Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο το Event: Australia Needs Skills

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by magda View Post
    Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες!θέλουν απεγνωσμένα νοσηλευτές αλλα με IELS 7.Μάλλον δεν καίγονται και πάρα πολύ!!!Οι φωτογραφίες που μας δείξαν απο την χώρα τους εξαιρετικές!!
    Τα ρούχα τους φυλάνε Μάγδα και καλά κάνουν! Όσο κι αν "καίγονται", κανείς δεν θα έβαζε την επιχείρησή του σε κίνδυνο προσλαμβάνοντας κάποιον που, έστω άθελά του, μπορεί να σκοτώσει άνθρωπο. Συμμερίζομαι την απογοήτευσή σου, αλλά το σωστό, σωστό.

    Comment


      #17
      Ενω καλεσαν αρκετες ειδικοτητες, εστιασαν πολυ σε γιατρους-νοσοκομες. Δεν ηρθαν καν τα ατομα που θα μιλουσαν για τους μηχανικους στην Αυστραλια σε εμας.
      Η Βιζα οπως λενε και παραπανω αργει πολυ.
      Συμπερασμα για εμας: ειτε παμε με βιζα αρχικα 12 μηνων και βλεπουμε μετα ειτε παμε σε αλλη χωρα-ο Χειμωνας φετος στην Ελλαδα μαλλον δεν θα ειναι ευκολος και οοοολο αυτο μας ενδιεφερε κυριως για το επομενο ετος, μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο στην Ελλαδα και τον κοσμο....
      Το υλικο ηταν ενα φυλλαδιο για τη Βιζα και ενα διαφημιστικο προσπεκτους για την ζωη στην Αυστραλια-σιγα το υλικο!!!!
      Απογοητευση...

      Comment


        #18
        Μετανάστευση μετ`εμποδίων (Αυστραλία)

        Καλημέρα σε όλους.Σχετικά με το σεμινάριο της Αυστραλιανής πρεσβείας ήταν μια απογοήτευση.Δεν είπαν τίποτα διαφορετικό απο οτι λένε στο site τους.Εγώ περίμενα κάτι άλλο.Προς τί τότε οι προσωπικές προσκλήσεις ,οι οποίες υποτίθεται ελέγχθηκαν στην Αυστραλία, αν όχι να προσφέρουν επιτόπου εργασία?Γιατί να μπώ σε έξοδα και να έρθω απο την άλλη άκρη της Ελλάδας για κάτι για το οποίο μπορώ να ενημερωθώ απο διάφορα site? Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?

        Comment


          #19
          παιδια,ειναι πολυ δυσκολο το να πας αυστραλια για δουλεια.εκει που εργαζομαι τωρα εχω γνωρισει ενα σωρο συναδελφους που εχουν συγγενεις στην αυστραλια και οταν τους λεω μηπως μπορουν να με βοηθησουν με κοιταζουν απορημενα...συγκεκριμενα μια συναδελφος μου ειπε οτι εκει δεν περναει ουτε κουνουπι για μεταναστης.ειναι πολυ δυσκολο.εμαθα πριν καιρο για καποιον απο αθηνα που εβγαλε τουριστικη βιζα και για 3 μηνες μοιραζε βιογραφικα απο δω και απο εκει.απαντηση δεν εχει παρει αν και εχω καιρο να μαθω νεα του.φανταστητε τα εξοδα του ομως,εισητηρια,ξενοδοχειο.προχθες παλι εμαθα για καποιον απο δω απο την πολη μου που εφυγε με τουριστικη να παει να δει την γυναικα του και τα παιδια του επειδη χωρισαν προσφατα και ο τυπος εμεινε εκει και εργαζεται κιολας....δεν ξερω τι αλλο να πω.

          Comment


            #20
            Καλημέρα και από μένα.

