Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dimitris-K View Post
    Δεν έχει σημασία η χρονική διάρκεια εκτέλεσης του έργου. Δεν είναι δηλ. απαραίτητο να έχεις δουλέψει σε έργα που από μόνα τους να έχουν διαρκέσει πάνω από 3 χρόνια. Το ζητούμενο είναι να αποδείξεις ότι η δραστηριότητά σου ως Μηχανολόγος Μηχανικός καλύπτει χρονικό διάστημα πάνω από 3 χρόνια και χωρίς απαραίτητα να υπάρχει μια συνεχής χρονική διαδοχή των έργων στα οποία έχεις δουλέψει. Εγώ για παράδειγμα έστειλα αποδεικτικά στοιχεία μόνο για τα έργα που περιέγραψα στα Career Episodes. Τίποτα άλλο. Αυτά όμως κάλυπταν μια χρονική περίοδο 15 ετών καθώς το πρώτο ξεκίνησε το 1997 και κράτησε 2 χρόνια το δεύτερο το 2004 και κράτησε επίσης 2 χρόνια και το τελευταίο το 2012 και κράτησε 6 μήνες. Σε καμιά περίπτωση επομένως δεν πρέπει να στείλεις στοιχεία για όλα τα έργα που έχεις κάνει. Στείλε οπωσδήποτε αποδεικτικά στοιχεία για τα Career Episodes που να καλύπτουν (χρονικά κι όχι αθροιστικά) περίοδο μεγαλύτερη των 10 χρόνων για τους λόγους που σου εξήγησα κι αν θέλεις να είσαι ακόμα πιο σίγουρος στείλε και 3 ακόμα άδειες επιλεκτικά από τα υπόλοιπα έργα που έχεις υπογράψει.
    Δημήτρη,
    από τις οικοδομικές άδειες έστειλες μόνο την πρώτη σελίδα ή όλο το τετρασέλιδο? Apostille έβαλες στα δικαιολογητικά που έστειλες?

    Comment


      Originally posted by Dimitris-K View Post
      .... Στείλε οπωσδήποτε αποδεικτικά στοιχεία για τα Career Episodes που να καλύπτουν (χρονικά κι όχι αθροιστικά) περίοδο μεγαλύτερη των 10 χρόνων για τους λόγους που σου εξήγησα κι αν θέλεις να είσαι ακόμα πιο σίγουρος στείλε και 3 ακόμα άδειες επιλεκτικά από τα υπόλοιπα έργα που έχεις υπογράψει.
      Dimitris-K, το αποτέλεσμα της αξιολόγης των ΕΑ είναι positive ή negative και δεν έχει σχέση με τους πόντους που θα κερδίσεις όταν κάνεις αίτηση για βίζα. Στην ουσία αποδεικνύει οτι πράγματα εξασκείς το τάδε επάγγελμα της SOL. Όταν θα έρθει η ώρα για τη βίζα, θα πρέπει να δεις τι χρειάζεται για να αποδείξεις τα πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας, ώστε να πάρεις τους πολύτιμους έξτρα πόντους, αλλά αυτό είναι διαφορετική διαδικασία. Απλά συνιστώ να την έχει κάποιος υπόψιν του, ώστε αν μαζεύει χαρτιά από πρώην εργοδότες για παράδειγμα, να λάβει υπόψιν του και τι άλλο πιθανόν θα χρειαστεί σε λίγους μήνες. Κατηγορηματικά δλδ, το περιεχόμενο της αίτησης σου στους Engineers δεν επηρεάζει την έκβαση της visa.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        @ leyteris77:

        Πως πάει το job market εκεί ρε φίλε; έχουν μειωθεί οι θέσεις εργασίας; Τι λένε για το 2013; Για δώσε μας το feeling της αγοράς...

