Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by nickargas View Post
    παιδια καλησπερα κι απο εμενα... θα μπω κατευθειαν στο θεμα... εχω ξαδερφο με δικια του εταιρεια για να με σπονσοραρει με την 457 βιζα τι υποχρεωσεις εχει απεναντι σε εμενα και στην Αυστραλια... ειμαι μηχανολογος μηχανικος Τει... ο ξαδερφος μου θελει να μου κανει βιζα αλλα δεν μπορει να με κρατησει για 2 χρονια που λεει στην σελιδα της πρεσβειας στις λεπτομερειες για την 457... ξερει καποιος να με βοηθησει?
    Καλησπέρα nickargas.
    Ότι λέει το σάιτ της Αυστραλίας πρέπει να σε κρατήσει στην δουλειά του για 2 χρόνια,
    το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι όταν είσαι εκεί κ δουλεύεις νόμιμα να βρεις κάποια επιχείρηση να γίνει σπόνσορας για σένα.
    υ.γ.(Δεν το έχω ψάξει αυτό αλλά νομίζω ότι γίνεται... ας πούνε κ οι πιο διαβασμένοι τι ισχύει).
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by nickargas View Post
      παιδια καλησπερα κι απο εμενα... θα μπω κατευθειαν στο θεμα... εχω ξαδερφο με δικια του εταιρεια για να με σπονσοραρει με την 457 βιζα τι υποχρεωσεις εχει απεναντι σε εμενα και στην Αυστραλια... ειμαι μηχανολογος μηχανικος Τει... ο ξαδερφος μου θελει να μου κανει βιζα αλλα δεν μπορει να με κρατησει για 2 χρονια που λεει στην σελιδα της πρεσβειας στις λεπτομερειες για την 457... ξερει καποιος να με βοηθησει?
      Εδω εχει τα παντα για τα obligations του εργοδοτη για 457 visas. Δεν θα το κανω google-translate.
      Γενικα να ακουλουθεις κατα γραμμα οτι λεει το immigration δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες και τριπακια και αν υπαρχουν θα τα βρεις μετα απο αρκετη μελετη.
      Temporary Business (Long Stay) - Standard Business Sponsorship (Subclass 457)

      Comment


        ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!! ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΣΑΪΤ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ!

        Comment


          Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ

          Originally posted by evplok View Post
          Πριν μερικούς μήνες είχα ρωτήσει στο forum αν γνωρίζει κάποιος να μας πει αν συνεχίζουμε να πληρώνουμε τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, όταν θα πάμε στη Αυστραλια. Σήμερα αξιώθηκα να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και σας μεταφέρω την απάντηση τους, η οποία υποθέτω ενδιαφέρει αρκετούς συναδέλφους. Επαναλαμβάνω ότι τα παρακάτω αποτελούν την απάντησ'η τους. Σύμφωνα, λοιπόν με αυτή, όταν θα πιάσω (εύχομαι σύντομα) δουλεία στην Αυστραλία θα πρέπει να ζητήσω μια βεβαίωση από τον εργοδότη μου που θα αναφέρει ότι από την τάδε του μηνός εργάζομαι στην δήνα εταιρία. Τη βεβαίωση αυτή την πάω στο προξενείο προκειμένου να μου δώσουν μια βεβαίωση εργασίας και μόνιμης κατοικίας στη Αυστραλία. Την βεβαίωση από το προξενείο -αν δεν είναι στα ελληνικα- τη μεταφράζω και κάποιος συγγενής τη πηγαίνει στο ΤΣΜΕΔΕ όπου με βάση αυτη κανει μια αίτηση εξαιρεσης από της εισφορές του ταμείου. Όσο λοιπόν βρίσκομαι στο εξωτερικό δεν πληρώνω τις εισφορές.

