Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by panultimate View Post
    Κάτι για το local experience.
    Σύμφωνα με τον νόμο, όσοι ασχολούνται με κατασκευές - κατασκευαστικά έργα-μεταλλεία-εργοτάξια γενικότερα, είτε είναι μηχανικοί/εργοδηγοί κλπ υποχρεούνται να έχουν την White Card. Δεν μπορείς να δουλέψεις σε εργοτάξιο χωρίς την White Card. Στην ουσία είναι μία κάρτα - αποδεικτικό ότι έχεις εκπαιδευτεί σε Health, Safety, Welfare. Υπάρχουν courses που μπορούμε να αποκτήσουμε την White Card online, με μικρό κόστος 60-70$ και δεν διαρκούν πολύ. Τα ολοκληρώνει κανείς στην άνεσή του.
    Είναι καλή ιδέα για όσους ετοιμαζόμαστε για κάτω να πηγαίνουμε οργανωμένοι, με ότι χαρτιά μπορούμε περισσότερα.
    Ενδεικτικά βρήκα αυτό στο ίντερνετ.
    White Card | White Card Online | White Card Course | White Card Training | White Card | Construction, White Card Online - Only $67, 24/7, Start now!
    Μπραβο φιλε panul μπορουμε λες να κανουμε το course απο εδω?

    Comment


      νομίζω ότι ναι. Η μόνη δυσκολία που βλέπω είναι ότι με την ολοκλήρωση του course, χρειάζεται να υπογράψει ένας Justice of the Peace (δηλαδή ένας Αυστραλός επαγγελματίας που να ανήκει σε μία κατηγορία που έχει δικαίωμα να θεωρεί έγγραφα π.χ φαρμακοποιός, ιατρός, δικηγόρος, ορκωτός λογιστής, κλπ κλπ). Αν αυτός μπορεί να βρεθεί και να σου υπογράψει / θεωρήσει ότι εσύ πράγματι είσαι αυτός που έχει ολοκληρώσει το course, τότε δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται.

      Comment


        Originally posted by panultimate View Post
        Κάτι για το local experience.
        Σύμφωνα με τον νόμο, όσοι ασχολούνται με κατασκευές - κατασκευαστικά έργα-μεταλλεία-εργοτάξια γενικότερα, είτε είναι μηχανικοί/εργοδηγοί κλπ υποχρεούνται να έχουν την White Card. Δεν μπορείς να δουλέψεις σε εργοτάξιο χωρίς την White Card. Στην ουσία είναι μία κάρτα - αποδεικτικό ότι έχεις εκπαιδευτεί σε Health, Safety, Welfare. Υπάρχουν courses που μπορούμε να αποκτήσουμε την White Card online, με μικρό κόστος 60-70$ και δεν διαρκούν πολύ. Τα ολοκληρώνει κανείς στην άνεσή του.
        Είναι καλή ιδέα για όσους ετοιμαζόμαστε για κάτω να πηγαίνουμε οργανωμένοι, με ότι χαρτιά μπορούμε περισσότερα.
        Ενδεικτικά βρήκα αυτό στο ίντερνετ.
        White Card | White Card Online | White Card Course | White Card Training | White Card | Construction, White Card Online - Only $67, 24/7, Start now!
        Το έχουμε βάλει και εδω: Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία, και ισως βρείς και άλλα ενδιαφέροντα στο ίδιο post.

        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας!
          Εχω τελειωσει το 2008 το ΤΕΙ Πληροφορικης και Επικοινωνιων (σερρες). Σαν τιτλος γραφει Μηχανικος Πληροφορικης και επικοινωνιων. Θεωρουμαι μηχανικος? Απο που βλεπω αν ειναι αποδεκτος ο τιτλος σπουδων μου στην Αυστραλια? Δεν εχω εργαστει ομως πανω στο αντικειμενο, παρα μονο σαν καθηγητρια σε δημ. ΙΕΚ για μαθηματα πληροφορικης. Οτι μπορειτε να μου πειτε πανω σε θεματα εργασιας, δεκτα! Ευχαριστωωωωω...

