Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by billy View Post
    ΝΙΚΟ!!!!!! μήπως έχεις κάνει & προπονητής σε ομάδα?????
    Ευχαριστούμε για τις ντόπες!!!!! (εγώ έτσι είδα αυτά που έγραψες....)
    Εννοείται όποιος ξεκινήσει να κάνει το βήμα & δεν είναι -τουλάχιστον- υποψιασμένος για το τι θα βρει εκεί που θα πάει, είναι χαμένος από χέρι!!!!
    Επίσης συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες για τους πετυχημένους & τους αποτυχημένους!!!! πολύ-πολύ σωστό φίλε....
    Πάντως η μόνη ειδικότητα που μας λείπει στην Αυτραλία - για να ανοίξουμε δική μας τεχνική εταιρεία (τα παιδιά από το πατριωτάκι εννοώ) - είναι η δική σου!!!! οπότε περίμενε λίγο ακόμη....μόλις την ανοίξουμε θα σου κάνουμε sponsorship!!!!

    Να είσαι καλά φίλε & καλή τύχη σε ότι κάνεις!!!!
    Το έπιασες το νόημα!!! Η ανάλαφρη, ανθρώπινη και γελαστή τοποθέτησή σου δείχνει επαφή με την πραγματικότητα!!! Αυτό χρειαζεται!

    Φιλε billy, πόσο χαίρομαι για σένα που βρίσκεις το δρόμο σου!!!

    Comment


      @panultimate, @billy, @lefteris, @pman, @Ikariwths και όλοι οι λοιποί,

      Κομένα τα αστεία με τα 'senior', 'Μαθουσάλας', κλπ κλπ γιατί μάλλον εσάς άκουσε το Immigration Office και μου έκοψε τη Visa. (Πλάκα κάνω, μη το πάρει κανείς σοβαρά).

      Θα σας ακούσουν και οι 'νύφες' στη Πατρίδα και θα νομίζουν οτι είμαι κανα χουφταλο! Νταξ' (@panultimate εγραψες με την ατάκα!) μπορεί να φοράω μασέλα, να παίρνω χαπια για την πίεση (τα μπλε δεν ειναι αυτά? ), να εχω πολυ φαρδια χωριστρα στα μαλια, να τρώω σουπίτσες το βράδυ αλλά δε με πήρανε και τα χρόνια! (Βρε λες....?)

      Comment


        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
        @lefteris77 ... τι κανεις παλιόφιλε?

        Εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν καλά, δεν έχω παρακολουθήσει τις ανταποκρίσεις σου και την πορεία σου το τελευταίο διάστημα.
        Λευτέρη κάποια στιγμή, άρχισα να ασπρίζω με όλη τη διαδικασία. Τους εστειλα photos και με κόψανε επειδή τους φαινόμουν μεγάλος!
        Φίλε Νίκο μετά από 15 μήνες ψαξίματος και 4 μήνες δουλειάς μπορώ να πω πλέον με σιγουριά πως είμαι καλά! Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι στη δουλειά νιώθω και πολύ confident ακόμα... Η δική μου ιστορία είχε πολλά παράδοξα, ο φίλος panultimate τα γνωρίζει και τον ευχαριστώ δημόσια γιατί με στήριξε 2-3 φορές με τις συμβουλές του και ας μην είχαμε μιλήσει ακόμα ουτε στο τηλέφωνο. Ένα από τα παράδοξα που αξίζει να σημειώσω είναι οτι αυτό το "άθλιο" κράτος που λέγεται Αυστραλία αναγνώρισε το πτυχίο μου σε επίπεδο υψηλότερο και από το "ανεπανάληπτο" ελληνικό κράτος.

        @Pmav καλως ήρθες και πάλι στην παρέα μας και μην ανησυχείς θα βρεις σύντομα αυτό που σου αξίζει. Το οτι έχεις δουλειά μπορεί μεν να μην σου αφήνει ελεύθερο χρόνο για networking αλλά ΕΧΕΙΣ δουλεια φίλε. Από την εμπειρία μου η επιλογή να χτυπήσεις απ' ευθείας τις εταιρείες είναι οτι καλύτερο έχεις να κάνεις.

