Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
    Ας το ξεκαθαρίσουμε .... Άλλο Engineers Australia, άλλο DIAC. Άλλος είναι ο στόχος της αίτησης στο ένα και άλλο στο άλλο. Άλλα τα κριτήρια του ενός και άλλα του άλλου. Για να απαντήσεις στην ερώτησή σου θα έπρεπε να έχεις παραθέσει και τις απαιτήσεις απόδειξες επαγγελματικής εμπειρίας του DIAC. Όταν θα φτάσεις στο σημείο να κάνεις αίτηση για VISA στο DIAC θα δεις τι χρειάζεται..........................
    σωστός αυτό κάνω συγκεντρώνω όσο πιο πολλάμπορώ αλλά αυτή η κουβέντα είναι χρήσιμη για κάποιους α΄΄λουσ που βρίσκονατι στην ΄δια θέση με εμένα και προβληματίζονται σχετικά με την απόδειξη εμπειρίας τους
    Ευχαριστώ πάντως

    Comment


      #62
      Είμαι Πολιτικός Μηχανικός ΑΕΙ, 46 ετών. Προσκλήθηκα και παρακολούθησα την ημερίδα για την μετανάστευση στην Αυστραλία και στην συνέχεια έλαβα ένα email από την κυβέρνηση της Δυτ. Αυστραλίας για την δυνατότητα state sponsored.
      Ξεκινώντας την έρευνα για τις δυνατότητες visas - που είναι το πρώτο που νομίζω ότι πρέπει να διερευνηθεί , γιατί no visas = no legal work) διαπίστωσα ότι όλα εξαρτώνται από την δυνατότητα σου να συγκεντρώσεις τους 65 πόντους στο skilled test. Εφόσον όμως λόγω ηλικίας στο κομμάτι αυτό παίρνω 0 points (45-49=0 points), είναι αδύνατον να συγκεντρώσω τους απαιτούμενους πόντους, έστω και αν σε όλες τις άλλες (συνηθισμένες) κατηγορίες παίρνω το μέγιστο (προυπηρεσία, σπουδές, Αγγλικά, skilled partner, state sponsored, κλπ.). Αλλωστε αν ήμουν νεότερος δεν θα μπορούσα να έχω τις προυποθέσεις για να συγκεντρώσω τους υπόλοιπους πόντους.
      Υπάρχει λύση ή πρόκειται για "όνειρο τρελλό, όνειρο απατηλό; "

      Comment


        #63
        Μην λαμβανεις το μυνημα και πολυ υποψιν σου. Ειναι τυποποιημενο και νομιζω ηρθε σε ολους μας. (και γω παρακολουθησα την ημεριδα) Ασε που οι εκτιμησεις που κανει για τον χρονο εκδοσης visa ειναι πολυ αισιοδοξες απ'οτι διαβαζω σε ξενα forum.
        Ταξιδι στην Αυστραλια λοιπον για επιτοπου αναζητηση εργοδοτη και αιτηση για temporary work (long stay) με Employer Nominated Scheme μεχρι 4 χρονια. Νομιζω πως με 3 χρονια εργασια στην Αυστραλια μπορεις να κανεις on-shore αιτηση για permanent sponsored και θα εχεις + 10 βαθμους απο την εργασια σου εκει. Φυσικα θα εισαι ακριβως στο οριο της ηλικιας.

