Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by George978 View Post
    παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα, λοιπον ειμαι στη φαση και εγω της αναζητησης διοτι πλεον εδω δεν εχω θεση. Ειμαι μηχανικος περιβαλλοντος και εχω 2 πτυχια, ενα απο αγγλια(Bsc) και πολυτεχνειο απο Ελλαδα. Εχω επισης 7 χρονια εμπειρια σε μεγαλα εργα. Τα αγγλικα μου ειναι τελεια αλλα δεν μπορω να βρω καπου αν παρολαυτα θα πρεπει να δωσω IELTS, επισης αν καποιο παιδι ειναι κατω θα μπορουσε να μας πει αν στα ορυχεια παιζουν ειδικοτητες σαν τη δικη μας.

    Ευχαριστω εκ των προτερων, και συγχωρετε με αν ειναι πολυ γενικη η ερωτηση μου.
    To επάγγελμά σου είναι στη λίστα των επαγγελμάτων σε ζήτηση (δες το παρακάτω pdf) και έχει τον παρακάτω κωδικό 233915 Environmental Engineer

    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


    Υπάρχουν πολλές δουλειές εδω για την ειδικότητα σου νομίζω μιας και δίνουν ιδιαίτερη σημασία στο περιβάλλον και τις επιπτώσεις σε αυτό του κάθε έργου που γίνεται εδώ πέρα. Μπες στο seek.com.au και ρίξε μια ματιά ανάλογα και για την περιοχή που σε ενδιαφέρει. Για το IELTS δεν ξέρω, πάλι έχει να κάνει με το αν χρειάζεσαι βίζα ή όχι. Αυτό έχει συζητηθει πολύ σε αυτό το θέμα http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...BF-ielts-2516/
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Την εξέταση αγγλικών (IELTS) θα χρειαστεί να την υποστείς, παρότι το πτυχίο σου είναι από αγγλικό πανεπιστήμιο, διότι είναι προυπόθεση για την μοριοδότηση της visa. Ανάλογα την βαθμολογία που θα πετύχεις παίρνεις και αντίστοιχα μόρια.(Υποθέτω ότι δεν έχεις υπηκοότητα, ή πιθανότητα partner visa).

      Comment


        Ευχαριστω για τις συντομες απαντησεις παιδια, οκ θα την υποστουμε την εξεταση ηλπιζα να γλυτωσω την ταλαιπωρια αλλα δεν με πειραζει μιας και θα μπορεσω ετσι να αυξησω την βαθμολογια. Βιζα δεν εχω ουτε παιδια σκυλια κλπ, το μονο που εχω εκει κατω ειναι συγγενεις μου και τους περιμενω να ερθουν τωρα μεσα στο καλοκαιρι να συζητησουμε λεπτομερειες.

        Χαιρομαι παντως που ακουω οτι ζητανε στην Αυστραλια την ειδικοτητα μου μιας και εδω ειμαστε πλεον αχρειαστοι, ειδικα τα παιδια που τελεωνουν τωρα δεν εχουν καμμια ελπιδα για αποκατασταση...

        ΥΓ. το πτυχιο αγγλικων που ειχα παρει ειναι ισοτιμο με το IELTS, για την εισοδο μου στο Αγγλικο πανεπιστημιο. Παιρνω και τη πρεσβεια αλλα δεν το σηκωνει κανενας..

        Comment


          ΑΝ εχω καταλαβει καλα, χρειαζομαι συνολικα 7500$ συμφωνα με τη φορμα 990ι (σελιδα 8) για αιτηση βιζας σε αστικα κεντρα ενω για την περιφερεια δεν χρειαζομαι τοσα λεφτα αλλα ειναι δωρεαν? ή ισχυει τα 7500$ ?

          μιλαμε για φωτια αν ειναι 7500

          Comment


            Originally posted by George978 View Post
            ΑΝ εχω καταλαβει καλα, χρειαζομαι συνολικα 7500$ συμφωνα με τη φορμα 990ι (σελιδα 8) για αιτηση βιζας σε αστικα κεντρα ενω για την περιφερεια δεν χρειαζομαι τοσα λεφτα αλλα ειναι δωρεαν? ή ισχυει τα 7500$ ?