        @Panultimate πολύ σωστά έχεις πει οτι πρέπει να βρει κανείς που ανήκει στην τοπική αγορά εργασίας. Εμένα αυτό και μόνο που πήρε πολύ καιρό για διάφορους λόγους. Μην σε απασχολούν οι recruiters γιατί προφανώς δεν ψάχναν κάποιον με τα προσόντα σου.

        Και μην ξεχνάτε τη λέξη confidence. Οι Αυστραλοί δίνουν πολύ σημασία σε αυτό. Αν δεν δείξεις αυτοπεποίθηση και ικανότητα να τα καταφέρεις δεν θα σου δώσουν την ευκαρία. Αν δεν πιστεύεις εσύ στον ευατό σου, γιατί να πιστέψει ο εργοδότης...δείτε το και έτσι.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          @ Nikos: Χάρηκα πού επέστρεψες στο φόρουμ! Δημιουργείς πάντα θετικό vibe... Εύχομαι να σου κάτσει το θέμα Αυστραλίας...

          Να σαι πάντα καλά φίλε!

          Comment


            Originally posted by pan_k7 View Post
            @ Nikos: Χάρηκα πού επέστρεψες στο φόρουμ! Δημιουργείς πάντα θετικό vibe... Εύχομαι να σου κάτσει το θέμα Αυστραλίας...

            Να σαι πάντα καλά φίλε!
            Πόσο χαίρμομαι που σε βλέπω και εσένα @pan_k7 ...
            Φοβάμαι οτι η ευχή σου δεν θα πιάσει για μένα. Κάπου άλλαξε ο δρόμος μου ...

            Όμως αν κάτι μπορώ να δώσω στο forum είναι πως ό,τι σας προσπάθησαν να σας πείσουν κάποιοι πίσω στην πατρίδα, οτι δηλαδή όλα είναι μαύρα γύρω σας και ότι φταίτε κιόλας για την κατάντια και τη μοίρα σας, είναι άκρως αντι-πατριωτικό για να μη χρησιμοποιήσω άλλους όρους που θα με οδηγούσαν στην οριστική διαγραφή από το forum.

            Ειλικρινά δεν περίμενα από κανέναν να με θυμάται - ποιός ο λόγος άλλωστε? - και η έκπληξή μου είναι μεγάλη που βλέπω φίλους ακόμα εδώ και κάποιοι να κάνανε και να βρήκαν τα πατήματά τους.

            Keep walking.......

            Comment


              Λοιπόν και πάνω που λέγαμε για rogue recruiters, εχτές είχα μία πολύ καλή εμπειρία.

              Συνάντησα face to face recruiter μετα από τηλεφωνικό i/v που είχαμε κάνει πρίν 2 εβδομάδες. Πολύ επαγγελματίας τύπος, είχε μπροστά του το cv μου όση ώρα μιλούσαμε και είδα ότι είχε ένα κάρο σημειώσεις επάνω (που σημαίνει όι ο άνθρωπος έκατσε κ ασχολήθηκε), είχε σημειωμένες επάνω τις εταιρίες στις οποίες με προώθησε, και είχε σημειωμένη και την αμοιβή για την οποία με προώθησε. Το ότι μου απεκάλυψε σε ποιές εταιρίες με έχει στείλει είναι σημαντικό. Δείιχνει πόσο επαγγελματίας είναι ο recruiter κ το agency. Συνήθως δ το κάνουν, γιατί είναι ρεμάλια (είτε δεν σε έχουν προωθήσει, είτε γιατί δεν θέλουν να πηγαίνεις απ'ευθε'ιας)
              Με ρώτησε γα το τελευταίο έργο λεπτομέρειες, κα του λέω "θες να σου δείξω?", και του ανοίγω στο conferance table το Α0 του subdivsion και ο άνθρωπος έδειξε ότι - αν μη τί άλλο - ήταν και σχετικά σχετικός με engineering. Με ρώτησε για drainage, sewerage, πώς φτιάξαμε τα pump stations, τί μηχανήματα χρησιμοποιήσαμε στις εκσκαφές, τί contracts είχαμε με υπεργολάβους κλπ.