            Εγώ ήμουν στο τελευταίο session του Σαββάτου και άκουσα όπως είπαν και οι προηγούμενοι τους εκπροσώπους των τεσσάρων πολιτειών και την Κυρία που παρουσίασε τον οργανισμό 'Φροντίδα' που όντως ζητούσε καθαρά νοσηλευτικό προσωπικό.
            Μίλησα με ανθρώπους εκεί που ήταν απογοητευμένοι γιατί ενώ είχαν δηλώσει πως δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, έλαβαν πρόσκληση και δεν κατάλαβαν τίποτα τελικά!!!
            Θα παραθέσω την προσωπική μου άποψη για όλο αυτό και προειδοποιώ για να μη νομίζει κανείς πως υπάρχει ένας τρόπος για όλους όσους ενδιαφέρονται, να πάρουν τελικά την απόφαση και να ξεκινήσουν τη διαδικασία.
            Ήμουν αυτή που ξεφυσούσε καθόλη τη διάρκεια της ενημέρωσης για όσους ήταν εκεί το Σάββατο μαζί με εμένα. Ξεφυσούσα γιατί συνειδητοποιούσα πόσο σαβαρή απόφαση είναι αυτή και πόσες διδικασίες χρειάζονται να γίνουν. Τα πράγματα δεν είναι απλά και φυσικά όσοι το είχαμε μελετήσει από πριν, το γνωρίζαμε. Υπήρχε κόσμος που νόμιζε πως εκεί θ απαρεβρίσκονταν κάποιοι εργοδότες που θα τα κανόνιζαν όλα για όποιον ενδιαφέρεται και θα ήταν όλα έυκολα. Στην πραγματικότητα, κανένας εργοδότης δεν θα έμπαινε στον κόπο να κάνει τέτοιες διαδικασίες για ένα κοινό που ούτε τα προσόντα του μπορούσε να γνωρίζει, ούτε και τη σοβαρότητα της διάθεσής του για μετανάστευση. Μπαίνοντας στο χώρο, αλλά και βγαίνοντας, ήταν πολλοί δημοσιογράφοι από εκπομπές και έντυπα που ρωτούσαν τον κόσμο κατά πόσο το σκέφτονται σοβαρά και κανένας από όσους άκουσα εγώ δεν έδωσε συγκεκριμένη απάντηση..
            Η αλήθεια είναι πως η διαδικασία είναι μεγάλη και για να καταλήξω στη γνώμη μου και να μην σας κουράζω, νομίζω πως ο καθένας που το σκέφτεται σοβαρά πρέπει να ξεκινήσει τις διαδικασίες από τα αγγλικά, από την αναγνώριση των πτυχίων με τους αντοίστιχους συλλόγους εκεί και την επιλογή της κατάλληλης βίζα. Επίσης απλά και μόνο κάνοντας το τεστ συλλογής πόντων, μπορεί κάποιοι να αποκλειστούν αμέσως και να βγουν από το δίλειμμα!!!
            Το καινούργιο που εγώ κατάλαβα (ίσως δεν το είχα πιάσει νωρίτερα) είναι η επιλογή της regional sponsored visa. Αυτό σημαίνει ότι σε επιλέγει μια από τις πολιτείες που παρουσιαστηκαν στο σεμινάριο, αλλά προσοχή , ΔΕΝ σημαίνει ότι σου κινούν αυτοί τις διαδικασίες ΟΥΤΕ οτι σου βρίσκουν δουλειά, απλά αν κάνεις το τεστ των πόντων παίρνεις κάποιους εξτρα από εκει. Δηλαδή αν κάποιος δεν πιάνει το 65 που είναι η βάση για να περάσεις, μπορείς να πάρεις τη state sponsorship και να κερδίσεις κάποιους πόντους για να φτάσεις το 65 (αν κάποιος έχει καταλαβει κάτι άλλο, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να με διορθώσει).
            Προσωπικά έχω κάψει τα μισά μου εγκεφαλικά κύτταρα και έχω καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ σκεπτόμενη την έναρξη ή όχι των διαδικασιών τις τελευταίες σχεδόν 48 ώρες..
            Κακά τα ψέμματα, όποιος το πάρει απόφαση, αυτός είναι και που θα τα καταφέρει, αυτό είπαν οι άνθρωποι..έχουμε ανάγκη από αυτέ τις ειδικότητες, αυτός είναι ο τρόπος ζωής μας, αυτοί είναι οι μισθοί μας, αυτοί είναι οι τρόποι για βίζα, όποιος θέλει, ας έρθει..!

            Αυτά από μένα προς το παρόν, ελπίζω να βοήθησα.
            όπως στρώνεις, κοιμάσαι..

