Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by efrosini View Post
    Γεια σας,
    θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος μηχανικός μπορεί να έχει partner visa και θέλει άδεια από τους Engineers Australia για να εργαστεί ως μηχανικός στην Αυστραλία, πάει για "Migration Skills Assessment" ή για "Stage 1 Competency Assessment"? Από τη στιγμή που μπορεί να εξασφαλίσει άλλη visa, υποψιάζομαι το 2ο αλλά δεν είμαι σίγουρη.
    Ευχαριστώ.
    Για να δουλεψεις σαν μηνικος στην Αυστραλια πρεπει να εχεις αναγνωριστει απο τους engineers australia .Αν εχεις partner visa πας για Stage 1 Competency Assesment το.οποιο σε αναγνωριζει οταν ολοκληρωθει σαν Professional Engineer. Μην γινεται παρεξηγηση με το chartered.engineers γιατι αυτο ειναι τελειως διαφορετικο και θελει.πολυ δουλεια και προσπαθεια για να γινει. Εγω δουλευω σχεδον ενα χρονο τωρα σαν μηχανικος στην Αυστραλια και ακομα δεν μπορω να γινω chartered και ας ειχα 15 χρονια προυπηρεσιας στην Ελλαδα.

    Comment


      Originally posted by ikanel View Post
      Είχα ξεκινήσει ήδη την διαδικασία για να κάνω όλα τα χαρτιά αποστιλ και μου είχε μηνη μόνο αυτό.

      Το παράλογο ποιο είναι είχα πάρει τηλ την μεταφραστική υπηρεσία του Υπ. εξωτ. και τους είχα ρωτηση αν μπορώ να κάνω μετάφραση εγγράφων για αυστραλια χωρίς αποστιλ.

      Βγενη μια και μου οχι πρέπει να έχουν όλα για να τα μεταφρασουνε.

      Κολησα λίγο γιατί λέω καλά τα χαρτιά που δεν είναι δημόσια έγγραφά όπως τα δελτία παροχής υπηρεσιών και κάτι άλλες βεβαιωσης αυτά τι γίνεται;
      Μπαίνω στο σαιτ τους και βλέπω την λίστα με τα έγγραφα που μεταφράζουν και βλέπω και έγγραφα που δεν είναι δημόσιου χαρακτήρα.

      Τους ξαπναπερνω τηλ το σηκωνη ενας τύπος του λεω τα ιδια και μου λέει ναι τα μεταφράζουμε άλλα να ξερεται οτι εκει που θα πατε δεν ειναι σιγουρο οτι θα το δεχτούν και θα καθυστερησεται και άλλες τέτοιες πα.......
      Μεταφραστικη Υπηρεσια Υπουργείου Εξωτερικων. Αλλα και αλλα τις Παρασκευης το γαλα

      Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά σκέπτομαι αυτά τα χαρτιά ( πτυχία - ποινικά κ.τ.λ.π.) να τα στείλω με ταχυδρομείο για αυστραλια και να τα πάρω από εκεί .
      Φοβάμαι αν τα έχω μαζί μου και γίνει κανένας έλεγχος μην με στείλουν πίσω πακέτο (παρόλο που το εισιτήριο θα είναι με επιστροφή μετά από 2 μήνες )
      Αν τα έχω στην βαλίτσα και για κάποιο λόγο κάνει φτερά η βαλίτσα αντε μάζευε πάλι τα χαρτιά από την αρχή,

      ε ρε κώλυμα που βρήκα τώρα!!!

      Τι λέτε εσείς ρε παιδιά;
      Συμβουλη Τα χαρτια που λες σκαναρισε τα βαλτα σε ενα στικακι USB το.οποιο.χωραει στην τσεπη σου και δεν ειναι.και υποπτο. Τα περισσοτερα που θα χρειαστεις.εδω ειναι απλες.εκτυπωσεις η φωτοτυπιες αυτων. Στην εσχατη που απαιτειται κατι.πρωτοτυπο στο.ταχυδρομει κανενας γνωστος η.συγγενης απο Ελλαδα. Σου ευχομαι.Καλη Τυχη. Το ξεκινημα εδω θελει μεγαλη προσπαθεια αλλα το.αποτελεσμα.αξιζει τον κοπο και σε.αποζημιωνει

