Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by demi View Post
    .........Επίσης το θέμα με τους 45.000 μηχανικούς στην Ελλάδα θα μπορούσε να ληθεί πολύ εύκολα αν δεν μας έδενε δέσμιους για μια ζωή το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ και μπορούσαμε να αλλάξουμε κατεύθυνση. ......... Στην Ελλάδα αν καταφέρεις και αλλάξεις ασφαλιστικό φορέα και δεν είσαι δεμένος χειροπόδαρα, όπως είμαστε στο ΤΣΜΕΔΕ , όταν θα είναι να βγείς στην σύνταξη και πας να συνενοηθείς με τα 3-4 διαφορετικά ταμεία που μπορεί να έχεις την έβαψες και σε κοιτάνε όλοι και σαν ζόμπι. ......
    Demi,
    Μια ειναι η λύση. Να φωνάξουμε τον jimathens μαζί μας και να κάνουμε μια βολτούλα από το ΤΣΜΕΔΕ!!!

    Comment


      εγώ ρε παιδι'α άλλο λέω
      αυτό το κτήριο που λές στην Κίνα, η όπου αλλού είναι θα μπορούσε άνετα να βρίσκεται εκεί με΄σα και ένας 'Έλληνας Μηχανικός στον οποίο θα δινώτανε η ευκαιρεία να δουλέψει σε μια μεγάλη εταιρεία στο εξωτερικό
      εσε΄ςιο μιλάτε για άλο πράγμα για το πόσο αναγνώριση έχουν τα πτυχία μας έξω
      εγώ δεν μιλάω για αυτό αν και όπως σωστά το θέσατε αυτό είναι που ενδιαφέρει αλλά για εμένα δυστηχώς
      εγώ λέω ότι στην θέση του Κινέζουν Ταυλανδού,άγγλου και λοιπά θα μπορολύσε ανετότατα να βρίσκεται εκεί με΄σα και ένας,δυο παραοπάνω ΈΛΛηνες με τις γνώσεις που έχουν αποτήσει από τα Ελληνικά Πολυτεχνεία και πιστεύω θα ανταπεξέρχοταν στις δυσκολίες ίσως και πιο εύκολα
      αυτό θέλω να πώ

      Comment


        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
        Αν κάποιος δεν κατάλαβε τι είπε ο panultimate.... ας αφήσουμε την εικόνα να μιλήσει μόνη της........
        China Builds a 30 Storey Building In 15 Days Amazing! - YouTube
        Νίκο έπεσες μέσα 100%. Είμαστε στο ίδιο wavelength

        Comment


          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Demi,
          Μια ειναι η λύση. Να φωνάξουμε τον jimathens μαζί μας και να κάνουμε μια βολτούλα από το ΤΣΜΕΔΕ!!!
          Μην με ξανακουρδίζεις δεν θέλω καμμιά επαφή με τους απατεώνες γιατί μπορεί να αντιδράσω πολύ έντονα και επικίνδυνα!

          Comment


            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
            Αν κάποιος δεν κατάλαβε τι είπε ο panultimate.... ας αφήσουμε την εικόνα να μιλήσει μόνη της........
            China Builds a 30 Storey Building In 15 Days Amazing! - YouTube
            Τώρα αυτό είναι ανέκδοτο να ζηλεύουμε τους κινέζους κατασκευαστές που συνεργαζόμαστε μαζί τους και τους ζητάς τα certified drawings και δεν ξέρουν τι είναι.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και επειδή είμαστε μηχανικοί ας μην εντυπωσιαζόμαστε από ένα εργαλείο marketing.

