Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Από την μέχρι τώρα αυστραλέζικη εμπειρία μου σαν μηχανικός η σειρά των standards που χρησιμοποιούν είναι πρώτα τα AS δηλαδή Australian Standards, αν δεν υπάρχει αντίστοιχο AS παιρνάνε στα BS και αν δεν υπάρχει και αντίστοιχο BS τότε περνάνε σε ISO. Ο μεγάλος χαμός όμως γίνεται με τις μονάδες μέτρησεις , εκεί επειδή χρησιμοποιούν κάτι ft (πόδια), psi και Kpa (αντί για Atm) πρέπει τον πρώτο καιρό να είσαι με την τεχνική ατζέντα στο χέρι, το οποίο να σημειώσω είναι μια πολύ καλή ιδέα να φέρετε μια μαζί σας από την Ελλάδα. Προσωπικά εμένα με έχει βοηθήσει πολύ. Όπως και ένα Αγγλοελληνικό λεξικό τεχνικών όρων το οποίο αγόρασα τελευταία στιγμή από τον Παπασωτηρίου (έχει και CD) φοβερό εργαλείο και γενικά καταλαβαίνετε ότι εδώ το βρίσκεται δύσκολα. Ειδικά αν χρειαστεί να δουλέψετε σαν μηχανικοί σε κανένα μέρος έξω από τις μεγαλουπόλεις δεν υπάρχει περίπτωση να βρείτε ελληνικό βιβλίο. Εγώ κάποια πιο εξειδικευμένα που χρειάστηκα τα παρήγγειλα από εδώ από τον Παπασωτηρίου Online και ήρθανε.

    Comment


      Ερώτηση για την demi...

      demi,

      Αν θυμάμαι καλά από τις παλιότερες αναρτήσεις σου, είχες ολοκληρώσει επιτυχώς το Stage 1 Assessment. Θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά την επικύρωση του CV που ζητάνε "verified by a responsible engineer" ή εναλλακτικά a "properly witnessed Statutory Declaration", τι έκανες σχετικά μ' αυτό; Με ποιον τρόπο το επικύρωσες;

      Ευχαριστώ

      Comment


        Απλά έβαλα ένα γνωστό μου μηχανικό από Ελλάδα και μονόγραψε το CV και κάπου στην αίτηση ζητάνε και τα στοιχεία του , τηλέφωνο κ.τ.λ. αλλά δεν επικοινώνησε κανείς μαζί του. Συγκεκριμένα είχα βάλει το τελευταίο αφεντικό μου, αλλά μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε . Το δύσκολο είναι τώρα που θέλω από επίπεδο member να περάσω σε επίπεδο chartered και μου ζητάνε επιβεβαίωση ότι έχω 3ετή προυπηρεσία από κάποιο άτομο που να είναι ήδη μέλος των engineers australia. Που σημαίνει ότι παρόλο που έχω 15 χρόνια προυπηρεσία πρέπει να βρω κάποια μέλη από τους engineers australia Να πιστοποιήσουν την προυπηρεσία μου.

        Comment


          Α τόσο απλά... Όντως ζητάνε και τα στοιχεία επικοινωνίας του να συνοδεύουν την υπογραφή, άρα μάλλον θα τα τυπώσω στο τέλος του CV. Δεν ήξερα ότι μπορεί να είναι οποιοσδήποτε...

          Μέσα στο μήνα θα στείλω την αίτηση μου, οπότε αν εγκριθεί με το καλό και μετά γίνω μέλος, θα επιβεβαιώσω εγώ την εμπειρία σου! Τι λες;

