Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Οτι γράφεται στο CDR, τι υποχρεώση έχουμε να αποδείξουμε ότι είναι ακριβές; Και αν πρέπει να το αποδείξουμε πως γίνεται αυτό; Στο booklet δεν υπάρχει κάτι σχετικό.
    Οταν λέω να το αποδείξουμε δεν εννοώ βέβαια τις βεβαιώσεις προυπηρεσίας και τις συστατικές επιστολές. π.χ. Οι διπλωματικές πρέπει να μεταφραστούν? Αν ήσουν υπεύθυνος σε εργοτάξιο και συντόνιζες συνεργεία πως μπορείς να το τεκμηριώσεις?..... Χάος.... Εκτός αν πρόκειται για έκθεση ιδεών....

    Comment


      #92
      Originally posted by fgard View Post
      Οτι γράφεται στο CDR, τι υποχρεώση έχουμε να αποδείξουμε ότι είναι ακριβές; Και αν πρέπει να το αποδείξουμε πως γίνεται αυτό; Στο booklet δεν υπάρχει κάτι σχετικό.
      Οταν λέω να το αποδείξουμε δεν εννοώ βέβαια τις βεβαιώσεις προυπηρεσίας και τις συστατικές επιστολές. π.χ. Οι διπλωματικές πρέπει να μεταφραστούν? Αν ήσουν υπεύθυνος σε εργοτάξιο και συντόνιζες συνεργεία πως μπορείς να το τεκμηριώσεις?..... Χάος.... Εκτός αν πρόκειται για έκθεση ιδεών....
      Δεν είναι ακριβώς έκθεση ιδεών , μην τα παραλές. Φαντάσου ότι είχες ένα αόρατο αφεντικό όλα αυτά τα χρόνια που δούλευες και σε πλήρωνε για την κάθε δουλειά που έκανες σαν μηχανικός κάποιο extra ποσό πέρα από τις αμοιβές σου. Έρχεται λοιπόν ξαφνικά τώρα αυτό το φανταστικό αφεντικό μπροστά σου και σου λέει σε παρακαλώ κάνε μου ένα report να δω τι έκανες τόσα χρόνια που σε πλήρωνα? Σημειωτέον σε αυτή την νοοτροπία πρέπει να συνηθίσουμε σαν μηχανικοί στην Αυστραλία γιατί εμένα τουλάχιστον μου ζητάνε από την δουλειά timesheet κάθε βδομάδα και monthly report κάθε μήνα για την πορεία των project που δουλεύω.

      Comment


        #93
        Απάντηση στον συνάδελφο jkostop

        Originally posted by jkostop View Post
        Συνάδελφε juju,
        εκτιμάς ότι ένας διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός (Ελληνικού Πολυτεχνείου) με επιπλέον μάστερ στο δομοστατικό τομέα και μπόλικη εμπειρία στο αντικείμενο, θα έχει πρόβλημα να αναγνωριστεί ως Professional Civil Engineer στους Engineers Australia;
        Οι τοπογράφοι δεν γράφονται καθόλου ως μηχανικοί; Δηλαδή το δικαίωμα του τοπογράφου ποιος το αναγνωρίζει;
        Γεια σου και συγνώμη για την καθυστέρηση,

        Πιστεύω πως ένας πολιτικός μηχανικός ελληνικού πολυτεχνείου εύκολα αναγνωρίζεται Professional Civil Engineer, πόσο μάλλον αν έχει και τα επιπλέον εφόδια που αναφέρεις.

        Αναφορικά με τους τοπογράφους τα πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα. Στις περισσότερες χώρες (όπως και στην Αυστραλία) δεν είναι μηχανικοί. Στην Ελλάδα πιστεύω ότι ο λόγος που είμαστε μηχανικοί είναι η ένταξη του τομέα Υδραυλικών και Συγκοινωνιακών Έργων που είναι αντικείμενο πολιτικού μηχανικού. Αν έχει ακολουθήσει κάποιος αυτόν τον τομέα που έχει αρκετά μαθήματα υδραυλικών, υδρολογίας κλπ, έχει μια πιθανότητα να αναγνωριστεί ως Hydraulics Engineer που είναι εξειδίκευση των Civil Engineers.

