Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πω πω... καταρχής καλά ξεμπερδέματα danai! εύχομαι γρήγορα να λυθεί το θέμα που σας έχει προκύψει..

    Από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, οι Τοπογράφοι Μηχανικοί δεν αναγνωριζόμαστε ως μηχανικοί στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, παρόλο που η μετάφραση του τίτλου που παίρνουμε είναι Rural and Survey Engineer! Επομένως, από διάβασμα στο patriotaki και προσωπική έρευνα είδα ότι η αντίστοιχη αναγνώριση στην Αυστραλία γίνεται μέσω του SSSI. Σωστά;
    Υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστώ ως engineer;;

    Δεν έχω κοιτάξει αναλυτικά τι χρειάζεται για την αναγνώριση βέβαια.. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα από μακρυά..

    Όσο για τον χρόνο που κάνει δεν με πειράζει τόσο, από την άποψη ότι δεν έχω πρόβλημα να βρω καπου αλλού δουλειά μέχρι την αναγνώριση του πτυχίου και μετά να βρω σε αυτό που έχω σπουδάσει..

    Comment


      Originally posted by vazaki View Post
      Πω πω... καταρχής καλά ξεμπερδέματα danai! εύχομαι γρήγορα να λυθεί το θέμα που σας έχει προκύψει..

      Από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, οι Τοπογράφοι Μηχανικοί δεν αναγνωριζόμαστε ως μηχανικοί στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, παρόλο που η μετάφραση του τίτλου που παίρνουμε είναι Rural and Survey Engineer! Επομένως, από διάβασμα στο patriotaki και προσωπική έρευνα είδα ότι η αντίστοιχη αναγνώριση στην Αυστραλία γίνεται μέσω του SSSI. Σωστά;
      Υπάρχει περίπτωση να αναγνωριστώ ως engineer;;

      Δεν έχω κοιτάξει αναλυτικά τι χρειάζεται για την αναγνώριση βέβαια.. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα από μακρυά..

      Όσο για τον χρόνο που κάνει δεν με πειράζει τόσο, από την άποψη ότι δεν έχω πρόβλημα να βρω καπου αλλού δουλειά μέχρι την αναγνώριση του πτυχίου και μετά να βρω σε αυτό που έχω σπουδάσει..
      Vazaki επειδή και γω Τοπογράφος Μηχανικός, ο φορέας που είμαστε είναι SSSI και δεν θεωρούμαστε engineers. Αυτές τις ημέρες θα τους στείλω email που θα τους ρωτάω τι χρειάζεται για την αναγνώριση. Επειδή όμως κάθε περιπτωση είναι ξεχωριστά καλό είναι να τους ρωτήσεις για την αναγνώριση σου ως engineer σε κάποια σχετική ειδικότητα αλλά σαν Surveyor Engineer δεν σε αναγνωρίζουν. Οτα μάθω θα σου πώ
      Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

      Comment


        greco_topo σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
        Αν σου είναι εύκολο να μου μεταφέρεις αυτά που θα μάθεις καθώς με ενδιαφέρουν άμεσα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

        Και σου εύχομαι με το καλό να προχωρήσεις και εσύ τις διαδικασίες!!

        Comment


          @ vazaki είδα ότι το SSSI για το IELTS όντως απαιτεί Μ.Ο. 6 είτε στο GENERAL είτε στο ACADEMIC που μου κάνει λίγο εντύπωση. Το λέω αυτό γιατί το θεωρώ λίγο για τη φύση της δουλείας.

          δες εδώ Migration Skills Assessment

          Επίσης αναφέρει ότι κάποιες ειδικότητες Τοπογράφων όπως Quantity Surveyor ή Building Surveyor δεν αναγνωρίζονται από αυτόν τον φορέα.

          Επίσης αυτό είναι το έγγραφο που αναφέρει τα δικαιολογητικά για την αναγνώριση http://sssi.org.au/userfiles/docs/SS...1369096166.pdf

          Και αυτή είναι η φόρμα που συμπληρώνουμε για την αναγνώριση. http://www.sssi.org.au/userfiles/doc...2143548919.pdf

          Επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή καλό είναι να στείλουμε πρώτα ένα email που να ρωτάμε τι χρειάζεται.
          Η γνώση είναι δύναμη αρκεί να είναι "οργανωμένη"

          Comment


            Originally posted by greco_topo View Post
            @ vazaki είδα ότι το SSSI για το IELTS όντως απαιτεί Μ.Ο. 6 είτε στο GENERAL είτε στο ACADEMIC που μου κάνει λίγο εντύπωση. Το λέω αυτό γιατί το θεωρώ λίγο για τη φύση της δουλείας.

