Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους μηχανικούς ή αρχιτέκτονες ασχολούνται με τις μελέτες / επιβλέψεις κατοικιών ενδιαφέρον έχει η παρακάτω τηλεοπτική σειρά Grand Designs Australia. Μπορείτε να τα κατεβάσετε με torrent από ....................

    Comment


      Γεια σας αδέρφια,

      Δεν έχω γράψει εδώ και καιρό γιατί ήμουν πολύ απασχολημένος αλλά με ευχάριστα θέματα:

      Ήρθα κι εγώ στην Αυστραλία την ίδια περίοδο με τον Panaisit και είχα την ίδια τύχη να μου προσφέρει Sponsored Visa κατασκευαστική εταιρεία στη Μελβούρνη, περίπου 1 μήνα αφού ήρθα. Τις πρώτες 2 εβδομάδες βέβαια δεν έκανα καμία κίνηση για κάποια συνέντευξη αλλά έκανα απλά τουρισμό με την υποστήριξη των συγγενών που έχω εδώ. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να βρέιτε κάποιον να σας φιλοξενίσει γιατί η ζωή εδώ είναι αρκετά ακριβή.

      Γύρισα πίσω στην Θεσσαλονίκη μετά από 6 περίπου βδομάδες, όπως είχα αρχικά κανονίσει και μάζεψα όλα τα έγγραφα και έκανα όλες τις μεταφράσεις που χρειάζονταν για τη visa. Θα μπορούσα να τα είχα ετοιμάσει από πριν, αλλά προτίμησα να ξαναδώ την οικογένειά μου και να χαιρετίσω συγγενείς και φίλους στην περίπτωση που όντως έβρισκα δουλειά.

      Επέστρεψα ξανά στη Μελβούρνη, έκανα την αίτηση για τη visa σε συνεννόηση με την εταιρεία, και μετά από 4 βδομάδες εγκρίθηκε και ξεκίνησα κατευθείαν δουλειά. Δουλεύω ως εργοταξιάρχης σε ένα από τα κτίρια που κατασκευάζει η εταιρεία. Έχω φυσικά έναν παλαιότερο υπάλληλο να με καθοδηγεί γιατί όπως είναι φυσικό τα πράγματα διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που έχουμε μάθει στην Ελλάδα.

      Κάνω ό,τι ακριβώς έκανα και στα δικά μου έργα στην Ελλάδα, και με το παραπάνω μάλιστα, με τη βασική διαφορά ότι εδώ πληρώνομαι κάθε βδομάδα. Κάνω οικονομία μένοντας ακόμα στους συγγενείς μου εδώ, ώστε να αγοράσω εισητήρια για τη γυναίκα και τα παιδιά, να μεταφέρω τα πράγματά μας, και να νοικιάσω ένα σπίτι για να κάνουμε μια νέα αρχή.

      Γενικά, η ζωή είναι πολύ ωραία εδώ, η δουλειά πολύ ενδιαφέρουσα, και οι προοπτικές για το μέλλον των παιδιών και για την επαγγελματική εξέλιξή μας είναι πολύ καλές. Η Ελλάδα δε μου λείπει προς το παρόν, ίσως επειδή είναι πολύ έντονο το άρωμά της στη Μελβούρνη.

      Βάλτε λοιπόν κι εσείς τα δυνατά σας, βρείτε αν έχετε κάποιον φίλο ή συγγενή να σας φιλοξενίσει, ή χρησιμοποιείστε αν έχετε τις οικονομίες σας και ελάτε για ένα διάστημα στην Αυστραλία. Είναι σημαντικό να δείτε πρώτα από όλα αν σας αρέσει αυτή η χώρα, να κάνετε μια προσομοίωση της ζωής σας εδώ, και ταυτόχρονα να ψάξετε για δουλειά, αλλά face to face με τον πιθανό εργοδότη σας. Γιατί ξέρετε ήδη ότι με αποστολή βιογραφικού από εκεί δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να πάρετε θετική απάντηση.

      Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που έχετε αναρτήση στο Πατριωτάκι, οι οποίες πραγματικά βοήθησαν πολύ. Σας εύχομαι καλή τύχη στις προσπάθειές σας, και σας ξαναπροτρέπω να έρθετε να δοκιμάσετε την τύχη σας εδώ.

      Χαιρετισμούς,

      Δημήτρης

      Comment


        Comment


          Originally posted by Juju View Post
          Γεια σας αδέρφια,

          Δεν έχω γράψει εδώ και καιρό γιατί ήμουν πολύ απασχολημένος αλλά με ευχάριστα θέματα:

          Ήρθα κι εγώ στην Αυστραλία την ίδια περίοδο με τον Panaisit και είχα την ίδια τύχη να μου προσφέρει Sponsored Visa κατασκευαστική εταιρεία στη Μελβούρνη, περίπου 1 μήνα αφού ήρθα. Τις πρώτες 2 εβδομάδες βέβαια δεν έκανα καμία κίνηση για κάποια συνέντευξη αλλά έκανα απλά τουρισμό με την υποστήριξη των συγγενών που έχω εδώ. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να βρέιτε κάποιον να σας φιλοξενίσει γιατί η ζωή εδώ είναι αρκετά ακριβή.

          Γύρισα πίσω στην Θεσσαλονίκη μετά από 6 περίπου βδομάδες, όπως είχα αρχικά κανονίσει και μάζεψα όλα τα έγγραφα και έκανα όλες τις μεταφράσεις που χρειάζονταν για τη visa. Θα μπορούσα να τα είχα ετοιμάσει από πριν, αλλά προτίμησα να ξαναδώ την οικογένειά μου και να χαιρετίσω συγγενείς και φίλους στην περίπτωση που όντως έβρισκα δουλειά.

          Επέστρεψα ξανά στη Μελβούρνη, έκανα την αίτηση για τη visa σε συνεννόηση με την εταιρεία, και μετά από 4 βδομάδες εγκρίθηκε και ξεκίνησα κατευθείαν δουλειά. Δουλεύω ως εργοταξιάρχης σε ένα από τα κτίρια που κατασκευάζει η εταιρεία. Έχω φυσικά έναν παλαιότερο υπάλληλο να με καθοδηγεί γιατί όπως είναι φυσικό τα πράγματα διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που έχουμε μάθει στην Ελλάδα.

          Κάνω ό,τι ακριβώς έκανα και στα δικά μου έργα στην Ελλάδα, και με το παραπάνω μάλιστα, με τη βασική διαφορά ότι εδώ πληρώνομαι κάθε βδομάδα. Κάνω οικονομία μένοντας ακόμα στους συγγενείς μου εδώ, ώστε να αγοράσω εισητήρια για τη γυναίκα και τα παιδιά, να μεταφέρω τα πράγματά μας, και να νοικιάσω ένα σπίτι για να κάνουμε μια νέα αρχή.

          Γενικά, η ζωή είναι πολύ ωραία εδώ, η δουλειά πολύ ενδιαφέρουσα, και οι προοπτικές για το μέλλον των παιδιών και για την επαγγελματική εξέλιξή μας είναι πολύ καλές. Η Ελλάδα δε μου λείπει προς το παρόν, ίσως επειδή είναι πολύ έντονο το άρωμά της στη Μελβούρνη.

          Βάλτε λοιπόν κι εσείς τα δυνατά σας, βρείτε αν έχετε κάποιον φίλο ή συγγενή να σας φιλοξενίσει, ή χρησιμοποιείστε αν έχετε τις οικονομίες σας και ελάτε για ένα διάστημα στην Αυστραλία. Είναι σημαντικό να δείτε πρώτα από όλα αν σας αρέσει αυτή η χώρα, να κάνετε μια προσομοίωση της ζωής σας εδώ, και ταυτόχρονα να ψάξετε για δουλειά, αλλά face to face με τον πιθανό εργοδότη σας. Γιατί ξέρετε ήδη ότι με αποστολή βιογραφικού από εκεί δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να πάρετε θετική απάντηση.

          Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που έχετε αναρτήση στο Πατριωτάκι, οι οποίες πραγματικά βοήθησαν πολύ. Σας εύχομαι καλή τύχη στις προσπάθειές σας, και σας ξαναπροτρέπω να έρθετε να δοκιμάσετε την τύχη σας εδώ.

          Χαιρετισμούς,

          Δημήτρης
          Ο σπόνσορας ήταν γνωστός σου ή τον βρήκες μέσω γνωστών?
          Η σχέση σου με την Αυστραλία?
          Αμοιβές?
          Η επαγγελματική σου εμπειρία ?

          Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μου φαίνεται σαν να σου έτυχε το ΛΟΤΤΟ και μάλιστα μετά από jackpot. Εν κατακλείδι, προτείνεις να ψάξουμε για sponsoring visa κάνοντας ταξίδι εκεί?

          Comment


            Originally posted by Juju View Post
            Γεια σας αδέρφια,

            Δεν έχω γράψει εδώ και καιρό γιατί ήμουν πολύ απασχολημένος αλλά με ευχάριστα θέματα:

            Ήρθα κι εγώ στην Αυστραλία την ίδια περίοδο με τον Panaisit και είχα την ίδια τύχη να μου προσφέρει Sponsored Visa κατασκευαστική εταιρεία στη Μελβούρνη, περίπου 1 μήνα αφού ήρθα. Τις πρώτες 2 εβδομάδες βέβαια δεν έκανα καμία κίνηση για κάποια συνέντευξη αλλά έκανα απλά τουρισμό με την υποστήριξη των συγγενών που έχω εδώ. Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να βρέιτε κάποιον να σας φιλοξενίσει γιατί η ζωή εδώ είναι αρκετά ακριβή.

            Γύρισα πίσω στην Θεσσαλονίκη μετά από 6 περίπου βδομάδες, όπως είχα αρχικά κανονίσει και μάζεψα όλα τα έγγραφα και έκανα όλες τις μεταφράσεις που χρειάζονταν για τη visa. Θα μπορούσα να τα είχα ετοιμάσει από πριν, αλλά προτίμησα να ξαναδώ την οικογένειά μου και να χαιρετίσω συγγενείς και φίλους στην περίπτωση που όντως έβρισκα δουλειά.

            Επέστρεψα ξανά στη Μελβούρνη, έκανα την αίτηση για τη visa σε συνεννόηση με την εταιρεία, και μετά από 4 βδομάδες εγκρίθηκε και ξεκίνησα κατευθείαν δουλειά. Δουλεύω ως εργοταξιάρχης σε ένα από τα κτίρια που κατασκευάζει η εταιρεία. Έχω φυσικά έναν παλαιότερο υπάλληλο να με καθοδηγεί γιατί όπως είναι φυσικό τα πράγματα διαφέρουν λίγο σε σχέση με αυτά που έχουμε μάθει στην Ελλάδα.

            Κάνω ό,τι ακριβώς έκανα και στα δικά μου έργα στην Ελλάδα, και με το παραπάνω μάλιστα, με τη βασική διαφορά ότι εδώ πληρώνομαι κάθε βδομάδα. Κάνω οικονομία μένοντας ακόμα στους συγγενείς μου εδώ, ώστε να αγοράσω εισητήρια για τη γυναίκα και τα παιδιά, να μεταφέρω τα πράγματά μας, και να νοικιάσω ένα σπίτι για να κάνουμε μια νέα αρχή.

            Γενικά, η ζωή είναι πολύ ωραία εδώ, η δουλειά πολύ ενδιαφέρουσα, και οι προοπτικές για το μέλλον των παιδιών και για την επαγγελματική εξέλιξή μας είναι πολύ καλές. Η Ελλάδα δε μου λείπει προς το παρόν, ίσως επειδή είναι πολύ έντονο το άρωμά της στη Μελβούρνη.