        Από εκεί και πέρα σίγουρα παίζει ρόλο και η μετέπειτα εργασιακή εμπειρία. Αν έχει ασχοληθεί κάποιος με την κατασκευή ή με συγκοινωνιακές και υδραυλικές μελέτες, έχει να αναφέρει πολλά παραδείγματα από Civil Engineering. Εγώ προσωπικά, στα τρία επεισόδια που γράφω, περιλαμβάνω τη διπλωματική μου εργασία που είναι σχετική με υδραυλική μελέτη, την θέση μου ως εργοταξιάρχη σε κατασκευαστική εταιρεία, και τέλος την προσωπική μου εμπειρία ως εργολάβος. Σημειωτέον, ότι τα δύο τελευταία επεισόδια δεν έχουν και πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ τους όσον αφορά στο Civil Engineering και την εφαρμογή του.

        Τώρα, αν ένας τοπογράφος δεν έχει σχέση με την κατασκευή ή τις συγκεκριμένες μελέτες ή ούτε έχει ακολουθήσει τον παραπάνω τομέα στις σπουδές του, τότε το Assessment Authority που αναλαμβάνει την εκτίμηση είναι το SSSI


        Φυσικά όλα αυτά είναι τα συμπεράσματα που έβγαλα σε συνάρτηση με την απάντηση που πήρα από τους EA και το ψάξιμο που έκανα μόνος μου. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν περισσότερα.

        Ελπίζω να σε βοήθησα!

        Comment


          #94
          Εχω συστατικές επιστολές και βεβαιώσεις προυπηρεσίας από μεγάλες τεχνικές εταιρείες κάποιες από τις οποίες έχουν όμως τώρα κλείσει ή συγχωνευτεί. Ανησυχώ μήπως τσεκάρωντας τις συστατικές επιστολές πιθανοί εργοδότες ή οι Engineers Australia (το κάνουν αυτό;) διαπιστώσουν ότι τα στοιχεία επικοινωνίας δεν ανταποκρίνονται και θεωρήσουν τις συστατικές ότι είναι μαιμού. Υπάρχει σχετική εμπειρία;

          Comment


            #95
            Originally posted by fgard View Post
            Εχω συστατικές επιστολές και βεβαιώσεις προυπηρεσίας από μεγάλες τεχνικές εταιρείες κάποιες από τις οποίες έχουν όμως τώρα κλείσει ή συγχωνευτεί. Ανησυχώ μήπως τσεκάρωντας τις συστατικές επιστολές πιθανοί εργοδότες ή οι Engineers Australia (το κάνουν αυτό;) διαπιστώσουν ότι τα στοιχεία επικοινωνίας δεν ανταποκρίνονται και θεωρήσουν τις συστατικές ότι είναι μαιμού. Υπάρχει σχετική εμπειρία;
            Δεν νομίζω οτι οφείλει αυτός που υπογράφει μια συστατική επιστολή να παραμείνει στην εταιρεία για πάντα ή η εταιρεία να μην αλλάξει ποτέ γραφεία, να μην πουληθεί σε άλλη ή κλείσει. Άλλωστε δεν νομίζω οι engineers να τσεκάρουν πρωην εργοδότες, εκτός αν υπάρχουν ενδείξεις ότι ότι γράφαται είναι ψεύτικο.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #96
              Διάβασα ότι το πρώτο εννεάμηνο του 2011 μετανάσταστευσαν στην Αυστραλία ΠΕΝΤΕ (5)!!!!!! Ελληνες με skilled visa και πέντε ακόμη που είχαν γεννηθεί στην Αυστραλία επέστρεψαν. Το νούμερο με προβλημάτισε και κατέληξα στις εξής εκδοχές:

              1) Τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημα για να αποφασίσει κανείς ότι δεν υπάρχει μέλλον σε αυτή την χώρα.
              2) Οταν διαθέτεις κάποια προσόντα η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί.
              3) Οι υποχρεώσεις οδηγούν σε δεύτερες σκέψεις που δεν επιτρέπουν την ολοκλήρωση του μεγάλου βήματος.
              4) Η πλειοψηφία των αποφασισμένων να μεταναστεύσουν το δοκιμάζει με τουριστική βίζα.
              5) Οικονομικοί λόγοι που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα περίπου 30.000 Ευρώ (σύμφωνα με δικούς μου υπολογισμούς) για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα δύο ατόμων για βίζα,Αγγλικά, ταξίδι και έξοδα διαβίωσης για 4-6 μήνες μέχρι να βρεθεί δουλειά.
              6) Υπάρχει μεγάλο ποσοστό απόρριψης των αιτήσεων για βίζα.