          Comment


            Originally posted by Angelique View Post
            Παρακαλω θα ηθελα την βοηθεια σας!
            Εχω τελειωσει το 2008 το ΤΕΙ Πληροφορικης και Επικοινωνιων (σερρες). Σαν τιτλος γραφει Μηχανικος Πληροφορικης και επικοινωνιων. Θεωρουμαι μηχανικος? Απο που βλεπω αν ειναι αποδεκτος ο τιτλος σπουδων μου στην Αυστραλια? Δεν εχω εργαστει ομως πανω στο αντικειμενο, παρα μονο σαν καθηγητρια σε δημ. ΙΕΚ για μαθηματα πληροφορικης. Οτι μπορειτε να μου πειτε πανω σε θεματα εργασιας, δεκτα! Ευχαριστωωωωω...


            Εφόσον λέει ετσι ο τίτλος σπουδών σου, είσαι. Μηχανικός δεν είναι μόνο ο πολιτικός. Τώρα αν είσαι το αντίστοιχο που έχουν εδω: network and telecomunication engineer είναι άλλο θέμα που έχει να κάνει με το πως εννοούν τον τίτλο αυτό εδω. Μην κολάμε στους τίτλους όμως. Αν ξέρεις την θεωρία, που την ξέρεις για να τέλειωσες αυτό το ΙΕΚ και την δίδαξες κιόλας στο ΙΕΚ, ακόμα και χωρίς εργασειακή εμπειρία, μπορείς να βρείς εργασία σαν entry level ώστε να αποχτησεις εργασιακή εμπειρία και μετά να αξιοποιήσεις την δυναμική του πτυχίου σου, εφόσον αναγνωρίζεται εδω.
            Για να δείς αν αναγνωρίζεται και πως και τι κοίτα να βρείς το αντίστοιχο σώμα αναγνώρισης εδω: Australian Skills Recognition Information (ASRI)
            Αν έχεις και τις αντίστοιχες πιστοποιήσεις, πάνω στα δίκτυα και τις τηλεπικοινωνίες, ακόμα καλύτερα.
            Αν οχι μπορείς να τις κάνεις είτε εδω είτε εκεί.
            Κοίτα και το σχετικό θέμα:
            Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία

            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by panultimate View Post
              demi απλά αναφέρθηκα στην περίπτωση του MRA (Mutual Recognition Agreement) γιατί αυτή είναι που έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μου. Οι Engineers Australia έχουν αμοιβαία αναγνώριση με κάποια επιμελητήρια και αναγνωρίζουν εκατέρωθεν μέλη στις αντίστοιχες βαθμίδες και ειδικότητες. Έτσι π.χ εγώ σαν Chartered Engineer στο Institution of Civil Engineers UK, πετυχαίνω απευθείας αναγνώριση ως Professional Member στους Engineers Australia (εννοείται χωρίς migration skills assesment και χωρίς Stage 1 Assesment).

              Το γράφω διότι μπορεί και κάποιος άλλος να εμπίπτει στην ίδια περίπτωση.
              pano, demi θα ήθελα μία διευκρίνηση.
              Εχω M.Sc από Βρετανικό Πανεπιστήμιο, καί σας παρακαλώ πολύ γιά μία συμβουλή σας.
              θέλω νά γινω Chartered Engineers of Australia
              Τί μου προτεινετε:
              α) Από ΤΕΕ νά γίνω chartered στό ICE , γίνεται λόγω mutual agreement EU καί μετα μέσω WASHINGTON ACCORD στό Engineers of Australia
              β) Η εναλλακτικά νά γίνω chartered στό ICE ,λόγω M.Sc. καί μετα μέσω WASHINGTON ACCORD στό Engineers of Australia
              Παρακαλώ γιά τήν απάντηση σας γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος.
              Ευχαριστώ πολυ

              Comment


                Αχιλλέα, η κρίσιμη ερώτηση: Το πρώτο πτυχίο από πού είναι?
                Γιατί, αν είναι ελληνικό, τότε το να γίνεις CEng στο ICE ( που αυτό είναι...άλλη ιστορία) δεν θα σε βοηθήσει πουθενά στο να γίνεις Chartered (δηλαδή CPEng) στους Engineers Australia. Και αυτό διότι το πρώτο πτυχίο που είναι και ο βασικός τίτλος δεν είναι αναγνωρισμένος με Washington-Sydney Accord. Άρα πρέπει να κάνεις CDR, Stage 1 Assesment, μετά Stage 2 assesment κλπ.

