Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by panultimate View Post
    Άνθρωπος που δεν έχει άλλον τρόπο να ενημερωθεί για την πραγματική κατάσταση μίας χώρας παρά μόνο από το "πατριωτάκι", έχει σοβαρό πρόβλημα, ή αν δεν έχει, θα αποκτήσει μόλις πάει εκεί που θέλει να πάει.
    Βλέπω έχουν αγριέψει τα πράγματα, υπάρχει πολλή διάθεση για επιθετικότητα


    Originally posted by panultimate View Post
    Δόξα τω Θεώ, το internet είναι γεμάτο μελέτες, οικονομικά στοιχεία, πολιτικά στοιχεία, εκτιμήσεις διεθνών Οργανισμών, εκτιμήσεις επαγγελματικών επιμελητηρίων, εκτιμήσεις recruitement agencies. Είμαστε μηχανικοί, και πρέπει να γνωρίζουμε να διαβάζουμε νούμερα, να κρίνουμε μελέτες, και όχι να στηριζόμαστε σε φήμες, διαδόσεις, προσωπικές εκτιμήσεις του κάθε τυχόντα ή μη τυχόντα.
    Όλα αυτά και τα ψάχνουμε και τα βλέπουμε και τα βλέπαμε και στην Ελλάδα πριν την πτώχευση, αλλά....άλλο είναι να έχεις ατομικές μαρτυρίες "γνήσιων" ανθρώπων. Το "γνήσιων" σε εισαγωγικά, γιατί άλλοι λένε την πραγματική τους άποψη και άλλοι παίζουν παιχνίδια....

    Originally posted by panultimate View Post
    Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά το να είναι το πατριωτάκι η αποκλειστική μας ενημέρωση για ένα θέμα τόσο σοβαρό όσο η μετανάστευση, το θεωρώ το λιγότερο επικίνδυνο.
    Με προσβάλλεις όμως αφού συμπεραίνεις αβίαστα ότι εγώ "θα διαβάσω τις γνώμες στο πατριωτάκι και θα μεταναστεύσω βάσει αυτών".

    Originally posted by jkostop View Post
    Εγώ που δεν ξέρω τίποτα από Αυστραλία παρά τα όσα ακούω από εδώ μέσα και από εφημερίδες (?) επηρεάζομαι ιδιαίτερα από τις φήμες για να επιλέξω το μέλλον μου (υπάρχει και άλλη λύση?)
    Αυτό έγραψα συνάδελφε!

    Προσπαθούμε να αλιεύσουμε γνώμες, άρθρα τα πάντα...

    Comment


      Μόνος σου έγραψες ότι επηρεάζεσαι από φήμες.
      Ε, πώς να το κάνουμε, αυτό είναι κακό.
      Δείχνει ότι δεν είσαι 100% προετοιμασμένος για αυτό που θα συναντήσεις, και δείχνει ότι δεν είσαι 100% σίγουρος για την επιλογή σου. Αλλιώς δεν θα σε επηρέαζε τίποτα.
      Νομίζω ήμουν σαφής.

      Comment


        Εσύ είσαι 100% προετοιμασμένος και 100% σίγουρος για την επιλογή σου?
        Αν ναι, ΟΚ.
        Εγώ όντως δεν είμαι, διότι το δέντρο αποφάσεων της ζωής είναι πολύ πιο πολύπλοκο από αυτά που μάθαμε στο Πολυτεχνείο. Και διότι είχα επενδύσει σε μια ζωή στην Ελλάδα μέχρι πρότινος. Αν ανατράπηκε το σύμπαν, λυπάμαι που δεν το πρόβλεψα και όποιος λέει ότι το είχε προβλέψει όλο αυτό, ψεύδεται...
        Επίσης, όταν ακούς όλα τα θετικά για την ανάπτυξη και τις προοπτικές για μηχανικούς στην Αυστραλία και ξαφνικά ακούς ότι η οικοδομική δραστηριότητα πέφτει, το λαμβάνεις υπόψη, επηρεάζεσαι...όχι ότι δεν μπαίνουν όλες οι φήμες στο κόσκινο...