              Γενικά ήταν μια πολύ ευχαριστη εμπειρία, διότι είχα απέναντι μου έναν άνθρωπο με γνήσιο ενδιαφερον για μένα, και έναν σχετικό επαγγελματία, όχι μια καρακάξα 25χρονη σαν αυτήν που μου έκλεισε το τηλέφωνο όταν της είπα ότι δν έχω local exp.
              Για τους φίλους που παρακολουθούν το θρέντ, και ενδαφέρονται για QLD, οι περισσότερες δουλειές είναι πλέον μακριά από CBD, βρίσκονται σε περιοχές όπως Mackay, Rockhampton, Bundaberg, Central QLD κλπ δηλαδή >+250-400-800χλμ από το Brisbane. Εκεί συγκεντρώνονται οικιστικα developments εν μέρει λόγω Κινέζων επενδυτών, που αγαπάνε QLD, Ocean κλπ. Οπότε αναλόγως την εταιρία, είτε κάνεις relocation ή δουλευεις fifo.

              Για τα χρήματα επίσης ήταν ειλικρινής ο άνθρωπος. Με τοποθέτησε στα ψηλά 5ψήφια (αρκετά υψηλότερα από προηγούμενο recruter που είχα συναντήσει, εκεινος πήγε να με ρίξει προφανώς και ήταν surprise surprise GreekCypriot), σχεδόν απολογητικά, λόγω της έλλειψης ντόπιας εμπειριας και του learning curve, αλλά με την επισήμανση-συμβουλή να διαπραγματευτώ 3μηνο salary review.
              Αυτα τα νέα.

              Comment


                Mπράβο panultimate ακούγεται καλό!Άσε που έκανες περήφανο με αυτήν την μεγάλη εμφάνιση και τον coach μας Νίκο!!!!

                Ευτυχώς όντως υπάρχουν και κάποιοι καλοί recruiters.Αρκεί να τους πετύχεις με σωστό timing και να βρεθεί όπως λέει και ένας φίλος η "τρύπα" την σωστή στιγμή. Και στην Μελβούρνη μία απο τα ίδια. Δηλ, οι πιο πολλές δουλειές είναι εκτός CBD. Εδώ βέβαια έχουμε και το άλλα θέμα. Επειδή την ψήφισαν πάλι (και καλά) καλύτερη πόλη να μένεις, παίζει και εσωτερική μετανάστευση απο τους Αυστραλούς!! Εγώ βέβαια με την μικρή μου εμπειρία, δεν έχω δει γιατί πχ η Μελβούρνη είναι καλύτερη να ζείς σε σχέση με το Βrisbane, ή το Perth?Tέλος πάντων, είμαστε και στην χώρα του marketing!
                Όλα καλά να πάνε φίλε εύχομαι.Απλά πρέπει να γίνει η αρχή να γράψει το κοντέρ local experience.
                Πάω να πιέσω και εγώ μία recruiter τώρα που με έχει στην αναμονή.
                Τα λέμε soon..........

                Comment


                  Καλησπέρα, είμαι Τοπογράφος Μηχανικός ΑΠΘ και εχω τελειώσει το 2011. Μέχρι τώρα δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΕ γιατί δεν μπορώ να το πληρώσω και επομένως φαίνομαι οτι δεν είμαι Μηχανικός. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι οτι ετοιμάζω την αίτηση για Citizenship by Descent και θα έχω εφόσον πάνε όλα καλά την Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το θέμα είναι, μπορούν να με αναγνωρίσουν ως Junior Surveyor με την προυπόθεση φυσικά ότι θα έχω και το IELTS με βαθμό τουλάχιστον 7 χωρις καθόλου εμπειρία. Το επίπεδο των Αγγλικών μου είναι Lower.
                  Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

