Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    Panultimate, γειά σου. Λίγο καθυστερυμένη η απάντηση μου συγγνώμη γι αυτό. Με τους αλήτες του ΤΣΜΕΔΕ έχω άσχημα προηγούμενα και δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο μαζί τους. Προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα αλλά ο άντρας μου που είναι και αυτός μηχανικός και γραμμένος έχει ζητήσει να διαγραφτεί λόγω της μετανάστευσης του στην Αυστραλία από τις αρχές Αυγούστου και ξέρω ότι θα συζητηθεί η αίτησή του σε προσεχές Διοικητικό Συμβούλιο και θα εγκριθεί από ότι μας έχουν διαβεβαιώσει. Πάντως προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί οι άνθρωποι και ιδίως ο θεσμός του ΤΣΜΕΔΕ είναι θεσμός αλητείας που σκοπό έχει να σου τράβάει λεφτά για όσο ζεις και υπάρχεις. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί να μην μπορεί κάποιος να διαγραφτεί. Μπορεί κάποιος να θέλει να εργαστεί σαν μηχανικός από τα 30 μέχρι τα 40 και μετά να θέλει να κάνει άλλο επάγγελμα γιατί να είναι δέσμιος του ΤΣΜΕΔΕ. Γιατί κάποιος όταν είναι ελεύθερος επαγγελματίας και κάνει διακοπή επαγγέλματος να μην μπορεί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ σαν άνεργος? Για αυτό λοιπόν δεν θέλω να έχω σχέση με αυτή την λογική του παραλόγου.
    Για άλλη μια φορά να τονίσουμε ότι με τις μεθοδεύσεις της η Ελληνική Κυβέρνηση κρατάει όμηρους τους Έλληνες πολίτες εντός των συνόρων της και επί πλέον φροντίζει με κάθε τρόπο να τους φορτώνει με φόρους, δασμούς και κρατήσεις. Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση με το Ελληνικό κράτος. ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΤΕ. Φροντίστε όσο γίνεται να τακτοποιήσετε τις εκκρεμότητες με το Ελληνικό κράτος πριν την μετανάστευση, αλλά αν διακρίνετε σκοπέλους όπως αυτούς που περιγράφηκαν γράφτε τους ...... εκεί που δεν πιάνει μελάνη!!! Ρίχτε μαύρη πέτρα πίσω σας αν παρουσιαστούν τέτοια προβλήματα.

    Comment


      Δεν θέλω να ξεφύγουμε από το θέμα μιλώντας για το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ τα οποία τίποτα άλλο δεν κάνουν παρά μόνο να μαζεύουν εισφορές αλλά αν δείτε στην Αυστραλία πόσο εύκολα αλλάζουν ειδικότητες και επαγγέλματα θα πάθετε πλάκα.

      Comment


        Originally posted by pantel10
        Παιδια Χρονια Πολλα και καλη τυχη σε ολους..

        Σε ενα μηνα παω Αυστραλια για μεταπτυχιακο.Ειμαι πολιτικος μηχανικος
        Εχω δει οτι σε περιπτωση που θελω μετα να μεινω να δουλεψω Αυστραλια πρεπει να κανω αναγνώριση sto Engineers of Asutralia.
        Απο οτι εχω καταλαβει η διαδικασια ειναι λιγο δυσκολη και περιπλοκη, κατι σαν να μην μας θελουνε...ισχυει?
        Κατι για να βρεις 3 να υπογραψουνε τι μηχανικος εισαι καποιοι το cv και αλλα τετοια εχω διαβάσει..Ειναι οντως ετσι?
        Για μενα που θα εχω ενα δικο τους μαστερ θα ειναι πιο ευκολα?
        Το ελπιζω...
        Η διαδικασία της αναγνώρισης και της εγγραφής σου στους Engineers Australia δεν είναι δύσκολη , αν ακολουθήσεις την διαδικασία με την σειρά αλλά σίγουρα οι πόρτες για σένα θα ανοίξουν πιό εύκολα στην αγορά εργασίας αν κάνεις μεταπτυχιακό στην Αυστραλία γιατί θα θεωρήσε δικό τους παιδί και θα είναι πιο ευκολα να γίνεις αποδεκτός για δουλειά και επιπλέον με το μεταπτυχιακό θα έχεις την ευκαιρία να δεις το τρόπο σκέψης τους και να εξικοιωθείς με την τεχνική ορολογία. Πάντως από την μέχρι τώρα εμπειρία μου σαν μηχανικός εδώ μπορώ να σου πω ότι οι γνώσεις που έχουμε εμείς που έχουμε τελειώσει ελληνικό πανεπιστήμιο/πολυτεχνείο είναι πολύ περισσότερες και καλύτερες και σφαιρκές απο των Αυστραλών. Απλά οι Αυστραλοί έχουν μια μεγαλύτερη εξειδίκευση σε case studies της πραγματικής αγοράς γεγονός που τους δίνει πιό εύκολη προσαρμογή στην αγορά εργασίας αλλά από την άλλη μπορούν να αντιμέτωπίσουν συγκεκριμένες καταστάσεις , μέσω βασικής check list και οτιδήποτε διαφορετικό τους τύχει δεν μπορούν να το αντιμετωπίσουν γιατί πολύ απλά δεν έχουν τις γενικές και ακαδημαικές γνώσεις που έχουμε εμείς. Γι αυτό μη μασας όλα καλά θα πάνε.