          Comment


            Κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει να αρχίσουμε να αλληλοβοηθιώμαστε γιατί το γκετό των engineers australia είναι σχετικά κλειστό. Και που να δεις η κλίκα των εξειδικευμένων assosiation. Για παράδειγμα εγώ που είμαι μεταλλουργός μηχανικός πήγα στο AUSIMM που είναι Αustralia Institute of Minerals and Metallurgy να γραφτώ μέλος με το πτυχίο του ΕΜΠ μεταφρασμένο και την αναγνώριση και το membership από τους engineers australia και μου είπαν πρέπει να βρείτε 3 μέλη του AUSIMM να επιβεβαιώσουν ότι είστε όντως Μεταλλουργός Μηχανικός διαφορετικά δεν μπορείτε να γραφτείτε. Λέω συγγνώμη εγώ είμαι καινούρια στην χώρα πως να βρώ 3 μέλη, άλλωστε γιαυτό θέλω να γραφτώ για να βρω 3 μέλη και μου λένε μπορείτε να πηγαίνετε σαν εξωτερικός παρατηρητής σε δια΄φορες εκδηλώσεις και έτσι να γνωρίσετε σιγά σιγά 3 μέλη και να γραφτείτε. Συγγνώμη αλλά να γραφτώ σε μασονική στοά πιό εύκολο θα πρέπει να είναι παρά αυτό το πράγμα.

            Comment


              Originally posted by demi View Post
              ...... μου είπαν πρέπει να βρείτε 3 μέλη του AUSIMM να επιβεβαιώσουν ότι είστε όντως Μεταλλουργός Μηχανικός διαφορετικά δεν μπορείτε να γραφτείτε. Λέω συγγνώμη εγώ είμαι καινούρια στην χώρα πως να βρώ 3 μέλη, άλλωστε γιαυτό θέλω να γραφτώ για να βρω 3 μέλη και μου λένε μπορείτε να πηγαίνετε σαν εξωτερικός παρατηρητής σε δια΄φορες εκδηλώσεις και έτσι να γνωρίσετε σιγά σιγά 3 μέλη και να γραφτείτε...
              Αυτό μου ακούγεται λίγο σαν να σου προτείνουν να πηγαίνεις σε "party .... to know us better"

              Comment


                Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει (και κυρίως η demi) ποιά διαδικασια ακολουθείται για την αποφυγή πληρωμής των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για εμάς τους μηχανικούς όταν πλέον μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Απ' όσον ξέρω η διαγραφή ενός μέλους του ΤΣΜΕΔΕ είναι σχεδόν αδύνατη (πλην θανάτου! ή διαγραφής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος).

                Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συνεχίζουμε και πληρώνουμε τα 5-6000€ του απαράδεκτου ΤΣΜΕΔΕ (δηλαδή 10,000+AUD) έτσι κερατιάτικα?

                Demi help!!

                Comment


                  Originally posted by panultimate View Post
                  Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει (και κυρίως η demi) ποιά διαδικασια ακολουθείται για την αποφυγή πληρωμής των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για εμάς τους μηχανικούς όταν πλέον μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Απ' όσον ξέρω η διαγραφή ενός μέλους του ΤΣΜΕΔΕ είναι σχεδόν αδύνατη (πλην θανάτου! ή διαγραφής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος).

                  Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συνεχίζουμε και πληρώνουμε τα 5-6000€ του απαράδεκτου ΤΣΜΕΔΕ (δηλαδή 10,000+AUD) έτσι κερατιάτικα?

                  Demi help!!
                  Σε ότι αφορά τις εισφορές για τον Κλάδο Υγείας μπορούν να διακοπούν ανά πάσα στιγμή αν ο Ασφαλιστικός σου φορέας αλλάξει (πχ ΙΚΑ) ή ασφαλιστείς σε ξένο κράτος.

                  Σε ότι αφορά τις εισφορές για τον Κλάδο σύνταξης, όταν μεταναστεύσεις στην Αυστραλία, μπορείς να παίρνεις σύνταξη τόσο από Ελλάδα όσο και από Αυστραλία ανάλογη με τα χρόνια που έχεις δουλέψει σε κάθε χώρα. Επίσης υπάρχει εξ' 'οσων ξέρω διακρατική συμφωνία μεταξύ Ελλάδας-Αυστραλίας για μεταφορά των συντάξιμων χρόνων.

                  Λυπάμαι που δεν μπορώ να κάνω αναφορά σε κάποιο link. Αυτά που είπα είναι το απόφθεγμα όσων έχω καταλάβει μέχρι τώρα.