        Comment


          ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ....ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΝΕΒΩΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΑ......ΥΠΑΡΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ, ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΚΑΙ ΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΕΣ...ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ 5% ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ...ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΡΑΧ Η ΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ 300.000 ΤΟ ΧΡΟΝΟ...ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΔΩ ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ 30ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΥΝ...ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΖΟΡΙ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΡΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΔΩ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ...
          ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕ ΜΗΝ ΕΡΘΕΤΕ...ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ..ΠΤΩΣΗ..ΠΗΓΑΙΝΕ ΑΛΛΟΥ...ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΠΟΥ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΠΤΩΣΗ (ΠΟΥ????).......ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ...ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ PANULTIMATE...ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΝΕΡΓΙΑ 5 % ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΓΙΑ 1ΜΗΝΑ ΜΕΤΑΠΕΙΔΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ.....ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ...ΓΙΑ ΤΟΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΘΑ ΠΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΟΤΑΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΘΑ ΡΩΤΑΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ...ΕΧΟΥΝ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ...ΟΥΤΕ IMMIGRATION AGENT ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΑ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΔΙΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΙΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΛΑ....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....

          Comment


            Το πατριωτακι απο τον Ιουνιο του '11το εχω "ξεκοκαλισει" .Δεν "ποσταρα" πολυ αλλα το παρακολουθω σε καθημερινη βαση!!! Δυστυχως για μενα και για την προοπτικη της μεταναστευσης μου, μεγαλο εμποδιο ειναι η ηλικια. Ειμαι ανω των 50.
            Οι ερωτησεις που βαζω αν δεις καλα δεν εχουν απαντηθει απο το φορουμ.Δεν ειναι και ευκολο!!
            Τελειωσα Αρχιτεκτονας στην Ιταλια και δινοντας εξετασεις στο ΤΕΕ αναγνωριστικα σαν Αρχιτεκτων Μηχανικος στην Ελλαδα.Στην Αυστραλια απο οτι μεχρι τωρα "ποσταρουν" οι συναδελφοι και εχω διαπιστωσει και εγω, δεν υπαρχει αντιστιχο ΤΕΕ.
            Δηλαδη δεν υπαρχει φορεας που να εχει Πολιτικους,Μηχανολογους,Τοπογραφους και Αρχιτεκτονες κλπ ,ολους μαζι!!!! Να γιατι ρωταω για το engineering???
            Εδω στην Ελλαδα ολες οι ειδικοτητες καναμε engineering!!!!!!!!!!(Αν αποδιδω σωστα τον ορο?????) Νομιζω οτι αυτο ειναι Λαθος.
            Θα μου πεις τι σημασια εχει για μενα αφου αλλου ειναι το προβλημα???
            Ολα εχουν σημασια !!!!!! και αν καταφερω να μεταναστευσω θελω να κανω μια -οσο το δυνατον σωστα- μελετημενη αρχη.
            Δεν εχω την αποψη του λιγο απ'ολα.Εχω απολυτο σεβασμο στην καθε μια Ειδικοτητα, πιστευω ομως και απο την αλλη, οτι πρεπει να εχουμε και καποιες γενικες γνωσεις γιατι απλα βοηθανε στην συνεργασια.Αυτα εναι σε γενικες γραμμες τα ερωτηματα που βαζω?
            Παντως οπως και να εχει Ευχαριστω πολυ
            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

