Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by leyteris77 View Post
    Λοιπόν εσύ λογικά θα είσαι στο Priority Group Number 4. (κοίτα εδώ Client Service Charter).

    Για το φόρουμ που σου έλεγα, κοίτα αυτή τη σελίδα. (New Cat 4 July 1st 2011)

    Αν και το έχει μέσα σου βάζω και το λινκ με το excel που σου έλεγα. Εγώ από αυτό έβλεπα ποιες αιτήσεις επεξεργάζονταν και μπορούσα να καταλάβω οτι είμαι κοντά. Όταν δεις οτι αυτοι που υπέβαλαν 1-2 μήνες πριν από σενα παίρνουν CO ή βίζα, έρχεται και η σειρά σου! (https://docs.google.com/spreadsheet/...hl=en_GB#gid=1)

    Οι μάγκες κάνουν φοβερή δουλειά, άλλωστε οι περισσότεροι βρετανοί μάλλον πάνε με GSM οπότε το δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό, σε αντίθεση με μας που είμαστε 2 άτομα όλο κ' όλο από αρχές του 2011. Δεν έχει ακόμα στοιχεία για μετα τις 1/7/2012 αλλά σίγουρα θα προκύψουν. Και από τις αμέσως προηγούμενες ημερομηνίες μπορείς να βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Θα με δεις και μένα μέσα... Αν και δεν σε ενδιαφέρει, αφού υποβάλεις την αίτηση, μέσα σε 5 βδομάδες θα βγει και η απόφαση. Η μεγάλη "χασούρα" είναι από το ΕΟΙ μέχρι το invitation. Στην ουσία invitation θα σου κάνουν όταν θα μπορούν μέσα σε 5 βδομάδες να σου επεξεργαστούν την αίτηση.

    Όπως είπα και παραπάνω, όταν συμπληρώνεις το ΕΟΙ, θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει και το assessment όπως λέει παρακάτω. Αν τα κάνεις ανάποδα, ακόμα και αν προλάβεις να το πάρεις πριν το invitation, μπορεί να σε ακυρώσουν αφού το assessment θα έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από όταν στο ΕΟΙ δήλωσες οτι το έχεις...μπορεί και να μη δώσουν καμία σημασία.....είναι ρίσκο!
    Can I submit an EOI if I have not completed an English language test, skills assessment or Job Ready program?


    No, not if you need these in order to submit an EOI.
    If you are submitting an EOI for a points based visa, you must have completed an English language test, skills assessment or job ready program (if applicable) before you submit a complete EOI.
    You do not need to attach documents to your EOI. However, you must enter accurate information in your EOI that matches the information on the supporting documents.
    Καταρχή Λευτέρη για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ άνθρωπε για τησ πληροφορίες σου, νομίζω ότι κατάλβα πως περίπου χρονικό διάστημα πέρνει, πάνω κάτω όπως λές το δίαστημα που μεσολαβεί απο την στιγμή που θα υποβάλεις το ΕΟΙ μέχρι να σου απαντήσου θετικά η αρνητικά ε΄να τελικά πάιρνεισ το invitation και προχωράς κανονικά για την βίζα παίρνει κάπου 5 εβδομάδες ίσως λιγότερο ίσως και παραπάνω από ότι εψαξα κάπου αλλού. Δηαλδή εγώ εάν υποβάλλω τα χαρτιά για το assessemnt του πτυχίοιυ μου τον Φεβρουάριο αρχές περίπου θα έχω την απάντηση κάπου αρχλες Ιουνίου κια μετά άλλες περίπου 5 εβδομάδες για το ΕΟΙ , για να έρθει η απάντηση δηλαδή. τότε τέλος Ιουλίοιυ κ΄που θα είμαι έτοιμος καλώς εχόντων των πραγμάτων να υποβάλλω την βίζα, μόλις που προλαβάινω δηλαδή όπως ανέφερςς και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν, μήπως ξέρεις εάν αυτό πολυ λέω δηλαδή τώρα που είμαι 32 και κάτι μήνες ανήκω στην ομάδα των 25-32 η σε αυτήν των 33-39, νομίζω ανήκω στην πρώτη μέχρι και να κλείσω τα 33, τώρα δεν τα ε΄χω κλεισει ακόμα συνεπώς γνωρίζει κανένας εάν ανήκω στην πρώτη ομάδα η στην δεύτερη?παίζει μεγάλο ρόλο για το εάν προχωρήσσω η όχι μιας και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι 5 πόντοι και μετράνε πολύ στην περίπτωσή μου.
    σασ ευχαριστώ