                  Comment


                    @ greco-topo : κατ'αρχήν δες εδώ!
                    έπειτα θα πρέπει να ψάξεις να δεις ποιά αρχή αναγνωρίζει προσόντα σου & με ποιες προυποθέσεις....
                    μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ...
                    ψάξε καλύτερα το σαίτ & διάβασε όσο περισσότερα μπορείς!!!!
                    Να ξέρεις όμως ότι για να σε αναγνωρίσουν είναι αυστηρές οι προϋποθέσεις. Μην απογοητεύετεις, προσπάθησέ το όσο αντέχουν οι δυνάμεις σου, αφού έχεις θετικό προσόν τη Citizenship by Descent....
                    Καλή τύχη & καλή δύναμη για τη συνέχεια....
                    Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                    Comment


                      Μετά από ένα μήνα ακριβώς στην Αυστραλία (Πέρθ) μεταφέρω τις πρώτες μας εμπειρίες -μαζί με την parisienne76- στο θέμα της αναζήτησης δουλειάς.
                      1) Η έννοια του civil engineer είναι ότι ακριβώς σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτός Ελλάδος. Σημαίνει έργα υποδομής ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Δεν μπορείς (?) να δηλώνεις civil engineer και η εμπειρία σου να είναι η κατασκευή κτιρίων.
                      2) Construction engineer είναι ο μηχανικός που έχει εξειδίκευση στην κατασκευή κτιρίων . Και εκεί υπάρχουν υποκατηγορίες, Residential, commercial, industrial, single-storey, two-storey, multi-storey κλπ.
                      3) Project engineer - project manager είναι μηχανικοί με ευθύνη την διεύθυνση έργων.
                      4) Structural engineers είναι κυρίως μελετητές και επιβλέποντες στα έργα.
                      5) Estimators - schedulers - contracts administrators συμπεριλαμβάνονται πάντα στις ομάδες διεύθυνσης των έργων χωρίς να είναι απαραίτητα μηχανικοί.
                      5α)Υπάρχουν σε κάθε έργο υπεύθυνος για την υγιεινή και ασφάλεια (αποκλειστικό αντικείμενο εργασίας) και μηχανικός (όχι πάντα) ελέγχου ποιότητας
                      6) Υπάρχουν επίσης εξειδικεύσεις για mines engineers, bridge engineers , marine engineers, subsea engineers, rails engineers κλπ.
                      7) Αναφορικά με μισθούς: Οι κατώτεροι είναι περίπου 65.000$ - 70.000$ μικτά και αφορούν νέους μηχανικούς χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία για απλά έργα και όχι σε θέσεις ευθύνης.
                      8) Οι απαιτήσεις στην δουλειά δεν φαίνεται να είναι υπερβολικές. Δεδομένου ότι το αντικείμενο μοιράζεται σε πολλά μέλη της ίδιας ομάδας με την ανάλογη εξειδίκευση, το αντικείμενο είναι σαφώς προσδιορισμένο και πρέπει απλώς να ακολουθείς κανόνες και να εφαρμόζεις διαδικασίες, οι οποίες υπάρχουν παντού. Έλληνας Project engineer μου είπε ότι αν στα Ολυμπιακά έργα οι ομάδες διεύθυνσης έργου ήταν 8-10 άτομα (στα μεγάλα), στην Αυστραλία αντιστοίχου μεγέθους έργα διευθύνονται από 25-40 άτομα!!!
                      Στα δύσκολα τώρα:
                      Στο αντικείμενο του construction engineer για κτίρια υπάρχει απαίτηση για local experience στο 80% των αγγελιών.