          Εύχομαι να βοήθησα και ελπίζω να είναι όντως έτσι τα πράγματα!!!!!
          Kαλησπέρα, ρώτησα σήμερα 29/4 στο ΤΣΜΕΔΕ και η απάντηση τους δεν ήταν τόσο σαφής. Είπανε οτι η παραπάνω διαδικασία που περιγράφεις ισχύει μόνο για χώρες της Ε.Ε. Αν μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι λειτούργησε για σένα για την Αυστραλία θα μας βοηθούσες πολύ, γιατί είναι πραγματικά φλέγον θέμα!Ευχαριστώ.

          Comment


            Η παραπάνω διαδικασία δεν ισχύει για τις χωρες της ε.ε. για την ε.ε. που ξέρω χρειάζεσαι το έντυπο Α1 που ως δια μαγείας αν κάποιος ψάξει θα δει ότι κάνει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό για το οποίο το ζητάει το τσμεδε.

            να πω ότι την αίτηση δεν την κάνει συγγενής αλλα τη συμπληρώνεις εσύ ο ίδιος. καλό είναι πριν φύγεις να πάρεις απο το τσμεδε την εν λόγο αίτηση, γιατί παρά το γεγονός ότι μου είπανε ότι μπορώ να την κάνω εγώ χειρόγραφη, όταν τη ζήτησα απο αυτούς είχε και μια σφραγίδα επάνω οπότε δεν είναι τόσο απλή

            Comment


              Originally posted by georget View Post
              Η παραπάνω διαδικασία δεν ισχύει για τις χωρες της ε.ε. για την ε.ε. που ξέρω χρειάζεσαι το έντυπο Α1 που ως δια μαγείας αν κάποιος ψάξει θα δει ότι κάνει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό για το οποίο το ζητάει το τσμεδε.

              να πω ότι την αίτηση δεν την κάνει συγγενής αλλα τη συμπληρώνεις εσύ ο ίδιος. καλό είναι πριν φύγεις να πάρεις απο το τσμεδε την εν λόγο αίτηση, γιατί παρά το γεγονός ότι μου είπανε ότι μπορώ να την κάνω εγώ χειρόγραφη, όταν τη ζήτησα απο αυτούς είχε και μια σφραγίδα επάνω οπότε δεν είναι τόσο απλή
              Eυχαριστώ georget. Άρα πηγαίνουμε ΤΣΜΕΔΕ, παίρνουμε μία αίτηση εξαίρεσης με την σφραγίδα και όταν με το καλό την συμπληρώσουμε απο Αυστραλία ακολουθούμε την διαδικασία που περιέγραψε ο evplok. Aκούγεται εύκολο, αλλά για αυτό είναι εδώ το ΤΣΜΕΔΕ, για να κάνει τα εύκολα δύσκολα χα χα!!!!!
              Απλά αναρωτιώμουν αν το έκανε κάποιος απο Αυστραλία και πήγαν όλα καλά, γιατί δεν τους βλέπω συνεργάσιμους στο ΤΣΜΕΔΕ.Λοιπόν, εγώ ούτως ή άλλως θα ξαναπάω TΣΜΕΔΕ και θα σας κρατήσω ενήμερους....Thanks

              Comment


                εγώ είχα ένα πρόβλημα στο τοπικό γραφείο του τσμεδε που λεγαν οτι να ναι αλλα οταν πήρα τηλεφωνο αθηνα και θεσσαλονίκη βοήθησαν πολύ. τώρα έχει κανα δυο βδομάδες που έχω στείλει τα χαρτια και περιμένω

                Comment


                  απαλλαγη τσμεδε

                  λοιπον μολις πριν 1 μηνα εκανα αιτηση απο αυστραλια για απαλλαγη
                  χαρτια
                  1. αιτηση στον εργοδοτη απο ποτε εργαζομαι και απο ποτε πληρωνοντε εισφορεσ
                  2.μεταφραση
                  3.τα παμε προξενειο και ζηταμε βεβαιωση των παραπανω συν απο ποτε ειμαι κατοικοσ αυστραλιας...
                  4.αιτηση..δεν χρειαζοντε σφραγιδεσ απλη αιτηση στο word και τα στελνετε στο τσμεδε συστημενο...
                  η αιτηση μου ανεμενεται α εξεταστει σε 3-4 μηνες μου ειπαν...αυτα