            Βάλτε λοιπόν κι εσείς τα δυνατά σας, βρείτε αν έχετε κάποιον φίλο ή συγγενή να σας φιλοξενίσει, ή χρησιμοποιείστε αν έχετε τις οικονομίες σας και ελάτε για ένα διάστημα στην Αυστραλία. Είναι σημαντικό να δείτε πρώτα από όλα αν σας αρέσει αυτή η χώρα, να κάνετε μια προσομοίωση της ζωής σας εδώ, και ταυτόχρονα να ψάξετε για δουλειά, αλλά face to face με τον πιθανό εργοδότη σας. Γιατί ξέρετε ήδη ότι με αποστολή βιογραφικού από εκεί δεν υπάρχουν και πολλές πιθανότητες να πάρετε θετική απάντηση.

            Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που έχετε αναρτήση στο Πατριωτάκι, οι οποίες πραγματικά βοήθησαν πολύ. Σας εύχομαι καλή τύχη στις προσπάθειές σας, και σας ξαναπροτρέπω να έρθετε να δοκιμάσετε την τύχη σας εδώ.

            Χαιρετισμούς,

            Δημήτρης

            Bravo Dimitri.skeftomai k egw na katebw na psaksw epitopou gia douleia giati opws eipes me ta xairetismata apo edw diskola.Prosanatolizomai gia Perth bebaia giati ekei exei perisoteres gis mxanikous.

            Comment


              Δημητρη μπραβο σου, ακολουθησες (κατ' εμε παντα) την καλυτερη τακτικη για σωστα αποτελεσματα.
              Ισως θα επρεπε να γραψεις και εσυ μια "Ανταποκριση απο..." και με λιγες λεπτομερειες παραπανω.

              Comment


                Originally posted by fgard View Post
                Ο σπόνσορας ήταν γνωστός σου ή τον βρήκες μέσω γνωστών?
                Η σχέση σου με την Αυστραλία?
                Αμοιβές?
                Η επαγγελματική σου εμπειρία ?

                Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μου φαίνεται σαν να σου έτυχε το ΛΟΤΤΟ και μάλιστα μετά από jackpot. Εν κατακλείδι, προτείνεις να ψάξουμε για sponsoring visa κάνοντας ταξίδι εκεί?
                Κανένα από τα δύο. Βρήκα την εταιρεία αφού πήγα και συζήτησα την περίπτωσή μου στην Ελληνική κοινότητα.
                Δεν είχα καμία σχέση με την Αυστραλία.
                Οι αμοιβές είναι καλές για αρχή, ζεις αξιοπρεπώς δηλαδή, και υπάρχουν πολλές δυνατότητες εξέλιξης.
                Έχω εμπειρία 10 χρόνων σε κατασκευή κυρίως δημοσίων έργων.

                Κι εμένα να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται σα να μου έτυχε λαχείο. Δεν περίμενα τόσο άμεσα αποτελέσματα, αλλά αν δεν ερχόμουν εδώ να διερευνήσω το τοπίο δε θα δινόταν αυτή η ευκαιρία. Γιαυτό προτίνω να το δοκιμάσετε κι εσείς. Ελάτε να δείτε πως είναι στην πραγματικότητα η Αυστραλία, και παράλληλα να δείτε τι μπορείτε να κάνετε.

                Comment


                  Συγχαρητήρια συνονόματε. Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας και η εμπειρία μου είναι πάνω σε Η/Μ εγκαταστάσεις (bms). Θέλω να σε ρωτήσω τι παίζει πάνω σ'αυτο το κομμάτι στη Μελβούρνη; Είμαι Αυστραλός υπήκοος και θα κατέβω σε λίγους μήνες και θέλω να έχω μια άποψη.Σ'ευχαριστω.
                  Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                  Comment


                    Originally posted by dimhal View Post
                    Συγχαρητήρια συνονόματε. Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολογίας και η εμπειρία μου είναι πάνω σε Η/Μ εγκαταστάσεις (bms). Θέλω να σε ρωτήσω τι παίζει πάνω σ'αυτο το κομμάτι στη Μελβούρνη; Είμαι Αυστραλός υπήκοος και θα κατέβω σε λίγους μήνες και θέλω να έχω μια άποψη.Σ'ευχαριστω.
                    Γειά σου και συγνώμη για την καθυστέρηση.