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        Συμβουλη Τα χαρτια που λες σκαναρισε τα βαλτα σε ενα στικακι USB το.οποιο.χωραει στην τσεπη σου και δεν ειναι.και υποπτο. Τα περισσοτερα που θα χρειαστεις.εδω ειναι απλες.εκτυπωσεις η φωτοτυπιες αυτων. Στην εσχατη που απαιτειται κατι.πρωτοτυπο στο.ταχυδρομει κανενας γνωστος η.συγγενης απο Ελλαδα. Σου ευχομαι.Καλη Τυχη. Το ξεκινημα εδω θελει μεγαλη προσπαθεια αλλα το.αποτελεσμα.αξιζει τον κοπο και σε.αποζημιωνει

        ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Demi!!

        Εχω στηλει τα προτοτυπα με ταχυδρομείο.
        Τα έχω σώσει σε στικακι (αφου εχω ειδη σκαναρι τα παντα ) μεχρι και στο κινιτο μου τα εχω βαλει
        Σας ευχαριστώ πολύ όλους !! τρέχω με τις τελευταίες εκκρεμότητες και από τo Σάββατο απόγευμα θα τα λέμε από AYSTRALIA!!!

        Comment


          Originally posted by demi View Post
          Για να δουλεψεις σαν μηνικος στην Αυστραλια πρεπει να εχεις αναγνωριστει απο τους engineers australia .Αν εχεις partner visa πας για Stage 1 Competency Assesment το.οποιο σε αναγνωριζει οταν ολοκληρωθει σαν Professional Engineer. Μην γινεται παρεξηγηση με το chartered.engineers γιατι αυτο ειναι τελειως διαφορετικο και θελει.πολυ δουλεια και προσπαθεια για να γινει. Εγω δουλευω σχεδον ενα χρονο τωρα σαν μηχανικος στην Αυστραλια και ακομα δεν μπορω να γινω chartered και ας ειχα 15 χρονια προυπηρεσιας στην Ελλαδα.
          Χρησιμοποίησα πρώτο ενικό για συντομία. Ο σύζυγός μου θα έχει partner visa και είναι Πολ. Μηχανικός. Eγώ έχω υπηκοότητα, γεννημένη στη Μελβούρνη. Είναι στη φάση IELTS τώρα. Ελπίζω μέχρι τέλος Αυγούστου να έχουμε τελειώσει και να κατέβουμε. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
          Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

          Comment


            Originally posted by demi View Post
            Για να δουλεψεις σαν μηνικος στην Αυστραλια πρεπει να εχεις αναγνωριστει απο τους engineers australia .Αν εχεις partner visa πας για Stage 1 Competency Assesment το.οποιο σε αναγνωριζει οταν ολοκληρωθει σαν Professional Engineer. Μην γινεται παρεξηγηση με το chartered.engineers γιατι αυτο ειναι τελειως διαφορετικο και θελει.πολυ δουλεια και προσπαθεια για να γινει. Εγω δουλευω σχεδον ενα χρονο τωρα σαν μηχανικος στην Αυστραλια και ακομα δεν μπορω να γινω chartered και ας ειχα 15 χρονια προυπηρεσιας στην Ελλαδα.
            demi απλά αναφέρθηκα στην περίπτωση του MRA (Mutual Recognition Agreement) γιατί αυτή είναι που έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μου. Οι Engineers Australia έχουν αμοιβαία αναγνώριση με κάποια επιμελητήρια και αναγνωρίζουν εκατέρωθεν μέλη στις αντίστοιχες βαθμίδες και ειδικότητες. Έτσι π.χ εγώ σαν Chartered Engineer στο Institution of Civil Engineers UK, πετυχαίνω απευθείας αναγνώριση ως Professional Member στους Engineers Australia (εννοείται χωρίς migration skills assesment και χωρίς Stage 1 Assesment).

            Το γράφω διότι μπορεί και κάποιος άλλος να εμπίπτει στην ίδια περίπτωση.

            Comment


              Originally posted by panultimate View Post
              demi απλά αναφέρθηκα στην περίπτωση του MRA (Mutual Recognition Agreement) γιατί αυτή είναι που έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μου. Οι Engineers Australia έχουν αμοιβαία αναγνώριση με κάποια επιμελητήρια και αναγνωρίζουν εκατέρωθεν μέλη στις αντίστοιχες βαθμίδες και ειδικότητες. Έτσι π.χ εγώ σαν Chartered Engineer στο Institution of Civil Engineers UK, πετυχαίνω απευθείας αναγνώριση ως Professional Member στους Engineers Australia (εννοείται χωρίς migration skills assesment και χωρίς Stage 1 Assesment).

