Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έγινε, ευχαριστώ!

    Comment


      Γεια σας παιδια, ελπιζω να ειστε καλα... εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθήσετε. Εχω διαβασει σχεδον ολες τις συνομιλίες αλλα εχω μπερδευτει κατα ποσο αρκει να σκαναρω τα χαρτια μου και να τα κανω upload στο skillselect οταν κανω την αιτηση για βιζα ή αν απαιτειται να τα στειλω και με ταχυδρομειο. Ρωταω γιατι εστειλα τα χαρτια μου στους Εngineers Australia ,... αλλα εκανα την βλακεια (μαλλον..) να μην παρω πιστοποιημενα αντιγραφα των μεταφρασεων πτυχιου,αναλυτικής βαθμολογίας, μαστερ κλπ.
      Θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου απαντήσετε. 
      Ευχαριστω..

      Comment


        Καλησπερα παιδια!! Μια ενημερωση που ισως να σας ενδιαφερει.. οι Engineers Australia δεχονται τις αιτησεις για assessment και ηλεκτρονικα απο 30/10/2014.

        Comment


          Παιδια καλησπερα σας. Ενημερωτικά για όσους ενδιαφέρει υπάρχει μια ιστοσελίδα που ασχολείται με τα career episodes που ζητούνται για το assessment στους ΕΑ. Δεν εχουν χασει assessment μεχρι τωρα όπως λενε. Αρα για οποιον θελει αλλα τα βρήκε σκουρα ας επικοινωνήσει μαζι τους. Στοιχεια επικοινωνίας θα βρειτε εδω CDRbook

          Comment


            Ως Αυστραλός υπήκοος είχα στείλει τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο AEI-NOOSR στις 23 Σεπτ. 14, η αξιολόγηση ολοκληρώθηκε στις 28 Νοε. 14.
            Η επιτροπή αξιολόγησε το πτυχίο (Η/Ν Μηχανικός Τ.Ε.) ως αντίστοιχο Bachelor Degree.

            και τώρα η ερώτηση... το αποτέλεσμα του "assessment" αρκεί ώστε να εργαστώ νόμιμα ως Η/Ν Μηχανικός ή Τεχνικός ή θα πρέπει να αναγνωριστεί και από τους Enginners of Australia;

            Comment


              Πιθανο να χρειαζεσαι αναγνώριση απο Engineers Australia.
              Παραθετω το παρακατω:
              AEI-NOOSR assessments are a guide to the educational level of an overseas qualification in terms of a qualification on the Australian Qualifications Framework. They are for general purposes only and do not qualify you for study, migration or entry to a particular occupation or profession.

              Αυτη η αρχη σου έχει δώσει κωδικο ANZSCO?

              Comment


                Originally posted by illyen View Post
                Πιθανο να χρειαζεσαι αναγνώριση απο Engineers Australia.
                Παραθετω το παρακατω:
                AEI-NOOSR assessments are a guide to the educational level of an overseas qualification in terms of a qualification on the Australian Qualifications Framework. They are for general purposes only and do not qualify you for study, migration or entry to a particular occupation or profession.

                Αυτη η αρχη σου έχει δώσει κωδικο ANZSCO?
                Όχι, νομίζω ότι κωδικό ANZSCO χρειαζονται οι αιτούντες visa.

                Comment


                  Κοιτα, δεν ξερω αν απαιτειται να εισαι γραμμενος στους ΕΑ αλλά σιγουρα βοηθαει όταν ψαχνεις για δουλεια. Ως αυστραλος υπηκοος σιγουρα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες απο μας.. αλλα παλι και να μην γραφτεις μπορεις όταν πας εκει να τους ρωτήσεις..

                  Comment


                    Ερώτηση για το Migration Skills Assessment.. Ποιό είναι το σωστό μονοπάτι για μηχανικό που έχει πτυχία από Αγγλία? το Sydney Accord? το Dublin Accord? Δέν έχω κάνει αίτηση να γραφτώ στο Engineering Council UK..