                      Στις αγγελίες για civil engineers ειδικά όταν αφορούν μεγάλες πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται κυρίως σε ορυχεία στην επαρχία, η τοπική εμπειρία δεν είναι απαραίτητη. Οι προδιαγραφές της θέσης είναι πολύ μεγάλες όμως.
                      Όσον αφορά project managers για μεν "οικοδομικά" υπάρχει απαίτηση (πάντα) local experience για δε μεγάλα έργα ζητείται απόδειξη για έργα 50-500 m AUD ΕΤΗΣΊΩΣ!!!!! Πόσοι Έλληνες μηχανικοί - project managers τα έχουν;
                      Η γενική κατεύθυνση που υπάρχει είναι ότι οι recruitments αρχίζουν να μην είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Οι εταιρείες δημιουργούν τις δικές τους databases. Το πρόβλημα που υπάρχει με την απευθείας επαφή με την εταιρεία - είτε έχει αναγγελία θέσης είτε όχι - είναι πώς δεν θα σταματήσει η επαφή μόνο στην κοπέλα της reception. Εκεί αρχίζει να δουλεύει η ΠΟΛΎ ΣΟΒΑΡΉ ΙΣΤΟΡΊΑ του networking. Linkedin (όπως πρέπει - όχι σαν Facebook), events από τους Engineers Australia, συμμετοχή στις δραστηριότητες της Ελληνικής κοινότητας και ότι άλλο νομίζει ο καθένας είναι ΕΡΓΑΛΕΊΑ στην αναζήτησης δουλειάς.
                      Επανερχόμενος στο θέμα recruitments έλαβα μία πειστική απάντηση στο γιατί κάνουν filtered out όσους δεν έχουν τοπική εμπειρία:
                      "H δουλεία μας είναι να παρουσιάσουμε μία sort list στην εταιρεία σύμφωνα με την αγγελία που εμείς έχουμε βάλει βάσει των απαιτήσεων της θέσης. Αν στην sort list το 50% των υποψηφίων έχουν lack of local experience, τότε η πιθανότητα να μην επιλεγεί κανείς από την λίστα μας από την εταιρεία, αυξάνεται. Στην περίπτωση αυτή ΝΟ COMMISION!!! Άρα οι υποψήφιοι χωρίς τοπική εμπειρία κάνουν (ενδεχόμενη) ζημιά στον recruitment" RESPECT!!! Το πιο αστείο: O συγκεκριμένος μου τα έλεγε αυτά παίρνοντας breakfast μαζί του στο σπίτι του που είχε καλέσει!!! Μεταξύ καφέ και αυγού μας εξήγησε γιατί δεν μπορεί να μας βοηθήσει σε ΚΑΜΜΙΆ ΔΟΥΛΕΙΑ σχετική!!!
                      Είχα αναφερθεί σε προηγούμενο post για το πρόγραμμα Νavitas σε συνεργασία με τους Engineers Australia "Experience Engineering in Australia" που περιλαμβάνει θεωρία για 6 εβδομάδες και 12 εβδομάδες unpaid fulltime work σε εταιρεία και στοιχίζει 5900 AUD. Με την ολοκλήρωση της θεωρίας οι συμμετέχοντες παίρνουν Certificate IV in Project Management και περίπου το 70%-80% παραμένουν σε μόνιμη θέση στις εταιρείες που φιλοξενούνται για την εκπαίδευσή τους. ΠΡΟΣΟΧΉ! ΜΕΤΑΦΈΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΕΚΤΊΜΗΣΗ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉΣ ΈΡΕΥΝΑΣ. ΚΑΜΜΙΆ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΌΤΗΤΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΌΜΕΝΑ ΜΟΥ.
                      Τα references στα βιογραφικά είναι απολύτως απαραίτητα και είναι βέβαιο ότι οι μελλοντικοί εργοδότες θα επικοινωνήσουν μαζί τους για να επιβεβαιώσουν αυτά που γράφετε στο βιογραφικό σας . Να είστε σίγουροι ότι αυτοί που αναφέρετε σαν references θα σας επιβεβαιώσουν.
                      Θα ακολουθήσει συνέχεια....

