Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    βρε παιδια καλα ολα αυτα αλλα ας απαντησει και καποιος σε αυτα που ρωταω?
    με συγχωρειτε δηλαδη!!!! Και προ παντων μη με παρεξηγειται!!!
    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

    Comment


      Originally posted by sotiris th View Post
      παντως οταν δεν '' μαλωνουμε '' κανουμε θαυματα και εχουμε δυνατοτητες:
      Ειμαι Αρχιτεκτονας τελειωσα με αριστα και με επαινο το POLITECNICO di MILANO στην Ιταλια ο τιτλος
      σπουδων dottore in archittetura οταν ηρθα στην Ελλαδα "εγινα Μηχανικος" και ασχοληθηκα με πολλα πραγματα.Ειμαι μελετητης πτυχιου Γ για μελετες 2(πολεοδομικες) και 7 (ειδικες Αρχιτεκτονικες )δουλεψα πολες φορες για την αρχαιολογια σε επιμερους μελετες και εχω εν πλουσιο βιογραφικο .
      και ρωταω ειδικα εσενα Leyteris77 που πρεπει να απευθυνθω.Δυστηχως μονο με σπονσορα μπορω να
      παω στην Αυστραλια γιατι ειμαι 52.Επισης παω μονος μου και δεν εχω προβλημα που.
      ΠΑΩ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ
      Ευχαριστω εκ των προτερων
      Ίσως πρέπει να επικοινωνήσεις με εταιρείες, να εξηγήσεις τι προσφέρεις (βιογραφικό, skills) και τι ζητάς (πχ sponsorship). Τώρα μια δυσκολία είναι πως θα εντοπίσεις αυτές τις εταιρείες? Κατέβασε το αρχείο αυτό, είναι μια αρχή.

      http://dl.dropbox.com/u/27049933/Aus...k_Victoria.pdf
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Λευτερη σ' ευχαριστω θα μπω με την πρωτη ευκαιρια και θα επανελθω.
        Απευθυνομαι σε σενα γιατι βλεπω οτι σε αρκετα λιγο χρονο βρηκες ακρη, με την καλη ενοια το λεω!, και ετσι συμπεραινω οτι εκανες καλη δουλεια.Θα ελεγα εκανες την δουλεια που χρειαζεται και με τον σωστο τροπο.Απ' οτι βλεπω μοιραζεις με ολους την εμπειρια σου και σε ευχαριστω και παλι .
        θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

        Comment


          Originally posted by mikael View Post
          μιλησα για τον κλαδο της οικοδομης-κατασκευαστες..που περιλαμβανει μελετητες μηχανολογους-ηλεκτρολογους,τοπογραφους μηχανικους, επιβλεποντες παντος κλαδου, σχεδιαστες, αρχιτεκτονες, στατικους

          εαν ολοι αυτοι εχουν μικρη σχεση μ engineering τοτε οκ..

          στην ελλαδα πχ ολοι οι παραπανω ηταν/ειναι η ατμομηχανη της οικονομιας..η οικοδομη γενικα..οπως και στο uk..

          δηλαδη παραπληροφορω οταν λεω οτι η οικοδομικη δραστηριοτητα εχει παρει την κατιουσα εκει........................................

          ΕΠΑΝΑΛΒΑΝΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΦΟΡΟΥΜ.....Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΕΙΡΘΑ ΕΔΩ ΠΡΙΝ 40 ΜΕΡΕΣ...ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ 4ΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ...ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΗΔΗ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΒΙΖΕΣ....ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΠΡΙΝ ΕΡΘΩ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΕΔΩ...ΑΠΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ...ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ......ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ...ΕΧΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΕΝΟΥΡΑΝΟΞΥΣΤΗ 25 ΟΡΟΦΩΝ ΜΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΞΕΚΙΝΑ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ...ΗΔΗ ΣΗΚΩΝΟΝΤΕ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΛΛΑ 2...ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ...ΟΙ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΓΟΥΤΕΥΣΟΥΝ....ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ...ΑΞΙΖΕΙ..ΜΟΝΟΟ ΤΕΜΕΠΕΛΗΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΙΕΙ ΕΔΩ....ΠΤΩΣΗ???ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 5% ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ..ΑΝΥΠΗΡΧΕ ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ...ΑΛΛΑ ΟΛΟ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ......ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

          Comment


            Οι φήμες είναι πολύ σημαντικό πράγμα
            Μια καλή φήμη μπορεί να καταρρεύσει εύκολα και να μας συμπαρασύρει κάτω με τραγικές συνέπειες...