                  Comment


                    Originally posted by panaisit View Post
                    λοιπον μολις πριν 1 μηνα εκανα αιτηση απο αυστραλια για απαλλαγη
                    χαρτια
                    1. αιτηση στον εργοδοτη απο ποτε εργαζομαι και απο ποτε πληρωνοντε εισφορεσ
                    2.μεταφραση
                    3.τα παμε προξενειο και ζηταμε βεβαιωση των παραπανω συν απο ποτε ειμαι κατοικοσ αυστραλιας...
                    4.αιτηση..δεν χρειαζοντε σφραγιδεσ απλη αιτηση στο word και τα στελνετε στο τσμεδε συστημενο...
                    η αιτηση μου ανεμενεται α εξεταστει σε 3-4 μηνες μου ειπαν...αυτα
                    Ευχαριστούμε για την πληροφορία panaisit!To εχω η αλήθεια είναι άγχος το ΤΣΜΕΔΕ, γιατί ήδη χρωστάω και τοκίζονται!Πώς έχουμε μπλέξει με αυτό το ταμείο, τι να πώ...είσαι άνεργος και σου βάζουν και τόκους. Γίνεται χαμός να ξέρεις εδώ στα γραφεία στην Ελλάδα!Έχουν μαζευτεί όλοι οι μηχανικοί και φωνάζουν...Και το καλύτερο....αυξάνονται οι εισφορές γύρω στο 25% που θα ισχύσει αναδρομικά νομίζω, οπότε όσοι προλαβαίνουν ας το κόψουν. Η απαλλαγή απο το ΤΣΜΕΔΕ είναι πάντως πολύ σημαντικό θέμα και θέλω να ευχαριστήσω επ' ευκαιρίας όλους τους συναδέλφους που περιέγραψαν την διαδικασία.Τhanks και πάλι παιδιά!!!

                    Comment


                      Δικιο εχεις panaisit και μένα μου είπαν ότι με μια απλή δήλωση χειρογραφη μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, απλά επειδή την πρώτη φορά την πάτησα και αφού είδα ότι η κανονική αίτηση έχει και σφραγίδα, προτίμησα να στείλω κατευθειαν αυτήν για να μην γίνει πάλι τίποτα και χάνεται χρόνος.

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

                        Είμαι Ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ με αρκετά καλή εμπειρία για τη ηλικία μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία πιθανότητα να βρω κάτι αντίστοιχο στην Αυστραλία. Έχετε να μου προτείνεται κάποια site για εύρεση εργασίας η να μου πείτε κάποια tips ώστε νε έρθω πιο εύκολα με τους εργοδότες σε επαφή? από κάποια λίγα ποστ που διάβασα είδα ότι η visa που πρέπει να βγάλω παίρνει ΄5-6 μήνες να εκδοθεί (αν δε κάνω λάθος), δεν είναι μεγάλο το χρονικό διάστημα για να περιμένει ο εργοδότης για να σε περιμένει ??

                        Ευχαριστώ πατριωτάκια

                        Comment


                          Originally posted by StevenS View Post
                          Καλησπέρα σε όλη τη παρέα,

                          Είμαι Ηλεκτρολόγος από ΤΕΙ με αρκετά καλή εμπειρία για τη ηλικία μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία πιθανότητα να βρω κάτι αντίστοιχο στην Αυστραλία. Έχετε να μου προτείνεται κάποια site για εύρεση εργασίας η να μου πείτε κάποια tips ώστε νε έρθω πιο εύκολα με τους εργοδότες σε επαφή? από κάποια λίγα ποστ που διάβασα είδα ότι η visa που πρέπει να βγάλω παίρνει ΄5-6 μήνες να εκδοθεί (αν δε κάνω λάθος), δεν είναι μεγάλο το χρονικό διάστημα για να περιμένει ο εργοδότης για να σε περιμένει ??