            Comment


              Κυριε Σωτηρηεχω τελειωσει και εγω Ιταλια Αρχιτεκτονικη....εδω εχουν καθε ειδικοτητα τον κλαδο της ετσι διαπιστωνω....θα αρχισω τωρα την διαδικασια αναγνωρισης οποτε θα μπορεσω να σας πω περισσοτερα το εαν μπορουμενα γραφτουμε σε πολλες δεν το ξερω αλλα ξεκινηστε με τους αρχιτεκτονες και βλεπουμε...η ηλικια ειναι ενα θεμα...αλλα μην κολλατε...εδω παντως βλεπω πως θελουν στα εργοταξια κοσμο οχι τοσο στις μελετες...οποτε εμπλουτιστε το βιογραφικο σας δινοντας βαση σε αυτη την εμπειρια σας...γνωμη μου να ερθετε ενα ταξιδι εδω...να μιλησετε με κοσμο ....να κανετε καποιες γνωριμιες....μην περιμενετε να ολοκληρωθει η διαδικασια...μπειτε εδω προσπαθωντας να ερθετε με σπονσορα και στην πορεια απο εδω προχωρατε την διαδικασια...ετσι κανω εγω τουλαχιστον...ελατε ακομα και για σχολες να δειτε καποια πραγματα.....ακομα και χτιστες εδω πανε σχολες για 6 μηνες μεχρι 3 χρονια και περνουν και την αδεια builder...καλη δυναμη κουραγιο και ευχομαι ολα να πανε καλα ....bocca lupo...

              Comment


                Φιλε panaisit σε Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!
                Εχω παρα πολυ χαρει που μου απαντησες και εγραψες τοσο χρησιμες πληροφοριες.Ειναι τα καλιτερα νεα που εχω ακουσει μεχρι τωρα.Επισης χαρηκα πολυ που εχεις τελειωσει Ιταλια γιατι εχουμε ακομα περισοτερο κοινη γλωσσα.Αυτο φυσικα φανηκε γιατι καταλαβες τις ανησυχιες μου, που ειχα ποσταρει.Θα ακολουθησω την συμβουλη σου.Απλα μαζευω τωρα τα αναγκαια.
                Προς το παρον αυτα θα επανελθω συντομοτατα.
                Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι παρα πολυ
                μια μικρη παρακληση:οσο και νεοτερος να εισαι φωναζε με Σωτηρη χωρις το κυριε!!!!!!!!,επισης μιλα μου στον ενικο αν δεν σου ειναι προβλημα.
                Να σ'εχει ο Θεος καλα!!!!!!!
                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                Comment


                  καλησπερα και χαιρετω ολα τους συνφορουμιτες και τις συνφορουμιτισες... ειμαι 28 χρονων και εχω πτυχιο μηχνανολογος μηχανικος Τει... εχω διαβασει οτι μου αναγνωριζουν σαν αντιστοιχο πανεπιστημιου Αυστραλιας (bachelor)...Εχω ενα πρωτο ξαδερφο που εχει δικια του επιχειρηση εκει κατω και φτιαχνει οικοδομες...Θελει να μου κανει προσκληση... πως θα το κανουμε? που θα απευθυνθώ? αμα μου κανει προσκληση πρεπει να μεινω στην επιχειρηση του και να δουλευω σαν μηχανολος? ευχαριστω για τον χρονο σας πρωκαταβολικα

                  Comment


                    Originally posted by nickargas View Post
                    καλησπερα και χαιρετω ολα τους συνφορουμιτες και τις συνφορουμιτισες... ειμαι 28 χρονων και εχω πτυχιο μηχνανολογος μηχανικος Τει... εχω διαβασει οτι μου αναγνωριζουν σαν αντιστοιχο πανεπιστημιου Αυστραλιας (bachelor)...Εχω ενα πρωτο ξαδερφο που εχει δικια του επιχειρηση εκει κατω και φτιαχνει οικοδομες...Θελει να μου κανει προσκληση... πως θα το κανουμε? που θα απευθυνθώ? αμα μου κανει προσκληση πρεπει να μεινω στην επιχειρηση του και να δουλευω σαν μηχανολος? ευχαριστω για τον χρονο σας πρωκαταβολικα
                    Employer Sponsored Workers - Workers - Visas & Immigration