                    Comment


                      Originally posted by Γιάννης Γιαννάκης View Post
                      Ερώτηση για το Migration Skills Assessment.. Ποιό είναι το σωστό μονοπάτι για μηχανικό που έχει πτυχία από Αγγλία? το Sydney Accord? το Dublin Accord? Δέν έχω κάνει αίτηση να γραφτώ στο Engineering Council UK..
                      Γειά σου Γιάννη, εγω το έκανα με Sydney accord το 2012 βέβαια. Και εγω σαν και εσένα με πτυχίο απο Αγγλία.Κανε ενα διπλό τσεκάρισμα αν εχει αλλάξει τίποτα απο τότε αν και δεν πιστεύω. Γενικά απο Αγγλία δεν θα έχεις πρόβλημα, τα πτυχία αναγνωρίζονται πολύ γρήγορα.

                      Comment


                        Γεια σου Γιαννη,

                        Εγώ όταν έκανα τη διαδικασια (με δυο πτυχια απο αγγλια) εκανα το Sydney Accord. Βεβαια προχωρησα έτσι γιατι είμαι Chartered Civil Engineer & registered with ICE and Engineering Council.
                        Παρόλα αυτά νομίζω ότι η διμερής αναγνώριση των πτυχιων από χώρες οπως Αγγλια και Αυστραλια που και οι δύο βρίσκονται στην Κοινοπολιτεια γινεται μέσω Sydney Accord.

                        Originally posted by Γιάννης Γιαννάκης View Post
                        Ερώτηση για το Migration Skills Assessment.. Ποιό είναι το σωστό μονοπάτι για μηχανικό που έχει πτυχία από Αγγλία? το Sydney Accord? το Dublin Accord? Δέν έχω κάνει αίτηση να γραφτώ στο Engineering Council UK..

                        Comment


                          Χαιρετώ το φόρουμ

                          Συγχωρήστε με αν έχει ειπωθεί πάλι αλλά δεν το βρήκα κάπου
                          Είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός από Παν. Πάτρας και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου σε θέσεις πληροφορικής για sponsored visa. Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να αναγνωριστώ ως μηχανικός. Προς το παρόν φτιάχνω το CV μου και αν μου απαντήσουν θετικά θα προχωρήσω σε επόμενες διαδικασίες.
                          Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                          Γράφοντας στο βιογραφικό μου τη λέξη polytechnics θα καταλάβουν τι εννοώ ?
                          Επίσης το πτυχίο μου λέει Δίπλωμα….. το οποίο θα μεταφραστεί Diploma, οι Αυστραλοί θα καταλάβουν τι σημαίνει; Φοβάμαι μην νομίσουν ότι είναι τίποτα κατώτερο του bachelor
                          Τον ακριβή τίτλο: Ηλεκτρολόγος μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών θα τον μεταφράσω λέξη προς λέξη? Any suggestions?

                          Τα ρωτάω αυτά γιατί σε περίπτωση που με σπονσονάρουν, μην ξεκινήσω τις διαδικασίες της μετάφρασης από το υπουργείο εξωτερικών και εκεί έχω άλλες κουφές μεταφράσεις που δεν συνάδουν με αυτά που θα έχω δηλώσει στο CV μου.
                          Σημείωση: Δεν προλαβαίνω για μετάφραση γιατί η αγγελία που ενδιαφέρομαι λήγει την Τρίτη

                          Ευχαριστώ

                          Comment


                            Γεια χαρά

                            Οχι προτείνω να μην γράψεις polytechnics αλλα University of Patras για να αποφύγεις τυχόν μπέρδεμα
                            Επίσης αφού εισαι μηχανικός εχεις κάνει BEng δηλαδη Βachelor in Engineering οχι Diploma. Καλό ειναι αν βρεις χρόνο να κανεις και μια σωστή μετάφραση απο μεταφραστή αλλα προς το παρόν νομίζω θα εισαι εντάξει.
                            Καλή επιτυχία εύχομαι....