        Comment


          #64
          Καλημέρα σας είμαι και εγώ νέο μέλος στην οικογένεια σας εδώ πέρα, σας διαβάζω καιρό και όλες τις διαδικασίες που έχω κάνει μέχρι τώρα ήταν βάσει αυτών που διάβαζα εδώ μέσα,φυσικά δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να γράψω κάτι γιατί κατανόησα την διαδικασία ,έχω φτάσει μέχρι το σημείο να περιμένω το assessment από τους Australian Engineers,να συμπληρώσω ότι είναι Πολιτικός Μηχανικός
          Για αυτό λοιπόν ρε παιδιά για πρώτη φορά που γράφω θέλω την βοήθεια σας εδώ πέρα,περιμένω απο μέρα σε μέρα να μου έρθει το assessment και πρόκειται να αιτηθώ για την βίζα 175 Skilled working visa
          έχω την δυνατότητα να πάω Αυστραλία για να κάνω την αίτηση για την βίζα από την στιγμή που θα πάρω το χαρτί από τους Μηχανικού
          έχ ω διαβάσει ότι η αίτηση για βίζα μπορεί να κάνει αν την βγάλεις από Ελλάδα μέχρι και 18 μήνες ενώ αν είσαι Αυστραλία μπορεί να πάρει και ενα μήνα ,ισως και λίγο περισσότερο
          σπιτι έχω στην Αυστραλία απο συγγενείς και μπορώ να περιμένω εκει πέρα αφού κάνω την αίτηση εκεί
          Οπότε θα η΄θελα την αποψη σας και την γνώμη σας από αυτους που ξερουν να μου πουν είτε βρισκόμενοι στην ίδια μοίρα με εμάνα είτε από κάποιουσ που έκαναν την βίζα από την Αυστραλία να μου πουν τι είναι πιο καλό να κάνω
          όπως είπα σπίτι υπάχρει να με φιλοξενήξσει αλλά θα πρέι να ξλερω και πόσο χρόνο κάνει η βίζα η 175 να βγε΄λι απο Αυστραλία,επίσης αν την βγάλω εκεί μετά θα πρέπει να ξαναβγώ απο την Αυστραλία και να ξαμπώ για να την πάρω η δεν υφίσταται τέτοιο πραγμα
          Σας παρακαλω την βοήθεια σας γιατι από την στιγμή που θα μου έρθει το χαρτί (assessment) θα πρέπει να ξέρω αν βγάλω η όχι εισητ΄ρηια όσο το δυνατόν συντομότερα για να κάνω την αίτησ από αυστραλία
          ΣΑς ευχαριστώ πολύ
          εάν είμαι εκτός θέματος για το παρών topic παρακαλω τον διαχειριστή όπως μεταφέρει την ερλωτηση μου σε άλλο topic

          Comment


            #65
            Originally posted by taratatzum View Post
            Καλημέρα σας είμαι και εγώ νέο μέλος στην οικογένεια σας εδώ πέρα, σας διαβάζω καιρό και όλες τις διαδικασίες που έχω κάνει μέχρι τώρα ήταν βάσει αυτών που διάβαζα εδώ μέσα,φυσικά δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να γράψω κάτι γιατί κατανόησα την διαδικασία ,έχω φτάσει μέχρι το σημείο να περιμένω το assessment από τους Australian Engineers,........................
            Ο χρόνος επεξεργασίας δεν εχει να κάνει με το αν την κανεις από εδω ή εκει. Ο χρόνος αυτός όπως διαμορφώνεταο το τελευταιο διάστημα ειναι λιγότερο από 10 μηνες. Βέβαια αυτό ειναι κατι δυναμικό και μπορεί οποιαδήποτε στιγμη να αλλάξει και σχετίζεται με τον αριθμο των αιτήσεων που κατατιθενται. Όταν κανεις την αίτηση δηλώνεις που αναμενεται να είσαι όταν εκδοθεί η βίζα. Αν δηλώσεις εκτός Αυστραλίας και εισαι εκει, νομιζω απλα βγαινεις και ξαναμπαινεις. Τωρα το να πας εκει μεχρι να βγει η βίζα, δεν ξερω σε τι θα βοηθησει,γιατι δεν θα μπορεις να εργαστεις και άλλωστε η διαρκεια της τουριστικης ειναι μονο 3 μηνες.