    Comment


      Originally posted by Angus View Post
      Καταρχή Λευτέρη για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ άνθρωπε για τησ πληροφορίες σου, νομίζω ότι κατάλβα πως περίπου χρονικό διάστημα πέρνει, πάνω κάτω όπως λές το δίαστημα που μεσολαβεί απο την στιγμή που θα υποβάλεις το ΕΟΙ μέχρι να σου απαντήσου θετικά η αρνητικά ε΄να τελικά πάιρνεισ το invitation και προχωράς κανονικά για την βίζα παίρνει κάπου 5 εβδομάδες ίσως λιγότερο ίσως και παραπάνω από ότι εψαξα κάπου αλλού. Δηαλδή εγώ εάν υποβάλλω τα χαρτιά για το assessemnt του πτυχίοιυ μου τον Φεβρουάριο αρχές περίπου θα έχω την απάντηση κάπου αρχλες Ιουνίου κια μετά άλλες περίπου 5 εβδομάδες για το ΕΟΙ , για να έρθει η απάντηση δηλαδή. τότε τέλος Ιουλίοιυ κ΄που θα είμαι έτοιμος καλώς εχόντων των πραγμάτων να υποβάλλω την βίζα, μόλις που προλαβάινω δηλαδή όπως ανέφερςς και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν, μήπως ξέρεις εάν αυτό πολυ λέω δηλαδή τώρα που είμαι 32 και κάτι μήνες ανήκω στην ομάδα των 25-32 η σε αυτήν των 33-39, νομίζω ανήκω στην πρώτη μέχρι και να κλείσω τα 33, τώρα δεν τα ε΄χω κλεισει ακόμα συνεπώς γνωρίζει κανένας εάν ανήκω στην πρώτη ομάδα η στην δεύτερη?παίζει μεγάλο ρόλο για το εάν προχωρήσσω η όχι μιας και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είναι 5 πόντοι και μετράνε πολύ στην περίπτωσή μου.
      σασ ευχαριστώ
      Angus, μπερδεύεσαι λιγάκι. Στο εξήγησα ήδη δύο φορές παραπάνω. Αγνοείς τους 12 μήνες που σου υπέδειξα στο πινακάκι. Αν υποθέσουμε οτι σήμερα παίρνεις στα χέρια σου το assessment των ΕΑ, και αύριο υποβάλεις το ΕΟΙ, θα χρειαστεί να περάσουν περίπου 12 μήνες (συνήθως λιγότερο είναι τελικά) μέχρι να σου κάνουν πρόσκληση για να αιτηθείς βίζα. Από τη μέρα αυτή έχεις 60 μέρες περιθώριο για να υποβάλεις την αίτηση σου για βίζα και μόλις την υποβάλεις σε περίπου 5 βδομάδες θα έχει βγει το αποτέλεσμα.

      Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και πρέπει να έχεις υπομονή. Για την ηλικία που ρωτάς, όταν κλείσεις τα 33, ανήκεις πλέον στο group 33-39.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by leyteris77 View Post
        Angus, μπερδεύεσαι λιγάκι. Στο εξήγησα ήδη δύο φορές παραπάνω. Αγνοείς τους 12 μήνες που σου υπέδειξα στο πινακάκι. Αν υποθέσουμε οτι σήμερα παίρνεις στα χέρια σου το assessment των ΕΑ, και αύριο υποβάλει ΕΟΙ, θα χρειαστεί να περάσουν περίπου 12 μήνες (συνήθως λιγότερο είναι τελικά) μέχρι να σου κάνουν πρόσκληση για να αιτηθείς βίζα. Από τη μέρα αυτή έχεις 60 μέρες περιθώριο για να υποβάλεις την αίτηση σου για βίζα και μόλις την υποβάλεις σε περίπου 5 βδομάδες θα έχει βγει το αποτέλεσμα.