            δες εδώ Migration Skills Assessment

            Επίσης αναφέρει ότι κάποιες ειδικότητες Τοπογράφων όπως Quantity Surveyor ή Building Surveyor δεν αναγνωρίζονται από αυτόν τον φορέα.

            Επίσης αυτό είναι το έγγραφο που αναφέρει τα δικαιολογητικά για την αναγνώριση http://sssi.org.au/userfiles/docs/SS...1369096166.pdf

            Και αυτή είναι η φόρμα που συμπληρώνουμε για την αναγνώριση. http://www.sssi.org.au/userfiles/doc...2143548919.pdf

            Επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή καλό είναι να στείλουμε πρώτα ένα email που να ρωτάμε τι χρειάζεται.
            Greco_topo και εγώ αυτά έχω βρει και έχω διαβάσει. Είδες εκεί που αναγράφει :

            1. a summary of your professional experience, with detailed description of
            experience in any one or more of the core surveying areas such as topographic,
            land, cadastral, geodetic or engineering surveying;
            2. a summary of your contributions to the profession and documentary evidence of
            your continuing professional development activities during the past two years;

            Αυτά με είχαν προβληματίσει... Τι ακριβώς επιδεικνύεις εδώ;

            Επίσης, για να αναγνωριστείς ως Building Surveyor ή Quantity Surveyor (VETASSES είναι ο φορέας αν δεν κάνω λάθος) μου φαίνεται λίγο δύσκολο... τα έχουν εξιδικεύσει αρκετά, κάτι στο οποίο διαφέρουμε αρκετά στα δικά μας εκπαιδευτικά κέντρα. Θα το ψαξω καλύτερα για αυτά τα δύο να δω που αναφέρονται και πώς μπορείς να αναγνωριστείς.

            Comment


              Originally posted by danai View Post
              να συμπληρωσω επισης πως το προξενειο που πηγαμε μετα μας ζητησε για να μας δωσει βεβαιωση
              1. Τα συμβολαια εργασιας μας
              2. Γραμμα από τον εργοδοτη (με την θεση μας, διαρκεια εργασιας, διευθυνησ και στοιχεια επικοινωνιας και ΑΦΜ εταιριας-εργοδοτη)
              3. DIAC movements records (το φακέλωμα μας κοινως ποτε μπήκαμε και βγηκαμε)
              4. Αποδεικτικα διεύθυνσης που μενουμε (αν φιλοξενούμαστε ,ΥΔ του ατομου που μας φιλοξενει)
              5.Διαβατηρια-βιζα -ταυτότητες
              6.Εγγραφη στα προξενικα αρχεια (αυτό το τελευταια δεν ξερω αν χρειαζετε για ΤΣΜΕΔΕ, μπορει ετσι απλα να το κανει η προξενος.)
              7.και εμεις θα βαουμε και medicare proofs
              Έστειλα εμαιλ στο προξενείο εδώ στο Σίδνεϊ και μου είπανε ότι θέλουν όλα αυτά που λες, αλλά να είναι και μεταφρασμένα στα Ελληνικά από μεταφραστή της λίστας τους, και μετά πιστοποίηση της υπογραφής του μεταφραστή, η οποία κοστίζει $48 για το κάθε έγγραφο!!!!! Α, και πριν την μετάφραση, θέλει και Apostille από το υπουργείο εξωτερικών της Αυστραλίας!!!!! Θα τρελαθούμε! Λέω να περάσω από το προξενείο να ρωτήσω από κοντά, επειδή ένα απλό χαρτί θέλουμε ότι ζούμε και εργαζόμαστε εδώ, δεν μπορεί να είναι και ΤΌΣΟ περίπλοκο!