              Σίγουρα η απάντηση είναι ότι όλοι οι παραπάνω λόγοι και ίσως και κάποιοι ακόμη είναι σχετικά βάσιμοι και συνδιαμορφώνουν αυτό το απογοητευτικό (ή μήπως ελπιδοφόρο; ) ποσοστό.
              Η έρώτηση όμως που προκύπτει είναι καθοριστική : ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΝΑΝΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

              Comment


                #97
                Originally posted by fgard View Post

                1) Τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι τόσο άσχημα για να αποφασίσει κανείς ότι δεν υπάρχει μέλλον σε αυτή την χώρα. Όντως, τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα! Είναι ακόμα πιο άσχημα από όσο έχουμε καταλάβει και θα γίνουν χειρότερα τα επόμενα χρόνια!!!
                2) Οταν διαθέτεις κάποια προσόντα η κατάσταση μπορεί να αντιμετωπιστεί. Σε περιόδους πείνας και ανέχειας (τα επόμενα χρόνια) τα χρήσιμα προσόντα θα είναι εκείνα που έχουν να κάνουν με το άνοιγμα θυρών, χρηματοκιβωτίων, κεφαλιών, και διατήρησης της σούπας εντός της γαβάθας εν μέσω σπρωξιμάτων!!!
                3) Οι υποχρεώσεις οδηγούν σε δεύτερες σκέψεις που δεν επιτρέπουν την ολοκλήρωση του μεγάλου βήματος. Μεγάλη αλήθεια! Αν σκεφτούμε ότι οι υποχρεώσεις και οι δεύτερες σκέψεις είναι κάτι πολύ προσωπικό και υποκειμενικό πολλαπλασιάζει την βαρύτητα του συμπεράσματος σου.
                4) Η πλειοψηφία των αποφασισμένων να μεταναστεύσουν το δοκιμάζει με τουριστική βίζα. Αν και ένα αναγνωριστικό ταξίδι 1-2 μηνών έχει εξαιτερικά μεγάλη, σημασία λειτουργεί μάλλον στο σχηματισμό της απόφασης παρά σαν δοκιμή. (Ίσως να λέμε το ίδιο πράγμα).
                5) Οικονομικοί λόγοι που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμα περίπου 30.000 Ευρώ (σύμφωνα με δικούς μου υπολογισμούς) για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα δύο ατόμων για βίζα,Αγγλικά, ταξίδι και έξοδα διαβίωσης για 4-6 μήνες μέχρι να βρεθεί δουλειά. 30.000 ευρω για 6 μήνες για 2 άτομα (all in)? Με τίποτα!!! Διπλασίασε την εκτίμησή σου =60.000ευρώ τουλάχιστον.
                6) Υπάρχει μεγάλο ποσοστό απόρριψης των αιτήσεων για βίζα. Δεν μπορεί να εξαχθεί αυτό το συμπέρασμα με ασφάλεια ελείψει σχετικών στοιχείων. Με ασφάλεια μπορεί να εξαχθεί το συμπέρασμα ότι από αυτούς που επιθυμούν να μεταναστεύσουν, ελάχιστοι εκπληρούν τα κριτήρια του DIAC.
                Σίγουρα η απάντηση είναι ότι όλοι οι παραπάνω λόγοι και ίσως και κάποιοι ακόμη είναι σχετικά βάσιμοι και συνδιαμορφώνουν αυτό το απογοητευτικό (ή μήπως ελπιδοφόρο; ) ποσοστό.
                Η έρώτηση όμως που προκύπτει είναι καθοριστική : ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΚΝΑΝΟΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?
                Το ερώτημα που θέτεις είναι μάλλον ρητορικό. Ασφαλώς στην συνείδησή σου διατυπώνεται έτσι όπως το έθεσες. Θα δώσω την απάντησή μου σύμφωνα με τον τρόπο που αντιμετωπίζω εγώ τα πράγματα και τη ζωή.