                      Comment


                        @ fgard : ωραίος ο παίχτης!!!!! πολύμεγάλο ευχαριστώ τουλάχιστον από μένα, γτ ότι έγραψες είναι πάρα πολύ χρήσιμο!!!! αν & είναι πολύ απογοητευτικές (τουλάχιστον για μένα & με την εμπειρία μου....) είναι πολύ καλές πληροφορίες...!!!!

                        Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω 1~2 πράγματα για να διευκρινήσουμε τις πληροφορίες...
                        1) ότι αναφέρεις ισχύει μόνο στην περιοχή του Περθ ή έχεις εμπειρία-άποψη & αλλού??
                        2) εκτός από το "Experience Engineering in Australia" υπάρχει κάποιο άλλο course (π.χ. σε taffe ή αλλού) που να σου δίνει παρόμοιες δυνατότητες?

                        ξανά σε ευχαριστώ & σας εύχομαι πολύ καλή δύναμη & τύχη για τη συνέχειά σας !!!!

                        υ.γ. έχω αναγνωριστεί από vetassess ως construction project manager
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          Μπραβο σου fgard για τις πληροφοριες σου και σε ευχαριστουμε!

                          Μηπως ξερεις για ασφαλτοστρωσεις ποια ειναι η ειδικοτητα του μηχανικου και πως λεγεται στα αγγλικα?

                          Originally posted by billy View Post
                          @ fgard : ωραίος ο παίχτης!!!!! πολύμεγάλο ευχαριστώ τουλάχιστον από μένα, γτ ότι έγραψες είναι πάρα πολύ χρήσιμο!!!! αν & είναι πολύ απογοητευτικές (τουλάχιστον για μένα & με την εμπειρία μου....) είναι πολύ καλές πληροφορίες...!!!!

                          Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω 1~2 πράγματα για να διευκρινήσουμε τις πληροφορίες...
                          1) ότι αναφέρεις ισχύει μόνο στην περιοχή του Περθ ή έχεις εμπειρία-άποψη & αλλού??
                          2) εκτός από το "Experience Engineering in Australia" υπάρχει κάποιο άλλο course (π.χ. σε taffe ή αλλού) που να σου δίνει παρόμοιες δυνατότητες?

                          ξανά σε ευχαριστώ & σας εύχομαι πολύ καλή δύναμη & τύχη για τη συνέχειά σας !!!!

                          υ.γ. έχω αναγνωριστεί από vetassess ως construction project manager
                          Δηλαδη στην ελλαδα τι εχεις σπουδασει? και αναγνωριστικες απο vetassess
                          You Can Have Whatever You Like...

                          Comment


                            Originally posted by billy View Post
                            @ fgard : ωραίος ο παίχτης!!!!! πολύμεγάλο ευχαριστώ τουλάχιστον από μένα, γτ ότι έγραψες είναι πάρα πολύ χρήσιμο!!!! αν & είναι πολύ απογοητευτικές (τουλάχιστον για μένα & με την εμπειρία μου....) είναι πολύ καλές πληροφορίες...!!!!

                            Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω 1~2 πράγματα για να διευκρινήσουμε τις πληροφορίες...
                            1) ότι αναφέρεις ισχύει μόνο στην περιοχή του Περθ ή έχεις εμπειρία-άποψη & αλλού??
                            2) εκτός από το "Experience Engineering in Australia" υπάρχει κάποιο άλλο course (π.χ. σε taffe ή αλλού) που να σου δίνει παρόμοιες δυνατότητες?

                            ξανά σε ευχαριστώ & σας εύχομαι πολύ καλή δύναμη & τύχη για τη συνέχειά σας !!!!

                            υ.γ. έχω αναγνωριστεί από vetassess ως construction project manager
                            1)Η προσωπική μου εμπειρία είναι από το Πέρθ και την Δυτική Αυστραλία. Η άποψή μου είναι ότι τα ίδια ισχύουν παντού.
                            2)Εναλλακτικά προγράμματα εκτός του Experience Engineering από την έρευνα που έκανα (λόγω κόστους) δεν υπάρχουν.