              Comment


                ρε παιδια θα τρελαθούμε???????θα πληρωσουμε εγω και ο αντρας μουα καν 500 δολαρια για όλα αυτά!!εμενα η συμβαση μου είναι 7 σελιδες.Ασε που οι δουλειες μας είναι προσωρινες μεχρι να βρουμε κατι καλυτερο.Δηλαδη κάθε φορα που αλλαζουμε δουλεια θα τρελαινόμαστε με το κ^&$%$^τσμεδε????κ

                Comment


                  Ρε παιδιά γιατί δεν διαγραφεστε να ξεμπερδεύευτε?

                  Comment


                    @ panultimate
                    Φίλε καλά τα λές! Kαι ελπίζω να προσαρμόστηκες στην δουλειά.
                    @danai, marata

                    Παιδιά νομίζω το ΤΣΜΕΔΕ επίτηδες έχει δυσκολέψει την διαδικασία γιατί έχουν φύγει πολλοί μηχανικοί εκτός Ελλάδας. Παλιά φανταστείτε απλά πήγαινες στο προξενείο με ένα χαρτί οτι δουλεύεις απο τον εργοδότη σου και αυτό ήταν όλο!! ... Shift+R improves the quality of this image. Shift+A improves the quality of all images on this page.
                    Εγώ όπως και ο φιλος panultimate προτείνω διαγραφή. Πιο αναλυτικά σκεφτείτε τις παρακάτω ερωτήσεις:
                    1)θα γυρίσετε σύντομα Ελλάδα και χρειάζεστε το ΤΣΜΕΔΕ?
                    2)Αν κάποτε γυρίσετε, πιστευέτε οτι θα πάρετε καλή σύνταξη και τέλος πάντων αξίξει να πληρώνετε τοσα λεφτά κάθε μήνα?
                    3)Αν έχετε ΤΣΜΕΔΕ να ξέρετε ότι όταν έρθει η ώρα και εφόσον εως τότε υπάρχουν συντάξεις και στην Αυστραλία, θα σας κόψουν σίγουρα λεφτά απο την Αυστραλέζικη σύνταξη μιας και θα έχετε και την σύνταξη της Ελλάδας. Θέλω να πώ μην σκέφτεστε ότι θα παίρνετε 2 συντάξεις!!!

                    Μπορείτε να το κόψετε και όποτε θέλετε ξαναγράφεστε. Είναι παράνομο να μην σας αφήσουν να γραφτείτε πάλι. Απλά προσπαθούν με τον τρόπο τους να αποθαρύνουν τον κόσμο να διαγραφεί γιατί φυσικά μειώνονται τα έσοδα τους......

                    Αυτή είναι τροφή για σκέψη που λένε... Όποιος πιστεύει κατι διαφορετικό το συζητάμε πολύ ευχαρίστως.

                    Comment


                      Καλησπέρα παιδιά, αν μπορείτε... τα φώτα σας

                      Είμαι Ηλεκτρονικός από ΤΕΙ με Αυστραλιανή υπηκοότητα
                      Θα πρέπει αρχικά να αναγνωρίσω το πτυχίο μου αρχικά στο ΑΕΙ (https://aei.gov.au) και έπειτα στους Australian Engineers και γιατί;

                      Comment


                        παιδια επειδη εχουμε μονο 4 μηνες που εχουμε ερθει Αυστραλια, δεν μπορω να πω με σιγουρια ότι εχουμε εγκατασταθεί πλήρως και το εχουμε σιγουρο ότι δεν θα ξαναγυρίσουμε Ελλαδα.Ελεγα ας παρουμε πρωτα την υπηκοοτητα να ειμαστε σιγουροι ότι μενουμε Αυστραλια για παντα και μετα διαγραφόμαστε.Επισης αν διαγραφουμε στην ουσια ξεχναμε ολες αυτές τις εισφορες που πληρωναμε από το 2006 σωστα??Ποσα λεφτα είναι??Ας μην υπολογισω γιατι θα μου ερθει εγκεφαλικο....