        Comment


          χαίρετε..πρωτη φορά ασχολούμε με το θέμα της μεταναστευσής στην αυσταλία και για αυτό εχω πολλες απορίες.μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα link που να φράφει τι ακριβώς πρεπει να φροντίσω να κάνω για να προετοιμαστω για όλη την προσπαθεια μου???εχω πτυχιο πολιτικου μηχανικου απο το απθ.ευχαριστώ πολυ για καθε απάντηση...

          Comment


            Originally posted by λαρα View Post
            χαίρετε..πρωτη φορά ασχολούμε με το θέμα της μεταναστευσής στην αυσταλία και για αυτό εχω πολλες απορίες.μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα link που να φράφει τι ακριβώς πρεπει να φροντίσω να κάνω για να προετοιμαστω για όλη την προσπαθεια μου???εχω πτυχιο πολιτικου μηχανικου απο το απθ.ευχαριστώ πολυ για καθε απάντηση...
            μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: Migration Skills Assessment | Engineers Australia

            Comment


              australia

              αα σε ευχαριστω....

              Comment


                Originally posted by pantel10
                demi

                Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Επιπλεον να σε ρωτησω μιας και εισαι εκει και δουλευεις σαν μηχανικος(και θα εχεις μια εμπειρια) τα γεωτεχνικα ισχυει οτι εχουν δουλειες εκει γενικοτερα στην περιοχη της Αυστραλιας? Εννοω δλδ μεγαλα εργα γεωτεχνικης φυσεως.Ερχομαι για να κανω μαστερ Geotechnical Eng. για αυτο σε ρωταω.
                Και συγνώμη αν ξεφευγω απο το θεμα.

                Ευχαριστω εκ των προτερων
                Pantel10 ΄και φυσικά έχουν πέρασει τα γεωτεχνικά επαγγέλματα και τα γεωτεχνικά έργα γιατί η υστραλία έχει μεγάλα μεταλλεία και εξορύξεις και μελέτες και έργα σε αυτούς τους τομείς. Βέβαια τα έργα αυτά την περίοδο αυτά εντοπίζονται κυρίως εκεί που έχει αύξηση και ανάπτυξη το Mining Boom που λένε και περιοχές τέτοιες είναι το Western Australia και το Queensland.

                Comment


                  Originally posted by demi View Post
                  Pantel10 ΄και φυσικά έχουν πέρασει τα γεωτεχνικά επαγγέλματα και τα γεωτεχνικά έργα γιατί η υστραλία έχει μεγάλα μεταλλεία και εξορύξεις και μελέτες και έργα σε αυτούς τους τομείς. Βέβαια τα έργα αυτά την περίοδο αυτά εντοπίζονται κυρίως εκεί που έχει αύξηση και ανάπτυξη το Mining Boom που λένε και περιοχές τέτοιες είναι το Western Australia και το Queensland.
                  Αντιθέτως με τα mining works ψάχνοντας στα διάφορα sites βλέπω ότι η οικοδομική δραστηριότητα δεν φαίνεται να είναι ιδιαίτερη. Και μιλάω για κατασκευή κτιρίων και όχι για έργα υποδομής, τα οποία επίσης φαίνεται να είναι σε ανάπτυξη. Υπάρχουν κάποιες περιοχές που η οικοδομική δραστηριότητα είναι έντονη?

                  Comment


                    υπαρχουν παρα πολλα απουλητα σπιτια στην αυστραλια..κατα συνεπεια ο κατασκευαστικος κλαδος διερχεται θα λεγαμε απο ενα πρωιμο σταδιο κρισης..
                    εαν καποιος ελληνας μηχανικος δεν εχει υπηκοοτητα νομιζω πως θα βρει πολυ δυσκολα εργασια στον κατασκευαστικο κλαδο ειτε λογω σπουδων ειτε λογω τεραστιου ανταγωνισμου απο μηχανικους λοιπων προηγμενων χωρων..δεν ξερω κι εαν αξιζει τον κοπο να ξοδεψει τοσο χρημα και χρονο κυνηγοντας το

                    Comment


                      Η υπηκοότητα τί σχέση έχει με τις πιθανότητες έυρεσης εργασίας?
                      Μόνο το 35% του αναγκαίου τεχνικού-κατασκευαστικού δυναμικού καλύπτεται από Αυστραλούς. Διαβάστε και καμιά μελέτη πριν πετάτε έτσι κουβέντες του αέρα. Τα πανεπιστήμια παράγουν ετησίως μόλις το 1/3 των μηχανικών που είναι αναγκαίοι για την Αυστραλέζικη κατασκευαστική βιομηχανία.