            Μια κακή φήμη από την άλλη μπορεί να μας απογοητεύσει αλλά ίσως να μας προλάβει από κακοτοπιές...

            Εγώ που δεν ξέρω τίποτα από Αυστραλία παρά τα όσα ακούω από εδώ μέσα και από εφημερίδες (?) επηρεάζομαι ιδιαίτερα από τις φήμες για να επιλέξω το μέλλον μου (υπάρχει και άλλη λύση?)

            Αν π.χ. μου έλεγες το 2004-2005 στην Ελλάδα ότι μην κάνεις ανοίγματα γιατί σε 5-6 χρόνια δεν θα σηκώνεται οικοδομή ούτε για δείγμα, θα ήμουνα πολύ δύσπιστος...

            Εν κατακλείδι, θέλω να παρακαλέσω όλους όσους γράφουν εδώ πέρα να έχουν συναίσθηση της ευθύνης των όσων γράφουν στην επιρροή ανθρώπων που δεν έχουν άλλο τρόπο να ενημερωθούν...

            Comment


              Άνθρωπος που δεν έχει άλλον τρόπο να ενημερωθεί για την πραγματική κατάσταση μίας χώρας παρά μόνο από το "πατριωτάκι", έχει σοβαρό πρόβλημα, ή αν δεν έχει, θα αποκτήσει μόλις πάει εκεί που θέλει να πάει.

              Δόξα τω Θεώ, το internet είναι γεμάτο μελέτες, οικονομικά στοιχεία, πολιτικά στοιχεία, εκτιμήσεις διεθνών Οργανισμών, εκτιμήσεις επαγγελματικών επιμελητηρίων, εκτιμήσεις recruitement agencies. Είμαστε μηχανικοί, και πρέπει να γνωρίζουμε να διαβάζουμε νούμερα, να κρίνουμε μελέτες, και όχι να στηριζόμαστε σε φήμες, διαδόσεις, προσωπικές εκτιμήσεις του κάθε τυχόντα ή μη τυχόντα.

              Δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά το να είναι το πατριωτάκι η αποκλειστική μας ενημέρωση για ένα θέμα τόσο σοβαρό όσο η μετανάστευση, το θεωρώ το λιγότερο επικίνδυνο.

              P.S και μην μου πεί κανείς, ότι για την κρίση στην Ελλάδα π.χ οι μελέτες και τα νούμερα έπεσαν έξω. Γιατί όποιος είχε μάτια έβλεπε, και όλοι εκτός από εμάς γνωρίζαμε, ότι οδεύαμε στον γκρεμό. Τα νούμερα λέγανε την αλήθεια, εμείς δεν θέλαμε να δούμε

              Comment


                Δεν εχεις αδικο panultimate σ αυτο που λες για τα νουμερα στην ελλαδα..

                ομως δυστυχως οι μηχανικοι εδω κοιτουσαμε μονο τα νουμερα απο τις αμοιβες τις πολεοδομιας μιας και υπηρχε αρκετη δουλεια και πιτα γι ολους..

                κανενας εκτος ελαχιστων περιμενε τετοια κατρακυλλα

                * ξαναλεω οτι αναφερομουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο στον κλαδο της οικοδομης-κατασκευης

                Comment


                  Originally posted by mikael View Post
                  * ξαναλεω οτι αναφερομουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο στον κλαδο της οικοδομης-κατασκευης
                  Τελικά σε ποια χώρα?
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Τελικά σε ποια χώρα?
                    ημουν σαφεστατος για την χωρα

                    οπως επισης και για ποιες χωρες η κατασκευη ειναι ατμομηχανη της οικονομιας τους

                    Comment


                      Θα ηθελα ακομα μια πληροφορια.
                      Επειδη η ειδικοτητα μου ειναι Αρχιτεκτων, και απ' οτι εχω δει οι Αρχιτεκτονες ειναι ξεχωριστος συλογος στην Αυστραλια,ενω εδω στην Ελλαδα θεωρουμαστε ολοι Μηχανικοι,και ακομα δεν εχω βρει εναν αντιστοιχο φορεα οπως το ΤΕΕ, τι ΤΡΕΧΕΙ με τους Αρχιτεκτονες και το πολυσυζητημενο απο το φορουμ ENGINEERING????
                      Υπαρχει καποια σχεση ? και εαν υπαρχει ποια ειναι ?????
                      Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι.
                      θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                      Comment


                        Originally posted by mikael View Post
                        Δεν εχεις αδικο panultimate σ αυτο που λες για τα νουμερα στην ελλαδα..