                            Comment


                              Originally posted by Diamond Spy View Post
                              Μπραβο σου fgard για τις πληροφοριες σου και σε ευχαριστουμε!

                              Μηπως ξερεις για ασφαλτοστρωσεις ποια ειναι η ειδικοτητα του μηχανικου και πως λεγεται στα αγγλικα?
                              Δεν έχω ιδέα, αλλά φαντάζομαι ότι είναι σχετικό με infrastructure/roads engineering.

                              Comment


                                Originally posted by fgard View Post
                                Μετά από ένα μήνα ακριβώς στην Αυστραλία (Πέρθ) μεταφέρω τις πρώτες μας εμπειρίες -μαζί με την parisienne76- στο θέμα της αναζήτησης δουλειάς.
                                1) Η έννοια του civil engineer είναι ότι ακριβώς σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο εκτός Ελλάδος. Σημαίνει έργα υποδομής ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Δεν μπορείς (?) να δηλώνεις civil engineer και η εμπειρία σου να είναι η κατασκευή κτιρίων.
                                2) Construction engineer είναι ο μηχανικός που έχει εξειδίκευση στην κατασκευή κτιρίων . Και εκεί υπάρχουν υποκατηγορίες, Residential, commercial, industrial, single-storey, two-storey, multi-storey κλπ.
                                3) Project engineer - project manager είναι μηχανικοί με ευθύνη την διεύθυνση έργων.
                                4) Structural engineers είναι κυρίως μελετητές και επιβλέποντες στα έργα.
                                5) Estimators - schedulers - contracts administrators συμπεριλαμβάνονται πάντα στις ομάδες διεύθυνσης των έργων χωρίς να είναι απαραίτητα μηχανικοί.
                                5α)Υπάρχουν σε κάθε έργο υπεύθυνος για την υγιεινή και ασφάλεια (αποκλειστικό αντικείμενο εργασίας) και μηχανικός (όχι πάντα) ελέγχου ποιότητας
                                6) Υπάρχουν επίσης εξειδικεύσεις για mines engineers, bridge engineers , marine engineers, subsea engineers, rails engineers κλπ.
                                7) Αναφορικά με μισθούς: Οι κατώτεροι είναι περίπου 65.000$ - 70.000$ μικτά και αφορούν νέους μηχανικούς χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία για απλά έργα και όχι σε θέσεις ευθύνης.
                                8) Οι απαιτήσεις στην δουλειά δεν φαίνεται να είναι υπερβολικές. Δεδομένου ότι το αντικείμενο μοιράζεται σε πολλά μέλη της ίδιας ομάδας με την ανάλογη εξειδίκευση, το αντικείμενο είναι σαφώς προσδιορισμένο και πρέπει απλώς να ακολουθείς κανόνες και να εφαρμόζεις διαδικασίες, οι οποίες υπάρχουν παντού. Έλληνας Project engineer μου είπε ότι αν στα Ολυμπιακά έργα οι ομάδες διεύθυνσης έργου ήταν 8-10 άτομα (στα μεγάλα), στην Αυστραλία αντιστοίχου μεγέθους έργα διευθύνονται από 25-40 άτομα!!!
                                Στα δύσκολα τώρα:
                                Στο αντικείμενο του construction engineer για κτίρια υπάρχει απαίτηση για local experience στο 80% των αγγελιών.
                                Στις αγγελίες για civil engineers ειδικά όταν αφορούν μεγάλες πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται κυρίως σε ορυχεία στην επαρχία, η τοπική εμπειρία δεν είναι απαραίτητη. Οι προδιαγραφές της θέσης είναι πολύ μεγάλες όμως.
