Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

    Συνέχεια της συζήτησης ειδικά για όσους είναι μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    #2
    Σε συνέχεια προηγούμενου μυνηματος
    Έχω δίπλωμα Αγρονόμου και Τοπογράφου Μηχανικού Ε.Μ.Π από το 2001 το οποίο πρέπει και να αναγνωρίσω....OK!!
    Το επάγγελμα το εξασκώ αυτό καθ αυτό περιστασιακά (κάνω 1-2 τοπογραφικά τον χρόνο)΄.
    Έχω κατασκευαστική εταιρία (δική μου) και η ασχολία μου είναι κυρίως τα Δημόσια έργα (και ιδιωτικά): κατασκευές, οδοποιία, ανακινήσεις, ανακατασκευές κτιρίων.

    Προφανώς θα δηλώσω τις σπουδές μου.
    Η προϋπηρεσία μου όμως είναι περισσότερο στον κατασκευαστικό τομέα καθώς εδώ στην Ελλάδα έχω και τέτοια δικαιώματα.
    Στις 3 εκθέσεις ποια περιστατικά θα πρέπει να δηλώσω;

    Comment


      #3
      Originally posted by savavs31 View Post
      Σε συνέχεια προηγούμενου μυνηματος
      .............Στις 3 εκθέσεις ποια περιστατικά θα πρέπει να δηλώσω;
      Δεν παίζουν ρόλο οι τρεις εκθέσεις που θα γράψεις για τους engineers australia για την παραπέρα επαγγελματική σου αποκατάσταση στην Αυστραλία. Διάλεξε 3 θέματα που μπορούν να αφορούν 3 διαφορετικά τοπογραφικά έργα ή τρια διαφορετικά κομμάτια του ίδιου έργου και γράψτα. Η επιλογή σου θα πρέπει να βασιστεί στα elements που πρέπει να καλύψεις . Διάλεξε λοιπόν 3 περιπτώσεις που να σε βολεύουν καλύτερα και γράψτε τες . Δεν πρόκειται να σου πει κανείς γιατί έγραψες αυτό και όχι το άλλο και για να είμαστε και ειλικρινείς δεν νομίζω ότι μπορεί να τα επιβεβαιώσει και κανείς.

      Comment


        #4
        παιδιά συγχαρητήρια για την δουλειά που έχετε κάνει εδώ....
        Δεν μ αρέσει να κάνω ερωτήσεις με το παραμικρο, γιαυτό προσπαθώ να διαβάζω πρώτα τα προήγουμενα...
        Μου έχουν δημιουργηθεί όμως κάποιες απορείες!
        Εχω τελειώσει ΤΕΙ Αυτοματισμού, με ποια ειδικότητα στη λίστα SOL θα πρέπει να την αντιστοιχίσω, από το scedule 1 ή από το scedule 1-2 (στο scedule 1-2 υπάχει ¨Automotive electrician¨ TRA) κάπου διαβασα οτι στην αυστραλία η ειδικότητα αναγωρίζεται αν και στην Ελλάδα όχι!
        Εχω αυστριαλιανή υποκοότητα και δεν μου χρειάζεται η αναγνώριση πτυχίου για visa, επίσης έχω MAster από αγγλικό πανεπιστήμιο,
        θα πρέπει να έχω την αναγνώριση του πτυχιου μου και μετα να παω να ψάξω για δουλειά; ειναι βασική προυπόθεση εννοώ;
        Ευχαριστώ πολύ....