        Comment


          Συνάδελφοι καλημέρα,
          έχω τελειώσει ΤΕΙ Πολιτικών Μηχανικών (Δομικών έργων), τα Αγγλικά μου είναι στα σπάργανα, αλλά η γυναίκα μου έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα και πολύ καλή γνώση της Αγγλικής αλλά χωρίς πιστοποίηση.
          Το ερώτημά μου είναι κάπως σύνθετο. Κατ' αρχήν αναγνωρίζεται το πτυχίου μου στην Αυστραλία, ως τι, με ποια διαδικασία;
          Επίσης, αν αποφασιστεί να μετοικήσουμε (έχουμε 2 παιδιά) χρειάζεται από την πλευρά μου visa; Αν ναι ποιο είναι το κόστος και το χρονοδιάγραμμα κατά προσέγγιση; Σημειωτέον υπάρχουν πολλά συγγενικά μας πρόσωπα που μένουν μόνιμα εκεί.
          Ευχαριστώ,

          Comment


            Originally posted by leyteris77 View Post
            Dimitris-K, το αποτέλεσμα της αξιολόγης των ΕΑ είναι positive ή negative και δεν έχει σχέση με τους πόντους που θα κερδίσεις όταν κάνεις αίτηση για βίζα. Στην ουσία αποδεικνύει οτι πράγματα εξασκείς το τάδε επάγγελμα της SOL. Όταν θα έρθει η ώρα για τη βίζα, θα πρέπει να δεις τι χρειάζεται για να αποδείξεις τα πάνω από 10 χρόνια εμπειρίας, ώστε να πάρεις τους πολύτιμους έξτρα πόντους, αλλά αυτό είναι διαφορετική διαδικασία. Απλά συνιστώ να την έχει κάποιος υπόψιν του, ώστε αν μαζεύει χαρτιά από πρώην εργοδότες για παράδειγμα, να λάβει υπόψιν του και τι άλλο πιθανόν θα χρειαστεί σε λίγους μήνες. Κατηγορηματικά δλδ, το περιεχόμενο της αίτησης σου στους Engineers δεν επηρεάζει την έκβαση της visa.
            Δεν διαφωνώ καθόλου ότι τα points για την Visa δεν σχετίζονται με την θετική αξιολόγηση από τους Engineers Australia, όμως στο section D, σελ. 24 & 25 του ενημερωτικού υλικού που διαθέτουν στην ιστοσελίδα τους λέει ότι είναι εξουσιοδοτημένοι να παρέχουν την γνώμη τους στο DIAC σχετικά με τις δεξιότητες του κάθε υποψήφιου και στο βαθμό που αυτό μπορεί να επηρρεάσει την αξιολόγηση της Visa νομίζω ότι είναι σημαντικό και γι' αυτό κι έγραψα ότι έγραψα παραπάνω. Παραθέτω απόσπασμα από το συγκεκριμένο section...
            "Engineers Australia has been authorised by DIAC to provide an opinion about an applicant's skilled employment claims as part of the skills assessment. However the decision to award points for skilled employment remains with the DIAC case officer...."

            Comment


              Originally posted by greg View Post
              Δημήτρη,
              από τις οικοδομικές άδειες έστειλες μόνο την πρώτη σελίδα ή όλο το τετρασέλιδο? Apostille έβαλες στα δικαιολογητικά που έστειλες?
              Γρηγόρη έστειλα όλο το τετρασέλιδο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η σφραγίδα της Χάγης, Apostile δηλ. πρέπει να μπει σε όλα τα έγγραφα που θα στείλεις κι όχι μόνο στις οικοδομικές άδειες. Σου εφιστώ την προσοχή στο εξής. Όταν θα πας στα Πολεοδομικά Γραφεία για να βγάλεις αντίγραφα των στελεχών των αδειών να ζητήσεις να τα υπογράψει ένας υπάλληλος ο οποίος είναι αρμόδιος να υπογράφει για το εξωτερικό. Το πιθανότερο -όπως άλλωστε συνέβη και σ' εμένα-είναι να σε περάσουν για τρελλό αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν ιδέα περί σφραγίδας Χάγης. Φρόντισε να τους εξηγήσεις λοιπόν και ακόμα καλύτερα ζήτησε να δεις τον διευθυντή της Πολεοδομίας και να ζητήσεις από αυτόν να σου υπογράψει. Αλλιώς αν σου υπογράψει ο υπάλληλος στην γραμματεία όταν θα πας στη συνέχεια να πάρεις σφραγίδα Apostile θα σου πουν ότι δεν έχουν στα αρχεία τους αυτό το όνομα ούτε φυσικά και δείγμα της υπογραφής του....και απλά θα σε ξαναγυρίσουν πίσω στην Πολεοδομία για να πάρεις υπογραφή από το εξουσιοδοτημένο άτομο, για να υπογράφει έγγραφα για το εξωτερικό, που δεν θα είναι άλλο από τον διευθυντή της Πολεοδομίας αν φυσικά, ω του θαύματος, δεν έχει οριστεί εν τω μεταξύ κάποιος συγκεκριμένος υπάλληλος. Γι' αυτό φρόντισε να ρυθμίσεις το θέμα σωστά από την αρχή και μαζί με το τηλέφωνο του διευθυντή που θα ζητήσεις (και θα το δώσεις όταν πας για την σφραγίδα στον εκεί υπάλληλο για να επικοινωνήσει μαζί του) να τον ενημερώσεις ότι θα τον πάρουν τηλ. από την περιφέρεια που θα πάρεις το Apostile για να τους στείλει με Fax δείγμα της υπογραφής του. Αυτά για να μην ταλαιπωρηθείς άδικα και χαθείς στην απίστευτη ελληνική γραφειοκρατία. Ότι άλλο θέλεις και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως...