                                Όσον αφορά project managers για μεν "οικοδομικά" υπάρχει απαίτηση (πάντα) local experience για δε μεγάλα έργα ζητείται απόδειξη για έργα 50-500 m AUD ΕΤΗΣΊΩΣ!!!!! Πόσοι Έλληνες μηχανικοί - project managers τα έχουν;
                                Η γενική κατεύθυνση που υπάρχει είναι ότι οι recruitments αρχίζουν να μην είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Οι εταιρείες δημιουργούν τις δικές τους databases. Το πρόβλημα που υπάρχει με την απευθείας επαφή με την εταιρεία - είτε έχει αναγγελία θέσης είτε όχι - είναι πώς δεν θα σταματήσει η επαφή μόνο στην κοπέλα της reception. Εκεί αρχίζει να δουλεύει η ΠΟΛΎ ΣΟΒΑΡΉ ΙΣΤΟΡΊΑ του networking. Linkedin (όπως πρέπει - όχι σαν Facebook), events από τους Engineers Australia, συμμετοχή στις δραστηριότητες της Ελληνικής κοινότητας και ότι άλλο νομίζει ο καθένας είναι ΕΡΓΑΛΕΊΑ στην αναζήτησης δουλειάς.
                                Επανερχόμενος στο θέμα recruitments έλαβα μία πειστική απάντηση στο γιατί κάνουν filtered out όσους δεν έχουν τοπική εμπειρία:
                                "H δουλεία μας είναι να παρουσιάσουμε μία sort list στην εταιρεία σύμφωνα με την αγγελία που εμείς έχουμε βάλει βάσει των απαιτήσεων της θέσης. Αν στην sort list το 50% των υποψηφίων έχουν lack of local experience, τότε η πιθανότητα να μην επιλεγεί κανείς από την λίστα μας από την εταιρεία, αυξάνεται. Στην περίπτωση αυτή ΝΟ COMMISION!!! Άρα οι υποψήφιοι χωρίς τοπική εμπειρία κάνουν (ενδεχόμενη) ζημιά στον recruitment" RESPECT!!! Το πιο αστείο: O συγκεκριμένος μου τα έλεγε αυτά παίρνοντας breakfast μαζί του στο σπίτι του που είχε καλέσει!!! Μεταξύ καφέ και αυγού μας εξήγησε γιατί δεν μπορεί να μας βοηθήσει σε ΚΑΜΜΙΆ ΔΟΥΛΕΙΑ σχετική!!!
                                Είχα αναφερθεί σε προηγούμενο post για το πρόγραμμα Νavitas σε συνεργασία με τους Engineers Australia "Experience Engineering in Australia" που περιλαμβάνει θεωρία για 6 εβδομάδες και 12 εβδομάδες unpaid fulltime work σε εταιρεία και στοιχίζει 5900 AUD. Με την ολοκλήρωση της θεωρίας οι συμμετέχοντες παίρνουν Certificate IV in Project Management και περίπου το 70%-80% παραμένουν σε μόνιμη θέση στις εταιρείες που φιλοξενούνται για την εκπαίδευσή τους. ΠΡΟΣΟΧΉ! ΜΕΤΑΦΈΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΕΚΤΊΜΗΣΗ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉΣ ΈΡΕΥΝΑΣ. ΚΑΜΜΙΆ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΌΤΗΤΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΌΜΕΝΑ ΜΟΥ.
                                Τα references στα βιογραφικά είναι απολύτως απαραίτητα και είναι βέβαιο ότι οι μελλοντικοί εργοδότες θα επικοινωνήσουν μαζί τους για να επιβεβαιώσουν αυτά που γράφετε στο βιογραφικό σας . Να είστε σίγουροι ότι αυτοί που αναφέρετε σαν references θα σας επιβεβαιώσουν.
                                Θα ακολουθήσει συνέχεια....
                                Με πολυ μικρες διαφορες, γιατι μιλαμε για διαφορετικο επαγγελμα, τα ιδια ισχυουν και για την αγορα της πληροφορικης.

                                Πρεπει να ξεκινησει κανεις απο πιο χαμηλα και ισως σαν contractor για να παρει την εμπειρια και να.... Τρουπωσει
                                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                                Comment

                                Working...
                                X