Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    @panultimate

    Tελικά όλα καλά!Συγχαρητήρια και καλή αρχή!Καλό νέο για όλους!Η Greek experience νίκησε τηλ local

    Να παίρνουμε σειρά και οι υπόλοιποι!!!Θα περάσεις ωραία Χριστούγεννα σίγουρα.

    Καλή δύναμη φίλε!

    Comment


      Μπράβο σου panultimate και καλή αρχή στη νέα σου σταδιοδρομία. Ο επιμένων νικά και εσύ αυτό μόλις τώρα έκανες.
      Και όταν μπορέσεις γράψε και τις εμπειρίες σου από αυτή. Μας δίνεις πάντως πολύ κουράγιο και εμάς που θα έρθουμε εκεί.

      Καλές Γιορτές με Υγεία σε σένα και σου εύχομαι ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον.
      Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

      Comment


        Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις ευχές. Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου γρήγορα όλοι μας να βρούμε τον δρόμο σε αυτήν την χώρα, που έχει ευκαιρίες αλλά απαιτεί υπομονή και επιμονή. Ο μεγαλύτερος εχθρός στην προσπάθεια για αναζήτησή εργασίας ειναι η ίδια μας η ψυχολογία. Φύγαμε από μια χώρα σχεδόν κυνηγημένοι (άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο π.χ εμένα ακόμα μου χρωστάει χρήματα ο τελευταίος εργοδότης και μάλιστα πολλά) και ερχόμαστε σε μια χώρα φιλόξενη μεν, περίεργη δε, υπό την έννοια ότι αρκετά πράγματα λειτουργούν διαφορετικά και η χαρτογράφηση και αποκρυπτογράφηση παίρνει χρόνο.

        Ξεκινώ δουλειά στις 13 Ιανουαρίου οπότε μέχρι τότε ανάπαυση και περισυλλογή!

        Comment


          Originally posted by panultimate View Post
          Χαρούμενη ημέρα η σημερινή , καθώς ολοκληρώθηκε η 3μηνη αναζήτηση εργασίας!
          Έλαβα και αποδέχθηκα γραπτή προσφορά από εταιρία (residential and commercial contractor) και ξεκινάω εργασία στις 13 Ιανουαρίου. Η θέση είναι CA/PM - Contracts Administrator/Project Manager και το έργο ειναι ένα development $20m medium rise apartments.

          Η θέση ήρθε μετα από εντατικό ψάξιμο, αρκετές απορρίψεις από ρεκρούτερς αλλά τελικά όπως πάντα μου έλεγε η γυναίκα " It only takes one good one". Έτσι λοιπόν τέλος καλό όλα καλά. Θα μπορούσα να βρώ και καλύτερη δουλειά, θα μπορούσα να βρώ και χειρότερη, θα μπορούσα να ψάχνω ακόμα 3-6 μήνες, ήθελα πάση θυσία να αποφύγω casual εργασία στν οποία μπορεί να βάλτωνα και να έπεφτα σε κατάθλιψη! Η χώρα παρότι δεν είναι σε κρίση, εντούτοις έχει μαζεμένη αγορά εργασίας και η εύρεση εργασίας χωρίς ντόπια εμπειρία είναι tricky υπόθεση.

          Να ευχαριστήσω από εδώ τον τεράστιο pmav για όλο το support και τον lefteris77 που και αυτός με αγκάλιασε άμα τη αφίξει μου στην χώρα, παρότι η επικοινωνία μας ήταν μόνο ιντερνετική 'εως τότε.
          Εύχομαι σε όλα τα παιδιά να πετύχουν να βρούν την πρώτη ευκαιρία, που θα οδηγήσει στην δεύτερη, στην τρίτη κοκ.
          Συγχαριτήρια φίλε μου και καλη σταδιοδρομία!!Τα κατάφερες και γρήγορα μάλιστα! Πάντα τέτοια εύχομαι και ελπίζω να τα πουμε από κοντά. Κυριακή-Δευτέρα πριν την πρωτοχρονια κατεβαίνουμε "Brissy"!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            Originally posted by panultimate View Post
            Χαρούμενη ημέρα η σημερινή , καθώς ολοκληρώθηκε η 3μηνη αναζήτηση εργασίας!
            Έλαβα και αποδέχθηκα γραπτή προσφορά από εταιρία (residential and commercial contractor) και ξεκινάω εργασία στις 13 Ιανουαρίου. Η θέση είναι CA/PM - Contracts Administrator/Project Manager και το έργο ειναι ένα development $20m medium rise apartments.