              Comment


                Originally posted by Dimitris-K View Post
                Γρηγόρη έστειλα όλο το τετρασέλιδο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η σφραγίδα της Χάγης, Apostile δηλ. πρέπει να μπει σε όλα τα έγγραφα που θα στείλεις κι όχι μόνο στις οικοδομικές άδειες. Σου εφιστώ την προσοχή στο εξής. Όταν θα πας στα Πολεοδομικά Γραφεία για να βγάλεις αντίγραφα των στελεχών των αδειών να ζητήσεις να τα υπογράψει ένας υπάλληλος ο οποίος είναι αρμόδιος να υπογράφει για το εξωτερικό. Το πιθανότερο -όπως άλλωστε συνέβη και σ' εμένα-είναι να σε περάσουν για τρελλό αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχουν ιδέα περί σφραγίδας Χάγης. Φρόντισε να τους εξηγήσεις λοιπόν και ακόμα καλύτερα ζήτησε να δεις τον διευθυντή της Πολεοδομίας και να ζητήσεις από αυτόν να σου υπογράψει. Αλλιώς αν σου υπογράψει ο υπάλληλος στην γραμματεία όταν θα πας στη συνέχεια να πάρεις σφραγίδα Apostile θα σου πουν ότι δεν έχουν στα αρχεία τους αυτό το όνομα ούτε φυσικά και δείγμα της υπογραφής του....και απλά θα σε ξαναγυρίσουν πίσω στην Πολεοδομία για να πάρεις υπογραφή από το εξουσιοδοτημένο άτομο, για να υπογράφει έγγραφα για το εξωτερικό, που δεν θα είναι άλλο από τον διευθυντή της Πολεοδομίας αν φυσικά, ω του θαύματος, δεν έχει οριστεί εν τω μεταξύ κάποιος συγκεκριμένος υπάλληλος. Γι' αυτό φρόντισε να ρυθμίσεις το θέμα σωστά από την αρχή και μαζί με το τηλέφωνο του διευθυντή που θα ζητήσεις (και θα το δώσεις όταν πας για την σφραγίδα στον εκεί υπάλληλο για να επικοινωνήσει μαζί του) να τον ενημερώσεις ότι θα τον πάρουν τηλ. από την περιφέρεια που θα πάρεις το Apostile για να τους στείλει με Fax δείγμα της υπογραφής του. Αυτά για να μην ταλαιπωρηθείς άδικα και χαθείς στην απίστευτη ελληνική γραφειοκρατία. Ότι άλλο θέλεις και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως...
                Δημήτρη,
                Ευχαριστώ πολύ. Χθες πήγα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου για αντίγραφο της ταυτότητας μου και δεν ήξεραν τίποτα περί apostile. Ο δε υπάλληλος ήταν αλλού για αλλού. Αντί για ακριβές αντίγραφο μου έβαλε ''ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ''. Στον κόσμο τους τελείως..... Αύριο θα πάω στο κεντρικό τμήμα αστυνομίας για καλύτερα. Να είσαι καλά!