            Comment


              #21
              Originally posted by Stellaki View Post
              Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?
              Ποιός σου υποσχέθηκε διευκολύνσεις?
              Γιατί μια χώρα μεταναστών να βοηθήσει τους έλληνες και να μη βοηθήσει του Ιταλούς,Πορτογάλους κ.λ.π.?
              Ούτε σε εμπαίζουν ούτε κάτι άλλο συμβαίνει,μη βλέπεις φαντάσματα!

              Comment


                #22
                Originally posted by australian View Post
                Ποιός σου υποσχέθηκε διευκολύνσεις?
                Γιατί μια χώρα μεταναστών να βοηθήσει τους έλληνες και να μη βοηθήσει του Ιταλούς,Πορτογάλους κ.λ.π.?
                Ούτε σε εμπαίζουν ούτε κάτι άλλο συμβαίνει,μη βλέπεις φαντάσματα!
                δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ξυπνήστε επιτέλους και πάρτε χαμπάρι ότι δεν είμαστε καλύτεροι από οποιονδήποτε άλλον σε αυτόν τον κόσμο. και μόνο το γεγονός ότι ήρθανε και διοργανώσανε το συγκεκριμένο συνέδριο ενώ άλλη χρονιά δεν γινότανε έιναι από μόνο του σημαντικό. όποιος είχε ελπίδες οτι θα πήγαινε εκεί και θα του έδιναν εισητήριο κοιμάται τον υπνο του δικαίου. επιπλέον οι αυστραλοί έχουνε ολόκληρο μεταναστευτικό πρόγραμμα, ε δεν θα το καταρίψουνε για εμας τους ξεχωριστούς πανέξυπνους και πολύξερους έλληνες. ΑΜΑΝ πια, και εννοείται οτι θέλουνε προσόντα, χωρίς προσόντα τι να σε κάνουνε? γιατί μόνο και μόνο επειδή είσαι ωραίος? ούτε απελπισμένοι είναι, εμεις ειμαστε οι απελπισμένοι, αυτοι ξερουνε πολύ καλά τι θέλουνε, πότε το θέλουνε και πόσο θέλουνε, δεν είναι τυχαίοι. αυτά ειχα να πω, αντε νασται καλα, και συγνωμη εαν ο τονος μου ήτανε κάπως ειρωνικός, αλλά αυτο το διαστημα εχουνε ακουσει τα αυτια μου για αυτο το συνεδριο της παναγιας τα ματια! ουτε να ακουσουμε δεν ξερουμε αυτο συμπαιρένω. ΚΑΛΗΜΕΡΑ
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by alkioni View Post
                  δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να βοηθήσουνε τους έλληνες περισσότερο απο κάποιους άλλους, μα τι είμαστε η αρεία φυλή? ξυπνήστε επιτέλους και πάρτε χαμπάρι ότι δεν είμαστε καλύτεροι από οποιονδήποτε άλλον σε αυτόν τον κόσμο. και μόνο το γεγονός ότι ήρθανε και διοργανώσανε το συγκεκριμένο συνέδριο ενώ άλλη χρονιά δεν γινότανε έιναι από μόνο του σημαντικό. όποιος είχε ελπίδες οτι θα πήγαινε εκεί και θα του έδιναν εισητήριο κοιμάται τον υπνο του δικαίου. επιπλέον οι αυστραλοί έχουνε ολόκληρο μεταναστευτικό πρόγραμμα, ε δεν θα το καταρίψουνε για εμας τους ξεχωριστούς πανέξυπνους και πολύξερους έλληνες. ΑΜΑΝ πια, και εννοείται οτι θέλουνε προσόντα, χωρίς προσόντα τι να σε κάνουνε? γιατί μόνο και μόνο επειδή είσαι ωραίος? ούτε απελπισμένοι είναι, εμεις ειμαστε οι απελπισμένοι, αυτοι ξερουνε πολύ καλά τι θέλουνε, πότε το θέλουνε και πόσο θέλουνε, δεν είναι τυχαίοι. αυτά ειχα να πω, αντε νασται καλα, και συγνωμη εαν ο τονος μου ήτανε κάπως ειρωνικός, αλλά αυτο το διαστημα εχουνε ακουσει τα αυτια μου για αυτο το συνεδριο της παναγιας τα ματια! ουτε να ακουσουμε δεν ξερουμε αυτο συμπαιρένω. ΚΑΛΗΜΕΡΑ