                1. Όσο ικανός και αν είσαι, είναι αδύνατο να αντιμετωπίσεις την κατάσταση στην Ελλάδα. Ειδικά αν λάβεις υπόψη σου ότι η Ελλάδα διώχνει τους ικανούς ανθρώπους και ενθάλπτει λαμόγια, άχρηστους και αυτούς που ανέχονται την κατάσταση. Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσεις την κατάσταση είναι να είσαι λαμόγιο. Αν ήσουν όμως λαμόγιο, δεν θα επισκεπτόσουν αυτό το forum, ήδη θα είχες βρει τις διεξόδους σου.
                2. Είναι κάπως παρακινδυνευμένο να θεωρούμε ότι με τις ικανότητες μας θα καταφέρουμε να μεταναστεύσουμε. Όσες ικανότητες και αν έχουμε, αν δεν ικανοποιούμε τα κριτήρια... Αυστραλία γιόκ. Άλλο κριτήρια, άλλο ικανότητες (εκτός αν εννούσες το ίδιο).
                3. Μετανάστευση σημαίνει καινούργια ζωή. Καινούργια ζωή στα πάντα!!! Αλλάζουν όλα. Όποιος δεν έχει αποφασίσει ότι θέλει να αφήσει πίσω του τα πάντα είναι καταδικασμένος σε αποτυχία. Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό. Πρέπει να είναι και προετοιμασμένος (όταν θα καταφέρει να μεταναστεύσει) να δεχτεί τη νέα ζωή και τους κανόνες της. Αυτό χρειάζεται τεράστια ψυχική προετοιμασία και υποστήριξη από το περιβάλλον. Κατά τη γνώμη μου ο μέσος Έλληνας 30ρης ή 40ρης που έχει απολαυσει τη ζωή της τελευταίας δεκαετίας στην Ελλάδα αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες στο να αποδεχτεί το νέο τρόπο ζωής όταν μεταναστεύει. Δύσκολα απαγκιστρώνεται από αυτά που έχει μάθει.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                  Το ερώτημα που θέτεις είναι μάλλον ρητορικό. Ασφαλώς στην συνείδησή σου διατυπώνεται έτσι όπως το έθεσες. Θα δώσω την απάντησή μου σύμφωνα με τον τρόπο που αντιμετωπίζω εγώ τα πράγματα και τη ζωή.