                Comment


                  Εφροσύνη καλησπέρα από Χαλκίδα,
                  έχω διαβάσει όλο το φόρουμ και νομίζω ότι έχω να αντιμετωπίσω ακριβώς την περίπτωσή σου. Έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα από γέννηση, την έχω δώσει και στα δύο παιδιά μου, και ο σύζυγός μου είναι πολιτικός μηχανικός.
                  Αν δεν σου έκανε κόπο, θα μπορούσες να συνοψίσεις επιγραμματικά τα βήματα που ακολούθησες μέχρι τώρα;
                  1. Ποια βίζα επέλεξες για τον σύζυγό σου; Τελικό κόστος, διάρκεια, δικαιολογητικά;
                  2. Ποια τα βήματα για την αναγνώριση πτυχίου του συζύγου, έγγραφα, δικαιολογητικά, χρόνος, κόστος κατά προσέγγιση;
                  Τελικά έχετε ήδη μετοικήσει; Αν ναι, έχει βρει εργασία ο σύζυγος και ποιος είναι κατά προσέγγιση ο μηνιαίος μισθός;
                  ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά για την βοήθεια.........

                  Comment


                    Ξεθάβω μετα απο κάνα μηνα το θεμα.
                    Μηχ/γος ΤΕΙ, και εχουμε ηδη μπει με την συζυγο στην διαδικασία με ΕΟΙ για 186 + 187.
                    Παμε και για IELTS και οι 2 τον Γενάρη, και ετοιμάζομαι για migration skills assesment.

                    Συγγενεις δεν υπάρχουν κατω, ουτε βεβαια καποιο σπονσονάρισμα απο εταιρεία/ή πόλη, και
                    η συζυγος ουσιαστικά δεν εχει καποιο πτυχίο.

                    Εμπειρία ανω των 10 ετων σε διαφορα πόστα. Απο υπεύθυνος βάρδιας σε εργοστάσιο εως συντηρητης σε ξενοδοχείο.

                    Το ερώτημα ειναι το εξης.
                    Αυτα που δηλωσα στην ΕΟΙ μου, ειναι φυσικά αληθή + αποδεικνύονται με έγγραφα.
                    Είναι σωστες οι Βιζες που μου προτείνει το ΕΟΙ ?
                    Είναι εφικτό να με καλέσει πχ. κάποιος με τον οποίο ΔΕΝ εχω βαθμό συγγένειας ?
                    (ας δεχτουμε οτι μπορουμε να βρουμε καποιους κατω που ΝΑ ειναι διατεθειμενοι να τους κατσικωθουμε κανα διμηνο)

                    Τι άλλο θα μου προτείνατε να κάνω ?

                    υγ. Εκατσα και διαβασα 19 σελιδες. Προβλέπεται ξενυχτι σημερα.
                    Ο πριντερ ζητα μελάνια.
                    υγ2. Μπράβο σ'οσους εχουν ποστάρει + ΕΧΟΥΝ/ΕΙΧΑΝ την πρόνοια να μεριμνουν για μελλοντικά μελη, οπως του λόγου μου.
                    Θανάσης.
                    Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                    Comment


                      Originally posted by Skourentzos View Post
                      Ξεθάβω μετα απο κάνα μηνα το θεμα.
                      Μηχ/γος ΤΕΙ, και ......
                      Καλησπέρα! Όσον αφορά στη διαδικασία για τη βίζα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξεκίνησα ακόμη τη διαδικασία...περιμένω να πάρω το assessment πρώτα... Τώρα για το αν είναι να σε καλέσει κάποιος, μόνο αν γίνει σπόνσορας...οπότε πρέπει να "εγγυηθεί" για σένα και ότι άλλο μπορεί να σημαίνει το σπονσορσιπ....
                      Αυτά γνωρίζω εγώ....Κάποιος άλλος μπορεί να μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο....
                      Αυτό που σου προτείνω (όχι γιατί δεν θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει, αλλά γιατί μπορεί να μην βρεθεί κανείς!) να διαβάσεις, να διαβάσεις, να διαβάσεις...τη γνώση που θα αποκτήσεις δεν μπορεί να σου την αναπληρώσει καμιά γνώμη-πρόταση-εμπειρία κανενός άλλου!!! Διάβασε το σάιτ, μπούκλετς το immi κλπ...ότι βρίσκεις γενικά και κράτα αρχεία για αργότερα που θα σου χρειαστούν!!!
                      Και μια απορία....πως έκανες ΕΟΙ χωρίς να έχεις ΙELTS και assessment???? assessment θα κάνεις από τη vetassess σωστά;
                      Ότι κι αν κάνεις σου εύχομαι ολόψυχα να σου έρθουν όλα βολικά και εύκολα!!! όπως λέει & ο αγοριανη υπομονή & επιμονή!!!! Καλή τύχη!!!
                      Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                      Comment