                  Comment


                    #24
                    Θα ήθελα να παρακαλέσω τα εμπειρότερα μέλη του forum να μην κάνουν τόσο καυστικά σχόλια με τους νεοεισελθόντες στο χώρο. Αντιλαμβάνομαι ότι για κάποιον που έχει κάνει ένα μέρος της "διαδρομής" είναι βαρετό να ακούει "παιδικά" σχόλια και απόψεις, όμως καλό είναι να δίνουμε χώρο έκφρασης σε όλους. Όλοι έχουν δικαίωμα ερωτήσεων και αναζήτησης. Απλώς, όπως όλοι γνωρίζουμε, η διαδικασία έχει διάφορα στάδια. Πρώτα το αφελές, μετά το στάδιο της πληροφόρησης, μετά το στάδιο της αφομόιωσης των πληροφοριών, μετά το στάδιο της λήψης αποφάσεων, μετά το στάδιο των ενεργειων κλπ κλπ. Στο κάτω-κάτω αν θέλουμε να συμμετέχουμε στο forum (αυτός είναι ο σκοπός του patriotaki) μπορούμε να το κάνουμε με παραινέσεις περισσότερο παρά με καυστικά σχόλια (που παρόλα αυτά αναγνωρίζω μερικές φορές ως αιτιολογημένα αλλά) όχι δικαιολογημένα.

                    Επίσης, όπως είναι προφανές, όλο αυτό το boom περί μετανάστευσης στην Αυστραλία θα ξεφουσκώσει άμεσα μόλις γίνει το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα. Ακόμα και από εδώ μέσα (στο forum) γίνεται το ξεσκαρτάρισμα. Ο καθένας που βλέπει ότι δεν έχει τα προσόντα (και βασικά τη διάθεση) για σοβαρή προσπάθεια θα αποχωρήσει από μόνος του. Όμως αυτό δεν εξουσιοδοτεί κανέναν μας να βγάζει κίτρινη κάρτα σε κανέναν! Και τέλος αναρωτιέμαι, αν κάποιες φορές κάποιοι από εμάς δυσανασχετούμε με τις αφελείς ερωτήσεις κάποιων, τότε ο agoriani τι θα έπρεπε να κάνει? Αντιθέτως τον βλέπω να απαντάει σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορεί και προλαβαίνει. Respect!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Stellaki View Post
                      Καλημέρα σε όλους.Σχετικά με το σεμινάριο της Αυστραλιανής πρεσβείας ήταν μια απογοήτευση.Δεν είπαν τίποτα διαφορετικό απο οτι λένε στο site τους.Εγώ περίμενα κάτι άλλο.Προς τί τότε οι προσωπικές προσκλήσεις ,οι οποίες υποτίθεται ελέγχθηκαν στην Αυστραλία, αν όχι να προσφέρουν επιτόπου εργασία?Γιατί να μπώ σε έξοδα και να έρθω απο την άλλη άκρη της Ελλάδας για κάτι για το οποίο μπορώ να ενημερωθώ απο διάφορα site? Πού είναι οι διευκολύνσεις που θα πρόσφερε η Αυστραλία για τους έλληνες μετανάστες με προσόντα ?Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει? Προσπαθώ να επικοινωνήσω με την εδώ πρεσβεία και είναι αδύνατον.Μας εμπαίζουν ή συμβαίνει κάτι άλλο?
                      Stellaki, δεν νομίζω ότι σε εμπαίζει κανείς. Ίσως να είχες μεγαλύτερες προσδοκίες από αυτό το event αλλά δεν νομίζω ότι στο υποσχέθηκε κανείς. παρασύρθηκες μάλλον από την αγωνία σου και τις επιδιώξεις σου. Εδώ στο forum είχε συζητηθεί διεξοδικά ποιο θα ήταν το προσδοκώμενο outcome αυτής της συνάντησης και νομίζω ότι τα μέλη του forum πέσανε μέσα σε ποστό >85%. Ασφαλώς υπήρχε η ελπίδα για κάτι ουσιαστικότερο αλλά αυτό δεν μας εξουσιοδοτεί να αναζητούμε ευθύνες από τους διοργανωτές, ε? Σε ότι αφορά την διαμαρτυρία σου για τα έξοδα τα οποία έκανες για να έρθεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας αυτό ήταν μια προσωπική σου επιλογή! Και ετοιμάσου, αν θές να ακολουθήσεις το όνειρό σου για νέα και πολύ μεγαλύτερα έξοδα!!! Οφείλεις και εσύ να αντιληφθείς ότι, για να συμμετάσχεις στο party, πρέπει να πληρώσεις το "εισητήριο". Από την πίσω πόρτα δεν θα μπει κανείς. Η Αυστραλία δέχεται μετανάστες επί πληρωμή και είναι ολόκληρη μπίσνα από την οποία πρωτίστως εκείνη έχει όφελος!!! Αν δεν το ενστερνιστείς αυτό, η επιδίωξή σου είναι αποτυχημένη εκ της γεννέσεώς της.