                          Ευχαριστώ πατριωτάκια
                          Steven σου απαντησα πριν λιγο και κατι εγινε στο συστημα και χαθηκε η απαντηση, οποτε αν καπου την ξαναδεις να ξερεις τι συμβαινει. Λοιπον για να δεις αν υπαρχει πιθανοτητα να βρεις δουλεια σαν ηλεκτρολογος πολυ απλα τσεκαρεις τα sites να δεις τι ζητανε. Τα εχει βαλει ο Agoriani στο FAQ.Ενδεικτικα σου λεω Seek, Jobserve klp.5, 6 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα, αν το σκεφτεις λογικα γιατι να βαλει καποιος αγγελια τοσο νωρις!Υπαρχει ομως η sponsorship visa αν γνωριζεις που στην ουσια την πληρωνει ο εργοδοτης και σε ενα με 2 μηνες το πολυ ειναι ετοιμη.Συνηθως στις αγγελιες αναφερει αν υπαρχει περιπτωση για sponsorship.
                          Οποτε προτεινω σε πρωτη φαση τσεκαρε αγγελιες και ξαναμιλαμε για οτι χρειαστεις.

                          Comment


                            Καλησπέρα και απο εμένα, είμαι Τοπογράφος Μηχανικός ΑΠΘ και εχω πολύ μικρή προυπηρεσία γιατί έχω τελειώσει πριν 2 χρόνια. Επιπλέον, δικαιούμαι αυστραλιανή υπηκοότητα και θέλω να ρωτήσω πώς γίνεται η αναγνώριση πτυχίου. Η διαδικασία διαφέρει από κάποιον άλλον Ελληνα μηχανικο που δεν είναι υπήκοος; Ποιο είναι το μειονεκτημα να μην θεωρούμαστε Μηχανικοί (μου δίνει την εντύπωση ότι πιο πολύ μας χαλαει στο ακούσμα οτι δεν είμαστε μηχανικοί παρά στην ουσία των δικαιωμάτων); Ακόμα ποιες είναι οι αρμοδιότητες ενός Construction & ενός Building Surveyor επειδή δεν έχω κατανοήσει πανω σε ποιο αντικείμενο συνεισφέρουν στο θέμα των κατασκευων.

                            Κούρασα λίγο αλλά θέλω κάποιες κατευθύνσεις για να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου.
                            Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                            Comment


                              χωρις να παρεξηγηθω αλλα αν καποιοι διαθεσουν χρονο να διαβασουν θα βρουν ολες τια απαντησεις εδω μεσα.....ειναι κριμα να κανουμε ερωτησεις που εχουν χιλιοαπαντηθει διοτι δεν καθεστε να διαβαστε οτι με πολυ κοπο γραφουν πολλοι εδω μεσα...ειναι κριμα διοτι ενω θα μπορουσαν να ειναι ολα συγκεντρωμενα σε 10σελιδες το πολυ και θα ηταν πολυ ευκολο να βρισκουν ολοι τισ απαντησεισ γρηγορα εχουμε φτασει τισ 45 σελιδεσ εδω για παραδειγμα απο τισ οποιες οι μισες λενε τα ιδια πραγματα και απανταν στα ιδια....ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΑΤΡΙΟΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΠΟΥΠΡΕΠΕΙ ΝΑΜΠΕΝΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ....ΟΧΙ ΤΥΠΟΥ ΠΩΣ ΚΑΝΩ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ.......ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ 45 ΣΕΛΙΔΕΣΝΑΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙΣΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ......

                              Comment


                                Καλησπέρα στους φίλους.
                                Επειδή πετάω για Brisbane σε 28 ημέρες, είμαι στην διαδικασία να κλείνω εκκρεμότητες.
                                Επικοινώνησα με ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και αναφέρω τα νεότερα.