              Το γράφω διότι μπορεί και κάποιος άλλος να εμπίπτει στην ίδια περίπτωση.
              Ok! No worries mate!!

              Comment


                Το ιστορικό μας:
                Εγώ και η γυναίκα μου -πολιτικοί μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες και εργοταξιακοί μηχανικοί με 20ετή εμπειρία εγώ και 10ετή η γυναίκα μου-συμμετέχοντας στην ημερίδα για την Αυστραλία που έγινε πέρυσι στο Χίλτον, αποφασίσαμε να το προσπαθήσουμε.

                Επιλέξαμε να χρησιμοποιήσουμε πράκτορα μετανάστευσης και βρήκαμε κάποια η οποία είχε και εξειδίκευση στην αναγνώριση των πτυχίων από τους Engineers Australia και στην προετοιμασία των CDR - όπου μας αποσαφήνισε από την αρχή ότι ο ρόλος της θα ήταν αυστηρά συμβουλευτικός και καθοδηγητικός.

                Αφού μας ζήτησε να προετοιμάσουμε από ένα carrier episode μας ζήτησε αμοιβή και για τους δύο μας AUS 4000. Η αμοιβή αυτή αφορούσε μόνο την αίτηση αναγνώρισης από τους ΕΑ και την προετοιμασία του CDR και των υπόλοιπων δικαιολογητικών. Συμπεριλάμβανε επίσης το κόστος της αίτησης στους ΕΑ (AUS550). ΔΕΝ συμπεριλάμβανε κανένα κόστος και καμιά αμοιβή για τις αιτήσεις για visas. Αυτό μας έγινε σαφές από την αρχή. Μας ζητήθηκε ως προκαταβολή AUS600. Αφού τα καταθέσαμε, επιχειρήσαμε να προτείνουμε ως διαπραγμάτευση η προκαταβολή αυτή να αφορά και τους δύο μας , και όχι μόνο την σύζυγό μου όπως αρχικά μας ζητήθηκε. Η σύζυγός μου είναι η κύρια αιτούσα και εγώ είμαι partner, λόγω point system. Εννοείτε ότι η εξόφληση θα γινόταν πριν από την κατάθεση των αιτήσεων στους ΕΑ. Σήμερα πήραμε το ακόλουθο email:

                Hello Sophia,

                Thank you for your letter today about the finances -
                we have continuing grave concerns about international
                European financial matters.


                We don't think we can continue with these
                applications. We are returning your deposit.

                We may be able to send you a bankers' cheque by
                post, or return electronically. I'll get back
                to you next week when we ask our bank on the
                best way to return your money.

                Kind regards,

                Ερωτήματα/πιθανές εκδοχές:

                1)Στράβωσαν με την πρόταση διαπραγμάτευσης.
                2)Ανησυχούν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους έφ' όσον έχουν να κάνουν με Ελληνες.
                3)Εχει κάτι αλλάξει (άτυπα) στην δυνατότητα των Ελλήνων να μεταναστεύσουν έστω και με skilled visas. (το πιο στενάχωρο).

                Αν αυτή είναι η εικόνα αντιμετώπισης πως θα σταθούμε σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον?

                Σκέψεις????

                Comment


                  Originally posted by fgard View Post
                  Το ιστορικό μας:
                  Εγώ και η γυναίκα μου -πολιτικοί μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες και εργοταξιακοί μηχανικοί με 20ετή εμπειρία εγώ και 10ετή η γυναίκα μου-συμμετέχοντας στην ημερίδα για την Αυστραλία που έγινε πέρυσι στο Χίλτον, αποφασίσαμε να το προσπαθήσουμε.

                  Επιλέξαμε να χρησιμοποιήσουμε πράκτορα μετανάστευσης και βρήκαμε κάποια η οποία είχε και εξειδίκευση στην αναγνώριση των πτυχίων από τους Engineers Australia και στην προετοιμασία των CDR - όπου μας αποσαφήνισε από την αρχή ότι ο ρόλος της θα ήταν αυστηρά συμβουλευτικός και καθοδηγητικός.