                      Τέλος η εδώ πρεσβεία συνήθως δεν κατατοπίζει τους αιτούντες. Τους παραπέμπει στην ιστοσελίδα www.immi.gov.au για πληροφορίες. Κάπου έχω ακούσει/διαβάσει ότι έχει δημιουργηθεί ένα γραφείο εκεί για παροχή πληροφοριών αλλά δεν άκουσα κανέναν στο forum να λέει ότι έχει σχετική εμπειρία και ικανοποίηση από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

                      Υπομονή και σιγά σιγά θα μπεις στο κλίμα!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                        Θα ήθελα να παρακαλέσω τα εμπειρότερα μέλη του forum να μην κάνουν τόσο καυστικά σχόλια με τους νεοεισελθόντες στο χώρο. Αντιλαμβάνομαι ότι για κάποιον που έχει κάνει ένα μέρος της "διαδρομής" είναι βαρετό να ακούει "παιδικά" σχόλια και απόψεις, όμως καλό είναι να δίνουμε χώρο έκφρασης σε όλους. Όλοι έχουν δικαίωμα ερωτήσεων και αναζήτησης. Απλώς, όπως όλοι γνωρίζουμε, η διαδικασία έχει διάφορα στάδια. Πρώτα το αφελές, μετά το στάδιο της πληροφόρησης, μετά το στάδιο της αφομόιωσης των πληροφοριών, μετά το στάδιο της λήψης αποφάσεων, μετά το στάδιο των ενεργειων κλπ κλπ. Στο κάτω-κάτω αν θέλουμε να συμμετέχουμε στο forum (αυτός είναι ο σκοπός του patriotaki) μπορούμε να το κάνουμε με παραινέσεις περισσότερο παρά με καυστικά σχόλια (που παρόλα αυτά αναγνωρίζω μερικές φορές ως αιτιολογημένα αλλά) όχι δικαιολογημένα.

                        Επίσης, όπως είναι προφανές, όλο αυτό το boom περί μετανάστευσης στην Αυστραλία θα ξεφουσκώσει άμεσα μόλις γίνει το απαραίτητο ξεσκαρτάρισμα. Ακόμα και από εδώ μέσα (στο forum) γίνεται το ξεσκαρτάρισμα. Ο καθένας που βλέπει ότι δεν έχει τα προσόντα (και βασικά τη διάθεση) για σοβαρή προσπάθεια θα αποχωρήσει από μόνος του. Όμως αυτό δεν εξουσιοδοτεί κανέναν μας να βγάζει κίτρινη κάρτα σε κανέναν! Και τέλος αναρωτιέμαι, αν κάποιες φορές κάποιοι από εμάς δυσανασχετούμε με τις αφελείς ερωτήσεις κάποιων, τότε ο agoriani τι θα έπρεπε να κάνει? Αντιθέτως τον βλέπω να απαντάει σε όσες περισσότερες ερωτήσεις μπορεί και προλαβαίνει. Respect!