        Η διαδικασία είναι χρονοβόρα και πρέπει να έχεις υπομονή. Για την ηλικία που ρωτάς, όταν κλείσεις τα 33, ανήκεις πλέον στο group 33-39.
        wxxxxxxxx Λευτέρη τώρα κατάλβα φίλε τι γίνεται, πωπω αγχώθηκα τρελά τώρα όμως, δηλαδή τους χάνω τουσ 30 πόντους όπως και να γίνει?δηλαδή εάν κάνω το ΕΟΙ πριν γίνω 33 και λογικά μετά που θα βγέι το αποτέλεσμα θα είμαι 33 τι γίνεται?εάν το κάνω που θα το κάνω σίγουρα το ΕΟΙ(αφού προηγουμένως έχω το assessment) πριν γίνω 33 θα βάλω όταν κάνω την online application την ηλικία μου εκέινη την στιγμή και το σύστημα θα μου βγάλει 30 πόντους, μετά όμως ότα με το καλό λέμε τώρα με δεχτούν και μου κάνουν πρόσκληση λογικά θα είμαι 33 τότε τι γλίνετε?τους χάνω τους 30 πότνους και πέφτω στους 25 σύμφωμα με την ηλικία μου την περίοδ εκείνη?αγχώθηκα πάρα πλύ τ΄ρα , τσάμπα ο κόπος δηλαδή για το IELTS που το έδωσα τρείς φορές και τελικά έγραψα ίσο η πάνω από 7 σε όλα τα parts?όλος ατός ο κόπς χαμένος?σας παρακαλώ βοηθήστε με δεν ξέρω απογοητεύτηκα πλήρως τώρα ε όχι δεν ξέρω τι θα κάνω τώρα ΄χοι έτσι ρε παιδιά??????????????τι να κάνω πές τε μου,μια βοήθεια δώστε μου γιατι δεν κατλάλβα όντως θα τους χάσω τους πόντους μου τους 5 που χρειάζομαι?
        ***Εν τω μεταξύ λέω μήπως Λευτέρη το χρονικό διάστημα που λένε των 12 μηνών για την επεξεργασια της συγκεκριμένης βίζας 189 απευθύνετε στο χρόνο που χρειάζεται μετά αφού σου έχυν κάνει ήδη δεκτό το invitation γαι το ΕΟΙ , το λέω αυτό γιατί κάτι τέοιο κατάλβα με κάθε επιφύλαξη από ένα ξένο site, αυτό το γνωρίζεις ύστερα από τηλέφωνο που έναες στην Αυστραλία στα γραφεια εκεί πέρα?δηλαδή δεν πέζει ο χρόνος των 12 μηνών να είναι ο χρόνος που ρειάζεται να επεξεργαστολυν την αίτηση της βίζας αφού σου έχουν δώσει την θετική απάντηση για το invitation?είναι κάπως μπερδεμένη η κατάσταση, εγς κοίτα να δεις με την ηλικία τώρα είμαι στους 65 με την προυπόθεση όμως ότι η πρηπηρεσία θα αναγνωριστεία απο 5 έτη και επάνω, μήπως γνωρίζεις εάν είσια εγεγγραμένος στο ΤΣΜΕΔΕ πάνωαπο 5 χρ΄νια αυτό πιάνεται σαν προυπηρεσία απο την εμπιρία σου απο τους Australian Engineers όπου έστειλες τα χαρτιά, εάν βάλω κάποιο φίλο να πεί ότι εργαζόμουν σε δικιά του δουλειά σχετική εμτ ο αντικείμενο και μου γράψει συστατικές αυτλες δεν ποιάνουν?ειλικρινά εάν χάσω τους 5 πόντους από την ηληκία μόνο η πρυπηρεσία με σώνει,και δεν ξέρω τι τρόποι υπάρχουν να αυξήσω την προυπηρεσία μου(νομίζω έχω κάπου στα τ΄σερα χρόναι τώρα ),απάντησε σε πμ ε΄να μπορείς για να μην κουράζω το post εδώ πέρα με τις ερωτήσεις μου συνέχεια κι χίλια συγνώμη πραγματικά για τις τοσε πολλές ερωτήσεις αλλά για μένε ααλλάζουν δραμταικά τα γεγονότα περι βίζας εάν ισχύει κάτι τέτοιομ, σας παρακαλώ μια βοήθεια στα παραπάνω θέμτα
        ευχαριστώ