                  1. Όσο ικανός και αν είσαι, είναι αδύνατο να αντιμετωπίσεις την κατάσταση στην Ελλάδα. Ειδικά αν λάβεις υπόψη σου ότι η Ελλάδα διώχνει τους ικανούς ανθρώπους και ενθάλπτει λαμόγια, άχρηστους και αυτούς που ανέχονται την κατάσταση. Ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσεις την κατάσταση είναι να είσαι λαμόγιο. Αν ήσουν όμως λαμόγιο, δεν θα επισκεπτόσουν αυτό το forum, ήδη θα είχες βρει τις διεξόδους σου.
                  2. Είναι κάπως παρακινδυνευμένο να θεωρούμε ότι με τις ικανότητες μας θα καταφέρουμε να μεταναστεύσουμε. Όσες ικανότητες και αν έχουμε, αν δεν ικανοποιούμε τα κριτήρια... Αυστραλία γιόκ. Άλλο κριτήρια, άλλο ικανότητες (εκτός αν εννούσες το ίδιο).
                  3. Μετανάστευση σημαίνει καινούργια ζωή. Καινούργια ζωή στα πάντα!!! Αλλάζουν όλα. Όποιος δεν έχει αποφασίσει ότι θέλει να αφήσει πίσω του τα πάντα είναι καταδικασμένος σε αποτυχία. Δεν φτάνει όμως μόνο αυτό. Πρέπει να είναι και προετοιμασμένος (όταν θα καταφέρει να μεταναστεύσει) να δεχτεί τη νέα ζωή και τους κανόνες της. Αυτό χρειάζεται τεράστια ψυχική προετοιμασία και υποστήριξη από το περιβάλλον. Κατά τη γνώμη μου ο μέσος Έλληνας 30ρης ή 40ρης που έχει απολαυσει τη ζωή της τελευταίας δεκαετίας στην Ελλάδα αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες στο να αποδεχτεί το νέο τρόπο ζωής όταν μεταναστεύει. Δύσκολα απαγκιστρώνεται από αυτά που έχει μάθει.
                  Εγω πάλι που έφυγα στα 45 απο την Ελλαδα μια χαρα τα πάω εδώ πέρα αν και το μόνο δύσκολο που συναντώ είναι απο μερια Ελλαδας σχετικα με την περιουσία μου εκει (σπίτι και εφορια!) . Δεν έφυγα από εκεί λόγω οικονομικών προβλημάτων (δεν είχα τέτοιο θέμα, αν είχα δεν θα μπορούσα να έρθω εδω), έφυγα για να ζήσω σε μια άλλη χώρη διαφορετική και με σταθερό σύστημα να δω και κάτι άλλο σε αυτόν τον κόσμο.... και δεν νομίζω να έχουν μεταναστεύσει μόνο 5 άτομα.... απλώς 5 γραφουν εδω μέσα ότι έκανα το μεγάλο βήμα.... σίγουρα είνια πολλοι παραπάνω αυτοί που το έκαναν. Παντως σίγουρα είναι δύσκολο να ξεκινήσει καποιος να το κανει αλλα όχι ακατόρθωτο....

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                    ....
                    2. Είναι κάπως παρακινδυνευμένο να θεωρούμε ότι με τις ικανότητες μας θα καταφέρουμε να μεταναστεύσουμε. Όσες ικανότητες και αν έχουμε, αν δεν ικανοποιούμε τα κριτήρια... Αυστραλία γιόκ. Άλλο κριτήρια, άλλο ικανότητες (εκτός αν εννούσες το ίδιο).
                    Τα κριτήρια κατά την γνώμη μου είναι η τυπική πιστοποίηση των ικανοτήτων.π.χ. Εαν έχεις 20 χρόνια πιστοποιημένη επαγγελματική εμπειρία(κριτήριο) τότε μάλλον μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις μιας νέας δουλειάς (ικανότητα).

                    Κατά τα αλλά από την απάντησή σου βγάζω το συμπέρασμα ότι η θέση σου είναι ότι κυρίως οι ψυχολογικοί παράγοντες και η οπτική απέναντι στην ζωή είναι που αυξάνουν ή όχι την αποφασιστικότητα του καθενός. Οι πρακτικοί λόγοι περνούν σε δεύτερη μοίρα.

                    Αλλά αν έχεις ξεπεράσει τα υπαρξιακά διλήμματα ( συμφωνα και τις αναφορές που κάνεις ΄π.χ. περί λαμόγιων κλπ., στις οποίες ...+1) έχεις να αντιμετωπίσεις το δίλημμα μήπως εμπλακείς σε ένα κυκεώνα και τελικά κάνεις μία τρύπα νερό. Σπαταλήσεις 16-18 μήνες , αναπροσδιορίσεις τις προτεραιότητες σου, ξοδέψεις 60.000Ευρώ για να επιστρέψεις (αν έχεις καταφέρει να πας) σε μια καταρρέουσα Ελλάδα.

                    Comment


                      Originally posted by fgard View Post
                      Τα κριτήρια κατά την γνώμη μου είναι η τυπική πιστοποίηση των ικανοτήτων.π.χ. Εαν έχεις 20 χρόνια πιστοποιημένη επαγγελματική εμπειρία(κριτήριο) τότε μάλλον μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις μιας νέας δουλειάς (ικανότητα).

                      Κατά τα αλλά από την απάντησή σου βγάζω το συμπέρασμα ότι η θέση σου είναι ότι κυρίως οι ψυχολογικοί παράγοντες και η οπτική απέναντι στην ζωή είναι που αυξάνουν ή όχι την αποφασιστικότητα του καθενός. Οι πρακτικοί λόγοι περνούν σε δεύτερη μοίρα.