                        Originally posted by billy View Post
                        Καλησπέρα!

                        Και μια απορία....πως έκανες ΕΟΙ χωρίς να έχεις ΙELTS και assessment???? assessment θα κάνεις από τη vetassess σωστά;
                        Ότι κι αν κάνεις σου εύχομαι ολόψυχα να σου έρθουν όλα βολικά και εύκολα!!! όπως λέει & ο αγοριανη υπομονή & επιμονή!!!! Καλή τύχη!!!
                        Η ΕΟΙ στο τέλος, σου ''αποδίδει'' αποτέλεσμα. Ειτε υποβάλλεται, είτε παραμένει σαν προσχέδιο= ΔΕΝ έχεις καν μπει στο συστημα...
                        Οι βιζες που εχεις προεπιλέξει, καθορίζουν στο τελος την ολοκλήρωση.
                        Αποεπιλέγεις όσες ΔΕΝ κάνουν, και πατας seek exemption στις εναπομείνουσες= ψάχνεις για σπονσορ
                        Και την ''παίρνει'' κανονικά.
                        Εχεις βεβαια δικαιωμα επεξεργασίας της ΕΟΙ ανα πάσα στιγμή, και σου εμφανίζει αμέσως ΑΝ τυχον
                        υπάρχει καποια πρόσκληση απο κάποιον εργοδότη.

                        Το ΙΕΛΤΣ ''παρακάμπτεται'' διότι δηλωνεις μεν οτι ΔΕΝ εχεις συμμετασχει σε τεστ Αγγλικων τους τελευταιους 36 μηνες, αλλά σε ΡΩΤΑΕΙ αμεσως (ανοιγει αλλη ερωτηση εκει) εαν εχεις
                        τουλάχιστον την βασική ικανοτητα επικ/νιας.
                        Τα υπόλοιπα ειναι τυφλοσουρτης.
                        H ΕΟΙ παραμένει για 2 χρόνια ενεργή, απο την 1η μερα που υποβλήθηκε.
                        ΑΝ καποιος με σπονσοναρει, ΤΟΤΕ θα αιτηθω για ΒΙΖΑ.
                        Νωριτερα ,δεν εχει νοημα.

                        assesments απο EA. (engineers Australia)
                        Κατεβασα + εκτυπωσα το εγχειριδιο + θα χρειαστει να συμπληρωσω
                        τα πεδία μαζί με χαρτιά, βεβαιώσεις, κλπ.
                        Παρακαλω οπου εχω λαθος, χωστε διορθωση. ΑΚομη το μαθαινω το ΕΟΙ....
                        Θανάσης.
                        Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                        Comment