        ευχαριστώ

        Comment


          Originally posted by Angus View Post
          wxxxxxxxx Λευτέρη τώρα κατάλβα φίλε τι γίνεται, πωπω αγχώθηκα τρελά τώρα όμως, δηλαδή τους χάνω τουσ 30 πόντους όπως και να γίνει?δηλαδή εάν κάνω το ΕΟΙ πριν γίνω 33 και λογικά μετά που θα βγέι το αποτέλεσμα θα είμαι 33 τι γίνεται?εάν το κάνω που θα το κάνω σίγουρα το ΕΟΙ(αφού προηγουμένως έχω το assessment) πριν γίνω 33 θα βάλω όταν κάνω την online application την ηλικία μου εκέινη την στιγμή και το σύστημα θα μου βγάλει 30 πόντους, μετά όμως ότα με το καλό λέμε τώρα με δεχτούν και μου κάνουν πρόσκληση λογικά θα είμαι 33 τότε τι γλίνετε?τους χάνω τους 30 πότνους και πέφτω στους 25 σύμφωμα με την ηλικία μου την περίοδ εκείνη?αγχώθηκα πάρα πλύ τ΄ρα , τσάμπα ο κόπος δηλαδή για το IELTS που το έδωσα τρείς φορές και τελικά έγραψα ίσο η πάνω από 7 σε όλα τα parts?όλος ατός ο κόπς χαμένος?σας παρακαλώ βοηθήστε με δεν ξέρω απογοητεύτηκα πλήρως τώρα ε όχι δεν ξέρω τι θα κάνω τώρα ΄χοι έτσι ρε παιδιά??????????????τι να κάνω πές τε μου,μια βοήθεια δώστε μου γιατι δεν κατλάλβα όντως θα τους χάσω τους πόντους μου τους 5 που χρειάζομαι?
          ευχαριστώ
          Angus, καταρχήν να σου υπενθυμίσω οτι το pass mark ειναι 60 πόντοι από 65 που ήταν στην αρχή μήπως και τυχών σου διαφεύγει. Ύστερα, για να κερδίσεις χρόνο, προσπάθησε να στείλεις το application στους engineers το νωρίτερο δυνατό. Αν αφιερώσεις πολλές ώρες τη μέρα, μια βδομάδα-δέκα μέρες προετοιμασίας είναι αρκετές. Τη χαρτούρα ελπίζω να την έχεις ήδη έτοιμη και μεταφρασμένη όπου χρειάζεται. Επίσης θα μπορούσες ήδη να έχεις ετοιμάσει τα reports για να κερδίσεις χρόνο. Αν όλα πάνε καλά, ζήτα από τους EA να σε ενημερώσουν με email για το αποτέλεσμα για να κερδίσεις και από κει καμια βδομάδα. Επίσης όπως σου είπα το 12μηνο είναι το μέγιστο. Μπορεί και να είναι λιγότερο, έως πολύ λιγότερο. Αυτό θα φανεί τους επόμενους μήνες γιατί νομίζω πως από 1/1/2013 θα αρχίσουν να επεξεργάζονται τα EOI που υποβλήθηκαν από 1/7/2012.