                  Θέλει λίγο προσοχή και επαγρύπνιση στο εξής: Η χώρα μας προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει ομήρους τους πολίτες της και τους επίδοξους μετανάστες και βάζει ή θα βάλει κάθε λογής εμπόδιο στην προσπάθειά τους να αποδεσμευτούν από τα ληστρικά δεσμά της. Αυτό γίνεται κατ εξακολούθηση και χωρίς περιστροφές είτε συντεταγμένα είτε με την ατομική συμπεριφορά κάθε υπαλλήλου δημόσιας υπηρεσίας.

                  Οι καταθέσεις εμπειριών σε αυτό το θέμα από μηχανικούς που έκαναν το βήμα είναι όντως πολύτιμες.

                  Comment


                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post

                    Θέλει λίγο προσοχή και επαγρύπνιση στο εξής: Η χώρα μας προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει ομήρους τους πολίτες της και τους επίδοξους μετανάστες και βάζει ή θα βάλει κάθε λογής εμπόδιο στην προσπάθειά τους να αποδεσμευτούν από τα ληστρικά δεσμά της. Αυτό γίνεται κατ εξακολούθηση και χωρίς περιστροφές είτε συντεταγμένα είτε με την ατομική συμπεριφορά κάθε υπαλλήλου δημόσιας υπηρεσίας.

                    Οι καταθέσεις εμπειριών σε αυτό το θέμα από μηχανικούς που έκαναν το βήμα είναι όντως πολύτιμες.
                    Νίκο γι'αυτό το λέω. Γιατί πραγματικά οι κυβενώντες υιοθετούν πρακτικές που παραπέμπουν σε καθεστώτα ανελευθερίας όπου οι πολίτες ήταν και είναι μαντρωμένοι βλ ΕΣΣΔ, Β.Κορέα κλπ.

                    Για τον κλάδο Υγείας, ναι πράγματι είναι εύκολο, αλλά δεν είναι εκεί η μεγάλη δαπάνη. Η μεγάλη δαπάνη είναι για την σύνταξη. Και αν πρόκειται να πληρών €500/μήνα ΤΣΜΕΔΕ για τα επόμενα 30 χρόνια για να πάρω (?) μια σύνταξη από την Ελλάδα της τάξης των 400 ευρώ..τότε no thanks, προτμώ να διακόψω. Αλλά μπορώ???

                    Ξέρω ότι συνάδελφοι που έχουν μεταναστεύσει Αγγλία, έχουν περάσει Γολγοθά με αυτό το θέμα, και να φανταστείτε είμαστε Ε.Ε. Πόσο μάλλον Αυστραλία..

                    Κάθε εμπειρία καλοδεχούμενη

                    Comment


                      IELTS και Engineers Australia

                      Έδωσα το IELTS στις 10 Δεκεμβρίου και στη μία ενότητα πήρα 5,5 ενώ στις άλλες πάνω από 6. Το ζητούμενο για το assessment στους Engineers Australia είναι το 6. Έστειλα mail και μου απάντησαν τα εξής:


                      Dear Mr ....,

                      Thank you for your email.

                      Eligibility for membership is based on undergraduate qualifications. If your course is not accredited by Engineers Australia or recognised under either the Washington, Sydney or Dublin Accords (International Engineering Agreements), you would be required to submit a Stage 1 Competency Assessment as a first step towards membership.

                      As Greece is not a signatory to the Washington, Sydney or Dublin Accords, this assessment is applicable to you.

                      This assessment takes into account the competencies you have gained by the program of learning and successful outcome of your qualification plus the competencies you have gained from workplace learning to place you into one of the three occupational categories. I have attached our membership grade structure for your information.

                      Information regarding the Stage 1 Assessment process including downloadable guidelines are available from our website at the following link:


                      As for English language competency, a minimum score of 6.0 for all four bands is required. However you can still apply for a Stage 1 Assessment with your current IELTS score. The assessor will contact you if further clarification is necessary.

                      Upon successful outcome of a Stage 1 Assessment you will be invited to become a member of Engineers Australia.