                      Αλλά αν έχεις ξεπεράσει τα υπαρξιακά διλήμματα ( συμφωνα και τις αναφορές που κάνεις ΄π.χ. περί λαμόγιων κλπ., στις οποίες ...+1) έχεις να αντιμετωπίσεις το δίλημμα μήπως εμπλακείς σε ένα κυκεώνα και τελικά κάνεις μία τρύπα νερό. Σπαταλήσεις 16-18 μήνες , αναπροσδιορίσεις τις προτεραιότητες σου, ξοδέψεις 60.000Ευρώ για να επιστρέψεις (αν έχεις καταφέρει να πας) σε μια καταρρέουσα Ελλάδα.

                      Εξαρτάται τα 20 χρόνια εμπειρίας τι είναι. Μπορεί να είναι 20 χρόνια σε εργοταξιο, 20 χρόνια σε μελέτες, 20 χρόνια αδειατζής, 20 χρόνια να κρατάς τα μπόσικα, 20 χρόνια λαμόγιο, 20 χρόνια freelancer, 20 χρόνια ιδιοκτήτης εταιρείας κλπ κλπ. Μπαίνοντας στη διαδικασία της μετανάστευσης καταλαβαίνουμε ακριβώς την έννοια που δίνουν οι Αυστραλοί στην εμπειρία.

                      Ίσως δεν το διατύπωσα καλά νωρίτερα. Δεν είπα ότι κυρίως εσωτερικοί και ψυχολογικοί παράγοντες αυξάνουν ή όχι την αποφασιστικότητα. Ασφαλώς την επηρρεάζουν. Η αποφαση εξαρτάται από δεκάδες παραμέτρους και ασφαλώς υπάρχουν και πρακτικοί λόγοι. Επισήμανα τους ψυχολογικούς διότι συχνά είναι κάτι που δεν το έχουμε πολυεπεξεργαστεί.

                      Την τελευταία παράγραφό σου δεν μπορώ να τη σχολιάσω ... κάποιο θεματάκι με τη σύνταξη... (αν το διαβάσεις και συ ... θα δεις δεν βγαινει νοημα)

                      Comment


                        Θα ήθελα να ρωτώσω συναδέλφους μηχανικούς -ιδιαίτερα Πολιτικούς- που έχουν την σχετική εμπειρία, πόσο διαφορετικές είναι απαιτήσεις από εταιρείες στην Αυστραλία που προσλαβάνουν μηχανικούς σε σχέση με τις τεχνικές εταιρείες στην Ελλάδα. Οι προδιαγραφές στις κατασκευές είναι διαφορετικές από τις εφαρμοζόμενες στην Ελλάδα? Και αν όλα είναι διαφορετικά τι πιθανότητες έχεις να σε προσλάβουν αν δεν έχεις ιδέα για το τι πρέπει να κάνεις?

                        Comment


                          Originally posted by fgard View Post
                          Θα ήθελα να ρωτώσω συναδέλφους μηχανικούς -ιδιαίτερα Πολιτικούς- που έχουν την σχετική εμπειρία, πόσο διαφορετικές είναι απαιτήσεις από εταιρείες στην Αυστραλία που προσλαβάνουν μηχανικούς σε σχέση με τις τεχνικές εταιρείες στην Ελλάδα. Οι προδιαγραφές στις κατασκευές είναι διαφορετικές από τις εφαρμοζόμενες στην Ελλάδα? Και αν όλα είναι διαφορετικά τι πιθανότητες έχεις να σε προσλάβουν αν δεν έχεις ιδέα για το τι πρέπει να κάνεις?
                          Όλα είναι διαφορετικά , αλλά οι προδιαγραφές είναι το πιό εύκολο θέμα γιατί σου της παρέχει η εταιρεία και βαδίζεις σύμφωνα με αυτές , μετά από κανά μήνα το έχεις συνηθίσει. Όλα τα υπόλοιπα όμως είναι διαφορετικά. Παράδειγμα στην δική μου εταιρεία που δουλεύω σαν μηχανικός, δεν επιτρέπονται κινητά ανοικτά στην ώρα της δουλειάς, αυστηρά κλειστά. Δεν επιτρέπεται να δεις το προσωπικό σου e-mail από τον υπολογιστή της εταιρείας. Τα e-mail που παίρνεις στο επαγγελματικό σου e-mail ελέγχονται σχεδόν όλα και αν δεν έχουν σχέση με την δουλειά , απλά δεν τα λαμβάνεις ποτέ. Κάθε βδομάδα συμπληρώνεις timesheet με τις δουλειές που ασχολήθηκες, στο τέλος του μήνα δίνεις αναλυτική Monthly report . Τα πράγματα δηλαδή είναι αρκετά πιό σοβαρά και επαγγελματικά από την Ελλάδα.