            Comment


              Originally posted by demi View Post
              Τώρα αυτό είναι ανέκδοτο να ζηλεύουμε τους κινέζους κατασκευαστές που συνεργαζόμαστε μαζί τους και τους ζητάς τα certified drawings και δεν ξέρουν τι είναι.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και επειδή είμαστε μηχανικοί ας μην εντυπωσιαζόμαστε από ένα εργαλείο marketing.
              1. Λες αυτή η κατασκευή να έγινε σε 15 μέρες χωρίς certified drawings?
              2. Δεν έφερα σαν παράδειγμα μια οικοδομή που κατασκευάζεται στην Κίνα από αυτές που κατασκευάζονται σωριδόν και είναι ακατοίκητες και που κατασκευάζονται για να πιστοποιήσουν την άνοδο του δείκτη ανάπτυξης της χώρας. Έφερα σαν παράδειγμα κάτι που αποτελεί σύγχρονη και μοντέρνα κατασκευή. Αν δεν μας αρέσει το παράδειγμα στην Κίνα έχω κι άλλα εξίσου καλά.
              3. Η συγκεκριμένη κατασκευή λέει σε όλους: "Catch me if you can!" Όντως κρύβεται marketing από πίσω, όμως μη ξεχνάμε ότι το marketing είναι απαραίτητο εργαλείο της δημιουργίας και της ανάπτυξης, στοιχεία που αποτελούν κύρια ενδιεαφέροντα (και) του μηχανικού.
              4. Ναι, το παράδειγμα το έφερα για να εντυπωσιάσω όσους δεν έχουν ιδέα από τέτοιες κατασκευαστικές μεθόδους. Οι εμπειρότεροι γνωρίζουν ήδη ότι σήμερα αυτό είναι το επίπεδο του ανταγωνισμού.

              Comment


                Το κτίριο που είδαμε στο βίντεο του NikosMechEng, δείχνει ένα κτίριο με 15 ημέρες χρόνο κατασκευής αλλά που έχει σίγουρα τουλάχιστον 1 χρόνο planning, procurement, quality control, BIM, κλπ κλπ, δεν γίνονται στο πόδι αυτά.

                Διάβαζα σήμερα το μηνιαίο περιοδικό του ICE που μου έρχεται σπίτι..και διάβαζα ένα άρθρο για το πώς στο πλαίσιο του sustainability καθίστανται απαραίτητες οι embodied carbon dioxide studies.

                Δηλαδή όχι μόνο μελέτη σχετικά με την ενεργειακή κατανάλωση / ενεργειακή κλάση μιας κατασκευής αλλά επίσης το συνολικό ποσό carbon που χρησιμοποιήθηκε για τα επιμέρους κομμάτια της κατασκευής. Και ανέλυαν την σημασία του building information modelling προς αυτήν την κατεύθυνση, και του πώς πλέον γίνεται benchmarking και σε αυτόν τον τομέα.

                Τότε χτύπησε το τηλέφωνό μου. Ένας συγγενής μου με προσγείωσε ανώμαλα και με ξύπνησε από την ονείρωξη ότι κάνω δουλειά μηχανικού εδώ, καθώς με ρώτησε πόσο είναι το πρόστιμο για μία μισογκρεμισμένη ηλεκτροδοτούμενη αγροταποθήκη στα ορεινά της Καρδίτσας..

                Comment


                  Καλησπερα,
                  Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το ΕΑ. Ειμαι πτυχιουχος ΤΕΙ ηλεκτρολογιας. Ως τι μπορω να δηλωσω στο ΕΑ οτι ειμαι professional engineer ή engineering technologist? Γιατι αν και η σχολη ηταν 7 εξαμηνα (με πηγε 12 με το στρατιωτικο) το AEI-NOOSR μου εξισωσε το πτυχιο με 4ετες full-time Bachelor Degree. Γενικα εχει ακουσει κανεις με πτυχιο ΤΕΙ να κανει αιτηση ως professional engineer? Αν ναι τι αποτελεσματα είχε?

                  Comment


                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Ισχύει. Τη δεύτερη δόση την πληρώνεις μόνο αν έχεις εξαρτώμενο μέλος άνω των 18 ετών που δεν ξέρει αγγλικά. Άρα αν ξέρει πρέπει να δώσει IELSTS. Θα σου στείλω και κάποια δείγματα cdr.
                    Λευτέρη θα μπορούσες να στείλεις και σε μένα???

                    Comment


                      Επίσης αν και έχω πάρει ήδη μια γνώμη
                      ΕΡΩΤΩ:
                      σκέφτομαι μήπως να ζητήσω από το Engineers Australia την αναγνώριση μου ως Engineering Manager (δηλαδή τη 4η κατηγοριοποίηση των Μηχανικών)κι όχι ως Professional Engineer με δεδομένο ότι με την παρούσα προϋπηρεσία μου μπορώ να το υποστηρίξω!!!
                      Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από το booklet αν τελικά με αναγνωρίζουν και μηχανικό??? η κινδυνεύω να μην αναγνωριστώ ως μηχανικός???
                      Ξέρεις κανείς τι γίνεται???