                  Αφού μας ζήτησε να προετοιμάσουμε από ένα carrier episode μας ζήτησε αμοιβή και για τους δύο μας AUS 4000. Η αμοιβή αυτή αφορούσε μόνο την αίτηση αναγνώρισης από τους ΕΑ και την προετοιμασία του CDR και των υπόλοιπων δικαιολογητικών. Συμπεριλάμβανε επίσης το κόστος της αίτησης στους ΕΑ (AUS550). ΔΕΝ συμπεριλάμβανε κανένα κόστος και καμιά αμοιβή για τις αιτήσεις για visas. Αυτό μας έγινε σαφές από την αρχή. Μας ζητήθηκε ως προκαταβολή AUS600. Αφού τα καταθέσαμε, επιχειρήσαμε να προτείνουμε ως διαπραγμάτευση η προκαταβολή αυτή να αφορά και τους δύο μας , και όχι μόνο την σύζυγό μου όπως αρχικά μας ζητήθηκε. Η σύζυγός μου είναι η κύρια αιτούσα και εγώ είμαι partner, λόγω point system. Εννοείτε ότι η εξόφληση θα γινόταν πριν από την κατάθεση των αιτήσεων στους ΕΑ. Σήμερα πήραμε το ακόλουθο email:

                  Hello Sophia,

                  Thank you for your letter today about the finances -
                  we have continuing grave concerns about international
                  European financial matters.


                  We don't think we can continue with these
                  applications. We are returning your deposit.

                  We may be able to send you a bankers' cheque by
                  post, or return electronically. I'll get back
                  to you next week when we ask our bank on the
                  best way to return your money.

                  Kind regards,

                  Ερωτήματα/πιθανές εκδοχές:

                  1)Στράβωσαν με την πρόταση διαπραγμάτευσης.
                  2)Ανησυχούν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους έφ' όσον έχουν να κάνουν με Ελληνες.
                  3)Εχει κάτι αλλάξει (άτυπα) στην δυνατότητα των Ελλήνων να μεταναστεύσουν έστω και με skilled visas. (το πιο στενάχωρο).

                  Αν αυτή είναι η εικόνα αντιμετώπισης πως θα σταθούμε σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον?

                  Σκέψεις????
                  Δεν υπαρχει εθρικο περιβαλλον φιλε μου...δεν ξερω που επεσες...προσοχη πολυ...παντως μπορεις μονος σου να κανεις αυτα τα βηματα ανγνωρισης....δεν χρειαζεσαι καποιον ειδικο....διαβαστε αυτα που γραφουμε...ολα....κρατατε τα λεφτα για μεταφρασεις και αιτησεις και προσπαθειστε για σπονσορ βιζα...επικεντρωθειτε σε αυτο...αυτη μετα απο 2 χρονια σας οδηγει στην μονιμοτητα..ετσι δειχνουν τα νεα για 1 ιουλιου....καλυτερα να χαλασεις τα χρηματα αυτα να ερθεις να κανεις ραντεβου...να δεις τα πραγματα εδω .....το χω ξαναπει αν δεν εχετε γνωστο με ετοιμη λυση ελατε εδω οσο κρατατε 15 μερες...1 μηνα 2...μηνπεριμενετε την 176 η 175...αυτη μπορει να προχωρα μονη της(ασε που αλλαζει πλεον απο 1ιουλιυ ονομασια.κτλ.) αξιζει βιαστειτε διοτι ερχοντε ιταλοι ισπανοι...το θεμα δεν ειναι να βγαλετε μετα απο1-2 χρονια την μονιμη βιζα και να ψαχνετε για δουλεια μετα..δεν το θελουν ουτε οι αυστραλοι αυτο....προωθουν τις σπονσορ βιζα....προσοχη σε ποιον εμπιστευεστε το μελλον σασ...παρτε το στα δικα σας χερια...

                  Comment


                    Πάντως οι Ισπανοί σίγουρα δεν πηγαίνουν στην Αυστραλία. Ισπανοί και Πορτογάλοι είναι γνωστό εδώ και καιρό ότι φεύγουν κατά κύματα για Βραζιλία και γενικότερα Λατινική Αμερική, όπου οι αναπτυσσόμενες εκεί οικονομίες προσφέρουν μεγάλες ευκαιρίες και υπάρχει και η συγγένεια της κουλτούρας.

