                Δε παίζει... Και proficiency να έχεις, αυτοί θέλουν ielts. Μπες στο site των engineers of Australia και διάβασε. Θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες

                                Comment

                                Working...
                                X