          "be younger than 50 years of age when you are invited to apply"...αυτό σημαίνει οτι η ηλικία μετράει την ημέρα του invitation.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            δεν ξέρω εάν μπορώ να το σώσω πλέον με την ηλικία Λευτέρη μιας και όπως λές θέλουν ένα χρόνο το μέγιστο αλλά και λιγότερο να θέλουν το βλέπω να στέλνω όλα τα χαρτιά στους Engineers αρχες Φεβρουαρίοιυ και όπως λες είναι ριψοκίνδυνο π΄ρτον και δεύτερον δεν θα το δεχτούν εάν κάνω την αίτηση ΕΟΙ πριν κάν ΄'εχω πάρει το assessment,απογοητεύτηκα πάρ πολύ Λευτέρη για αυτό σου έστειλα κατι εάν μπορείς να μου απαντήσεις σχετιά με την εργασική εμπιρία μήπως μορώ να καλύψω από εκί τους 5 χαμένους πόντους της ηλικίας
            θα σου ήμουν πολύ ευγνώμων εάν μπορούσες να με ενημερώσεις σχετικά με την εργασιακλη εμπιράι στο μήνυμα που σου έστειλα
            τα χαρτιά για το assessment θα τα στείλω αρχές Φεβρουαρίου οπότε δενλέει να κάνω απο πριβν το ΕΟΙ, πάνε οι 5 βαθμοί
            Σε ευχαριστώ

            Comment


              Originally posted by Angus View Post
              .........***Εν τω μεταξύ λέω μήπως Λευτέρη το χρονικό διάστημα που λένε των 12 μηνών για την επεξεργασια της συγκεκριμένης βίζας 189 απευθύνετε στο χρόνο που χρειάζεται μετά αφού σου έχυν κάνει ήδη δεκτό το invitation γαι το ΕΟΙ , το λέω αυτό γιατί κάτι τέοιο κατάλβα με κάθε επιφύλαξη από ένα ξένο site, αυτό το γνωρίζεις ύστερα από τηλέφωνο που έναες στην Αυστραλία στα γραφεια εκεί πέρα?δηλαδή δεν πέζει ο χρόνος των 12 μηνών να είναι ο χρόνος που ρειάζεται να επεξεργαστολυν την αίτηση της βίζας αφού σου έχουν δώσει την θετική απάντηση για το invitation?είναι κάπως μπερδεμένη η κατάσταση, ....
              Όχι Angus,έτσι όπως σου λέω είναι. Δεν ξέρω αν τελικά αυτό το διάστημα είναι 12 μήνες, μπορεί τελικά να είναι και 6! Πάντως αυτοί οι μήνες είναι από το EOI (κομπλέ, με IELTS, assessment) μέχρι το invitation ίσως να συμπεριλαμβάνουν και την ολοκλήρωση. Δες το λινκ με τα allocation dates που είναι στην ουσία ποιων ημερομηνιών αιτήσεις έχουν δώσει σε CO. Στην εποχή μου, για το δικό μου priority group, συνήθως είχε ημερομηνίες 7-8 μήνες πίσω. Τώρα αν δεις λέει απλά within 5 weeks of lodgement. Δλδ οι 8 μήνες έγιναν 5 βδομάδες. Γιατί πλέον ελέγχουν το φόρτο εργασίας τους μέσω του skill sellect. Καλούν όσουν μπορούν να επεξαργαστούν κάθε φορά. Αυτό είναι καλό γιατί αν δεν είσαι eligible, γιατί να πληρώνεις τζάμπα. Οι 5 βδομάδες σίγουρα είναι ο χρόνος από την υποβολή της αίτησης μέχρι το grant. Για το 12μηνο κρατώ μια επιφύλαξη γιατί είναι καινούργιο το σύστημα και σίγουρα θα είναι πιο efficient. Δηλαδή μπορεί να γλιτώνουν από σαβούρα και να προχωράνε τελικά πιο γρήγορα.