        Comment


          #5
          Originally posted by dimivra View Post
          παιδιά συγχαρητήρια για την δουλειά που έχετε κάνει εδώ....
          Ευχαριστώ πολύ....
          Πολύ μπερδεψουρικες οι ερωτήσεις σου. Στο εξής σου συστήνω να τις διαχωρίζεις και να τις αριθμείς ωστε να δίνεις την ευκαιρία σε όποιον μπορεί να βοηθήσει να απαντάει σε κάθε μία ξεχωριστά. Πάμε:
          1. "Εχω τελειώσει ΤΕΙ Αυτοματισμού, με ποια ειδικότητα στη λίστα SOL θα πρέπει να την αντιστοιχίσω, από το scedule 1 ή από το scedule 1-2". Απ: Η σχολή σου φαντάζομαι ότι έχει και κάπποιο αγγλικό τίτλο. Στο site της θα βρεις ποιός είναι. Αν δεν έχει επικοινώνησε με τη γραμματεία της σχολής να σου πουν. Επίσης λογικά έχεις κάποια επαγγελματικά δικαιώματα. Πως εξασκείς το επάγγελμά σου (αν το εξασκείς)? με ποιά ιδιότητα; Υπάρχει ένα παλιότερο post εδώ στο #3 που εμφανίζει μία λίστα επαγγελμάτων. Διάλεξε τι είσαι.
          2. "Εχω αυστριαλιανή υποκοότητα και δεν μου χρειάζεται η αναγνώριση πτυχίου για visa, επίσης έχω MAster από αγγλικό πανεπιστήμιο". Απ: Οκ εχεις AU υπηκοότητα και άρα no problema για visa.
          3. "θα πρέπει να έχω την αναγνώριση του πτυχιου μου και μετα να παω να ψάξω για δουλειά; ειναι βασική προυπόθεση εννοώ;" Απ: Αφού πάς AU μια από τις βασικότερες μέριμνές σου πρέπει να είναι η επιβίωσή σου και η εξεύρεση εργασίας. Ποιά εργασία? Όποια θες και έχεις τις ικανότητες και τα πιστοποιητικά. Αν θες πας (φαντάζομαι) να πλύνεις πιάτα :rolleyes: ή αν θες να εξασκήσεις το επάγγελμά σου (προκύπτον από τις σπουδές σου) πρέπει να αποδείξεις και εκεί τις σπουδές σου. Τι χρειάζεται λοιπόν; Αναγνώριση! Που? Σε όποιο αρμόδιο επιμελητήριο ανήκεις. Σε ποιο; Χρειάζεται να απαντήσεις την ερώτηση 1 πρώτα. Λογικά, ακόμα κι αν το ΤΕΙ σου σου έδωσε ένα "άχρηστο" τίτλο σπουδών, το Μαστερ σου δεν μπορεί να είναι "άχρηστο" ειδικά εφόσον είναι από αγγλικό πανεπιστήμιο. Μάλιστα ενδεχομένως να είναι αποδεκτό απ' ευθείας στην Αυστραλία αλλά αυτό εξαρτάται από πολλές παραμέτρους. Είμαι σίγουρος όμως ότι το Μαστερ σου σε οδήγησε σε ένα συγκεκριμένο τίτλο σπουδών! Αυτόν αναζήτησε.
          Λυπάμαι που δεν σου έδωσα τις απαντήσεις όπως θα τις ήθελες αλλά με λίγο ψάξιμο από μέρους σου και με λίγο καλύτερη διατύπωση των ερωτημάτων σου θα μπορούμε και εμείς να βοηθάμε καλύτερα.

          Comment


            #6
            Ημέρα κατήφειας για πολλούς συναδέλφους που σήμερα δέχτηκαν την αρνητική απάντηση σχετικά με το event της 8-9/10/2011. Ημέρα ενδεχόμενως ενθουσιασμού για κάποιους που έλαβαν θετική απάντηση (αν και ξέρω ότι οι συνάδελφοι ξέρουν πολύ καλά να αξιολογήσουν το μαντάτο).

            Ειδικά για αυτούς που μπήκαν στο club των αναζητητών μιας άλλης ζωής από το καλοκαίρι και μετά (οι βετεράνοι δεν έχουν ανάγκη απο υποδείξεις) έχω να πω ότι ο δρόμος είναι πολύ μακρύς, πάαααρα πολύ μακρύς και θα τα καταφέρουν μόνο όσοι αποδείξουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους.

            Comment


              #7
              Καλημέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρετε!

              Είμαι κι εγώ Τοπογράφος Μηχανικός ΑΠΘ, αλλά ασχολούμαι εδώ και 10 χρόνια με κατασκευή. Τα τελευταία 7 χρόνια έχω δικό μου εργοληπτικό πτυχίο και ασχολούμαι κυρίως με δημόσια έργα.

              Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ποιος είναι ο κατάλληλος φορέας για την αναγνώριση του επαγγέλματός μου:

              Το SSSI ή οι Engineers Australia?

              Το SSSI (http://www.sssi.org.au/details/cat/2/sub/3.html) αναφέρετε ως ο φορέας για τους Τοπογράφους στην ιστοσελίδα του immi.

              Δεν ξέρω κατά πόσο οι Τοπογράφοι θεωρούνται Μηχανικοί στην Αυστραλία.

              Αν ξέρει κάποιος ας μου εξηγήσει παρακαλώ.

              Ευχαριστώ

              Comment


                #8
                Originally posted by Juju View Post
                Καλημέρα κι από μένα και συγχαρητήρια για τη βοήθεια που προσφέρετε!