                      Hope this has helped and please contact me should you have further queries.

                      Regards,
                      Sojeong

                      (Ms) Sojeong Huh
                      Membership Communications Manager

                      Engineers Australia
                      Engineering House
                      11 National Cct
                      Barton ACT 2600
                      T: (02) 6270 6505
                      F: (02) 6273 2354
                      W: www.engineersaustralia.org.au


                      Τι συμπέρασμα βγάζετε ως προς την παράγραφο που λέει για το IELTS; Θα δεχτούν τη βαθμολογία μου ως επαρκή;
                      Περιμένω τα σχόλιά σας.

                      Comment


                        Originally posted by ioannisv View Post
                        Έδωσα το IELTS στις 10 Δεκεμβρίου και στη μία ενότητα πήρα 5,5 ενώ στις άλλες πάνω από 6. Το ζητούμενο για το assessment στους Engineers Australia είναι το 6. Έστειλα mail και μου απάντησαν τα εξής:

                        .............

                        Τι συμπέρασμα βγάζετε ως προς την παράγραφο που λέει για το IELTS; Θα δεχτούν τη βαθμολογία μου ως επαρκή;
                        Περιμένω τα σχόλιά σας.
                        Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απολύτως ξεκάθαρα:
                        1. Για επιτυχή αξιολόγηση MSA του πτυχίου σου απαιτείται 6 σε κάθε ένα από τα bands του IELTS. Το 5,5 δεν φτάνει.
                        2. Αν όμως θες απλώς το Stage 1 Assessment τοτε μπορείς να δώσεις όπως σου είπαν και αυτοί στο mail.

                        Αν διαβάσεις το mail τους και το link που σου δώσανε είναι απόλυτα ξεκάθαρα όλα.

                        Έχουμε ξαναπεί πολλές φορές στο forum ότι γύρω από το θέμα της μετανάστευσης στην Αυστραλία έχει στηθεί μια ολόκληρη βιομηχανία αφού η work visa στην Αυστραλία αποτελεί εισητήριο για ένα καλύτερο κόσμο. Συχνά όμως αυτή η βιομηχανία εκμεταλλεύεται τους αδαείς. Για παράδειγμα, ξέρει κανείς πόσες χιλιάδες κόσμος έχει δώσει τα $550 για το Stage 1 Assessment το οποίο σήμερα δεν οδηγεί πουθενά τον υποψήφιο μετανάστη? Αλλο παράδειγμα, ξέρει κανείς πόσα είναι τα έσοδα του DIAC, των μεταφραστικών γραφείων, των agent μετανάστευσης, των job agent, των δικηγόρων, των φωτοτυπικών επιχειρήσεων, του ΚΕΠ, των δημοσίων υπηρεσιών μας, κλπ κλπ από τις αιτήσεις υποψηφίων μεταναστών των οποίων η αίτηση απορρίπτεται?

                        Τι θέλω να πω? Ότι πάντα, τα εύρωστα συστήματα εκμεταλεύονται την αμάθεια, την ηλιθιότηττα και την αγωνία των ανθρώπων. Όπως έχουν πει πολλοί από τους φίλους του forum που έχουν κάνει το βήμα με επιτυχία, μήν δίνετε σε κανέναν το δικαίωμα να σας θεωρεί αμαθείς, ηλίθιους και αγχωμένους.

                        Comment


                          Σωστά τα παραπάνω Νίκο.
                          Θα κατέβω με partner visa γι' αυτό και η απάντηση των Engineers Australia επικεντρώθηκε στο Stage 1 Assessment.
                          Διαβάζοντας τα 2 booklets (Stage 1 Assessment και MSA) διαπιστώνω ότι οι απαιτήσεις στα Αγγλικά είναι ίδιες: βαθμό 6 σε όλα τα bands του IELTS.
                          Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που μου έγραψαν να προχωρήσω στη διαδικασία της αναγνώρισης.