              Allocation Dates for General Skilled Migration Applications

              Δες εδώ SkillSelect στο tab reports, έχει ενδιαφέροντα στοιχεία για τα invitations που έχουν ήδη γίνει και πως/κάθε πότε θα γίνονται. Παίζει ρόλο ακόμα και το πότε έπιασες τους πόντους που λες οτι έχεις. Επομένως σίγουρα δόλος δεν πιάνει. Εννοω οτι ακόμα και να δηλώνες οτι έχεις νωρίτερα assessment,αργότερα θα το ελέγξουν.

              "The highest ranked clients by points score are invited to apply for the relevant visa. For clients who have equal points scores, the time at which they reached their points score for that subclass (referred to as the visa date of effect) determines their order of invitation. EOIs with earlier dates of effect are invited before later dates."

              Δεν έχεις παρα να τους στείλεις ένα ερώτημα, που μπορεις να δεις ποσος χρόνος παίρνει από το ΕΟΙ μέχρι το invitation. Ίσως σε παραπέμπψουν σε κάποιο λινκ.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Να ρωτησω και εγω κατι παιδια? Απο το skill assessment παιρνεις credits για το point test??

                Comment


                  Originally posted by theoboom View Post
                  Να ρωτησω και εγω κατι παιδια? Απο το skill assessment παιρνεις credits για το point test??
                  Κάποτε έπαιρνες, αλλά το pass mark ήταν περίπου διπλάσιο. Τώρα είναι περίπου στο μισό (60 πόντους) αλλά το επάγγελμα δεν δίνει πόντους. Δίνουν τα πτυχία, η εμπειρία κλπ..
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Καλησπερα σε ολους,
                    Εχω πτυχιο Μηχανολογου μηχανικου Τ.Ε , τελιωσα το 2011 στο ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ.
                    Και θα παρω Αυστραλεζικη υπηκοοτητα By descent.
                    1)Χρειαζομαι το ΙΕLTS?
                    2) Δεν εχω καμια εμπειρια πανω στο πτυχιο μου! υπαρχει δυνατοτητα εκει να δουλεψω πανω στο πτυχιο μου και να μαθω την δουλεια? ή ειμαι καταδικασμενος? διοτι στην Ελλαδα δεν ζητανε μηχανολογους , με αποτελεσμα να κανω αλλες δουλειες ασχετες με το επαγγελμα μου, οποιος γνωριζει ας μου απαντηση..

                    Ευχαριστω εκ' των πρωτερων.

                    Comment


                      Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους !Ελπιζω να μην γραφω off topic. Με λένε Γιώργο. Λοιπόν τα πριν πέρυσι πήρα το lower και φετος τον Μάη δίνω για TOEIC στοχεύω να πάρω το profieciency. Παλιοτερα δεν μιλούσα καθόλου αγγλικά .Τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει εξαιρετική προόδο. Πολιτικος Μηχανικός ΤΕΙ (Τ.Ε.).Δουλευω περίπου 4 χρόνια.Η δουλεία όμως πάει από το κακό στο χειροτερο. Εχω μηδενική εμπειρία στις κατασκευές μιας και το αντικείμενο μας αλλάξει (νομιμοποιήσεις αυθαιρετων κλπ) ,έχει συρρικνωθεί.
                      > Είμαι 29 και δεν θα με πείραζε να φύγω για μερικά χρόνια εξω (10 είναι καλα). Σε ποια χωρά θα μπορούσα να πάω προς το καλοκαίρι; και μετά που να έχει ζητηση; Θα μου άρεσε κυρίως Ευρώπη .Θα μου άρεσε ως προορισμός και η Αγγλία καθως θα εχω ευχερια με την γλωσσα.Κυρίως οπού πήγαινα να είχε ομογένεια γιατί είμαι αρκετά εξωστρεφής και πιστεύω αυτό θα βοηθούσε αρκετά στην αρχή για ευκολότερη προσαρμογή.
                      > Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει τι απολαβές έχει κάποιος έξω στην ειδικότητα μου και αν είναι τόσο ελαστικά τα ωράρια όσο λένε 12 χωρίς Σάββατα κλπ κλπ. Έχω ακούσει γενικά για Ευρώπη πως η Γερμάνια ,η Αυστρία, το Βέλγιο είναι αρκετά καλοί προορισμοί για έναν νέο ..επίσης Σουηδία είναι επίσης μια καλή λύση παρ’ όλες τις υψηλές απολαβές έχει υψηλή φορολόγηση. Από εξωτερικό έχω ακούσει Καναδά Αυστραλία ,Εμιρατα και από Αφρική μου είπαν Ζάμπια ωστόσο είναι σε εμπόλεμη κατάσταση. Δεν ξέρω όμως λεπτομεριες για ειδικότητα μου. Γενικά ψάχνω όχι πολύ ψυχρά κλίματα ωστόσο θα μου άρεσε μια ρουτίνα από την στιγμή που θα πάω να δουλεύω και να έχω κάποιο ελεύθερο χρόνο για να ζω κάπως καλά. Γενικά είμαι πολύ εργατικός και φιλόδοξος ωστόσο δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στο εξωτερικό ...Σαν τεχνολογος ΠΔΕ τι ακριβως δικαιωματα εχω και τι διαδικασιες κανω για Αυστραλια για αναγνωριση πτυχιου;