                        Όταν έσκασε το 2008 η κρίση των MBC (mortgage backed securities), όταν έσκασε η Lehmann, όταν κόντεψε να σκάσει η AIG, ήταν επόμενο ότι ο τραπεζικός δανεισμός θα γινόταν αδύνατος ή τουλάχιστον πολύ ακριβός για τις αδύναμες οικονομίες.

                        Τα δικά μας νούμερα εδώ και μια δεκαετία δείχνουν άυξηση δανεισμού κρατικού και ιδιωτικού, αύξηση ελλείματος τρεχουσών συναλλαγών, αύξηση πληθωρισμού, αύξηση ελλειμάτων ασφαλιστικών ταμείων, αύξηση ελλειμάτων γενικής κυβέρνησης και γενικά σε όλους τους οικονομικούς δείκτες είμαστε στις 3-4 τελευταίες χώρες, (δείκτες οικονομικής ελευθερίας, δείκτες διαφθοράς, δείκτες ευκολίας επιχερηματικότητας κλπ).

                        Τα νούμερα ήταν εκεί. Εμείς απλά δεν τα βλέπαμε. Κάποιοι ατσίδες βέβαια τα έβλεπαν και έχουν θησαυρίσει σορτάροντας Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια.

                        Comment


                          Originally posted by sotiris th View Post
                          Θα ηθελα ακομα μια πληροφορια.
                          Επειδη η ειδικοτητα μου ειναι Αρχιτεκτων, και απ' οτι εχω δει οι Αρχιτεκτονες ειναι ξεχωριστος συλογος στην Αυστραλια,ενω εδω στην Ελλαδα θεωρουμαστε ολοι Μηχανικοι,και ακομα δεν εχω βρει εναν αντιστοιχο φορεα οπως το ΤΕΕ, τι ΤΡΕΧΕΙ με τους Αρχιτεκτονες και το πολυσυζητημενο απο το φορουμ ENGINEERING????
                          Υπαρχει καποια σχεση ? και εαν υπαρχει ποια ειναι ?????
                          Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι.
                          Αυτό το είδες? Architects Accreditation Council Of Australia
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Ναι Λευτερη το ειδα και μαλιστα εχω αρχισει να ετοιμαζω χαρτια για αναγνωριση,Δεν εχω καταλαβει ομως την σχεση με το engineering!!
                            και παλι Ευχαριστω!!!!!
                            θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                            Comment


                              Originally posted by sotiris th View Post
                              Ναι Λευτερη το ειδα και μαλιστα εχω αρχισει να ετοιμαζω χαρτια για αναγνωριση,Δεν εχω καταλαβει ομως την σχεση με το engineering!!
                              και παλι Ευχαριστω!!!!!
                              Όταν λες engineering υποθέτω οτι αναφέρεσαι στους engineers australia. Με μια ματιά που έριξα πρέπει να είναι ο φορέας αντίστοιχος με τον engineers australia. Είναι αυτός με τον οποίο θα κάνεις skills assessment και θα είσαι μέλος στο μέλλον. Είναι αυτός που καθορίζει τους κανόνες δεοντολογίας και άλλα τέτοια. Ότι και το ΤΕΕ δλδ αλλά για αρχιτέκτονες. Μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τους ΕΑ, είναι ισότιμο και αντίστοιχό των ΕΑ για αρχιτέκτονες.

                              Έχεις τσεκάρει οτι η sponshorship visa δεν έχει περιορισμό στην ηλικία?
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Έχω τσεκάρει οτι η sponshorship visa οταν αφορα ιδιωτη φυσικο προσωπο η εταιρια δεν έχει περιορισμό στην ηλικία και αυτο απο τους μεταναστευτικους πρακτορες που ηρθα σε επαφη.Το δυσκολο ειναι πως βρισκεις κατι τετοιο οταν εισαι στην Ελλαδα και οταν εισαι και ανω των 50?????
                                ΤεΣπα μαλλον με βλεπω σαν φοιτητη μεταπτυχιακου εκει και παραλληλα να εργαζομαι και να ψαχνω!!
                                Κανω αυτες τις ερωτησεις περισσοτερο για να προετοιμαστω καλλιτερα.
                                Οσον αφορα το engineering ενοω αυτο που περιγραφεις Λευτερη.
                                Ναι αλλα εντασονται οι Αρχιτεκτονες σ' αυτο?? και αν ναι μετι δικαιωματα και μετι προυποθεσεις????
                                Παιδια συγνωμη εαν ξερετε και θελετε απαντατε!!!!!
                                Παντως οπως και να εχει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!
                                θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                                Comment

                                Working...
                                X