                    Comment


                      Originally posted by nickargas View Post
                      καλησπερα και χαιρετω ολα τους συνφορουμιτες και τις συνφορουμιτισες... ειμαι 28 χρονων και εχω πτυχιο μηχνανολογος μηχανικος Τει... εχω διαβασει οτι μου αναγνωριζουν σαν αντιστοιχο πανεπιστημιου Αυστραλιας (bachelor)...Εχω ενα πρωτο ξαδερφο που εχει δικια του επιχειρηση εκει κατω και φτιαχνει οικοδομες...Θελει να μου κανει προσκληση... πως θα το κανουμε? που θα απευθυνθώ? αμα μου κανει προσκληση πρεπει να μεινω στην επιχειρηση του και να δουλευω σαν μηχανολος? ευχαριστω για τον χρονο σας πρωκαταβολικα
                      πας για sponsored visa 457...εφοσον δεχεται να σε παρει ολα τα αλλα ευκολα...διαβασε την διαδικασια και τις υποχρεωσεις του...ελαχιστη αμοιβη 49000 πρεπει να σου δινει....ετοιμαζε βαλιτσες και ελα..

                      Comment


                        Originally posted by panaisit View Post
                        πας για sponsored visa 457...εφοσον δεχεται να σε παρει ολα τα αλλα ευκολα...διαβασε την διαδικασια και τις υποχρεωσεις του...ελαχιστη αμοιβη 49000 πρεπει να σου δινει....ετοιμαζε βαλιτσες και ελα..
                        ναι φιλε μου και εμενα σμρ την 457 μου ειπαν που θελει 350 $ και θελλω να παρω το IELTS και ιατρικη περιθαλψη που ειναι αλλα 70$ το μηνα εκει κατω κατι τετοιο... να 'σαι καλα...

                        υ.γ. ο ξαδερφος μου θα μου κανει προσκληση να κατεβω εκει κατω και να ψαξω εκει για μηχανολογος... δεν γινεται να με κρατησει...θα εχω προβλημα με την βιζα?

                        Comment


                          Μα, αν σου κάνει πρόσκληση είναι υποχρεωμένος να σε απασχολεί για τουλάχιστον 2 χρόνια με ελάχιστο μισθό $48,000/annum, και θα περάσει από φορολογικό έλεγχο για τις τελευταίες δύο ετήσιες χρήσεις αν θυμάμαι καλά τις προυποθέσεις.

                          Για ψάξτο καλύτερα μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Μήπως ο εξάδελφος σου δεν γνωρίζει τί υποχρεώσεις αναλαμβάνει?

                          Comment


                            sponsored visa τα περισσοτερα επαγγελματα εχουν εξαιρεση για ιelts......τι εννοεις προσκληση...ελα εδω να βρεις δουλεια? ΔΕν μου αρεσε αυτο..τελωσπαντω το χω ξαναπει ολα ειναι γραμμενα εδω ασχολειθειτε...αλλιως θα χαθειτε

                            Comment


                              Καλησπέρα κι από μένα στη μεγάλη παρέα!!! Είμαι μηχανικός από ΤΕΙ. Έχει κάνει κανείς assesment από VETASSESS??? Είναι εύκολη η διαδικασία;;; Ευχαριστώ.
                              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                              Comment


                                Μετά απο αρκετους μήνες επιστρέφω με μια πολυ συγκεκριμένη ερώτηση.
                                Τον Νοέμβριο (ενω πιστευα οτι πληρω ολους τους ορους) καταλαβα οτι ενω συγκεντρωνω μορια βαση πτυχιου, ηλικιας, γλωσσας κτλ....δεν πληρω την βασικη προυποθεση για εργασιακη εμπειρια ενος ετους τα τελευταια 2 χρονια.....αποφασισα λοιπον και εκανα εναρξη επαγγελματος σαν ελευθερος επαγγελματιας με την σκεψη οτι το Νοεμβριου του 12 (λιγο πριν την καταστροφη δλδ) να εχω συμπληρωση τον χρονο αυτο......και να κανω την αιτηση μου με πολλες ελπιδες να γινει δεκτη (i hope)
                                το ερωτημα ειναι το πως θα αποδειξω την εμπειρια αυτη...
                                με αποδείξεις που κοβω; (και αν ειναι λιγες;)
                                με την ασφαλιση μου; (και αν καποια δοση ειναι απληρωτη;)
                                με κατι αλλο;

                                ευχαριστω εκ τον προτερων

                                Comment

                                Working...
                                X