                          Βέβαια στο site τους αναφέρουν:

                          Stage 1 Assessment: if you want to join Engineers Australia or register on an Australian National Engineering Register. This will not fully meet the requirements for Migration Skills Assessment - for example, MSA requires more rigorous evidence of English Language competency and stricter evidence of employment claimed in CV.

                          Comment


                            Originally posted by ioannisv View Post
                            Σωστά τα παραπάνω Νίκο.
                            Θα κατέβω με partner visa γι' αυτό και η απάντηση των Engineers Australia επικεντρώθηκε στο Stage 1 Assessment.
                            Διαβάζοντας τα 2 booklets (Stage 1 Assessment και MSA) διαπιστώνω ότι οι απαιτήσεις στα Αγγλικά είναι ίδιες: βαθμό 6 σε όλα τα bands του IELTS.
                            Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση που μου έγραψαν να προχωρήσω στη διαδικασία της αναγνώρισης.

                            Βέβαια στο site τους αναφέρουν:

                            Stage 1 Assessment: if you want to join Engineers Australia or register on an Australian National Engineering Register. This will not fully meet the requirements for Migration Skills Assessment - for example, MSA requires more rigorous evidence of English Language competency and stricter evidence of employment claimed in CV.

                            Ένα-ένα μας τα λες Σπεύδω να αναθεωρήσω το σχόλιό μου για εκμετάλευση από το DIAC και το ΙΕΑ αφού η μαρτυρία σου δεν το επαληθεύει. Σε ότι αφορά το booklet για το Stage 1 Assessment δεν ξέρω αλλά δεν το βρίσκω. Καποιο λινκ?

                            Comment




                              Τώρα θα αρχίσω να το διαβάζω πιο αναλυτικά. Πάντως η διαδικασία με τα narratives πρέπει να είναι η ίδια με του MSA.

                              Comment


                                Originally posted by panultimate View Post
                                Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει (και κυρίως η demi) ποιά διαδικασια ακολουθείται για την αποφυγή πληρωμής των εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ για εμάς τους μηχανικούς όταν πλέον μεταναστεύσουμε στην Αυστραλία. Απ' όσον ξέρω η διαγραφή ενός μέλους του ΤΣΜΕΔΕ είναι σχεδόν αδύνατη (πλην θανάτου! ή διαγραφής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος).

                                Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Συνεχίζουμε και πληρώνουμε τα 5-6000€ του απαράδεκτου ΤΣΜΕΔΕ (δηλαδή 10,000+AUD) έτσι κερατιάτικα?

                                Demi help!!
                                Panultimate, γειά σου. Λίγο καθυστερυμένη η απάντηση μου συγγνώμη γι αυτό. Με τους αλήτες του ΤΣΜΕΔΕ έχω άσχημα προηγούμενα και δεν θέλω να ασχολούμαι άλλο μαζί τους. Προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα αλλά ο άντρας μου που είναι και αυτός μηχανικός και γραμμένος έχει ζητήσει να διαγραφτεί λόγω της μετανάστευσης του στην Αυστραλία από τις αρχές Αυγούστου και ξέρω ότι θα συζητηθεί η αίτησή του σε προσεχές Διοικητικό Συμβούλιο και θα εγκριθεί από ότι μας έχουν διαβεβαιώσει. Πάντως προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί οι άνθρωποι και ιδίως ο θεσμός του ΤΣΜΕΔΕ είναι θεσμός αλητείας που σκοπό έχει να σου τράβάει λεφτά για όσο ζεις και υπάρχεις. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί να μην μπορεί κάποιος να διαγραφτεί. Μπορεί κάποιος να θέλει να εργαστεί σαν μηχανικός από τα 30 μέχρι τα 40 και μετά να θέλει να κάνει άλλο επάγγελμα γιατί να είναι δέσμιος του ΤΣΜΕΔΕ. Γιατί κάποιος όταν είναι ελεύθερος επαγγελματίας και κάνει διακοπή επαγγέλματος να μην μπορεί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ σαν άνεργος? Για αυτό λοιπόν δεν θέλω να έχω σχέση με αυτή την λογική του παραλόγου.

                                Comment

                                Working...
                                X