            Με το καλό να σου έρθουν και τα αποτελέσματα!
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #66
              Originally posted by leyteris77 View Post
              Ο χρόνος επεξεργασίας δεν εχει να κάνει με το αν την κανεις από εδω ή εκει. Ο χρόνος αυτός όπως διαμορφώνεταο το τελευταιο διάστημα ειναι λιγότερο από 10 μηνες. Βέβαια αυτό ειναι κατι δυναμικό και μπορεί οποιαδήποτε στιγμη να αλλάξει και σχετίζεται με τον αριθμο των αιτήσεων που κατατιθενται. Όταν κανεις την αίτηση δηλώνεις που αναμενεται να είσαι όταν εκδοθεί η βίζα. Αν δηλώσεις εκτός Αυστραλίας και εισαι εκει, νομιζω απλα βγαινεις και ξαναμπαινεις. Τωρα το να πας εκει μεχρι να βγει η βίζα, δεν ξερω σε τι θα βοηθησει,γιατι δεν θα μπορεις να εργαστεις και άλλωστε η διαρκεια της τουριστικης ειναι μονο 3 μηνες.

              Με το καλό να σου έρθουν και τα αποτελέσματα!
              σε ευχαριστώ φίλε Λευτέρη
              απλώς αυτό ήθελα να μάθω για να μην βγάζω τσάμπα εισητήρια κια περιμένω την βίζα από εκει, αλλά αφοό το λές ολίτ έτσι είναι σε πιστε΄υω,βέβαια είχα την εντύπωση ότι ο χρόνος επεξεργασίας έχει να κάν ει και απο το γεγονός αν είσα εντός η εκτός Αυστραλίας
              καλώς φίλε μου σε ευχαριστώ και πλαι και εσύ καλά αποτελέσματα να έχεις

              Comment


                #67
                Μπορω να κανω apostille στην βεβαιωση μελους της ΕΕΤΕΜ?

                Ειμαι μηχανολογος ΤΕΙ και μελος της ΕΕΤΕΜ, ζητησα και ελαβα βεβαιωση μελους. Οπως και με ολα τα υπολοιπα εγγραφα μου, πηγα στην αναλογη περιφερεια για apostille, οπου με ενημερωσαν οτι δεν εχουν δειγμα υπογραφης του προεδρου της ΕΕΤΕΜ.
                Οποτε ετσι προκυπτει το ερωτημα του τιτλου, μπορω να κανω apostille στην βεβαιωση μελους της ΕΕΤΕΜ?

                υ.γ. αγαπητοι κυριοι και κυριες μου, η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα ενεργο μελος αυτου του forum, αλλα με τις ερωτησεις και τις απαντησεις σας, μου εχετε φανει πολυτιμοι. Πραγματικα δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω.
                Ευχομαι καλη τυχη σε ολους.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by pmaniatakos View Post
                  Ειμαι μηχανολογος ΤΕΙ και μελος της ΕΕΤΕΜ, ζητησα και ελαβα βεβαιωση μελους. Οπως και με ολα τα υπολοιπα εγγραφα μου, πηγα στην αναλογη περιφερεια για apostille, οπου με ενημερωσαν οτι δεν εχουν δειγμα υπογραφης του προεδρου της ΕΕΤΕΜ.
                  Οποτε ετσι προκυπτει το ερωτημα του τιτλου, μπορω να κανω apostille στην βεβαιωση μελους της ΕΕΤΕΜ?

                  υ.γ. αγαπητοι κυριοι και κυριες μου, η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ιδιαιτερα ενεργο μελος αυτου του forum, αλλα με τις ερωτησεις και τις απαντησεις σας, μου εχετε φανει πολυτιμοι. Πραγματικα δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω.
                  Ευχομαι καλη τυχη σε ολους.
                  Φαντάζομαι ότι κάπου ρώτησες σε ποιά περιφέρεια πρέπει να πας για να πάρεις apostile στην βεβαίωση του ΕΕΤΕΜ. Αυτοί είναι υπεύθυνοι να σου πουν αν όντως στην περιφέρεια που πήγες οφείλουν να σου βάλουν apostile. Τέλος, αν το πρόβλημα είναι όντως της περιφέρειας (με το δείγμα της υπογραφής του προέδρου), να τους πείς να πάνε να γ@@θούν! Αει στο δ@@λο τα κοπρόκυλα! Στείλε τη βεβαίωσή σου χωρίς apostile! Με το ελληνικό δημόσιο δεν βρίσκεις άκρη.