                          Θανάση καλησπέρα. Εγώ έχω πάρει την έγκριση από τους Engineers Australia εδώ και 2 μήνες περίπου (Είμαι Πολιτικός Μηχανικός) και ψάχνω ήδη για δουλειά στην Αυστραλία και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για λόγους που θα σου εξηγήσω στην συνέχεια. Πριν όμως φτάσεις εκεί νομίζω ότι θα σε βοηθούσε αν ήξερες κάποια πράγματα σχετικά την απαραίτητη αξιολόγηση που θα πρέπει να πάρεις, όπως ξέρεις κι εσύ πολύ καλά, από τους Engineers Australia. Θα πρέπει να ξέρεις λοιπόν ότι οι Engineers Australia κάνουν 4 μήνες περίπου να σου απαντήσουν (Η απάντηση σου έρχεται γραπτώς με το κλασσικό ταχυδρομείο). Το IELTS το στέλνει στην Αυστραλία το Βρετανικό Συμβούλιο σαν αρμόδιος φορέας κι όχι εσύ. Εσύ απλά τους λες το που θέλεις να το στείλουν. Σου συνιστώ να πάρεις πρώτα το IELTS και μετά να τους στείλεις το φάκελο. Εάν στείλεις τα χαρτιά σου από πριν δεν πρόκειται να κερδίσεις κάποιον χρόνο από την επεξεργασία του φακέλου σου αφού αυτός δεν θα είναι πλήρης κι έτσι δεν πρόκειται να μπουν στη διαδικασία να τον εξετάσουν. Παράλληλα (κι αυτό είναι το χειρότερο) θα έχεις πληρώσει και 550$ (1,100$ αν είστε 2) αφού στη σχετική αίτηση που κάνεις ανάμεσα στα άλλα στοιχεία συμπληρώνεις και τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας στον οποίο γίνεται η χρέωση για την επεξεργασία του φακέλου. Εάν λοιπόν οι Engineers Australia σε χρεώσουν με το που αρχειοθετήσουν τον φάκελο (ακόμα κι αν δηλ. δεν έχουν στα χέρια τους το IELTS από το British Council) κι εσύ υποθετικά δεν πάρεις πάνω από 6 σε όλες τις εξεταζόμενες ενότητες του test, δεν έχει νόημα να τους στείλεις το IELTS και τα λεφτά που θα έχεις πληρώσει θα είναι χωρίς πραγματικό αντίκρυσμα. Άρα η σωστή σειρά κατά τη γνώμη μου είναι: 1) Ετοιμάζεις τον φάκελο σύμφωνα με αυτά που ζητάνε και διάβασες στην ιστοσελίδα τους. 2) Προετοιμάζεσαι παράλληλα για το IELTS 3) Εάν πάρεις την επιθυμητή βαθμολογία τους στέλνεις τον φάκελο.
                          4) Εάν σου απαντήσουν θετικά ξεκινάς την ανεύρεση εργασίας.
                          Φυσικά θα πρέπει για να εργαστείς εκεί να έχεις στα χέρια σου working visa. Αφού δεν έχεις κάποιον συγγενή (1ου ή 2ου βαθμού εκεί) δεν μπορεί κανείς άλλος να σου κάνει πρόσκληση οπότε κατ' ευθείαν αποκλείεται εκείνη η visa που μπορεί να εκδοθεί μ' αυτόν τον τρόπο. Πέρα από αυτό η συγκεκριμένη suclass visa (Η 457 αν θυμάμαι καλά) είναι points based visa. Και θα πρέπει να ξέρεις ότι για κάθε visa που είναι points based θα πρέπει να συγκεντώσεις από 60 points και πάνω για να μπορέσει να εκδοθεί. Το πως παίρνεις αυτά τα points περιγράφεται αναλυτικά στο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας που ήδη το γνωρίζεις. Επίσης τόσο αυτή όσο κι άλλες παρόμοιου τύπου visa έχουν πάρα πολλούς περιορισμούς που κανείς θα πρέπει να τους λάβει σοβαρά υπ' όψην του πριν μπει στη σχετική διαδικασία. Οι καλύτεροι τύποι για visa και με διαφορά από όλους τους υπόλοιπους είναι οι subclass 186 και 187 και καλά κάνεις και κατευθύνεσαι προς τα εκεί. Η διαφορά είναι ότι σ' αυτή την περίιπτωση θα πρέπει να προηγηθεί από κάποιον εργοδότη που θα θελήσει να σ' απασχολήσει η έγγραφη πρόταση προς τις Αυστραλιανές αρχές ότι επιθυμεί να σε προσλάβει. Κι εδώ είναι που κολλάει το πράγμα. Όταν λέμε όμως ότι κολλάει το εννοούμε. Κι αυτό για τους εξής λόγους. 1ον) Οι εταιρίες ψάχνουν κυρίως για Αυστραλούς. Εάν δεν βρουν Αυστραλό και θελήσουν να ψάξουν για ξένο θα πρέπει ν' αποδείξουν στις αυστραλιανές αρχές ότι όντως δεν υπάρχει κάποιος Αυστραλός διαθέσιμος για τη συγκεκριμένη θέση που έχουν προκηρύξει κι αναγκαστικά ψάχνουν γι' αλλοδαπό. 2ον) Εάν δεν βρουν Αυστραλό θα προτιμήσουν αμέσως μετά κάποιον αγγλόφωνο (Άγγλο, Αμερικάνο, Νοτιοαφρικανό κ.λ.π.). Δεδομένου λοιπόν ότι υπάρχει τρομερή ζήτηση για εργασία από όλα τα πλάτη της Γης για να δουλέψουν Αυστραλία είναι πάρα πολύ πιθανόν να βρουν κάποιον native speaker και να τελειώσει εκεί το θέμα. 3ον) Αυτή τη στιγμή, απ' ότι μαθαίνω τουλάχιστον, τα πράγματα από πλευράς προσφοράς εργασίας στην Αυστραλία δεν είναι και στο καλύτερο δυνατό σημείο. Υπάρχει κι εκεί κρίση στον χώρο μας αλλά καμία σχέση βέβαια με το νεκροταφείο της Ελλάδας. Μάλιστα, σε σχέση με το παρελθόν, οι ανάγκες για Μηχανικούς σε μητροπολιτικές τουλάχιστον περιοχές καλύπτονται σχεδόν αποκλειστικά από Αυστραλούς. Γι' αυτό και οι πιθανότητες να βρει κάποιος Μηχανικός δουλειά σε regional περιοχές είναι κατά πολύ περισσότερες. 4ον) Υπάρχουν αρκετά και σοβαρά γραφεία ευρέσεως εργασίας που όμως δεν είναι καθόλου πρόθυμα ν' ασχοληθούν μαζί σου. Κι αυτό γιατί αφενός μεν οι εταιρίες τους πληρώνουν για να βρίσκουν κυρίως αγγλόφωνους αφετέρου δε γιατί τα ίδια εάν προτείνουν κάποιον ξένο και γίνει και το deal θα πάρουν από τις εταιρίες τη μισή προμήθεια απ' ότι θα έπαιρναν εάν πρότειναν κάποιον Αυστραλό.
                          Για όλους τους παραπάνω λόγους καταλαβαίνεις ότι η ανεύρεση εργασίας στην Αυστραλία δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το γεγονός αυτό θα πρέπει να μας απογοητεύει. Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ και το προσπαθήσεις θα γίνει. Σας εύχομαι κάθε επιτυχία στην προσπάθειά σας!!!
                          P.S. Εάν νομίζεις ότι θα μπορούσα να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως. Χτύπα το κουδούνι κι εδώ θα είμαι.....έτσι φαντάζομαι δηλαδή....μακάρι να διαψευστώ...