                    Comment


                      Originally posted by fgard View Post
                      Ερωτήματα/πιθανές εκδοχές:

                      1)Στράβωσαν με την πρόταση διαπραγμάτευσης.
                      2)Ανησυχούν ότι θα χάσουν τα λεφτά τους έφ' όσον έχουν να κάνουν με Ελληνες.
                      3)Εχει κάτι αλλάξει (άτυπα) στην δυνατότητα των Ελλήνων να μεταναστεύσουν έστω και με skilled visas. (το πιο στενάχωρο).

                      Αν αυτή είναι η εικόνα αντιμετώπισης πως θα σταθούμε σε ένα τόσο εχθρικό περιβάλλον?

                      Σκέψεις????
                      Δεν ξέρω που έπεσες αλλά είσαι τυχερός που στράβωσε η δουλειά! Διαφωνώ κάθετα με αυτήν την κίνηση που κάνατε. Παραλίγο να πετάξετε 4 χιλιάρικα, για ποιο λόγο? Καταρχήν αυτό το ποσό το έχω ακούσει για συμβουλές, προετοιμασία και εκπροσώπηση για την ίδια την βίζα. 4 χιλιάρικα για να σου πει τι για το assessment. Όλα γράφονται στο booklet των engineers. Έτσι και αλλιώς τα cdr από τα χέρια σας θα περάσουν. Και όσο για προτυπα βουήζει ο τόπος στο internet και έχω και γω να σας δώσω αν δεν σας έχω δώσει ήδη.

                      Δεν υπάρχει κανένα εχθρικό κλίμα προς τους Ελληνες. Υπάρχουν ορισμένοι 2ης,3ης γεννιάς μετανάστες που νομίζουν οτι εμεις στην Ελλάδα καθόμασταν αλλά so what? Αυτοί δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στην Ελλάδα, πολλοί δεν έχουν πάει και ποτε.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        καλησπερα παιδια,
                        εστειλα τον φακελο μου στους engineers Australia και μου εστειλαν καποιες διευκρινησεις.καταρχειν καποιες μεταφρασεις τις ειχα κανει στο british council της Θεσσαλονικης και δεν τις δεχτηκαν!!!!τις θελουν μονο απο δικηγορο γιαυτο προσοχη!!!!Δεν δεχτηκαν καποια δελτια παροχης (ζητησα να αναγνωρισω και την εμειρια μου) επειδη δεν ειχαν διαρκεια εργου γραμμενη.Μου ειπε η case officer οτι θα δεχτει γιαυτα τα δελτια συστατικες επιστολες απο τους πελατες μου τα οποια πρεπει να ειναι γραμμενα οπως λεει το booklet σελ. 25.Εδω υπαρχει προβλημα γιατι ζηταει να γραψω ακριβως τον τιτλο εργασιας μου σε καθε εργο.Δεν δεχοντε τιτλο γενικα πολιτκος μηχανικος.Τι μηχανικος εισαι οταν κανεις αυθαιρετο?οταν κανεις ημιυπαιθριο?Επισης σε ενα εργο ειχα κανει αρχιτεκτονικα, στατικα και παθητικη πυροπροστασια.Στην αυστραλια ομως αυτη ειναι δουλεια τριων διαφορετικων μηχανικων.Τι τιτλο να δωσω????Εχει κανεις καμοια ιδεα?Σκεφτηκα να βαλω μελετητης πολιτικος μηχναικος αλλα δεν θυμαμαι να υπαρχει τετοια ιδιοτητα στα αγγλικα.

                        Comment


                          Ο μελετητής πολ.μηχ γενικά λέγεται consultant engineer. Αυτό συμπεριλαμβάνει όλες τις μελετητικές ειδικότητες. Αν μιλάς ειδικά για μελέτες - στατικά κτιρίων τότε λέγεσαι structural engineer.

                          Comment


                            ΧΑΙΡΕΤΩ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ!!!
                            ΕΦΤΑΣΑ ΕΧΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ!!!!!...........

                            Comment


                              ikanel Καλη Αρχη !!!!
                              Καλο ξεκινημα στη Νεα σου Ζωη!!!!!
                              Σου ευχομαι ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ!!!!!
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment


                                Originally posted by sotiris th View Post
                                ikanel Καλη Αρχη !!!!
                                Καλο ξεκινημα στη Νεα σου Ζωη!!!!!
                                Σου ευχομαι ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ!!!!!
                                ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

                                Comment

                                Working...
                                X