                    Δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για Η/Μ. Φαντάζομαι ότι θα αποκτήσω κάποια εικόνα όταν το έργο στο οποίο είμαι φτάσει στα Η/Μ, αλλά αυτό θα γίνει μετά από αρκετούς μήνες...

                    Θα πρέπει να σου απαντήσει κάποιος πιο σχετικός με το αντικείμενο.

                    Comment


                      Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον.Εχω μπολικο καιρο ακομα...μαλλον αρχες του αλλου χρονου.
                      Το πτυχιο με τα συναφη ποια διαδικασια θελουν για να ειναι νομιμα κατω;
                      Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                      Comment


                        Originally posted by dimhal View Post
                        Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον.Εχω μπολικο καιρο ακομα...μαλλον αρχες του αλλου χρονου.
                        Το πτυχιο με τα συναφη ποια διαδικασια θελουν για να ειναι νομιμα κατω;
                        Δες αν υπάρχει το αντικείμενό σου στους Engineers Australia.

                        Εγώ παρόλο που τελείωσα Τοπογράφος (και άρα θα έπρεπε θεωρητικά να κάνω assessment στο SSSI) επειδή ακολούθησα τον κλάδο Υδραυλικών και Συγκοινωνιακών Έργων που είναι καθαρό αντικείμενο Πολιτικού Μηχανικού, και επειδή ασχολήθηκα κυρίως με την κατασκευή δημοσίων έργων, έκανα assessment στους Engineers Australia και με κατέταξαν στο Civil College στο επίπεδο Professional Engineer.

                        Όταν όμως πήρα την έγκριση της sponsored visa, το επάγγελμα στο οποίο με κατέταξαν ήταν Engineering Manager.

                        Μπορεί λοιπόν και σε εσένα να υπάρχουν περισσότερα από ένα επαγγέλματα στα οποία να μπορείς να ανταποκριθείς βάσει των προσόντων και της εμπειρίας σου.

                        Θα είναι καλό αν κάνεις κάποιο assessment αλλά δεν είναι και απαραίτητο. Οι εργοδότες ενδιαφέρονται για την εκπαίδευση που έχει κάποιος αλλά κυρίως ενδιαφέρονται για την εμπειρία.

                        Ψάξε πάντως όσο περισσότερο μπορείς στις ιστοσελίδες του DIAC και των EA, και σε ότι άλλο μπορεί να έχει πληροφορίες για το αντικείμενό σου.

                        Ελπίζω να σε βοήθησα,

                        Cheers,
                        D

                        Comment


                          Σ'ευχαριστω πολυ αλλα χαθηκα λιγο.Μου εχουν πει για καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας για τους αυστραλους υπηκοους.Τους δινεις τα χαρτια σου και αυτοι σου βρισκουν αναλογα τα προσοντα σου.Ισχυει αυτο;Θελω να μαθω αν πρεπει να κανω καποιες ενεργειες απο Ελλαδα για να τα παρουσιασω κατω (πιστοποιηση,μεταφραση κτλ).
                          Καλη συνεχεια!!!
                          Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                          Comment


                            Καλησπέρα σε όλους,

                            είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός του Πολυτεχνείου, μέλος του ΤΕΕ και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

                            Σκοπεύω τέλος Σεπτεμβριου να βρίσκομαι στην Μελβούρνη και θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις.

                            Από αυτά που έχω διαβάσει στο forum, έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν δύο στάδια προκειμένου να γραφτούμε στο Enginneers Australia. Το πρώτο έχει να κάνει με την αναγνώριση του πτυχίου και το δεύτερο με το να πάρεις "άδεια ασκήσεως", δηλαδή να γίνεις registered. Στην περιπτωσή μου, για να γίνω registered πρέπει να ακολουθήσω το Stage 1 Competency Assessment. Ποίο κείμενο πρέπει να ακολουθήσω για απλή αναγνώρηση πτυχίου???