                Είμαι κι εγώ Τοπογράφος Μηχανικός ΑΠΘ, αλλά ασχολούμε εδώ και 10 χρόνια με κατασκευή. ......Αν ξέρει κάποιος ας μου εξηγήσει παρακαλώ.

                Ευχαριστώ
                Άμα το immi λέει ότι ο φορέας είναι το SSSI τότε αυτός είναι . Πάει και τελείωσε. Δικό τους είναι το κράτος, αυτοί βάζουν και τους κανόνες και οφείλουμε να τους δεχτούμε , στην αρχή τουλάχιστον.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by demi View Post
                  Άμα το immi λέει ότι ο φορέας είναι το SSSI τότε αυτός είναι . Πάει και τελείωσε. Δικό τους είναι το κράτος, αυτοί βάζουν και τους κανόνες και οφείλουμε να τους δεχτούμε , στην αρχή τουλάχιστον.
                  Σε ευχαριστώ για την απάντηση Demi, αλλά προσπαθώ να κάνω πιο εποικοδομητική συζήτηση. Τέτοιες ατάκες όπως "πάει και τελείωσε" δε βοηθούν κανένα. Κι εγώ μπορώ να βγάλω τέτοια συμπεράσματα.

                  Αυτό που ρωτάω είναι λίγο πιο σύνθετο, και σε παρακαλώ αν μπορείς να μου το εξηγήσεις είτε εσύ είτε καποιος άλλος.

                  Το SSSI είναι ο φορέας για τους Τοπογράφους. ΟΧΙ για τους Τοπογράφους Μηχανικούς

                  Ρωτάω λοιπόν, αν ο τίτλος μου ως Μηχανικός στην Ελλάδα και η ενασχόληση μου με τα έργα που προβλέπεται μέσω του ΤΕΕ, μπορεί να αναγνωριστεί ως Engineer στην Αυστραλία. Μήπως είμαι απλά Τοπογράφος εκεί;

                  Ρωτάω γιατί στα επαγγέλματα λέει σκέτο Surveyor και όχι Surveying Engineer όπως είναι το πτυχίο μας εδώ.

                  Μήπως λοιπόν μπορώ να αναγνωριστώ ως Professional Engineer;

                  Ευχαριστώ

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Juju View Post
                    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Demi, .... να αναγνωριστώ ως Professional Engineer;

                    Δεν είναι ατάκες , η πραγματικότητα είναι. Δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος στους engineers australia. Γι αυτό και το immi προτείνει το SSSI. Τώρα όσο για το ΤΕΕ και τα Δημόσια Έργα της Ελλάδας δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν. Δεν είναι τυχαίο που σε όλες τις άλλες ειδικότητες μηχανικών προτείνει τους engineers australia και στους Τοπογράφους προτείνει άλλο.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by demi View Post
                      Δεν είναι ατάκες , η πραγματικότητα είναι. Δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος στους engineers australia. Γι αυτό και το immi προτείνει το SSSI. Τώρα όσο για το ΤΕΕ και τα Δημόσια Έργα της Ελλάδας δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρουν. Δεν είναι τυχαίο που σε όλες τις άλλες ειδικότητες μηχανικών προτείνει τους engineers australia και στους Τοπογράφους προτείνει άλλο.
                      Και πάλι ευχαριστώ Demi!

                      Μάλλον θα πρέπει να σου εξηγήσω το σκεπτικό μου:

                      Στην Ελλάδα είμαι Τοπογράφος Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ και αυτό μου δίνει τη δυνατότητα να ασχοληθω με έργα πολιτικού μηχανικού.

                      Τα περισσότερα από τα έργα (projects) που έχω αναλάβει περιλαμβάνουν και ενέργειες/πρακτικές που περιγράφουν τα elements των Engineers Australia.

                      Στην Αυστραλία, όπως και στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού, οι Τοπογράφοι δεν είναι μηχανικοί. Στην Ελλάδα όμως η σχολή μας είναι πιο γενικής εκπαίδευσης έχει αρκετά κοινά μαθήματα με τους Πολιτικούς μηχανικούς, και γι' αυτό και πολλά άλλα, εδώ είμαστε μηχανικοί.

                      Αυτή τη διάκριση/ιδιαιτερότητα δεν την γνωρίζουν στην Αυστραλία, και γι'αυτό ρωτάω μήπως μπορώ να ανγνωριστώ και εκεί ως μηχανικός.