                      Επίσης η μεταναστευτική πίεση λόγω κρίσης στην Ευρώπη και αλλού, δημιουργεί οικιστικές πιέσεις και ανάγκη νέων residential development. Το αν θα συμπιεστούν οι τιμές είναι άλλο θέμα. Οι καταστροφές από τις πλημμύρες στο Queensland έχουν αφήσει πίσω τους μεγάλη ανάγκη απο restoration, νέες κατοικίες κλπ.

                      Ο ανταγωνισμός είναι γεγονός αλλά κάποιους δεν μας φοβίζει, γιατί έχουμε εργαστεί και στο εξωτερικό στο παρελθόν και γνωρίζουμε από δύσκολα. Η δυσκολία υπάρχει σε εκείνους με Ελληνικά πτυχία που αφενός αναγνωρίζονται με κάποια επιπλέον διαδικασία αφετέρου είναι άγνωστα στους Αυστραλούς εργοδότες. Δεν λέω πώς είναι αδύνατον - άλλωστε η demi το απέδειξε - αλλά σίγουρα το ελληνικό πτυχίο είναι disadvantage.

                      Το θέμα στο engineering είναι η εξειδίκευση. Αν είσαι εξειδικευμένος σε κάτι θα βρείς δουλειά. Αν είσαι λίγο απ'όλα..τότε θα είναι δυσκολότερο.

                      Comment


                        κρατησε αυτο το μυνημα που εγραψες και διαβασε το ξανα σε 2 χρονια εχοντας διαβασει πριν τα στατιστικα στοιχεια που θα αναφερουν ποσοι ελληνες μηχανικοι μη κατοχοι αυστραλεζικου διαβατηριου καταφεραν και βρηκαν εργασια..

                        Comment


                          το αν κάποιος έχει αυστραλέζικο διαβατήριο ή όχι, έχει να κάνε ΜΟΝΟ με την ευκολία μετάβασης, εγκατάστασης και διαμονής στην Αυστραλία. Γλιτώνεις από μια δαπανηρή και χρονοβόρα διαδικασία που είναι η απόκτηση βίζας.

                          Δεν σε βοηθά στην εύρεση εργασίας, εκτός και αν έχεις εσύ ΤΩΡΑ αποδείξεις ή ενδείξεις περί του αντιθέτου. Διότι εγώ έχω αποδείξεις για αυτά που λέω (την μελέτη των Engineers Australia) Αλλιώς θα επιμείνω στην άποψη μου ότι τα λόγια σου είναι λόγια του αέρα.

                          Comment


                            Καλα αφου γραφω λογια του αερα θα ελεγα να γραψουν οσοι μηχανικοι βρηκαν εργασια και δεν ειναι κατοχοι αυστραλιανης υπηκοοτητας..τοσοι απο εδω εχουν παει ή θα πανε στο εγγυς μελλον να ψαξουν..
                            αυτη ειναι η καλυτερη αποδειξη απο καθε μελετη..ή μηπως οχι?
                            και εαν εχει βρει πανω του 5% θα ζητησω δημοσια συγνωμη και θα παραδεχτω οτι λεω λογια αερα

                            Comment


                              θα μου πεις ομως γι αυτο φταιει αποκλειστικα η υπηκοτητα? οχι..και πολλα αλλα

                              Comment


                                Μα το θέμα είναι ότι όλοι λένε ότι θα πάνε αλλά τελικά όπως είδαμε μόνο 5 άτομα μετανάστευσαν με skilled immigration!! Από αυτούς τους 5 πόσοι ήταν if any μηχανικοί? Το δείγμα είναι πολύ μικρό mikael. Γι'αυτό είμαστε αναγκασμένοι να βασιζόμαστε στις μελέτες που είναι κοινές για όλες τις εθνικότητες που μεταναστεύουν στην Αυστραλία.

                                Εδώ το φόρουμ είναι γεμάτο με ανθρώπους που λένε ότι "φεύγουμε, κανονίζουμε, κλπ" αλλά τελικά πόσοι νομίζεις ότι θα φύγουν πραγματικά????

                                Στο ξαναλέω, το θέμα δεν είναι η εθνικότητα. Το θέμα είναι οι γνώσεις και η εξειδίκευση. Τί ξέρεις και σε τί βαθμό λεπτομέρειας. Δεν έχει σημασία αν έχεις Αυστραλέζικο ή Ινδικό ή Κινέζικο διαβατήριο.

                                Comment

                                Working...
                                X