                            Originally posted by andress View Post
                            Χαιρετώ το φόρουμ

                            Συγχωρήστε με αν έχει ειπωθεί πάλι αλλά δεν το βρήκα κάπου
                            Είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός από Παν. Πάτρας και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου σε θέσεις πληροφορικής για sponsored visa. Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να αναγνωριστώ ως μηχανικός. Προς το παρόν φτιάχνω το CV μου και αν μου απαντήσουν θετικά θα προχωρήσω σε επόμενες διαδικασίες.
                            Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                            Γράφοντας στο βιογραφικό μου τη λέξη polytechnics θα καταλάβουν τι εννοώ ?
                            Επίσης το πτυχίο μου λέει Δίπλωμα….. το οποίο θα μεταφραστεί Diploma, οι Αυστραλοί θα καταλάβουν τι σημαίνει; Φοβάμαι μην νομίσουν ότι είναι τίποτα κατώτερο του bachelor
                            Τον ακριβή τίτλο: Ηλεκτρολόγος μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών θα τον μεταφράσω λέξη προς λέξη? Any suggestions?

                            Τα ρωτάω αυτά γιατί σε περίπτωση που με σπονσονάρουν, μην ξεκινήσω τις διαδικασίες της μετάφρασης από το υπουργείο εξωτερικών και εκεί έχω άλλες κουφές μεταφράσεις που δεν συνάδουν με αυτά που θα έχω δηλώσει στο CV μου.
                            Σημείωση: Δεν προλαβαίνω για μετάφραση γιατί η αγγελία που ενδιαφέρομαι λήγει την Τρίτη

                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Αυτό ισχύει για Ευρώπη-Bologna, στην Γερμάνια το BEng είναι όντως κατώτερο από το Diplom. Τώρα για Αυστραλία, μπορείς να δεις και εδώ ποιους τίτλους / επιλογή έχουν για Undergraduate και Postgraduate, και να μπεις κάπως στο νόημα του εκπαιδευτικού συστήματος εκεί.

                              Comment


                                θέλω να πιστέψω πως το γνωρίζεις... αλά δεν χάνεις τίποτε... βάλε στο google η Australian Skills Recognition Information (ASRI), η εδω FAQs | Australian Qualifications Framework συνεργάζονται με το ευρωπαϊκό δίκτυο Enic-Naric για την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων. Ίσως βρεις εδώ πληροφορίες πως να γράψεις το επάγγελμα στο βιογραφικό σου. Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι παρόμοιο όπως έχουμε εδώ το Anabin, που σου βγάζει μέσα Database άμεσα τον αντίστοιχο / συγκρίσιμο τίτλο.

                                Διαφωνώ επίσης και με την ισότητα BEng, και αυτή δεν ισχύει (λόγου χρόνια) 5 έτη φοίτησης δεν είναι? Αν ναι, πας για MΕng..

                                In Greece, the title of "Engineer" is awarded by two parallel and complementary parts of public higher education.
                                The title "Diplomate Engineer" is awarded after completion of the five-year engineering study course (300 ECTS, ISCED 5A) at a University or a Technical University. Although some institutions issue certificates of equivalence to a master's degree, these are not officially recognized by the Greek legislation.[5]

                                The title of "Certified Engineer" is awarded after completion of the four-year course of engineering studies, equivalent to Honours bachelor's degree (240 ECTS, ISCED 5A),at a Technological Educational Institute - T.E.I.

                                για έναν εργοδότη πρέπει να σκεφτούμε τι πραγματικά χρειάζεται σαν αναγνώστης (τα χρόνια εμπειρίας)... τώρα σαν ενημερωτική μετάφραση, θα έλεγα όχι το πιθανώς ακριβώς "πτυχίο κολεγίου Χ", αλά τη βασική περίοδο της μελέτης και ότι είναι πανεπιστήμιο, η πρότασή μου θα ήταν:

                                Graduate Engineer
                                Degree in Electrical engineering
                                advanced degree in Electrical engineering
                                have gained a full academic qualification as graduate Electrical engineer
                                Electrical Engineer with University Degree

                                με αυτό αποφεύγεις το τίτλο (Diploma - BEng - MEng), ως προσθήκη βάζεις University of Patras, computer science / technology και τα χρόνια σπουδών

                                Comment

                                Working...
                                X