                          Comment


                            Originally posted by fgard View Post
                            Θα ήθελα να ρωτώσω συναδέλφους μηχανικούς -ιδιαίτερα Πολιτικούς- που έχουν την σχετική εμπειρία, πόσο διαφορετικές είναι απαιτήσεις από εταιρείες στην Αυστραλία που προσλαβάνουν μηχανικούς σε σχέση με τις τεχνικές εταιρείες στην Ελλάδα. Οι προδιαγραφές στις κατασκευές είναι διαφορετικές από τις εφαρμοζόμενες στην Ελλάδα? Και αν όλα είναι διαφορετικά τι πιθανότητες έχεις να σε προσλάβουν αν δεν έχεις ιδέα για το τι πρέπει να κάνεις?
                            Αν και δεν είμαι πολιτικός μηχανικός :
                            1. Τα τεχνικά standards που χρησιμοποιούνται στην Αυστραλία είναι τα BS
                            2. Οι λογική είναι τελείως διαφορετική από την λογική των τεχνικών/κατασκευαστικών εταιρειών της Ελλάδας (7ης και 6ης τάξης ΜΕΕΠ - μιλάω γι αυτές γιατί παρακάτω γίνεται ο κακός χαμός). Στην Αυστραλία απαιτούνται συγκεκριμένα πιστοποιητικά από διεθνώς αναγνωρισμένους οίκους για να καταλάβεις μια senior θέση. To MEK που έχουμε εδώ Ελλάδα δεν τους λέει τίποτα! Η ικανότητα του trouble shooter που αναπτύσουν πολλοί μηχανικοί εργαζόμενοι στην Ελλάδα δεν τους λέει τίποτα. Ο ρόλος του Έλληνα μηχανικού που είναι και μελετητής και κατασκευαστής και πάρτα-όλα δεν τους λέει τίποτα. Γενικά στο εξωτερικό και ειδικώς και στην Αυστραλία απαιτείται εξειδίκευση σε συγκεκριμένους τομείς. Ακόμα και οι general contractors που κάνουν όλων των ειδών τα έργα, όταν προσλαμβάνουν κάποιον δεν τον προσλαμβάνουν βάσει όλων των εμπειριών που έχει αλλά της γνώσης του σε συγκεκριμένο τομέα που ζητάνε. Αν λοιπόν θέλουν bridge engineer δεν τους ενδιαφέρει η επιπρόσθετη εμπειρία που κάποιος μπορεί να έχει στον τομέα buildings. Όποιος ψάχνει ήδη στη διεθνή αγορά θα έχει διαπιστώσει ότι στις αγγελίες σπανίως αναφέρονται σκέτοι τίτλοι (πχ Πολιτικός Μηχανικός, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός κλπ). Οι τίτλοι είναι εξειδικευμένοι (πχ structural, piping, bridges, road, rail, .... engineer)
                            3. Αν κάποιος δεν ταιριάζει 100% στο ζητούμενο profil μιας αγγελίας δεν έχει καμία πιθανότητα. Αν δεν έχει τα ζητούμενα πιστοποιητικά δεν έχει καμία πιθανότητα. Αν δεν έχει τις ζητούμενες εμπειρίες δεν έχει καμία πιθανότητα.
                            4. Στις μεγαλουπόλεις της Αυστραλίας οι τεχνικές εταιρείες κάνουν downsizing με αποτέλεσμα να υπάρχει εδώ και ένα εξάμηνο (ίσως χρόνος) μεγάλη προσφορά από εμπειρότατους μηχανικούς που γνωρίζουν από Australian market.
                            5. Το ζητούμενο των εργοδοτών στην Αυστραλία είναι, αν προσλάβουν κάποιον, να είναι παραγωγικός από την 1η μέρα. Περίοδος χάριτος 3-4 μηνών δεν υπάρχει.
                            6. Ο ανταγωνισμός είναι εξαιρετικά υψηλός τόσο με τους ντόπιους μηχανικούς όσο και με τους φθηνούς Ασιάτες και Ινδούς. Να σημειωθεί ότι το επίπεδο εκπαίδευσης των Ασιατών και Ινδών που μεταναστεύουν στην Αυστραλία είναι υψηλότερο από των Ελλήνων που έχουν σπουδάσει μόνο στην Ελλάδα.
                            7. Οι κρισάρα των Αυστραλών αφήνει να περάσουν μόνο όσοι έχουν την δυνατότητα να συνεισφέρουν πραγματικά στην ανάπτυξη από την πρώτη μέρα που εργάζεσαι εκεί. Αν δεν δώσεις δεν παίρνεις.
                            8. Αγγλικά πάρα πολύ καλά. Προσοχή! Όταν λένε οι Αυστραλοί καλά δεν εννοούνε αυτό που απαιτούν οι Ελληνικές εταιρείες να μπορείς να συνεννοηθείς σε business επίπεδο στα αγγλικά. Το κύριο όπλο του manager είναι η επικοινωνία. Αν ο manager δεν μπορεί να επικοινωνήσει και να συνεννοηθεί άπταιστα με το περιβάλλον του (προισταμένους-υφισταμένους και τρίτους) δεν μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο με τίποτα!!!