            Η θέση ήρθε μετα από εντατικό ψάξιμο, αρκετές απορρίψεις από ρεκρούτερς αλλά τελικά όπως πάντα μου έλεγε η γυναίκα " It only takes one good one". Έτσι λοιπόν τέλος καλό όλα καλά. Θα μπορούσα να βρώ και καλύτερη δουλειά, θα μπορούσα να βρώ και χειρότερη, θα μπορούσα να ψάχνω ακόμα 3-6 μήνες, ήθελα πάση θυσία να αποφύγω casual εργασία στν οποία μπορεί να βάλτωνα και να έπεφτα σε κατάθλιψη! Η χώρα παρότι δεν είναι σε κρίση, εντούτοις έχει μαζεμένη αγορά εργασίας και η εύρεση εργασίας χωρίς ντόπια εμπειρία είναι tricky υπόθεση.
            Συγχαρητήρια panultimate...!!!
            Σου εύχομαι πάντα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Λευτέρη χτύπα τηλέφωνο σε περιμένω για μάσες. Jim σε ευχαριστώ για τις ευχές φίλε!

              Comment


                Παγωμα εισφορων Τσμεδε

                Παιδια καλησπέρα σας,

                Μετα κοπων και βασανων καταφέραμε να βγαλουμε την 190 Permanent βιζα και τωρα ειμαστε Αυστραλια με τον συζυγο μου.Δεν εχουμε βρει ακομη δουλεια σαν μηχανικοι αλλα εχουμε βρει ασχετες δουλειες και ειμαστε καλα.Αυτό που θελω να ρωτησω είναι τι γινετε τωρα με το Τσμεδε??Πηρε ενας δικος μας τηλεφωνο στα κεντρικα στην Αθηνα και απαντησαν ότι μπορουν να το παγωσουν το Τσμεδε μας από την στιγμη που δουλευουμε και ειμαστε ασφαλισμένοι στην Αυστραλια.το μονο που θελουν είναι ένα πιστοποιητικο ασφαλιστικης καλυψης του ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΜΑΣ @#@$#%@^$@ από την εφορια του που να λεει ότι μας εχει ασφαλισμένους.Το εχει κανει κανεις αυτό???Πως το ζητάμε αυτό από τα αφεντικα μας ρε παιδια??Το αφεντικο ουτε που το βλεπω....Πως θα τους δωσω να καταλαβουν τι θελω??

                Comment


                  @ danai
                  Kαταρχήν καλό που βρήκατε δουλειά έστω και άσχετη. Λοιπόν η διαδικασία που χρειάζεται να κάνετε λέγεται "Εξαίρεση Ασφάλισης" απο το ΤΣΜΕΔΕ. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως λέγεται αυτό το χαρτί. Αλλά ξέρω οτι έχει συγκεκριμένο όνομα και πάνω του φαίνεται και ο φορέας απο τον οποίο εκδόθηκε στην Αυστραλία.
                  Τι προτείνω:
                  1)Στέλνετε κάποιον φίλο στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ και ζητάει να του δείξουν το χαρτί αυτό απο κοντά για την "εξαίρεση ασφάλισης" λόγω εργασίας στην Αυστραλία. Προσοχή γιατί η διαδικασία είναι διαφορετική για άλλες χώρες. Σας λέει λοιπόν μετά ο φίλος πως λέγεται αυτό το χαρτί...οπότε κομπλέ
                  2)Παίρνετε τηλέφωνο ΤΣΜΕΔΕ και ζητάτε να σας πούν πως λέγεται το χαρτί. Αν είσαστε τυχεροί μπορεί να πέσετε σε κάποιον εξυπηρετικό υπάλληλο και να βοηθήσει. Η αλήθεια είναι ότι πλέον έχουν κάνει αρκετοί μηχανικοί την διαδικασία απο Αυστραλία οπότε στο ΤΣΜΕΔΕ ξέρουν πλέον πώς λέγεται το χαρτί...ελπίζω. Έχω κάνει και εγώ εξαίρεση ασφάλισης λίγο παλαιότερα αλλά τότε ζητούσαν άλλα πράγματα...