                        Comment


                          Originally posted by danai View Post
                          παιδια επειδη εχουμε μονο 4 μηνες που εχουμε ερθει Αυστραλια, δεν μπορω να πω με σιγουρια ότι εχουμε εγκατασταθεί πλήρως και το εχουμε σιγουρο ότι δεν θα ξαναγυρίσουμε Ελλαδα.Ελεγα ας παρουμε πρωτα την υπηκοοτητα να ειμαστε σιγουροι ότι μενουμε Αυστραλια για παντα και μετα διαγραφόμαστε.Επισης αν διαγραφουμε στην ουσια ξεχναμε ολες αυτές τις εισφορες που πληρωναμε από το 2006 σωστα??Ποσα λεφτα είναι??Ας μην υπολογισω γιατι θα μου ερθει εγκεφαλικο....
                          Και εμείς είμαστε εδώ 5 μήνες μόνο. Είναι μεγάλο πονοκέφαλο το θέμα αυτό, όπως και το θέμα της μεταφοράς σε ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Αυτή την στιγμή, θέλει η Ελλάδα να μας φορολογήσει για τα εισοδήματά μας εδώ επειδή ακόμα μας θεωρούν κάτοικοι Ελλάδας!!
                          Μόλις προλάβω, θα περάσω από το προξενείο να ρωτήσω για τα χαρτιά και σφραγίδες κλπ.

                          Comment


                            Originally posted by danai View Post
                            ... και 3. Βεβαίωση από το προξενείο ότι ζούμε και εργαζόμαστε στο Περθ....
                            Μίλησα πάλι με το προξενείο εδώ στο Σίδνεϊ, και μου είπαν:

                            "Το Προξενείο δεν θα βγάλει κάποιο πιστοποιητίκο. Θα αποστείλετε τις βεβαιώσεις που έχετε από τον εργοδότη του συζύγου σας. Η οποίες για να είναι έγκυρες χρειάζονται την Σφραγίδα της Χάγης και τις μεταφράσεις. Η Προξενική διατίμηση έχει αλλάξει από 01/03/2014 και το κόστος ανέρχεται στα 48 $ για κάθε μεταφρασμένο έγγραφο."

                            Οπότε να μάθουμε ΑΚΡΙΒΏΣ τι θέλει το ΤΣΜΕΔΕ, τα πάμε για σφραγίδα της Χάγης, μετά για μετάφραση, και μετά στο προξενείο για βεβαίωση της υπογραφής του μεταφραστή ($48 ανα εγγραφο!!!) και μαζί με εξουσιοδότιση, πάει ο δικός μας άνθρωπος στην Αθήνα να καταθέσει. Τόσο απλά.

                            Μετά μου λέει το προξενείο:
                            "Παρακαλώ να μάθετε από το ΤΣΜΕΔΕ εαν χρειάζεστε Πιστοποιητικό Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού, πρόκειται για άλλο έγγραφο το οποίο εκδίδεται από το Προξενείο και χρειάζονται άλλα δικαιολογητικά και για να βγει πρέπει να έχετε τουλάχιστον 2 χρόνια μόνιμης κατοικίας στην Αυστραλία."

                            Θα στείλω και εγώ κάποιον στο ΤΣΜΕΔΕ να τελειώνουμε!

                            Comment


                              Χιλιάδες οι αιτήσεις διαγραφής λόγω αδυναμίας πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών.

                              Παραθέτω παρακάτω ένα άρθρο, που περιγράφει την κατάσταση
                              που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα
                              , στους Μηχανικούς.

                              (Εξ)Αφανίζεται το επάγγελμα του Μηχανικού- Capital.gr

                              Comment


                                Originally posted by nz35 View Post
                                Παραθέτω παρακάτω ένα άρθρο, που περιγράφει την κατάσταση
                                που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα
                                , στους Μηχανικούς.

                                (Εξ)Αφανίζεται το επάγγελμα του Μηχανικού- Capital.gr
                                Χρήσιμο άρθρο.Όντως έτσι είναι.Άργησαν πολύ πάντως να ασχοληθούν με τους Μηχανικούς!!!!!Μένεις άνεργος και έχεις να πληρώνεις και το ΤΣΜΕΔΕ.Πρέπει να γίνει κάτι για αυτό.Τουλάχιστον να παγώνουν οι εισφορές μέχρι να βρείς δουλειά.Πολύ αδικία πραγματικά.Και άντε εμείς είμαστε έξω.....εγώ τους χρωστάω γύρω στα 4000 πάντως,και μπορούμε να το δια κόψουμε.Ολοι όσοι είναι Ελλαδα δεν μπορούν να κάνουν κ πολλά.Και αυτό γιατί οι πολιτικοί θεωρούν ότι οι μηχανικοί "έχουν λεφτά". Πολύ αδικία πάντως !!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X