                            Comment


                              Νίκο μια διόρθωση.
                              Η Αυστραλία δεν χρησιμοποιεί BS.
                              Χρησιμοποιεί AS/NZS.
                              Για παράδειγμα η αντιστοιχία του δικού μας ΕΚΩΣ, είναι το αγγλικό BS8006 (αν θυμάμαι καλά από τις σπουδές μου) αλλά οι Αυστραλοί χρησιμοποιούν τον NZS 3101:2006. και τον AS3600:2001
                              Γενικότερα έχου δικά τους πρότυπα που μοιράζονται με τους Νεοζηλανδούς.

                              Μάλιστα ο Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός είναι πιστή αντιγραφή του Νεοζηλανδέζικου κώδικα.

                              Comment


                                Originally posted by panultimate View Post
                                Νίκο μια διόρθωση.
                                Η Αυστραλία δεν χρησιμοποιεί BS.
                                Χρησιμοποιεί AS/NZS.
                                Για παράδειγμα η αντιστοιχία του δικού μας ΕΚΩΣ, είναι το αγγλικό BS8006 (αν θυμάμαι καλά από τις σπουδές μου) αλλά οι Αυστραλοί χρησιμοποιούν τον NZS 3101:2006. και τον AS3600:2001
                                Γενικότερα έχου δικά τους πρότυπα που μοιράζονται με τους Νεοζηλανδούς.

                                Μάλιστα ο Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός είναι πιστή αντιγραφή του Νεοζηλανδέζικου κώδικα.
                                Απολύτως σωστός ο panultimate. Με την εκ παραδρομής ενωρίτερη αναφορά μου εννοούσα ότι η βάση των Australian Standards είναι τα British Standards. Σε κάθε χώρα αναπτύσονται ινστιτούτα των Standards (όπως και εδώ στην Ελλάδα). Γενικά οι χώρες με εκπαίδευση το αγγλοσαξωνικό σύστημα χρησιμοποιούν ως βάση τα BS με μικρομετατροπές ανάλογα με τις τοπικές συνθήκες. Τέλος, ανάλογα με το πεδίο εφαρμογής και επιστήμης, καθένα από αυτά μπορεί να εφαρμόζει ένα ιδιαίτερο standard (μή εθνικό) ιδιαίτερα σε καινοτόμα πεδία.

                                Comment

                                Working...
                                X