            μιλαμε για φωτια αν ειναι 7500
            Το κόστος μιας general skilled migration visa είναι 3060$. Η δεύτερη δόση που βλέπεις είναι πληρωτέα μόνο αν έχεις εξαρτώμενα μέλη στην αίτηση σου που δεν γνωρίζουν τουλάχιστον functional english (αν δεν κάνω λάθος 4,5 και πάνω στο IELTS). Δωρεάν δεν είναι τίποτα. Κάνε το visa wizard στον immi.gov.au και δες ποιες σου ταιριάζουν και ύστερα το κόστος τους, το πιθανότερο όμως είναι να είσαι στην κατηγορία των 3060.

            Η όλη διαδικασία μέχρι να ρθεις και να βρεις μια δουλειά θέλει πολύ περισσότερα από 7500 χιλιάρικα. Να είσαι προετοιμασμένος!
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              OK, thanx dude. Εχω παθει σοκ απο το ποσες δουλειες βρισκω και τη ποικιλια αυτων πανω στο αντικειμενο μου, σε αντιστοιχια εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.

              Αυριο θα μιλησω και με τους συγγενεις μου Μελβουρνη και συντομα θα ξεκινησω διαδικασιες.

              Παιδια οσοι μηχανικοι εχετε παει κατω, σου δινουν καποια περιοδο προσαρμογης στις δουλειες γιατι οπως γνωριζετε αλλη νομοθεσια, αλλα στανταρ και αλλη κουλτουρα εργασιας.

              Comment


                Originally posted by George978 View Post
                OK, thanx dude. Εχω παθει σοκ απο το ποσες δουλειες βρισκω και τη ποικιλια αυτων πανω στο αντικειμενο μου, σε αντιστοιχια εδω στην Ελλαδα δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.

                Αυριο θα μιλησω και με τους συγγενεις μου Μελβουρνη και συντομα θα ξεκινησω διαδικασιες.

                Παιδια οσοι μηχανικοι εχετε παει κατω, σου δινουν καποια περιοδο προσαρμογης στις δουλειες γιατι οπως γνωριζετε αλλη νομοθεσια, αλλα στανταρ και αλλη κουλτουρα εργασιας.
                Οι δουλειές είναι όντως αρκετές αλλά όχι όσες δείχνουν. Για μια συγκεκριμένη θέση εργασίας μπορεί να υπάρχουν 3 και 4 αγγελίες από διαφορετικά recruiting agencies. Μου έχει τύχει πρόσφατα να βγάζει ο ίδιος ο εργοδοτης αγγελία στο site του, να λέει οτι δεν δέχεται αιτήσεις από recruiters και παρόλα αυτά να βλέπεις 2-3 γραφεία να βγάζουν την ίδια δουλειά απλά αντιγράφοντας το περιεχόμενο και μην αποκαλύπτοντας φυσικά την εταιρεία.

                Χρόνος προσαρμογής θεωρώ οτι πάντα υπάρχει απλά ορισμένες εταιρείες ζητουν προυπηρεσία στην Αυστραλία και γνώση των εδώ standards & codes.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  just a heads up, ξεκινησα με τις μεταφρασεις κλπ, εβαλα και το ielts κατω για να δωσω νοεμβρη δεκεμβρη, θα ξεσκονισω παλι ολα τα βιβλια αγγλικων. Θα στειλω και σε μια αγγελια CV αναλυτικο που ζητανε μελβουρνη για μηχανικο να αχολειται εξολοκληρου με EIA , που μου ταιριαζει γαντι, να δω αν θα "τσιμπησουν". Θεωρειτε οτι ειναι καλη πρακτικη ή κανω λαλακιες και παιζει να με αποκλεισουν απο μελλοντικες αγγελιες? το ξαδερφακι κατω μου ειπε να στειλω αλλα δεν ειναι και πολυ σχετικος με το επαγγελμα και εωχ δευτερες σκεψεις...