                  Επίσης υπάρχει και μία αλλη λύση. Δές το post του panultimate σελ 45 #450 που λέει για διαγραφή απο το ΤΣΜΕΔΕ. Είναι και αυτό μια επιλογή
                  Είναι θεματάκι το ΤΣΜΕΔΕ και εγώ τους χρωστάω και τοκίζονται...αλλά δεν έχω βρεί δουλειά ακόμη οπότε θα περιμένουν
                  Παντώς γενικά οι βεβαιώσεις στην Αυστραλία δίνονται εύκολα και μερικές και μέσω Internet...οπότε μην ανησυχείς, θα την πάρει εύκολα ο εργοδότης ή το HR, το λογιστήριο κλπ.

                  Ελπίζω να βοήθησα λίγο......

                  Comment


                    σε ευχαριστω πολύ Ikariwth για την απαντηση...Ψαχνωντας βρήκαμε αυτό ''Certificate of Superannuation Coverage Australia''.Αν καταφερω και βγαλω ακρη θα γραψω εδώ την διαδικασια.

                    Comment


                      Ρωτήσαμε αλλά...

                      Originally posted by danai View Post
                      σε ευχαριστω πολύ Ikariwth για την απαντηση...Ψαχνωντας βρήκαμε αυτό ''Certificate of Superannuation Coverage Australia''.Αν καταφερω και βγαλω ακρη θα γραψω εδώ την διαδικασια.
                      Καλησπέρα από Σίδνεϊ. Το ψάχνουμε και εμείς το θέμα αυτό, και στείλαμε γνωστό στο ΤΣΜΕΔΕ και μας είπανε για το "'Certificate of Superannuation Coverage Australia". Το θέμα είναι ότι το χαρτί αυτό είναι όταν πάει κάποιος από Αυστραλία να δουλέψει σε άλλη χώρα (π.χ. Ελλάδα) και θέλει εξαίρεση από την ασφάλιση εκεί.

                      Double superannuation coverage
                      Double superannuation coverage occurs when you are sent to work temporarily in another country and either you or your employer is required to make superannuation (or equivalent) contributions under the legislation of both countries for the same work.
                      Australia has entered into bilateral agreements with a number of countries to address this problem. Under these agreements, you and your Australian employer will be exempt from having to make compulsory super contributions in the country where you are temporarily working, provided you remain covered in Australia by compulsory super arrangements.
                      Your employer can obtain a 'certificate of coverage' from the ATO before you leave Australia. The certificate is taken as proof by other countries that your Australian employer will continue making super contributions for you while you are working in the other country.
                      For example, if you were sent to work temporarily in the United States of America, the US authorities may request that your Australian employer provide a certificate of coverage to claim an exemption from their social security and medicare taxes, which are otherwise payable on work undertaken during your secondment in the US.

                      Από προηγούμενα ποστ, είδα ότι κάποιος έκανε την διαδικασία ζητώντας ένα γράμμα/μια βεβαίωση από τον εργοδότη ότι εργάζεται εκεί από την τάδε ημερομηνία και είναι ασφαλισμένος από τότε. Μετά πήγε το χαρτί αυτό στην πρεσβεία για να δώσει κάποια βεβαίωση, και μετά όλ'αυτά στο ΤΣΜΕΔΕ. Εμείς ζητήσαμε το γράμμα από τον εργοδότη αλλά περιμένουμε ακόμα.

                      Έχει κανείς άλλος κάτι νεότερο στο θέμα αυτό?

                      Comment


                        @ marata

                        Λοιπόν αυτό που λές για χαρτί απο εργοδότη, μετά πρεσβεία και μετα ΤΣΜΕΔΕ είναι η διαδικασία που είχα κάνει εγώ και κάποια άλλα παιδιά παλαιότερα και όντως λειτούργησε.
                        Δεν την έγραψα όμως για να μην σας μπερδέψω, γιατί απο τον Ιούνιο του 2013 σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ της Αθήνας η διαδικασία άλλαξε και θέλουν αυτό το Certificate...