                      Comment


                        Originally posted by siou View Post
                        Καλησπερα σε ολους,
                        Εχω πτυχιο Μηχανολογου μηχανικου Τ.Ε , τελιωσα το 2011 στο ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ.
                        Και θα παρω Αυστραλεζικη υπηκοοτητα By descent.
                        1)Χρειαζομαι το ΙΕLTS?
                        2) Δεν εχω καμια εμπειρια πανω στο πτυχιο μου! υπαρχει δυνατοτητα εκει να δουλεψω πανω στο πτυχιο μου και να μαθω την δουλεια? ή ειμαι καταδικασμενος? διοτι στην Ελλαδα δεν ζητανε μηχανολογους , με αποτελεσμα να κανω αλλες δουλειες ασχετες με το επαγγελμα μου, οποιος γνωριζει ας μου απαντηση..

                        Ευχαριστω εκ' των πρωτερων.
                        IELTS πιθανόν να χρειαστείς για να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου στην Αυστραλία. Εφόσον τελείωσες σχετικά πρόσφατα, θεωρείσαι graduate και δεδομένου και της κρίσης στην Ελλάδα έχεις ένα "άλοθι" γιατί δεν δούλεψες στον κλάδο σου.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          @GiorgosCh
                          Είσαι στην αρχή ακόμα....Δεν το λέω να σε απογοητεύσω αλλά πρέπει να ψάξεις πάρα πολύ. Η δική μου εμπειρία λέει (από την αναζήτηση που κάνω 1.5 χρόνο τώρα) ότι καλοί προορισμοί για πολιτικούς μηχανικούς είναι:
                          - Από Ευρώπη μόνο Αγγλία και Γερμανία (αναλόγως την γλώσσα) αλλά το βλέπω δύσκολο αν δεν έχεις έστω ένα μαστερ εκεί. Στις υπόλοιπες χώρες δεν υπάρχουν δουλειές για εμάς. Μόνο ΙΤ θα δεις να ζητάνε, πιθανόν και μηχανολόγους.

                          - Από ΜΑ έχει πολύ δουλειά στο Κατάρ, Σαουδική Αραβία και ίσως ακόμα ΗΑΕ. Αλλά υπάρχουν αρκετά προβλήματα: 1) Υπάρχουν πολύ φθηνά εργατικά χέρια (Άραβες, Ινδοί, Φιλιππινέζοι κλπ) και οι τιμές έχουν πέσει. 2) Θέλει συγκεκριμένη εμπειρία κυρίως σε εργοτάξια 3) Αν έχεις γνωστό είναι σαφώς καλύτερα ;)

                          - Καναδάς έχει δουλειές κυρίως σε συγκεκριμένες περιοχές (Αλμπέρτα, Βορράς κλπ) αλλά είναι τρομερά δύσκολο να πας. Επίσης, το επάγγελμά μας ΔΕΝ είναι στην λίστα ζήτησης.