                  απλα μια 2η γνωμη ζηταω

                  Σκεφτηκα και το αλλο, να παω με βιζα φοιτητη και να κανω μεταπτυχιακο παραλληλα με δουλεια του ποδαριου που εχει βρει ξαδερφος, ετσι ωστε να εγκλιματιστω καλυτερα στο περιβαλλον εκει και να εχω πολυ περισσοτερες ελπιδες να χτυπησω κατι καλο, γιατι στη τελικα να φυγουμε απο εδω και να βαλτωσουμε τπτ ταξιτζιδες εκει κατω δεν αξιζει τη ταλαιπωρια...σκεφτηκα να ψαξω κανα μαστερ σε Value Engineering που τραβαει πολυ τελυεταια στο εξωτερικο....

                  Παντως οσο αφορα τα αγγλικα μου εντυπωσιαστηκε ο ξαδερφος ο οποιος ειναι γεννημενος εκει περα κιολας, μου ειπε χαρακτηριστικα οτι παιζει να τα μιλαω καλυτερα και απο αυτον.....οποτε μου δινει λιγο κουραγιο αυτο

                  Comment


                    Προσωπικά έχω την πεποίθηση ότι CV που φτάνουν σε Αυστραλό εργοδότη ή Αυστραλό recruiter ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (Με ελληνική διευθυνση, ελληνικό ονοματεπώνυμο, χωρίς ένδειξη ότι κατέχεις την κατάλληλη βίζα εργασίας, χωρίς Australian experience κλπ) παίρνουν κατευθείαν ένδειξη για ανακύκλωση.
                    Εκτός και αν πρόκειται για πραγματικά εξαιρετική περίπτωση υποψηφίου με σπουδές σε κορυφαία πανεπιστήμια και κορυφαία εργασιακή εμπειρία σε multicultural environment δεν νομίζω να "τσιμπήσει" κανείς..να μιλάμε σοβαρά τώρα.

                    Χωρίς την φυσική μας παρουσία εκεί, μόνο σε θαύμα μπορεί να ελπίζει κανείς. Εδώ, μέλη του φόρουμ που πήγαν στην Αυστραλία, τους πήρε μήνες πριν να εγκλιματιστούν και να βρούν δουλειά σε αντικείμενο μηχανικού.

                    Comment


                      Συμφωνώ απολύτως με τον panultimate και επίσης θέλω να αναφέρω ότι το local experience μετράει πάρα πολύ! Σε περίπτωση που δεν υπάρχει local experience ο προσφερόμενος μισθός "κουρεύεται" στην καλύτερη περίπτωση. Ειδικά τώρα που τα πράγματα αρχίζουν να "σφίγγουν" και εκεί. Να προσθέσω επίσης ότι η καλή περίοδος για δουλειές ολοκληρώνεται το Νοέμβριο γιατί μετά ξεκινάει το καλοκαίρι...

                      Comment


                        Μόνο σε πολύ remote περιοχή που είναι πολύ δύσκολο να βρουν μηχανικούς ίσως έχεις κάποια ελπίδα και θα πρότεινα απ'ευθείας σε εταιρείες και μάλιστα εξηγώντας τους τις προθέσεις σου.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Γεια σου leyteris 77 συμφωνω μαζι σου και με τους panultimate και pan_k7.
                          Ειναι ενας χρονος τωρα που στελνω παντου βιογραφικα και στην καλλιτερη των περιπτωσεων μου εχουν απαντησει ,αρνητικα μεν αλλα οτι θα με εχουν στα υπ' οψιν τους για κατι αλλο!!!!
                          Σημειωνω αυτο που εγραψες στο τελευταιο σου ποστ σχετικα με τις remote περιοχες.Επειδη ενδιαφερομαι πραγματικα, θα ηθελα εαν γνωριζεις και εαν θελεις να μου πεις ποιες ειναι οι εταιριες αυτες που δουλευουν εκει!!!
                          Οσο για το που ειλικρινα παω οπουδηποτε!!!!
                          θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                          Comment