                      Comment


                        Originally posted by Ismpol View Post
                        Επίσης αν και έχω πάρει ήδη μια γνώμη
                        ΕΡΩΤΩ:
                        σκέφτομαι μήπως να ζητήσω από το Engineers Australia την αναγνώριση μου ως Engineering Manager (δηλαδή τη 4η κατηγοριοποίηση των Μηχανικών)κι όχι ως Professional Engineer με δεδομένο ότι με την παρούσα προϋπηρεσία μου μπορώ να το υποστηρίξω!!!
                        Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από το booklet αν τελικά με αναγνωρίζουν και μηχανικό??? η κινδυνεύω να μην αναγνωριστώ ως μηχανικός???
                        Ξέρεις κανείς τι γίνεται???
                        Ismpol,
                        Η τέταρτη κατηγορία (professional manager) αφορά εκείνους που για κανένα λόγο δεν μπορούν να ενταχθούν σε μια από τις 3 προηγούμενες. Θέλει λίγο προσοχή στην κατανόηση του όρου manager όπως χρησιμοποιείται στην συγκεκριμένη κατηγοριοποίηση. Αν διαβάσεις καλά το booklet θα καταλάβεις. Σε κάθε περίπτωση δεν σημαίνει αυτό που εννοούμε στην Ελλάδα "Manager". Εμείς εννοούμε "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω". Στο συγκεκριμένο thread "για μηχανικούς" έχουν αναπτυχθεί στο παρελθόν ενδιαφέρουσες απόψεις για το ποιά κατηγορία αναγνώρισης πρέπει να στοχεύει ο εκάστοτε υποψήφιος. Κάνε το κόπο και ρίξε μια ματιά. Το να μην αναγνωριστείς σε οποιαδήποτε κατηγορία (αν είσαι μηχανικός) το βλέπω λίγο απίθανο.

                        Comment


                          Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τέτοια "όλα τα σφάζω κι όλα τα μαχαιρώνω" προϋπηρεσία αλλά αντικειμενικά προϋπηρεσία που θα μπορούσε να υποστηρίξει το Engineering manager
                          Ευχαριστώ Πολύ!!!
                          Θα ψάξω τις απόψεις που προηγούνται.

                          Comment


                            Κατά αρχήν συστήνομαι!!!
                            Αν και έχω ποστάρει κάποιες ερωτήσεις αρχικά!
                            Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
                            Έχω τελειώσει στο ΕΜΠ Μηχανικός Μεταλλείων - Μεταλλουργός με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τη Demi!!!
                            Έχω κάποιο καιρό που ψάχνω... τις τυπικές διαδικασίες και έχω στόχο το Μάρτιο 2012 με αιτηθώ για skills assessment
                            Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω ακόμη για ποιο κωδικό ANZSCO occupations designated to Engineers Australia

                            Comment


                              Originally posted by demi View Post
                              Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε και να αντιληφθούμε ότι στο κράτος ερχόμαστε σαν migrants ακόμα και εμείς που είμαστε υπήκοοι , και άρα ανεξάρτητα επιπέδου σπουδών ή προυπηρεσίας θα πρέπει να πάρουμε τις δουλειές που είναι για migrants και όχι για ντόπιους.........................................
                              Demi αγαπητή
                              Τα δημοσιεύω για να καταλάβει και κάποιος άλλος μετά από μένα!!!
                              Στα College εγγράφεσαι φαντάζομαι κατά την εγγραφή στους Engineers Australia και μετά το skills assessment!!!
                              1. Αυτό πως γίνεται??? υπάρχει αντιστοίχηση με τα ANZSCO occupations designated to Engineers Australia?
                              2. και μου είπαν ότι το καλύτερο είναι το Civil College, λες???
                              3. Mining δεν το βρίσκω... καν

                              Comment


                                Originally posted by Ismpol View Post
                                Demi αγαπητή
                                Τα δημοσιεύω για να καταλάβει και κάποιος άλλος μετά από μένα!!!
                                Στα College εγγράφεσαι φαντάζομαι κατά την εγγραφή στους Engineers Australia και μετά το skills assessment!!!
                                1. Αυτό πως γίνεται??? υπάρχει αντιστοίχηση με τα ANZSCO occupations designated to Engineers Australia?
                                2. και μου είπαν ότι το καλύτερο είναι το Civil College, λες???
                                3. Mining δεν το βρίσκω... καν
                                Είδα μεν την αίτηση εγγραφής membership ότι τα "colleges broadly cover all disciplines of engineering" Αλλά μήπως έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες!!! για κάθε college

                                Comment

                                Working...
                                X