                          Comment


                            Δημήτρη, εισαι 100% κορέκτ !
                            Ακριβως ετσι σχεδιάζω να κινηθώ, οπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα απαρίθμησες.
                            Κρατα επαφη με εδω μεσα, γιατι το'να χερι νιβει τ'αλλο !

                            Ερώτηση ΚΑΡΑ-συγκεκριμένη !
                            Βαζω λινκ, παμε σελ. 14.




                            όπου λέει για ΙΕΛΤΣ μπλά,μπλα και απο κατω εχει την εξης....μυστηριώδη πρόταση !

                            ''Other assessments of English-language competency may be acceptable''

                            Εχει καποιος ιδέα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σημαινει αυτό ? ...
                            Θανάσης.
                            Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                            Comment


                              Originally posted by Skourentzos View Post

                              Ερώτηση ΚΑΡΑ-συγκεκριμένη !
                              Βαζω λινκ, παμε σελ. 14.




                              όπου λέει για ΙΕΛΤΣ μπλά,μπλα και απο κατω εχει την εξης....μυστηριώδη πρόταση !

                              ''Other assessments of English-language competency may be acceptable''

                              Εχει καποιος ιδέα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σημαινει αυτό ? ...

                              Εάν δεν κάνω λάθος, πρέπει να εννοεί άλλα πιστοποιητικά που αποδεικνύουν ότι ο κάτοχος τους, έχει επαρκή γνώση της αγγλικής γλώσσας όπως π.χ proficiency κ.τ.λ. Βέβαια και εδώ δεν πρέπει να έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που τα έχεις πάρει,( όχι παραπάνω από 2 μου φαίνεται, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ).

                              Δεν ξέρω εάν βοηθάει το παράκατω ( δεν είμαι μηχανικός ), αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση για μηχανικούς στο Christchurch της Νέας Ζηλανδίας, το οποίο είχε χτυπηθεί πέρσι από τους σεισμούς. Είναι τόσο μεγάλη η ζήτηση δε, πού εάν έχεις προσφορά εργασίας από εργοδότη,παίρνεις προσωρινή άδεια εργασίας ( temporary work visa ) χωρίς να εξετάσουν εάν υπάρχει διαθέσιμός ντόπιος εργαζόμενος. Πράγμα πολύ χρήσιμο για να αποκτήσεις local work experience, την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετά για κάτι ποιό permanent.

                              Κοίτα στα παρακάτω :post #55, και post #59 υπάρχουν σημαντικές πληροφορίες όπως και στο post #65 και post # 74 .

                              Επίσης επειδή υπάρχει αμοιβαία αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων μεταξύ των δύο χωρών ( Trans Tasman Mutual Recognition Act, ρίξε μία ματιά στο post #44, εάν είσαι Registered Professional Engineer στό Queensland (RPEQ) μπορείς να αναγνωριστείς και στη Νέα Ζηλανδία.Κοίτα στα παρακάτω links :
                              ( δεν είμαι μηχανικός, δεν ξέρω εάν τα παρουσιάζω σωστά )

                              IPENZ Engineers New Zealand



                              Το ότι προτιμούν αγγλόφωνους (native speakers) εργαζόμενους, από άλλους είναι αλήθεια.Το κάνουν και οι Νεοζηλανδοί, όπου απευθύνονται κυρίως στην Ιρλανδία για να καλύψουν τα κενά που έχουν στο εργατικό δυναμικό για την ανοικοδόμηση του Christchurch. Δές το παρακάτω link :
                              Irish workers sought for New Zealand rebuild - RT

                              Αυτό δέν το κάνουν μόνο οι αγγλοσάξωνες, το κάνουν και άλλες χώρες στον πλανήτη
                              οι οποίες μιλάνε την ίδια γλώσσα.
                              Βλέπω τώρα στη Βραζιλία ( επίσημη γλώσσα τα πορτογαλικά ).Έχει να διοργανώσει
                              μέσα σε δύο χρόνια, το Μουντιάλ (2014) και τους Ολυμπιακούς αγώνες (2016).
                              Υπάρχει τεράστια ζήτηση για μηχανικούς, και οι Πορτογάλοι καταφθάνουν στη
                              χώρα σαν ένα σμήνος από μέλισσες.
                              Δές τα παρακάτω links :
                              Κρίση και επαναστάσεις ωθούν στη μετανάστευση | OnAir24.gr
                              Ισπανοί και Πορτογάλοι μεταναστεύουν στις πρώην αποικίες — ΣΚΑΪ (www.skai.gr)

                              Comment


                                nz35, ήδη κραταω τα λινκ που εβαλες, ειναι κατατοπιστικότατα !
                                Η Ν.Ζηλ. δεν εχει αποκλειστεί απο τις επιλογες μας, αλλα πάει λίγο πισω απο την Αυστραλία.
                                Με μια γρηγορη ματιά, θα πρέπει να κατσω να δω καλύτερα ΤΙ ακριβως ζητάνε εκεί !

                                Σχετικά με τα Αγγλικά, ειμαι κατοχος TOEIC total score 840. Το'χω απο 2006, και δεν λήγει το συγκεκριμενο. Το θεμα είναι το δέχονται ή οχι.
                                Θα πάμε και για IELTS, απλά κοιτω εαν μπορώ να επισπεύσω κάποια διαδικασία....

                                Ευχαριστω και πάλι για τα λινκ ΝΖ35 ! ...
                                Θανάσης.
                                Θα ποστάρει και η σύζυγος, οπότε μην βαράτε....

                                Comment

                                Working...
                                X