                      Συγνώμη αν δε έγινα κατανοητός προηγουμένως. Ελπίζω τώρα να μπορέσεις να μου απαντήσεις ή εσύ ή κάποιος άλλος

                      Comment


                        #12
                        Ενδιαφέρον!

                        Originally posted by Juju View Post
                        Και πάλι ευχαριστώ Demi!

                        Μάλλον θα πρέπει να σου εξηγήσω το σκεπτικό μου: ..............................
                        Γεια σου Juju.

                        Ενδιαφέρουσα η περίπτωσή σου. Δεν γνωριζα ότι στην AU δεν αναγνωρίζεται ο Τοπογράφος ώς Μηχανικός. Όμως για να εξαντλήσω την πιθανότητα να αναγνωριστεί το πτυχίο μου και η εμπειρία μου από τους Engineers Australia θα έστελνα ένα ωραίο mail σε αυτούς, θα τους εξηγούσα με όσο περισσότερη σαφήνεια το θέμα και θα ανέμενα απάντηση. Πληροφόρηση από την πηγή! Αν θες την άποψή μου νομίζω ότι δεν θα αναγνωριστείς από τους Eng Au, αλλά τί έχεις να χάσεις αν κάνεις μια ερώτηση σε αυτούς? Και αν όντως με την επικοινωνία σου προκύψει διαφορετική απάντηση από την εκτίμησή μου, τότε θα είναι ένα εξαιρετικό νέο για όλους τους τοπογράφους που καλό θα ήταν να μοιραστείς στο forum! Για παράδειγμα μπορεί αν δουν το πρόγραμμα σπουδών σου να αποφανθούν ότι είναι ανταγωνιστικό μηχανικού και να σου αποδώσουν κάποιο αντίστοιχο τίτλο και αναγνώριση.

                        Από την άλλη, εμένα θα με ενδιέφερε τι επαγγελματικά δικαιώματα είναι κατοχυρωμένα για τους τοπογράφους στην Αυστραλία. Θέλω να πω... Ας είμαι πυρινκό-γυναικολό-τοπογράφος μηχανικός στην Αμερική, στην Αυστραλία τι επαγγελματικά δικαιώματα αναγνωρίζονται και ποιος είναι ο φορέας? Αν ο πυρινκό-γυναικολό-τοπογράφος μηχανικός έχει δικαιώματα πυρινκό-γυναικολό-τοπογράφου μηχανικού ΚΑΙ στην Αυστραλία θα μου το πούν, αν ο πυρινκό-γυναικολό-τοπογράφος μηχανικός έχει δικαιώματα πιλότου πάλι θα μου το πουν. Έχω να χάσω τίποτα αν ρωτήσω και στο SSSI και στους ΕΑ? όχι

                        Comment


                          #13
                          Γειά σου Νικο,

                          Ευχαριστώ πολύ!

                          Σκοπεύω ούτως ή άλλως να στείλω το email που είπες, απλά σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εδώ, μήπως και έχει γίνει ήδη κάποια παρόμοια διαδικασία.

                          Μόλις έχω απάντηση από τους ΕΑ ή και το SSSI, θα την ανεβάσω και εδώ για οποιονδήποτε ενδιαφέρεται.

                          Εντωμεταξύ, αν κάποιος έχει κάποια επιπλέον πληροφορία για το θέμα, ας την μοιραστεί.

                          Ευχαριστώ

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by dimivra View Post
                            παιδιά συγχαρητήρια για την δουλειά που έχετε κάνει εδώ........
                            To ΤΕΙ Αυτοματισμου αναγνωρίζεται από τους engineers. Εγω έκανα αίτηση για το επίπεδο του engineering technologist και μου το αναγνωρισαν. Θα σου πρότεινα πόσο μάλλον εφόσον εχεις και master να διεκδικήσεις το επίπεδο του professional engineer. To μόνο που έχεις να χάσεις είναι να σε αναγνωρίσουν σαν technologist, δεν νομίζω όμως αφού έχεις και master. Εγώ το μετάνιωσα που δεν εκανα για professional, μιας και προυπόθεση είναι οι 4ετής σπουδές που τις έχουμε.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #15
                              σχετικά με την αναγνώριση πτυχίου,
                              Αν έχω καταλάβει καλά όσοι θέλουν visa συμπληρώνουν το Migration Skills Assessment,
                              και όσοι είνα υπήκοοι συμπληρώνουν το Stage 1 Assessment το οποίο το επισυναπτόμενο pdf που δίνει είναι το
                              Guide to Assessment of Eligibility for Membership (Stage One Competency)
                              κάνω λάθος;

                              Comment

                              Working...
                              X