                Με λίγα λόγια μπορείς να γίνεις CEng στο ICE μέσω European Directive Route (αυτό εννοείς με την πρώτη επιλογή), αλλά οι EngAus δεν το δέχονται, κάνουν επανέλεγχο ακαδημαικών τίτλων. Επίσης, με European Directive Route είναι πολύ λίγοι οι Έλληνες που γίνονται CEng, το βλέπω στις λίστες που κοινοποιούνται στους υπάρχοντες CEng για έλεγχο κωλύματος (δεν ξέρω γιατί, ίσως απαιτείται αρκετή χαρτούρα και εκεί, πάνως σε κάθε εξεταστική ζήτημα να είναι ένας Έλληνας από ότι έχω δει).

                Όσον αφορά την β'επιλογή, απλά θα σου πώ ότι το MSc μόνο δεν αρκεί. Χρειάζεται πολύ..μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δουλειά, πολύ οργάνωση, εμένα προσωπικά μου πήρε 1,5 χρόνο, κανά 2,000 λίρες, εξετάσεις στο Λονδίνο και άλλα πολλά.

                Το έχω ψάξει υπερ του δέοντος το θέμα, είμαι confident πως ό,τι σου λέω το γνωρίζω καλά. Έχω συμπληρώσει τα χαρτιά μου για MRA στους Eng Aus για να κάνω transfer το Chartership μου και την εγγραφή μου στο NPER και περιμένω την απάντηση.

                P.S Ελπίζω να μην εννοείς Professional Engineer. Διότι για αυτό δεν χρειάζεται να μπλέξεις με Charterships κλπ. Είναι πιό απλό, φαντάζομαι το ξέρεις.

                Comment


                  Καλησπέρα..είμαι καινούργια στο site και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει...έχω τελειώσει τει δομικών έργων και προσπαθώ να βρώ απο τη λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάνε στην αυστραλία σε ποιό ανήκω..πιστεύω ότι είμαι ανάμεσα στα 2 παρακάτω: 1)Engineering Technologist 233914 (Engineers Australia) και 2)Civil Engineering Technician 312212 (VETASSESS)..

                  Comment


                    Agoriani σε ευχαριστω παααααρα πολυ. Μου δωσες λιγη ελπιδα. :D
                    Εμπειρια δεν εχω πολυ ειναι η αληθεια.. Αλλα πτυχια εχουμε! Τωρα αν υπαρχει πιθανοτητα να με δεχτουν σαν entry level οπως μου ειπες ειναι καλο. Εμπειρια παντως εχω στις πωλησεις. Δουλευω χρονια σαν πωλητρια και ταμιας.