                            Originally posted by panultimate View Post
                            Προσωπικά έχω την πεποίθηση ότι CV που φτάνουν σε Αυστραλό εργοδότη ή Αυστραλό recruiter ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (Με ελληνική διευθυνση, ελληνικό ονοματεπώνυμο, χωρίς ένδειξη ότι κατέχεις την κατάλληλη βίζα εργασίας, χωρίς Australian experience κλπ) παίρνουν κατευθείαν ένδειξη για ανακύκλωση.
                            Εκτός και αν πρόκειται για πραγματικά εξαιρετική περίπτωση υποψηφίου με σπουδές σε κορυφαία πανεπιστήμια και κορυφαία εργασιακή εμπειρία σε multicultural environment δεν νομίζω να "τσιμπήσει" κανείς..να μιλάμε σοβαρά τώρα.

                            Χωρίς την φυσική μας παρουσία εκεί, μόνο σε θαύμα μπορεί να ελπίζει κανείς. Εδώ, μέλη του φόρουμ που πήγαν στην Αυστραλία, τους πήρε μήνες πριν να εγκλιματιστούν και να βρούν δουλειά σε αντικείμενο μηχανικού.
                            Χαίρετε συνάδελφοι.
                            Εγω προσπαθω εδω και εναμιση χρόνο καί η απάντηση πού συναντώ είναι πάντα η ίδια, θέλουνε άτομο μέ local experience.
                            Καί να φανταστείτε ότι είμαι άτομο όπως τό περιγράφει ο συνάδελφος παραπάνω, δηλαδή μέ 4 πτυχία εμπειρία από μεγάλα έργα, καί εδικότητα σέ αυτό πού έχουνε ανάγκη τήν ανάπτυξη των θαλάσσιων κοιτασμάτων δυτικά του Πέρθ.
                            Βέβαια όλα αυτά τά παραπάνω έχουνε βοηθήσει νά φτάσω δύο φορές παρολίγο στήν πρόσληψη , όταν ενώ πέρασα καί από τό Director's inreview, τελικά κόπηκα από τα διοικητικά συμβούλια...
                            Η τελευταία πρίν ένα μήνα πόνεσε πολύ γιατί ήταν από Director με 457 Βιζα από την Κολομβία.
                            Τεσπα..οψόμεθα..

                            Comment


                              Αυτό για το local exπerience ίσως είναι και μια δικαιολογία επειδή δεν θέλουν να μπλέξουν με βίζα και immigration ή δεν έχουν την εμπειρία να το κάνουν (ανάλογα την επιχείριση φυσικά). Πιστεύω πως αν ήταν κάποιος εδώ με working rights και υπήρχε πραγματική ανάγκη δεν θα κολούσαν στο local experience.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Κάτι για το local experience.
                                Σύμφωνα με τον νόμο, όσοι ασχολούνται με κατασκευές - κατασκευαστικά έργα-μεταλλεία-εργοτάξια γενικότερα, είτε είναι μηχανικοί/εργοδηγοί κλπ υποχρεούνται να έχουν την White Card. Δεν μπορείς να δουλέψεις σε εργοτάξιο χωρίς την White Card. Στην ουσία είναι μία κάρτα - αποδεικτικό ότι έχεις εκπαιδευτεί σε Health, Safety, Welfare. Υπάρχουν courses που μπορούμε να αποκτήσουμε την White Card online, με μικρό κόστος 60-70$ και δεν διαρκούν πολύ. Τα ολοκληρώνει κανείς στην άνεσή του.
                                Είναι καλή ιδέα για όσους ετοιμαζόμαστε για κάτω να πηγαίνουμε οργανωμένοι, με ότι χαρτιά μπορούμε περισσότερα.
                                Ενδεικτικά βρήκα αυτό στο ίντερνετ.
                                White Card | White Card Online | White Card Course | White Card Training | White Card | Construction, White Card Online - Only $67, 24/7, Start now!

                                Comment

                                Working...
                                X