                          -ΗΠΑ πλέον είναι πολύ δύσκολο ΚΑΙ να πας ΚΑΙ να βρεις δουλειές

                          -Αυστραλία έχει δουλειές με καλά λεφτά αλλά θέλει πολλές και χρονοβόρες διαδικασίες για να βγάλεις βίζα. Τι να σου λέω τώρα! Υπάρχουν πολλά θέματα στο φόρουμ! Ψαχούλεψέ τα λίγο.

                          - Νέα Ζηλανδία έχει τρομερή ζήτηση αλλά πρέπει να σε προσκαλέσουν διότι και εκεί οι διαδικασίες έκδοσης βίζας είναι δύσκολες.

                          - Αφρική δεν έχω ψάξει αλλά από τα λίγα που έχω ακούσει συγκράτησα δύο πράγματα 1) Έχει τρελά λεφτά διότι πάνε λίγοι 2) Θέλεις οπωσδήποτε αγκαζέ έναν σεκιούριτι για να επιβιώσεις....Από αυτό και μόνο, εγώ επειδή έχω και οικογένεια δεν το έψαξα καν...

                          Γνώμη μου είναι να κάνεις την έρευνά σου σκεφτόμενος μεν το που θέλεις να πας αλλά και κυρίως που ΜΠΟΡΕΙΣ να πας!!
                          Να σου πω ότι εγώ στα 40 μου διαβάζω εδώ και 1.5 χρόνο Αγγλικά, ότι ψάχνω τους Αυστραλιανούς κώδικες και τα Αυστραλιανά software για να εξοικειώνομαι? Ότι προσπαθώ να διαβάζω τεχνικά βιβλία στα Αγγλικά για την τεχνική ορολογία (και όχι μόνο)? ...Θέλει πολύ δουλειά....Δυστυχώς!

                          Comment


                            παιδιά έχω μια πολύ σημαντική ερώτησησ
                            Σίγουρα την δέχονται τα γραφεία μετανάστευσης τησ Αυστραλίας τα μεταφρασμένα κείμενα από τα μέλη της Πανελλήνιας ένωσης Μεταφραστών, αυτό είναι τσεκαρισμένο 100% ότι τα δέχονατι?σας παρακαλώ πολύ εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια απάντηση,
                            Ευχαριστώ

                            Comment


                              Originally posted by Angus View Post
                              παιδιά έχω μια πολύ σημαντική ερώτησησ
                              Σίγουρα την δέχονται τα γραφεία μετανάστευσης τησ Αυστραλίας τα μεταφρασμένα κείμενα από τα μέλη της Πανελλήνιας ένωσης Μεταφραστών, αυτό είναι τσεκαρισμένο 100% ότι τα δέχονατι?σας παρακαλώ πολύ εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει μια απάντηση,
                              Ευχαριστώ
                              Angus, η απάντηση είναι απλή. Δες αυτός που ζητάει τις μεταφράσεις, τι απαιτήσεις έχει, τι προδιαγραφές δίνει. Αν δεν λέει τίποτα, τότε η απάντηση είναι οτι γίνονται δεκτές από οποιοδήποτε που στη χώρα προέλευσης σου, έχει το δικαίωμα να υπογράφει επίσημες μεταφράσεις. Για την Ελλάδα είναι όλοι οι δικηγόροι που έχουν πιστοποιήσει την γλωσσομάθειά τους.

                              Επειδή φανταζομαι πως αφορά και τους EA, το booklet λέει μόνο να φαίνονται τα πλήρη στοιχεία του μεταφραστή. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Εδω δράτομαι της ευκαιρειας να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Άνθρωπο Λευτέρη που είναι δυστηχώς από τους λίγους εδώ μέσα που απαντάει σε ερωτήσεις άλλων. Ελπίζω να υπάρξουν και περισσότεροι στο μέλλον σαν και αυτόν. Ευχαριστώ με βοήθησες αφάνταστα.

                                Comment

                                Working...
                                X