                  Comment


                    #69
                    Ευχαριστω πολυ Νικο

                    Ευχαριστω πολυ Νικο,

                    Για να ενισχυσω την αποψη σου για το ελληνικο δημοσιο, σου λεω μονο οτι η Νομαρχιακη Περιφερεια με επιφορτησε με την εργασια της ενημερωσης της ΕΕΤΕΜ για την διαδικασια του apostille καθως και να τους δωσω τα στοιχεια επικοινωνιας με την περιφερεια.

                    υ.γ. και οντως το εκανα

                    Comment


                      #70
                      ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
                      ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
                      ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.
                      ΕΙΜΑΙ 42 ΧΡΟΝΩΝ STRUCTURAL ENGINEER ΜΕ 14 ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ .
                      ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΙΣ ΑΥΣΤΡ. ΠΡΕΣΒΕΙΑΣ. ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΗ ΜΟΡΙΑ 65 ΤΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΧΡΙ 50 ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΗ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΤ.Λ.
                      ΕΙΠΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΙΤΝΕΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΡΙΨΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.
                      ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΛΩ ΕΜΑΙΛ ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ Η ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ .
                      ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ.

                      --ΕΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ( ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΟΣ ΜΠΗΚΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΠΟΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ) ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

                      ΤΟ ΚΑΚΟ-ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΛΗΣΗ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ.

                      1 ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΟ IELTS ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.
                      ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ!!
                      -------------
                      1) ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΒΙΖΑΣ .

                      ΘΕΤΙΚΑ
                      Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΗ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ IELTS.
                      Β)ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΣ ΠΟΙΟ ΑΝΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ...

                      ΑΡΝΗΤΙΚΑ
                      Α) ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΙΖΑ
                      Β) ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΣΧΕΤΟΥ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ
                      Γ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΝΤΟΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

                      --------------------------
                      2) ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ (ΣΤΟ ΣΙΤΝΕΥ) ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ IELTS ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΜΕ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

                      ΘΕΤΙΚΑ
                      Α)ΠΗΓΕΝΟΝΤΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΠΩ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΚΕΙ ΤΟ IELTS.
                      ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΡΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
                      Β)ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΗΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΗΤΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ , ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΕΖΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

                      ΑΡΝΗΤΙΚΑ
                      Α) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΩ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ
                      Β)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
                      Γ)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.

                      ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΦΤΗΝΑ ΕΝΝΟΗΤΕ!
                      ΕΙΜΟΥΝ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ (ΔΙΚΟ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ .ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ, ΠΑΡΟΧΕΣ (ΞΕΡΩ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ) ,ΤΟΠΟΣ.

                      ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.!!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by pmaniatakos View Post
                        Ευχαριστω πολυ Νικο,

                        Για να ενισχυσω την αποψη σου για το ελληνικο δημοσιο, σου λεω μονο οτι η Νομαρχιακη Περιφερεια με επιφορτησε με την εργασια της ενημερωσης της ΕΕΤΕΜ για την διαδικασια του apostille καθως και να τους δωσω τα στοιχεια επικοινωνιας με την περιφερεια.