                        Mίλησα με φίλο στην Αθήνα και του ζήτησαν το "Certificate of coverage". Bilateral agreements - individuals | Australian Taxation Office


                        όχι το "'Certificate of Superannuation Coverage Australia" !!!!!!Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Διαβάστε το link προσεκτικά

                        Οπότε δείτε το παιδιά και επιβεβαιώστε τι θέλουν πραγματικά.....γιατί ως γνωστό στο ΤΣΜΕΔΕ έχουν χάσει την μπάλα!!!Στο κάτω κάτω δώστε τους ότι θέλουν για να ησυχάσετε και εσείς

                        Comment


                          Εγώ διαγράφηκα από το ΤΣΜΕΔΕ και γλίτωσα από όλα αυτά. Έκανα αίτηση πριν φύγω σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, κατέθεσα τα δικαιολογητικά μου (εισητήρια, βίζα, κάρτα membershio των Engineers Australia) και κούνησα μαντήλι. Μετά από 2 μήνες βγήκε η απόφαση διαγραφής μου από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ.

                          Αν ποτέ (1 στο 1.000.000.000) χρειαστεί να ξαναγραφτώ, τότε κάνω μία αίτηση και επανεγγράφομαι. Αυτό το έκανα για να απόφύγω το ενδεχόμενο το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ να με ρωτάνε κάθε λίγο και λιγάκι πού δουλεύω, αν δουλεύω κλπ.

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους!

                            Θα ήθελα να λύσω μια απορία που έχω..

                            Έχουμε μπει στις διαδικασίες σιγά-σιγά για να βγάλουμε την Partner Visa (309/100).
                            Είμαι τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα να ξέρω εάν ακολουθείται η ίδια διαδικασία για την αναγνώριση του πτυχίου στην Αυστραλία όπως αναφέρεται εδώ: Migration Skills Assessment

                            Δεν είναι απαραίτητο να γίνει αυτή η διαδικασία από την Ελλάδα ε;; Γίνεται και από την Αυστραλία;

                            Comment


                              Παιδια τι να πω...βαλαμε έναν άλλο φιλο μας να ξαναπαρει ΤΣΜΕΔΕ και του ειπαν τελειως διαφπρετικα πραγματα τωρα.....Θελουν 1. τα συμβολαια εργασιας μας. 2. Εξουσιοδοτηση σε αυτόν που θα καταθεσει τους φακελους μας και 3. Βεβαιωση απο το προξενειο ότι ζουμε και εργαζόμαστε στο Περθ.Ρε παιδια θα τρελαθώ πραγματικα.........εμεις θα βαλουμε βεβαια και την βεβαιωση για το superannuation που ζητησε ο πρωτος υπάλληλος αλλα ακομα ψαχνόμαστε για αυτό το χαρτι...Πηγε ο συζυγος μου στην εφορια στο περθ να το ζητησει και δεν ηξεραν.Τον παρεπεμψαν άλλο και του ειπαν πως το certificate of coverege το δινουν μονο σε κατοικους αυστραλιας που δουλευον στο εξωτερικο αρα δεν μπορουν να μας το δωσουν......#@^#@@#$@#$@#^$@# Και μας ειπαν πως μπορον να κοψουν τθις εισφορες του εργοδοτη μας εδώ αυστραλια αφου ειμαστε ασφαλισμένοι Ελλαδα!!!!!^$#&%#@%#@%#@Τι να κανω??Ν απαρω μια απλη βεβαωση ότι εχω superannuation??

                              vazakiδεν καταλαβα τι εννοεις..θελεις να αναγνωρίσεις το πτυχιο σου στους enginneers Australia??ότι είναι να κανεις καντο πριν ερθεις αυστραλια γιατι το θεμα με τους engineers μπορει να σου παρει και 3μηνο.

                              Comment


                                να συμπληρωσω επισης πως το προξενειο που πηγαμε μετα μας ζητησε για να μας δωσει βεβαιωση
                                1. Τα συμβολαια εργασιας μας
                                2. Γραμμα από τον εργοδοτη (με την θεση μας, διαρκεια εργασιας, διευθυνησ και στοιχεια επικοινωνιας και ΑΦΜ εταιριας-εργοδοτη)
                                3. DIAC movements records (το φακέλωμα μας κοινως ποτε μπήκαμε και βγηκαμε)
                                4. Αποδεικτικα διεύθυνσης που μενουμε (αν φιλοξενούμαστε ,ΥΔ του ατομου που μας φιλοξενει)
                                5.Διαβατηρια-βιζα -ταυτότητες
                                6.Εγγραφη στα προξενικα αρχεια (αυτό το τελευταια δεν ξερω αν χρειαζετε για ΤΣΜΕΔΕ, μπορει ετσι απλα να το κανει η προξενος.)
                                7.και εμεις θα βαουμε και medicare proofs

                                Comment

                                Working...
                                X