                    Comment


                      Πάνο ευχαριστω για την ΚΑΤΑΤΟΠΕΙΣΤΗΚΟΤΑΤΗ απάντηση.
                      Η σκέψη νά γίνω chartered στό ICE είχε ξεκινήσει από τίς επαγγελματικές επιλογές.
                      Δηλαδή ήμουνα σέ αναμονη γιά JOB OFFER από Αμερικανική Καναδική καί Αυστραλιανή εταιρεία.
                      Η , απλοϊκή όπως αποδείχτηκε σκέψη πού έκανα ήταν νά γίνω μέλος στήν Βρετανική Ενωση πού φαινόταν καταρχήν πολύ εύκολο λόγω European Directive Route καί μετά ανάλογα νά γίνω μέλος σέ Αμερική. Καναδά ή Αυστραλία.
                      Λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας , κλεισιμο της εδώ δουλειάς, ψάξιμο γιά δουλειά στά σαιτ, διάβασμα γιά PMP η ενημέρωση μου ήταν επιφανειακή ,οπότε οι πληροφορίε ς σου έιναι υπερπολύτιμες.
                      Πρώτο πτυχίο έχω από Α.Π.Θ. οπότε η πιθανότητα γιά ICE απομακρύνεται.
                      Επειδή μετά τίς τελευταίες πρόσφατες εξελίξεις, οι συντρηπτικές πιθανότητες είναι νά εργαστώ σέ Αύστραλιανή εταιρεια μέ ένα , καθόλου ευκαταφρόνητο για τά δικά μου δεδομένα, entry salary έκανα τήν σκεψη ότι χρήσιμο θά ήταν όταν γίνει επαναξιολόγηση του μισθού μου νά ήμουνα μέλος των Engineers of Australia.
                      Λόγω τού ότι δέν ήταν σίγουρη η εργασία σέ Αυστραλιανή εταιρεία, η ενημέρωση πού είχα γιά Engineers of Australia ήταν πολύ επιφανειακή.
                      Από τά συμφραζόμενα σου καταλαβαίνω ότι άλλο είναι τό Chartered καί άλλο τό Professional .
                      Χωρίς νά θέλω νά σού γίνωμαι βάρος θά παρακαλούσα θερμά γιά τήν συμβουλή σου σχετικά μέ αυτό
                      Ευχαριστώ πολύ

                      Comment


                        Υπάρχει κάποιος πολιτικός μηχανικός ΤΕΙ να με βοηθήσει?????????

                        Comment


                          Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι εχω μπερδευτεί αρκετά? Είμαι Τοπογράφος μηχανικός Τ.Ε (Τεχνολόγος) και εχω την Ελληνική και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα , το πρόβλημα μου ειναι αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου στην Αυστραλία και που θα πρέπει να εγγραφώ προκειμένου να εργαστώ εκεί??? Ψαχνοντας στο Australian Skills Recognition Information (ASRI) βρήκα τα κάτωθι επαγγέλματα:

                          Surveying or Cartographic Tech (VETASSESS)
                          Surveying or Spatial Science Technician (VETASSESS)
                          Surveyor (SSSI)

                          Ευχαριστώ πολύ

                          Comment


                            Originally posted by topogr2001 View Post
                            Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι εχω μπερδευτεί αρκετά?
                            Είμαι Τοπογράφος μηχανικός Τ.Ε (Τεχνολόγος) και εχω την Ελληνική και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα,
                            το πρόβλημα μου ειναι αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου στην Αυστραλία και που θα πρέπει να εγγραφώ προκειμένου να εργαστώ εκεί???
                            Καλησπέρα topogr2001 κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...
                            Αυτό δεν είναι πρόβλημα.... Το πρόβλημα θα ήταν να μην είχες την αυστραλέζικη υπηκοότητα...!!!
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Originally posted by topogr2001 View Post
                              Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατι εχω μπερδευτεί αρκετά? Είμαι Τοπογράφος μηχανικός Τ.Ε (Τεχνολόγος) και εχω την Ελληνική και την Αυστραλέζικη υπηκοότητα , το πρόβλημα μου ειναι αν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου στην Αυστραλία και που θα πρέπει να εγγραφώ προκειμένου να εργαστώ εκεί??? Ψαχνοντας στο Australian Skills Recognition Information (ASRI) βρήκα τα κάτωθι επαγγέλματα:

                              Surveying or Cartographic Tech (VETASSESS)
                              Surveying or Spatial Science Technician (VETASSESS)
                              Surveyor (SSSI)

                              Ευχαριστώ πολύ
                              Ως μηχανικός ΤΕ μπορείς να αναγνωριστεις τουλάχιστον ως engineering technologist απο τους engineers australia αλλα ίσως να υπάρχει ειδικός φορέας για εσάς.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                jimathens και leyteris77 σας ευχαριστω πολυ για την απάντηση σας! Έστειλα μαιλ στους engineers australia και στο sssi και εχουν περασει 3 μερες χωρις απάντηση . Σαν engineering technologist απο τους engineers australia τι δικαιώματα θα έχω? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!!

                                Comment

                                Working...
                                X