                        υ.γ. και οντως το εκανα
                        Προσωπικά την Βεβαίωση του ΤΕΕ που έστειλα στους engineers australia την επικύρωσα στο ΚΕΠ και απλά την έστειλα για μετάφραση. Δεν είχα βάλει apostile.Σημειώνω όμως ότι την χρησιμοποίησα μόνο για την αναγνώριση για την visa δεν ξέρω.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by ikanel View Post
                          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
                          ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ -ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
                          ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.
                          .............................ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΟΛΗΣΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.!!
                          Προσωπικά είμαι πολύ αντίθετη στο να κατέβει κάποιος στην Αυστραλία σαν Τουρίστας και να ελπίζει να κάνει κάτι. Η διαδικασία αυτή προυποθέτει ότι έχεις χρήματα αρκετά για να ζήσεις εδώ , ακόμα και αν σε φιλοξενούνε, και χρειάζεται χρόνο πολύ. Δεν βρίσκεις σπόνσορα εργοδότη , έτσι απλά από την μια μέρα στην άλλη και αν περάσουν οι 3 μήνες της τουριστικής και δεν έχεις βγάλει άκρη τι θα κάνεις? Αν έρθεις 2 Δεκεμβρίου που λές να υπολογίζεις ότι περίπου 1,5 μήνας πάει χαμένος γιατί μέχρι της 10 Ιανουαρίου όλες οι εταιρείες υπολειτουργούν αφού ο Δεκέμβρης εδώ είναι όπως ο Αύγουστος στην Ελλάδα. Σου μένει λοιπόν άλλος 1,5 μήνας μέχρι να λείξει η τουριστική σου. Μετά για να σου παρατείνουν την τουριστική πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις κάποια χρήματα στην Τράπεζα για να ζήσεις τον εαυτό σου και έτσι μπορείς να πάρεις κάποιους μήνες ακόμα παράταση. Αλλά μέχρι στιγμή δεν θα μπορείς να δουλέψεις. Αν βρεις προσωρινή δουλειά για να σου κάνει sponsoring η προσωρινή δουλειά, πρέπει να μείνεις 2 χρόνια οπότε μόνο προσωρινή δεν είναι. Η άποψη μου λοιπόν είναι προετοιμάσου όσο καλύτερα μπορείς πριν έρθεις προκειμένου όταν έρθεις να είναι όλα λίγο πιο εύκολα.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by demi View Post
                            Προσωπικά είμαι πολύ αντίθετη στο να κατέβει κάποιος στην Αυστραλία σαν Τουρίστας και να ελπίζει να κάνει κάτι. Η διαδικασία αυτή προυποθέτει ότι έχεις χρήματα αρκετά για να ζήσεις εδώ ....................................
                            ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
                            ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ; ΤΑ ΕΧΩ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ.
                            ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΤΩΝ 12-14 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΣ ΒΙΖΑΣ (ΓΙΑSkilled Migration ) ;
                            ΟΤΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟ IELTS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ (ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΗΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ(ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ,ΤΡΑΠΕΖΕΣ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΣΠΙΤΙ.ΚΤΛ.Π) ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
                            ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by ikanel View Post
                              ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ...............................!!
                              Ikanel.... Από όσες συζητήσεις έχουν γίνει εδώ στο forum προκύπτει ότι η σειρά για τους μηχανικούς είναι :
                              1. IELTS
                              2. Engineers Australia
                              3. VISA
                              Δεν έχουμε αποκλείσει τη λύση 2 που προτείνεις αλλά αν το τολμήσεις ετοιμάσου για πάααααααααρα πολύ "κουπί". Το που θα βρίσκεσαι (Ελλάδα ή Αυστραλία) όταν θα κάνεις αίτηση για τα (1) και (2) έχει μικρή ή καθόλου σημασία.
                              Η παρατήρηση της Demi ότι το ταξίδι σου τον Δεκέμβρη-Γενάρη-Φλεβάρη στην Αυστραλία λίγα θα σου προσφέρει από πλευράς εξεύρεσης εργασίας (λόγω υπολειτουργίας των εταιρειών) έχει μεγάλη βάση.
                              Από την άλλη, ένα ταξίδι αναγνωριστικό σε ένα τόπο μετανάστευσης σε προετοιμάζει ποικιλοτρόπως για το εγχείρημα.
                              Διάβασε ξανά τα post για μηχανικούς και τις ανταποκρίσεις της Demi προκειμένου να αφομοιώσεις όλες τις πληροφορίες. Η μετανάστευση Ελλήνων μηχανικών στην Αυστραλία έχει πάρα πολύ γραφειοκρατία και μην το παίρνεις αψήφιστα. Θέλει πάααααρα πολύ προετοιμασία σε όλα τα επίπεδα.
                              Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σε όλες σου τις προσπάθειες.

                              Comment


                                #75
                                @ ikanel:

                                Πρέπει να καταλάβεις ότι την εποχή που εσύ σκέφτεσαι να πας Αυστραλία, εκεί θα έχουν καλοκαίρι, οπότε δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα. Αν επιμένεις να πας Αυστραλία, πήγαινε κατευθείαν Brisbane, Gold Coast για μπανάκια, mohitos και ηλιοθεραπεία... :-)

                                Comment

                                Working...
                                X