                                α) Αν κάποιος θέλει να παγώσει τις εισφορές του στο ταμείο, για το διάστημα που θα είναι σε αναζήτηση εργασίας στην Αυστραλία ή οπουδήποτε αλλου, αυτό ΔΕΝ γίνεται. Εισφορές δεν παγώνουν.

                                β) Οι εισφορές μπορούν να ανασταλλούν ΜΟΝΟΝ μετά την έυρεση εργασίας στην Αυστραλία, και αφού προσκομίσουμε δικαιολογητικά από τον "εκεί ασφαλιστικό φορέα" με μια διαδικασία που είναι πολύ πρόσφατη, ψηφίστηκε πριν δύο χρόνια και ακόμα εκκρεμμούν διευκρινίσεις. Όπως χαρακτηριστικά μου τόνισε η υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ, περισσότερες λεπτομέρειες θα ξέρουμε "ΑΠΟ Σεπτέμβρη", δηλαδή φέξε μου και γλίστρησα.

                                Μετά από αυτήν την εξέλιξη υπάρχουν δύο επιλογές.
                                -- Η πρώτη είναι να φύγουμε και να αφήσουμε τα ραβασάκια του ΤΣΜΕΔΕ να έρχονται σπίτια μας για όσο καιρό θα είμαστε σε αναζήτηση εργασίας στην Αυστραλία. Αυτό όμως μπορεί να διαρκέσει 6-12 μήνες. Αυτό σημαίνει €4500 σε εισφορές ΤΣΜΕΔΕ. Οι οποίες με τον νέο νόμο είναι αμέσως απαιτητές και επισείουν κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων, μεταφέρεται δε το χρέος στην Εφορία. Αν πείς "αστους δεν το πληρώνω", οι πιθανότητες είναι να σου κάνουν κατάσχεση σε ότι έχεις (αν έχεις) ή να συλληφθείς στο αεροδρόμιο (δεν κάνω πλάκα) όταν επιστρέψεις στην Ελλάδα μετά από 1-1.5 χρόνο π.χ για κάποια επίσκεψη. TRAGIC
                                -- Η δεύτερη είναι η διαγραφή από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ. Αυτην την επιλογή θα ακολουθήσω.
                                Η διαδικασία είναι η εξής
                                *** Διαγραφή από τα μητρώα της Περιφέρειας. Γίνεται αυθημερόν με μια απλή αίτηση.
                                *** Με το χαρτί της διαγραφής, πηγαίνουμε στο ΤΕΕ και αιτούμαστε διαγραφή. Αναφέρουμε την μετανάστευση ως αιτία, επισυνάπτοντας το χαρτί της βίζας, αντίγραφό αεροπορικών εισητιρίων, τοπική διεύθυνση και στοιχεία επικοινωνίας και ότι άλλο θεωρηθεί σχετικό.
                                *** Το ΤΕΕ συνεδριάζει ΔΣ σε κάποια χρονική στιγμή και αποφασίζει την διαγραφή. Η διαγραφή ισχύει από την στιγμή της αίτησης στην Περιφέρεια, ισχύσει δηλαδή ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ, πράγμα πολύ σημαντικό!
                                *** Με την διαγραφή ενημερώνεται υπηρεσιακά το ΤΣΜΕΔΕ, που παύει και να απαιτεί εισφορές καθώς σε διαγράφει από τα μητρώα του.

                                Αυτή είναι και η διαδικασία που θα ακολουθήσω, καθώς δεν προτίθεμαι να πληρώνω νταβατζιλίκια €4500 / χρόνο για υπηρεσίες που δεν μου παρέχονται. Προτιμώ αυτά τα χρήματα να τα βάλω σε savings account στην Αυστραλία, ή να χρηματοδοτηθώ για τον πρώτο καιρό που θα είμαι εκεί κια μπορεί να μου πάρει 1 χρόνο + να βρώ δουλειά.

                                Comment

                                Working...
                                X