                            Κάποια στιγμή εγγράφομαι στο engineers australia. Σε αυτή την περίπτωση θα είμαι εγγεγραμμένος σε δύο "Τεχνικά Επιμελητήρία"???? Το μεγάλο όμως ερώτημα ονομάζετε ΤΣΜΕΔΕ. Πάω Μελβούρνη και αρχίζω να δουλεύω εκεί, είτε ως Μηχανικός, είτε όχι. Το ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζω να το πληρώνω κανονικά ή υπάρχει κάποια ρύθμίση όπου σταματάω να το πληρώνώ???

                            Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά θα ήμουν ευγνώμων.

                            Comment


                              παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα, λοιπον ειμαι στη φαση και εγω της αναζητησης διοτι πλεον εδω δεν εχω θεση. Ειμαι μηχανικος περιβαλλοντος και εχω 2 πτυχια, ενα απο αγγλια(Bsc) και πολυτεχνειο απο Ελλαδα. Εχω επισης 7 χρονια εμπειρια σε μεγαλα εργα. Τα αγγλικα μου ειναι τελεια αλλα δεν μπορω να βρω καπου αν παρολαυτα θα πρεπει να δωσω IELTS, επισης αν καποιο παιδι ειναι κατω θα μπορουσε να μας πει αν στα ορυχεια παιζουν ειδικοτητες σαν τη δικη μας.

                              Ευχαριστω εκ των προτερων, και συγχωρετε με αν ειναι πολυ γενικη η ερωτηση μου.

                              Comment


                                Originally posted by evplok View Post
                                Καλησπέρα σε όλους,

                                είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός του Πολυτεχνείου, μέλος του ΤΕΕ και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

                                Σκοπεύω τέλος Σεπτεμβριου να βρίσκομαι στην Μελβούρνη και θέλω να κάνω δύο ερωτήσεις.

                                Από αυτά που έχω διαβάσει στο forum, έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν δύο στάδια προκειμένου να γραφτούμε στο Enginneers Australia. Το πρώτο έχει να κάνει με την αναγνώριση του πτυχίου και το δεύτερο με το να πάρεις "άδεια ασκήσεως", δηλαδή να γίνεις registered. Στην περιπτωσή μου, για να γίνω registered πρέπει να ακολουθήσω το Stage 1 Competency Assessment. Ποίο κείμενο πρέπει να ακολουθήσω για απλή αναγνώρηση πτυχίου???

                                Κάποια στιγμή εγγράφομαι στο engineers australia. Σε αυτή την περίπτωση θα είμαι εγγεγραμμένος σε δύο "Τεχνικά Επιμελητήρία"???? Το μεγάλο όμως ερώτημα ονομάζετε ΤΣΜΕΔΕ. Πάω Μελβούρνη και αρχίζω να δουλεύω εκεί, είτε ως Μηχανικός, είτε όχι. Το ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζω να το πληρώνω κανονικά ή υπάρχει κάποια ρύθμίση όπου σταματάω να το πληρώνώ???

                                Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτά θα ήμουν ευγνώμων.
                                Sorry evplok den είδα οτι δεν σου είχε απαντήσει κανείς. Καταρχήν είσαι υπήκοος ή όχι, χρειάζεσαι βίζα? Αν είσαι υπήκοος χρειάζεσαι το Stage 1 Competency Assessment, αν όχι πρέπει να κοιτάξεις για migration skill assessment. Και με τις δύο περιπτώσεις ουσιαστικά αναγνωρίζονται οι σπουδές σου και μπορείς να γίνεις μέλος των Engineers Australia. Στην πρώτη περίπτωση ακόμη, θεωρητικά μπορείς να εργαστείς και χωρίς αναγνώριση απλά η πιθανότητες να βρεις δουλειά είναι πολλαπλάσιες αν αναγνωρίσεις τις σπουδές σου. Αν χρειάζεσαι βίζα είναι προαπαιτούμενο να αναγνωριστείς φυσικά.

                                Για το ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι τεχνολόγος.

                                Assessment of Qualifications and Competencies | Engineers Australia

                                Εδώ είναι ο οδηγός για το stage1 assessment και παρακάτω το application form

                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X