                        Originally posted by fanoo View Post
                        Καλημέρα και από μένα.
                        Το καινούργιο που εγώ κατάλαβα (ίσως δεν το είχα πιάσει νωρίτερα) είναι η επιλογή της regional sponsored visa. Αυτό σημαίνει ότι σε επιλέγει μια από τις πολιτείες που παρουσιαστηκαν στο σεμινάριο, αλλά προσοχή , ΔΕΝ σημαίνει ότι σου κινούν αυτοί τις διαδικασίες ΟΥΤΕ οτι σου βρίσκουν δουλειά, απλά αν κάνεις το τεστ των πόντων παίρνεις κάποιους εξτρα από εκει. Δηλαδή αν κάποιος δεν πιάνει το 65 που είναι η βάση για να περάσεις, μπορείς να πάρεις τη state sponsorship και να κερδίσεις κάποιους πόντους για να φτάσεις το 65 (αν κάποιος έχει καταλαβει κάτι άλλο, ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να με διορθώσει).
                        Προσωπικά έχω κάψει τα μισά μου εγκεφαλικά κύτταρα και έχω καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ σκεπτόμενη την έναρξη ή όχι των διαδικασιών τις τελευταίες σχεδόν 48 ώρες..
                        Κακά τα ψέμματα, όποιος το πάρει απόφαση, αυτός είναι και που θα τα καταφέρει, αυτό είπαν οι άνθρωποι..έχουμε ανάγκη από αυτέ τις ειδικότητες, αυτός είναι ο τρόπος ζωής μας, αυτοί είναι οι μισθοί μας, αυτοί είναι οι τρόποι για βίζα, όποιος θέλει, ας έρθει..!
                        Αυτά από μένα προς το παρόν, ελπίζω να βοήθησα.
                        Αυτό το άκουσα κι εγώ στο event και ερχόμενη εδώ μπήκα στο immi και κοίταξα γιατί μου φάνηκε ενδιαφέρον. Όντως παίρνεις κάποιους έξτρα πόντους αν καταφέρεις να πάρεις state sponsorship αλλά πέρα ότι μου φάνηκε σχετικά δύσκολο (και πρέπει να ελέγξεις στην συγκεκριμένη πολιτεία αν το επάγγελμά σου είναι σε ζήτηση) και πρέπει να ζήσεις για δύο χρόνια τουλάχιστον σε επαρχιακή περιοχή (καλά, αυτό παλεύεται) κατάλαβα ότι σου ζητούν ένα ποσό ως εγγύηση ώστε να ξέρουν ότι θα έχεις να ανταποκριθείς στα έξοδα για κάποιο διάστημα και δεν θα τους επιβαρύνεις με ένα σκασμό επιδόματα, το οποίο ξεκινά από τα 20.000 AUD για ένα άτομο και ανεβαίνει ανάλογα με τα εξαρτώμενα μελη σου. Οπότε για εμένα σίγουρα δεν κάνει (αν δεν μου είχαν κόψει τα 300 ευρώ από το μισθό μου το μήνα ίσως... ). Εκτός αν κατάλαβα λάθος. Τσεκάρετέ το κι εσείς.

                        Comment


                          #27
                          Η αλήθεια είναι πως την κατηγορία στην οποία ανήκω εγώ για βίζα δεν την έχω βρει ακόμη..Αν υποθέσουμε ότι με σπόνσορα εργοδότη δεν πάω που είναι και το πιθανότερο, οι άλλες λίγο με έχουν μπερδέψει και τα ποσά επίσης είναι εξωφρενικά!
                          Επίσης αυτό με τις επαρχιακές περιοχές σήμερα λίγο το κοίταξα που διάβαζα τα φυλλάδια από την ενημέρωση συνειδητοποίησα πως στο φυλλάδιο της Victoria είχε όλες τις περιοχές γύρω από τη Μελβούρνη και όχι το κέντρο..
                          Εγώ λέω να το παλέψω λίγο και για εργοδότη, αφού πρώτα μελετήσω τις ειδικότητές μου εκεί και δω τι χρειάζεται για άδεια ασκήσεως, θεωρώ οτι είναι πιο εύκλο και για τον εργοδότη να σε πιστέψει αφού δει πως ήδη έχεις ξεκινήσει διαδικασίες σοβαρές. Προς το παρόν πάω να σκίσω το Proficiency και να γραφτώ σε φροντιστήριο Αγγλικών!!!
                          όπως στρώνεις, κοιμάσαι..

                          Comment


                            #28
                            Θα πρεπει να καταλάβουμε ολοι οτι η υπόθεση μετανάστευση ειναι κατι που θελει πολυ καλη μελετη, προετοιμασία, υπομονη και επιμονη (το σλογκαν του πατριωτακι) και φυσικά χρήματα. Δεν ειναι κάτι που το αποφασιζεις σημερα και μετα απο 3-4 μηνες μπορεις να εισαι εκει. Οσοι προσπαθουν να πανε με τουριστική βίζα ριψοκινδυνευουν να ξοδέψουν πολλά λεφτά και να μην έχουν κανενα αποτέλεσμα. Διστυχώς ειναι μια κινηση απελπισιας. Και όμως πολυς κόσμος το προσπαθεί. Τα ποσοστά επιτυχιας ομως ειναι κατω απο 1%. Εδώ και ενα χρονο που διαβάζω σχεδόν καθε μερα το πατριωτακι δεν βρηκα κανενα που να πηγε με τουριστικη και να του "βγήκε" αυτη η απόφαση.

                            Προσωπικα οταν μου μπήκε το "μικρόβιο" της μετανάστευσης και εγω νομιζα οτι ίσως σε 3-4 μηνες να μπορουσαμε να φυγουμε. Αφου ψωνιζαμε κρεατα απο το χωριο και σκεφτομασταν μεταξυ σοβαρου και αστειου θα προλάβουμε να τα φάμε? Ψάχνοντας βρήκα το έντυπο της αίτησης για βίζα και ξεκίνησα δοκιμαστικά να το συμπληρωνω. Σιγά σιγά διαπίστωσα οτι για να φτάσεις σε αυτό το σημείο θέλει πολλά ακόμα. Βλέπετε δεν υπήρχε τοση δραστηριότητα στο πατριωτάκι ακόμα για να βρίσκεις τόσο εύκολα απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Έτσι λοιπόν διαπίστωσα πρώτα οτι χρειάζεται να δώσουμε το IELTS. Βάλε 2 μήνες προετοιμασία και πάνω από χιλιάρικο δίδακτρα και εξέταστρα (2 άτομα). Παράλληλα βρίσκω οτι πρέπει να κανεις nomination σε ένα επάγγελμα. Και για να γίνει αυτό πρέπει..τι άλλο...αναγνώριση πτυχίου. 2 μήνες προετοιμασία και 4,5 μήνες να βγει το αποτέλσμα συν 7-8 κατοσταρικα για 2 άτομα πάντα. Η βίζα θέλει ένα κάρο χαρτιά, τα οποία θέλουν επικύρωση, μετάφραση άρα επιπλέον έξοδα.(έδωσα πάνω από 300 ευρώ συνολικα στο υπεξ.) Τα λέω όλα αυτά για να καταλάβετε οτι πραγματικα θελει υπομονη και πολλή προσπάθεια το όλο εγχειρημα. Εγώ πήρα την απόφαση απρίλιο του 10 και φυσικά ακόμα στη Ελλάδα είμαι και έχω δρόμο ακόμα. Έχουν απόλυτο δίκιο όσοι είπαν στο event οτι μόνο όσοι το θέλουν πραγματικά και φυσικά έχουν τα προσόντα θα τα καταφέρουν.

                            Η συμβουλή που έχω να δώσω σε όσους αμφιταλαντευονται με αυτή την απόφαση ειναι ξεκινήστε τις διαδικασίες, δώστε ielts και κάντε την αναγνώριση του πτυχίου που είναι και τα λιγότερα έξοδα και άστο να κάθετε. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα μπορεί οι συνθηκες να αλλάξουν είτε προς το χειρότερο (θα είστε ήδη έτοιμοι και θα έχετε κερδίσει πολύτιμο χρόνο) είτε προς το καλυτερο οπότε στην χειρότερη θα έχετε ξοδέψει το πολύ 600 ευρώ (χωρις μαθηματα αγγλικών) και όλα τα άλλα θα είναι απλά μια εμπειρία.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Θα πρεπει να καταλάβουμε ολοι οτι η υπόθεση μετανάστευση .........
                              Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα μπορεί οι συνθηκες να αλλάξουν είτε προς το χειρότερο (θα είστε ήδη έτοιμοι και θα έχετε κερδίσει πολύτιμο χρόνο) είτε προς το καλυτερο .....
                              Συμφωνώ με όλα εκτός από την τελευταία υπόθεση εργασίας. Περίπτωση να πάνε προς το καλύτερο τα πράγματα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Συνεπώς αποκλείεται η επένδυση των 600ευρω να πάει χαμένη.

                              Comment


                                #30
                                Sorry αν εκνευρισα μερικούς.Δεν περίμενα βέβαια να με πάρουν απο το χεράκι και να μου πούν ΄ορίστε το γραφείο σου΄.Αλλά,αλλά...Τέλος απο μένα.

                                Comment

                                Working...
                                X